پنجشنبه, ۰۵ ربیع الاول ۱۴۳۹هـ| ۲۰۱۷/۱۱/۲۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

نظام سعودی در صدد ایجاد کلیسایی در سرزمین حرمین شریفین است

(ترجمه)

"بشاره بطرس راعی" اسقف انطاکیا و نصاری مشرق، در سفری به عربستان سعودی با ملک سلمان و ولی عهد سعودی دیدار کرد. به نقل از خبرگزاری سعوی به تاریخ ۱۴ نومبر ۲۰۱۷م؛ "راعی" در جریان دیدارش با ملک سلمان از اهمیت نقش ادیان مختلف و ثقافت‎ها در ترویج مدارا و جلوگیری از افراطیت و تروریزم و تحقق امنیت و صلح برای منطقه و جهان به سخن پرداخت. با این حساب سخن اسقف انطاکیا با آن‎چه ولی عهد سعودی بتاریخ ۲۴ سپتمبر ۲۰۱۷م گفته بود، با این عبارت که گویا سعودی می‎خواهد به آن‎چه قبلاً بوده است(اسلام معتدل و میانه‎ای که  دروازۀ آن به همه‎ی ادیان باز است) برگردد، مطابقت دارد. هم‎چنان افزود: «۳۰ سال مان را در تعامل با افکار افراطیت هدر نمی‎دهیم، و خواهان زندگی طبیعی استیم؛ ما می‎خواهیم به آن‎چه قبلاً بودیم برگردیم که همانا اسلام باز به تمام ادیان، عنعنات و مردمان مختلف است.» چنین برمی‎آید که ولی عهد سعودی می‎خواهد سعودی را به طرف سیکولریزه ساختن سوق داده و از  دعوت بسوی اسلام جلوگیری کرده و نیز دین نصرانی و سائر ادیان کفری را برابر با اسلام سازد.

از سوی دیگر هفته نامه کویتی بتاریخ ۱۴ نومبر ۲۰۱۷م از اعطای هدیه با ارزشتر از طلا، توسط ملک آل سعود به بشاره بطرس راعی لبنانی اسقف انطاکیا، خبر داد. خبرگزاری هم‎چنان افزود: «دیدار راعی اولین قدم در راستای ایجاد صحنۀ جدید برعلاوه‎ی روابط سیاسی از جمله عزم مملکت سعودی از بهر ایجاد کلیسایی که قدامت آن به ۹۰۰ سال بر می‎گردد که گفته شده هدیه و رمز گفتگوی اسلام و مسیحیت شناخته شده، قطبی در برابر اسلام قرار خواهد گرفت.»

بنابرین نظام سعودی جنگ خود را در برابر رسول الله صلی الله علیه وسلم، با آن‎که وحی الهی حرام قرار داده است که کلیسا یا معبد کفری یا موجودیت کفر در جزیرۀ عربی باشد، اعلام نموده است.

ادامه مطلب...

هدف از سفر تیلرسون، استراتیژی قدرت‏طلبی است!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ریکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا، سفر هدف‎مندانه خود را به چندین کشور عربی و آسیایی اعلام کرد، که از خلال این سفرها، سیاست خارجی را که ادارۀ ترامپ برای این کشورها مدنظر دارد، برملا گردیده و مبین مداخله آشکارا و تحمیل پلان امریکا بر این کشورها می‎باشد. با پی‏گیری موقف و اظهاراتِ تیلرسون درین سفر، استراتیژی‏ آشکارای وی چنین واضح می‎گردد.

اولاً در خصوص بحران خلیج، چنین بر می‎آید که برای تداوم زمانه‎ی نامحدود موقف امریکا و مصروف ساختن منطقه با خودش است، تا با وسیله آن ازین کشورها زیاده ستانی خود را ادامه داده و تأثیر نفوذ قطر را کم ساخته و به امور داخلی خودش مصروف‎اش سازد، تا قطر نتواند به همکاری انگلیس سیاست‎های امریکا را به چالش بکشد، به خصوص در مناطق جنجالی؛ مانند: لیبیا، دارفور سودان وغیره. امر مهم برای امریکا این است تا تمام این کشورها در جنگ با اسلام همکاری نمایند؛ نه حل بحران. تیلرسون در پایان سفرش گفت: «تمام شرکای ما در خلیج تلاش‎های جدید خود را برای مبارزه با "تروریزم" به خرچ می‎دهند.» وی تأکید کرد: «برعلاوه تبادل معلومات این همکاری‎ها به حد هماهنگی و همکاری خواهد رسید.»

این در حالی است که تیلرسون قبل از سفرش، در گفتگویی با روزنامه بلومبرگ امریکایی حل بحران خاورمیانه را پیش‎بینی کرده و این مسئولیت را به دوش چهار کشور محوری(سعودی، امارات، بحرین و مصر) انداخته، گفت: «مسئولیت بدوش چهار کشور است و درین خصوص قطر آماده با گفتگو است.» هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «تیلرسون کشورها را بر گفتگو تشویق می‎نماید.» و سپس گفت: «ما آن‎ها را بر انجام کاری‎که نمی‎خواهند، مجبور نمی‎کنیم.»

زمانی‎که تیلرسون به سعودی رسید، بر موقف سابقه خود چنین تأکید کرد: «بعد از نشست‏های متعدد در ریاض برای حل بحران خلیج گزینه‏ای جزء گفتگوی نیافتم و واشنگتن راه‏حل گفتگو را بر طرفی‎که آماده نیست، تحمیل نمی‎کند.» وی حتی ادعاء کرد که واشنگتن توان تحمیل حل بحران را هم ندارد. تیلرسون در ضمن تعلیق "مصالحه" برای تحقق دو امر مهم تلاش ورزید:

نخست: سرازير كردن سرمایه سعودی پس از انتهای جنگ داعش برای ترمیم مخروبه‏های عراق بعد از تشکیل یک کمیسیون سیاسی بین سعودی و عراق که سیاست امریکا را تطبیق خواهد نمود. تیلرسون سعودی را تشویق کرد تا در آبادی عراق سهیم گردد. وی گفت: «عراقی‎ها خواهان اقتصاد آرام و پایدار اند و می‎خواهند امکانات وطن خویش را برای حل احتیاجات خود ترقی دهند.» درین خصوص تیلرسون جریان ملاقات ملک سلمان و حیدر عبادی نخست وزیر عراق  را در ریاض سرپرستی کرده و هرسه تن در اولین جلسه هماهنگی سعودی و عراق  اشتراک کرده و سعودی را پس از تأسیس شورای هماهنگی،  گشایش مرز جنوبی خود به عراق و صدور کالاهای تجارتی و انتقال نفت و گاز را وعده داد.

دوم: از طرف دیگر تیلرسون از ملیشه‎های عراقی‎که از ایران کمک دریافت می‎کنند، خواست تا به وطن خویش برگشته، و بیگانه‎گان را از سرزمین خود خارج سازند تا وطن خود را آباد نمایند و با این طریق می‎خواهد یک حالت تشنج را در روابط سعودی و ایران همیشه نگهدارد تا منافع امریکا از طریق خلیج تأمین گردیده و ایران را یک درد سر برای کشورهای خلیج ساخته و آله فشاری برای اروپاییان باشد تا از ایران استفاده ننمایند. چنان‎چه روزنامه نیویارک تایمز نوشت: «همزمان با آغاز حملاتِ، نقض توافق هسته‎ای ایران، تیلرسون اروپاییان را از استفاده منابع ایرانی بیم داده است.»

با وجودی‎که تیلرسون به ملیشه‏های‎که از ایران کمک دریافت می‎کنند، خواست به خانه‏های خود برگردند؛ بلکه به ضد ایران تحریک کرد؛ ولی تیلرسون به نقش محوری ایران در منطقه چنین اعتراف کرد: «ما باید در خصوص ایران واقع‎بین باشیم؛ چون ایران مرزهای وسیعی با عراق دارد، و رابطه آن‎ها به قرن‎های گذشته برمی‎گردد. ما هرگز تمام روابط ایران و عراق را قطع نخواهیم کرد. آن‎کشور در عراق روابط اقتصادی، تجاری وغیره روابط دارد که باید ادامه داشته باشد.» بناً موقف امریکا در قبال همکاری‏های ایران با عراق این است تا برای منافع استراتیژی امریکا در منطقه بچرخد و اظهارات متناقض وی خاک انداختن به چشمان مردم است.

در خصوص مشکل کردستان، تیلرسون "رؤیایی" معروف خود را بیان کرد: «ایالات متحده آماده همکاری بغداد و اربیل است تا راه‎حل مثبتِ ایجاد دولت دموکراتیک فدرال و یک‏پارچه را با راه‏اندازی وسائل مسالمت‎آمیز، همکاری نماید. از طرفین نیروهای عراقی و پیش‎مرگ‏ها می‎خواهم تا از جنگ بپرهیزند و از نخست وزیر حیدر عبادی می‎خواهم تا اربیل را بر محور قانون اساسی عراق بر گفتگو فرابخواند.» هدف وی تشکیل دولت فدرال عراق است که امریکا آن را بناء کرده است.

در افغانستان وی با رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی ملاقات کرده و به آن‎ها اطمینان داده که حکومت ترامپ از حمایه نظامی و حملات بالای طالبان دست‎بردار نخواهد شد. نیروهای امریکایی در افغانستان خواهند ماند و از همکاری مزدورانش دست نخواهد کشید. وی در مورد گفت: «واضح است که موقف ما ادامه جنگ با طالبان و ضد دیگران است تا بدانند که آن‎ها هیچ‏گاهی از دید نظامی پیروز نخواهند شد.»

در پاکستان تیلرسون با نخست وزیر شاهد خاقان عباسی و جنرال قمرجاوید باجوا فرمانده ارتش، ملاقات کرده و درباره سفارت امریکا در اسلام آباد، در بیانیه‏ای گفت: «وزیر خارجه ما، تکراراً پیام رئیس جمهور ترامپ را ارایه کرد که پاکستان تلاش‎هایش را بر مبازه علیه تروریزمی‎که در زمین فساد می‎کنند؛ ادامه دهد.»

از جریان سفر تیلرسون برداشت می‎شود که وی انجام اوامر، فشار و اتهامات بیشتر را بالای سرزمین‎های اسلامی تحمیل کرده و حکام آن سرزمین‎ها را فقط مزدورانی دانست که مسئولیت اجرای وظیفه را به پیش می‎برند، و با سرزمین‎های غیراسلامی؛ مانند شریک استراتیژی‎اش برخورد کرد، که از جمله هندوستان دشمن سرسخت پاکستان را شریک استراتیژی خود دانست.

در هندوستان وی با اکثر بزرگان و مسئولین ملاقات کرد. پلان خود پیرامون جنوب آسیا را شرح داده و برای آن‎ها بیان کرد که هند در مقابل چین، نقش محوری را ایفاء خواهد کرد و بر عمق همکاری امریکا با هند تأکید کرده و آن را شریک اصلی خود برای مهار نفوذ روزافزون چین در آسیا خواند.

نویسنده: احمد خطوانی

ادامه مطلب...

دولت تاجیکستان به نگهبانان مرزیی‎که شهروندان افغانی را به قتل می‎رسانند، ترفیع می‎دهد

(ترجمه)

خبر

پولیس مرزی تاجیکستان دو تن از شهروندان افغانی را در ولسوالی اسکشمین ولایت بدخشان، اعدام کرد. خبرگزاری پژواک افغانستان در ۹ نومبر ۲۰۱۷م گزارش داد که دو غیرنظامی افغان توسط پولیس مرزی تاجیکستان اعدام شدند. به گفته‎ی منبع فوق: «ضابط پولیس مرزی افغانستان به خبرگزاری "پژواک" گفت: نگهبانان مرزی تاجیکستان هنوز دلیل اعدام دو شهروند افغانی را توضیح نداده‎اند.»

خبرگزاری پژواک می‎افزاید که جنازه‎ی یک تن از کشته شده‎گان در رودخانه‎ی بنگ یافت شده و جنازه‎ی دیگر هنوز لادرک می‎باشد.

یک تن از فعالان افغانی در زمینه حقوق بشر، بنام طالب‎الدین قادری می‎گوید: «در سال‎های اخیر، در مناطق همجوار ولسوالی اسکشمین، افغان‎های بی‎گناه بسیاری از ساکنین منطقه، به وسیله‎ی پولیس مرزی تاجیکستان کشته شدند؛ اما دولت تاجیکستان پولیس مرزی خویش را به ترفیع رتبه‎های‎شان پاداش داده و پولیس مرزی تاجیکستان هم برای افزایش ستاره‎های رتبه خود، در کشتار شهروندان افغانی از هیج تلاش دریغ نکردند.

کابل و دوشنبه تا اکنون درین باره خاموش بوده و هنوز کدام اظهار نظر رسمی ارائه ننمودند.» (منبع: بایوم)

تبصره

چه کسی این مرزهای تخیلی را میان سرزمین‎های اسلامی رسم کرده؟ چه کسی نگهبانان مرزی را(محافظت از وطن) آموزش داده، تجاوز از مرزها را(تهدید به سرزمین مادری) عنوان می‎کند، و به نگهبانان مرزی الهام می‎بخشد که در صورت لزوم بدون ملتفت بودن، به متجاوزین شلیک کنند؟

کسانی‎که بزرگ‎ترین آسیب را از شعار استعمار غربی "تفرقه بینداز و حکومت کن" متحمل می‎شوند، آن‎ها بدون شک امت اسلامی‎اند؛ مسلمانان توسط استعمار غربی از سال‎های اولیه قرن بیستم، مورد حملات دولت‎های استعماری قرار داشتند-در سال‎های انهدام آخرین خلافت- حملاتی‎که تا اکنون هم‎چنان ادامه دارد؛ سرزمین‎های اسلامی‎که به بیش از ۵۰ پاره شدند، برخی از آن‎ها توسط استعمارگران اداره، و برخی دیگر از آن‎ها به میدان‎های جنگی برای استعمارگران تبدیل شدند.

سهولت تنقلات مرزهای اروپایی، امریکایی و کانادایی این موضوع را روشن می‎سازد، که کفار مشکلات ناشی از مرزها را تنها برای مسلمان‎ها ایجاد نموده‎اند؛ چون: این موضوع از بهترین راه‎های نگهداری مسلمان‎ها در این‎حالت جدا از هم می‎باشد.

نویسنده: مراد ازبیک(ابومصعب)

ادامه مطلب...

در نظام دموکراسی، نماینده واقعی مردم هرگز امکان پذیر نیست Featured

سراسیمه‎گی سیاستهای کراچی قضیهای را به اثبات میرساند که در دموکراسی تنها طبقۀ ممتاز حکومتی آینده مردم را تعیین میکنند

(ترجمه)

این حقیقت در سراسر جهان روشن‎تر شده است که انتخابات تحت نظام دموکراسی مردم را به فرصت انتخاب نمایندگان شان با توجه به خواسته‎های آن‎ها نمی‎رساند، بلکه طبقۀ ممتاز حاکم قبل از انتخابات، انتخاب مردمش را از طریق دستکاری یا(فساد انتخاباتی) محدود کرده و تغییر می‎دهند. آشفتگی‎یی که در چند روز آخیر در سیاست کراچی جریان داشت، نشان می‎دهد این واقعیت تمام پاکستان را نیز در برمی‎گیرد. به طور ناگهانی ائتلاف دو جناح "حزب قومی متحد(MQM)" اعلام شد، چون قابل تصور نبود به دلیل این‌که ۲۴ ساعت قبل از اتحاد، هر دو رهبر اعلام کرده بودند که جناح مخالفش را از نظر سیاسی از بین می‎برد. مطمئناً که دست طبقۀ ممتاز حکومتی در عقب این اتحاد دو جناح، اگرچه واضحاً قابل مشاهده است، قرار داشته است. روزنامه داون اظهار داشت: «رهبری مرکزی هر دو حزب توسط قدرت‎هایی که برای جلسۀ شب در مقر امن "وزارت دفاع" احضار شده بودند، اعلام گردند که دیگر درگیری آن‎ها قابل تحمل نیست.»

در حقیقت این دستکاری انتخاباتی اولین بار نیست که در پاکستان صورت می‎گیرد. در سال ۲۰۰۷م بی‎نظیر بوتو نخست وزیر اسبق همراه جنرال دیکتاتور نظامی پرویز مشرف قرارداد خود را به گونه تنظیم کرد تا بتواند دوباره به قدرت برگردد. کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق امریکا در کتاب "عدم افتخار بالاتر(No Higher Honor)"، جزئیات این معاهده را فاش کرد. حتی قبل از آن، انتخابات در دهه ۱۹۹۰م ثابت می‎کند که طبقۀ ممتاز حاکم قبل از انتخابات مطمئن هستند که هر انتخابی که مردم می‎کنند باید با رضایت خود شان باشد.

در نظام دموکراسی، حکام در صدد محدود ساختن انتخاب مردم هستند، زیرا کسانی‎که به مجلس راه پیدا می‎کنند حق قانونی برای ایجاد قوانین و سیاست‎های کشور را دارند.

بنابر این قبل از هر انتخابات، رقابت میان احزاب سیاسی آغاز می‎شود تا طبقۀ ممتاز حاکم را تأیید کنند که(مجلس) طبق هوس و خواسته‎های آن‎ها قوانین و سیاست‎ها را ایجاد خواهند کرد. کاملاً برخلاف این نظام، در نظام سیاسی اسلام، خلافت، مردم با رأی خود خلیفه و نمایندگان مجلس امت را انتخاب می‎کنند؛ چرا که هر دوی آن‎ها هیچ قدرتی برای ساخت قانون ندارند بلکه خلیفه مجبور به تطبیق احکام، قانون و سیاست‎هایی است که از قرآنکریم و سنت گرفته شده است، در حالی‎که مجلس امت تضمین می‎کند که تطبیق قوانین بر اساس اسلام است. بنابر این، حتی اگر خلیفه و مجلس امت با تلاش طبقۀ ممتاز حکومت انتخاب شوند، حق ندارند قوانین را ایجاد کنند و طبقۀ ممتاز حاکم نمی‎توانند آن‎ها را تحت فشار قرار دهند تا قوانین و سیاست‎ها را مطابق با خواسته‎های آن‎ها مطرح کنند. ازین‎رو، طبقۀ ممتاز حکومتی طوری‎که در دموکراسی وجود دارد، هرگز در خلافت اسلامی وجود ندارد. از لحاظ تاریخی حتی زمانی‎که منصب خلیفه به دلیل درک ضعیف از اسلام در چند خانواده باقی مانده بود، حتی در آن زمان قدرت و حاکمیت در دست خلیفه بود نه در دست خانواده‎ای که متعلق به آن بود یا به برخی طبقۀ ممتاز حاکم. هم‎چنان، خلیفه کاملاً به طور آزاد به تطبیق اسلام و تنظیم امور مردم می‎پرداخت. بنابر این، خلفای معروفی؛ مانند: عمر بن عبدالعزیز در دوران امویان، هارون الرشید در دوران عباسی‎ها و سلیمان قانونی در دوران عثمانی‎ها را دیدیم که از قدرت و اقتدار خود برای تقویت اسلام و مسلمانان استفاده می‎کردند. در حقیقت "خلافت" تنها نظامی است که حقوق مردم را تضمین می‎کند؛ زیرا در این نظام مردم به هیچ یک از احزاب سیاسی و موفقیت‎های آن‎ها در انتخابات وابسته نیستند تا اطمینان حاصل کنند که حقوق خود را بعد از انتخاب حاکم دریافت می‎کنند. بلکه حقوق مردم توسط شریعت الله سبحانه وتعالی تعیین شده و بر خلیفه الزامی است تا آن را رعایت کند.

دموکراسی نظام سرمایه‎داران و حکام سیکولر قدرت‎مند است و حتی بهترین حکام آن کم‎ترین منابع دولت را برای مردم اختصاص می‎دهند تا آن‎ها در برابر اين سیکولران و حکام فاسد شورش نکنند. اکنون زمان آن است که از فریب و توهم دموکراسی بیرون بیاییم؛ چون باعث می‎شود در مورد آیندۀ خود تصمیم بگیریم. در دموکراسی، حکام سیکولر در مورد آیندۀ ما را تصمیم می‎گیرند. به همین دلیل مردم پاکستان هنوزهم رؤیای تطبیق اسلام در پاکستان را دارند، اگرچه آن‎ها هفتاد سال پیش به آیندۀ خود در برابر اسلام متعهد بودند، در حالی‎که در جریان "حرکت استقلال طلبی" خود چنین شعار را بلند می‎کردند: «چیست معنی واقعی پاکستان؛ لا إله إلا الله.» تنها در سایۀ خلافت راشده است که ما به تصمیم‎گیری در مورد آیندۀ خود آزاد هستیم؛ چون خلیفه و مجلس امت، تنها از اسلام پیروی می‎کنند.

﴿اَلَا يَعلَمُ مَن خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الخَبِيرُ﴾

[ملک: ۱۴]

آیا آن کسیکه موجودات را آفریده از حال آنها آگاه نیست؟! در حالیکه او(از اسرار دقیق) باخبر و آگاه است!

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

ادامه مطلب...

بی بی سی از معامله محرمانه انگلیس با داعش، پرده برداشت

(ترجمه)

خبر

"بی بی سی" از جزئیات معامله محرمانه‎ای‎که به صدها تن از جنگجویان داعش و خانواده‎های‎شان اجازه می‎دهد که از رقه خارج شوند، پرده برداشت. این معامله تحت رهبری ائتلاف جهانی به رهبری امریکا و انگلیس و نیروهایی کُردیی‎که بر شهر رقه مسلط اند، صورت گرفته است. (منبع: بی بی سی-انگلیسی)

موضوع سقوط شهر رقه به عنوان آخرین دوره داعش و پیروزی ائتلاف غربی نمایش داده شد؛ مگر کشف شایعات تبانی غرب با داعش، مدت زیادی را در بر گرفت. ولی این تحقیقی‎که "بی بی سی" انجام داده است، دید واضحی از روابط غرب با داعش به دست می‎دهد.

تبصره

"بی بی سی" در این تحقیق کشف نموده، که نیروهای دموکراتیک سوریه‎-ائتلافی متشکل از کُردها و عرب‎هایی‎که با داعش مبارزه می‎کنندـ با یک تعداد از راننده‎گان کامیون، به منظور نقل صدها تن از فامیل‎های داعش از شهر "سد رودخانۀ فرات" به اردوگاهی دیگر در شمال سوریه، قرارداد بستند؛ مگر وقتی راننده‎گان کامیون، در ابتدای روز ۱۲ اکتوبر آماده انتقال شدند، دریافتند که به ایشان دروغ گفته شده است و خلاف قراردادشان، باید سه روز را به سختی راننده‎گی کرده و محموله‎ی خطرناک-صدها تن از جنگجویان داعش، خانواده و چندین تُن اسلحه و مهمات- را انتقال دهند.

راننده‎گان متذکره با "بی بی سی" به شرط عدم فاش کردن هویت‎شان، مصاحبه نموده و اظهار نمودند که به ایشان هزاران دالر داده شده تا این موضوع نزدشان محرمانه بماند.

متن این توافق‎نامه که از سوی مسئولان محلی ترتیب شده بود، بر اساس آن، جنگجویان داعش اجازه داشتند که از شهر "رقه" فرار نمایند. این توافق‎نامه پس از چهار ماه از جنگی‎که منجر به نابودی و خالی شدن شهر از سکنه آن شد، صورت گرفت. امریکا، انگلیس و نیروهای دموکراتیک سوریه نمی‎خواستند به نقش‎شان در این توافق‎نامه اعتراف کنند و به این ترتیب دردهای بزرگی را از دید جهانیان پنهان کردند. "بی بی سی" همراه ده‎ها تن از شاهدان این موضوع از جمله کسانی‎که در داخل این کامیون‎ها بودند، کسانی‎که این موضوع را به چشم سر دیده و هم‎چنان کسانی‎که به جریان این معامله قرار داشتند، مصاحبه نموده است.

"ابو فوزی" یک تن از راننده‎گان این کامیون‎ها گفته بود: «از لحظه‎ای‎که داخل شهر رقه شدیم، ترس و واهمه همه‎یی وجودمان را گرفته بود. قرار بود که همراه نیروهای دموکراتیک سوریه وارد شهر شویم؛ مگر ایشان ما را همراهی ننموده و به تنهایی این کار را کردیم و به مجردی‎که داخل شدیم، با جنگجویان داعش همراه سلاح‎ها و جلیقه‎های انتحاری‎شان رو برو شدیم. نیروهای دموکراتیک سوریه ما را فریب داده بودند و داعشیان ما را از هر طرف محاصره کردند و اگر کدام خطایی در تطبیق این توافق‎نامه صورت می‎گرفت، داعشیان تمام کاروان را انفجار می‎دادند؛ زیرا اطفال و زنان‎شان هم جلیقه انتحاری پوشیده بودند. نیروهای دموکراتیک سوریه به خاطر این‎که این معامله پنهان بماند، شهر را از وجود رسانه‎ها پاک سازی کرده بودند.»

تصاویری‎که به بی بی سی رسیده و به شکل سری گرفته شده است، کامیون‎هایی را نشان می‎دهد که مملو از مردان مسلح‎اند. علی‎رغم این‎که توافق شده بود که تنها سلاح‎های شخصی را داعشیان می‎توانند انتقال دهند؛ مگر جنگجویان داعش آن‎چه را که می‎توانستند با خود حمل کنند، برداشته و ده کامیون را که مملو از سلاح و مهمات بود، با خود انتقال دادند. در روشنی تحقیقی ‎که "بی بی سی"انجام داده، اکنون ائتلاف به بخشی از این بازی توافق‎نامه اعتراف نموده است و گفته که به حوالی ۲۵۰ تن از جنگجویان داعش همراه ۳۵۰۰ تن از فامیل‎شان، اجازه داده شده تا رقه را ترک کنند.

از آغازین روز پیدایش داعش، تعداد زیادی در انگیزه‎های این گروه شک کرده بودند. مخصوصاً وقتی‎که به جای ائتلاف جهانی، مسلمانان را مورد هدف قرار می‎داد. در سوریه وقتی سرو کله داعش پیدا شد، که بشار اسد در وضعیت سقوط قرار داشت، داعش به سوریه انتقال کرده و همراه گروه‎های مخالف دولت نبرد را آغاز کرد و به شکل گسترده‎ای برای تثبیت موضع بشار اسد، کمک کرد.

اکنون می‎دانیم که در موصل نیروهای عراقی از طرف رئیس خویش در بغداد مأمور شدند تا شهر را به داعش تسلیم کنند. چنان‎چه داعش به آزادی کامل در مرزهای عراق و سوریه جولان می‎کرد و علی‎رغم این‎که طیاره‎های غربی بالای سرشان می‎چرخیدند؛ ولی کاری برای از بین بردن‎شان نکردند.

 پاک سازی رقه از داعش اشاره به این واقعیت دارد که هنوز بهره‎کشی از داعش برای غرب ضروری بوده و نقش‎شان به پایان نرسیده است.

نویسنده: عدنان خان

ادامه مطلب...

ولایه اردن : برنامه " مردم از ما میپرسند "

  • نشر شده در ویدیوها

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر با کمال خورسندی برای تعقیب کننده گان و باز دید کننده گان صفحات مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر اعلام می دارد که برنامه ویدیویی جدید را تحت عنوان " مردم از ما می پرسند! " که از جمله نشرات دفتر مطبوعاتی حزب التحریر ولایه اردن است ، را تقدیم می نماید      با ما باشید..


  - قسمت ۱۶- پرسش :  در مورد حل مشکلات از شما نظریات عالی می شنویم و می بینیم اما این نظریات را در کرسی تطبیق نمی بینیم ؟

                    مجری برنامه : داکتر احمد حسونة معاون رئیس دفتر مطبوعاتی حزب التحریر  ولایه اردن ، یک شنبه ۰۱ ربیع الاول ۱۴۳۹.هجری مطابق با ۱۹نوامبر ۲۰۱۷.میلادی

ادامه مطلب...

تلویزیون الواقیه: برنامه: "حلقة علی الهواء مع احمد القصص"

  • نشر شده در ویدیوها

دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر با کمال خورسندی برای تعقیب کننده‎ گان و بازدید کننده‎ گان صفحات انترنتی این دفتر اعلان می‎دارد که برنامه‎ای جدید ویدیوئی از برنامه‎های تلویزیون الواقیة تحت عنوان "حلقة علی الهواء مع احمد القصص" را به نشر می‎رساند که استاد محترم أحمد القصص در این برنامه کتاب نظام اسلام را تدریس می‎نماید؛ پس با ما باشید.

 

                                                        

ادامه مطلب...

اعلامیۀ بلفور: یک قرن سیاست استعماری به بهانه‏ی"قانونیت بین‎الملل"

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

وزیر خارجه حکومت فلسطین ریاض مالکی بر تجلیل صدسالگی "اعلامیۀ بلفور" تهدید کرد که به ضد بریتانیا شکایت قانونی ارجاع خواهد کرد. "اعلامیۀ بلفور" بیانیه‎ای است که  در ۲ نومبر سال ۱۹۱۷م وزیر خارجه وقت بریتانیا(آرتر بلفور) به رهبر وقتِ یهود لیونیل روتشلد، تأسیس یک دولت ملی یهود در سرزمین فلسطین را تعهد سپرده بود، همزمان با صد سالگی این اعلامیه، دولت فلسطین از بریتانیا خواست تا از اعطاء "اعلامیۀ بلفور" عذرخواهی کند.

یک ماه قبل محمود عباس، رئیس حکومت فلسطین نیز این قضیه را در اجتماع عمومی، بیان کرده و به شنوندگان‎اش اظهار کرد: «سال گذشته در نشستی با حضورتان از بریتانیای بزرگ خواستم تا اشتباه تاریخی‏اش را که با صدور اعلامیۀ بلفور در سال ۱۹۱۷م برای یهود در سرزمین فلسطین اجازه تأسیس خانه ملی را داد، بازپس گیرد؛ ولی حکومت بریتانیا در مقابل خواست ما برای تصحیح اشتباه تاریخی‏اش لازم بود که معذرت خواسته، دولت فلسطین را به رسمیت شناسد. درین خصوص با آن‎ها طویل بحث کردم؛ ولی آن‎ها هیچ جوابی ارایه نکردند ومعذرتی نخواستند. از آن بدتر، در ماه نومبر صد سالگی اعلامیۀ بلفور را جشن گرفتند.»

به بسیار بی شرمی نخست وزیر "تریزامی" در مقابل پرسشی نماینده مجلس عوام انگلیس، پاسخ داد: «ما صدسالگی اعلامیۀ بلفور را جشن می‎گیریم.» وی علاوه ساخت: «ما به نقش خود در تأسیس دولت یهود افتخار داریم.» در حقیقت وی همان گفته‏ی ونستون چرچیل را در کمیته "بیل" درسال ۱۹۳۷م که مسئول جمع‎آوری، دیدگاه اهل فلسطین، برای تأسیس وطن ملی به یهودیان بود، گفت: «معترف نیستم که سگ(اهل فلسطین) در خطر است، در حقیقت صاحب سگ در خطر است؛ با وجودی‎که زمانه زیادی بر سکونت آن سپری شده باشد. همان‏گونه که من با این دلیل که هندوهای سرخ پوستِ امریکا را که باشندگان بومی آن سرزمین‎اند، از داخل شدن و مستعمره ‎ساختن اروپاییان منع نمی‎کنم.»

آن‎چه اکثر مردم درک ندارند: انگلیس استعمارگرِ مکار بود که با مکر شبانه روزی‎اش اولاً خلافت عثمانی را سقوط داد، سپس توسط توافق‌نامه سایکس-پیکو و سیاست "تفرقه بینداز حکومت کن" اش، همانند نقش بر ریگ، پلان تجزیه و برهم زدن وحدت امت را که ضامن بقاء آن بود، با تقسیم و ترسیم سرزمین‏های کوچک و ناتوان در دشمنی و تنازع باهم انداخت. در قبل ما امت واحدی بودیم، باهم برای خروج از ضعف و انحطاط و خیر امم بودن و رهبری بشریت از ظلمات به نور، توانائی داشتیم؛ اما بعد از تفرقه و دولت‏های کوچک این سرزمین‏ها هرکدام در پای غرب در پی حفظ هویتی شخصی خود و هر حاکم، اساس ارتباط‎اش را با قدرت انگلیس محکم ساخته و خود را در گرو فرهنگ غرب قرار داد.

برعلاوه آن‎چه گذشت، اعلامیۀ بلفور کاملاً خلاف موازنِ قانون بین‎المللی بوده و در تاریخ چنین چیزی نگذشته است که یک دولت استعماری، سرزمین مردمی را که "زیر حاکمیت وی نیستند وهیچ‎گونه حق تصرف بر آن‎ها را ندارد" به مردمی و یا قومی پراگنده  که در روی زمین جای ندارد، تسلیم و آن‎ها را از هرگوشه و کنار دنیا جمع کند. انگلیس با تکیه بر شرکاء جرمی استعماری‎اش-جامعه ملل- و با اتکاء بر قاعده "خونریزی را بین مردم مستعمره گسترش دهید" توانست حق قیمومیت فلسطین را بدست بیاورد. ازین جهت، پس از وظیفه قیمومیت فلسطین، به دروغ زیر عنوان قانون "جامعه ملل" و "تصامیم جامعه ملل" نمای قانونی را برای اعلامیۀ بلفور اعطاء کرد.

دروغ دیگری‎که انگلیس خود را برائت می‎دهد، این‎که: در آن زمان انگلیس نیازمند همکاری یهودیان روسی و امریکایی بود تا هردو کشور در مقابل خطر آلمان در جنگ جهانی اول همکاری نمایند. این دروغ محض بود و دروغ آن‎را اظهارات ناحوم سولوکوف چنین واضح می‏سازد که: «مارک سایکس خودش توافق سایکس-پیکو را طرح و بدون کدام مقدمه‎ای نشست با سران یهود را مطرح کرد.» وی در پهلوی سلوکوف و ایزمان و روتشیلد وهیربرت صوئیل را نیز علاوه ساخت که بعداً چرچیل وی را نماینده یهود و حاکم فلسطین مقرر کرد؛ بنا بر تقاضای وی در ماه فبروری ۱۹۱۷م نشستی برگزار کرده و سایکس به حضور فرانسوی‎ها و پاپ واتیکان، سپردن فلسطین به یهود را مطرح ساخت. سولوکوف درین موقف اقرار کرد که سایکس کسی است که وی را به حضور فرانسوی‎ها وپاپ واتیکان برده است تا از آن‎ها موافقه بخشش فلسطین به یهود اخذ گردد.

پس انگلیس به تنهایی‎اش مجرم اصلی قضیه است؛ پنهان‎کاری در عقب پرده "جامعه ملل" و "تصامیم بین‎الملل" به دردش نمی‎خورد؛ پس از انجام جرم بزرگ به زور اسلحه، آتش وطیارهای جنگی و موشک‏های انگلیسی دست به تأسیس سرزمین‎های مصنوعی زد؛ چنان‎چه در توصیه‏هایی‎که وزیر مستعمرات انگلیس در سال ۱۹۲۱م به "کوکس" نماینده خود در عراق نوشت، آمده است: «استفاده از هواپیمای جنگی برای رفع هرمانع ضد قدرت بریتانیا، کار مشروع می‎باشد.» در سال ۱۹۲۳م زمانی‎که رهبران بنی هاشم بن علی از پرداخت مالیات برای بریتانیا عاجز آمدند، بریتنا با حملات هواپیما جواب داده و در آن روز ۱۴۴ شهید بجا گذاشت.

این سیاستی بود که انگلیس تحمیل نمود؛ ولی تعجب ما از امثال محمودعباس و دوست وی مالکی است که چگونه از انگلیس توقع غذرخواهی دارند؟ آن‎ها در کدام جایگاهی از خیانت قراردارند و چگونه از خود راضی شده‎اند تا در حمایت یهود تلاش می‎کنند؟ تعجب از کسانی‎که یک روز می‎گفتند، اسلام راه‎حل است و اکنون بر چارچوب توافق اسلو قرار گرفته و خود را در کنار قاتلین میدان رابعه عدویه قرار داده و به بسیار بی‎شرمی عکس‎های خود را بر دیوارهای غزه آویزان می‎کنند و از بزرگ آن‎ها می‎شنویم که تصمیم دارند تا دولت فلسطین در ضفه  و غزه مطابق به "مقررات بین‎الملل" تأسیس نمایند و سپس از رهبران گروهای انقلابی شام می‎شنویم که سخن از تسلیم شدن بر "تصامیم نشست ژنیو" می‎زنند. آیا زمان آن فرار نرسیده که مسلمانان درک نمایند که اعتماد بر "قانونیت سازمان ملل" و دیگر بخش آن ساخت دشمنان اسلام است تا طوق غلامی را به گردن مسلمانان بیندازد؟

بلی، غرب، دوستان روسی و چینی آن‎ها از دشمنی با اسلام و مسلمین به تنگ آمده‎اند؛ راه نهضت مسلمین با توسل به تصامیم سازمان ملل نیست؛ بلکه راه‏نجات در دور انداختن مزدوران غربی و بیعت با امامی است که شریعتی را تطبیق کند که امت را نیرو و قوت بخشیده و ارتشی را رهبری کند که سرزمین‎ها را آزاد و رایه اسلام را در جهان گسترش داده و مطابق به گفته الله سبحانه وتعالی این امت شاهد بر امم دیگر خواهد گردید.

عثمان بخاش

رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه