سه شنبه, ۰۷ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۳/۳۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

پایان کمپاینِ یاد‌بود از سال‌روز سقوط‌ خلافت اسلامی Featured

(ترجمه)

با کمک و یاری الله سبحانه‌و‌تعالی، امروز کمپاین‌جهانی‌ای که توسط دفتر مرکزی مطبوعاتی‌ حزب‌التحریر با راهنمایی امیر حزب‌التحریر، عالم جلیل القدر "شیخ عطا بن خلیل ابو الرشته" به مناسبت 99همین سال‌روز سقوط‌ خلافت راه‌اندازی شده بود، خاتمه یافت. این کمپاین با هماهنگی و همکاری اعضای این حزب و حامیان‌دعوت برای تأسیس خلافت راشدۀ‌ثانی بر منهج پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم در سراسر جهان صورت گرفت.

زمانی‌که این کمپاین اعلان گردید؛ مجموعی از فعالیت‌‌ها و کارکرد‌های رسانه‌ای در چندین سرزمین‌ جهان توسط حزب آغاز شد که از جمله ‌می‌توان به برگزاری کنفرانس‌‌ها، گردهمایی‌های جمعی، نشر پیام‌های ویدیویی، برگزاری سیمینار و ‌‌سخن‌رانی‌‌ها، ‌‌سخن‌رانی در مساجد، مصاحبه به طور زنده، توزیع مقالات و اعلامیه‌‌ها و برنامه‌های رسانه‌ای، اشاره نمود.

این ‌‌سخن‌رانی و گردهمایی‌‌ها؛ عظمت یاد‌بود دولت‌ خلافت و تأثیری‌که در قلوب مسلمین گذاشته بود و این‌که امت چگونه نیازمند کسی‌ست که تمام آن‌‌ها را متحد، سرزمین‌های پارچه‌شده را واحد و از اتحاد دشمن جلو‌گیری کند، را انعکاس داد. دقیقاً امت اسلامی بعد از شکست نظام دولت‌اش که محافظ ایدیولوژی‌اسلام بود و توسط دولتی‌که پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم تأسیس کرده بود، در صحنۀ عمل تطبیق ‌می‌گردید، یتیم شد. آن دولت یگانه مظهر قدرت‌ مسلمانان بود. با همان‌دولت، حدود تطبیق ‌می‌گردید. با همان‌دولت، ارتش برای انتشار‌دعوت آماده ‌می‌شد. با همان‌دولت، شأن و عزت اسلام و مسلمین مجسم ‌می‌شد و با همان‌دولت مسلمانان قادر به شکست دو امپراتوریی ‌بزرگ جهان شدند.

این کمپاین با سخنرانیِ عالی و با اهمیت امیر حزب‌التحریر خاتمه یافت. امیر حزب‌التحریر امت اسلامی را مورد خطاب قرار داده و خاطر نشان‌ساخت که احیای دولت ‌خلافت قضیۀ سرنوشت‌ساز و موضوع ‌حیاتی برای تمام مسلمین بوده و دلایل کافی و مشروع برای این فریضۀ بزرگ و اهمیت موجودیت آن برای سرنوشت تمام امت اسلامی، ارائه کرد.

پیام و درخواست تمام ‌‌سخن‌رانی‌‌ها، کنفرانس‌‌ها، رساله‌‌ها و گردهمایی‌‌ها مستقیماً امت اسلامی و ارتش آن را مورد خطاب قرار داد تا به شکوه و جلالی‌که در زمان دولت‌خلافت و حاکمیت شریعت‌واقعی داشتند، برگردند. ضمناً حزب‌التحریر نشان داده است که چگونه به این هدف‌ بزرگ رسید و تا هنوز برای انهدام نظامِ ساختۀ‌بشر و تحمیل‌شده توسط غرب‌کافر، یک‌جا با امت در حال مبارزۀ فکری و سیاسی قرار دارد.

فلهذا؛ ما از دفتر مرکزی مطبوعاتی‌ حزب‌التحریر، از هر مسلمانی‌که محافظ اسلام در رسانه‌هاست، مخلصانه درخواست ‌می‌کنیم تا در پخش و نشر این تلاش -که به انگیزۀ کسب رضایت‌الله سبحانه‌و‌تعالی انجام شده است- شرکت کرده و برای بازگشت شأن و عظمت مسلمانان کار و دعوتی‌که برای احیای خلافت راشده بر منهج نبوت است را نصرت دهد.

انجینیر/مهندس صلاح‌الدین عضاضه

رئیس دفتر ‌مرکزی مطبوعاتی حزب‌‌التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

 

ادامه مطلب...

نظام سرمایه‌داری جهانی در شرف نابودی؛ پس چه کسی آن را حمل می‏کند؟

(ترجمه)

خبر:

ویروس کرونا تأثیرات ویرانگری بر بازارهای مالی و اقتصاد جهانی وارد کرده است. (منبع: خبرگزاری آر تی عربی، 15 مارس 2020)

تبصر:

گسترده‌گی ضعف اقتصاد جهانی در مقابل حوادث چه کوچک و چه بزرگ، عملاً آشکار گردیده است. دلایلی اساسی وجود دارد که نظام سرمایه‌‌داری باعث شده تا اقتصاد جهانی تحت چنین شکننده‌گی قرار داشته باشد؛ از جمله تصویب پوشش ضعیف جهانی (دلار) برای مبادلات تجاری و نرخ ارز. دلار بدیلی برای سیستم طلا و قطع طلا است که منجر به اختلال در سیستم پولی، نوسان نرخ ارز و بروز مشکلات عمیق شده است. در همین زمینه مقولۀ معروف جان کانالی وزیر خزانه‌داری امریکا در زمان رئیس جمهور نیکسون مشهور است که در بیانیه‌ای خود به اروپایی‌ها گفت: «دلار پول ماست، اما مشکل شماست.»

دکتر عبدالحی زلوم در کتاب پر ارزش خود (أزمة نظام – الرأسمالية والعولمة في مأزق) گفتۀ "بن برنانك" رئیس صندوق ذخیره فدرال امریکا را ذکر می‏کند که وی اظهار داشت: «دولت آمریكا دارای فن‌آوریی به نام چاپ‌خانه است كه به آن اجازه می‏دهد هركدام از دلارهای دل‌خواه و بدون هزینه ناچیز را تولید كند. طبق مقررات نظام اسکناس دولت می‌تواند در صورت تمایل هزینه‌های بیشتری و تورم مثبت‌تر ایجاد کند.»

عدم موفقیت نظام سرمایه‌داری در این است که هر زمانی حکومت‌ها به پول احتیاج داشته باشند و آن را از راه تولید و وام پیدا نکنند، متوسل به چاپ کاغذ و قرار دادن آن در دایرۀ اقتصاد می‏شوند و بدین ترتیب اقتصاد تمام ملت را خراب می‏کنند و حتی اقتصاد تمام ملت‏های جهان را در صورتی‌که  ارز آن دولت وابسته به یک ارز جهانی مانند دلار باشد. این تنها یکی از جنبه‏های شکست نظام سرمایه‌داری است و جنبه‏های دیگری نیز مربوط به سیستم بانکی سودی، سیستم شرکت‏های سهامی خاص، بازارهای مالی و وام‏های ملکیت فردی است.

این مشکلات در رأس نظام اقتصادی جهانی سرمایه‌داری دیده می‌شود. بنابر این، چه چیزی برای سرمایه‌داری باقی مانده تا واقعیت خود را به نمایش بگذارد و توسط مردم و کل جهان رد شود؟

همان طوری‌که گفته می‏شود، طبیعت پوچی را نمی‌پذیرد و بشریت در تاریکی اقتصاد سرمایه‌داری به راه خود ادامه خواهد داد تا رقیب آن با فرهنگ جدیدی و عقیدۀ صحیحی‌که عقل را قناعت داده و آرامش را به افراد هدیه می‏دهد و از آن نظام‏های نشأت می‏کند -که زنده‏گی را برای انسان آسان می‏سازد- در مقابلش قد علم نماید. این تنها با حاکمیت تمدن اسلام همراه با عقیده و نظام خلافت راشده ممکن است؛ خلافتی‌که به خواست الله سبحانه وتعالی نظام سرمایه‌داری را با لگد زده و صفحۀ سیاه آن را به زیر می‏کشد و مردم را از سختی دنیا  به سمت آسایش دنیا و آخرت سوق می‏دهد.

نویسنده: أثامة الثوینی

مترجم: یاسین "سادات"

ادامه مطلب...

در زمینۀ این فاجعه (کوید 19) باید بر الله متوسل شویم، رحمت‌اش را جستجو و بی‌درنگ خود را تسلیم الله نماییم

(ترجمه)

بنگلادیش نیز از این امر مستثنا نبوده و بلکه در آستانه این فاجعه قرار گرفته است؛ زیرا شیوع ویروس کرونا نیز به گرفتن تعدادی در این‌جا آغاز کرده است و مردم روزهای‌شان را در اظطراب و پریشانی به سر می‌برند. کارشناسان بهداشتی و شهروندان آگاه با نهایت عصبانیت می‌بینند که دولت در خصوص این امر کاملاً بی‌پروا بوده و هیچ گونه اقداماتی را برای کنترل شیوع این ویروس در دست ندارد. این در حالی‌ست، هنگامی‌که این ویروس برای نخستین بار در دسامبر 2019م در شهر ووهان چین شناسایی گردید، دولت برای بیشتر از دوماه وقت داشت تا اقداماتی را روی دست گیرد؛ اما برعکس این دولت خبیث مشغول تجلیل از مراسم سالگرد مجیب بود (چنان‌چه که دولت بنگلادیش سال 2020- 2021 را به عنوان سال مجیب اعلان کرد). این در حالی‌ست که مردم در معرض خطر از ویروس همه‌گیر کرونا‌ قرار دارند. با امکانات مراقبت‌های وحشت‌بار، کمبود وسایل محافظتی برای کارمندان مراقبت بهداشتی، عدم کیت‌های آزمایشی و میکانیزم‌های ناکارآمد پیگیر تماس؛ این دولت هنوزهم مشغول سیاست بازی با مقیاس و شدت شیوع این بیماری بوده و بخاطر این‌که مبادا ناکامی‌اش برملا شود، هرگونه خبری مبنی بر تعداد افراد آسیب‌دیده و مرگ و میرها را از طریق رعب و و تهدیدات پنهان‌ می‌کند. با توجه به آماده‌گی ضعیف و ناکارآمد دولت برای مقابله با این بیماری‌ همه‌گیری، حزب‌التحریر-ولایه بنگلادیش می‌خواهد توجه مردم را به برخی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌های مخلصانه جلب کند:

یکم: ما نباید در هم‌چو یک وضعیت دشوار دچار ترس و وحشت شویم؛ بلکه باید در نظر داشته باشیم که شیوع این بیماری آزمایشی از جانب الله عزوجل می‌باشد و برماست که در برابر آن صبر اختیار نموده و الله سبحانه‌وتعالی را بیشتر یاد کنیم؛ چنان‌چه پیامبر محبوب ما حضرت محمد صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«عَجَبًا لِأَمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ خَيْرٌ، وَلَيْسَ ذَاكَ لِأَحَدٍ إِلَّا لِلْمُؤْمِنِ، إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ، وَإِنْ أَصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَ فَكَانَ خَيْرًا لَهُ»

{مسلم}

ترجمه: چه عجیب است امر مؤمن، همه امورش برایش خیر است و این برای کسی نیست؛ مگر برای مؤمن، اگر نعمت به وی برسد شکر می‌کند و این شکر کردن برایش خیر است و اگر مصیبت به وی برسد صبر می‌کند و این صبر کردن برایش خیر است.

هم‌چنان شیوع این ویروس تذکر آشکاری برای همه انسان‌های روی زمین از جمله غرب است که ما علی‌رغم جایگاه اقتصادی و پیشرفت پزشکی و تکنولوژیکی در برابر الله سبحانه‌وتعالی چقدر ضعیف و ناتوان استیم. بناءً وقت آنست که به الله سبحانه‌وتعالی تقرب جوییم و بابت اعمال ناشایست خویش طلب مغفرت کنیم و بی‌درنگ خود را به الله قادر تسلیم کنیم.

دوم: ما نباید هم‌چو کفار و مشرکین رفتار کنیم. بر ماست تا از احتکار خودداری کنیم. بنابر این بحران، نیازهای یومیه را ایجاد کنیم و نباید نسبت به دیگران فردگرایانه، خودخواه و بی‌احتیاط عمل کنیم؛ بلکه برعکس باید به گونۀ مسئولیت‌پذیرانه عمل نموده و یکدیگر خود را کمک کنیم. نباید فراموش کنیم که ما مسلمانیم و چنان‌چه که الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید، به عنوان مثالی از میان بشریت مطرح شده ایم:

﴿وَ كَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا﴾

[بقره: ١٤٣]

ترجمه: همان‌گونه (که قبله شما، یک قبله میانه است) شما را نیز، امت میانه‌ای قرار دادیم (در حد اعتدال، میان افراط و تفریط) تا بر مردم گواه باشید و پیامبر هم بر شما گواه است!

 سوم: ما باید بر الله سبحانه‌وتعالی اعتماد کنیم و صبور باشیم؛ نه این‌که راه وحشت بر گزینیم. ما نباید فراموش کنیم که اجل- مرگ–رزق به دست الله سبحانه‌وتعالی است. الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَن تَمُوتَ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ كِتَابًا مُّؤَجَّلًا﴾

[آل‌عمران: ١٤٥]

ترجمه: هیچ‌کس را نسزد که بمیرد؛ مگر به فرمان الله و الله وقت آن را دقیقاً در مدتی مشخص و محدودی ثبت و ضبط کرده است!

﴿وَمَا مِن دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ إِلَّا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ﴾

[هود: ١١]

ترجمه: هیچ جنبنده‌ای در زمین نیست؛ مگر این‌که روزی او بر الله است! او قرارگاه و محل نقل و انتقالش را می‌داند؛ همه این‌ها در کتاب آشکاری ثبت است[= در لوح محفوظ، در کتاب علم خدا]!

 هم‌چنان الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ﴾

[توبه: ٥١]

ترجمه: بگو: هیچ حادثه‌ای برای ما رخ نمی‌دهد، مگر آن‌چه الله برای ما نوشته و مقرّر داشته است؛ او مولا (و سرپرست) ماست؛ و مؤمنان باید تنها بر الله توکّل کنند!

﴿إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ﴾

[ذاریات: ٥٨]

ترجمه: الله روزی‌دهنده و صاحب قوّت و قدرت است!

 چهارم: از آن‌جا که گزارش شده است، برخی از مکان‌ها در بنگلادیش مبتلا به ویروس کرونا استند؛ ما باید مراقب دید و بازدیدها در این مناطق باشیم. هرازگاهی‌که ویروس از این‌جا شروع به گسترش کند؛ برای ما لازم است که با درنظرداشت الزامات شرع از رفتن به آن جاها خودداری نماییم؛ چنان‌چه که رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«الطَّاعُونُ رِجْزٌ أُرْسِلَ عَلَى طَائِفَةٍ مِنْ بَنِي إِسْرَائِيلَ أَوْ عَلَى مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ فَإِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ بِأَرْضٍ فَلَا تَدْخُلُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا فِرَارًا مِنْهُ»

ترجمه: طاعون رجز و یا عذابی است که بالای بنی اسرائیل و یا کسانی پیش از شما فرستاده می‌شد، پس هرگاه شنیدید که در سرزمینی ظاهر گردیده، به جانب آن حرکت نکنید و هرگاه در سرزمینی بودید که در آن ظاهر گردیده، از آن فرار نکنید.

سر انجام، الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُم بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ﴾

[روم: ٤١]

ترجمه: فساد، در خشکی و دریا بخاطر کارهایی‌که مردم انجام داده‌اند، آشکار شده است؛ الله می‌خواهد نتیجه بعضی از اعمال‌شان را به آنان بچشاند، شاید (بسوی حق) بازگردند!

 از زمانی‌که سپر خویش –خلافت اسلامی– را از دست دادیم تا اکنون در زیر یوغ استبدادی نظام‌های بشری قرار گرفته و رحمت الله سبحانه‌وتعالی را از دست داده ایم. تحت این نظام دست ساختۀ بشر ما نه تنها این‌که به شدیدترین حالات شکنجه می‌شویم؛ بلکه بدتر از آن بلاهای فاجعه باری یکی پی دیگری به سراغ مان می‌آید. لذا ما باید که تمام تلاش خود را در راستای بازگردانیدن خلافت اسلامی بر منهج نبوت به خرچ دهیم تا نهال رحمت را در زمین غرس کنیم. رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«السُّلْطَانُ ظِلُّ اللَّهِ فِي الْأَرْضِ»

{الدار قطنی}

ترجمه: پادشاه (خلیفه) سایۀ رحمت الله در زمین است.

پالیسی/سیاست‌های بهداشتی در دولت خلافت دروازۀ را برای لابراتوارها/آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی برای تمام شهروندانش باز می‌کند؛ نه بر مبنای منفعت. از سوی دیگر، این به عنوان وجیبه‌ای دولت برای تأمین نیازهای عامه در خصوص بهداشتی و سلامتی به حساب می‌آید. "تمامی اعضای جامعه حق دارند تا آزمایشگاه‌های علمی مرتبط با کلیه امور زندگی را تأسیس نمایند و دولت هم‌چنان مکلف است که چنین آزمایش‌گاه‌های را ایجاد کند." [پیش‌نویس قانون اساسی دولت خلافت توسط حزب‌التحریر]  توانائی‌ها جهت ابتکار کیت‌های آزمایشی ویروس کرونا در سکتورهای خصوصی، تولید ضد عفونی کننده دست به قیمت ارزان وغیره... نشان می‌دهد که ملت بنگلادیش سرشار از نبوغ و استعدادها و ظرفیت‌هاست. این تنها خلافت راشده بر منهج نبوت است که می‌تواند از این تجربیات به شکل درست آن بهره گرفته و از ایجاد یک نظام مراقبتی درست به عنوان رحمتی از جانب الله سبحانه‌وتعالی برای تمامی بشریت اطمنان دهد. الله سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰكِن كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ﴾

[اعراف: ٩٦]

ترجمه: و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها، ایمان می‌آوردند و تقوا پیشه می‌کردند، برکات آسمان و زمین را بر آن‌ها می‌گشودیم؛ ولی (آنها حق را) تکذیب کردند؛ ما هم آنان را به کیفر اعمال‌شان مجازات کردیم.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه بنگلادیش

مترجم: حذیفه مستمر

 

 

ادامه مطلب...

مجله آمریکایی: محمد پیامبر، اولین کسی بود که قرنطینه را پیشنهاد کرد!

(ترجمه)

خبر

گزارش روزنامه آمریکایی نیوزویک باعث فعالیت گستردۀ کانال‌های ارتباط جمعی شده است. به گفته نویسنده آن، "دکتر کریگ" رسول الله صلی الله علیه وسلم اولین کسی است که قرنطینه و بهداشت شخصی را در مورد بیماری‌های همه‌گیر پیشنهاد می‌کنند.

تبصره

هرگاه در جهان یک فاجعه، بحران و یا کدام بیماری همه‌گیر پدید آید، باز در آن صورت  اسلام و رسول اسلام را به خاطر می‌آورند، درحالی‌که در بسیاری از اوقات ذکر وی صلی الله علیه وسلم را از یاد می‌برند؛ بلکه حتی جنایات آشکارشان علیه مسلمانان، قرآن و رسول الله صلی الله علیه وسلم بی‌شمار می‌باشند.

می‌بایست که دانشمندان حقیت الهی را بیان دارند؛ اگر مردم از این حقیت بی‌خبر بوده و می‌خواهند آگاه شوند! اما آن‌چه پیداست اینست که آن‌‌ها حقیقت الهی را فقط در زمان وقوع مصیبت‌ها و بحران‌ها به یاد می‌آورند. چنانچه امروز، پس از پیدایش بیماری همه‌گیر کرونا،  پیامبر اسلام، چگونگی تعامل وی صلی الله علیه وسلم را با طاعون، روند قرنطینه ایشان و نظافت اسلامی را به یادآورده اند. زمانی‌که هیئتی از مسیحیان نزد امیرالمؤمنین هارون الرشید آمدند، ایشان این هیئت را دستور داد كه استحمام کنند تا بوهای ناخوشایندشان از بین برود. در صورت موجودیت حمام‌های مشهور بخار در دولت خلافت، خلیفه نتوانست با آن‌ها قبل از استحمام صحبت کند؛ یعنی مسلمانان در تمام ادوار خلافت از چنین مزیتی برخوردار بوده‌اند. حمام‌های دوران خلافت در ترکیه تا کنون قابل استفاده می‌باشند.

در رخداد بحران اقتصادی سال 2008م اکثر دانشمندان، حکام و وزراء اعتراف نمودند که راه‌حل در نظام اقتصادی اسلام می‌باشد؛ حتی برخی از آنان خواستار تطبیق نظام اقتصادی اسلام شدند. همانطور درباره حل مسائل سیاسی در جهان  یکی از آن‌ها چنین می‌گفت: «اگر محمد زنده می‌بود، حل مشکلات جهان برایش بسان نوشیدن یک لیوان/گیلاس چای بود.» همانگونه از لحاظ نظامی در دانشگاه‌های غربی نبوغ نظامی خالد بن الولید تدریس می‌شود ...

سزاوار اینست که محققان این حقیقت را به مردم بیان کنند. ایدیولوژی اسلام یگانه ایدیولوژی صحیح است که می‌تواند به حل همه مشکلات بشری به پردازد؛ اعم از مشکلات صحی، بیماری‌های همه‌گیر، مشکلات اقتصادی و... ترس و وحشت اندام اندیشمندان و سیاسیون را به لرزه درآورده است. برخی می‌گویند که چرا مسلمانان به این بیماری مبتلا نیستند یا این‌که چرا در برابر این بیماری‌ همه‌گیر از آسیب پذیری کم‌تری برخورداراند.

حال پرسش اینست که چرا روزنامۀ نیوزویک و نویسنده‌اش، "دکتر کریگ" به ایدولوژیی‌که محمد صلی الله علیه وسلم آن را با خود آورده است، توجه نکرده اند و هم‌چنان بر این‌که محمد صلی الله علیه وسلم چگونه توانست به معالجۀ طاعون بپردازد.  می‌گویند محمد اولین کسی است که با قرنطینه به درمان بیماری‌های همه‌گیر پرداخته است؟! چرا آن‌ها از شکست ایدیولوژی سرمایه‌داری در برابر قضایای جدید و این‌که تنها ایدیولوژی اسلام است که می‌توانه معالج تمام قضایا باشد؛ هیچ‌گونه صحبتی را در میان نمی‌آورند؟!

تمام طبقات سیاسی در جهان از این بیماری همه‌گیر و مرگبار وحشت زده شده‌اند؛ زیرا افراد مسن در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر بوده و به بهبودی آنان امید کم‌تری وجود دارد و این طبقۀ سیاسی در جهان عمدتاً افراد مسن هستند؛ برخی از آنان به قرنطینه‌ی شخصی پرداخته و از پشت اتاق‌های بسته به انجام امور دولت‌داری می‌پردازند.

وجیبۀ امت اسلام و دانشمندان اینست که برای تأسیس خلافت دولتی‌که می‌تواند تمام قضایا و مشکلات جهان را حل کند، از هیچ تلاشی دریغ ننمایند و این‌که امت اسلامی باید تمام دستورات و نواهی این دین بزرگ، دین کامل و جامع را در همه ابعاد زندگی خود تحقق بخشند. الله سبحانه وتعالی چنین می‌فرماید:

﴿الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينً﴾

ترجمه: امروز دين شما را برای‌تان كامل و نعمت‏خود را برای شما تمام گردانيدم و اسلام را به عنوان آئینی‌که مورد پسند الله می‌باشد، براى شما برگزيدم.

نویسنده: محمد سلیم-سرزمین مبارک (فلسطین)

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...

ایدیولوژیی سیکولار ناکام‌تر از آن است که در برابر ویروس کرونا بایستد

 

( ترجمه)

ایدیولوژی سرمایه‌داری که مبتنی بر عقیدۀ جدایی دین از زندگی بناء شده است، در حال حاضر در معرض ویروسِ همه‌گیر کرونا قرار گرفته است. سیاست‌مداران، اقتصاددانان و متفکران در رسانه‌ها سعی دارند ضمن حفظ مراقبت از مردم، راهکارهای معتبری را در خصوص این ویروس ارائه دهند.

نظام سرمایه‌داری همواره در فکر مراقبت از نخبگان ثروت و قدرت بوده و بقیه مردم عادی را به حیثیت چوب سوخت در خدمت این طبقه قرار داده است تا منافع‌شان را تأمین نمایند. سیاست در یک جامعه سیکولار طوری وانمود می‌کند که گویا از تمام افراد جامعه به طور یکسان مراقبت می‌کند؛ در حالی‌که این نظام در خصوص مراقبت از مردم عامه بی‌خیال بوده و تمام توجه‌اش را به مراقبت از حفظ منافع اهل قدرت به کار می‌بندد.

در حالی که خود ویروس بین ثروت‌مندان و فقراء هیچ‌گونه تمیزی قایل نمی‌شود و از سوی هم مراقبت‌های بهداشتی در دسترس قرار دارد. در کنار  این، سیاست‌های مدیریت شیوع و معالجه بیماری می‌تواند بر سلامت مردم یا اقتصاد متمرکز شود. سیاست‌مداران سیکولار امروز به وضوح روشن می‌کنند که بیشتر به چه چیزی نگران هستند. در حقیقت، تریلیون‌ها دلار برای جلوگیری از سقوط بازارها در بازار آزاد وجود دارد؛ ولی تنها بخشی اندکی از آن برای مراقبت‌های پزشکی افزایش یافته هزینه می‌شود.

مفکورۀ مالتوسیایی (توماس مالتوس اقتصاددان انگلیسی که معتقد بود به سبب ازیاد نفوس در دنیا غذایی کافی وجود ندارد) یک بار دیگر چهرۀ منفورش را  در رسانه‌های اجتماعی ظاهر نموده و فوائد نجات از بزرگ‌سالان و مستمندان را به بسیار بی شرمی بیان نمود. از نظر سرمایه داری، توجه به مقیاس بدبختی انسانی از اهمیت کمی برخوردار است.

اقتصادهای سرمایه‌داری غربی مدتی‌ست که در پرتگاه فروپاشی قرار گرفته است؛ اما ایدیولوژیست‌ها (متفکرین) سیکولار از ترس این‌که مبادا مردم جهان به یکبارگی آن را طرد کنند؛ پیوسته تلاش دارند تا روی جسد متفعن آن پرده گذاشته و آن را از خطر نابودی نجات دهند.

برعکس، اسلام هرگز منافع اهل ثروت را بالای مردم اولویت بندی نمی‌کند. مفهوم واقعی سیاست که مراقبت از امور مردم می‌باشد را می‌توان توسط خلیفه‌ای تبارز داد که بر مبنای شریعت اسلامی حکم می‌کند و با بازگشت خلافت بر منهج نبوت ان‌شاء الله جهان به زودی شاهد حالش خواهد بود. رسول الله صل الله علیه وسلم فرمودند:

«أَلاَ كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ فَالأَمِيرُ الَّذِى عَلَى النَّاسِ رَاعٍ وَهُوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

ترجمه: هان، هرکدام از شما محافظ و مسئول از رعیت خود استید؛  امام (حاکم) محافظ و مسئول در برابر رعیت خود خواهد بود!

یحی نسبت

نمایندۀ مطبوعاتی حزب‌الحریر-بریتانیا

مترجم: ارسلان مبارز

 

ادامه مطلب...

مصیبت واگیرِ کرونا بین اسلام و سرمایه‌داری!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ویروس کرونا (کوید-19) در شرق و غرب جهان انتشار یافته و مظاهر زندگی امروزی را به چالش کشیده است. انسان‌ها را مجبور نموده تا از ترس مصاب شده به این ویروس در خانه بمانند. نمازهای جمعه و جماعت را متوقف نموده است؛ حتی مسجدالحرام و مسجدنبوی از نمازگذاران و عمره‌کنندگان خالی شده‌اند. ماهرترین تحلیل‌گران و محققان روی زمین نیز خود را قرنطینه نموده‌اند. این‌جاست که این قول الله سبحانه وتعالی مصداق پیدا می‌کند: ﴿وَخُلِقَ الْإِنسَانُ ضَعِيفاً﴾

این بلا و مصیبت متوجه همه‌ی بشریت است و آن‌ها نیازمندی شدیدی به سرپرستی دارند؛ به دولتی‌که واقعاً به امور مردم توجه و وارسی کند. آن‌ها به دولت ضرورت دارند که به همه‌ی بشریت توجه نماید؛ نه تنها به مادیت و منفعت. بشریت به خلیفه‌ی دادگری ضرورت دارد که در گام نخست با مرض به عنوان یک قضیه و امر انسانی برخورد نماید، با صرف نظر از ادیان، مذاهب و نژادهای‌شان. نه به‌عنوان یک قضیه‌ی اقتصادیی‌که در معالجۀ آن مقدار و اندازۀ سود و مفاد فرد برای دولت در نظر گرفته شود. چنان‌چه در نظریۀ "مصونیت طبیعی و جمعی" که انگلیسدر نظر گرفته بود؛ نحوۀ برخوردش با مصیبت کرونا را به نمایش گذاشت.

جهان امروزی به رهبری جدیدی نیازمند است که انسان‌ها را از تاریکی‌ها بسوی نور و روشنایی رهنمون نماید و از استبداد سکولاریزم رهانیده و داخل عدل اسلام و دولت آن (خلافت راشدۀ دوم بر منهج نبوت) گرداند. زمان آن به اذن الله سبحانه وتعالی فرارسیده، به‌ویژه پس آن‌که از سقوط خلافت عثمانی 99 سال سپری شده‌است. این کار بر الله سبحانه وتعالی دشوار نیست. ﴿إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً﴾

ما در این صفحه، در دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر، هر آنچه را که حزب التحریر در سراسر جهان پیرامون بحران واگیرِ (کرونا کوید-19) به نشر رسانده است؛ پوشش گسترده خواهیم داد. الله سبحانه وتعالی چی خوب سرپرست و یاری دهند‌ای است.

 

ادامه مطلب...

تمامی مساجد در تاجیکستان به دلیل ویروس کرونا بسته شدند!

(ترجمه)

خبر:

از روز چهارم ماه مارچ  تمام مساجد در پایتخت تاجیکستان، دوشنبه، بسته شدند و فقط برگذاری نماز جنازه مجاز می‌باشد و بس. در روز سوم این ماه در جلسه شورای دانشمندان این کشور که در مورد خطر شیوع ویروس کرونا برگذار شده بود، این تصمیم اتخاذ و بیانیۀ مرتبط به این در وب‌سایت مرکز اسلامی تاجیکستان ارائه گردید. در این بیانیه چنین گفته شده بود: «به منظور جلوگیری از ابتلاء به عفونت و شیوع ویروس در بین تبعۀ کشور، تصمیم براین شده است تا به استثنای نماز جنازه، از برگذاری نمازهای جماعت جلوگیری شود.»

تبصره:

پس از صدور این تصمیم، ساکنان تاجیکستان شروع به ذخیره و خرید موادغذایی در مقادیر زیادی کردند که منجر به جهش قیمت موادغذایی شد و ویدیوهایی در این خصوص در سایت‌های ارتباط جمعی تاجیکستان منتشر و موجب وحشت گسترده در بین مردم شد.

پیش از این افشین موکیم سخنگوی ادارۀ امور مذهبی به "آسیا پلس" گفته بود: «ممکن است در روزهای آینده قرنطینه موقت در کلیه مساجد کشور اعلام شود.» وی ادامه داد: «با توجه به شرایط خاص از جمله درخواست برخی از روحانیون از زائرین مساجد برای خودداری موقت از حضور در نمازهای جماعت، می‌توان گفت که این تصمیم پیش‌گیرانه مستقیم توسط روحانیون و نمایندگان مساجد گرفته شده است. این تصمیم با در نظر گرفتن وضعیت فعلی و توصیه‌های مرکز اسلامی در تاجیکستان اتخاذ گردیده است.» اما در عین حال پی‌گیران امور در حیرت اند که  چرا برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا مسئولین، فقط مساجد را بستند، در حالی‌که همه مووسسات آموزشی مانند گذشته فعالیت می‌کنند. با توجه به این واقعیت که طی ده سال گذشته، رژیم رحمانوف هزاران مسجد را بسته و با استفاده از هر دلیلی از هرگونه نماد اسلامی ممانعت می‌کرد، مشخص است که ویروس کرونا دلیل دیگری برای بستن مساجد بود و این تصمیم به هیچ‌وجه دلیل  و یا به خاطر مراقبت‌های صحی از ساکنین این سرزمین نمی‌باشد.

این شباهت را می‌توان در بسیاری از سرزمین‌های دیگر اسلامی و حتی در عربستان سعودی مشاهده کرد. چنانچه مردم از زیارت مکه و عمره باز گشتانده شدند؛ اما در عین حال کلیه برنامه‌های سرگرمی و کنسرت‌های موسیقی در میزان گسترده‌ای در جده ادامه داشته و تاهنوز لغو نگردیده است. درست است که اقدامات قرنطینه بخشی از تدابیر صحی اسلام است و امیرالمؤمنین عمر بن الخطاب رضی الله عنه در دوران خلافت خود در زمان بیماری مشهور همه‌گیر وباء در شام مسلمانان را با اقدامات قرنطینه راهنمائی کرد. با این حال باید اقدامات قرنطینه به ترتیب دنبال شوند، نه این‌که فقط این تدابر در ناحیۀ امور دینی اعمال شود و بس. کینۀ حکام سرزمین‌های اسلامی به حدی رسیده است که حتی برای ممنوعیت بخشی از حیات اسلامی جامعه از مواقع شیوع بیماری‌های همه‌گیر به عنوان یک فرصت و مزیت استفاده می‌کنند. 

نویسنده: منصور شریف

مترجم: علی مطمئن

 

ادامه مطلب...

شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19)، تأکید بر لزوم حمکرانانی می‌کند که تنها بسوی الله سبحانه وتعالی بخاطر کمک و راهنمایی رجوع می‌نمایند!

(ترجمه)

شیوع بیماری ویروس کرونا(کووید 19) در پاکستان نسبتاً سریع بوده است؛ زیرا مبتلایان بدون آن‌که بدانند در وجودشان ویروس وجود دارد، این مرض را به دیگران منتقل می‌دادند؛ چون علایم دقیق بیماری ویروس کرونا معمولاً دیر ظاهر می‌شود. هرچند اکثریت کسانی‌که مبتلا با کووید 19 شدند، در خانه کاملاً صحت‌یاب خواهند شد و یک تعداد‌شان بیماری خفیف را تجربه می‌کنند؛ ولی اقلیت مبتلایان شدیداً به تکلیف و بیماری ریه/شش دچار خواهند شد که نیاز مبرم به "مراقبت‌های ویژه پزشکی/طبی" دارند.

باتوجه به خوف و ترس از صورت‌حال وبایی یا شیوع این بیماری، باید به‌طور موثر به عوام خطاب شود تا از خریداری وحشت‌زده‌ و اضطراری، استفاده‌ی بی‌مورد خدمات طبی و از تشویش/استرس طویل مدت که مقاومت بدن را در مقابل بیماری کاهش می‌دهد، خود داری شود. بالای حکمران مسلمان واجب است تا امریه و دستوالعملی را بر مقامات دولت، رسانه‌ها و علماء صدور نماید تا درین موقع حساس تصویر درست از اسلام و مفاهیم قوی اسلامی را به عوام گوش‌زد نمایند تا باعث برانگیختن صبری در دل‌های‌مان شود که در گفتن هیچ چیزی دیگر به‌جود نمی‌آید. فلهذا، بر مسلمانان‌ست تا به پیشگاه الله سبحانه وتعالی بخاطر نجات(ازین بیماری) توصل به دعاء نمایند، از بابت بیماری صدقه بدهند و تذکر ببیند که هر ضرری‌که مسلمانان تحمل می‌کنند، ان شاءالله در آخرت اجر و ثواب‌اش را از الله سبحانه وتعالی می‌گیرند. رسول الله صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«مَا يُصِيبُ الْمُسْلِمَ مِنْ نَصَبٍ وَلاَ وَصَبٍ وَلاَ هَمٍّ وَلاَ حُزْنٍ وَلاَ أَذًى وَلاَ غَمٍّ حَتَّى الشَّوْكَةِ يُشَاكُهَا، إِلاَّ كَفَّرَ اللَّهُ بِهَا مِنْ خَطَايَاهُ»

(رواه بخاری)

ترجمه: هيچ خستگی و مرضی، غم و اندوه و اذيت و شکنجه به مسلمان نمی‌رسد؛ حتی خاری‌که به‌پايش می‌خلد، مگر اين‌که الله (سبحانه و تعالی) در برابر آن گناهانش را می‌آمرزد.

بر مسلمانان یادآوری این نکته لازمی‌ست که یگانه سبب موت(مرگ) در واقع رسیدن اجل است که تنها به دست الله سبحانه وتعالی قرار دارد؛ حال‌آن‌که بیماری‌های هم‌چو سرماخوردگی(Flu)، محرقه(Typhoid)، ملاریا(Malaria) و کووید 19 تنها حالات(احوال) هستند که در نتیجه آن مرگ اتفاق می‌افتد. در رابطه به انتشار بیماری، حکومت پاکستان در شروع بی‌حد شدید غفلت نمود و تااکنون جریان دارد که باعث ضرر و نقصان بی‌شمار شد. حکومت پاکستان زائرین مریض را همراه افراد صحت‌مند که از ایران برگشت نموده بودند را در یک محل قرار می‌داد که از خاطر همین امر، افراد سالم عاری از بیماری نیز شکار ویروس شدند و بعداً حکومت تمام ‌شان را اجازه داد تا به خانه‌های‌شان در سراسر پاکستان برگردند و این خود به انتشار ویروس افرود. علی‌رغم غفلت شدیدش تااکنون این رژیم درس عبرت حاصل نکرده است. حتی رژیم اکنون بخاطر توقف و جلوگیری از اختلاط فرد بیمار با فرد صحت‌مند هیچ تدبیر و برنامه‌ای را روی دست نگرفته است. فلهذا، بر حاکم مسلمان واجب‌ست تا در هنگامی‌‌که "امکان غالب(غلبة الظن) رسیدن ضرر و نقصان بیشر ظاهر می‌شود، تدابیر اختیاطی و لازمی خود را بگیرد.  رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«لَا ضَرَرَ وَلَا ضِرَارَ»

(ابن ماجه)

ترجمه: عامل ضرر نشوید یا ضرر(آسیب) نرسانید.

 ‏هم‌چنین رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

‏«لاَ تُورِدُوا المُمْرِضَ عَلَى المُصِحِّ»

(رواه بخاری)

ترجمه: من‌حیث احتیاط، هرگز یک بیمار را با یک فرد سالم (در یک محل باهم) قرار ندهید.

 ‏بناءً تحت فرموده‌ی حدیث فوق، مسلمانان باید انفصال یا جدا‌سازی بیماران را از صحت‌مندان یقین کنند. در ضمن توجه خاصی را در خصوص اشخاصی‌ بپردازند که معافیت بدن‌شان در مقابل این بیماری ضعیف است؛ به‌طور مثال: کهن‌سالان یا کسانی‌که قبلاً از موجویت بیماری‌های ریه/شش رنج می‌بردند و به آنان در مورد خوردن غذای صحی و فعالیت‌های بدنی یا ورزش توصیه صورت گیرد.

با توجه به معالجه‌ و تداوی شدیداً ضعیف یا عدم داروی مؤثر بر تداوی این ویروس، اکنون در این بحران غفلت سیستم مراقبت بهداشتی(وزارت صحت) تحت رهبری این نظام استعمارگر حاکم، به‌طور غم‌انگیز آشکار شد. ‏نظام استعمارگر این شک را به یقین تبدیل نمود که سهم‌ عظیم از بودجه، به‌عوض این‌که بخاطر رفع امور مردم مانند صحت‌عامه یا مراقبت‌‌های‌بهداشتی مصرف شود، بر سودی‌که مبنی بر بدهی/قرض استوار است، به‌ مصرف می‌رسد. نظام استعمارگر این شک را نیز به یقین تبدیل نمود که پاکستان هیچ‌گاه در خصوص توسعه صنعت طبی و فابریکه‌های مهم توجه لازم را به خرج نداد که به واسطه آن می‌توانستند سامان‌آلات و تجهیزات حیاتی طبی/پزشکی مانند ماشین وینتیلاتور(Ventilator) را برای امراض تنفسی تولید کنند. 

ای مسلمانان پاکستان! رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرماید:

«فَالإِمَامُ رَاعٍ، وَهْوَ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ»

(رواه بخاری)

ترجمه: امام(حاکم) محافظ و مسوول در برابر رعیت‌اش است.

بدین منوال، ‏بدون دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت، ما واقعاً به مثل یتیمانی می‌مانیم که بدون هیچ سرپناه و محافظی در هر بحرانی گیر مانده می‌باشند. ‏بر تمام مان واجب‌ست که بخاطر خاتمه‌ی این امتحان و ابتلای الهی، تحفظ برای صحت‌مندی، شفایابی بیماران و احیای مجدد سپر مان، دولت خلافت که ما آن را 99 سال‌ هجری قبل به‌تاریخ 28 رجب 1342هـ.ق از دست دادیم، دعاء نمایم. فلهذا، بر ما واجب‌است تا برای احیای مجدد نظام حکومت‌‌داری که الله سبحانه وتعالی نازل کرده دعوت و فعالیت نماییم. آن‌گاه‌ست که ضعیفان مان محافظت می‌شوند، برای بیماران مان خدمات صحی ارائه می‌شود و ما می‌توانیم از الله سبحانه وتعالی و رسول الله صلی الله علیه وسلم به‌طور کامل اطاعت و فرمان‌برداری نماییم.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#أقيموا_الخلافة

#خلافت را بازگردانید

#YenidenHilafet

ادامه مطلب...

مؤمن زیرک هیچ‌گاه از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود!

(ترجمه)

خبر

در 4 مارچ 2020 ارتش آمریكا اعلام كرد كه چند روز پس از امضای توافق‌نامه صلح تاریخی با گروهی از مسلمانان، حمله هوایی را علیه نیروهای طالبان انجام داده است. "فرمانده سونی لیگت" نمایندۀ ارتش آمريكا در تویتی گفت: «این "حمله دفاعی" برای مقابله با حمله به نیروهای دولتی در افغانستان بود.» این نخستین حمله آمریکا به نیروهای طالبان در 11 روز بود که دو طرف توافق کردند تا خشونت را در دوره پایانی به امضای توافق صلح در پایان هفته گذشته کاهش دهند. (منبع: DW)

تبصره

امریکا هرگز شریک قابل اعتماد نبوده است. پس اینست دوران ترامپ: از توافق هسته‌ای با ایران با وجود مخالفت شدید اتحادیۀ اروپا، چین و روسیه که برای حفظ توافق وجود داشت، کناره‌گیری کرد. با این حال ترامپ می‌خواهد رفتار منطقه‌ای ایران و برنامۀ هستۀ ایران را در یک معامله پیوند دهد که فایده اصلی به دولت یهودی می‌رسد؛ نه آمریکا.

هم‌چنین امریکا از پیمان سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه جدا شد و اظهار داشت كه مسکو پیمان را زیر پا گذاشته است. دلیل اصلی خروج آمریکا تولید نسل جدید سلاح‌های هسته‌ای هوشمند برای مقابله با تسلط نظامی چین است. اما در مورد آینده سیاره زمین، آمریکا با عقب‌نشینی از توافق‌نامه پاریس چندین دهه مواضع مناسب آب و هوا را نقض کرده است؛ تا جایی‌که ترامپ معتقد است که تغییر آب و هوا فقط یک فریب است و تغییر آن یک خرافت بیش نیست.

همان طوری‌که انتظار می‌رفت، امریکا توافق خود را با طالبان نقض خواهد کرد و بسیاری از ناظران حدس می‌زنند که این توافق دوام نخواهد داشت و نیروهای آمریکایی پس از سال 2021 در این کشور خواهند ماند.

با توجه به مطالب فوق باید پرسید: چه چیزی طالبان را وادار کرد تا با کشوری‌که سابقۀ طولانی در مورد شکستن توافق‌نامه‌ها دارد، معامله برقرار کنند؟ به ویژه طالبان، قوی‌ترین حزب در معادله بوده که بارها به آمریکایی‌ها خسارات و ضربات سختی وارد ساخته‌اند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَأَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَاللَّهُ مَعَكُمْ وَلَن يَتِرَكُمْ أَعْمَالَكُمْ﴾

 [محمد: ٣٥]

ترجمه: پس سستى نورزيد و درحالى‌كه شما چيره ايد، به صلح فرا نخوانيد و الله با شماست و اعمال‌تان را در حقّ شما ضايع نخواهد كرد.

به نظر می‌رسد که رهبری پاکستان قوی‌ترین شریک طالبان است؛ زیرا این جنبش را وادار کرده است تا شرایط تحقیرآمیز را بپذیرند و کمکی برای مبارزات انتخاباتی ترامپ قرار گیرند. عمران‌خان آشکارا ادعا می‌کند که قهرمان اسلام است، اما در واقع عمران‌خان طالبان را فریب داده و پیروزی‌های‌شان را در میدان جنگ قربانی مبارزات انتخاباتی ترامپ نمود. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاء تُلْقُونَ إِلَيْهِم بِالْمَوَدَّةِ وَقَدْ كَفَرُوا بِمَا جَاءكُم مِّنَ الْحَقِّ يُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَإِيَّاكُمْ أَن تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّكُمْ﴾

[ممتحنه: ١]

ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید! شما نسبت به آنان اظهار محبّت می‌کنید، در حالی که آنها به آنچه از حقّ برای شما آمده کافر شده‌اند و رسول اللّه و شما را به خاطر ایمان به الله که پروردگار همه شماست از شهر و دیارتان بیرون می‌رانند.

هر فرد عادی پاکستان می‌تواند درک کند که آمریکا دوست مردم پاکستان نه؛ بلکه دشمن‌شان است و دشمنی است که دولت و مردم پاکستان را از پشت خنجر می‌زند و این دشمن درحال یک شکست فاجعه‌بار در افغانستان است. با این حال رهبری غیرنظامی و نظامی پاکستان این واقعیت را نادیده گرفتند و تصمیم گرفتند تا یک‌بار  دیگر زنده‌گی دوباره به امریکا ببخشند.

مسلمانان افغانستان و پاکستان هرگز صلح نخواهند یافت تا زمانی‌که در برابر رهبرانی‌که به صراحت به الله و پیامبرش خیانت می‌کنند؛ سکوت کنند. تنها راه حل برای این مخمصه تأسیس خلافت راشده بر منهج نبوت است. الله متعال می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾

 {انفال: ٢٤}

ترجمه: ای مؤمنان! هنگامی‌که الله و پیامبرش شما را به چیزی فراخواندند که حیاتبخش شماست، اجابت کنید!

نویسنده: عبدالمجید بهاتی

مترجم: احمد صابر "خالد"

 

ادامه مطلب...

نگاه سیاسی به شیوع بیماری‌های مسری

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

در حوزۀ سیاسی دو اصطلاح وجود دارد که درک آن‌ها رابطۀ عمیقی به درک آنچه دارد که امروزه بر مسلمانان سرازیر شده است. باید دانست که این دو اصطلاح عبارت از رأی عام و عرف عام می‌باشند.

رأی عام به فضاگیر شدن و به مقبولیت یافتن عمومی یک فکر در جامعه به وجود می‌آید. این فکر مبنی بر قناعت پذیرفته شده و بدون این‌که به کدام عکس العملی مواجه شود، مخالفت برخی را در پی دارد. مانند دیگاهی‌که در خصوص حکم غذا دادن در خانۀ عزادار به کسانی‌که در عزاداری‌ها شرکت می‌کنند، در اردن تبدیل به رأی عام شده و مقبولیت گسترده‌ای را پیدا کرده است؛ در حالی‌که همواره کسانی ‌را می‌یابیم که در برابر این رأی عام به مخالفت می‌پردازند.

اما عرف عام عبارت از ثبات یک مفکوره و یا یک عمل‌کردی در جامعه می‌باشد که به مخالفت در برابر آن اجازه داده نشده و مخالف آن به عکس العمل شدید مواجه شده و مورد حمله قرار می‌گیرد؛ مانند دود کردن در خانه‌های عزاداری در دهۀ هفتاد، که هیچ کس جرئت مخالفت با این عادت را نداشت؛ زیرا آن عرف عام جامعه بود. هم‌چنان برهنه طواف نمودن مردم مکه در اطراف کعبه در زمان جاهلیت؛ علی رغم این‌که یک عمل‌کرد قبیح و منافی فطرت بود، بازهم عقل عموم را گول زده و جایگاه خویش را به عنوان یک عرف عام طاغوتی تثبیت کرده بود. همان‌طو قوم لوط که در پاسخ به پیامبرشان در میان یکدیگر چنین می‌گفتند:

﴿أَخْرِجُوا آلَ لُوطٍ مِّن قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ)

ترجمه: لوط و پیروان لوط را از شهر و دیارخود بیرون کنید؛ آنان مردمانی پاکدامن و بیزار از ناپاکی‌ها هستند!

 درحالی‌که پاکدامنی یک عمل نیکو و عکس آن یک عمل قبیح می‌باشد. این عرف عام فاسد آن جامعه بود که پاکدامنی را به دلیل مخالفتی‌که با آن داشت، به عمل قبیح نزد آن قوم تبدیل نموده بود. می‌بایست که در خصوص این حديث رسول الله ﷺ، اندکی تعمق نمود: 

«يَا مَعْشَرَ الْمُهَاجِرِينَ، خَمْسٌ إِذَا ابْتُلِيتُمْ بِهِنَّ وَأَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ تُدْرِكُوهُنَّ؛ لَمْ تَظْهَرْ الْفَاحِشَةُ فِي قَوْمٍ قَطُّ حَتَّى يُعْلِنُوا بِهَا إِلَّا فَشَا فِيهِمْ الطَّاعُونُ وَالْأَوْجَاعُ الَّتِي لَمْ تَكُنْ مَضَتْ فِي أَسْلَافِهِمْ الَّذِينَ مَضَوْا، وَلَمْ يَنْقُصُوا الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ إِلَّا أُخِذُوا بِالسِّنِينَ وَشِدَّةِ الْمَئُونَةِ وَجَوْرِ السُّلْطَانِ عَلَيْهِمْ، وَلَمْ يَمْنَعُوا زَكَاةَ أَمْوَالِهِمْ إِلَّا مُنِعُوا الْقَطْرَ مِنْ السَّمَاءِ وَلَوْلَا الْبَهَائِمُ لَمْ يُمْطَرُوا، وَلَمْ يَنْقُضُوا عَهْدَ اللَّهِ وَعَهْدَ رَسُولِهِ إِلَّا سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ عَدُوًّا مِنْ غَيْرِهِمْ فَأَخَذُوا بَعْضَ مَا فِي أَيْدِيهِمْ، وَمَا لَمْ تَحْكُمْ أَئِمَّتُهُمْ بِكِتَابِ اللَّهِ وَيَتَخَيَّرُوا مِمَّا أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَّا جَعَلَ اللَّهُ بَأْسَهُمْ بَيْنَهُمْ»

(رواه ابن ماجه فی سننه)

ترجمه: ای گروه مهاجرین، پنج چیز است که ممکن بدان مبتلا شوید و به الله (سبحانه وتعالی) پناه می‌برم؛ از این‌که این موارد را دریابید: هیچگاه فحشاء و هرزگی در جامعه‌ای شایع و علنی نمی‌گردد؛ مگر این‌که طاعون و مصیبت‌هایی‌که هیچ یک از اقوام قبلی آن را تجربه نکرده‌اند، در میان آن‌ها شایع می‌گردد. هر گاه قومی کم فروشی کنند و در ترازو و وزن خیانت نمایند، الله (سبحانه وتعالی) آن‌ها را به دشواری‌ها گرفتار و سال‌های سخت (و خشکی) را عاید آن‌ها می‌کند و حاکم ظالمی را بر آنان مسلط می‌گرداند. هرگاه قومی زکات اموال خود را پرداخت نکنند، الله (سبحانه وتعالی)باران (رحمت) خود را از آن‌ها دریغ می‌دارد و اگر حیوانات نباشند، قطره‌ای باران بر آنان فرو نمی‌فرستد. هر آن قومی‌که پیمان الهی و رسول وی را بشکنند و عهدشکنی نمایند، الله (سبحانه وتعالی) بی‌تردید دشمنی بیگانه را بر آنان مسلط می‌کند که از آنچه دارا هستند، از آن‌ها بگیرد (و اموال آنان را به غارت برد). هر قوم یا جامعه‌ای‌که سران آنان تحت فرامین  الله (سبحانه وتعالی) و قرآن او حکم نکنند، الله (سبحانه وتعالی) آنان را به جنگ‌های داخلی گرفتار می‌کند.

 جملۀ «حَتَّى يُعْلِنُوا بِهَا... تا شایع و علنی گردد...» به این معنی است که فحشاء تبدیل به عرف عام می‌شود که بر جامعه حاکم و عمل‌کرد مردم را تحت تأثیر خود قرار دهد. در این صورت که پیامد و تقدیم این عرف عام سرازیر شدن عذاب‌ها، مجازات‌ها‌ بیماری‌ها و مصیبت‌ها را باخود همراه دارد. بنابر این، درست‌ترین کار در اصلاح این چنین جوامع، ازبین بردن عرف‌های فاسد حاکم در آن‌ها و تغییر آن‌ها می‌باشد. اما معمولاً کسی‌که اقدام به ازبین بردن و تغییر این عرف‌های فاسد می‌نماید، حتماً با عکس العمل‌های خشین این جوامع مواجه می‌شود. لیکن نباید ترس از عکس العمل جامعه مانع قیام در برابر این عرف‌های فاسد شود؛ زیرا دعوت تمام پیامبران برای ازبین بردن عرف‌های فاسد حاکم در جامعه‌ای بوده که برای تغییر آن فرستاده شده بودند؛ عرف‌هایی‌که آن‌ها از پدران خود به ارث برده بودند. رسول الله ﷺ قریش را به این فرموده الله سبحانه وتعالی مورد خطاب قرار می‌دهد:

﴿إنَّكُمْ وَمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنْتُمْ لَهَا وَارِدُونَ

ترجمه: شما و چیزهایی‌که جز الله می‌پرستید، آتش‌گیره و هیزم دوزخ خواهید بود؛ شما حتماً وارد آن می‌گردید!

رسو الله ﷺ  عبادت بت‌ها را -که عرف عام قریش بود- این‌گونه مورد حمله قرار می‌دهد؛ همان‌طور زنده به گور ساختن دختران،  ترازو زدن و سود را، کاری‌که برادران دیگر رسول الله صلی الله علیه وسلم از پیامبران الله سبحانه وتعالی انجام داده اند. مسلمانان باید بدانند که این عمل از بهترین اعمالی است که باید به انجام آن بپردازند؛ بدون درنظرداشت این‌که مورد پذیرش مردم قرار می‌گیرد یا خیر. برای تأکید بیشتر بر این، می‌بایست این فرمودۀ رسول رسول الله ﷺ را نیز یادآور شد:

«إِنَّ النَّاسَ إِذَا رَأَوا الظَّالِمَ فَلَمْ يَأْخُذُوا عَلَى يَدَيْهِ أَوْشَكَ أَنْ يَعُمَّهُمُ اللَّه بِعِقَابٍ مِنْهُ»

(رواه أَبُو داود والترمذی والنسائی بأسانيد صحيحه)

ترجمه: مردم آنگاه كه ظالم را ببينند و او را باز ندارند، انتظار مى‏رود كه الله (سبحانه وتعالی) همه را به عذاب خود گرفتار سازد.

ما اکنون در یادبود ماه رجب قرار داریم؛ ماهی‌که در آن خلافت سرنگون و در نتیجه عرف‎ها و شیوه‌های فاسد زندگی غربی جامعۀ اسلامی را مبتلاء ساخت. لازم است که همواره مسلمانان را انگیزه داده و یادآورشد که سکوت‌شان بر مصیبت نبود حاکمیت شریعت الله سبحانه وتعالی یک فاجعه و گناه بی‌نهایت بزرگ می‌باشد و این‌که منفعت، این معیار ظالمانه، مقیاس واقعی برای تعیین ارزش مشروعیت دولت‌ها نیست؛ بلکه اقدام به مبنای فرامین الله سبحانه وتعالی و تطبیق شریعت‌اش آن چیزی است که به یک دولت مشروعیت می‌بخشد.  

نویسنده: احمد العلی–ولايه الأردن

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه