یکشنبه, ۰۵ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۳/۲۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

پیامدهای ویروس کرونا

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

پرسش:

چین برای نخستین بار به تاریخ 4 جنوری 2020م از مبتلا شدن ده‌ها تن به مرض کورونا به ویژه در شهر ووهان خبر داده و نام این مرض را کوید-19 گذاشت، سپس رفته رفته تقریباً تمام دولت‌های جهان را در برگرفت. بسیاری از دولت‌ها مرزهای‌شان را بستند و منع گشت و گذار اعمال کردند، سپس از متوقف شدن نمازهای جمعه و جماعت خبر داده شد. این بیماری به اقتصاد جهانی ضربه زده و امریکا و چین شروع به رد و بدل نمودن اتهامات برعلیه یک‌دگر نمودند.

پرسش‌هایی که مطرح می‌شود این است که منبع این بیماری واگیر چیست؟ تأثیر عملی آن روی اقتصاد جهان چیست؟ راه معالجۀ درست این بحران کدام است و این‌که آیا جایز است نمازهای جمعه و جماعت به دلیل این مریضی متوقف گردد؟

پاسخ:

نام انگلیسی این بیماری (Crown) است که در فارسی می‌شود "تاج" به دلیل شکل مایکروسکوپی تاج‌مانندی که دارد. این بیماری در سال 1960م و به نام کورونا فیریدی کشف گردید. در سال 2003م ویروس دیگری از همین خانواده در منطقۀ هانگ کانگ چین به نام سارس پدیدار شد که 8422 تن از مبتلایان به آن ثبت گردید که 916 تن از آن منجر به مرگ شد. در سال 2004 و 2005م سلول‌های جدیدی از آن ظاهر شد، در سال‌های بعدی، به ویژه در سال 2012م و 2014م نیز به اشکال مختلف ظاهر گردید، اما در برخی سرزمین‌ها و با میزان‌ اندک. سر انجام یک‌بار دیگر در اوایل ماه دسمبر 2019م بود که در شهر ووهان چین و با شباهت 96 درصد به ویروس سارس2 ظاهر شد.  نام آن را "کورونا 2019" گذاشتند و مختصراً کوید-19 می‌گویند به دلیل ظهور آن در سال 2019م. نخستین افرادی که به آن مبتلا شدند، در بازاری در شهر ووهان چین بود که مخصوص خرید و فروش غذاهای بحری و حیوانی است و سپس در بسیاری از سرزمین‌های همجوار چین منتشر گردید. این ویروس شباهت زیادی به ویروس‌های تاج‌دار خفاشی دارد که این خود احتمال نشأت آن از حیوان خفاش را افزایش می‌دهد. شمار مرگ و میر مبتلایان به این بیماری رفته رفته افزایش یافت و اکثریت آن در چین، تا آن‌که شمار مبتلایان که بیشترشان از چین بودند به بیش‌تر از 81193 مورد و با بیش‌تر از 3 هزار مورد مرگ رسید. پس از چین؛ ایتالیا سپس ایران، اسپانیا، فرانسه و ایالات متحده در رده‌های بعدی قرار گرفتند. رعب و وحشت سراسر جهان را به دلیل سرعت انتشار این ویروس فرا گرفت تا این‌که شمار مبتلایان تا روز 24 مارچ 2020م به حدود 4044000 مورد قطعی و شمار مرگ و میرها به حدود 4 هزار رسید. (منبع: دویچ ویله 25 مارچ 2020م)

انتونیو گوتیریش سرمنشی سازمان ملل در اظهاراتی گفت: «اگر جلو انتشار وبای کوید-19 گرفته نشود، ممکن است میلیون‌ها تن را به قتل برساند.» (منبع: یورو نیوز 19 مارچ 2020م). به همین دلیل بسیاری از دولت‌ها مکاتب، دانشگاه‌ها و تجمعات را منع نمودند و خواستار منع گشت و گذار و قرنطینۀ فراگیر و هم چنین لغو نمازهای جمعه و جماعت شدند. این تحولات منجر به اموری گردید که نیاز به توضیح دارد:

اول: آیا این بیماری توسط کسی ساخته و پرداخته شده و یا مانند سایر بیماری‌ها، قضای الهی است که به دلیل اعمال مردم بالای‌شان آمده؟

دوم: آیا جهان سرمایه‌داری این مشکل را به درستی حل و فصل نموده؟ و این‌که معالجۀ شرعی در چنین مواردی چیست؟

سوم: تأثیر این بیماری "کرونا" بالای قیمت نفت و اقتصاد جهانی چیست؟

چهارم: آیا جایز است که نمازهای جماعت و نمازهای جمعه به دلیل این بیماری متوقف گردد؟

اول: نشأت این بیماری و این‌که چه کسی در پس آن قرار دارد؟

1-   شروع انتشار کورونا "کوید-19" از چین بود و تحقیقات علمی و پزشکی ادعا می‌کند که از حیوانات به انسان سرایت نموده، زیرا در چین مردم معمولاً از تمام انواع حیوانات، حتی حیوانات خبیثه تغذیه می‌نمایند، زیرا آنان کفار بت‌پرست بوده و میان خبیث و طیب فرق نمی‌گذارند. چنان‌که قبلاً اشاره شد؛ گزارش‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد که شهر ووهان چین به عنوان مرکز تجارت این گوشت‌های خبیثه به شمار می‌رود و همین شهر است که خاست‌گاه این بیماری بوده.

به این ترتیب بیماری کورونا در چین منتشر شد و سپس توسط کارگران چینی شرکت راه‌آهن چین که در شهر قم ایران مشغول ساختن راه آهن بودند، به ایران منتقل گردید و ایران مرکز انتشار این بیماری در خاورمیانه به شمار می‌رود. هم‌چنین ایتالیا دروازه‌هایش را برای سرمایه‌گذاری‌های چین، از عرصه‌های زیربنایی گرفته تا وسایل حمل و نقل، باز نموده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد، لومباردی و توسکانا دو منطقه‌ای هستند که شاهد بیش‌ترین حجم سرمایه‌گذاری‌های چین بودند و در عین حال همین منطقۀ لومباردی بود که به تاریخ 21 ماه فبروری گذشته شاهد نخستین مورد ابتلا به کورونا بود و همین منطقه تا کنون بیش‌ترین شمار مبتلایان را داشته است.

2-   امریکا چین را به دلیل کوتاهی در مبارزه با این وبا و پنهان‌کار در مورد آن از آغاز پیدایش و هم‌چنین ناکامی چین در مبارزه با آن سرزنش و ملامت نمود. ژائو لیجیان سخن‌گوی وزارت خارجۀ چین در واکنش به سرزنش‌های امریکا با شدت کامل واکنش نشان‌داده و به تاریخ 13 مارچ 2020م در صفحۀ تویتر خود نوشت: «ممکن است این اردوی امریکا باشد که ویروس کورونا را به شهر ووهان چین آورده». (منبع: الشرق الأوسط 13 مارچ 2020). ترامپ رئیس‌جمهور امریکا هجوم‌اش به چین را با این اظهارات تکرار نمود: «جهان دارد بهای سنگین تأخیر چین در دادن معلومات در خصوص کورونای جدید را می‌پرازد». (منبع: یورو نیوز 19 مارچ 2020م).

ترامپ هم‌چنین ویروس کورونا را در تویتی که به تاریخ 16 مارچ در صفحۀ تویتر خود نوشت آن را "ویروس چینی" خواند: «ایالات متحده به عرصه‌هایی که  از ویروس چینی بیش‌تر متأثر شده‌اند کمک زیادی خواهد نمود، مانند عرصۀ هوانوردی».

چین به تاریخ 17 مارچ 2020م و توسط سخن‌گوی وزارت خارجه‌اش چنین پاسخ داد: «این دیدگاه چهرۀ چین را مغشوش می‌کند، ما سخت خشم‌گینیم و با شدت آن را رد می‌کنیم.» (منبع: روسیه امروز 18 مارچ 2020). زمانی که چین شروع به نشر و پخش اتهاماتی نمود که در آغاز کار امریکا را در پس انتشار این ویروس می‌دانست، امریکا سفیر چین را به تاریخ 13 مارچ 2020م فراخوانده و مسؤول وزارت خارجۀ امریکا گفت: «نشر و پخش نمودن دیدگاه‌های دسیسه آمیز بسیار خطرناک و خفت آمیز است. ما خواستیم به حکومت چین هشدار دهیم که ما به خاطر مصلحت مردم چین و سراسر جهان از کنار این اتهامات بی پروا نخواهیم گذشت. چین می‌خواهد انتقادها در خصوص نقش‌اش در شروع گسترش این وبای جهانی بپوشاند». آژانس شین‌هوا تأکید نمود: «اقداماتی را که پکن روی دست گرفت، به شمول قرنطینه نمودن قاطع و جدی میلیون‌ها تن، به جهان "فرصت گران‌بهایی" را داد تا آماده‌‌گی شان را بگیرند و این چیزی است که سازمان صحی جهان به آن اعتراف دارد.» (منبع: روسیۀ امروز 15 مارچ 2020م).

3-   به این ترتیب، جنگ لفظی میان امریکا و چین به دلیل انتشار ویروس تاج‌دار Covid19 – SARS CoV2 آغاز گردید و هر یک از این دو دولت طرف مقابل را متهم می‌کند که سبب انتشار مستقیم این بیماری بوده‌اند. هرچند از نظام‌هایی که در چین و ایالات متحده تطبیق می‌گردد بعید نیست که در پس گسترش این بیماری باشند، اما بعد از تحقیقات، گمان اغلب این است که دلیل محسوسی وجود ندارد که چین یا ایالات متحده عامل انتقال این ویروس و یا طراح و سازندۀ آن باشند که بعداً شروع به انتشار آن در سایر مناطق جهان کرده باشند، به دو دلیل واضح و برجسته:

اول: هر یک از این دو دولت تا بناگوش غرق این بیماری شده‌اند؛

چین به علاوۀ معلوماتی که قبلاً دادیم، آخرین آمار نشان می‌دهد که شمار مبتلایان چینائی به "81272" تن و شمار جان باخته‌گان آن بر اثر این بیماری به "3273" تن می‌رسد. این آمار توسط کمیتۀ ملی صحت چین منتشر گردیده. (منبع: روز هفتم 23 مارچ 2020م). پس اگر چین در پس نشر این بیماری می‌بود، حد اقل خود را از آن محافظت می‌کرد.

  در مورد امریکا؛ بر اساس گزارش منتشر شده توسط "CNN Health" شمار جان باخته‌گان بر اثر این ویروس تا 704 تن افزایش یافته و شمار مجموعی مبتلایان قطعی به 52976 تن می‌رسد. (منبع: سی ان ان عربی 25 مارچ 2020م). ایالات متحده پس از چین و ایتالیا در ردۀ سوم از نظر شمار مبتلایان قرار دارد. هم چنین بر اساس تصامیم اخیر اتخاذ شده در امریکا؛ یک سوم امریکائیان در هفت ایالت وادار شده‌اند در منازل شان باقی بمانند و ایالات‌های لویزیانا و اوهایو روز گذشته محدودیت گستردۀ گشت و گذار وضوع نمود و به این ترتیب به ایالت‌های نیویورک، کالیفورنیا، الینوی، کونیتیکت و نیوجرسی ملحق شدند. (منبع: الجزیره 23 مارچ 2020م). پس اگر امریکا در پس گسترش این بیماری می‌بود، حداقل خود را در برابر آن محافظت می‌نمود.

دوم: ادعای ساخته شدن این ویروس در هر یکی از این دو دولت صحیح نیست، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که ثابت کند این ویروس در کدام آزمایش‌گاهی ساخته شده باشد، چنان‌چه مجلۀ (nature Medicine) می‌گوید: «از خلال مقایسۀ معلومات تسلسل ژنیتیکی موجود در ساختار ویروس تاج‌دار می‌توان با اطمینان گفت که ویروس تاج‌دار در جریان یک روند طبیعی به وجود آمده». مجلۀ مذکور هم‌چنین می‌گوید: این نظریه را معلوماتی که از ستون فقرات ویروس و ساختار سلولی فراگیر آن به دست آمده به خوبی کمک می‌کند و هرگاه کسی بخواهد چنین ویروسی را در آزمایش‌گاه بسازد، نشانه‌های آن در ستون فقرات ویروس ظاهر خواهد بود». (منبع: https://www.npr.org).   این مسأله بالای هر دولت دیگری مانند روسیه، اروپا، ایران و سایر سرزمین‌های اسلامی صدق می‌کند، زیرا تمام این دولت‌ها به گمان اغلب از یکی از این این دو دولت "چین و امریکا" در خصوص انتقال بیماری متأثر می‌باشند.

بناءً دلیل دیگری باقی نمی‌ماند بجز آن‌چه که الله سبحانه وتعالی در قرآن کریم به آن اشاره نموده:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

[روم: 41].

ترجمه: فساد در دريا و خشكي به خاطر كارهایي پديدار گشته است كه مردمان انجام مي‌داده‌اند. بدين وسيله الله سزاي برخي از كارهایي را كه انسان‌ها انجام مي‌دهند بديشان مي‌چشاند تا اين‌كه آنان(بيدار شوند و از دست يازيدن به معاصي) برگردند.‏

ما همه به خوبی می‌دانیم سرمایه‌داران و امثال‌شان چه شرارت‌هایی را که در جهان به پا نکرده‌اند، زیرا بجز منافع و خواسته‌های خودشان به هیچ چیز دیگری اهمیت نمی‌دهند. حکام امریکا، چین، روسیه، اروپا و... خود دلیل اصلی تمام بدبختی‌های جهان و بدبختی‌های مردم خودشان اند. جنایت‌های آنان در حق بشریت بی‌شمار است. همین‌ها بودند که مردم بی پناه را با بمب‌های هسته‌ای، یورانیوم ذوب شده، بمب‌های آتش‌زا هدف قرار دادند، همین‌ها بودند که قبایل افریقایی را وحشیانه به بنده‌گی گرفتند و از آنان آزمایش‌های بیولوژیکی و کیمیاوی خویش به عنوان آزمایش استفاده می‌نمودند. جنگ‌های نابودی کامل سرخ‌پوستان هند لکۀ ننگی است بر جبین آنان، جنایت‌های چین در حق مسلمانان ایغور سراسر آفاق را فرا گرفت، جنایت‌های روس‌ها و صرب‌ها برعلیه مسلمانان در آسیای میانه، بالکان، سرزمین شام تا هنوز ادامه دارد، جنایت‌های بریتانیا در هند در حق مسلمانان و غیر مسلمانان هم‌چنان پیامدهای تلخ و ناگوارش برجاست. این جنایات به وضوح نشان می‌دهد که این حکام سوار بر گردۀ ملت‌های جهان خود سبب اصلی تمام بدبختی‌های بشریت اند. آری چنان‌که الله قوی و عزیز فرمود:

﴿فَأَصَابَهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا وَالَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْ هَؤُلَاءِ سَيُصِيبُهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا وَمَا هُمْ بِمُعْجِزِينَ

[الزمر: 51]

ترجمه: ‏پس بدي‌هاي اعمال خود را ديدند (و كيفر كارهاي زشت‌شان را چشيدند) و از اينان هم كساني كه ستم مي‌كنند؛ بدي‌هاي اعمال‌شان گريبان‌گيرشان خواهد گرديد و هرگز نمي‌توانند(از چنگال عذاب الهي بگريزند و خداي را) ناتوان كنند.‏

دوم: اشتباه نظام سرمایه‌داری و امثال آن در معالجۀ این مشکل و این‌که معالجۀ درست و صحیح همانا معالجۀ شرعی است:

سرمایه‌داران و امثال شان این مسأله را در سه مرحله به معالجۀ این مشکل پرداخته‌اند:

اول: سر پوش گذاشتن بالای مشکل:

 1. «یک گزارش چینی اعلان نموده که مسؤولین حکومت چین، واقعیت بیماری کشنده‌ای را که خود این مسؤولین قبل از ماه دسمبر 2019م از آن آگاهی داشتند، مردم چین و جهان را از آن بی خبر گذاشتند و تا آخر سال و پس از افزایش شمار مبتلایان به وجود این بیماری اعتراف نکردند. "شانگ وی وانگ" خبرنگار چینی-امریکائی تأکید نمود که مسؤولین چین بازار فروش غذاهای بحری در شهر ووهان را که بیماری مذکور از آن منتشر گردید، تا ماه جنوری تعطیل نکردند. گزارش یاد شده هم‌چنین دریافته که هشت شهروند چینی به دلیل رد و بدل کردن معلومات در مورد بیماری در شروع آن از طرف دولت این کشور بازداشت و متهم به دلیل انتشار معلومات ثابت نشده پا از قانون فراتر گذاشته‌اند. وی علاوه نمود که مسؤولین محلی ووهان اوضاع را طبیعی خوانده و اجازه دادند مراسم سنتی محلی روز 18 جنوری ووهان برگزار گردد، مراسمی که در حدود 40 هزار خانواده در آن اشتراک نمودند». (منبع: سبق اول فبروری 2010م).

 2. هم‌چنین، «مسؤولین چینی مردم‌اش را از خطر بحران پیش آمده تا 31 ماه دسمبر که پکن موضوع را به سازمان صحی جهان گزارش داد، آگاه نکرده بود. حکومت چین در آن زمان گفت: می‌توان این بیماری را وقایه و آن را مهار نمود. به تاریخ 23 جنوری گذشته مسؤولین شهر ووهان را مسدود و تصمیم گرفته شد که هیچ کس به هیچ وجه حق سفر ندارد». (منبع: مصراوی 23 مارچ 2020م).

دوم: قرنطیه و محدودیت جزئی:

 1. «مسؤولین صحی ایالات متحده روز شنبه هشتمین مورد مبتلا به ویروس جدید کرونا را ثبت نمودند. وزارت دفاع امریکا گفت که برای کسانی که از خارج می‌آیند و وضعیت شان می‌طلبد که قرنطینه شوند، مکان بود و باشی آماده خواهد نمود. شهرووهان و سراسر اقلیم هوبی که در وسط چین موقعیت دارد و ویروس در آن ظهور نمود عملاً قرنطینه شد». (منبع: اسکای نیوز عربی 12 فبروری 2020م).

 2. اندروکومو حاکم ایالت نیویورک در ایالات متحده امریکا گفت: «ما در قرنطینه به سر می‌بریم. وی تأکید نمود که شدیدترین اقدامات ممکن را روی دست می‌گیریم. با اعمال قرنطینه در نیویورک، کالیفورنیا، و دو ایالت نیوجیرسی و ایلینوی، اینک بیش‌تر از 85 میلیون تن پیوسته در منازل شان به سر می‌برند، بجز موارد خرید و تفریح کوتاه». (منبع: دویچ ویله 21 مارچ 2020م).

سوم: گوشه نشینی شبه کامل در منازل:

«صدها میلیون تن از مردم جهان در حال حاضر در منازل خویش محبوس شده‌اند به امید این‌که از گسترش ویروس کورونا جلوگیری نمایند، ویروسی که تا کنون بیش از یازده هزار کشته به جا گذاشته. این اقدام بی‌سابقه در طول تاریخ بشر در سرزمین‌های مختلف به درجات متفاوت عملی می‌گردد. بر اساس آمارگیری صورت گرفته توسط فرانس‌پرس؛ بیش از 800 میلیون انسان در بیش از 30 دولت به باقی ماندن در منازل‌شان فراخوانده شده‌اند، چه به دلیل قرنطینۀ عام یا توصیه و یا منع گشت و گذار. چنان‌چه در آلمان مسؤولین سرگرم بررسی تشدید اقدامات برای محدود نمودن زنده‌گی عمومی و وادار نمودن اکثریت مردم به باقی ماندن در منازل شان می‌باشند. ایتالیا، جایی که بیش‌ترین خسارت را در اروپا از این ویروس متحمل گردید و منجر به مرگ چهار هزار تن شده و نخستین دولت در قارۀ پیر بود که اتباع‌اش را وادار به قرنطینه نمود، خود را آمادۀ استحکام اقدامات لازم برای رویارویی با گسترش این بیماری می‌کند، طوری که قرار است اینک پس از اعلام 627 مورد مرگ بر اثر این ویروس در 24 ساعت در ایتالیا، که اوج تلفات از آغاز بحران می‌باشد، تمام مناطق تفریحی و تجمعات را در رخصتی آخر هفته به صورت کامل مسدود نموده و محدودیت‌های بیش‌تری را برای وادار نمودن مردم ایتالیا در منازل‌شان اعمال کند». (منبع: دویچ ویله 21 مارچ 2020م).

با دقت نمودن در این سه نوع معالجه معلوم می‌شود که مشکل را حل نمی‌کند، بلکه روند اقتصادی را ناکام‌تر می‌کند و حجم این بیماری و هم‌چنین حجم خسته‌گی و احساس رنج درد مردم را چند برابر می‌نماید، چنان‌چه معلومات زیادی از چنین حالات در جوامع سرمایه‌داری به گوش می‌خورد...

بناءً معالجۀ درست این بیماری، همانی است که در شریعت الله سبحانه وتعالی گفته شده و آن این‌که دولت باید بیماری را از همان آغاز ظهور آن با جدیت دنبال نموده و اقدامات لازم برای محصور نمودن آن در مکان نشأت و شروع آن روی دست گیرد و سایر مناطق روند کار و تولیدشان را هم‌چنان ادامه دهند.

بخاری در کتاب صحیح خود به نقل از اسامه بن زید و وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلَا تَدْخُلُوهَا وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا مِنْهَا»

ترجمه: وقتی شنیدید که در سرزمینی طاعون ظاهر شده، وارد آن سرزمین نشوید و هرگاه در سرزمینی به سر می‌بردید و در آن طاعون ظاهر گردید، از آن بیرون نروید.

در حدیث دیگری به روایت بخاری و مسلم که الفاظ آن را مسلم روایت نموده از اسامه بن زید روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«الطَّاعُونُ رِجْزٌ أَوْ عَذَابٌ أُرْسِلَ عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَوْ عَلَى مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ فَإِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ بِأَرْضٍ فَلَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا فِرَاراً مِنْهُ»

ترجمه: طاعون رجز و یا عذابی است که بالای بنی اسرائیل و یا کسانی پیش از شما فرستاده می‌شد، پس هرگاه شنیدید که در سرزمینی ظاهر گردیده، به جانب آن حرکت نکنید و هرگاه در سرزمینی بودید که در آن ظاهر گردیده، از آن فرار نکنید.

هم‌چنین در روایت دیگری بخاری از عایشه رضی الله عنها همسر رسول الله صلی الله علیه وسلم نقل نموده که گفت: من از رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد طاعون پرسیدم و وی فرمود:

«أَنَّهُ عَذَابٌ يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ وَأَنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ لَيْسَ مِنْ أَحَدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِراً مُحْتَسِباً يَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يُصِيبُهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ شَهِيدٍ»

ترجمه: عذابی است که الله آن را بالای هرکسی که بخواهد می‌فرستد و الله آن را برای مؤمنین رحمتی قرار داده، هر کسی که در صورت ظهور طاعون در مکانی در آن باقی مانده و صبر و خویش‌تن داری پیش گیرد و بداند که چیزی بجز آن‌چه که الله برایش نوشته به او نخواهد رسید، پاداشی برابر با پاداش شهید خواهد داشت.

این خود نوعی از قرنطینه در دولتی است که زمانی پیش‌تاز تمام دولت‌های جهان بود. دولت متمدن و پیش‌رفته‌ای که رهبر آن رسول الله صلی الله علیه وسلم و نبی الله بود. رسولی که به او وحی می‌شد و او اسلام را بر اساس آن تطبیق می‌نمود و در این تطبیق الگوی نیک قرار گرفت. ابن حجر در کتاب فتح الباری نوشته که عمر رضی الله عنه عازم شام بود، زمانی که به منطقه "سرغ" رسید به او خبر دادند که در شام وبائی ظاهر گردیده، عبدالرحمن بن عوف به عمر خبر داد که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ بِأَرْضٍ فَلَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا فِرَاراً مِنْهُ»

ترجمه: هرگاه شنیدید که در سرزمینی ظاهر گردیده، به جانب آن حرکت نکنید و هرگاه در سرزمینی بودید که در آن ظاهر گردیده، از آن فرار نکنید.

عمر با شنیدن این حدیث از سفر به شام منصرف شد و برگشت، یعنی زمانی که خبر انتشار طاعون را شنید مسلمانان را برگرداند

بنابر این، دولت موظف است چنین بیماری‌هایی را در مکان ظهور آن محدود نماید و ساکنین آن مکان را وادار کند که در آن باقی بمانند و ساکنین سایر اماکن وارد آن نشوند. دولت اسلامی باید مسؤولیت شرعی خود را به درستی اداء کند، زیرا دولت رسیده‌گی به امور و امانت‌داری است. هم‌چنان که دولت باید در زمان ظهور وباهای واگیر موظف است اقدامات فوق الذکر را روی دست گیرد، هم‌چنین مکلف است تمام نیازهای بهداشتی، خدمات پزشکی و دواهای لازم را به گونۀ رایه‌گان در اختیار تمام اتباع خود قرار دهد، شفاخانه/بیمارستان‌ها، آزمایش‌گاه‌ها و سایر نیازهای اساسی مانند تعلیم و تربیه و تأمین امنیت را برای اتباع خود فراهم نماید.

اقدامات بهداشتی و صحی در چنین مواردی این است که بیماری واگیر فوراً در مکان ظهور آن محاصره شود، بیماران قرنطینه شده و به گونۀ کاملاً رایه‌گان زیر مداوای لازم قرار گیرند و افراد سالم روند زنده‌گی اجتماعی و اقتصادی را به همان روال قبل از شیوع بیماری واگیر ادامه دهند و نه این‌که زنده‌گی عام مردم متوقف شده و در خانه‌های خود زندانی شوند؛ جون با این کار زنده‌گی اقتصادی متوقف شده و یا در شرف از کار افتادن قرار ‌می‌گیرد که در این صورت، پیامدهای بحران افزایش یافته و منجر به مشکلات دیگری خواهد گردید.

سوم: تأثیر این بیماری "کورونا" بالای قیمت نفت و اقتصاد جهانی:

می‌دانیم که اقتصاد فعلی جهان حتی در اوضاع عادی و نبود وبا روند رشد ضعیف و بطیی دارد، چه رسد به وضعیتی که جهان به طرف قرنطینه و محدودیت‌های کلی و جزئی روان است؟ شکی نیست که این اقدامات، رشد اقتصاد جهانی را اگر کاملاً متوقف و آن را متلاشی نکند، قطعاً از رشد آن کاسته و آن را کندتر خواهد نمود:

این ویروس، حرکت تجارت جهانی را از پای در آورده و قیمت نفت را به سطح بسیار پایینی کشانیده. هم‌چنین باعث شروع جنگ بهای نفت میان روسیه و سعودی گردیده، طوری که روسیه به دلیل این‌که اقتصاد آن تا حد زیادی روی صنعت تولید نفت می‌چرخد وادار شده حجم تولیداش را افزایش دهد. از آن طرف امریکا، سعودی را تحریک نموده میزان تولیداش را برای رویارویی با روسیه افزایش دهد. ترامپ رئیس جمهور امریکا به تاریخ 19 مارچ 2020م روسیه را هشدار داده گفت: «در زمان مناسب در جنگی که بر سر بهای نفت میان روسیه و سعودی آغاز شده مداخله خواهم نمود». (منبع: الحره امریکا 19 مارچ 2020م). سعودی دارد برای تأمین منافع امریکا در سهمیه‌های بازار نفت با روسیه درگیر می‌شود، که نخستین مورد این درگیری همان لغو توافق دو طرف در مهار تولید بود که سه سال ادامه داشت. این دو دولت در حالی دارند با تمام توان نفت تولید می‌کنند که نیاز جهانی به نفت، به دلیل انتشار ویروس کورونا به شدت در حال کاهش است و این کار منجر به کاهش بهای نفت در هفته جاری تا پایین‌ترین حد در 20 سال گذاشته گردیده است. چنان‌چه قیمت هر بشکه مخلوط برنت به 28.75 دالر رسید. هرچند روسیه از وابسته‌گی و ارتباط سعودی به امریکا آگاهی دارد. چنان‌چه میخایل لیونتیف سخن‌گوی شرکت روسنفت آژانس خبری روسیه در اظهاراتی گفت: «تمام کمیت نفتی که در پی تمدید توافق چند بارۀ اوپک پلس کاهش یافت، به سرعت و به صورت کامل در بازارهای جهانی توسط نفت شل امریکا جبران شد». (منبع: رویترز 8 مارچ 2020م)، اما باز روس‌ها نتوانستند هیچ اقدامی در برابر آن داشته باشند، بلکه حتی سعودی بحران را با تصمیم خود مبنی بر عدم تمدید توافق قبلی "کاهش 2.1 میلیون بشکه" و افزایش تولید، در برابر روسیه تشدید و بحرانی‌تر نمود، چنان‌چه «روز دوشنبه نفت بهایش را تا یک سوم از دست داد و به این ترتیب از زمان جنگ خلیج در سال 1991م این بزرگ‌ترین کاهش روزانه‌ای نفت به شمار می‌رود. خرید و فروش نفت خام برنت نیز با 37.05 دالر در هر بشکه تا 22 فیصد کاهش را تجربه نمود در حالی که قبلاً با 31.02 دالر در هر بشکه 31 فیصد کاهش را تجربه نموده بود که این پایین‌ترین حد از 12 فبروری 2016م تا کنون بوده است». (منبع: رویترز 9 مارچ 2020م). سپس امریکا قیمت نفت را برای مزدوران آسیائی خویش 6 دالر کاهش داد! اینک روسیه در جستجوی راهی برای برگشتن به توافق "اوپک پلس" بوده و دارد در کاهش جدید قیمت‌ها مردانه‌گی نشان می‌دهد!

به این ترتیب؛ اقتصاد جهانی در نتیجۀ انتشار ویروس کورونا و کاهش بهای نفت تکان سخت شدیدی خورده و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، اقتصاد جهانی عملاً از هم خواهد پاشید...

چهارم: اما در مورد این‌که آیا جایز است نمازهای جمعه و جماعت در مساجد منع شود، باید گفت:

ترک نمودن نماز جماعت و جمعه در حالت انتشار بیماری‌های واگیر وبائی به گونۀ کامل و عام جایز نیست، بلکه تنها بیماران مبتلا را باید در عزلت قرار داد و به آنان اجازه داده نشود وارد مساجد برای ادای جماعت و جمعه شوند و در عین حال، تدابیر کافی جهت نظافت و ضد عفونی نمودن و در صورت نیاز استفاده از ماسک و سایر تدابیر روی دست گرفته شود. اما افراد سالم بدون وقفه به ادای نمازهای جماعت و جمعه ادامه دهند و اگر لازم باشد باید تیم‌های پزشکی در مساجد حضور یافته و افرادی را که مشکوک به ابتلا به ویروس هستند معاینه نمایند، اما نماز جماعت و جمعۀ افراد سالم مسلمان بدون تعطیلی باید ادامه داشته باشد. دلایلی که در خصوص جماعت و جمعه وجود دارد هیچ اشاره‌ای به توقف دائمی آن نکرده، اما در عین حال این دلایل نشان نمی‌دهد که شمار بسیار زیادی باید حتماً در ادای این احکام حضور داشته باشند، که جزئیات آن را ذیلاً توضیح خواهیم داد و هم چنین برخی از مسلمانان به سبب وضعیت خاصی ذیل از حضور در مساجد معاف می‌باشند:

 1. در خصوص نماز جماعت باید گفت که فرض کفائی است:

نماز جماعت فرض کفائی است که باید برای مردم اظهار گردد؛ ابو دردا رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«مَا مِنْ ثَلَاثَةٍ فِي قَرْيَةٍ وَلَا بَدْوٍ لَا تُقَامُ فِيهِمْ الصَّلَاةُ إِلَّا قَدْ اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمْ الشَّيْطَانُ، عَلَيْكَ بِالْجَمَاعَةِ فَإِنَّمَا يَأْخُذُ الذِّئْبُ مِنَ الْغَنَمِ الْقَاصِيَةَ»

ترجمه: هرگاه سه تن در یک قریه یا یک بادیه‌ای حضور داشته باشند و نماز در میان شان برپا نگردد، شیطان بالای آنان مسلط خواهد شد، سعی کن همواره در جمع باشی زیرا گرگ به سراغ گوسفند دور افتاده از گله می‌رود.

این حدیث را ابو داود با اسناد حسن روایت نموده که مربوط به نماز جماعت می‌شود. نماز جماعت فرض کفائی است، زیرا بعضی از مسلمانان در زمان رسول الله به نماز جماعت با رسول الله صلی الله علیه وسلم شرکت نکردند و رسول الله پس از آن‌که آنان را هشدار داد که خانه‌های شان را بر سر شان به آتش می‌کشد، آنان را به حال خود شان رها نمود؛ بخاری از ابوهریره روایت نموده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَقَدْ هَمَمْتُ أَنْ آمُرَ بِحَطَبٍ فَيُحْطَبَ ثُمَّ آمُرَ بِالصَّلَاةِ فَيُؤَذَّنَ لَهَا ثُمَّ آمُرَ رَجُلاً فَيَؤُمَّ النَّاسَ ثُمَّ أُخَالِفَ إِلَى رِجَالٍ فَأُحَرِّقَ عَلَيْهِمْ بُيُوتَهُمْ وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَوْ يَعْلَمُ أَحَدُهُمْ أَنَّهُ يَجِدُ عَرْقاً سَمِيناً أَوْ مِرْمَاتَيْنِ حَسَنَتَيْنِ لَشَهِدَ الْعِشَاءَ»

ترجمه: قسم به ذاتی که جانم در قبضۀ اوست، قصد نمودم دستور دهم هیزم جمع‌آوری نمایند؛ سپس دستور ادای نماز دهم و یکی برای نماز اذان دهد. سپس مردی را دستور دهم تا برای مردم امامت دهد و خودم به سراغ کسانی بروم (که در ادای نماز شرکت نکرده‌اند) و خانه‌های‌شان را بر سر شان آتش زنم. قسم به ذاتی که جانم در قبضۀ اوست اگر آنان بدانند که به خوردن غذای چربی (در مسجد) دعوت شده‌اند و یا دو دانه نیزۀ خوب شکار برای شان داده خواهد شد، قطعاً در نماز جماعت خفتن شرکت خواهند نمود.

پس اگر نماز جماعت برای هر فرد مسلمان فرض عین می‌بود، قطعاً رسول الله آنان را بعد از این هشدار به حال خود رهای شان نمی‌کرد. هدف مطمیناً نماز جماعت است، زیرا از نماز خفتن یاد نموده است. کم‌ترین تعداد جماعت دو نفر است به شمول امام و مقتدی به دلیل حدیثی که مالک بن حویرث روایت نموده:

«أَتَيْتُ النَّبِيَّ أَنَا وَصَاحِبٌ لِي فَلَمَّا أَرَدْنَا الْإِقْفَالَ مِنْ عِنْدِهِ قَالَ لَنَا إِذَا حَضَرَتْ الصَّلَاةُ فَأَذِّنَا ثُمَّ أَقِيمَا وَلْيَؤُمَّكُمَا أَكْبَرُكُمَا»

ترجمه: من با یک کس دیگری نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم رفته بودیم، زمانی که خواستیم از نزد وی صلی الله علیه وسلم برگردیم به ما فرمود: هرگاه وقت نماز فرا رسید اذان دهید و بزرگ‌تر تان باید امامت دهد. این حدیث را مسلم روایت نموده است.

نماز جماعت بدون عذر شرعی که نصی در مورد آن آمده باشد، مانند شب سرد یا بارانی، به هیچ وجه ساقط نمی‌شود، به دلیل حدیثی که بخاری از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده:

«كَانَ يَأْمُرُ مُؤَذِّناً يُؤَذِّنُ ثُمَّ يَقُولُ عَلَى إِثْرِهِ أَلَا صَلُّوا فِي الرِّحَالِ فِي اللَّيْلَةِ الْبَارِدَةِ أَوْ الْمَطِيرَةِ فِي السَّفَرِ».

ترجمه: وی صلی الله علیه وسلم دستور می‌دادند کسی اذان دهد سپس می‌فرمود: نمازتان را در شب سرد یا بارانی سفر در مکان خود اداء کنید.

 1. نماز جمعه فرض عین بوده و بدون عذر ساقط نمی‌شود، دلایل آن زیاد است از جمله:

این فرمودۀ الله سبحانه وتعالی:

﴿إِذَا نُودِي لِلصَّلاَةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ

ترجمه: اي مؤمنان! هنگامي‌كه روز جمعه براي نماز جمعه اذان گفته شد، به سوي ذكر و عبادت الله بشتابيد و داد و ستد را رها سازيد. اين براي شما بهتر و سودمندتر است، اگر متوجه باشيد.‏

امر در این آیت بیان‌گر وجوب است به دلیل قرینۀ نهی از مباح که خود بیان‌گر طلب جازم می‌شود. هم‌چنین حاکم در کتاب مستدرک خود به گونۀ صحیحین به روایت طارق بن شهاب و وی از ابوموسی و وی از رسول الله صلی الله علیه وسلم گفت:

«الْجُمُعَةُ حَقٌّ وَاجِبٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ فِي جَمَاعَةٍ إِلَّا أَرْبَعَةٌ: عَبْدٌ مَمْلُوكٌ، أَوِ امْرَأَةٌ، أَوْ صَبِيٌّ، أَوْ مَرِيضٌ»

ترجمه: ادای نماز جمعه حق واجب بر گردن هر فرد مسلمانی در جماعت است، بجز چهار تن: غلامی که در اختیار دیگری است، زن، کودک و مریض. حاکم می‌گوید این حدیث صحیح به شرط مسلم و بخاری است.

جمعه هم‌چنین بالای کسی که از حضور در آن ترسی دارد واجب نیست به دلیل روایتی که از ابن عباس رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم نقل گردیده که فرمود:

«مَنْ سَمِعَ النِّدَاءَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَا صَلَاةَ لَهُ إلَّا مِنْ عُذْرٍ، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ وَمَا الْعُذْرُ؟ قَالَ: خَوْفٌ أَوْ مَرَضٌ»

ترجمه: کسی که ندای اذان را شنید و آن را استجابت نکرد، نمازی از او پذیرفته نخواهد شد؛ مگر در صورت عذر. گفتند: عذر چیست یا رسول الله؟ فرمود: ترس یا مریضی. اين حدیث را بیهقی در سنن کبری روایت نموده است.

 به این ترتیب، جمعه وجیبه‌ای بر گردن هر فرد مسلمان است، بجز کسانی که توسط یک نص شرعی استثنا قرار داده شده‌اند و نماز جمعه بالای کسانی که نص شرعی آنان را استثنا نکرده فرض عین می‌باشد. عذرهای شرعی هم بیان شد و نمی‌توان چیزی را به آن قیاس نمود، زیرا عذر شرعی همان چیزی است که در مورد آن نصی آمده باشد و در عبادات قیاس نمی‌شود، زیرا هیچ نصی علت عبادات را بیان نکرده تا زمینۀ قیاس نمودن آن فراهم باشد. شرط ادای نمای جمعه این است که تعدادی مسلمان حضور داشته باشند و اجماع اصحاب نیز نشان می‌دهد که برای ادای نماز جمعه باید تعدادی حضور داشته باشند. اما تعداد مشخصی شرط نیست، یعنی هر تعدادی که بتوان آن را جماعت خواند و تعدادی شمرده شوند، نماز جمعه صحت پیدا می‌کند، زیرا جماعت بودن آن توسط حدیث طارق که قبلاً ذکر شد ثابت است. هم‌چنین به دلیل عددی که توسط اجماع صحابه ثابت است و هیچ حدیث معتبری وجود ندارد که بیان‌گر تعداد مشخصی در جمعه باشد. اما از آن جایی که جماعت به سه و فراتر از آن اطلاق می‌شود، دو جماعت خوانده نمی‌شود. بنابر این برای این‌که نماز جمعه صحت پیدا کند، باید حد اقل سه تن از کسانی که جمعه بالای شان واجب است حضور داشته باشند و اگر کمتر بودند صحت ندارد و جمعه گفته نمی‌شود به دلیل عدم وجود تعداد لازم و در مورد این‌که برای ادای جمعه باید تعدادی وجود داشته باشند اجماع اصحاب صورت گرفته.

به این ترتیب در دولت خلافت نماز جمعه و جماعت به هیچ وجه تعطیل نمی‌شود، بلکه تنها کسانی که عذر شرعی دارند در آن شرکت نمی‌کنند و سایر افراد باید شرکت نمایند. اما این ادعا که ممکن است همه در معرض ابتلا به بیماری‌های واگیر قرار گیرند و هیچگونه تدابیری هم نمی‌تواند مانع آن شود. باید گفت که این احتمال بسیار ضعیف است، به ویژه با توجه به این‌که کم‌ترین تداد در نماز جماعت دو و در نماز جمعه سه نفر می‌باشد و این به گمان اغلب محقق است و اگر فرض کنیم چنین احتمالی هم وجود دارد، تنها در همان منطقه اعمال می‌شود و بس. از این رو مسأله باید با دقت تمام و امانت داری کامل ضبط و بررسی گردد، طوری که اگر تعداد با گمان اغلب محقق بودن نماز جمعه و جماعت تعطیل نمی‌شود، بلکه تدابیر کافی و احتیاط لازم صورت می‌گیرد، زیرا احتراز به معنای ترک فرض نیست، بلکه به این معنای است که فرض باید ادا شود اما در عین حال احتیاط و تدابیر کافی و لازم برای جلوگیری از سرایت مریضی روی دست گرفته می‌شود.

حکم برتر در این مسأله همین بود که بیان گردید و اگر دولت بدون به خرچ دادن توان در تحقق گمان اغلب چنان که در فوق بیان گردید، اقدام به بستن مساجد نماید و مردم را از رفت و آمد در مساجد برای ادای جمعه و جماعت منع کند، قطعاً مرتکب گناه کبیره شده که ناشی از تعطیل نمودن نماز جمعه و جماعت می‌باشد.

در خاتمه باید گفت: آن‌چه دردآور است، این است که حکام سرزمین‌های مسلمانان گام به گام کفار استعمارگر را دنبال می‌کنند، طوری که اگر دولت‌های کفار در حل و معالجۀ مشکل و بیماری مشخصی دچار سردرگمی شوند، این حکام نیز از آنان پیروی می‌کنند و اگر راه حلی را طراحی نمایند، حتی اگر راه حل درستی هم نباشد، این حکام خائن سرزمین‌های اسلامی به آن کف زده و آن را صحت و شفای واقعی تلقی می‌نمایند! واقعاً جای اندوه و درد است که این وباء "کورونا" باعث رکود و جمود در میان سرزمین‌ها و بنده‌گان الله شود، در حدی که نزدیک است زنده‌گی عام مردم متوقف گردد در حالی که سرزمین‌های مسلمانان قبلاً هم چنین موارد زیادی را تجربه نموده، طوری که در سال هشتم هجری در حالی که مسلمانان سرگرم جنگ نفس گیری با روم در سرزمین شام بودند، دچار طاعون شدند.

هم‌چنین این امت در نیمۀ قرن ششم هجری با بلای "شقفه" که امروزه جمره نامیده می‌شود، مورد ابتلا قرار گرفتند که از شام تا المغرب را در بر گرفته بود، بیماری که در حال حاضر از جمله بیماری‌های جدی به شمار می‌رود که توسط مکروب‌های خوشه‌ای "نوعی باکتریا" از یک فرد به دیگری سرایت می‌کند. هم‌چنین مسلمانان در نیمۀ قرن هشتم هجری "749ه" با طاعون بزرگی در دمشق دچار شدند. اما در هیچ یک از این حالات هرگز دروازه‌های مساجد بسته نشد و نمازهای جمعه و جماعت متوقف نگردید و مردم در خانه‌های شان محبوس نگردیدند، بلکه تعامل طوری بود که بیماران از افراد سلام جدا می‌شدند و افراد سالم به کار و فعالیت‌شان اعم از جهاد و آبادانی زمین ادامه می‌دادند، به مساجد می‌رفتند، نماز اداء می‌کردند و به درگاه الله سبحانه وتعالی دعا می‌نمودند تا آنان را از شر بیماری‌ نجات دهد. به علاوۀ معالجۀ لازمی که انجام می‌دادند و به توجه و رسیده‌گی کافی که برای بیماران به خرج می‌دادند. این است راه حق.

﴿فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ

آيا سواي حق جز گمراهي چیزی دیگری است‌؟

 

 

ادامه مطلب...

آشفته‌گی مسلمانان هند در نبود خلافت اسلامی

(ترجمه)

خبر:

نیویارک تایمز مقاله‌ای از سردبیر مجلۀ "ذی کارافان" هاتروچ سینگ، در دهلی‌نو، منتشر کرد که در آن گفته شده‌است: «خشونت‌های فرقه‌ای، منجر به آتش کشیدن چهار مسجد، 46 کشته و بیش از 250 نفر زخمی گردید. این خشونت‌ها هم‌زمان با سفر رئیس جمهور دونالد ترامپ به هند اتفاق افتاد. سینگ در مقالۀ خود که توسط "عربی 21" ترجمه شده و در تاریخ 3/3/2020 در وب‌سایت مجلۀ "ذی کارافان" با عنوان: «چرا پولیس دهلی مانع حمله به مسلمانان نشده است؟» منتشر کرده است که می‌گوید: «خشونت‌هایی‌که سه‌روز و سه‌شب در مناطق مسلمانان در شمال‌شرقی دهلی به طول انجامید، تعجب‌آور نیست. پس از آن‌که شش‌سال گذشته نخست وزیر نریندرا مودی و همکارانش در حزب ملی‌گرای هندو، بهاراتیا جاناتا (BGB) و ارتش آن‌ها از پشتیبانان الکترونیکی و بزرگ‌ترین شبکه‌های تلویزیونی هند با ایجاد نفرت، شکاکیت و خشونت نسبت به اقلیت مسلمانان در هند شروع کردند.» این نویسنده خاطر نشان می‌سازد که: «این قتل عام سازمان‌یافته در دهلی؛ پس از آن صورت می‌گیرد که دولت مودی در ماه دسامبر قانون شهروندی نژادپرستانه را تصویب نمود و هندی‌ها؛ به ویژه مسلمانان به این قانون اعتراض کردند و قبل از قتل عام در دهلی، 19 نفر در تظاهرات در ایالت همسایۀ اوتار پرادش کشته شدند، که تحت ادارۀ حزب BGB بودند.»

تبصره:

به هر طرف از شرق تا غربِ زمین که نظر بیندازیم، شاهد خون‌های جاری از زخم‌های امت اسلامی هستیم. هم‌چنان شاهد ذبح شدن، کشته شدن، آوارگی و حمله به اماکن مقدس و جنایات وحشیانه‌ای که بالای مسلمانان در اثر نفرتِ مدفون و دشمنی آشکار انجام شده است، می‌باشیم. مسلمانان هند نیز از این جنایت، وحشی‌گری و دشمنی؛ به ویژه با قدرت گرفتن مودی محفوظ نیستند. کشتار مسلمانان به دلیل اتهاماتی؛ از قبیلِ: خوردن گوشت گاو، ذبح و تجارت با گاوها افزایش یافت و بسیاری از شهرهایی‌که دارای اسامی اسلامی هستند تغییر نام داده شد و برخی از کتاب‌های درسی برای کاهش سهم مسلمانان در هند تغییر یافت.

جنایاتی‌که در این اواخر هندوها علیه مسلمانان در هند انجام داده‌اند، خارج از سیاست‌های دولت هند نبوده و دشمنی آشکارِ آن دولت را با اسلام و مسلمانان نشان می‌دهد. هم‌چنین جنایاتی‌که علیه مسلمانان در کشمیر صورت می‌گیرد؛ نیز گواهی بر این امر می‌باشد. قوانین نژادپرستانۀ آن کشور علیه مسلمانان که آخرین آن‌ها تصویب قانون شهروندی است، میزانِ بالای تبعیض در مناطق مسلمان‌نشین، این امر به معنای محرومیت از خدمات زندگی، مشاغل و تحصیلات است، که این اقدامات تنها دشمنی دولت هند با اسلام و مسلمانان را نشان می‌دهد. براساس گفته‌های هاتروچ سینگ در "نیویورک تایمز" اتفاقات و وقایع اخیر در ایالت دهلی هند تحت نظر کامل پلیس؛ حتی با مشارکت آن‌ها رخ داده است.

در 2 مارچ سال 2020م، بی‌بی‌سی گزارشی را منتشر کرد که در آن شهادت زنان مسلمان، صحنه‌های ترور، خشونت و آتش‌سوزی اماکن مقدس و مسکونی مسلمانان را نشان می‌دهد که در جریان جنایات افراطی‌های هندی صورت گرفته بود. همچنین چگونگی پناهندگی با فرزندان‌شان در یکی از سالن‌های متعلق به تاجر مسلمان را بیان کرد. آن‌چه در یکی از شهادت‌ها بیان شده این است: «آتش‌سوزی خیلی زود همه اطراف ما را فوران کرد. آن‌ها کوکتل‌های موتلوف و سیلندرهای گاز را به سمت دکان‌ها و خانه‌های مسلمانان پرتاب می‌نمودند و هیچ آسیبی به خانه‌های هندوها وارد نمی‌کردند‌. ما هرگز فکر نمی‌کردیم که چنین خشونتی در آن‌جا اتفاق بیفتد و تنها اشتباه ما این است که ما مسلمان متولد شده‌ایم.» یکی دیگر از گفته‌های تأثیر برانگیزی‌که بسیاری از خانم‌ها روایت می‌کردند، این بود که: «اعمال مهاجمان به تجاوزهای جنسی نزدیک‌تر بود؛ زیرا روسری‌های‌مان را برداشته و لباس‌های‌مان را پاره‌پاره می‌کردند. «لاحول ولا قوة الا بالله»

ما در ماهی زندگی می‌کنیم که دو تاریخ با هم یک‌جا رخ داده‌اند (3 مارچ میلادی) و ( 28 رجب هجری)، در این ماه خلافت نابود شد که در نبود خلافت، ما مانند یتیمانی شدیم در کنار سفره‌های خسیسان؛ معانی غرور، عزت، شکوه و هیبت را گم کرده‌ایم، کافران جرأت ریختن خون ما را می‌کنند، مقدسات ما را زیر پای می‌نمایند، عزت و شرف ما را مورد حمله قرار می‌دهند و این حالت تغییر نمی‌کند؛ مگر به احیایی دوبارۀ خلافت راشده بر منهج نبوت و ما از الله سبحانه‌وتعالی می‌خواهیم که ما را از سربازان و شاهدین‌اش گرداند.

﴿وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ*بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ﴾

[روم: 4]

ترجمه: آن روز مؤمنان به يارى خدا شادمان شوند. هر كه را خواهد يارى مى‌كند و او پيروزمند مهربان است.

نویسنده: برائه مناصره

مترجم: احمد صابر خالد

 

ادامه مطلب...

شیوع ویروس‌کرونا؛ مرض‌ساریی ناشی از ضعف سرمایه‌داری و نظام آن!

 • نشر شده در کینیا

(ترجمه)

همان‌گونه که جهان با فاجعۀ ویروس‌کرونا دچار است؛ کشور کینیا به سان دیگر کشور‌های جهان از خطر شیوع این ویروس در امان نمانده است. تا‌هنوز هفت مورد مبتلا به ویروس‌کرونا و عدم تلف آن‌ها درین کشور ثبت شده است.

حزب‌التحریر-کینیا در این خصوص به موارد ذیل اشاره ‌می‌کند:

1.  شیوع ویروس‌کرونا در محراق توجه رسانه‌های جهانی قرار گرفته و دیده ‌می‌شود که با پخش خبر بیش‌تر درین مورد، باعث ترس و وحشت مردم جهان گردیده است. حتی اگر به شکل واقعی؛ جهان به بحران ویروس‌کرونا نیز دچار باشد، نباید از بحران جنگ 9 سالۀ سوریه غافل باشیم که بد‌ترین بحران بشریت و انسانیت بوده و باعث فرار 700،000 تن از خانه‌های شان گردیده است. هرچند، رژیم مزدور سوریه با کمک امریکا، روسیه و غلامان حلقه به گوش این دو کشور، به ظلم و قساوت خویش ادامه ‌می‌دهند؛ ولی این بحران در رسانه‌ها زیاد مورد توجه قرار نگرفته و منعکس نمی‌گردد.

2. همان‌طوری‌که وقایه‌مرض بهتر از تداوی آنست، به همین ملحوظ؛ مخلصانه مردم جامعه را توصیه ‌می‌کنیم تا تدابیر لازمه مانند شستن دست‌ها، اجتناب از رفتن به مناطق که موارد ابتلای‌مرض گزارش شده باشد، را بگیرند. اسلام بالای اتخاذ تدابیر قبل از وقت تاکید ورزیده و چنین مصیبت‌ها را سبب آزمایش بنده‌های الله سبحانه‌و‌تعالی قرار داده است. هنگامی‌که چنین امراض رخ داد باید آزمایش و امتحان الله سبحانه‌و‌تعالی پنداشت، که درین صورت برای مؤمنین و متقیان خیر خواهد بود و برای کسی‌که الله سبحانه‌و‌تعالی خواسته باشد عذاب است.

«عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللهُ عَنْهَا أَنَّهَا «سَأَلَتْ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنِ الطَّاعُونِ، فَأَخْبَرَهَا أَنَّهُ كَانَ عَذَابًا يَبْعَثُهُ اللهُ تَعَالَى عَلَى مَنْ يشَاءُ، فَجَعَلَهُ اللهُ تَعَالَى رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنينَ، فَلَيْسَ مِنْ عَبْدٍ يَقَعُ فِي الطَّاعُونِ، فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابرًا مُحْتَسِبًا يَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يُصِيبُهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللهُ لَهُ إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الشَّهِيدِ»

(بخاری)

ترجمه: ام‌‌المومنین عائشه رضی‌الله‌عنها، از رسول الله صلی الله علیه‌و‌سلم در مورد طاعون پرسید، سپس پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم به وی گفت: (طاعون) عذابی بود که الله (سبحانه‌وتعالی) بر هر آن کسی‌که اراده می‌کرد می‌فرستاد، مگر الله (سبحانه‌و‌تعالی) (وبا و طاعون) را برای مسلمانان رحمتی قرار داد، در منطقه‌ی هر کسی‌که (طاعون) شیوع پیدا کند و او در آنجا صبر پیشه کند و ثواب خود را از الله(سبحانه‌وتعالی) بخواهد و یقین داشته باشد که چیزی به جز از آن‌چه الله(سبحانه‌وتعالی) برایش مقدر کرده است به او نمی‌رسد (هر وقت که بمیرد) اجر (ثواب) شهید برایش داده می‌شود.

در ارتباط با گرفتن تدابیر، پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم فرموده است:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَخْرُجُوا مِنْهَا»

(رواه  بخاری)

ترجمه: هنگامی‌که شنیدید در سر زمینی طاعون شیوع پیدا کرد، به آن شهر داخل نشوید و اگر در شهر واقع شد، برای فرار از طاعون از شهر خارج نشوید.

3. گرچه بحث بر‌انگیز است که از زمان پیدایش جدید این ویروس چندین ماه طول خواهد کشید تا داروی آن تولید گردد؛ ولی اگر سرشت اصلی سرمایه‌داری را در ارتباط با بی‌اهمیت بودن زنده‌گی بشر درک کنید؛ عجیب نخواهد بود که این ویروس را به ماشین درآمد اقتصادی تبدیل کرده است. هدف اصلی صنعت دارو‌سازی عصری؛ صرف یک چیز است "منفعت" که با تولید و فروش واکسین‌ها پول هنگفت را کمایی ‌می‌کنند. فروش دارو برای مریضان که دارای امراض‌مزمن اند و روزانه به آن مبتلا ‌می‌شوند؛ سود مند‌تر است از واکسین که تاثیر دراز‌مدت بالای افراد داشته باشد.

4. نوسانات‌اقتصادی اکثریت کشور‌ها به اثر ویروس‌ساری کوید-19 نه تنها ضعف نظام‌های سرمایه‌داری را بر ملا ساخته است؛ بلکه شکست مودل اقتصاد سرمایه‌داری که سبب بحران ‌می‌گردد، را نیز آشکار نموده است. در حقیقت؛ نظام سرمایه‌داری به مانند سست‌ترین تار خانه عنکبوت ‌می‌ماند! این حقایق باید بصیرت و بصارت متفکرین را باز کند تا برای تغییر مبدأی واقعی با ریشه‌کن ساختن نظام سرمایه‌داری تلاش کرده و نظام اسلام را که دارای جامع‌ترین نظام اقتصادی است، بدیل آن نمایند.

5. امت اسلامی؛ هنگامی مصاب‌شدن به این مرض‌ساری، باید با اتخاذ تدابیر و تداوی به الله سبحانه‌و‌تعالی، توکل نمایند. توکل یکی از صفات عالی مؤمنین و متقیان بوده، آن‌ها را وامیدارد تا از هیچ چیز در هراس نباشند مگر الله سبحانه‌و‌تعالی که همیشه جاویدان است.

6. دولت خلافت با تکنالوژی‌عصری پیش‌رفته، قادر خواهد بود تا چنان فضای را ایجاد نماید که تحقیقات و پیش رفت‌ها در همۀ عرصه‌ها رشد نماید. سرمایه‌هنگفت تحقیقاتی برای شرکت‌های دارو‌سازی اختصاص داده خواهد شد تا به هدف تداوی بالای واکسین‌ها و دارو‌ها، تحقیقات علمی انجام دهند. دولت خلافت به هدف انجام مکلفیت‌اش نه به انگیزه کسب منفعت و بهره‌برداری مادی از شهروندانش؛ بالای دارو‌سازی سرمایه‌گزاری کرده تا نیازمندی عام مردم که عبارت از امنیت و صحت است، را فراهم سازد. پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم در حدیث که عبیدالله بن محسوان انصاری روایت کرده است، چنین فرمود:

«مَنْ أَصْبَحَ مِنْكُمْ آمِنًا فِي سِرْبِهِ مُعَافًى فِي جَسَدِهِ عِنْدَهُ قُوتُ يَوْمِهِ فَكَأَنَّمَا حِيزَتْ لَهُ الدُّنْيَا»

(ترمذی)

ترجمه: هرکسی صبح را در حالی آغاز کند که آرامش فامیل‌ش تأمین و صحت‌مند باشد و مقدار غذای همان روز را داشته باشد، به مثل کسی است که همۀ جهان را داراست.

نویسنده: شبانی موالیمو

نمایندۀ مطبوعاتی حزب‌التحریر- کینیا

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

امریکا از مشاهدۀ پیروزی در ادلب چقدر خوش‌حال است؟

(ترجمه)

خبر:

نیروهای نظامی سوریه به حمایت از روسیه در روز پنج‌شنبه 27 فبروری، در ادلب بالای نیروهای مسلح ترکیه حمله نمودند، مطابق به گزارشی در این حملۀ ناجوان‌مردانه 34 سرباز ترکی کشته شدند. ترکیه در پاسخ به این حملۀ نیروهای نظامی سوریه واکنش نشان داد و بر اساس بیانیه رسمی‌که منتشر شده است، بسیاری از اردوگاهای حکومت سوریه و مناطق نظامی آن مورد هدف قرار گرفت که منجر به قتل بیش از 2000 سرباز سوری شد. رسانه‏های خبری و آرای سیاسی در ترکیه اظهار نمودند که این حملۀ متقابل به مثابۀ نجات و انتقام بزرگی‌ست؛ هم‌چنین اظهار شده که انتقام به پایان رسیده است.

تبصره:

خوب، آیا این مسأله درست است؟ آیا با رساندن ضرر به دشمن به شکل بزرگ‌تر از آن‌چه که وی در جریان حمله‌اش به ما رسانده است، پیروزی تحقق یافته است؟ آیا با این‌که تو بگوی من 34 سرباز از سربازانت را کشتم و من بگویم که 2000 سرباز از سربازانت را کشتم، پیروزی تحقق میابد؟ زندگی ارتش ما که به دست نظام سوری در ادلب نابود شد در نهایت نسبت به خودمان مهم‌تر است. سرزمین سوریه با مردم‌اش در ماتم قرار دارند، اندوه مردمش را فراگرفته است، ده‏ها نه؛ بلکه هزارها نفر جنازه‏های ارتش را می‌آورند و مردم احساس درد می‏کنند؛ به خاطری‎‌که روسیه و نظامش در این حملۀ ناجوان‌مردانه برادران ما را کشتند. نه تنها که 34 نفر؛ بلکه زندگی یک نفر هم از این ارتش نزد ما با ارزش و با اهمیت است؛ چون‌که آنان مسلمان بودند و بخشی از ارتش مسلمانان را تشکیل می‏دادند. آیا ارتش بشار اسد برایش با اهمیت است؟ آیا بشار اسد از کشته شدن ارتش خود احساس تأسف می‏کند؟ آیا روسیه و ایران به خاطر این خسارت‏ها ناراحت‌اند؟ من که چنین نمی‌پندارم. چون‌که روسیه خوب می‏داند که این حملات نظامی، حملاتی به خاطر بازپس‌گیری منطقۀ ادلب است. بازپس‌گیری ادلب در این جنگ، نقشۀ واحد و هدف مشترک روسیه و رژیم‌اش می‏باشد.

نقشه و هدف ترکیه چیست؟ آیا بعد از این حملۀ ترکیه علیه نیروهای سوریه، گام بعدی هم در ترکیه وجود دارد؟ بعد از این حمله هیچ هدف نظامی و سیاسی برای گام بعدی وجود ندارد. آیا ترکیه نظامی را که به حدی از بزرگی  رسیده است که منجر به این حملات متقابل و نابود کردن آن در دمشق شده است را تعقیب خواهد کرد؟ ترکیه توان تعقیب کردن را دارد؛ اگر از من بپرسید که ترکیه چنین نقشه‌ای داشته باشد چه می‏شود؟ من در جواب خواهم گفت که متأسفانه چنین نقشه‌ای وجود ندارد، چرا؟ چون‌که وجود ترکیه در سوریه و ادلب فقط به خاطر منافع امریکا می‏باشد؛ نه به خاطر نقشه‏های ویژۀ خودش. همین چارچوب واقعی تصویر ترکیه در سوریه است، جزئیات در تصویر گاهی دو چشم را به خطا وا می‏دارد؛ اما متأسفانه که همین تصویر کامل می‏باشد.

به همین سبب در عنوان از چگونگی دنبال کردن پی‌درپی عملیات نظامی آن‌هم بدون هیچ سر و صدایی در سوریه را توسط امریکا خاطرنشان ساختم؛ چون‌که این موقف‌گیری‏ها نمی‏تواند بر نقشۀهایش موثر واقع شود و هرگز جهت این نقشه‏ها و یا راه حل‏ها تغییر نمی‏کند. چارچوب اصلی تصویر تغییر نکرده است؛ بلکه رسام فقط با رنگ‏ها و اشکال، داخل تصویر بازی می‏کند.

امریکا برای اشغال سوریه نقشۀ سیاسی در آینده دارد و به خاطر تحقق آن به تنفیذ استراتیژی‌ها می‌پردازد. امریکا در سال 2015م، روسیه را در سوریه دخیل نمود تا روسیه به عنوان شریان حیات رژیم سوریه باشد. حالا، ترکیه را به خاطر محدود کردن پیش‌روی رژیم روسیه و به خاطر جلوگیری از گسترش مناطق روسیه در سوریه گماشته است. ادلب در این اواخر تشنج به بار آورده و برای منافع امریکا فعالیت می‏کند، آن‌که نقشه‏های طرح شده خود را همرای کشورها به انجام می‏رساند.

ترکیه چه کار می‏کند؟ دلیل و هدف ماندن ترکیه در سوریه چیست؟ بیانیه‌ای‌که از سوی تمام حکام صادر شده است: "هدف بودن ترکیه در سوریه را حمایت از ایمنی منطقۀ سوریه خوانده‌اند." سرزمین (نظامی) که ما به خاطر ایمنی منطقۀ سوریه برایش اهمیت بزرگی قائل هستیم، در یک حملۀ هوایی ارتش ما را به قتل رساند. ترکیه بلافاصله واکنش نشان داد و گفت که ما انتقام خود را گرفتیم و پیروزی خود را کسب کردیم. سپس از سازمان ناتو می‏خواهد که در مقابل روسیه از وی حمایت نماید، آن‌که از وی در این اواخر موشک‏های s400 را خریداری نمود. با آن‌که روشن است که این حملات ناجوان‌مردانه برای نظامی‌که از جانب روسیه حمایت می‏شود، انجام شده است. واضح است که سوریه به حمایت از روسیه حملات را انجام می‏دهد، آن‌ها مکالمات تلفنی را همراه با پوتین بر قرار می‏کنند و زمانی را برای ملاقات رو در رو تعیین می‏کنند! آن‌ها کیستند؟ آن‌ها رهبران ما هستند... بزرگ‌تر از این، آن‌ها تصمیم گرفتنه‌اند که دروازه‌های مرزی را باز نمایند و پناه‌جویان را به اوروپا بفرستند. چرا؟ به دلیل 25 میلیون یوروی‌که از اوروپا خواهد آمد، آن یوروهایی‌که به واسطۀ آن، منازل و خیمه‏های برای پناه‌جویان برپا خواهد شد.

اکنون آیا برایم خواهی گفت که این دولت، «دولت بزرگ» است؟ آیا این دولت پشتیبان و نگهبان امت است؟ آیا حمله‌ور شدن بر علیه نیروهای شریر، این‌گونه می‏باشد؟ برای من بگویید که دشمنی با امریکا و روسیه چگونه باید باشد؟ برای من بگویید که این یعنی چه که تو به خاطر نقشۀ بدیل سه‌جانبه همراه روسیه و ایران بر علیه نقشه‏های امریکا در سوریه فعالیت می‏کنید؛ طوری‌که هم‌پیمان تو از پشتِ سر خنجرت می‏زند و بعد از آن، به کمک جستن از امریکا و اروپا که آن‌ها را دشمن می‏خوانید، می‌پردازی؟! در مکالمات تلفنی همراه با ترامپ از لگد زدنت برای پوتین خنده می‌کنی. از برای خدا، آیا ممکن است که برایم بگویید که این چه تصوری است؟!

نویسنده: محمود کاکر رئیس دفتر اعلامیه حزب‌التحریر – ولایه ترکیه

مترجم: محمد مزمل

 

ادامه مطلب...

وضعیتِ زنان در نودونهمین سال‌گرد سقوط خلافت

(ترجمه)

خبر:

آژانس خبری الانبأ زیر نام «وضعیت زندگی زنان در روز جهانی زن»، آمارهای از زنان فلسطینی به تاریخ 5 مارچ 2020 میلادی به دست نشر سپرد که در آن چنین آمده است: «روز پنج‏شنبه علا عوض، رئیس ادارۀ احصائیه فلسطین خواست تا از وضعیت زندگی زنان در روز جهانی زن که برابر است با یک‎شنبه 8 مارچ 2020، باخبر شود.»

تبصره:

این آمارگیری در نودونهمین سال‌روز فروپاشی خلافت اسلامی واقع گردیده و وضعیتِ را به تصویر می‏کشد که زنان در نبود مسوول و پشتیبان به سر برده‌اند. در طی این نودونه‌سال، مفاهیم بار معنایی‌شان را از دست داده و معیارها نیز متفاوت شده است. زنی‌که خانه را سرپرستی می‏نمود و هیچ‌مردی نمی‏توانست تا موقف‌اش را سلب نماید و مسوولیت‌اش را به دوش کشد، حالا دولت ما حاضر است و می‏خواهد تا ورق برگرداند و مسوولیت‏های زنان و مردان را بدل نماید. این دقیقاً مطابق به همین مفاهیم ناقص‌شان می‏باشد و بدین‌وسیله مسوولیت‌های مربوط به مردان را به زنان و از زنان را به مردان داده است. کار به خاطر امرار معاش بر زن لازم است؛ هرچند شوهر، صاحب خانه و پدر نیز در خانه باشند. این‏ها آن‏گونه که اسلام کرامت و بزرگی را برای زن در نظر گرفته است، نمی‏خواهند و به این راضی نیستند که زن با عزت و عصمت در خانه باشد و مرد روزی و نیازهای وی را برآورده سازد؛ بلکه قصد دارند تا زن را به بیرون به دنبال کار و معامله کشانده و مهم‌تر از آن این‏که دست زنان را از تربیه نسل‏ها کوتاه سازند.

زنی‌که در خانه نشسته و به کار اصلی‏اش، به عنوان مادر و مربی خانه، به مثابۀ یک گوهر که باید حفظ گردد که موافق به فطرت اوست بپردازد؛ می‌خواهند زن بی‌کاره به حساب آمده و بر او لازم می‏بینند که برای حل این مشکل‌شان ناچار بیرون از خانه به دنبال کار باشند تا از بیهودگی و بی‌کارگی‌شان خلاصی یابند؛ چرا که تربیت فرزندان و مدیریت خانواده کاری نیست که مطابق به فرآورده‏های فکری سرمایه‏داری باشد، سرمایه‏داریی‌که به جز منفعت چیزی را ارزش نمی‏دهد.

این‏ها می‏خواهند که زن را به مدارسی جذب نمایند که در آن از تعلیم و تثقیف دین آن‏ها و چگونگی بندگی و اطاعت پروردگارشان خالی بوده؛ بلکه در پی این هستند تا نهال مفاهیم غربی را در ذهن و فکرشان غرس نموده و او را برای سرکشی از واقعیت‌اش آماده سازند.

ولی پوهنتون‏ها/دانشگاه‏ها چیست؟ این مراکز به سان پوهنتون/دانشگاه قرطبه و بغداد نیست که ثقافت اسلامی و علوم تجربی را تدریس کند؛ بلکه بی‌خدایی و الحاد را تعلیم می‏دهند. این درس‏ها افکار متردد و متشککی است که شاید بتوان بر زنان تأثیر گذاشت تا از مسیر حق منحرف شده و اعتمادشان نسبت به اسلام را از دست دهند.

این همان دست‏آوردی است که زنان بعد از نودونه‌سال از سقوط دولت خلافت به آن دست یافته‌اند؛ اهدافی برای بی‌خدایی زنان تعین کرده‌اند و عدۀ زیادی از زنان به این شعارهای بی‌ارزش مؤسسات غربی و به دور از ما و اسلام بزرگ ما، هویت گرفته‌اند.

وضعیت آشفته گردیده و صداهای از حقوق زن در سایه سرمایه‏داری کفری به گوش می‏رسد و صدای گرفتن زنان از چنگال ظلم اسلام، محرمات و شوهران‌شان، تمایل نظام‏های حاکم بر حمایت از زن از ظلم موارد متذکره، به گوش می‏رسد! می‏شنویم که گفته می‏شود؛ همانا راه سعادت و خوش‏بختی، بیرون رفت از این همه مصیبت و مانع اعتراف به آزادی‏های شخصی از قید، شریعت، جامعه و خانواده می‏باشد.

این آمارهای اجرا شده توسط دولت فلسطین جهت گزارش به امریکا است تا امریکا سنجش نموده ببیند، دولت مزدور فلسطین چقدر توانسته به دستورات امریکا پای‌بندی داشته باشد و این‏که بداند این دولت مزدور در امر مبارزه و جنگ با اسلام و مسلمانان به چه میزانی از موفقیت دست یافته است. این دولت همراه با مؤسسات گوناگون خود و مؤسسات جهانی معینه در مقابل مبارزات‌شان با اسلام و مسلمانان و بریدن زن از اسلام به اندازۀ تلاش‌شان از دولت‏های حامی خویش مزد می‏گیرند. اگر دولت خلافت می‏بود و خلیفۀ مسلمانان رهبری آن را به عهده می‏داشت؛ هرگز دولت‏های مزدور و نمایندگان آن‏ها جرأت هدف قرار دادن زنان مسلمان و مبارزه با دین امت مسلمه و نظام اسلامی را به خود راه نمی‏دادند.

راستی‌که خلیفۀ مسلمانان از اسلام حفاظت می‏نمود و از فرزندان تحت سرپرستی‏اش در مقابل اهداف خارجی حمایت می‏کرد، چه بسا برنامه‏ها و وقایعی‌که به امر خلیفۀ مسلمانان به خاطر حرص شدید وی نسبت به این‏که مبادا رعیت‌اش از آن متأثر شود و یا این‏که به اسلام آسیبی برساند، محو و منحل می‌گردید. به این دلیل نشست‏ها و کنفرانس‏ها برگزار نمودند تا شیران را از صحنه دور ساخته، روبه‏های بزدل بتوانند بدون ترس و واهمه گشت و گزار نمایند. درعین‌حال، پیروان خود را آزاد نمایند تا در زمین خدا فساد را گسترش دهند.

لعنت خدا بر کسانی‌که خلافت ما را نا بود کرده و سرزمین بزرگ ما را پارچه‌پارچه نمودند. پروردگارا! راضی باش و کمک کن کسانی را که در راستای اعادۀ دوبارۀ خلافت بر منهاج نبوت تلاش می‌کنند، راضی باش از کسانی‌که تلاش دارند و می‌خواهند زندگی اسلامی‌شان را از سر گیرند و معیار و سنجش اعمال خود را حلال و حرام قرار داده و هم‌چنان می‌خواهند این هرج و مرج و آشفتگی را برطرف ساخته و دوباره امت را روی صحنه بیاورند. زن که جزء لاینفک امت است، شرافت و آرامش گمشده‏اش را برایش اعاده نمایند. این شیران، با هیبت و قدرت‌شان باز می‏گردند تا روبا‏های بزدل در سوراخ‏های‌شان پنهان شوند.

نویسنده: اسماء جعبه

مترجم: عبدالقدیر مخلص

 

ادامه مطلب...

عامل اصلی بن‌بست سیاسی در افغانستان امریکاست؛ چون تنها خودش از آن نفع می برد Featured

مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا برای حل اختلافات سیاسی به افغانستان سفر کرد، اما نتایج دیدارهای وی با اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله بی‌نتیجه پایان یافت. وزارت خارجه امریکا با صدور اعلامیۀ ضمن انتقاد از رهبران افغان گفته است:«از آن‌جا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکاست، دولت امریکا محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به گونۀ فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دالر می‌کاهیم و آماده‌ایم که برای سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم.»

امریکا همواره به شکل مستقیم یا غیرمستقیم مشکل و بحران را در یک سرزمین به میان آورده و سپس از طریق اقدامات نظامی، سیاسی و اقتصادی که تضمین کنندۀ منافع ملی‌اش باشد اعمال فشار می‌نماید و ظاهراً به حل آن اقدام می‌کند. آنانی‌که سیاست افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که بحران سیاسی بمیان آمده ناشی از سیاست‌های چندگانه امریکا با گروه طالبان، دولت افغانستان و رهبران افغان می‌باشد که منجر به چنددسته‌گی و بحران سیاسی موجود شده است.

چنان‌چه در بحران انتخابات جان بس، سفیر پیشین امریکا در افغانستان بالای کمیسیون انتخابات اعمال فشار می‌کرد. در کنار این روی‌کرد زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان اختلافات سیاسی را میان رهبران افغان بیشتر دامن زد. از همه مهمتر نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که یکی از مُحرک‌های اصلی بحران کنونی است با چراغ سبز امریکا اعلام گردید و دیپلومات‌های امریکایی در مراسم تحلیف یکی از جناح‌ها اشتراک نمودند.

با این حال امریکا طوری بحران را جلوه می‌دهد که مسئول تمام این مشکلات و اختلافات خود افغان‌ها هستند و امریکا منیحث یک میانجی خیرخواه در صدد حل این بحران است. برعکس، تجربه ثابت ساخته که در دو دهه گذشته همواره امریکا و مزدورانش در افغانستان در صدد سیاست گل آلود کردن و ماهی گرفتن بوده‌اند؛ نه حل مشکلات واقعی سیاسی. این ضرب‌المثل به‌خوبی در مورد سیاست‌های امریکا صدق می‌کند که امریکا هم کوزه‌گر است، هم کوزه خر و هم کوزه فروش.

حزب‌التحریر یک بار دیگر بالای همه متنفذین قومی، رهبران سیاسی، گروه طالبان، مجاهدین اسبق و صاحبان بصیرت صدا می‌زند که ذلّت در دوستی با امریکا، ناتو و سایر دولت‌های کفری و عزّت در تطبیق اسلام نهفته است. از حوادث چهل سال گذشته باید این درس عبرت را همه آموخته باشند که قدرت‌های بزرگ همیشه منافع خود را در افغانستان دنبال کرده و نباید منحیث مهره‌های پیاده آنان مورد استفاده قرار گرفت. راه حل‌هایی که آنان ارائه می‌دارند ظاهری و مؤقتی بوده و به حل ریشه‌یی بحران افغانستان کمک نمی‌کند. در عوض به ریسمان الله (راه حل‌های اسلام) چنگ بزنید که عروة الوثقی (دستاویز محکم) است و سلامتی و ثبات سیاسی را ببار می‌آورد. 

﴿أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَیٰ تَقْوَیٰ مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَیٰ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ ۗ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ﴾ [توبه:109]

آيا كسی‌كه بنيان (كار) خود را بر پايه‌ی تقوا و رضایت الله قرار داده بهتر است، يا كسی‌كه بنياد (كار) خويش را بر لبه‌ی پرتگاهی سست و فروريختنی نهاده كه او را در آتشِ دوزخ می‌اندازد؟ خداوند گروه ستمگر را هدايت نمی‌كند.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان

ادامه مطلب...

به خواست الله متعال، پایان روزهای دردناکی‌که بدون خلیفه می‌گذرند، نزدیک است!

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

طفلی‌که در آغوش مادرش است، آرام و مطمئن است و چیزی‌که او را این‌گونه آرام می‌سازد، محبت و مرحمت مادرش است. انسان همواره این محبت و مرحمت را احساس می‌کند و تا زمانی‌که به سن رشد می‌رسد و حتی در هنگام پیری این احساس در وجودش زنده است؛ زیرا مادرش به عنوان حامی، سپر قوی، طبیب ماهر و مربی صابری برای او به شمار می‌رود. خلاصۀ کلام این‌که مادر همان آغوش مهربانی است که در خستگی‌ها و دردهای فرزندش در زندگی به‌گونۀ برابر شریک است. به همین دلیل انسان خودش را هنگام از دست دادن مادرش عاجز و ناتوان می‌یابد؛ طوری‌که امروز امت اسلامی در چنین حالتی قرار دارد؛ زیرا امت نزدیک به یک قرن است هم‌چو طفلی‌که از مادرش جدا گردیده، از ناتوانی و مشکلات رنج برده و سایر ملت‌ها آن را ذلیل ساخته اند؛ زیرا امروز امت بدون خلیفه‌ای است که هم‌چو مادری از آن حمایت کرده و در رنج‌هایش شریک گردد.

در سوم مارچ سال ۱۹۲۴م، خلافت اسلامی توسط خائن یهودی مصطفی کمال به‌طور رسمی ملغی گردید و این روز به عنوان یک روز سیاه در حافظه امت نقش بست. در این روز، کفر ضربه محکمی توسط مزدورانش بر پیکر اسلام وارد ساخت و هدفش که همانا داخل نمودن یک نظامی‌که نتیجه عقل ناقص بشر به وسوسه شیطان می‌باشد، در زندگی مسلمانان دست یافت. این امت اسلامی است؛ نزدیک به یک قرن می‌شود که در تحت این قوانین شیطانی ناتوان گردیده است. در طول این یک قرن احکام الهی از زندگی امت دور گردیدند و به جای آن عقاید باطل به اندازه‌ای تطبیق گردیدند که مسلمانان -بعد از محروم شدن از عدالت، رحمت و نرمش- بازیچه دست خائنین شرور قرار گرفته و هم‌چو بردگان شده اند! امروز کفر سرزمین‌های اسلامی را توسط نظام کثیف و قوانین فاسد خودش آلوده ساخته و چنگال‌های کثیف و نجس‌اش را به‌سوی مقدسات ما دراز نموده و خون مسلمانان را ریخته و بر زندگی آن‌ها ستم می‌کنند.

در سوریه، فلسطین، عراق، یمن، میانمار، نایجریا، هند، ازبکستان، ایغور، افغانستان و سایر سرزمین‌های مسلمانان، کفار مسلمانان را قتل نموده و توسط مزدوران‌شان آن‌ها را دستگیر می‌کنند و سپس تا سرحد مرگ آن‌ها را شکنجه می‌کنند. صدای گریه و فریاد اطفالی‌که کشته می‌شوند و صدای ناله و زاری مادرانی‌که فرزندان‌شان را از دست داده اند و هم‌چنان صدای آه و ناله خواهرانی‌که عفت و آبروی‌شان هتک حرمت گردیده تمام دنیا را فرا گرفته و دنیا به محل غم و اندوه برای مسلمانان مبدل گشته است!

تمام این‌ها به دلیل این سخن مسلمان است که می‌گوید: "پروردگار من الله است" و برای اینست که او مسلمان است و بخاطر نبود سپری است که او را حمایت می‌کند! و برای اینست که امروز در میان امت معتصمی نیست که ستم‌کاران را نابود می‌ساخت و بخاطر زنی‌که فریاد زد: "وا معتصماه!" ارتش‌های مسلمانان را به حرکت در آورد و برای اینست که امروز در میان امت صلاح الدینی نیست که قدس را از دست کفار آزاد ساخت! برای اینست که امروز در میان امت عمر عادلی نیست که بخاطر گرسنگی یک خانواده در حکومت‌اش و بخاطر ترس از الله سبحانه وتعالی کیسه‌ای پر از غذا را از بیت المال بر پشت خود بسوی آن‌ها حمل می‌کرد! برای اینست که امروز در میان امت عبدالحمیدی نیست که مرگ را بجای این‌که حتی یک وجب از خاک امت را بالای یهود به فروش برساند، ترجیح داد! بخاطر این همه امروز کفار در سرزمین‌های ما با تکبر رفت و آمد می‌کنند، مساجد ما را آلوده می‌سازند و بدون هیچ نوع ترسی دست به ترویج فرهنگ فاسدشان می‌زنند؛ در حالی‌که در گذشته از این می‌ترسیدند که قبل از گرفتن اجازه و امان وارد سرزمین مسلمانان شوند! ولی به زودی این همه به خواست الله سبحانه وتعالی برطرف خواهند شد؛ زیرا هر زمانی‌که کفر تلاش نموده تا اسلام را از دل‌های مسلمانان خارج سازند، هرگز این کار را نتوانسته است! و امروز گمان می‌کند که این پیروزی‌اش ابدی خواهد بود، ولی در واقع این پیروزی به نابودی‌اش خواهد انجامید! زیرا الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: ‏

﴿إِن يَمسَسكُم قَرحٞ فَقَد مَسَّ ٱلقَومَ قَرحٞ مِّثلُهُۥۚ وَتِلكَ ٱلأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَينَ ٱلنَّاسِ وَلِيَعلَمَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَيَتَّخِذَ مِنكُم شُهَدَآءَۗ وَٱللَّهُ لَا يُحِبُّ ٱلظَّٰلِمِينَ﴾ [آل عمران: ۱۴۰]‏

ترجمه: ‏ اگر به شما (در جنگ احد) جراحتی رسیده است (و به جان‌تان گزندی و به دارائی‌تان زیانی وارد آمده است، نگران و پریشان نشوید)، به آن جمعیت نیز (در جنگ بدر) جراحتی همانند آن رسیده است و ما این روزها(ی پیروزی و شکست) را در میان مردم دست به دست می‌گردانیم (و گاهی بهره اینان و گاهی نصیب آنان می‌نمائیم) تا ثابت‌قدمان بر ای‌مان را (از سائرین) جدا سازد و مؤمنان شناخته شوند و الله از میان شما قربانیانی برگیرد و افتخار شهادت نصیب‌شان گرداند و الله ستمکاران را دوست نمی‌دارد.‏

این سخن پروردگار بزرگ ما که بر کار خود چیره و مسلط است، ما را تشویق می‌کند تا مبادا به سبب حالتی‌که در آن قرار داریم، اراده ما ضعیف گردد؛ بلکه باید بیشتر جهد و تلاش کنیم و آنچه را که در توان بخاطر رسیدن به فضل و رحمت پروردگار خود به خرچ دهیم! زیرا الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا كَانَ قَولَهُم إِلَّآ أَن قَالُواْ رَبَّنَا ٱغفِر لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسرَافَنَا فِيٓ أَمرِنَا وَثَبِّت أَقدَامَنَا وَٱنصُرنَا عَلَى ٱلقَومِ ٱلكَٰفِرِينَ﴾

[آل عمران: ۱۴۷]

ترجمه: ‏(این عمل ایشان به هنگام سختی بود و در این وقت) گفتارشان جز این نبود که می‌گفتند: پروردگارا! گناهان‌مان را ببخشای و از زیاده‌روی‌ها و تندرویی‌های‌مان صرف نظر فرمای و گام‌های‌مان را ثابت و استوار بدار و ما را بر گروه کافران پیروز بگردان.‏

امروزه فرزندان صادق امت، با ثبات و اخلاص کامل بخاطر برپایی دولت خلافت راشده بر منهج نبوت بی‌درنگ کار می‌کنند؛ دولتی‌که اسلام را به صحنه زندگی بر خواهد گشتاند و عزت و آسایش اتباع خودش را تضمین نموده و ستمکاران را نابود خواهد ساخت. به زودی این دولت به خواست و یاری الله سبحانه و تعالی تأسیس خواهد شد؛ زیرا پیامبر مان محمد صلی الله علیه و آله وسلم؛ کسی‌که رحمت برای جهانیان است، این بشارت را به ما داده است که:

«ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ»

ترجمه: سپس خلافت بر منهج نبوت خواهد بود.

این بشارت‌ها به دعوت‌گران در کارشان نیرو می‌بخشد. در آن روز خوشحالی جای غم را در دل‌ها می‌گیرد و روزی است که جهان کفر از ترس به لرزه می‌آید! روزی است که همه به راست بودن وعده الله که پروردگار جهانیان است، یقین می‌کنند ‏

﴿وَيَومَئِذٖ يَفرَحُ ٱلمُؤمِنُونَ بِنَصرِ ٱللَّهِۚ يَنصُرُ مَن يَشَآءُۖ وَهُوَ ٱلعَزِيزُ ٱلرَّحِيمُ﴾

[روم: ۴-۵]

ترجمه: در آن روز مؤمنان شادمان می‌شوند(آری! خوشحال می‌شوند)؛ از یاری الله. الله هر کسی را که بخواهد یاری می‌دهد و او بس چیره (بر دشمنان خود) و بسیار مهربان (در حق دوستان خویش) است.‏

نویسنده: صلاح الدین ازبیکی

برای دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر

ادامه مطلب...

یادبود 99همین سالگرد سقوط خلافت؛ ای مسلمانان شما را به سوی بیعت به امام/خلیفه فرا می‌خوانیم

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

آری، 99 سال بر سقوط/فروپاشی دولت خلافت به دستان مصطفی کمال گذشت، امت اسلامی از شرق تا غرب انواع عذاب، تلفات و وحشت‌ها را چشید؛ چرا نچشد؛ در حالی‌که خلافت و زِره‌ای را که از امت پشتیبانی و حمایت می‌کرد، گم کرده است. 99 سال گذشت و احکام الله تطبیق نمی‌شود؛ نه حکم جهاد وجود دارد که بالاترین قلۀ رفیع اسلام است و نه ارتش و امیر جهاد و نه خلیفه‌ای‌که بانگ قیام عمومی را برای آزادسازی سرزمین‌های مسلمین که از سوی امریکا و همکارانش عملاً در اسارت قرار دارند یا از خلال حکام مزدوری در اسارت قرار دارند که پالیسی‌های تمام باداران غربیی‌شان را اجراء می‌کنند، اعلام نماید.

 این است واقعیت سرزمین‌های مسلمانان؛ اگر به فلسطین بنگریم، واقعیت آن طوری است که زیر اشغال دولت یهود قرار دارد و ارتش‌های مسلمانان لیاقت آن را دارند که برای آزادسازی بیت المَقدِس از دستان پست‌ترین مخلوقات –یهودیان- وارد جنگ شوند. واقعیت کشمیر، جنتِ زمین، طوری است که گاوپرستان هندو بر آن حکومت می‌کنند، در حالی‌که اسلام در اعماق قلوب اهل کشمیر ریشه دوانده و درخت اسلام تا هنوز در درون آن‌ها شاخه‌های بلند دارد؛ چون آن‌ها با این‌که مورد قتل قرار می‌گیرند؛ اما به گاو پرست‌ها تسلیم نمی‌شوند. واقعیت مسلمانان اویغور چین را خود بنگرید. اما سوریه، محبوب دل‌ها، در مورد آن هر قدری‌که سخن بگوییم، اعتراضی نیست؛ از فرمانبرداری فرامین غرب مبنی بر سر تعظیم فرو بردن به تصمیم‌های بشار و همکارانش و از تمام اشکال همکاری با غرب –که هدف آن شکستن شوکت مسلمانان سوریه بود- امتناع ورزید؛ زیرا پیمان‌شان با الله –سبحانه وتعالی- بزرگ‌تر و شدیدتر بود؛ بناءً آن‌ها ثابت قدم هستند و اهل سوریه کسانی هستند که رسول الله -صلی الله علیه وسلم- در موردشان چنین فرموده است:

«عَنْ زَيْدِ بْنِ ثَابِتٍ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ -: «طُوبَى لِلشَّامِ. قُلْنَا: لِأَيٍّ ذَلِكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: لِأَنَّ مَلَائِكَةَ الرَّحْمَنِ بَاسِطَةٌ أَجْنِحَتَهَا عَلَيْهَا»

 (أخرجه أحمد فی مسنده)

ترجمه: از زید ابن ثابت -رضی الله عنه- روایت است که گفت، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «خوش باشند و نیکبختی بر آنان گوارا باد! گفتیم: به کدام دلیل، در حق شان چنین فرمودید؟ فرمود: زیرا ملائکه‌های رحمت بال‌های خود را-برای محافظت‌شان از اهل کفر- روی آنان هموار کرده‌اند.»

بناءً به اهل مان در شام مژده باد و خوش  باشند؛ زیرا پیامبر مان صلی الله علیه وسلم، آنان را مدح کرده است. پس واقعیت مسلمانان قتل، آوارگی، بی‌خانمان شدن، نابودی و ویرانی است. ریختن‌ خون‌های مسلمانان از شما پنهان نیست. ای مسلمانان! از خانه و کاشانه دور شدن و بی‌خانمان شدن، عیان است و حاجت به بیان نیست؛ بناءً تا چه زمان به این حالت باقی بمانیم؟؟!

من برای شما پاسخ می‌دهم تا زمانی‌که کسی یافت نشود اسلام را به طور کامل در تمام بخش‌های زندگی تطبیق کند، مسلمانان در این حالتی‌که فعلاً قرار داریم، باقی خواهند ماند. شما ای مسلمانان! به میان آوردن امام/خلیفه‌ای‌که اسلام را تطبیق کند، بر دوش شما است، به دلیل قول پیامبر صلی الله علیه وسلم:

«مَنْ مَاتَ وَلَيْسَ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً»

ترجمه: «کسی در حالی بمیرد که در گردنش بیعتی نباشد، به مرگ جاهلیت مرده است.»

ای مسلمانان! آیا مشتاق بیعتی‌که الله عزوجل از آن راضی گردد و قراردادی‌که هرگز زیان و ضرری در پی ندارد، نیستید؟! با یقین می‌توان گفت که مسلمانان و بلکه تمام بشریت راه نجات ندارند؛ مگر بیعت به خلیفۀ مسلمانان که به کتاب الله -عزوجل- و سنت رسول وی -صلی الله علیه وسلم- حکم می‌کند. شما امت خیر و عدالت به کار کردن با کارکنان بیعت به خلیفه مسلمانان برای برپایی دولت اسلام، دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت بشتابید، که عزت و هیبت مسلمانان را باز می‌گرداند، عزت و بزرگی خالد ابن الولید و هیبت قعقاع ابن عمر و فتوحات صلاح الدین ایوبی را باز می‌گرداند، عزت خلفای راشدن و قدرت محمد فاتح را باز خواهد گرداند... و قبل از این همه، بازگشت خلافت وعدۀ الله -سبحانه وتعالی- و بشارت پیامبر -صلی الله علیه وسلم- است و برای رسیدن به آن، کارکنان باید کار کنند؛ زیرا آن عزت دنیا و آخرت است. ما بر این قرار و وعده ثابت قدم هستیم، چه راه طولانی شود یا کوتاه –دیر برسیم یا زود-، الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُم فِي الأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لاَ يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمْ الْفَاسِقُونَ﴾

[نور: ۵۵]

ترجمه: الله به کسانی از شما که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند، وعده می‌دهد که قطعاً آنان را حکم‌ران –خلیفه- روی زمین خواهد کرد، همان‌گونه که به پیشینیان آن‌ها حکم‌رانی –خلافت- روی زمین را بخشید. دین و آیینی را که برای آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌دار خواهد ساخت و ترس‌شان را به امنیّت و آرامش مبدّل می‌کند، آن‌چنان که تنها مرا می‌پرستند و چیزی را شریک من نخواهند ساخت و کسانی‌که پس از آن کافر شوند، آن‌ها فاسقان‌اند.

ای مسلمانان! شما را به سوی خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت فرامی‌خوانیم و برای رسیدن به این هدف، کارکنان باید کار کنند...

نویسنده: ماریا القبطیه

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

 

#YenidenHilafet
#
أقيموا_الخلافة
#ReturnTheKhilafah

#خلافت را برپا داردید

ادامه مطلب...

جلوگیری از انتشار ویروس‌کرونا، مسئولیت شرعی‌ست که ارزش‌های اسلامی به آن مهر تأیید می‌نهد!

 • نشر شده در تونس

(ترجمه)

به تعقیب شیوع "مرض ویروس کرونا(کووید 19)" و با توجه به همه‌گیر شدن‌ این ویروس، دولت تونس شتاب به اقداماتی نمود تا مانع انتشار این ویروس شود. حکومت مکاتب/مدارس را تعطیل کرد، مساجد را مسدود نمود و نماز‌های جماعت(نماز جمعه و جماعت پنج‌گانه) را منع نمود؛ ولی گذاشت که کافی‌شاپ‌ها، کلپ‌های شبانه/دیسکو‌ها تا نیمه‌شب و رستورانت‌ها تا 4 عصر همه‌روزه باز باشند. این دولت هیچ اقداماتی را در خصوص حمل‌و‌نقل پر ازدحام و پر از جمعیت نگرفته تا تشکیل تجمعات یا جمع شدن مردم را کاهش دهد؛ زیرا همین امر یکی از مهم‌ترین طریقه‌ برای محدود‌سازی انتشار ویروس می‌باشد و اگر چنین نشود سرنوشت مردم به خطر مواجه خواهد شد.

حزب التحریر - ولایه تونس اهل این سرزمین را خطاب قرار داده، توصیه می‌کند که:

1. مهم‌ترین راه برای مقابله با ویروس؛ در واقع پیش‌گیری از "سرایت‌مرض/انتان" با پیروی بعضی نکات "بهداشت شخصی/نظافت فردی" می‌باش؛ مثلاً تعقیم‌سازی(sterilization) جاهایی‌که مکرراً با آن در تماس هستید، هرگز بدون شستن دست‌ها به دهن، بینی و چشم‌تان لمس نکنید،.در حین احوال‌پرسی از دست‌دادن و رو‌بوسی خودداری کنید و از تجمعات و بیماران یا کسانی‌که دارای علایم بیماری همچو سرفه و تب‌بلند اند، دور باشید. رسول الله صلی الله علیه  سلم در حدیث مبارکش به ما راهنمایی دقیق نموده است:

«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحِّ»

(رواه بخاری و مسند احمد)

ترجمه: من‌حیث احتیاط، هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (در یک محل باهم) قرار ندهید.

«فِرَّ مِنَ الْمَجْذُومِ فِرَارَكَ مِنَ الْأَسَدِ»

ترجمه:  از کسی‌که مبتلا به جذام است، بگریز، چنان‌چه از شیر می‌گریزی.

2. در خانه بمانید و هر آن‌ کسی‌که به مقصد کار ضروری خانه را ترک می‌کند، آن شخص باید راهنمود‌های ضروری را تعقیب کند تا با اخذ تمامی اقدامات لازم و جدی از انتقال مرض از طریق دیگران به خودش و از خودش به فامیل‌اش جلوگیری و پیش‌گیری نماید. قبل از داخل شدن به خانه و جمع شدن در دور و بر فامیل دست‌‌‌های‌تان را شسته و تعقیم نمایید. فلهذا، بر اساس حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم، این امر یک مسوولیت عظیم به دوش هر فرد در مقابل اهل‌بیت یا خانواده‌شان محسوب می‌شود:

«لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»

ترجمه: عامل ضرر نشوید یا ضرر(آسیب) نرسانید

3. واجب است تا به‌طور لازمی شخصی‌که از مریضی رنج می‌برد، قرنطینه شود. بناءً این امر یک مسوولیت شرعی است طوری‌که پیامبر صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَخْرُجُوا مِنْهَا»

(رواه  بخاری)

ترجمه: هنگامی‌که شنیدید در سر زمینی طاعون شیوع پیدا کرد، به آن شهر داخل نشوید و اگر در شهر واقع شد، برای فرار از طاعون از شهر خارج نشوید.

ام‌‌المومنین عائشه رضی‌الله‌عنه، از رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد طاعون پرسید، سپس پیامبر صلی الله علیه و سلم به وی گفت:

«أَنَّهُ كَانَ عَذَابًا يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ، فَجَعَلَهُ اللَّهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ، فَلَيْسَ مِنْ عَبْدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ، فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا، يَعْلَمُ أَنَّهُ لَنْ يُصِيبَهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ، إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الشَّهِيدِ»

(رواه بخاری)

ترجمه: (طاعون) عذابی بود که الله (سبحانه‌وتعالی) بر هر آن کسی‌که اراده می‌کرد، می‌فرستاد، مگر الله (سبحانه‌و‌تعالی) (وبا و طاعون) را برای مسلمانان رحمتی قرار داد. هر کسی‌ در منطقه‌ای که (طاعون) شیوع پیدا کند و او در آنجا صبر پیشه کند و ثواب خود را از الله(سبحانه‌وتعالی) بخواهد و یقین داشته باشد که چیزی به جز از آن‌چه الله(سبحانه‌وتعالی) برایش مقدر کرده است، به او نمی‌رسد، [هر وقت که بمیرد] اجر/ثواب شهید برایش داده می‌شود.

4. بنابرین، برای هر شخص ضروری‌ست تا ارزش‌های عالی یا احسانش را که اسلام به آن توصیه نموده نشان بدهند؛ مثلاً به کسانی‌که در بحران اند، کمک کنند، به ضعیفان مساعدت نمایند و با تمامی قوت‌ها و نیروهای زنده در مملکت تعاون و همدستی نمایند تا در برابر این بیماری "فراگیر (اپیدیمیک)" مقابله کنند، طوری‌که این مسوولیت هر شخص، به‌خصوص هرکس در موقف‌اش می‌باشد. حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤول عَنْ رَعِيَّتِهِ، الإِمَامُ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي أَهْلِهِ وَهُوَ مَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ فِي بَيْتِ زَوْجِهَا وَمَسْؤولَةٌ عَنْ رَعِيَّتِهَا، وَالْخَادِمُ رَاعٍ فِي مَالِ سَيِّدِهِ ومَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ، - قَالَ: وَحَسِبْتُ أَنْ قَدْ قَالَ: وَالرَّجُلُ رَاعٍ فِي مَالِ أَبِيهِ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ - وَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَمَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: تمام تان محافظ و مسوول در مقابل رعیت‌تان هستید. امام(حاکم) محافظ و مسوول در برابر رعیت‌اش است؛ مرد(شوهر) محافظ(اولیا) و مسوول برای خانواده‌اش است؛ زن(خانم) محافظ و مسوول در مقابل خانه‌ی شوهرش و رعیت‌اش(اطفالش) است؛ یک خادم( به قول گذشته غلام و به قول فعلی خدمت‌کار، به مثل چوپان) نگهبان اموال بادارش است و او به آن مسوول است. فرمود :هرچند من فکر کردم که وی گفت: یک مرد محافظ اموال پدرش است و مسوول در مقابل رعیت‌اش است و بناءً تمام‌ تان محافظ و مسوول در مقابل رعیت‌تان هستید.

5. امت اسلامی با این بیماری فراگیر مقابله می‌نماید و تنها بر الله سبحانه‌وتعالی توکل می‌کنند و طریقه‌های جلوگیری/وقایه و علاج این ویروس را اتخاذ نموده و با توکل تام دست به دعا بر بارگاه الله سبحانه‌وتعالی بلند نموده و از او سبحانه وتعالی طلب استغفار و استحضار مفاهیم عقیده می‌نمایند. بر مؤمن واجب‌ است تا بر قضای الله سبحانه‌وتعالی ‌تسلیم باشد.

امروزه بشریت نیاز مبرم به مراقبت‌کننده‌ی حقیقی‌ دارد که این امر توسط یک دولتی تأمین خواهد شد که مراقبت و ارزش‌های انسانی را بر ارزش‌های مادی و سودی، تقدم و اولویت بدهد. در واقع، ‏انسانیت نیاز شدید به دولت خلافت دارد که روشنایی و رحمت را بر جهانیان به ارمغان می‌آورد و با امراض من‌حیث یک مسئله انسانی برخورد می‌کند؛ نه من‌حیث یک مسئله مادی که زیان یا مفاد یا رقابت برای منافع را در قبال دارد. بناءً دولت خلافت تمام امکانات را تأمین می‌کند تا مردم را معالجه و از انتشار مرض جلوگیری نماید.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه تونس

مترجم: داکتر زکریا

ادامه مطلب...

جلو‌گیری از شیوع ویروس کرونا، تکلیف شرعی‌ست!

(ترجمه)

مقابله با ویروس‌ ساری کرونا نیازمند نظام جامعی است که به صحت تمام اقشار‌جامعه توجه داشته و آرامش‌مردم در اولویت‌کاری‌اش باشد. شیوۀ زنده‌گانی اسلامی مبنی بر توجه و مراقبت امور‌ مردم توسط افکار، ارزش‌ها و نظام آن ایجاد ‌می‌گردد. آخرین پیامبر بشریت، حضرت محمد ‌می‌صلی الله علیه‌و‌سلم فرموده است:

«أَلاَ كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ فَالأَمِيرُ الَّذِى عَلَى النَّاسِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ وَالرَّجُلُ رَاعٍ عَلَى أَهْلِ بَيْتِهِ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْهُمْ وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ بَعْلِهَا وَوَلَدِهِ وَهِىَ مَسْئُولَةٌ عَنْهُمْ وَالْعَبْدُ رَاعٍ عَلَى مَالِ سَيِّدِهِ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْهُ أَلاَ فَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: هرکدام شما محافظ و مسئول رعیت خویش هستید. امیر؛ مسئول مردم اش، مرد؛ مسئول اعضای‌فامیل است و در مقابل آن‌ها محاسبه ‌می‌شود. زن؛ مسئول خانۀ شوهر و اولادش بوده و در مقابل آن‌ها محاسبه ‌می‌گردد. غلام؛ مسئول حفظ ثروت بادارش بوده و در مقابل آن مورد سوال قرار ‌می‌گردد و هر یکی از شما مراقب و مسئول امورات خویش هستید.

امت‌مسلمان، که شاهد بر تمام بشریت در روز قیامت است، شرعاً مکلف اند تا از شیوع این مرض‌ساری جلوگیری کرده و همه‌گی برای نابودی آن تلاش‌مثمر و متمرکز نماید. هرکس باید نصیحت و راهنمایی‌های متخصصینی‌که در تلاش جلوگیری و خلاصی از شیوع این ویروس است را جدی گرفته و مطابق آن عمل نماید تا مبادا این ویروس‌ساری داخل خانه‌های ما شده و باعث آلوده‌گی و تلفات بیش‌تر افراد گردد، الله سبحانه‌و‌تعالی رحم کند!

فلهذا؛ موارد ذیل را باید شدیداً جدی گیریم:

1. نیاز است تا متوصل به راهنمایی‌های بهداشتی باشیم؛ مانند: شست‌وشوی مداوم دست‌ها، عدم لمس چهره، دهن و چشم بدون شستن دست‌ها، دور بودن از مریضان و اشخاصی‌که علایم مریضی مانند سرفه و حرارت بدن بالا در وجود آن‌ها موجود باشد. پیامبر ‌‌صلی الله علیه‌و‌سلم ‌می‌فرماید:

«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحِّ»

ترجمه: شخص مریض را با شخص صحت‌مند یک‌جا نسازید!

و نیز او ‌‌صلی الله علیه‌و‌سلم فرموده است:

«فِرَّ مِنَ الْمَجْذُومِ فِرَارَكَ مِنَ الْأَسَدِ»

ترجمه: از مرض جذام فرار کنید؛ همان‌گونه که از شیر فرار ‌می‌کنید.

2. تا حد ممکن در خانه بمانید؛ خصوصاً اطفال، بزرگ‌سالان و افرادی‌که تحت مراقبت‌صحی اند. اشخاصی‌که مجبور اند برای انجام وظیفه بیرون روند؛ باید دور از مردم عام در محل جداگانه بوده و برای جلوگیری از مصاب شدن به ویروس، پروسه‌های بهداشتی را مراعات کنند. قبل از یک‌جا شدن با اعضای فامیل، دستان به شکل مناسب آن شسته شود تا مبادا آن‌ها آلوده گردند. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده است:

»لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ«

ترجمه: نباید به کسی ضرر رسانید و یا باعث ضرر گردید.

3. تا حد ممکن از گرد‌همایی‌ها و تجمعات خود‌داری کنید؛ تمام مراسمی‌که امکان لغو شدن را دارد، لغو کنید.

4. تا حد ممکن از تماس‌نزدیک با افراد؛ مانند بوسیدن و دست دادن پرهیز کنید.

5. اشخاصی‌که مریض هستند و یا علایم‌مریضی را دارند، باید قرنطین شده و در همان‌جا بمانند.

6. بدون نیاز سفر نکنید و اگر مجبور به سفر بودید، تدابیر لازم را بگیرید.

پیامبر ‌‌صلی الله علیه‌و‌سلم فرموده است:

»إِذَا سَمِعْتُمْ بِالطَّاعُونِ بِأَرْضٍ فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَخْرُجُوا مِنْهَا«

ترجمه: اگر در سرزمینی از موجودیت طاعون خبر شدید، وارد آن شهر نگردید؛ اگر در شهری هستید که مبتلا به طاعون است؛ پس از آن خارج نشوید.

حضرت عایشه رضی الله‌عنها در مورد طاعون سوال کرد؛ پیامبر ‌‌صلی الله علیه‌و‌سلم چنین جواب داد:

«أَنَّهُ كَانَ عَذَابًا يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ، فَجَعَلَهُ اللَّهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ، فَلَيْسَ مِنْ عَبْدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ، فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا، يَعْلَمُ أَنَّهُ لَنْ يُصِيبَهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ، إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ الشَّهِيدِ»

ترجمه: طاعون عذابی‌ست که الله (سبحانه‌و‌تعالی) بالای هرکسی‌که بخواهد ‌می‌آورد. الله (سبحانه‌و‌تعالی) این مرض را برای مؤمنین رحمت قرار داده است. کسی‌که مصاب به این مرض شود و در شهری‌که است، صبر کند و ایمان داشته باشد که هیچ چیزی به وی نمی‌رسد، مگر همان چیزی‌که الله (سبحانه‌و‌تعالی) برایش مقدر نموده است، اجر مانند اجر شهید را نصیب ‌می‌شود.

7. از انتشار شایعات بی‌اساس و غیرقابل‌اعتماد، برای ترساندن و به تشویش‌ساختن مردم و نتایجی‌که از تشویش به بار ‌می‌آید، خود‌داری کنید.

8. اشخاصی‌که تجربه و توانایی کمک و همکاری را دارند، باید به افراد نیازمند یاری رسانند.

امت‌ اسلامی؛ هنگام مصاب‌شدن به این مرض‌ساری، به الله سبحانه‌و‌تعالی توکل نموده، تدابیر لازم را اتخاد ‌می‌نمایند. در ضمن، با نزدیکی به الله سبحانه‌و‌تعالی، توکل به وی، طلب بخشش کرده و با مفاهیم‌اسلامی که سبب آرامش مؤمنین ‌می‌گردد، به امر الله سبحانه‌و‌تعالی تسلیم اند. در واقع مرض، قضای الله سبحانه‌و‌تعالی برای امتحان ایمان مؤمنین هنگامی مصاب شدن بدان است؛ امید است که این مرض، جزایی برای آن‌ها نباشد. در حقیقت حالت مریضی، یکی از بهترین حالات برای طلب آمرزش‌گناهان از الله سبحانه‌و‌تعالی ‌می‌باشد تا اعمال‌صالح انجام داده و درخواست شفاء با کلمات شفاء‌بخش قرآن نماید و ایمان داشته باشد که به جز الله قادر و توانا، کسی شفاء نمی‌دهد.

حرص سرمایه‌داران؛ مانند این ویروس، هیچ مرز و جای را نمی‌شناسد. امروز دولت‌های پیشتاز سرمایه‌داری بار‌هاست که بشریت را در لبۀ نابودی و انقراض قرار داده است. "بهره‌برداری و منفعت" تنها چیزی‌ست که در مورد آن فکر و اهمیت ‌می‌دهند و اصلاً وضعیت اسف‌بار مردم و یا داشتن آماده‌گی برای چنین آفت‌ها در محراق توجه آن‌ها دیده نمی‌شود. بر علاوه، آن‌ها اقتصاد جهان را متکی به چنان قرض‌های هنگفت و ضعیف ساخته اند که با اندک‌ترین جرقه، از هم ‌می‌پاشد و تنها راه‌حل آن‌ها، افزایش قروض، به تأخیر انداختن حادثۀ‌حتمی و چند برابر ساختن مقدار قروض ‌می‌باشد.

در واقع، تمام بشریت از مبتلا‌شدن بدین مرض‌ساری رنج ‌می‌برند و اساساً محتاج توجه و راه‌حل واقعی اند تا صادقانه امور مردم را نظم واقعی بخشد. ما نیازمند دولتی هستیم تا ارزش‌های بشری را مراعات کند؛ نه ارزش‌های مادی و منفعتی را. بشریت؛ نیازمند خلیفه‌ای‌ست که معالجۀ‌مرض را موضوع اساسی بشریت ‌بداند؛ نه موضوع اقتصادی. جهان محتاج نظم نوین جهانی‌ست تا همه را از تاریکی به سوی روشنایی رهبری نماید.

نویسنده: یحیی نسبت

نمایندۀ مطبوعاتی حزب‌التحریر-بریتانیا

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه