چهارشنبه, ۱۷ رمضان ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۹/۰۵/۲۲م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

اسلام بدون جماعت کامل نیست

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ  وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾

[آل‌عمران: 104]

ترجمه: باید از میان شماگروهی باشند که(تربیت لازم را ببینند و قرآن و سنت و احکام شرعیت را بیاموزند و مردمان را) دعوت به خیر(نیکی) کنند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند و آنان خود رستگارند.

در آیت فوق الله سبحانه وتعالی بر مسلمانان وجود جماعتی را که حد اقلِ کارشان دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر باشد، واجب نموده است. آری، امر در "ولتکن منکم أمة یعنی باید در میان شما جماعتی باشد" برای وجوب موجودیت دعوت، امر به معروف و نهی از منکر است. لفظ منکم به دلیل وجود قرینۀ شرعی مبنی بر این‌که وجوب امر به معروف و نهی از منکر وجوب کفائی است و توانایی انجام این واجب را همه‌ی مردم ندارند، "تبعیض(مختص به بعضی از مسلمانان بودن)" را افاده می‌کند. کلمه‌ی "امة" معنای جماعت و گروهی از میان مسلمانان را افاده می‌کند؛ نه جماعت کامل مسلمانان را؛ یعنی این  آیت اساس و منشأ موجودیت گروه در میان مسلمانان است.

 امروزه در حالتی‌که مسلمانان در ذلت و خواری زندگی می‌نمایند و دشمنان‌شان بر آنان تسلط یافته‌اند، باید در میان امت اسلامی گروهی باشد تا اسلامی را که بر حضرت محمد صلی الله علیه وسلم  نازل شده است، حمل نمایند؛ نه اسلام کاهنانه را؛ بلکه اسلام را به حیث رهبری فکری و عقیده‌ی روحی و سیاسی‌که از آن نظام نشأت می‌نماید، حمل نمایند؛ زیرا اسلام دین نظری نه؛ بلکه دین عملی، تطبیقی، نظام، برنامه‌ی زندگی و احکام شرعی است. یعنی اسلام منهج و طریقه‌ی تعیین شده برای تطبیق در عرصۀ زندگی است و این منهج نیاز به کسی دارد که به آن عمل نماید، آن را در زندگی تطبیق نماید و آن را اساس و اصل تنظیم امور مردم قرار دهد. این کار صورت نمی گیرد؛ مگر با وجود جماعت یا گروهی‌که به اسلام به حیث طریقه و فکره گردن نهد، آن را اصل قرار دهد و هر کار را طبق آن انجام دهد.

هرگاه این جماعت وجود نداشته باشد، اسلام در عرصۀ زندگی هرگز وجود مؤثر نخواهد داشت. به همین دلیل، حضرت عمر فاروق رضی الله عنه فرموده است: «لا إسلام إلا بجماعة» یعنی اسلام کامل نمی‌گردد؛ مگر با گروه و جماعت. هدف حضرت عمر رضی الله عنه از گروه و جماعت گروهی است که نظام و برنامه‌ی زندگی خود را از اسلام اخذ نماید و آن را طریقه‌ی زندگی خود قرار دهد.

چنانچه گفته آمدیم، بدون شک موجودیت گروهی‌که به خیر فراخواند و امر به معروف و نهی از منکر کند، واجب است. پس چه فکر می‌کنید که این گروه برای ازسرگیری زندگی اسلامی برای دوباره تأسیس نمودن دولت خلافت راشده بر منهج نبوت کار کند؛ خلافتی‌که خلافت به اذن الله برخواهد گشت.

 آری، جماعت وجود ندارد یا به عباره‌ی دیگر، اسلام وجود مؤثر و کامل ندارد؛ مگر با جماعت و گروهی‌که طریقه و راه حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را برای خود طریقه و راه برگزیده و آن راه را با تمام جزئیات می‌پیماید تا آن که امت اسلامی را به عهد زرین، عزت و مجد آن بازگرداند و دوباره جایگاه بهترین امتی‌ را که برای رهنمایی انسان‌ها برگزیده شده است، کسب نماید و این کار بر الله سبحانه وتعالی دشوار نیست. و السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

مترجم: حمزه پارسا

ادامه مطلب...

تلویزیون الواقیه: سلسله رمضانی" قانون اساسی بزرگترین دولت"

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی از برنامه‌های تلویزیون الواقیه را زیر عنوان" قانون اساسی بزرگترین دولت" که انجنیر اسامه ثوینی ارایه می‌دارد، تقدیم کند.

ادامه مطلب...

بریتانیا: سلسله رمضانی" " تأملات تراویحیة"

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی را زیر عنوان" تأملات تراویحیة" توسط شباب حزب التحریر در بریتانیا تقدیم دارد.

پس باماباشید..

ادامه مطلب...

ولایه سوریه: سلسله رمضانی" ولتستبين سبيل المجرمين :تا راه و رسم گناهكاران روشن شود"!

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م سلسله ویدیوئی جدیدی را زیر عنوان" ولتستبين سبيل المجرمين :تا راه و رسم گناهكاران روشن شود"! توسط استاد منیر ناصر عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر ولایه-سوریه ارایه دارد.

پس با ما باشید

ادامه مطلب...

مسجد الاقصی: سلسله " دروس رمضانی" 1440 هـ.ق

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر افتخار دارد  برای بازدید کننده گان صفحات خود در جریان ماه مبارک رمضان سال جاری 1440 هـ.ق/2019م  درس‌های رمضانی‌ای را که جوانان حزب التحریر در شب‌های مبارک رمضان در مسجد الاقصی برگزار می‌نمایند، ارایه دارد.

پس با ما باشید.

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه