پنجشنبه, ۰۵ ذیقعده ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۸/۰۷/۱۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

یک نظام چطور می‌تواند ادعای موفق بودن را کند؛ در حالی‌که بیشتر از دو میلیون کودک زیر سلطه‌اش در خانواده‌های پرخطر زندگی می‌کنند‌

(ترجمه)

خبر:

کمیسیونر حقوق کودکان در سوم جولای سال روان، گزارشی را در مورد کودکان انگلیسی منتشر نمود که نشان می‌دهد 2.1 میلیون کودک، یعنی از هر شش کودک یک کودک در این کشور در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که در معرض جدی آزار و اذیت قرار دارند، 825هزار کودک در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که سابقۀ خشونت خانگی دارند، 470هزار کودک با والدینی زندگی می‌کنند که به مصرف موادمخدر و مواد الکولی اعتیاد دارند، 100هزار تن آن‌ها در خانواده‌های زندگی می‌کنند که آغشته به "سه زهر" اند که عبارت از مشکلات سلامت روان، خشونت خانگی و مصرف الکول و مواد مخدر و 470هزار کودک دیگر در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. این گزارش هم‌چنان نشان می‌دهد که 1.6 میلیون کودک در معرض خطرات خانگی قرار داشته و بدون کمک و رسیدگی مقامات دولتی برای مقابله با این شرایط غم‌انگیز به حال خود رها شده اند.

طبق اطلاعات منتشر شده در جنوری سال روان توسط وزارت تعلیم و تربیه انگلیس، در سال‌های 2016  و 2017م به تعداد 646.120 کودک به دلیل بدرفتاری و بی‌توجهی خانواده‌های شان به دفتر خدمات اجتماعی انگلیس و ویلز مراجعه نموده اند، که در هر 49 ثانیه با یک کودک بدرفتاری و بی‌توجهی صورت می‌گیرد. آنه لانگفیلد، کمیسیونر کودکان انگلیس، وضعیت دشوار کودکان را چنین توصیف نمود: «وضعیت امروزی کودکان تبدیل به بزرگترین چالش عدالت اجتماعی عصر کنونی شده است و ما جامعه‌ای را ایجاد نمودیم که  با آیندۀ صدها هزار کودک بازی صورت می‌گیرد.»

تبصره:

بحث‌های سیاسی و رسانه‌ای در ارتباط به این وضعیت غم‌انگیز کودکان تصمیم گرفت تا بر فقدان بودیجۀ مناسب دولتی برای خدمات کودکانی‌که در چنین شرایط وخیم به سر می‌برند، تأکید کند. هزینه‌های این خدمات در شش سال گذشته تقریباً یک میلیون پوند کاهش یافته است، که منجر شده تا نهادهای خیریه هشدار دهند که مقامات محلی این کشور "با دست بسته" خدمات ناچیزی را برای این کودکان ستم‌دیده پیشکش می‌کنند. در حالی‌که عملکرد دولت در ارتباط به این قضیه تأثیر مستقیم بالای کارکرد کمیته‌های محلی به منظور رساندن کمک‌ها به این کودکان رنج‌کشیده می‌گذارد؛ زیرا که خود دولت متهم به بی‌توجهی و عدم فراهم کردن زندگی مرفع برای طبقه نوجوان است. هم‌چنان دولت علت اصلی این فاجعه انسانی را نیز پنهان نگه می‌دارد. در حالی‌که تمرکز بالای جنبه‌های اقتصادی، عامل اصلی این وضعیت دشوار نبوده و تنها بخش اقتصادی این مشکل را حل می‌کند، بلکه علت اصلی این وضعیت دشوار و تباهی جامعه حاکم بودن ارزش‌ها، شیوه‌های زندگی و قوانین دولت‌های لیبرال سیکولر سرمایه‌داری می‌باشد.

این جای تعجب نیست، بخاطری‌که اگر یک دولت ترویج کنندۀ آزادی‌های لیبرال باشد، که عبارت از تأمین آزادی‌های فرد به منظور لذت بردن از زندگی و با شعار زهرآگین سعادت، یعنی استفادۀ اعظمی از امکانات و خوشی‌های زندگی می‌باشد، پس  تعجب آور نیست که باعث به وجود آمدن نسل بیمارگونه و معتاد به موادمخدر و الکول شود که حتی از اطفال خویش مواظبت کرده نتوانند. اگر یک دولت به دنبال تأمین خواهشات، هوس‌ها و برابری جنسیتی افراد باشد، آن‌هم از طریق تظاهر کردن زنان منحیث شی در جامعه، پس تعجب نکنید که با موج از خشونت‌های خانگی مواجه شود. اگر یک دولت به وسیلۀ نظامی رهبری شود که قوانین آن نظام از عقل محدود، ناقص و قابل تغییر بشر نشأت کرده باشد، پس جای تعجب نیست که با کوهی از مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، که باعث درد و رنج افراد هم‌چنان کودکان شده، مواجه شود و برای نجات این افراد از این بدبختی‌ها هیچ راه‌حلی نیز نداشته باشد.

متأسفانه، در خانه‌ها و خانواده‌های امت مسلمه نیز کودکان همانند مشکلات جوامع غربی، با ترس و وحشت، سوء استفادۀ جنسی و جسمی، عدم توجه و غم و اندوه دسته پنجه نرم می‌کنند. این بخاطر پذیرش ما همان ارزش‌ها و نظام‌های فاسد و مضر لیبرال، سیکولر و سرمایه‌داری می‌باشد که با خیال‌پردازی‌های دروغین از طرف دولت‌های غربی، مؤسسات و سازمان‌های شان به بهای هنگفتی به ما فروخته می‌شود؛ در حالی‌که تأثیرات فاسد آن بر جوامع را پنهان می‌کنند. منحیث مسلمان، باید آیات قرآن کریم را که الله سبحانه وتعالی در سورۀ تین می‌فرماید، بیاد بیاوریم:

﴿لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ  ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ﴾

[تین: 6-4]

ترجمه: همانا ما انسان را در بهترین قوام و نظام آفریدیم؛ سپس او را به پایین‌ترین مرحله باز گرداندیم؛ مگر کسانی‌که ایمان آوردند و کارهای نیک انجام دادند که برای آن‌ها پاداشی قطع‌ناشدنی و همیشگی است.

یقیناً زمان آن فرارسیده تا چشمان خویش را باز نموده و درک نمائیم که حفاظت از جوامع و سرزمین‌های اسلامی از این مسیر، که به طرف بدبختی اجتماعی روان است، نیازمند آن است تا نظام و ارزش‌های غربی را نپذیرفته و به طرف احکام، ارزش‌ها و نظام والای اسلامی بازگردیم تا به زندگی مان نظم بخشیده و خانواده‌ها و سرزمین‌های مان را رهبری و حفاظت کند. در واقع، تنها روش زندگی اسلامی است که افکارمان را به وسیلۀ تقوی، یعنی درک ارتباط با الله سبحانه وتعالی شکل داده و باعث شده تا روش زندگی و عقاید غربی را رد نمائیم؛ اعمال مان را نیز با اطاعت کردن از الله سبحانه وتعالی شکل داده و باعث شده تا در تمام بخش‌های زندگی خویش، منجمله پرورش و رفتار با فرزندان مان، مسئولیت‌پذیر باشیم و تقوی پیشه نمایم؛ چنان‌چه از ذره ذره اعمال خویش در آخرت مستحق ثواب یا عذاب می‌شویم. تنها نظام اسلام به وسیلۀ برپا کردن خلافت اسلامی برمنهج نبوت قابل تطبیق است، قسمی‌که تمام قوانین آن از جانب خالق جهان؛ کسی‌که بر تمام امور و مشکلات انسان‌ها آگاه است، می‌باشد. از اینرو زمان آن فرارسیده تا برای نجات جامعه از این همه بدبختی و مصیبت، خلافت اسلامی را با ایجاد هماهنگی در بین جامعه برپا کنیم.

به همین دلیل است که حتی غیرمسلمانان نیز ماهیت تمدن خلافت اسلامی را می‌ستایند. طور مثال ویلز نویسندۀ معروف انگلیسی در کتاب خویش تحت عنوان "چکیده‌ای از تاریخ" نگاشته است: «اسلام چنان جامعه‌ای عاری از گسترش هرنوع ظلم و ستم را ساخته بود که کسی تا حال نظیرش را در جهان تجربه نکرده است.»"این مطمئناً همان چیزیست که منحیث مسلمان آرزوی آن را برای فرزندان، خانواده‌ها و جوامع خویش داریم؛ اما این زندگی با عزت تنها با برگشت کامل اسلام از طریق تأسیس نظام الهی یعنی خلافت اسلامی در سرزمین‌های مان امکان پذیر است.

داکتر نسرین نواز

رئیس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

راه‌حل واقعی از بین بردن نظام و برپای دولت اسلامی می‌باشد

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

به تاریخ 14جون 2018م، وزرای جدید دولت مصر در برابر رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی سوگند یاد نمودند تا دولت جدید را در حدی برسانند که از آن انتظار می‌رود، طوری‌که بتواند به گونۀ مناسب آن برنامۀ اصلاحی اقتصادی را تکمیل، با افزایش قیمت‌ها اقتصاد مصر را به شکوفایی برسانند. دولت جدید در عین‌حال تغییراتی در وزارت دفاع و داخله نیز آورده است.

تغییر شخصیت‌هایی‌که خود تطبیق کنندۀ نظام می‌باشند، هرگز منجر به هیچ‌گونه اصلاحات اقتصادی نخواهد شد. تا زمانی‌که نظام کنونی مصر حاکم باشد، این کشور از هیچ یک از بحران‌های در حال رشد، نجات نخواهد یافت؛ زیرا منشأ تمام مصیبت‌ها و معضلات مصر در ذات خود نظام می‌باشد، اگر این نظام‌های کنونی نمی‌بود، اکنون مصر و امت اسلامی در برابر این طوفان‌ها قرار نداشتند. هر راه‌حلی در قالب این نظام‌ها، خود بحران‌ساز است. علی‌الرغم آن تغییر شخصیت‌ها و ابزار تنفیذ کنندۀ سیاست نظام، پلان‌ها و برنامه‌های آن، به نوعی از آن محافظت کرده و فرصت فریب دادن مردم را برای نظام مهیاء می‌سازد.

چیزی‌که مردم مصر از آن رنج می‌برد، نتایج طبیعی تطبیق تصامیم و دستورات بانک جهانی در ارتباط به کمک‌ها و قرضه‌هایی می‌باشد که به حکومت مصر داده شده، دستوراتی‌که حکومت مصر حق مخالفت در برابر آن را نداشته و تنها مردان مخلص می‌توانند جرئت ایستاده‌گی در برابر آن را داشته باشند و مردانی‌که قلادۀ مزدوری غرب کافر را بر گردن خود نداشته باشند. اما ما چنین مردانی را نخواهیم داشت، مگر این‌که نظام‌های کنونی را از بنیاد و اساس ریشه‌کن نموده و به نفوذ غرب در سرزمین‌های مان و به تمام اشکال غلامی برای آن خاتمه دهیم و در بدل آن اسلام کامل و شامل را در قالب دولت خلافت راشده برمنهج نبوت، تطبیق نماییم. این تنها راه‌نجات حقیقی برای طوفان‌ها و بحران‌های سرازیر شده بر مصر است و این تنها راه اصلاحات اقتصادی به شکل حقیقی و ملموس آن می‌باشد. در آن‌صورت است که به‌گونۀ درست آن حاجات مردم برآورده شده و اشباع درست غرایز‌شان ممکن می‌شود. اسلام راه غلبه برمشکلات‌را نشان داده و هر راه‌حلی را که مطرح می‌کند، نتیجۀ پژوهش عقلی عاجز و ناقص بشری نیست؛ بلکه از وحی منزۀ الله سبحانه وتعالی بر رسولش صلی الله علیه وسلم منشأ می‌گیرد.

ای مردم مصر کنانه! برنامۀ اصلاح اقتصادی‌ای که نظام برای شما ارائه می‌دارد، برای شما کدام سودی نداشته و هرگز باعث رشد شما نخواهد شد؛ زیرا علی‌الرغم پیامد‌های ناگوار و فقر، افزایش قیمت‌های‌که برای شما به بار می‌آورد، عملی شدن این برنامه، پیروی از تصامیم بانک جهانی می‌باشد. در حقیقت برای حکومت جدید وضعیت شما هیچ اهمیت نداشته و برای حل مشکلات و رعایت امور شما هیچ کاری نخواهد کرد. برعکس وظیفۀ این دولت تأمین منافع غرب در سرزمین شما بوده و هم‌چنان به غارت‌بردن دارائی‌ها، معادن و ذخایر شما ادامه خواهد داد. این دولت، شما را در بازار برده‌فروشی بدون قیمت عرضه خواهد کرد. نظام و مسئولین آن نگهبانان وفاداری برای غرب می‌باشند که بردوش آنان سوار و برای ما این اجازه را نمی‌دهند که حقوق از دست‌رفتۀ خویش را مطالبه نمائیم.

ای مردم مصر کنانه! شک نکنید که هدف از تغییر‌دادن چهره‌ها در حکومت، چیزی جز فریب دادن شما و وعده دادن آرزوهای دروغین به شما نیست؛ آرزوهایی‌که هربار گمان می‌کنید توسط چهره‌های جدید بر آورده خواهد شد، درحالی‌که سیاست‌های این چهره‌های جدید، در میزان فقر و تنگدستی شما می‌افزاید و بس. چنان‌چه دیدیم، بهای مواد سوخت به‌صورت عموم افزایش یافت و هزینه‌های حمل و نقل نیز در پیوند به آن افزایش یافت که طبیعتاً این روند باعث گسترش مستمر بهای سایر کالاها نیز می‌گردد. بر علاوۀ این موارد، مشکل بند "النهضة" و ممنوعیت کاشت برنج که قوت روزانۀ مردم مصر به شمار می‌رود و اعلان آغاز واردات برنج از بیرون نیز وجود دارد.

این‌ها و سایر بحران‌های دیگری‌که از آغاز تطبیق نظام سرمایه‌داری، که جز فقر و بی‌چاره‌گی برای مردم مصر چیزی را به ارمغان نیاورده است، نمونه‌های از مشکلات و بلاهایی است که نظام حاکم به بار آورده؛ در حالی‌که مصر این توانائی را دارد که گندم مورد نیاز خودرا تولید و حتی صادر نماید و در صدر کشورهای وارد کنندۀ گندم قرار بگیرد. به‌جای این‌که صنایع سنگین‌را راه‌اندازی نموده و از طریق آن به تولید سلاح و سایر تجهیزات و وسایل حمل و نقل نظامی بپردازد، کارخانه‌های نظامی مصر به ساخت وسایل خانگی مشغول بوده و سلاح ما را دشمن مکار ما وارد می‌کند. بنابر این، مشکل اصلی ما تطبیق شدن خود نظام حاکم است، نه افرادی‌که آن را تطبیق می‌کنند. اگرچه این افراد مزدور و گوش به فرمان غرب اند؛ پس برکناری و محاسبۀ آن‌ها به دلیل جنایت و خیانتی‌که در حق امت مرتکب می‌شوند، لازم و ضروری است. اما برکناری و محاسبۀ آن‌ها در زیر چتر این نظامی‌که از خائنین حمایت و از عملکردهای شان پشتبانی می‌کند، امکان ندارد، بلکه این کار نیاز به یک انقلابی دارد که بتواند نظام را از بنیه و اساسش ریشه‌کن نماید و انقلابی باشد که آن را اهل کنانه راه‌اندازی و اردویش از آن حمایت کند. انقلابی‌که سرنوشت مردم مصررا رقم زده و توان حل مشکلات مردم را داشته و زندگی آبرومندانه‌ای را برای آنان ضمانت کند.

بدون شک نظامی‌که مبتنی بر منفعت‌گرائی، دروغ و نفاق باشد، هرگز توان تضمین چنین زندگی را نداشته و تنها نظامی چنین توانی را دارد که اساس آن را وحی نازل شده از جانب الله سبحانه وتعالی بر رسول‌اش صلی الله علیه وسلم تشکیل داده است. نظامی‌که برادران شما در حزب التحریر شب و روز شما را به تأسیس آن فرامی‌خواند و آن نظام خلافت راشده برمنهج نبوت است، نظامی‌که شما خود در جستجوی آن بوده و آرزوی تأسیس آن را دارید، نظامی‌که تنها وسیلۀ نجات شما از آن‌چه که از فقر و بیچاره‌گی گریبان‌گیر شما شده، می‌باشد. نظامی‌که تاریخ از سر خواهد نوشت و مرزهایی را که صلۀ رحم امت را قطع، دستش را از شانه و سرش را از گردن بریده، از بین برده و و نظام واقعی امت را بار دیگر یک پارچه نموده و به مثابۀ یک جسد واحد قرار می‌دهد، دارائی‌هایش را یکجا جمع و بر اساس عدالت الهی و فرمانش بر همه‌گان توزیع و به فقر و بی‌چاره‌گی خاتمه می‌دهد.

ای وزیران جدید! به سرنوشت وزیران قبل از خود نگریسته و منتظر حالت آن‌ها باشید. آن‌ها ابزار و بدوش‌کشان بار سیاست دشمن بودند که ایشان را سوار می‌شدند و بار می‌کردند و زمانی‌که استفادۀ خود را دادند، در زباله‌دانی انداخته شدند. بلی، این همان سرنوشت خیانت به امت و مزدوری به دشمنان آن می‌باشد؛ سرنوشتی هرکسی‌که خود را به غرب کافر می‌فروشد. شما خود مشاهده نمودید که چه اتفاقی برای قذافی و صدام افتاد؟ متوجه باشید که آن‌چه بر آن‌ها آمد، بر شما نیز خواهد آمد. از کار درین نظام‌ها بیزاری جسته و از تطبیق آن بالای مردمی‌که به دین خود و احکام آن عشق می‌ورزند، دست بردارید.

شما ای مردم و اردوی مصر! هیچ چارۀ ندارید، جز این‌که به‌تطبیق دین خود و شریعت پروردگار خویش دست زنید و تنها راه رضایت پروردگار شما اینست که زندگی اسلامی خویش را به تأسیس خلافت اسلامی برمنهج نبوت از سر بگیرید و حاملین دعوت به‌سوی آن را در آغوش گرفته و به ‌نصرت‌شان بشتابید؛ به نصرت کسانی‌که توان رهبری سریع شما را به‌سوی زندگی کاملاً مرفۀ اسلامی به‌خوبی دارد و از آنجایی‌که از هوشیاری سیاسی بر خوردار است، قدرت ایستادگی در برابر غرب و شکست دادن آن در میدان مبارزات فکری را نیز به‌خوبی دارا می‌باشد. آن‌ها می‌تواند توانائی‌های شمارا در راستای پیشرفت مصر و امت جهت دهد، پس در آن‌صورت چنان خواهد شد که افتخار پیروزی اسلام و افکار آن از آن‌شما خواهد شد. ان‌شاء الله زمان علیه غرب طوری خواهد چرخید که پس از آن توان تجدید قوایش را هرگز نخواهد داشت؛ زیرا ظلم و بیداد آنان فراتر از انسان‌ها رفته و حتی دامن سنگ‌ها و درختان را نیز گرفته است.

شما مردم مصر! خیر دنیا و آخرت در جلوی چشمان شماست، آن را قبل از این‌که کسانی دیگری از شما پیشی گرفته و جایگزین شما گردد، بردارید. شما سزاوار بزرگی و اهل جوانمردی می‌باشید. از الله سبحانه وتعالی می‌خواهم که دینش را به وسیلۀ شما نصرت داده و مصر را به وسیلۀ شما نیز منور سازد. دیری نخواهد گذشت که به حقانیت آن‌چه گفتیم، پی خواهید برد و ما نیز کارمان را به الله سبحانه وتعالی می‌سپاریم. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾

[انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله(سبحانه وتعالی) و پیامبر را اجابت کنید؛ هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد و بدانید الله(سبحانه وتعالی) میان انسان و قلب او حایل می‌شود، و همۀ شما(در قیامت) نزد او(تعالی) گردآوری می‌شوید!

نویسنده: استاذ عبدالله عبدالرحمن

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

پیاده روید تا بمیرید

دولت الجزایر 13هزار پناهجو را در بیابان‌های این کشور رها کرد

(ترجمه)

خبر:

در 14 ماه گذشته بیش از 13هزار پناهجوی افریقایی از سوی دولت الجزایر به بیابان‌ها رانده شده اند. در میان پناهجویان کودکان و زنان حامله نیز دیده شده است که بدون آب و غذا به اجبار و با پای پیاده در زیر آفتاب سوزان رها شده و در معرض شلیک اسلحۀ نیروهای الجزایری قرار گرفته که در اثر آن قرار بعضی گزارشات، یک‌تعدادشان جان‌های خویش را نیز از دست دادند. آن‌ها در حالی در این صحرا آواره شدند که دمای هوا در این نقطه به بیش از 48 درجۀ‌سانتی‌گراد رسیده بود. درین میان تنها کسانی‌که خوش‌چانس بودند و توانستند که با پیاده‌روی با فاصلۀ 15 کیلومتری خودرا به مرز نایجیریا برسانند، اما بقیه در آن‌جا سرگردان بوده و منتظر گروه‌های نجات سازمان ملل هستند. (منبع: Aljazeera.com)

تبصره:

رفتار‌ناپسند و غیرانسانی دولت الجزایر، همانند موقف بادارش، دولت استعماری فرانسه، در قبال مهاجرین بوده که بیشترین خشونت را در تشدید بحران پناهجویان جهان داشته است. این در قوانین دولت الجزایر مدون است که افراد بی‌گناهی‌که تحت ظلم و ستم زیاد؛ از جمله قاچاق تجارت سیکس و قاچاق اعضای بدن قرار دارند، باید به آن‌ها رسیده‌گی شده و از بند رها شوند؛ اما این وضعیت غیرقابل تحمل، نمونه‌ای از شکست ساختار نهادهای لیبرال دموکرات؛ مانند: سازمان ملل بوده که حتی کوچک‌ترین مسئولیت‌پذیری بخاطر حمایت از قوانین بشردوستانه‌ای‌که آن‌ها به شکل ریاکارانه مدعی آن اند، نکرده است.

الجزایر نمونه‌ای از یک رژیم دست نشاندۀ غرب است که حتی نمی‌تواند از ارزش‌های شایستۀ انسانی، به‌ویژه ارزش‌های اسلامی محافظت کند، که این بیانگر وفاداری این دولت به باداران غربی‌اش می‌باشد. اما متأسفانه چنین عملکردها از کشوری سر می‌زند که در گذشته، مهد فقها و نهاد‌های علمی اسلامی بوده است. منحیث یک مسلمان، ما باید از چنین حالات و نظیر آن؛ مانند موقف ظالمانۀ عربستان سعودی علیه کشور یمن و سیاست‌های بی‌ثبات اردوغان نسبت به مقررات اتحادیۀ اروپا در مورد پناهجویان، خشمگین شویم.

تا زمانی‌که ما مسلمانان نتوانیم علیه حکام‌خائن سرزمین‌های اسلامی متحد شویم و صدای خویش را در مقابل ظلم و بی‌عدالتی‌ها بلند نکنیم و منشأ ضعف وعدم وحدت امت مسلمه را که عبارت از دوری جستن آن‌ها از احکام شرعی می‌باشد، در نیابیم، وضعیت و حالت‌مان همین قسم پست و ذلیل خواهد ماند. چنانچه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَالٍ﴾

[رعد: 11]

ترجمه: برای هرکس پاسبان‌ها از پیش رو و پشت سر برگماشته شده که به امر الله(سبحانه وتعالی) او را نگهبانی کنند. او(سبحانه وتعالی) حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی‌که خود آن قوم حال‌شان را تغییر دهند(و از نیکی به بدی شتابند) و هرگاه الله(سبحانه وتعالی) اراده کند که قومی را(به بدی اعمال‌شان) عقاب کند، هیچ راه دفاعی نباشد و برای آنان هیچ کس را جز الله(سبحانه وتعالی) یارای آن‌که آن بلا بگرداند، نیست.

نویسنده: ملیحه حسن

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

نهى از سؤال كردن فراوان

از ابو هُريْرةَ رضی اللَّه عَنْهُ روایت است که رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فرمود:

«إنَّ اللَّهَ تَعَالَى يَرْضَى لَكُمْ ثَلاَثاً، وَيَكْرَهُ لَكُمْ ثَلاَثاً: فَيَرْضَى لَكُمْ أَنْ تَعْبُدُوْهُ، وَلا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً، وَأنْ تَعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيْعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا، وَيَكْرَهُ لَكُمْ: قِيْلَ وَقَالَ، وَكَثْرَةَ السُّؤَالِ، وَإِضَاعَةَ الْمَالِ»

(رواه مسلم)

ترجمه: یقیناً الله(سبحانه وتعالی) سه کار شما را دوست دارد(و بدان امر می‌کند) و سه کار شما را ناپسند و ناخوش می‌دارد(و از آن نهی می‌کند): اين‌که او را بپرستيد و چيزی را شريک او قرار ندهيد، و نيز اين‌که همۀ شما به ريسمان(دین) الله(سبحانه وتعالی) چنگ زنيد و متفرق نشويد، دوست دارد، و گفتگوی بسيار و زياد سؤال کردن(در چيزی‌که فايده‌ای ندارد) و ضايع کردن مال و صرف آن در مصارف غيرمشروع را از شما، ناپسند و ناخوش می‌دارد.

بدون شک، کلمۀ عبادت عام و جامع است؛ طوری‌که از آن تعبیر خواست الله سبحانه وتعالی از مردم می‌شود، بلکه یکی از حکمت‌های خلقت انسان همان عبادت است؛ طوری‌که الله سبحانه وتعالی در قرآن‌کریم فرموده است:

﴿وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ﴾

[ذاريات : ۵۶]

ترجمه: ما جن و انسان را جز برای عبادت نیافریدیم.

الله سبحانه وتعالی جنت را به قسم پاداش برای کسانی‌که همین عبادت را انجام می‌دهند و به او سبحانه وتعالی بعد از کلمۀ توحید چیزی را شریک نساخته اند، وعده داه است. ولیکن معنای اعتصام به حبل الله که در حدیث به اهمیت آن تأکید شده است، به قول ابن مسعود رضی الله عنه الزام به جماعت و تمسک به قرآن و سنت است و عبادت الله سبحانه وتعالی بدون این‎‌که با او سبحانه وتعالی شریک مقرر شود، چیزی است که تحت حکم شامل می‌شود.

ای مسلمانان! رضایت الله سبحانه وتعالی در این است که ما بدون این‌که چیزی را به او سبحانه وتعالی شریک بسازیم، عبادتش کنیم و هم‌چنان در این هم از ما راضی می‌شود که التزام به قرآن و سنت و جماعت مسلمانان داشته باشیم و از تفرقه بپرهیزیم. پس آیا مسلمانان راضی هستند درکاری‌که الله سبحانه وتعالی از ایشان راضی می‌شود؟ آیا احکام الله س بحانه وتعالیدر بین ما تطبیق می‌شود؟ آیا ما به قرآن و سنت و دین الله سبحانه وتعالی متمسک هستیم؟

با تأسف باید گفت که بعد از سقوط خلافت اسلامی و ایجاد دولت‌های متعدد دست نشانده از سوی استعمارگران، در اکثریت امور زندگی ما نظام اسلام تطبیق نمی‌شود. کفار استعمارگر تمام ثروت و دارائی‌های امت اسلامی را توسط حکام خائن ربودند تا آن‌که امت اسلامی به قلت آن‌ها مواجه شوند.

ادامه مطلب...

شمارۀ 190 جریدۀ الرایه به نشر رسید

  • نشر شده در مرکزی

(ترجمه)

در این شماره می‌خوانید:

سخن هفته: طلوعِ صبح و آغاز تغییر بر اساس اسلام نزدیک است. به زودی این تغییر اکناف جهان را فراخواهد گرفت و جهان را از پلیدی کپیتلیست‌ها(پیروان سرمایه‌داری) و نمایندگان شان، منجمله حکام مسلمینی‌که به امت فقر را به بار آورده، زندگی را تنگ نموده و امت را بد بخت نموده اند، پاک خواهد نمود. حزب التحریر در کارش برای آوردن تغییر بر اساس اسلام، صف‌آرایی نموده و حقائق را افشاء می‌سازد و امت عظیم خود را بیدار ساخته و زندگی را عزت‌مندانه می‌سازد تا این‌که شریعت را تطبیق نماید و حزب را نه مکر مکاران و نه تنها گذاشتن و یاری ننمودن منافقینی‌که دین شان را با مال اندکی دنیا فروخته اند، ضرری رسانده می‌تواند. الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُواْ أَىَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ﴾

[شعراء: 227]

ترجمه: و كسانى‌كه ظالم‌اند، به زودى خواهند دانست كه به كدام بازگشتگاه باز خواهند گشت.

- سرمقاله: تا چه زمانی سرزمین ما طبق آموزه‌ها و مداخلات کشورهای استعمارگر اداره خواهد شد؟!

- فراخواندن به مذاکرات با یهود؛ جنایت و حرکت طبق پلان‌های کفار برای حل و فصل قضیۀ فلسطین است!

-راه بنیادی؛ ریشه‌کن ساختن استعمار!

- کتاب "فعالیت‌های یادبود سقوط خلافت 1439هـ.ق مطابق 2018م" رونمایی گردید

- بودجۀ سال 2018-2019م دولت کینیا؛ ریسمان درازتر دور گردن مردمان ناامید!

- دست‌آوردهای یک سالۀ ولایت ابن سلمان

- آیا مسلمانان شایستۀ میلیاردها دالری‌که حکام قطر در کشورهای غربی استعمارگر سرمایه‌گذاری می‌نمایند، نیستند؟!

- کتلۀ "الوعی" در پوهنتون پولیتخنیک فلسطین در اعتراض به دستگیری یک‌تن از اعضای خویش تجمع اعتراضی برپا نمودند

- به غیر از خلافت چه کسی حامی مسلمانان است؟

- معاملۀ قرن، عرب را عاری از کرامت ساخت

- پارلمان اروپا درخواست حوثی‌ها را منبی بر اقدام برای حل بحران یمن پذیرفت

- از درخواست عدالت و زندگی آرام تا محکوم شدن به حبس‌های طولانی در مراکش

- غرب را از سیاه‌چال سرمایه‌داری فقط دولت خلافت راشدۀ ثانی برمنهج نبوت نجات خواهد داد

- ای ارتش مسلمانان! زنان آزادۀ فلسطین از شما درخواست کمک می‌نماید؛ آیا کمک کننده و اجابت کننده به آن‌ها وجود دارد؟

- از تأسیس مملکت اردن توسط بریتانیا تا خارج شدن فلسطین از توجه شاهان اردن

برای دریافت این شماره به لینک ذیل مراجعه فرمایید:

http://www.hizb-ut-tahrir.info/ar/index.php/dawahnews/sporadic-news/29432.html

ادامه مطلب...

خطرات ناشی از تنبلی و فقدان انگیزه برای یک مسلمان

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

زمانی‌که یک فرد دچار سستی و کاهلی شود، این حالت باعث می‌شود تا انجام دادن وظایف زندگی برایش دشوار شود و فرقی نمی‌کند که این وظایف مکلفیت‌های اسلامی یا نیازهای اساسی، خواسته‌ها یا غرایز، مراقبت اطفال، مفاد اقتصادی، مطالعه یا حتی کارهای کوچک منزل باشد، مانند اینست که مانعی سد راهش وجود داشته که وی را از انجام امور باز دارد و چنین حالتی را تنبلی می‌گویند. چنان‌چه پیامبرﷺ می‌فرمایند:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَالْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْبُخْلِ وَالْجُبْنِ وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجَالِ»

ترجمه: بار الهی! از غم و ناراحتی و ناتوانی و تنبلی و ترس و بخل و غلبۀ دین و مردمان به تو پناه می‌برم.

تنبلی برای یک مسلمان بسیار خطرناک می‌باشد؛ زیرا می‌تواند مانع کار و فعالیت وی در راستای دعوت اسلامی، که عبارت از حکم شرعی بوده و امروزه امت نیز بدون خلیفه بسر می‌برند، باشد. اگر یک مسلمان نسبت به مکلفیت‌های شرعی خویش که عبارت از تأسیس دولت اسلامی و یا دیگر وظایف و مسئولیت‌های اسلامی است، تنبلی احساس کند؛ باید برایش سؤال برانگیز باشد که چرا دچار چنین وضعیت و حالت سستی و کاهلی شده است.

در مورد حالت تنبلی در جهان چندین تحقیق وجود دارد و جهان سرمایه‌داری نیز با مشکلات ناشی از تنبلی مواجه می‌باشند. مؤسسات علمی زیادی بخاطر حل مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر، در مورد تنبلی تحقیقات را انجام دادند که علت تنبلی کارگران چیست و آیا تنبلی کارگران بر رشد اقتصادی کدام تأثیری دارد یا خیر؟ تایلرکاوون استاد اقتصاد دانشگاه جورج ماسون گفت که: «کارگران امریکا تنبل شده اند و این باعث شده که ایالات متحده به رکود اقتصادی مواجه شود.» به اساس آخرین احصایه از کارگران امریکایی، کارگرانی‌که مشغول کار نیستند، هرسال بین 450 و 550 میلیون دالر هزینه داشته و مانع تولیدات آن کشور می‌شوند.

به اساس مطالعات 2015م توسط ادین اسپرنگس، تقریباً نیمی از کارگران انگلیس در کار خویش تنبل و بی‌انگیزه هستند و در بررسی مشابه که توسط بیمۀ جهانی بهداشتBUPA)) صورت گرفته، نشان می‌دهد که 46درصد از کارگران در کار خویش کوشش و تلاش نمی‌کنند. پس از آن‌که سرمایه‌داراها متوجه شدند که کارگران‌شان در طی سال‌های اخیر تنبل شده و با نارضایتی کار کرده، که باعث ضرر و زیان اقتصادی می‌شود، آن‌ها مطالعاتی را در زمینه انجام دادند که چرا یک شخص حالت تنبلی را اختیار می‌کند.

از آن‌جائی‌که تنبلی ارتباط مستقیم به فقدان انگیزه می‌گیرد، برخی مطالعات در مورد انگیزه نشان می‌دهد که تنبلی ممکن است ناشی از کاهش سطح انگیزه باشد. از آن‌جایی‌که سرمایه‌دارها مشکلات را از دید اقتصادی حل می‌کنند، مشکل تنبلی را نیز از همان دید بررسی کرده که در اثر فقدان انگیزه کارگران کار خویش را به وجه احسن انجام نداده و باعث ضرر اقتصادی می‌شود. اما نظام اسلام، که مشکلات را از دید انسانی حل می‌کند، مشکل تنبلی را نیز از  دید انسانی بررسی کرده که هرگاه یک فرد در انجام کار و فعالیت در راستای دعوت اسلامی تنبلی و سهل‌انگاری کند، ممکن است ناشی از فقدان انگیزه‌ای باشد که مانع انجام وظایف شرعی به شکل صحیح می‌باشد و مشکل بزرگ اینست که  تنبلی و کاهلی به آخرت انسان صدمه می‌زند. برای این‌که تنبلی را از خود دور کنیم، نکتۀ بعدی اینست که چی وقت انسان‌ها به فقدان انگیزه دچار می‌شوند؟

یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کرنجیامیلون نشان می‌دهد، افرادی‌که از نتیجۀ کار خویش ارزش کمی کمایی می‌کنند، به فقدان انگیزه دچار می‌شوند؛ اما اگر منافع، علاقه و هدف این افراد ارتباط مستقیم به کارشان داشته باشد، باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها شده و اهمیت و ارزش بیشتری به کار خویش قایل شده و انرژی خویش را نیز همراه با انگیزۀ صرف آن کار می‌کنند. اما وضعیت و شرایط کارگران جهان سرمایه‌داری قسمی است که آن‌ها بخاطر منافع و اهداف سرمایه‌داران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از این‌رو آن‌ها پس از مدتی در محل کار دچار خستگی و بی‌انگیزه گی شده و به این ترتیب تنبل می‌شوند.

اما برای ما مسلمانان داشتن انگیزه بخاطر کار و فعالیت برای رضامندی الله سبحانه وتعالی جهت تأسیس دولت اسلامی برمنهج نبوت ضروری می‌باشد؛ چرا که بدون داشتن انگیزه کار و فعالیت در این راستا غیرممکن است. زمانی‌که برای یک شخص واضح شود که زندگی این دنیا ابتلاء بوده و تنها کسی می‌تواند که از ابتلای الهی کامیاب شود، که تمام زندگی خویش را مطابق به اوامر و نواحی الله سبحانه وتعالی عیار ساخته است. بناءً داشتن چنین طرز فکر باعث ایجاد انگیزه در فرد شده و به شکل خودکار انرژی و توان خویش را صرف بدست آوردن هدف خویش-که عبارت از رضامندی الله سبحانه وتعالی است- می‌کند.

هم‌چنان محققان استرالیای حالت جدیدی را مشخص نمودند که  تنبلی شدید بوده و عبارت از اختلال کمبود انگیزه(MoDeD) می‌باشد. اختلال کمبود انگیزه یا MoDeD را بی‌حوصله‌گی و خسته‌کننده توصیف نمودند. در نتیجه، فقدان انگیزه زمانی است که فرد به سرعت بی‌علاقه شده و کارهایی را که شروع نموده ناتمام رها کرده یا به تعویق می‌اندازد و احساس بیهودگی، تنهایی، مایوسی و گرفتگی می‌کند و مایل به بهبود زندگی خویش بوده؛ اما هیچ اقدامی در زمینه نکرده و بدون هدف و انگیزه بوده و اعتماد به نفس نداشته تا باچالش های جدید زندگی مقابله کند.

انگیزه در لغت به معنی سبب، دلیل و چیزی است که کسی را به کاری وادار می‌کند. هم‌چنان انگیزه عامل درونی است که موجب رفتار فرد می‌شود. در نتیجه، اگر شخصی در انجام امور شرعی خویش احساس تنبلی نمود، باید بررسی نماید که آیا برای این کار انگیزۀ کافی دارد یا خیر؟ چرا که یگانه انگیزۀ یک مسلمان عبارت از رضامندی الله سبحانه وتعالی و رفتن به بهشت می‌باشد و این بدان معنی است که او همیشه باید هدف خویش را بخاطر بسپارد تا همیشه با انگیزه بوده و با قاطعیت و اخلاص حرکت کند و در انجام مسئولیت‌های شرعی خویش ثابت قدم بماند. یک مسلمان باید مفهوم واضح و روشن از زندگی داشته باشد تا این‌که مسئولیت‌های شرعی خویش را از روی اراده نه؛ بلکه از روی جبر انجام دهد. هم‌چنان مفاهیم واضح و روشن از زندگی باعث می‌شود تا یک فرد هدف زندگی را فراموش نکرده و فریب این دنیای فانی را نیز نخورد.

منحیث یک مسلمان اگر به دوزخ ایمان داشته باشیم، هیچ‌گاه بخود اجازه ندهیم که در قسمت انجام وظایف شرعی خویش بی‌تفاوت و تنبل باشیم و هم‌چنان حالت اسفبار امروزی امت نیز به ما اجازه نمی‌دهد که در راستای تأسیس دولت اسلامی تنبلی و سهل انگاری نمایم.

نویسنده: آمنه عابد

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...

ولایه سوریه: برای یاری درعا "به مخلصین تقدیم می‌نماییم؛ کشتی تان را قبل از غرق شدن نجات دهید!"

سخنان برادر ما عبد الله ابو محمد برای یاری درعا زیر نام "به مخلصین تقدیم می‌نماییم؛ کشتی تان را قبل از غرق شدن نجات دهید!".

چهارشنبه، 27 شوال 1439هـ.ق / 11 جولای 2018م

ادامه مطلب...

تلویزیون الواقیه: برنامه "حلقة علی الهواء مع احمد القصص"

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد که برای تعقیب کنندگان و بازدید کنندگان صفحات انترنتی این دفتر مطبوعاتی برنامۀ جدید ویدیوئی را از برنامه‌های تلویزیون الواقیه تحت عنوان "حلقة علی الهواء مع احمد القصص" به نشر می‌رساند که استاد محترم احمد القصص در این برنامه کتاب "نظام اسلام" را تدریس می‌نماید؛ با ما باشید...

-حلقه 35 از کتاب نظام اسلام-
حمل دعوت اسلامی و رسیدن به هدف!
تقدیم: استاد توانا احمد القصص
حزب التحریر-ولایه لبنان

دوشنبه، 15 رجب 1439هـ.ق /02 اپریل 2018م

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه