پنجشنبه, ۰۹ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۲م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

کرونا و یادبود سالانۀ سقوط خلافت: جهان اسلام امروز در کجا قرار دارد؟

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

در بیست‌وهشتم رجبِ 1432 هجری، مطابق سوم مارچ 1924 میلادی؛ مصطفی کمال اتاترک تصمیم گرفت تا خلافت اسلامی ملغا و بجای آن جمهوری ترکیه حاکم گردد که تا اکنون پابرجاست.

چند روز قبل (بر اساس تقویم هجری) یادبود از 99همین سالروز سقوط خلافت بود. این یادبود همزمان با بحران شیوع ویروس واگیر کرونا بود. حرف و حدیث‌های فروانی پیرامون چگونگی مبارزه با این ویروس مجهول و تغیرات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی و پیامدهای آیندۀ این بیماری واگیر در جریان بوده است؛ بحرانی‌که دانش‌مندان، پژوهش‌گران و استراتیژیست‌ها تاهنوز نتوانستند راه‌حلی برای آن دریایند و هفته‌ها و ماه‌های آینده را در انتظار نشستند تا اوضاع از حالت کنونی‌اش بیرون شود.

کسی‌که قضیۀ یادبود 99همین سالروز سقوط خلافت را دنبال نموده باشد، درمی‌یابد که این قضیه در حلقات و محافل عربی و اسلامی بازتاب آن‌چنانی نیافت؛ به استثای حزب التحریر و پیامی‌که امیر آن به این مناسبت در شام دوشنبه 28 رجب ایراد نمود. شاید دنبال نمودن بیانیه‌های مربوط به این امر اهمیتی کمتری داشته باشد؛ چون تمام جهان و جهان اسلام مشغول قضایای خطرناک، از جمله ویروس کرونا و پیامدهای آن استند. این برعلاوۀ جنگ‌ها و درگیرهایی‌ست که در اکثر سرزمین‌های اسلامی گسترش یافته است. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دوشنبه گذشته از همه جناح‌های درگیر در همۀ جهان درخواست نمود تا هرچه عاجل آتش‌بس نمایند تا از کسانی‌که در معرض خطرات و عواقب ویران‌گر ویروس کرونا قرار دارند، حمایت صورت گیرد.

اما پرسش اساسی این است: نقش جهان اسلام در این رویارویی جهانی در کجاست؟ نقش دولت خلافت در طول ادوار تاریخی در امر مبارزه و رویارویی با بحران‌هان‌های جهانی چگونه بوده است؟ و اوضاع بهداشتی در ادوار مختلف دولت خلافت اسلامی در چی جایگاهی قرار داشته است؟

این طبیعی‌ست که بررسی و ارزیابی تجربۀ خلافت اسلامی بطور آنی و در یک نوشتار رسانه‌ای کار سخت و دشوار است؛ چون آن یک تجربه طولانی بوده و در مراحل گوناگون به‌وقوع پیوسته‌است. خلافت اسلامی پس از وفات پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم و زمان خلفای راشدین به یک منوال و شکل نبوده؛ بلکه با گذشت مراحل متعدد به سلطنت عثمانی و در نهایت با خلافت اسلامی پایان یافته‌است. اما در تاریخ خلافت اسلامی دوره‌هایی بوده که وضعیت جهان اسلام را در بهترین حالت به تصویر می‌کشد. علوم طبی، درمانگاه‌ها و انواع وسایل پیشرفتۀ آن روز گسترش چشم‌گیری داشته، دانش‌مندان، پزشکان و کاشفان مسلمان در حوزۀ تمدن جهانی دستاوردهای بی‌پیشنه‌ای داشتند و تا اکنون در علوم طبی جدید از آن‌ها بعنوان بزرگ‌ترین مرجع استفاده می‌شوند.

اما آن‌چه امروز مهم است، این‌ست که دنیای عرب و اسلام در مقابله با این مرض جدید در چی جایگاهی قرار دارند؟ دانش‌مندان عرب و مسلمانی‌که داروها و واکسین‌ها برای جلوگیری از امراض واگیر کشف نمایند، در کجاستند؟ و واقعیت درمانگاه‌ها و بنیادهای بهداشتی در سرزمین‌های عربی و اسلامی چگونه است؟

هرآن‌که اخبار مرض واگیرِ کرونا و نحوۀ معالجه و وقایۀ آن را دنبال نماید؛ متوجه می‌شود که جهان منتظر نتایج برآمده از آزمایشگاه‌های علمی و پزشکی چین، آلمان، فرانسه، امریکا و بریتانیاست. برخی هم تلاش‌های پزشکان ایرانی را دنبال می‌کنند که برای جلوگیری از انتشار بیش از حد آن تلاش‌های پیگیری دارند. تعداد از مسلمان‌ها احادیث و روایات نقل شده از پیامبر اسلام را که در وقایه از مرض طاعون گفته شده، تبلیغ می‌نمایند. این روایات که به قرنطینه نمودن و عدم گشت‌وگذار دلالت می‌نماید، توجه بسیاری را به خود جلب نموده است؛ حتی برخی روزنامه‌های غربی پیرامون این رویات چیزهای نوشته‌اند. اما این همه واقعیت موجود را که ملت‌های عرب و مسلمان از آن رنج می‌برند و نگران هستند؛ از بین نمی‌برد. باوجود آن‌که حجم انتشار این مرض در این سرزمین‌ها به‌مراتب کم‌تر از انتشار آن در کشورهای اروپایی، امریکا، چین و کوریای جنوبی می‌باشد.

تعدادی از مسلمان‌ها به این مرض واگیر تنها از بعد اخلاقی و تربیتی نگریستند. برخی هم آن را ابتلای الله سبحانه وتعالی دانسته، عدۀ دیگر آن را فرصت جهت برگشت بسوی الله، ایجاد اخلاق نیکو و تفکر پیرامون الله و نعمت‌هایش دانستند؛ هرچند روی دیگر این وباء و مرض واگیر مقامات و مراجع دینی اسلامی و مسیحی را مجبور نموده تا نمازهای جمعه، جماعت‌ها و مراسم مذهبی را متوقف سازند. کار به‌جای رسیده که دروازه‌های اماکن عبادی را بسته نمایند و این روی دیگری از این بحران است.

معلومات اولیه بیان‌گر آن‌ست که دولت چین بر کنترل این مرض فایق آمده و کمک‌هایی را به کشورهای اروپایی و برخی کشورهای اسلامی جهت تضعیف اثرات این مرض می‌فرستد. این درحالی‌ست که دولت‌های اروپایی کمک‌های کشورهای همسایه را رد نموده و امریکا می‌خواهد به تنهایی واکسین این مرض را کشف نماید. این در زمانی‌ست که امریکا با چالش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی قرار داشته و هنوز هم بر وضع تحریم‌ها علیه کشورهای دیگر مثل وینزویلا و ایران ادامه می‌دهد و جهان مشغول بررسی پیامدهای مالی، اقتصادی و اجتماعی این مرض واگیر می‌باشد.

اما در حوزۀ سرزمین‌های عربی و اسلامی پرسش مهم این‌ست: آیا ممکن است انتشار این ویروس کشنده زمینۀ توقف درگیری‌ها را مساعد ساخته و فرصت کار مشترک در مبارزه با این چالش تازه را مساعد سازد؟ و با وجود همۀ اختلافات‌مان قضیۀ انسانی و اجتماعی را اولویت دهد؟

در زمان کرونا و در 99همین سال‌روز سقوط خلافت اسلامی؛ باید صفحات مثبتی را در تاریخ ورق بزنیم تا این‌که نقش فرهنگی، انسانی و مثبت خود را بجای این‌که منتظر دستاوردهای دیگران در حوزۀ جنگ، سلاح، پیش‌رفت‌های علمی، داروها و واکسین‌ها جدید بمانیم، در جهان ادا نماییم.

نویسنده: قاسم قصیر

مترجم: منیب حمیدی

منبع: عربی 21

#كرونا

#Corona

#Covid19

ادامه مطلب...

نظام طماع و خودکامۀ سرمایه‌داری برای نجات اقتصادش بسیج همه‌گانی راه می‌اندازد؛ اما بشریت را می‌گذارد تا به ساده‌گی شکار بیماری‌ها–کرونا شود!

(ترجمه)

خبر

هرچند بازارهای سهام اروپا در روزهای پنج‌شنبه و جمعۀ گذشته توانست بخشی از توازن خود را به دست آورد؛ اما بورس وال استریت بدترین هفته در طول تاریخ‌اش را سپری نمود و بانک‌های مرکزی ناچار بود به گونۀ جمعی و به سرعت دست به کار شوند تا در نتیجۀ انتشار ویروس کرونا از فروپاشی نظام مالی خود جلوگیری نمایند. صوفی رولاند در مقاله‌ای‌که در روزنامۀ "لیزیکوی" فرانسه منتشر گردید، نوسان‌های بازار مالی را این‌گونه خلاصه نمود و گفت: کسانی‌که شاهد بحران مالی برخاسته از قرضه‌های ملکی بودند، هرگز پیش از آن چنان بحرانی را ندیده بودند؛ چنان‌چه داوجونز در وال استریت از زمان سقوط آن در سال 1987م تا آن زمان هرگز چنان نشست بدی را تجربه نکرده بود؛ در حدی‌که تا 12% سقوط نمود.

به گفتۀ این نویسنده؛ 31 بانک مرکزی در جریان فقط یک هفته قیمت سود را پایین آوردند و تزریق پول بیش‌تر در جریان پولی اقتصادهای پیش‌رفته به مبلغ 750 ملیارد یورو را یگانه راه‌حل روی دست گرفتند. بانک مرکزی اروپا برای نجات دادن دولت‌هایی اروپائی -که اقتصاد ضعیف‌تری دارد- مانند ایتالیا، تقریباً بدون هیچ قید و شرطی به آنان کمک نمود. هم‌چنان بانک فدرال امریکا در تمام جبهات مداخله نموده و جهان را غرق دالر نمود و به بانک‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های پولی کمک نمود. (منبع: الجزیره نت)

تبصره

امریکا و اروپا با تمام توان سعی دارند از فروپاشی اقتصادی قریب‌الوقوع نظام سرمایه‌داری و سقوط خود این نظام جلوگیری نمایند و نگذارند مانند نظام کمونستی از هم بپاشد. به همین دلیل است که ملیاردها دالر را در جریان آن تزریق می‌کنند، میزان سود را پایین می‌آورند، به بانک‌ها، شرکت‌ها، صندق‌های بازارهای پولی کمک نموده و تمام توانش را صرف پینه زدن به شکاف‌های این نظام فرسوده‌ای می‌کنند که متکی به اقتصاد تخیلی و ارقامی است که فقط روی صفحات کامپیوترهاست و ده‌ها بار بیش‌تر از اقتصاد واقعی است که متکی به تولید، فراهم نمودن کالاها و خدمات است. اما با آن هم اقتصاددانان به این باور استند که شکاف به وجود آمده در این نظام اقتصادی به حدی بزرگ شده که دیگر امکان پیوند همیشه‌گی در آن وجود ندارد و قطعاً عنقریب سقوط خواهد نمود؛ هرچند موفق شوند برای مدتی این سقوط را به تأخیر اندازند.

از جانب دیگر و در برابر آن همه تلاش برای کمک به اقتصاد سرمایه‌داری و حمایت از آن؛ گزارش‌های متوالی نشان می‌دهد که این حکومت‌ها در تعامل با ویروس کرونا اهمال و کوتاهی نموده، بلکه حتی نشان می‌دهد که برخی از این حکومت‌ها قصداً به اهداف اقتصادی و سیاسی در تعامل با کرونا دیر جنبیدند تا این‌که این بیماری انتشار یافت و دامنۀ آن سراسر جهانی را فرا گرفت که نظام فاسد سرمایه‌داری آن را سخت تضعیف و شکننده کرده، طوری‌که توان رویارویی با بیماری‌ها و وباها را ندارد. به گزارش سازمان یونیسف؛ 40% بشر آب و صابون کافی برای رویارویی با کرونا را در اختیار ندارند و افریقایی‌که غرب صبح و شام سرمایه‌های آن را به غارت می‌برد، سخت در حالت آماده‌باش و نگرانی به سر می‌برد که مبادا این بیماری در آن منتشر گردد؛ در حالی‌که با کم‌بود شدید دوا و شفاخانه/بیمارستان‌ها مواجه است. سرزمین‌های اسلامی در حالی با کرونا دست و گریبان شده اند که عرصۀ صحت آن به دلیل خیانت‌ها و خودکامه‌گی حکام مزدورش و دنباله‌روان نظام سرمایه‌داری تقریباً ویران و ناکاراست؛ زیرا این حکام مزدور دار و ندار این امت را به غرب هدیه داده اند و زمینۀ شکوفایی آن را فراهم کرده اند "تا اریکه‌های سست و فرسودۀ قدرت خویش را حفظ نمایند".

در عین حال نباید فراموش نمود که کرونا دارد با خودِ غرب چه می‌کند؛ مثلاً یک چهارم اتباع ایتالیا که 15 ملیون تن افراد مسن بالای 65 سال سخت در معرض تهدید ابتلا به کرونا قرار دارند، انگلیس می‌خواهد یک‌ونیم ملیون تن افراد مسن و مریض‌اش را قربانی دهد و اسپانیا و امریکا نیز از چنین وضعیتی برخوردار می‌باشند.

اینک قطعاً زمان آن فرا رسیده که بشریت همه دست به دست هم داده و نظام فاسد سرمایه‌داری را به سان هستۀ یک خرما به دور افگنند و نظام‌های وابسته به آن را سقوط دهند و بدانند که بقای این نظام خودکامه تبدیل به خطری شده که دارد بقای بشریت را تهدید می‌کند. مسلمانان موظف اند با برپائی دولت خلافت، بشریت را نجات دهند؛ نظامی‌که نمونۀ تمدن واقعی مبتنی بر عدالت، خیر، خدمات درست صحی، تعلیمی، توزیع درست سرمایه‌ها و استفادۀ مردم از آن، فراهم آوری نیازهای اساسی و کمک برای کسب خواسته‌های معقول غیراساسی را برای جهانیان نشان خواهد داد.

نویسنده: د. ابراهیم تمیمی

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...

نظام روبه زوال سرمایه‌داری؛ کشده‌تر از ویروس کرونا!

  • نشر شده در ترکیه

(ترجمه)

در ادامۀ تاخت و تاز ویروس کرونا در جهان، اکنون این ویروس به ترکیه نیز رسیده‌است؛ طوری‌که جان چهار تن را گرفته و ۳۵۹ تن دیگر را مبتلا کرده‌است. بناءً نخست از الله سبحانه وتعالی عاجزانه می‌طلبیم که مسلمانان را از شر این بیماری واگیر نگه‌دارد و مبتلایان را شفا و بهبودی نصیب کند.

بدبختانه، بسته‌ای که رئیس جمهور اردوغان، بنابر این بیماری و در نتیجۀ فضای سراسیمۀ روانی و اجتماعی برخاسته از این ویروس، با حضور در تلویزیون اعلان کرد، اکثراً متمرکز بر جنبه‌های اقتصادی می‌باشد. با مطالعۀ محتوای این بسته دانسته می‌شود که آن اصلاً به افزایش هزینه‌های مردم منجر نشده‌است، مخصوصاً در زمانی‌که این بیماری به وخامت بیشتر بحران اقتصادی افزوده‌است. این بسته، که بنابر خروج سرمایه‌گذاری‌های خارجی، کاهش انتقال تولیدات و صادرات،‌ فرارسیدن موسوم گردشگری به این دولت فلج و سطح بلند بیکاری اعلان شد، به‌وضوح نشان می‌دهد که اولویت دولت نه صحت و سلامت مردم و نه هزینه‌های اقتصادی که جیب طیف کم‌درآمد را خالی می‌کند؛ بلکه حفظ شرکت‌های بزرگ می‌باشد. قیمت ۱۰۰میلیارد لیرۀ ترکیه که این بسته فراهم آورده‌است، بنابر ظاهر زیبای اقتصاد قوی ترکیه که در همه‌سو منعکس شده‌است، بی‌ثبات می‌باشد. دولت در عوض افزایش مصارف‌اش برای ایجاد رفاه و سهولت در هزینه‌های مردم، قبل از این‌که دربارۀ نیازهای اولیۀ عام مردم فکر کند، بر تأخیر وظایف‌اش، گذاشتن هزینۀ این بحران بر دوش مردم و حفظ بخش‌های گردشگری، املاک، بانکداری، دارایی، وغیره تمرکز کرده‌است. بناءً درمی‌یابیم که حمایت این بسته از عام مردم، با به تعویق انداختن اخذ مالیات، پرداخت‌ها و بیمه‌ها، کاهش نرخ مالیات در برخی عرصه‌ها، افتتاح حساب‌های قرضه/وام سودی، افزایش تولیدات و حفظ شغل‌زایی برای پیش‌برد بازارهای داخلی، خیلی محدود است.  

از این پس، نمی‌توانیم از بسته‌های مشابه آیند انتظار داشت که برای این بحران اقتصادی راه‌حل ارائه کنند. از طرف دیگر، حکام سرزمین‌ما نیز، مانند تمام کشورهای سرمایه‌داری، اوضاع کنونی را فرصتی یافته‌اند تا تقصیر این نظام اقتصادی روبه زوال را بر ویروس واگیر کرونا بیندازند. یک تریلیون دالر در امریکا، ۵۵۰ میلیارد یورو در آلمان، ۳۰۰ میلیارد یورو در فرانسه، ۲۰۰ میلیارد یورو در اسپانیا و ۱۰۰ میلیارد یورو در هالند برای مقابله با این ویروس در نظر گرفته شده‌است؛ اما در واقع این پول‌ها نه به‌خاطر نگرانی و اشتیاق‌شان به حفاظت از مردم و خلاص کردن آنان از شر این بیماری واگیر، بلکه به‌منظور حفظ نظام‌های فاسدشان و مهلت خریدن به سقوط آن‌ها تعیین شده‌اند. بخش‌های اقتصادی و مالی کاملاً در ورطۀ نابودی است، نظام سرمایه‌داری به آخر خط رسیده‌ و تمام مووسسات اقتصادی غیرپولی، شامل تولید، تجارت، گردشگری، خدمات و تمام ابزار نظام مالی، زیر فشار این ویروس واگیر، که کل جهان را لرزانده‌است، وارونه شده‌است. بنابراین، هیچ‌یک از این بسته‌های اعلان‌شده قادر به حل مشکلات و قادر به پنهان‌سازی سقوط این نظام نخواهد بود.

ای مسلمانان! یقیناً جهان سختی و دشواری یک تحول تازه را تجربه می‌کند و واگرایی کرونا نیز زمینۀ سقوط این نظام سرمایه‌داری را فراهم آورده‌است؛ نظامی‌که از ریشه و ساختار فاسد، در اعمال و خواست‌هایش ناعادلانه و در سرنوشت و پیامدهایش بازنده می‌باشد. اوضاع امروز جهان یک نظم تازه را می‌طلبد و هیچ بدیلی به‌منظور ازسرگیری زندگی اسلامی وجود ندارد. امروز امت مسلمه و قدرت‌مندان باید درک کنند که وضعیت فعلی فرصتی است که این رژیم‌های فاسد را به زباله‌دانی بیندازند و برای تأسیس دولت خلافت راشده‌ای بشتابند که زمینۀ زندگی اسلامی را مهیا می‌کند. در نتیجه، نه‌تنها جهان از چنگ بیماری واگیر کوید۱۹ خلاص خواهد شد، بل از شر سرمایه‌داری، که به‌مراتب کشنده‌تر از این مرض است، نیز آزاد خواهد شد. آن‌گاه نور اسلام خواهد درخشید و ظلمت کفر نابود خواهد شد و باری دیگر حاکمیت اسلام به صحنۀ زندگی برخواهد گشت، چنان‌که مردم بدان پناه خواهند برد و رفاه و بهزیستی بر کل جهان حاکم خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه ترکیه

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

تنها خلافت می‌تواند سربازان ترامپ را از شام بیرون و از اهل و دیارشان محافظت نماید!

(ترجمه)

خبر

ترامپ: «نیروهای ما برای محافظت از نفت و نگهداری گنج در سوریه هستند.»

سازمان‌های حقوق بشری:  «85 هزار خانواده در جریان ماه فبروری  از ادلب و حلب آواره شدند.» (منبع: تلویزیون الجزیره، جمعه، 6 مارس 2020)

تبصر

در ماه مارس 1924م مصطفی کمال خلافت را ملغا نمود و به جای آن دولت ملی سیکولار، "جمهوری ترکیه" را تأسیس کرد. کار غرب به دست آوردنِ میراث مردِ مریض بود، چناچه هنگامی‌که او سرزمین‌های مسلمان را ترک کرد و بر اساس توافق‌نامۀ "سایکس پیکو" در آن دولت‌های ملی را تأسیس نمود، طوری‌که امروز می‌بینیم، این دولت‌ها نمی‌توانند از شهروندان خود حمایت کنند؛ بلکه  آن‌ها را تعقیب کرده در زندان‌ها و پرتگاهای مرگ انداخته یا آن‌ها را به سمت‌های نامشخص تبعید می‌کنند. نه تنها در سوریه؛ بلکه این وضعیت برای اکثر سرزمین‌های اسلامی صدق می‌کند؛ از فلسطین و عراق گرفته تا لیبی، یمن و سومالی و کشور افغانستان. دولت‌های ضد اسلام که ملت خود را تعقیب کرده و به خاطر نزدیکی به  ترامپ و بت‌هایش (خدای خود) آن‌ها را به زندان می‌اندازند و یا برای تأمین ثروت باداران‌شان (غرب به رهبری امریکا) آن‌ها را در جنگ‌های بی‌هوده می‌کشند. در این‌جا ترامپ اعلام می‌کند که نیروهای وی در سوریه برای تأمین نفت و نگهداری از گنج هستند.

ای ملت محترم! غرب به ما به عنوان یک گنج نگاه می‌کند که باید آن را به دست آورد؛ زیرا طبق ادعای‌شان آن‌ها کسانی هستند که لیاقت این گنج را دارند و ما لیاقت چیزی جزء مرگ را نداریم؛ برای همین، حاکمانی را تعیین می‌کنند که در اجرای این امر به آن‌ها خدمت کند.

ای مسلمانان! برگشت خلافتی‌که این روزها فقط یاد و خاطره تخریب آن  در ذهن ما است، به اذن الله نزدیک می‌باشد و این وعده دروغ نیست:

﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُم فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ﴾

[نور: 55]

ترجمه: الله به کسانی از شما که ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته کرده‌اند، وعده داده است که بی‌شک آنان را در این سرزمین جانشین سازد، چنان‌که کسانی را که پیش از آنان بودند.

بهترین درود و سلامتی بر کسی باد که فرمود: «ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ»  ترجمه: سپس خلافت بر منحج نبوت می‌آید. پس ما باید یک پایه و کمک برای آمدن آن باشیم، نشود با عدم کمک به دعوت‌گران سبب تأخیر آمدن خلافت شویم! پس وظیفه مهمی داریم و الله شما را بشارت می‌دهد که پیروزی نزدیک است: 

﴿إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ﴾

[غافر: 51]

ترجمه: به یقین ما رسولانمان و کسانی را که ایمان آورده‌اند، در زندگی دنیا و روزی‌که گواهان [برای گواهی دادن] برخیزند، یاری می‌دهیم.

نویسنده : عبد الله باذيب

مترجم: محمدزبیر "سباوون"

ادامه مطلب...

پیرامون واکسین و احتکار

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

پرسش

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

 از الله سبحانه وتعالی می‌خواهیم که شما و امت اسلامی را حفظ نماید و نصرت‌اش را برای‌تان نصیب فرماید. نزد من دو سؤالی است؛ از الله سبحانه وتعالی می‌خواهم که برای‌تان آسان نماید.

1- نظرتان از دیدگان اسلام در خصوص واکسینی‌که ضد فلج اطفال می‌باشد، چیست و جهان غرب و امریکا مدعی اند که در مبارزه با فلج اطفال کشورهای جهان سوم مجانی مساعدت می‌کنند؟

2- آیا  بر اساس شریعت اسلامی خریداری تولیدات زراعتی جواز دارد؟ مثلاً: سبزیجات، هنگامی‌که وقت چیدن فرا برسد، خریداری و نگهداری شده تا عرضه آن در بازار کم شده تا به قیمت بلند به فروش برسد و فایده بیشتر بدست آید؟ جزاکم الله خیر!

پاسخ
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته!

اول: واکسین دوا بوده و تداوی کردن مندوب می‌باشد؛ نه فرض و دلیل بر این مدعا:

1- بخاری از ابوهریره روایت نموده که فرمود:

«مَا أَنْزَلَ اللَّهُ دَاءً، إِلَّا قَدْ أَنْزَلَ لَهُ شِفَاءً»

ترجمه: الله (متعال) هیچ بیماریی نفرستاده؛ مگر آن‌که برای آن دارو و علاجی آفریده است.

هم‌چنان مسلم از جابر بن عبدالله و از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«لِكُلِّ دَاءٍ دَوَاءٌ، فَإِذَا أُصِيبَ دَوَاءُ الدَّاءِ بَرَأَ بِإِذْنِ اللهِ عَزَّ وَجَلَّ»

ترجمه: برای هر بیماری دوایی‌ست، پس اگر دوای درد پیدا شد، به خواست الله (متعال) صحت یاب گردید.

 در روایت احمد از عبدالله بن مسعود آمده است:

«مَا أَنْزَلَ اللَّهُ دَاءً، إِلَّا قَدْ أَنْزَلَ لَهُ شِفَاءً، عَلِمَهُ مَنْ عَلِمَهُ، وَجَهِلَهُ مَنْ جَهِلَهُ»

ترجمه: الله متعال هیچ بیماریی نفرستاده؛ مگر آن‌که برای آن دارو و علاجی آفریده است که درین میان کسی خواست دانست می‌داند و کسی نخواست نمی‌داند.

در این احادیث رهنمائی است؛ نه وجوب که برای هر درد و بیماری دوایی است که موجب شفایاب شدن می‌گردد و این ارشاد باعث تشویق تداوی می‌گردد که الله متعال آن را نصیب می‌گرداند.

2- احمد از انس رضی الله عنه روایت می‌کند که گفت: رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«إِنَّ اللَّهَ حَيْثُ خَلَقَ الدَّاءَ، خَلَقَ الدَّوَاءَ، فَتَدَاوَوْا»

ترجمه: از آن جایی‌که الله (متعال) بیماری را آفرید دوا را نیز خلق کرد، پس خود را تداوی کنید.

ابوداود از اسامه بن شریک روایت کرده گفت:

«أَتَيْتُ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم وَأَصْحَابَهُ كَأَنَّمَا عَلَى رُءُوسِهِمُ الطَّيْرُ، فَسَلَّمْتُ ثُمَّ قَعَدْتُ، فَجَاءَ الْأَعْرَابُ مِنْ هَا هُنَا وَهَا هُنَا، فَقَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَنَتَدَاوَى؟ فَقَالَ: تَدَاوَوْا فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَمْ يَضَعْ دَاءً إِلَّا وَضَعَ لَهُ دَوَاءً، غَيْرَ دَاءٍ وَاحِدٍ الْهَرَم أي "إلا الموت"»

ترجمهبه مجلس رسول الله صلی الله علیه وسلم رفتم و اصحاب وی که گویی در سرهای شان پرنده است، آنجا نسته اند؛ پس سلام دادم و نشستم و اعراب از اینجا و آنجا آمدند و گفتند: ای رسول الله صلی الله علیه وسلم آیا ما خود را تداوی کنیم؟ رسول الله صلی علیه وسلم فرمودند: بلی، تداوی کنید؛ چون الله متعال هیچ دردی را بدون درمان نیافریده است، مگر یک دردی‌که مرگ است.

در حدیث نخست امر به تداوی شده و در این حدیث به اعراب نیز پاسخ به تداوی داده شده است که همه بندگان نیز شامل آن می‌شود. در این دو حدیث خطاب به صیغه امر آمده است و امر افاده طلب می‌کند؛ نه وجوب؛ مگر این‌که امر جازم باشد و جزم نیازمند قرینه‌ای است که بدان دلالت نماید؛ اما در این دو حدیث کدام قرینه برای وجوب وجود ندارد.

علاوه بر آن، در احادیث دیگری امر به جواز ترک تداوی شده است که وجوب را از این دو حدیث نفی می‌کند. مسلم از عمران بن حصین روایت کرده است که نبی صلی الله علیه وسلم فرمود:

«يَدْخُلُ الْجَنَّةَ مِنْ أُمَّتِي سَبْعُونَ أَلْفًا بِغَيْرِ حِسَابٍ» قَالُوا: وَمَنْ هُمْ يَا رَسُولَ اللهِ؟ قَال: «هُمُ الَّذِينَ لَا يَكْتَوُونَ وَلَا يَسْتَرْقُونَ، وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»

ترجمه: هفتادهزار کس از امت من بدون حساب وارد بهشت می‌شوند، گفتند: آنان کی‌ها اند یا رسول الله؟ فرمود: آنان کسانی اند که تقاضای نمی‌کنند تا کسی بر آن‌ها رقیه (دم کردن) بخواند و چیزی را شوم نمی‌دانند و داغ نمی‌کنند و بر پروردگار خود توکل می‌کنند. پس رقیه (دم کردن) و کی (داغ نهادن) از جمله تداوی‌ست.

بخاری از ابن عباس رضی الله عنه روایت می‌کند که گفت:

«هَذِهِ المَرْأَةُ السَّوْدَاءُ، أَتَتِ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم فَقَالَتْ: إِنِّي أُصْرَعُ، وَإِنِّي أَتَكَشَّفُ، فَادْعُ اللَّهَ لِي، قَال: إِنْ شِئْتِ صَبَرْتِ وَلَكِ الجَنَّةُ، وَإِنْ شِئْتِ دَعَوْتُ اللَّهَ أَنْ يُعَافِيَكِ فَقَالَتْ: أَصْبِرُ، فَقَالَتْ: إِنِّي أَتَكَشَّفُ، فَادْعُ اللَّهَ لِي أَنْ لاَ أَتَكَشَّفَ، فَدَعَا لَهَا»

ترجمه: این زن سیاه نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم آمده گفت: من دچار صرع"نوع بیماری‌که توأم با سر دردی است" می شوم و در نتیجه عورتم آشکار می‌شود "نمی‌توانم لباس‌هایم را مرتب نگهدارم و بدنم نمایان می‌شود". رسول الله صلی الله علیه وسلم در جواب گفت: اگر بخواهی صبر کنی و برایت جنت باشد و اگر بخواهی از الله می‌خواهم تا صحت‌مند شوی. زن گفت: صبر می‌کنم؛ اما برایم دعا کن تا عورتم آشکار نشود، رسول الله صلی الله علیه وسلم در حقش دعا کرد.

بناءً این دو حدیث دلالت به ترک تداوی می‌کند؛ پس این همه شدت تشویق رسول الله صلی الله علیه وسلم در رابطه به تداوی دلالت به آن می‌کند که صیغه‌های امر "تداوی کنید" به معنی وجوب نه؛ بلکه به معنی اباحت و ندب می‌باشد. از همین جهت واکسین حکم‌اش مندوب بوده، چرا که واکسین دوا بوده و تداوی مندوب است؛ نه فرض. تداوی نزد داکتر کافر هم جواز دارد؛ برابر است که این تداوی توسط مزد می‌شود و یا با کمک بدون مزد؛ پس کسی‌که می‌خواهد واکسین نماید، جواز دارد.

در این‌جا امری دیگری است که لازم به یادآوری است: کمک و همدردی کفار استعمارگر برای سرزمین‌های مسلمانان، برابر است که دواء باشد و یا غیر دواء، و خصوصاً آنچه را که کمک مجانی می‌گویند، این نوع کمک‌ها معمولاً برای مداخله نمودن قدرت‌های کفار استعمارگر ونفوذشان در سرزمین‌ها بوده و چور و چپاول کردن ثروت‌های شان می‌باشد. پس دولت‌های سرمایه‌داری کمک‌های مجانی را بدون بدیل تقدیم نمی‌کنند؛ چون نزدشان ناحیه روحی نمی‌باشد که از جهت آن برای محتاجین مساعدت نمایند. اقدام‌های مادی آن‌ها از این جهت می‌باشد تا از طریق کمک‌های شان برای مصالح خبیثه خویش مجانی دست یابند؛ پس باید که مسلمانها متوجه این امر باشند.

دوم: احتکار در اسلام مطلقاً ممنوع بوده و ازجهت نهی جازم صریح در حدیث شرعاً حرام می‌باشد. مسلم در صحیح خود از سعید بن مسیب از معمر بن عبدالله از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت نموده که فرمود:

«لَا يَحْتَكِرُ إِلَّا خَاطِئٌ»

ترجمه: احتکار نمی‌کند؛ مگر انسان گنهگار!

پس نهی در حدیث افاده طلب ترک را می‌نماید و انسان محتکر به وصف این‌که وی خطا کار است، مذمت شده است. خاطی یعنی این‌که گنهگار و این قرینه‌ای است، دلالت به این می‌نماید که این خودش طلب برای ترک بوده و افاده جازم بودن‌را می‌کند. از همین جهت است که حدیث دلالت به حرمت احتکار می‌نماید.

محتکر کسی است که کالا را جمع نموده و انتظار بالا رفتن قیمت‌ها را می‌کشد، برابر است که این کار را به خریدن جمع می‌کند و یا این‌که غله‌های زمین‌های وسیع را به فرد تنهای‌اش جمع نماید یا این‌که از جهت کم بودن زراعت جمع نموده و وی را به قیمت گران به مردم بفروشد تا به متقاضی خرید آن ‌را مشکل نماید. این از این ناحیه بوده؛ یعنی این‌که گران نمودن قیمت‌ها به مردم و این حرام می‌باشد. از معقل بن یسار روایت شده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ دَخَلَ فِي شَيْءٍ مِنْ أَسْعَارِ الْمُسْلِمِينَ لِيُغْلِيَهُ عَلَيْهِمْ، فَإِنَّ حَقًّا عَلَى اللهِ أَنْ يُقْعِدَهُ بِعُظْمٍ مِنَ النَّارِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ»

ترجمه: کسی‌که در شیءِ از قیمت‌های مسلمین دخالت نماید تا این‌که قیمت‌ها را به آن‌ها گران نماید، به الله سبحانه وتعالی است که در قیامت وی را در عمق دوزخ جای دهد.

از همین جهت است که احتکار حرام بوده و جواز ندارد که تولیدات زراعتی را در هنگام زیاد بودن در بازار بخرد و بعدش آن را نگهداری نموده تا وقتی‌که کم و یا در بازار نابود شده و بعد به بازار به بیع گران عرضه نمایند. اینست واقعیت احتکار و آن حرام می‌باشد، قسمیکه در فوق بیان نمودیم.

برادرتان عطاء بن خلیل ابوالرشته

مترجم: احمدجبیر«نوری»

 

ادامه مطلب...

مواجه شدن امریکا با رکود اقتصادی

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ترامپ، رئیس جمهور امریکا گفته که ممکن است اقتصاد کشور‌ش به دلیل ویروس جدید کرونا با رکود اقتصادی مواجه شود. هم‌چنان روز پنجشنبه، بانک مرکزی امریکا اظهار داشت که امریکا به دلیل عواقب منفی اقتصادی ویروس کرونا در رکود اقتصادی قرار گرفته و رکود ناشی از این مرض دیگر قابل پیشگیری نیست.

همانطوری‌که مایکل مایر، اقتصاددان بانک مرکزی امریکا گفت: «ما به طور رسمی سقوط اقتصاد ایالات متحده امریکا را در رکود اعلام می‌کنیم تا به سایر نقاط جهان بپیوندیم. سقوط با صدای بلند و عمیق بود.» وی ادامه داد: «شغل، ثروت و اعتماد از بین خواهد رفت. این بانک انتظار دارد که اقتصاد در ربع دوم دچار آسیب شده و 12درصد کاهش یابد.»

من بالای خبرهایی‌که بر واقعیت رکود، افت و انزوای آنی تأکید می‌کند، اعتماد زیاد ندارم. پس از لغو پشتوانۀ طلا برای بانکنوت‌ها در امریکا در 1972م که بزرگ‌ترین چاره‌جویی جهانی از یک بحران بزرگ بود، حباب اعتباری شروع به رشد کرد و مصرف با کمک وام به صورت مصنوعی افزایش یافت که متعاقباً رشد صنعت را در پی داشت. بدهی‌هایی‌که در آینده نمی‌شد آن‌را بدست آورد، افزایش یافت؛ زیرا سایر نشانه‌ها بیان‌گر آن اند که حدود 30درصد شرکت‌هایی غربی، از جمله شرکت‌هایی امریکایی که درگیر آن هستند، در واقع همه ورشکسته‌ اند؛ اما آن‌ها با کمک وام‌ها، تحت "تنفس مصنوعی" زندگی به سر می‌برند که می‌توان به طور نامحدود تا لحظه سقوط تمام سیستم اقتصادی آن‌را به دست آورد. کاملاً مشهور است که بانک‌های مرکزی مقدار سود را کاهش داده و پول بیشتری را چاپ می‌کنند که عقبه و پشتوانه ندارد؛ بلکه به صورت وام‌ به شرکت‌ها می‌دهند. این پول هایی‌که  بدون عقبه و پشتوانه چاپ شده است، مانع رکود و بحران نمی‌شود؛ اما نظر به حجم بحران، می‌تواند تا اندازه‌ای آن را به تعویق اندازد، حتی برخی از این کشورها راه‌حل را از دست داده و زمین‌گیر شده‌اند. نخست‌وزیر ایتالیا می‌گوید که ایتالیا کنترول مهار ویروس کرونا را کاملاً از دست داده و راه‌حل زمینی به پایان رسیده و به آسمان واگذار شده است!

بحث نباید در ورای رویا‌ها و دغدغه احساسات و به تصویر کشیدن بحران با سقوط و غرق شدن در رویاها باشد، چون این امر در مخالفت و تناقض با سنت الهی در جهان قرار می‌گیرد. مبدأ نظام سرمایه‌داری از زمان ایجادش اساس بحران‌ها بوده و این چیزی جدیدی نمی‌باشد. از رکود بزرگ در سال 1929م تا سال 2008م و تاکنون دخل بحران می‌باشد؛ اما این نظام در حال جستجوی یافتن راه‌حل‌های موقت و از بین‌بردن بحران‌ها به گونه‌ی دیگری است؛ ولی پرسش اجتناب ناپذیر اینست که برای چه مدتی این ترفند باقی خواهد ماند؟ زیرا به خواست الله متعال، سقوط واقعی و اجتناب ناپذیر در آینده به دست سرزمینی خواهد بود که این کیان‌ها را متواری کند. به عنوان مثال: کمونیزم و نهاد سیاسی آن بدون درگیری، از جانب دیگر احزاب سقوط کرد که این موضوع بعد از سقوط مبدأ سرمایه‌داری به عنوان یک ایده در عمل‌کرد دولت‌های سرمایه‌داری می‌باشد. اکنون این گفتگو بر روی نهادهای سیاسی‌که بر جهان حاکمیت داشته و دارای نفوذ جهانی یا منطقه‌ای و یا قدرت مرکزی اند، به دور از نفوذ و تأثیر خارجی می‌باشد.

با اطمینان خاطر می‌توان گفت که بحران‌های پی‌درپی به ناچار آن‌ها را به طور ناموزون ضعیف می‌کند که در نتیجه باعث می‌شود تا برخی از آن‌ها از صحنه درگیری در نتیجه کشمکش‌ها میان خودشان خارج شوند و کسان دیگری از آنان با جراحت‌های وارده از قیود و بحران‌ها باقی بماند؛ زیرا انکار تأثیر و فشار این بحران‌ها بر این قدرت‌ها نیز معضلی در تفکیر سیاسی و برداشت غلط از واقعیت‌ها می‌باشد. بدون شک تأثیرات آن بر این کیان‌ها، با درنظرداشت علل و محدودیت‌های فروپاشی قبلی که در وهله اول مورد توجه قرار نگرفته خیلی بزرگ خواهد بود؛ اما بدون شک این شکست انتظار یک نهاد سیاسی دیگری را دارد که در مخالفت با اساسات فکری و فرهنگی آن قرار داشته باشد. این نهاد باید حامل مبارزه فکری با نهاد قبلی (غرب) باشد؛ آن‌هم در صورتی‌که برای غرب باور‌های باقی بماند که پس از کنارگذاشتن ایده‌ها، نظریه‌ها و مدارس خود، مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد، مردم اعتماد به نفس خود را نسبت به نظام شان از دست دهند و در همه زمینه‌های سیاسی و اقتصادی با آن مبارزه کنند.

بنابر این، این یک مرحله حساس و دقیقی است که ما را مجبور می‌کند تا از انتظار و رویاها دست بکشیم و این همان چیزی است که باید مبارزان و سیاست‌مداران امت خواستار آن باشند. الله متعال را سپاسگزاریم، کسانی‌که آگاهانه عمل کردند، معتقدند که موفقیت رهبریی فکری اسلامی در ازسرگیری زندگی اسلامی و دستیابی به وعده الله متعال و پیروزی در برقراری خلافت، موردی است که زمان خاص آن‌ را فقط و فقط الله متعال می‌داند و بس. با این حال، عمل نمودن پس از آگاهی فکری و سیاسی در روند تغییر که این قول الله متعال مصداق آن می‌باشد، پیروزی را در قبال دارد.

﴿إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ

(سوره رعد آیه 11)

ترجمه: الله حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی‌که خود آن قوم حال‌شان را تغییر دهند (و از نیکی به بدی بشتابند).

این امریست که بستگی به میزان اراده آگاهانه آنان بر اتخاذ دلایل پیروزی دارد:

﴿إِنْ تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

(سوره محمد آیه 7)

ترجمه: شما اگر الله را یاری کنید (یعنی دین و پیامبر الله را) الله هم شما را یاری کند و ثابت قدم گرداند.

برای دست‌یابی به نصرت الله متعال و بازگشت اسلام، در موجودیت بیداری با هردو نوع آن بر علاوه اسباب و سنت‌های الله متعال در رابطه به تغییر و موجودیت اراده تغییر، تحقق پذیر خواهد بود.

در اخیر باید گفت: هرچند اگر کفر قوی باشد، با وجود لرزش‌هایی‌که آن را آزار داده و به طور موقت تضعیف کرده باشد، حتی اگر باعث شود که از بحران‌های وارد شده به ناله آید و به بالین افتد؛ مگر سقوط کامل، که مرگ است، فقط در دست یک نهاد سیاسی مبدئی خواهد بود؛ زیرا بحث کنونی بعد از سقوط فکر غربی بحث کیان‌ها و سلطه‌هاست؛ نه مبادی و ایدیولوژی‌ها. امت اسلامی تحت رهبری خلافت، که به خواست الله متعال به زودی قایم خواهد گردید، در اوج قدرت خود از این قدرت‌ها قوی‌تر است، پرسش اینست که چگونه؟ در حالی‌که ضعف و ناتوانی دامن‌گیر آن است، به سه سبب زیر بر می‌گردد:

اول: امت دارای یک دیدگاه سیاسی معنوی همه‌شمول از جهان، انسان و زندگی است که به عنوان یک انسان به مشکلات بشر می‌پردازد و این یک دیدگاه درست است که ذهن را قانع ساخته، موافق با فطرت بوده و قلب را اطمینان می‌بخشد. این یک فکره و دیدگاه پویا است که غرب سرمایه‌داری را در هراس می‌افگند.

دوم: امت دارای برخی از امکانات مادی از قبیل ثروت و انرژی‌هایی است که هیچ‌کس دیگر از آن برخوردار نیست.

سوم: موجودیت رهبری سیاسی مبدئی برای حاکمیت، حوزه سیاسی، احزاب و اکثریت امت اگرچه به اجماع هم نباشد.

موجودیت این سه گزینه در نهادهای سیاسی موجود به زودی به خواست الله متعال، موجب تغییر اساسی و کیفی در موازنه بین‌المللی قدرت خواهد شد، سپس این نهاد به راحتی باقی‌مانده کیان غربی سرمایه‌داری را که به دلیل زخم‌ها و بحران‌ها از بین رفته و تحمل خود را از دست داده‌اند، پس از یک چشم‌به‌هم‌زدن متأثر می‌سازد و الله به این امر قادر است. الله متعال می‌فرماید:

﴿الم* غُلِبَتِ الرُّومُ ۚ فِي أَدْنَى الأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ ۚ فِي بِضْعِ سِنِينَ لِلَّهِ الأَمْرُ مِن قَبْلُ وَمِن بَعْدُ وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ ۚ بِنَصْرِ اللَّهِ يَنصُرُ مَن يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ ۚ وَعْدَ اللَّهِ لاَ يُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ

(سوره روم آیات 1-6)

ترجمه: الف لام میم، رومیان مغلوب شدند، در نزدیک‌ترین سرزمین [خود به حجاز که نواحی شام است] و آنان پس از مغلوب شدن‌شان به زودی پیروز خواهند شد، [البته] در ظرف چند سال عاقبت و نتیجه کار پیش [از مغلوب شدن رومیان] و پس [از پیروزی رومیان] فقط در سیطره اراده و فرمان الله است و آن روز [که رومیان پیروز شوند] مؤمنان شادمان و خوشحال خواهند شد، به سبب نصرت و یاری الله [آری او] هرکس را بخواهد یاری می‌دهد و تنها او توانایی شکست ناپذیر و مهربان است. الله این وعده را داده است و الله از وعده‌اش تخف نمی‌کند، ولی بیشتر مردم معرفت و شناخت [نسبت به وفای قطعی الله در مورد وعده‌اش] ندارند.

برگرفته از جریدۀ الرایه

نویسنده: استاد حسن حمدان

مترجم: عمر موحد

 

#كرونا

Corona#

19Covid#

ادامه مطلب...

ویروس بی‌گانه

(ترجمه)

خبر

سی ان ان در 13 مارس در مقاله‌ای با عنوان "چرا این‌قدر اهمیت دارد که ترامپ آزمایش تشخیص ویروس کرونا را انجام نداده است؟" از ترامپ چنین شکایت کرد: با وجودی‌که ترامپ در هفته گذشته با یک فرد آلوده مستقیم تماس گرفته بود؛ وقتی از وی پرسیده شد که آیا او مورد معاینه قرار می‌گیرد، پاسخ وی این بود: «بگذارید این‌گونه باشد. من نگران نیستم، باشه؟» و هم‌چنین گفت: «فکر نمی‌کنم مهم باشد، من آن را انجام خواهم داد. من هیچ اثری را حس نمی‌کنم. احساس می‌کنم خیلی خوب هستم.» روز جمعه دوباره از وی سؤال شد و پاسخ وی این بود: «ما اصلاً علائمی نداریم.» سی ان ان ابراز نگرانی کرده می‌گوید: رئیس جمهور آمریکا به دلیل موقعیت خویش به این امر اهمیتی نداده و جان آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

تبصره

ترامپ احمق می‌خواهد برای ما بیاموزاند که چگونه یک کشور مقتدر و پیشگام می‌تواند به نمایش چند مشت بسنده کرده و به این وضع ادامه دهد، در حالی‌که از داخل به آرامی به سمت فروپاشی روان است. بسیاری از رهبران سیاسی تهدید ویروس کرونا را دست کم ارزیابی کرده اند؛ اما هیچ‌کدام از این رهبران به مدت زمانی‌که ترامپ نتوانسته اهمیت این ویروس را برای کشورش درک کند، نسبت به این ویروس بی‌اهمیت نبوده اند. هنگامی‌که ترامپ "خطاب به مسلمانان" بیانیه‌ای را ایراد کرد، واقعیت امر این بیانیه آنقدر بد بود که بازار سهام به دلیل ابهامات و تضادهای موجود در سخنان وی در آشفتگی قرار گرفت. او حتی باور داشت که این ویروس یک توطئه است. هفته‌هاست که وی از مخالفان سیاسی داخلی خویش به دلیل "سلاح قرار دادن این ویروس" علیه وی، شکایت دارد. بیانیۀ وی اشاره بر این داشت که این ویروس از "چین" بوده و یک "ویروس بی‌گانه" می‌باشد. ترامپ گویا این گونه می‌خواست بر نفرت و ترس خود از بیگانه‌گان و بر عشق خود نسبت به همسایه‌گانش تأکید کند. علی رغم این‌که امریکا پُر از ویروس بوده اکنون از کم‌بود وسایل تست کافی رنج می‌برد. او نمی‌توند ببیند که اوضاع چقدر وخیم است! ترامپ حالا پروازهای اروپا را به امریکا ممنوع قرارداده است.

اگرچه آمریکا یک کشور ایدیولوژیک است که ادعا می‌شود ملت‌اش تحت حاکمیت قوانین و قانون اساسی قراردارد؛ این کشور ذریعۀ طبقۀ خاص برخی از مووسسات اداره می‌شود که پیرامون مفکورۀ "ضوابط و توازن" بنایافته اند. به نظر می‌رسد که امریکا با گذشت هر روز بیشتر به جمهوری موز شباهت پیدا می‌کند. حتی رهبران کشورهایی‌که بر یک مدار ضعیف و مطیع قرردارند، نسبت به مقام اعلای رهبری امریکا، بیشتر شبیه یک مرد دولت‌مند هستند.  دشوار است که در مکان‌های عمومی بر این ابله نخندند؛ بر کسی‎که اگر توسط دستیاران و مشاوران‌اش از نزدیک به اندازه کافی مراقبت نشود، ممکن است هر لحظه دکمه را فشار دهد تا کسانی‌ را که مورد استهزاءشان قرار می‌گیرد، نابود کند.

آیا دیوانه‌ها درمانگاه‌ها را در دست دارند؟ هنوز نه؛ بلکه مردم آن‌ها را مدیریت می‌کنند و همه نمی‌توانند دیوانه باشند. آیا ممکن است همۀ آن‌ها برای منافع ترامپ رأی دهند، سپس اکثریت کنگرۀ سنا؛ کسانی‌که مردم به آن‌ها رأی دادند، تصمیم گرفتند که ترامپ را پس از محاکمه در پروندۀ استهزاءآمیز برکناری وی از همه اتهامات برائت دهند. بنابر این، دیوانه‌ها بر امور مسلط نیستند؛ بلکه مردم اند که همواره بر یک سطح بالای مورد تهمت قرار دارند. اما در مورد مبارزۀ انتخاباتی چه؟ آیا می‌شود مردم را به رأی دادن به چیزی هوشمندانه ترغیب کرد؟ در این خصوص نیز باید گفت که رقیب اصلی ترامپ در دورۀ ابتدائی انتخابات دموکراتیک، کسی است که بیشتر شبیه ترامپ است و شاید فقط مردی مانند جوبایدن، که می‌تواند قسم خورده و مردم را مورد لعنت قرار دهد، در سطحی قرار دارد که بتواند ترامپ را جلو زند. رهبران بد می‌آیند و می‌روند؛ اما انتخابات و مووسسات مربوطه قادر به دستیابی به انتخاب برتر نیستند.

نودونه سال می‌گذرد که خلافت (مرد ناتوان و خوب از نگاه اروپائیان) از صفحه قانون اساسی ترکیه پاک شده است؛ اما مفکوره‌ای که بر آن این دولت شکل گرفته بود، هنوز در قلب و ذهن مسلمانان زنده است و جهان هنوز بدون آن از تاریکی رنج می برد. 

نویسنده: دكتور عبد الله روبين

مترجم: علی مطمئن

 

ادامه مطلب...

گیرمانده‌های سودانی در ووهان؛ بیان‌گر سطح پایین توجه حکومت انتقالی به امور شهرواندان!

(ترجمه)

روز یکشنبه خانواده‌های سودانی همایش اعتراضی را در مقابل وزارت خارجۀ آن کشور به راه انداختند و خواهان آن شدند تا شهروندان گیرماندۀ سودانی در نتیجۀ ویروس کرونا در ووهان چین را بازگرداند. (منبع: الخرطوم 16 فبروری 2020م)

در این همایش خانواده‌های سودانی بی‌توجهی وزارت خارجۀ آن کشور را به باد انتقاد گرفتند. اما حکومت موقف شرم‌آورش را توجیه نموده و می‌گوید که دولت در تلاش است تا جهت انتقال گیرمانده‌ها هواپیمایی را به کرایه گیرد؛ چون حکومت برای انتقال آن‌ها باید با یک شرکت هوایی خارجی قرارداد امضاء نماید و بابت انتقال آن‌ها قیمت گزاف بپردازد.

نپرداختن به انتقال گیرمانده‌ها از شهر ووهان باعث آن شده که ده‌ها دانشجو، بازرگان و افراد مقیم سودانی که تعدادشان مشخص نیست، در چین گیر بمانند. گزراش‌ها حاکی از آنست که در حدود 130 دانشجوی سودانی با فامیل‌های‌شان در وضعیت روانی نامناسبی قرار داشته و بدلیل تأخیر مقامات سودانی در بیرون کردن آن‌ها پس از انتشار ویروس کرونا سخت‌ترین مشکلات را متقبل شده‌اند. آن‌ها هشدار داده‌اند که امکان دارد که به ویروس کرونا آغشته شوند و موادغذایی آن‌ها در حال تمام شدن است. آن‌ها مجدداً خواهان آن شده‌اند که در بیرون کردن‌شان حکومت و سفارت آن کشور در چین فورا اقدام نمایند.

بشیر السر دانشجوی مرحلۀ دکترای دانشگاه زراعتی ال خوا جونگ ووهان چین در تماس تیلیفونی به روزنامه الخرطوم بیان داشت که سفارت سودان در چین به آن‌ها گفته است که حکومت امکانات لازم برای بیرون کردن آن‌ها را ندارد. وی مسوولیت مصاب شدن هر فردی سودانی را به عهدۀ وزارت خارجۀ سودان و کمیتۀ مربوط به این امر دانسته است. در ادامه افزوده است: «امروز ما صحت‌مند هستیم؛ اما نمی‌دانیم فردا چی اتفاقی خواهد افتاد.» بشیر السر بیان داشت: «وضعیت در شهر ووهان روز بروز سخت‌تر می‌شود.» و نگرانی‌ها از آن است که وضعیت صحی/بهداشتی بیش‌تر از پیش خطرناک شود.

این‌ها حکام و فرمان‌داران ما هستند و این نحوۀ برخوردشان با اتباع و رعیت‌شان است؛ اما حکام در حوزۀ اسلام طوری دیگری بودند. بطن تاریخ مملو از داستان‌های‌شان در سرپرستی خوب‌شان از رعیت‌شان است. مردی بادیه‌نشین با خانم و شش فرزند دخترش نزد خلیفۀ مسلمان‌ها عمر ابن الخطاب آمده گفت: «ای عمر! این‌ها دخترانم و مادرشان استند، آن‌ها را طعام بده و به آ‌ن‌ها لباس بپوشان و از اکنون به بعد محافظ آن‌ها باش.» عمر رضی الله عنه گفت: «اگر این کار را نکردم چی؟» مرد بادیه‌نشین گفت: «برخواهم گشت.» عمر گفت: «و اگر بازگشتی چی می‌شود؟» آن مرد گفت: «قطعاً از حال آن‌ها در روز آخرت پرسان خواهی شد، در مقابل الله ایستاد خواهی شد و نتیجۀ کارت یا دوزخ خواهد بود و یا بهشت.» عمر رضی الله عنه فرمود: «این امت هرگز نابود نخواهد شد تا آن زمان که در میانش امثال این‌ها باشد.»

سیاست به معنای سرپرستی امور است و سرپرستی طبق عقیده و مبدأ صورت می‌گیرد که اهل یک سرزمین به آن باورمند باشند؛ اما حکام امروزی ما طبق ایدیولوژی سرمایه‌داری بر ما حکم می‌کنند؛ ایدیولوژیی‌که بر ارزش‌ها و مبدأ امت اسلامی هیچ ارزشی قایل نیست، چی برسد به این‌که امور امت را سرپرستی نماید. امروز به دلیل بدی و خرابی نظام‌هایی‌که بر ما حکم‌روایی می‌کنند؛ سیاست مفهوم غیرحقیقی و غیراصلی را که در اسلام دارد، به‌خود گرفته و حکامی‌که به خوشی خود وارد سرمایه‌داری غربی شده‌اند، آن (نظام‌های) را از زیر بلند می‌کنند تا سقوط ننماید. آن‌ها دستورات سرمایه‌داری را اجراء نموده، سرزمین‌ها را به فقر کشانده، از سرپرستی امور مردم دست کشیده، نحوۀ سلب و غارت دارایی‌های مردم را خوب آموخته و این‌که چگونه مالیات را که به آن نام‌های گوناگون داده‌اند، وضع نمایند، خوب بلد استند.

این طبیعی‌ست که وضعیت شبیه وضعیت گیرمانده‌ها در ووهان چین اتفاق بیفتد. این همه و مصیبت بزرگ‌تر از این حکام سرزمین‌های اسلامی استند که مطابق به نگرش اسلام با اتباع و رعایای‌شان برخورد نمی‌کنند. آن‌ها از مسوولیت فرار می‌نمایند و عمل‌کردها و سیاست‌شان هیچ پیوندی با مفهوم سرپرستی ندارد. آن‌ها هیچ چیزی را خوب انجام داده نمی‌توانند؛ مگر چنگ زدن به نطام‌های سرمایه‌داری که همه ارزش‌های نیک را از بُن بر کنده و تنها و تنها بر ارزش مادی تمرکز می‌کند! امروز آن‌ها برنامه‌های تنگ نمودن حوزۀ اقتصادی و رام‌ نمودن مردم را با یهود تمرین می‌کنند، با وجو این‌که امت اسلامی سیاست‌های آن‌ها رد نموده نمی‌پذیرند. اما تقدیس و احترام آن‌ها به برنامه‌های آمادۀ باداران‌شان در غرب و تطبیق این برنامه‌ها با آهن و آتش، با سمع و طاعتِ کورکورانه از بادران‌شان؛ شاید آن‌ها را به اسیاد و بادران ‌آن‌ها نزدیک بسازد و رضایت و خوشنودی آن‌ها را بدست آورند و از طرف باداران‌شان به چوکی‌های کج و سست دست یابند؛ تا از این طریق حرص قدرت و قدرت‌خواهی خود را اشباع نمایند.

سرپرستی امور مردم واجب و بلکه از مم‌ترین واجبات است. دین اسلام به انسان و سرپرستی امورش توجه ویژه‌ای‌ مبذول داشته است. از عبد الله ابن عمر رضی الله عنهما روایت است که از پیامبر صلی الله علیه وسلم شنیده که می‌فرمود:

«كُلُّكُمْ رَاعٍ وَمَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ فَالْإِمَامُ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ وَالرَّجُلُ فِي أَهْلِهِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ وَالْمَرْأَةُ فِي بَيْتِ زَوْجِهَا رَاعِيَةٌ وَهِيَ مَسْئُولَةٌ عَنْ رَعِيَّتِهَا وَالْخَادِمُ فِي مَالِ سَيِّدِهِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: همه‌ای شما سرپرست و مسئول رعیت خود هستید. امام/خلیفه مسئول رعیت و اتباع خود است. مرد در اهل خودش سرپرست و مسئول است. زن در خانۀ شوهرش سرپرست و مسئول آن است. خادم/کارگر در مال آقا و سیدش سرپرست و مسئول است.

ابن عمر می‌گوید؛ من این همه را از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم و گمان می‌کنم که فرمود:

«وَالرَّجُلُ فِي مَالِ أَبِيهِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ فَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: و مرد در مال پدرش سرپرست بوده و از آن مورد بازپرس قرار می‌گیرد، پس همه‌تان چوپان/سرپرست و مسئول رعیت خود استید.

از این جهت الله سبحانه وتعالی داشتن حاکمیت و سلطه را از برای سرپرستی امور امت و حفاظت حقوق شرعی آن‌ها فرض و واجب گردانیده است تا باشد نیازهای اساسی آن‌ها برآورده شود. از ام سلمه ابن عبید الله بن محصن و او از پدرش روایت نموده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ أَصْبَحَ آمِناً فِي سِرْبِه، مُعَافي فِي بَدَنِهِ، عِنْدَهُ قُوتُ يَوْمِهِ، فَكَأَنَّمَا حِيزَتْ لَهُ الدُّنْيا بِحَذَافِيْرِهَا»

ترجمه: کسی‌که در حالی صبح نماید که اهلش در امان باشد، بدنش صحت و عافیت داشته، خوراک همان روزش را داشته باشد؛ این‌گونه است که گویا همه‌ای دنیا برای او گِرد آورده شده باشد.

اسلام نیازهای اساسی را در شش مورد خلاصه نموده است: خوراک، پوشاک و مسکن و فراهم نمودن این سه چیز را به همه‌ای افراد و رعایای دولت به‌گونه‌ای فردی واجب نموده است. سه مورد باقی‌مانده عبارت اند از: امنیت، صحت و آموزش که دولت این سه مورد را برای جامعه فراهم می‌سازد. اسلام برای فراهم نمودن این همه تشویق بسیاری نموده است؛ برای دولت واجب است تا گرسنه را سیر و برای بی‌سرپناه، سرپناه آماده کند. این همه مربوط به امور مردم و رعیت است که دولت مکلف است هرکه از برآورده ساختن نیازهای اساسی‌اش ناتوان می‌ماند؛ برایش تهیه کند.

هیچ راه‌حلی برای رهای از وضعیت کشنده‌ی کنونی وجود ندارد؛ مگر این‌که علیه این حکام بپا خیزیم. برای از سرگیری زندگی اسلامی با ریشه‌کن نمودن این دولت‌های کارتونی که به مشکلات و چالش‌های ما به دید سبک و کم می‌نگرند و انواع شکنجه‌ها را بر ما روا می‌دارند؛ از نو بیدار شویم. با فعالین مخلص دولت رعایت و سرپرستی را برپا نماییم-دولت خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿لِمِثْلِ هَذَا فَلْيَعْمَلْ الْعَامِلُونَ﴾

ترجمه: برای مثل این باید عمل‌کنندگان عمل نمایند.

برگرفته از جریده الرایه

نویسنده: استاد غادة عبد الجبار (أم اواب)- خرطوم

مترجم: منیب حمیدی

 

#کرونا

#Corona

#Covid19

ادامه مطلب...

آل‌عثمان و اردغان؛ تفاوت از زمین تا آسمان!

(ترجمه)

خبر:

 روز پنج‌شنه به تاریخ ۵ آذر 2020م رئیس جمهور ترکیه، "اردوغان" از مسکو دیدار نمود. وی جلسه‌ای را با رئیس جمهور روسیه، "پوتین" به خاطر توافق آتش‌بس و تجدید پیمان سوچی در روسیه برگزار کرد.

تبصره:

با توجه به خون‌ریزی مداوم و از بین رفتن خانه‌های مردم ما در شام (سوریه) در زیر سایۀ نبرد روسیه و استفاده ‌از انواع سلاح‌های سقیله، جلسه گرفتن در این شرایط همراه‌شان شرم‌آور است و دوستی این اشغال‌گران هیچ اعتباری ندارد. برای هر مسلمانی اولویت باید این باشد که تقوای الهی پیشه کند و ترس از الله متعال داشته باشد. این مطابق شأن حاکمی کشوری نمی‌باشد که تاریخ آن واضح و روشن است و بیشتر از 6 قرن برای اتباعش بیرق اسلام را بلند نموده، جایگاه و حاکمیت بدون منازع در جهان داشت و کشور‌های کفری را فتح نمود.

آن نبرد بالونه چی شد؟ نبردی‌که در آن ارتش عثمانی بر ارتش روس پیروز گردید. در چنین روز‌ی دور است فرمانی مشهوری چون فرمان "خلیفه محمد رشاد" و قاضیِ‌که جهاد علیه روسیه را اعلان نمودند. اما تفاوت‌ها بین دیروز و امروز ترکیه وجود دارد! ترکیه دیروز در زمان خلافت عثمانی خادم برای امت اسلامی بود و حاکمیت آن به اساس شریعت الله سبحانه وتعالی انجام می‌گرفت؛ اما در عصر امروزی سیکولر و خادمی برای ناتوی صلیبی است. با موجودیت تضادهای مسلمانان و غربی‌ها نسبت به باورها و زندگی؛ متاسفانه جای تمام ارزش‌ها و مفاهیم اسلامی را در این سرزمین، ارزش‌ها و باورهای سکولاری پرکرده است و حتی این باورهای سیکولاری بر بخش‌های سیاسی و اقتصادی و حتی اخلاقی نیز سیطره نموده است.

اردوغان چگونه درخواست دیدار با پوتین را می‌کند؟ پوتین مجرمی است که قاتل سربازان ما در ادلب می‌باشد. این جنایت او توسط"جیمز جفری"، فرستاده امریکا در سوریه تأیید شد و گفت: «همانا هواپیماهای روسی بودند که عمداً این حمله را انجام دادند.»

ای مسلمانان! این‌ها سیکولرانی هستند که نابودی اسلام را می‌خواهند. حجوم نظامی ارتش ترکیه در سوریه به موافقه آمریکا صورت گرفت. این یورش واکنشی به خاطر کشته شدن عساکرش در خاک سوریه و پاشیدن خاک به چشم ملتش بود و به خاطر آرام کردن فضا صورت گرفت؛ نه به خاطر دفاع از مردم بی‌دفاع سوریه. آزاد گذاشتن خواست اردوغان در سوریه برای تکمیل کردن خیانت‌هایی است که برای انقلاب شام طرح نموده و برای برگشت حاکمیت نظام و واگذار کردن و تسلیم مناطق به رژیم تلاش نمود.

 مشکل ترکیه اینست که همراه با هویت ملی سیکولاری، اسرار دارد که جزء از غرب است و هرگز با پیمان‌هایی‌که مصطفی کمال مجرم انجام داده است، خلاصی ندارد؛ مجرمی‌که در این روز‌های از رجب سال ۱۳۴۲ هـ.ق به کمک خائنین عرب، خلافت را ملغا نمودند که حکام این‌ سرزمین‌ها غلامان غرب کافر و کینه توز گردیدند.

بر مخلصینِ از فرزندان‌مان در ارتش ترکیه که الحمدلله زیاد هستند! نافرمانی از خیانت‌های اردوغان کنند و حزب التحریر را نصرت دهند که خلافت بر منهج نبوت را دوباره به یاری الله سبحانه وتعالی برپا سازد و عزت گمشدۀ مسلمانان را برای‌شان برگرداند، اسلام را حاکم نماید، عدالت را گسترش دهد و تاریخ اولی‌مان را بر گرداند. روم را فتح نماییم که بشارت رسول الله است و چنانچه قسطنطنیه فتح شد و این‌ها از الله متعال ناممکن نیست. قال الله تعالى:

﴿إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ﴾

[غافر: 51]

ترجمه: به يقين ما رسولان‌مان و كسانى را كه ايمان آوردهاند، در زنده‌گى دنيا و روزى‌كه گواهان [براى گواهى دادن] برخيزند، يارى مىدهيم.

نویسنده: عبد الله ناصر – ولايه اردن

مترجم: پارسا "امیدی"

 

ادامه مطلب...

پایان کمپاینِ یاد‌بود از سال‌روز سقوط‌ خلافت اسلامی Featured

(ترجمه)

با کمک و یاری الله سبحانه‌و‌تعالی، امروز کمپاین‌جهانی‌ای که توسط دفتر مرکزی مطبوعاتی‌ حزب‌التحریر با راهنمایی امیر حزب‌التحریر، عالم جلیل القدر "شیخ عطا بن خلیل ابو الرشته" به مناسبت 99همین سال‌روز سقوط‌ خلافت راه‌اندازی شده بود، خاتمه یافت. این کمپاین با هماهنگی و همکاری اعضای این حزب و حامیان‌دعوت برای تأسیس خلافت راشدۀ‌ثانی بر منهج پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم در سراسر جهان صورت گرفت.

زمانی‌که این کمپاین اعلان گردید؛ مجموعی از فعالیت‌‌ها و کارکرد‌های رسانه‌ای در چندین سرزمین‌ جهان توسط حزب آغاز شد که از جمله ‌می‌توان به برگزاری کنفرانس‌‌ها، گردهمایی‌های جمعی، نشر پیام‌های ویدیویی، برگزاری سیمینار و ‌‌سخن‌رانی‌‌ها، ‌‌سخن‌رانی در مساجد، مصاحبه به طور زنده، توزیع مقالات و اعلامیه‌‌ها و برنامه‌های رسانه‌ای، اشاره نمود.

این ‌‌سخن‌رانی و گردهمایی‌‌ها؛ عظمت یاد‌بود دولت‌ خلافت و تأثیری‌که در قلوب مسلمین گذاشته بود و این‌که امت چگونه نیازمند کسی‌ست که تمام آن‌‌ها را متحد، سرزمین‌های پارچه‌شده را واحد و از اتحاد دشمن جلو‌گیری کند، را انعکاس داد. دقیقاً امت اسلامی بعد از شکست نظام دولت‌اش که محافظ ایدیولوژی‌اسلام بود و توسط دولتی‌که پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم تأسیس کرده بود، در صحنۀ عمل تطبیق ‌می‌گردید، یتیم شد. آن دولت یگانه مظهر قدرت‌ مسلمانان بود. با همان‌دولت، حدود تطبیق ‌می‌گردید. با همان‌دولت، ارتش برای انتشار‌دعوت آماده ‌می‌شد. با همان‌دولت، شأن و عزت اسلام و مسلمین مجسم ‌می‌شد و با همان‌دولت مسلمانان قادر به شکست دو امپراتوریی ‌بزرگ جهان شدند.

این کمپاین با سخنرانیِ عالی و با اهمیت امیر حزب‌التحریر خاتمه یافت. امیر حزب‌التحریر امت اسلامی را مورد خطاب قرار داده و خاطر نشان‌ساخت که احیای دولت ‌خلافت قضیۀ سرنوشت‌ساز و موضوع ‌حیاتی برای تمام مسلمین بوده و دلایل کافی و مشروع برای این فریضۀ بزرگ و اهمیت موجودیت آن برای سرنوشت تمام امت اسلامی، ارائه کرد.

پیام و درخواست تمام ‌‌سخن‌رانی‌‌ها، کنفرانس‌‌ها، رساله‌‌ها و گردهمایی‌‌ها مستقیماً امت اسلامی و ارتش آن را مورد خطاب قرار داد تا به شکوه و جلالی‌که در زمان دولت‌خلافت و حاکمیت شریعت‌واقعی داشتند، برگردند. ضمناً حزب‌التحریر نشان داده است که چگونه به این هدف‌ بزرگ رسید و تا هنوز برای انهدام نظامِ ساختۀ‌بشر و تحمیل‌شده توسط غرب‌کافر، یک‌جا با امت در حال مبارزۀ فکری و سیاسی قرار دارد.

فلهذا؛ ما از دفتر مرکزی مطبوعاتی‌ حزب‌التحریر، از هر مسلمانی‌که محافظ اسلام در رسانه‌هاست، مخلصانه درخواست ‌می‌کنیم تا در پخش و نشر این تلاش -که به انگیزۀ کسب رضایت‌الله سبحانه‌و‌تعالی انجام شده است- شرکت کرده و برای بازگشت شأن و عظمت مسلمانان کار و دعوتی‌که برای احیای خلافت راشده بر منهج نبوت است را نصرت دهد.

انجینیر/مهندس صلاح‌الدین عضاضه

رئیس دفتر ‌مرکزی مطبوعاتی حزب‌‌التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

 

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه