شنبه, ۲۳ جمادی الاول ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۱/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
اسلام و دولت خلافت؛ عامل وحدت مردم و امحای تعصبات قومی، منطقوی و نژادی
بسم الله الرحمن الرحيم

اسلام و دولت خلافت؛ عامل وحدت مردم و امحای تعصبات قومی، منطقوی و نژادی

(ترجمه)

به‌تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۹ م، احزاب درگیر در بندر سودان، بنی عامر و البیجا، توافق‌نامه‌ای را به‌منظور پایان دادن به جنگ قبیله‌ای که دوشنبه گذشته درگرفت، به امضاء رساندند. این درگیری‌های قبایلی یک‌بار دیگر پس از سخنرانی هفتۀ گذشته امین داوود، معاون جبهۀ انقلابی که پس از سال‌ها نبرد همراه سازمان جبهۀ انقلابی در مقابل دولت به سودان آمد، از سر گرفت و در نتیجه، شش تن کشته شدند و دها تن دیگر زخم برداشتند. او پس از پذیرایی گسترده‌ای که در خرطوم برایش برگزار شده‌بود، بیانیه‌ای را جهت تقرب به قبیله‌اش ایراد کرد و گفت که قبایل البیجا در اقلیت است. بناءً او با تحریک تعصبات قبیله‌ای و قومی مردم، خشم البیجا را برانگیخت و آتش نفرت قبایلی را در صفحات رسانه‌های اجتماعی شعله‌ور کرد. آن‌گاه که میوه‌های این نزاع پخته شد و زمان برداشت رسید، وی به شهر بندر سودان رفت. براساس گزارش صفحۀ باج نیوز: او توافق‌اش را با حاکم فعلی بحیرۀ سرخ زیرپا کرد؛ آنان توافق کرده‌بودند که تا دور بعدی مذاکرات جوبا هیچ سخنرانی را در ملای عام برگزار نکنند، ولی او این کار را انجام داد و جنگ درگرفت.

آنانی‌که در این کشور آشوب برپا می‌کنند و مردم را برپایۀ تعصبات قومی، منطقوی و قبیلوی به جان یکدیگر می‌اندازند، دولت و جریان‌های سیاسی هم‌دست غرب اند؛ آنان اند که آتش تجزیه را شعله‌ور می‌کنند. آن‌ها به‌منظور خدمت به منافع غرب کافر بین مردم این سرزمین دیوار تبعیض بنا می‌کنند و برای یک دستاورد سیاسی ناچیز به تجزیۀ سرزمین‌های پارچه پارچۀ مسلمانان می‌افزایند. این حکومت نیز ردپای حکومت قبلی را پی می‌گیرد.

عصر روز پنج‌شنبه، ۵ سپتامبر ۲۰۱۹م، حمدوک در یک کنفرانس مطبوعاتی نام‌های ۱۸ وزیرش را اعلان کرد و گفت که دو وزارت‌خانه‌اش بدون وزیر مانده‌است. او گفت: «ما می‌کوشیم این دو وزیر را نیز از شرق و نیل آبی برگزینیم.» (منبع: صفحۀ شبکۀ العربیه، ۶ سپتامبر ۲۰۱۹ م) این حکام بین مردم تمایز قایل می‌شوند و به‌عوض واحد کردن دیدگاه‌شان و رفع هرگونه تبعیض، آنان را براساس منطقۀشان صنف‌بندی می‌کنند!!

طرح حکومت انتقالی، یک "طرح فوق‌العاده" تحت نام "منطقه و دولت" است که از تأسیس احزاب سیاسی برپایه‌های دینی ممانعت می‌کند؛ ولی ایجاد احزاب بر اساسات منطقوی، قومی و قبیلوی را مجاز می‌داند، چون این خفت به نفع این سیاسیون و منبع درآمدشان است. اما مشکل، سپاه‌های مسلح این سیاسیون است که فقط از انزوا و بی‌عدالتی سخن می‌گویند و یک فکر سیاسی دقیق را برای پایان دادن به این وضع دنبال نمی‌کنند. آنان وارد مرداب رقابت بالای چوکی‌های وزارت شده‌اند، مانند جبهۀ انقلابی، جنبش آزادی‌بخش سودان و جناح الهیلو، که همراه حکومت در جوبا مذاکره کردند و خواستار توقف تقرر والیان و اعضای پارلمان، تا زمان رسیدن به یک توافق دیگر، شدند. بناءً تمییز و سهمیه‌بندی بین مردم این کشور، و حتی اصطلاحاً تمییز مثبت، ذهنیت این حکام را شکل می‌دهد تا آتش آشوب‌های این سرزمین شعله‌ور بماند، مردم را از هم متفرق کند، بین‌شان مرز ایجاد کند و آنان را به جان یکدیگر بیندازد!!

اسلام عزیر یگانه ایدیولوژی در تاریخ بشر است که ملت‌ها، نژادها و قبایل مختلف را زیر چتر یک امت جمع کرده‌است. خلفای مسلمانان عراق را که در آن اعراب و فارس‌های عیسوی، مزدکی و زردشتی سکونت داشتند، فتح کردند؛ هم‌چنان، آنان فارس را که در آن عجم‌ها، یهودیان، و رومی‌ها می‌زیستند، فتح کردند؛ آنان شام، یک ولایت/استان روم، را که در آن سوری‌ها، ارمنی‌ها، رومی‌ها و عرب‌ها زندگی می‌کردند، نیز فتح کردند. آنان شمال افریقا را که بربرها ساکن بودند، تصرف و سند، خوارزم، سمرقند و اندلس را نیز فتح کردند و تمام مردم آن مناطق را، بدون هیچ‌گونه تبعیض، در یک امت جمع کردند؛ چون فرامین اسلام نسبت به مردم دید انسانی دارد، نه نژادی، مذهبی و عقیدتی. به‌همین دلیل، احکام اسلام بالای همه قابل تطبیق است و بین مسلمانان و غیرمسلمانان هیچ فرقی وجود ندارد. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ﴾

[مائده: ۸]

ترجمه: دشمنی با جمیعتی، شما را به گناه و ترک عدالت نکشاند! عدالت کنید که به پرهیزگاری نزدیک‌تر است.

تمام مردم در حکومت اسلامی نزد محکمه/دادگاه برابر اند. هم‌چنان، دولت نیازهای هر ولایت را، بدون توجه به واردات‌اش به بیت‌المال (خزانۀ دولت)، تضمین می‌کند.

ای مسلمانان! حکومت و مراکز سیاسیِ هم‌دست غرب می‌خواهند قبیله‌گرایی را بین مسلمانان ترویج دهند و جنگ علیه اسلام را در صدر برنامه‌های‌شان قرار داده‌اند، پس از آنان برحذر باشید. از پروردگارتان الله سبحانه وتعالی اطاعت کنید و شعارهای فاسد جاهلیت را دور بیندازید. از حمایت مدافعین تعصبات منفور دست بردارید، سلاح‌های‌تان را به زمین بگذارید و مشاکل‌تان را همانند برادرانی حل کنید که این سخن الحق سبحانه وتعالی را می‌گویند:

﴿إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ﴾ [حجرات: ۱۰]

ترجمه: مؤمنان برادر یکدیگر اند.

و همان‌گونه که رسول الله صلی الله علیه وسلم حالت‌تان را توصیف کردند:

«الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ»

ترجمه: مسلمان برادر مسلمان است.

ان‌شاءالله در جنت نعیم بر تخت‌ها رو به روی یکدیگر قرار خواهید گرفت. بدانید که بی‌عدالتی، انزوا و همۀ تلخی‌های زندگی‌تان با تطبیق عدالت اسلام توسط دولت خلافت راشده ازبین خواهد رفت. بناءً برای فلاح دنیا و آخرت‌تان می‌گوییم:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾

[انفال: ۲۴]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه وتعالی) و رسول الله (صلی الله علیه وسلم) را اجابت کنید هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواهند که شما را حیات می‌بخشد.

حزب‌التحریر – ولایه سودان

مترجم: محمد حارث پویا

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه