سه شنبه, ۱۲ صَفر ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۰۹/۲۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
باورها متغییر و افکار مبدل شده است!
بسم الله الرحمن الرحيم

باورها متغییر و افکار مبدل شده است!

از انس‌رضی‌الله‌عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَغْرِسُ غَرْسًا، أَوْ يَزْرَعُ زَرْعًا فَيَأْكُلُ مِنْهُ طَيْرٌ أَوْ إِنْسَانٌ أَوْ بَهِيمَةٌ إِلاَّ كَانَ لَهُ بِهِ صَدَقَةٌ»

(رواه البخاری)

ترجمه: هر مسلمانی‌كه درختی غرس نمايد يا بذری (دانه‌ای)، بيفشاند (در زمین کشت نماید) و انسان، پرنده و يا حيوانی، از آن بخورد، برايش صدقه محسوب می‌گردد.

توضیح حدیث

زمانی‌که یک مسلمان عمل خوبی را جهت رضایت الله‌سبحانه‌وتعالی انجام می‏دهد، قلبش از شوق و سرعت در آن کار موج می‏زند تا این‌که ثمره آن عمل را در آخرت به دست‌آورده و سبب آرامشش قرار گیرد. این حدیث به همین مطلب اشاره نموده است. هم‌چنان مؤمن اهمیت زندگی را زمانی درک می‏نماید که دست دهنده داشته باشد، نه تمام گیرنده و ذریعه اعطاء و کمک دوام‌دار است که رضامندی الله و راحتی بیشتر به وجود آمده و سبب دریافت اجر و پاداش می‏شود؛ اما بر عکس اعطاء نکردن به خاطر الله و بخل ورزیدن سبب پریشانی برای نفس‌ها می‏شود.

ای مسلمانان! امروز باورها تغییر نموده و افکار مبدل گردیده‌اند؛ انسان به سوی اشیای ناچیز و غرایز خود که حدی را نمی‌شناسد میلان دارد؛ میلان به‌سوی جاهلیتی دارد که در تضاد با منافع، مصالح و سرمایه‌های او قرار دارد. امروزه انسان‌ علاقه‌مند جاهلیت ابولهب و ابوجهل گردیده و نیز میلان به‌سوی انبوهی مردم داشته تا این‌که علو عقلانی خود را ثابت سازد، و هم‌چنان صدای غریزه خود را بالای دید و درک درست حاکم گرداند. ‌هم‌چنان حالتی را مردم به‌خود گرفته‌اند که گویا احساس می‏شود نیکی‌ها و بدی‌ها را شامل میزان سنجش اعمال خود نمی‏دانند و نیز برای صدقه دادن ارج و اهمیتی نمی‌دهند، این‌چنین است حالتی اکثر مردم؛ مگر کسی را که الله بالایش رحم نماید چنین حالتی ندارد.

 پس ای خلیفه‌ای مسلمین! تو کجایی که عدل و مفاهیم واقعی اسلامی را دوباره از نو بازگردانی؟ ای عمربن‌عبدالعزیز! تو کجایی که امر نمایی و برای‌شان بگویی دانه‌ها را بالای کوه‌ها بپاشید تا گفته نشود که پرنده‌ها در  شهرهای مسلمانان گرسنه ماندند...

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه