چهارشنبه, ۱۲ ربیع الثانی ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۸/۱۲/۱۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری قمری :24 ربیع الاول 1440

تاریخ میلادی : شنبه، 01 دسامبر 2018م

شماره صدور: ح.ت.افغ ۰۳/۱۴۴۰

دفتر مطبوعاتی
ولایه افغانستان


اعلامیه مطبوعاتی

کنفرانس جنیوا؛ حساب‌دهی مزدور به بادار

کنفرانس جنیوا برای افغانستان به تاریخ  27 و 28 نومبر در سویس دایر گردید که در آن نمایندگان 62 کشور و 35 سازمان کمک‌کننده بین‌المللی، به شمول رهبران حکومت افغانستان، نمایندگان سکتور خصوصی و جامعۀ مدنی در آن اشتراک داشتند و حکومت افغانستان نتایج تعهدات و چگونگی مصرف کمک‌ها را در سال‌های گذشته به جامعه جهانی گزارش داد.

کنفرانس جنیوا، مانند کنفرانس‌های گذشته که گاهی برای اشغال افغانستان، سپس برای تداوم اشغال و حمایت مالی و سیاسی دولت افغانستان دایر می‌گردید، نوعی از میکانیزم گزارش‌دهی از جانب افغانستان به جامعه جهانی و سازمان‌های وابسته به آن می‌باشد که میزان پیشرفت اهداف و پالیسی‌های تعین شده توسط جامعه جهانی را در افغانستان به ارزیابی می‌گیرد.

 این کنفرانس هیچ تأثیر مثبتی روی زندگی مردم ندارد و دردی از دردهای افغان‌ها را دوا نکرده است. حتی مشکلاتی که دولت افغانستان برای مردم ایجاد کرده، درین کنفرانس، من‌حیث دست‌آورد به جامعۀ جهانی پیشکش شده است. مانند؛ وضع مالیات سنگین بر تجار و صنعت‌کاران، سه برابر ساختن تعرفه‌های گمرکی بر واردات، وضع مالیات بر مکالمات تلیفونی، کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر و سایر اسعار خارجی به بهانۀ جلب سرمایه‌گذاری و بالاخره آماده ساختن افغانستان برای شرایط قرضه‌دهی بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سرمایه‌گذاران خارجی. درحالی‌که تمام موارد فوق وضعیت زندگی افغان‌ها را بدتر ساخته و فقر، بیکاری و جرایم جنایی را افزایش داده است.

در کناراین، دست‌آوردهای که در عرصۀ مبارزه با فساد اداری و اصلاحات در دولت بزرگ‌نمایی شده، واقعیت آن طوری است که فساد را از حالت غیررسمی آن به حالت قانونی در چوکات ادارات رسمی دولتی تبدیل نموده‌اند که دست‌های سایر مفسدین را کوتاه و به حلقه‌ی ارگ و طبقه حاکم خلاصه ساخته است و در عرصۀ اصلاحات اداری؛ به جای عناصر مجاهد و کمونیست اسبق، عناصر پرورش یافته غربی در نهادهای دولتی جابجا شده‌اند.   

لذا پیامد این کنفرانس، مکیدن خون مردم توسط دولت افغانستان با آوردن اصلاحات یک‌جانبه، وضع مالیات سنگین و سیاست‌های نادرست اقتصادی می‌باشد تا در نهایت دولت افغانستان به قیمت غارت جیب و دسترخوان مردم خود، اتکای خود را از کمک‌های خارجی به عواید داخلی متمرکز سازد و جنگ در افغانستان از عواید خود افغا‌ن‌ها توسط خون خود شان تداوم یابد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر - ولایه افغانستان

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه