دوشنبه, ۱۳ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

خوردن هفت دانه خرما هرصبح دفع تمام زهریات و جادو

(ترجمه)

از سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ تَصَبَّحَ كُلَّ يَوْمٍ سَبْعَ تَمَرَاتٍ عَجْوَةً، لَمْ يَضُرَّهُ فِي ذَلِكَ اليَوْمِ سُمٌّ وَلاَ سِحْرٌ»

(رواه البخاری 7/80 كتاب الأطعمة، باب العجوة)

ترجمه: هركس، هر صبح، هفت دانه خرمای عَجوَه بخورد، سَم و سِحر (زهر و جادو) در آن روز به وی ضرری رسانيده نمی‏تواند.

توضيح حدیث

معنای حدیث این است که اگر کسی صبح قبل از خوردن چیز دیگری هفت دانه خرمای مدینه را بخورد (و آن خرمایی است که دانه‌هایش درشت و در مدینه منوره موجود است)، الله متعال این شخص را تا به شام همان روز از تأثر هرنوع زهریات و سحر و جادو محفوظ می‌دارد؛ البته در خرما چیزی به ضد زهریات و جادو دیده نمی‏شود؛ لیکن این سخن پیامبر صلی الله علیه وسلم است که او از دل خود سخن نمی‏گفت؛ بلکه وحی الله متعال بود. شيخ عبدالعزيز رحمه الله گفته است: اميد است [كلمه خرما] شامل همه نوع خرماها شود؛ زیرا این معنی در تمام انواع خرماها موجود است؛ پس اين معنی [خرما] به صورت عام موجود است.

بدین اساس اگر کسی به نیت شفایافتن از امراض و پیروی از سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم، هرنوع خرمایی‌که باشد، هرصبح هفت دانه بخورد، اگر قضای الله متعال به شفادادن آن بود شفا می‌یابد. پس حالت مؤمن واقعی در وقت شیوع امراض یا هر مشکل دیگری اینست که توسط صبر، نماز و خواندن اذکار و دعاها به الله متعال تقرب (نزدیکی) بیشتر حاصل می‌کند و از گناهان استغفار می‏کند.

ادامه مطلب...

در رابطه با 53مین کنفرانس‌امنیتی در شهر مونیخ!

(ترجمه)

به تاریخ 14-16 فوریه 2020م در شهر مونیخ‌جرمنی، اشخاص مهم از بخش‌های علوم‌سیاسی و انجمن‌مدنی گرد‌هم آمدند تا در کنفرانس‌سالانه امنیتی، شرکت کنند. این کنفرانس تحت عنوان "عدم نظام‌غربی" برگزار شد تا یک‌بار دیگر راجع به زوال نظم لیبرال‌جهانی، که بعد از جنگ‌جهانی دوم حاکم شده بود، بحث گردد. با وجود مغایرت فکری در ساختار استراتیژی جرمن‌ها؛ ‌سخن‌رانی‌هایی‌که توسط نماینده‌های جرمنی تهیه شده بود، ابتدا توسط رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر»، سپس؛ وزیر امور‌خارجه، «هیکو‌ماس» و در اخیر با ‌سخن‌رانی وزیر‌دفاع، «انیگرت کرمپ کرنباور» خاتمه یافت. تمام ‌سخن‌رانی‌ها میزان خطر وابسته‌گی به مسیر سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را نشان می‌داد.

رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر» با ظرفیت و موقف‌ بلندش، خلاصۀ سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را طراحی کرد. وی ابتدا بالای تغییر ساختار‌عمومی سیاست‌های بین‌المللی تمرکز کرد که در عوض بالای موضوعاتی‌که برای مدت‌ها برای کشور لازمی می‌دانست، دچار تردید گردیده، چنین گفت: "من می‌ترسم ازین‌که امروز شاهد عوامل مخرب سیاست‌های جهانی هستیم." وی هم‌چنان افزود: "با مفکورۀ رقابت میان قدرت‌های بزرگ؛ نه تنها، سند‌های استراتیژیک را شکل دادند؛ بلکه واقعیت را که ما در آن زیست‌داریم نیز در اختیار گرفته اند." بعد از روسیه و چین نزدیک‌ترین هم‌پیمانِ جمهوری فدرال‌جرمنی امریکاست و حالا این هم‌پیمان نزدیک، مفکورۀ جامعه بین‌المللی را رها کرده است. همان‌طوری‌که وی گفت: "مفکورۀ محدود نشنلستی، ما را به سمت تله‌های جدید امنیتی، رقابت سلاح هسته‌ای و افزایش درگیری‌های منطقوی کشانده و منجر به ناکامی و شکست مسایل بزرگ‌بشری توسط عمل‌جمعی مشترک، خواهد گردید." بر اساس گفته‌های وی: "کشور جرمنی هنوز هم توسط دوستان‌اش محصور شده، اما اتحادیه‌اروپا با چالش‌های بزرگی مواجه‌ست. اگر امروز نگاهی بر اتحادیه‌اروپا اندازیم، چند‌گانگی اقتصادی را به عوض هم‌بستگی و افزایش شکسته‌گی‌های ایدیولوژیک و سیاسی را مشاهده می‌کنیم. برعکس گذشته؛ نمی‌توانیم سال 2020 را با فرضیه‌منطقی که قدرت‌های بزرگ تمایل بر تجزیه موفقانۀ اروپا دارند، آغاز کنیم. برعکس این مسئله؛ هر بازی‌کن‌اصلی دنبال منافع‌شخصی خویش است، حتی اگر به قیمت از هم‌پاشی اتحاد‌اروپا تمام شود و این پیش‌رفت خوبی برای ما نیست." هما‌ن‌طوری که وی گفت باید در هردو بخش پیش‌رفت و تمرکز صورت گیرد: ادامۀ وفاداری به مفکورۀ جامعه بین‌الملل، تلاش برای ایجاد نظام قانونی بین‌المللی و تقویت اروپا من‌حیث ساختار غیر قابل‌اجتناب برای اثبات حضور جرمن‌ها در جهان.

در یک ‌سطح داینامیک، نایل‌شدن به این پالیسی امنیتی و خارجی، تنها از طریق تقویت پیمان‌اتلانتیک و پالیسی‌عمومی امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا امکان پذیر است. آقای ستینمیر گفت: "برای جرمنی پیش‌رفت مؤثر اتحادیه اروپا، در بخش سیاست دفاعی همانند توسعه ستون‌های اروپا در پیمان، حتمی‌ست." وزیر‌خارجه «هیکو ماس» و وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» گفتگو‌ها در مورد استراتیژی‌دوجانبه را از سرگرفتند. وزیر‌خارجه، آقای «ماس» با حمایت از آماده‌گی‌های بیش‌تر به شمول تلاش‌های نظامیِ جرمنی چنین گفت: "البته که من در بارۀ ساخت امنیت اروپا و انجمن‌دفاعی به‌حیث ستون‌های قویِ اروپایی با ناتو فکر می‌کنم و این همان چیزی‌ست که با جدیت‌تمام همراه با کشور‌فرانسه در حال کار هستیم و پیشنهاد رئیس‌جمهور
«مکرون» برای مذاکرات‌استراتیژیک در این رابطه را می‌پذیریم. اما این اشتراک‌نظامی باید منطق‌سیاسی مشخصی را دنبال کند. بدون دیپلوماسی، بدون استراتیژی‌مشخصِ سیاسی و بدون ایجاد توانمندی‌های نظامی در موقعیت‌های یکسان، ریسک بزرگی وجود دارد که عملیات نظامی، کارا و مؤثر نباشد و بد‌تر از همه این که می‌توانند باعث افزا‌یش بحران در منطقه گردند."

اظهارات وزیر‌دفاع قبلی جرمنی، «پیتر سترژوک» دال بر خط‌پهناور این موضوع بوده که چنین گفت است: "استحکامات‌امنیتی جرمنی هم‌چنان در کوه‌های «سند هند» رخ می‌دهد. حالا این خط‌پهناور باید وسیع گردد؛ زیرا استحکامات‌امنیتی جرمنی در عراق، لیبیا و ساحل، هم‌چنان در میز‌مذاکرات نیو‌یارک، جینیوا و بروکسیل نیز صورت می‌گیرد. هم‌چنان کشور جرمنی و اروپا نیاز دارد تا لنگر بزرگی در توازن سیاست‌های بین المللی ایجاد کند." این‌ها سخنان وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» بود. این مسئله، نه تنها در زمینۀ رقابت‌مستمر میان امریکا و چین ضرور است؛ بلکه با توجه به مناطق هم‌جوار جنوبیِ اروپا مانند افریقا و خاور میانۀ نزدیک نیز حایز اهمیت می‌باشد.

خطوط‌پهناور سیاست‌امنیتی و خارجی جرمنی نمایان‌گر واکنش‌های شدید است. از یک طرف، دولت جرمنی می‌خواهد کار‌های جدیدی مانند گفتگوی‌استراتیژیک با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را به منظور ایجاد سیاست‌امنیتی و خارجی مستقل اروپا، آغاز کند. اما، پالیسی‌دفاعی مستقل به دلیل مخالفت کشور‌های شرقیِ اروپا در معرض ناکامی‌ست، هم‌چنان ممکن است رقابت‌های تاریخی دوباره از نو شروع شود. قسمی‌که در یکی از تازه‌ترین تحلیل‌ها در ژورنال سیاست‌های بین‌المللی و اجتماعی بیان شده است: "دیدگاه کشور‌های جرمنی و فرانسه برای ایجاد توان‌مندی‌های دفاعی اروپا، بدون وابسته‌گی به امریکا، ترسی را میان حکومت پولند ایجاد خواهد نمود تا مبادا کشور جرمنی کنترول تمام اروپا را در اختیار گیرد." در عین زمان، کشور جرمنی در جستجوی تقویت پیمان‌ناتو با امریکا، با ثبات‌ساختن پالیسی‌امنیتی و خارجی اروپا به‌حیث ستون‌های اروپا در ناتو می‌باشد. بنابرین، تنازع و اختلافی‌که در نتیجۀ این مسئله با کشور فرانسه به وجود خواهد آمد، به احتمال زیاد این پروژه را قبل از آغاز به سمت ناکامی خواهد کشاند. هم‌چنان مذاکرات‌جاری در مورد مداخلۀ یک طرفه اروپا در خلیج‌عرب، استقلالیت پالیسی‌امریکا در مقابل ایران (فشار بیش از حد) ضد و نقیض بودن منافع و مصالح را منعکس می‌سازد که یقیناً مقدمۀ تنش‌ها و اختلافات بعدیِ ناشی از نظام‌های ائتلافیِ متضاد می‌باشد.

برعلاوه؛ رد‌یابی مسیر منافعِ در حال‌گرو جرمنی، این کشور را در مناطق خاور‌میانه نزدیک و خاور‌میانه را هم‌چنان در قارۀ افریقا با استراتیژی ناکام مواجه می‌سازد. کشور‌های هم‌جوار بحر‌ اروپا که سرزمین‌های اسلامی می‌باشد؛ امریکا و فرانسه را به‌حیث قدرت‌های دشمن می‌شناسد که در صدد حفظ‌قدرت، گسترش‌نفوذ، حصول منافع‌اقتصادی و تطبیق پلان‌های سیاسی خویش در محدودۀ ایدیولوژی و فرهنگ هستند. اگر پالیسی‌امنیتی و خارجی جرمنی در دام‌های امریکا و مداخلات فرانسه بدون تغییر باقی بماند، بدون‌شک مانند جنگ‌های جاری در سرزمین‌های اسلامی همانند افغانستان، عراق و کشور مالی نیز ناکام خواهد ماند. ضمناً؛ دلیل اصلیِ جنگ‌های خطر‌ناک در سرزمین‌های اسلامی، تحمیل نظام‌حکومتیِ بیگانه بعد از جنگ جهانی‌ست که کاملاً هویت و شیوۀ زنده‌گی اسلامی را صدمه زده است. در جریان حوادث انقلاب بهار‌عرب، از استراتیژی‌پردازان وزارت‌خارجه‌ جرمنی توقع می‌رفت تا شکست همه‌جانبۀ نظام‌های فعلی در جهان اسلام را درک می‌کردند و پی می‌بردند که حصول ثبات‌سیاسی در منطقه تنها با تأسیس دولت‌اسلامیِ واقعی امکان پذیر است. این را بدانید که سیاست‌خارجی ظالمانه با حمایت و دفاع از ارزش‌های غربی در عراق، لیبیا و ساحل منجر به ثبات کشمکش‌های جاری و احتمالاً به انهدام آبرومندانۀ جرمنی، در منطقه خواهد شد.

برخلاف این پس زمینه؛ حزب‌التحریر در کشورهای آلمانی زبان، فوراً تصمیم گیرنده‌گان فدرال سیاسیِ جرمنی را در برابر گسترش فعالیت‌های نظامیِ جرمنی در سرزمین‌های اسلامی، هشدار می‌دهد. کشور جرمنی ازین‌که برای شکار منافع شخصی‌اش از میان تنش‌های امریکا و فرانسه، به حیث شریک در لانه‌های بازی سیاسی امریکا ظهور کند، بهتر‌ست که استراتیژی‌شخصی خود را توسعه دهد تا خود را از وابسته‌گی فعلی در ساختار‌های ائتلافی و مسیر‌های سیاسی دیگر کشور‌ها، آزاد سازد. کشور جرمنی‌ به خاطر داشتن پیمان‌تاریخی با خلافت‌عثمانی، دارای توازن روابطی‌ست که در مقایسه با امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین منافع استراتیژیک‌اش بیش‌تر در آن نهفته است. بر اساس نظریۀ یک‌جانبی که برای ایجاد فاصله در سیاست‌های بین‌المللی آغاز شده است، کشور جرمنی باید استراتیژیِ را طرح کند تا از چالش موجوده نجاتش داده و قادر به تشکیل روابط‌خوب و مستمر با سرزمین‌های اسلامیِ هم‌جوار آن سازد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-کشورهای آلمانی زبان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

نظام سرمایه‌داری مردم را فریب می‏دهد و به خاطر مصالح دنیوی آنان را می‏ترساند!

(ترجمه)

خبر

وزارت داخله/کشور ترکیه به خاطر اتخاذ تدابیر در مقابل ویروس کورونا یک اعلامیۀ فوق العادۀ را به 81 ایالت فرستاد. در این اعلامیه آمده است که به خاطر جلوگیری از شیوع و انتشار ویروس کورونا در بین مردم، هوتل‏ها، دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏ها به طور موقت مسدود خواهد شد؛ چون کنار هم بودن در یک مسافت کوتاه در "اماکن عامۀ که برای تفریح و سرگرمی آماده شده است"، به شدت خطر مبتلاء شدن به مرض را افزایش می‏دهد.

تبصره

حکام مستبد نظام سرمایه‌داری؛ همان حکامی‌که خود را خدایان روی زمین می‌پندارند، امروز در پیشگاه الوهیت الله سبحانه وتعالی، که پروردگار آسمان‌ها و زمین است، عاجز و متحیر مانده‌اند؛ همان‌گونه که حکام پیش از آن‌ها عاجز مانده بودند. در حقیقت قدرت‌های بزرگ؛ آنانی‌که کشتزار‏ها، نسل‏ها و تمام ارزش‏ها را به خاطر کسب هرچه بیشتر از منافع از بین برده‌اند، امروزه در مقابل ویروس کورونا عاجز مانده‌اند. این یک واقعیت کنونی است و در این‌جا هرگز بر اثبات و یا رد نظریات ساختگی و نظریات مختلفی‌که به ویروس کورونا ارتباط می‏گیرد، تأکید نمی‏کنم.

مسئلۀ که نیاز است بر آن تأکید شود، این‌ست که الله سبحانه وتعالی، ذاتی است که از درماندگی، بسیار بدور است و نیرومند و توانا است بر این‌که هر چیزی را عاجز نماید. اوتعالی ذاتی است که اساسات نظام‏ و حاکمیتِ عاجزی‌شان را فقط توسط یک ویروس دگرگون ساخت. هم‌چنین یک بار دیگر حقیقتی را خاطرنشان می‏سازیم و آن این‌که الله سبحانه وتعالی توانا است، بر این‌که جوامع را دگرگون سازد.

با در نظر داشت امور مربوط به ویروس کورونا، که از جانب حکام قدرتمند و صاحب حاکمیت اتخاذ شده است، نگرانی بشر بر همه‌گان آشکار شده است؛ مگر این‌که می‏توانیم بگوییم که آن نگرانی‏ها نتیجۀ نگرانی‏های اقتصادی و حکومتی آن‌ها می‏باشد. ابزار ترس در نظام سرمایه‌داری، که هر چیزی را به عنوان کالا قرار می‏دهد، متکی به مبدأ و پائین آوردن ارزش اشیاء می‏باشد. حکومت‏هایی‌که از سال‏ها بدین سو در ترکیه حاکمیت را بدست گرفته‌اند، به خاطر بهره‌برداری از احساسات و افکار مسلمانان و به خاطر محقق شدن مصالح ویژه‌شان بر مردم ظلم و ستم روا داشتند.

حکومت ترکیه که جز ضرر چیز دیگر را ببار نمی‌آورد؛ بلکه هر روز سبب ایجاد مشکلات جدیدی می‏شود، اظهار نمود که فقط با یک اعلامیه بخاطر نگرانی‏های دنیوی می‏تواند اماکن که در آن عمل حرام انجام می‏شود را مسدود نماید. مکان‏های مثل: دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏های شبانه که در آن‌ها اعمال ضد عفت و جرایم انجام می‏شود و الله سبحانه وتعالی آن‌ها را حرام خوانده است. فقط به خاطر نگرانی‏های دنیوی و ترس از دست رفتن مصالح‌شان مسدود می‏شوند. با وجود این، بازهم آن‌ها به تمام این اعمال شریری‌که منجر به نابودی و ضرر رساندن به تمام ارزش‏های دینی و اخلاقی جامعه می‏شود، بدون درنظرداشت مخالفت از اوامر الله سبحانه وتعالی اجازه می‏دهند. آیا الله سبحانه وتعالی سزاوارتر نیست که از او ترسیده شود؟ نظام سرمایه‏داری فریب‌کاری می‏کند و از مصالح دنیوی می‏ترساند؛ اما پروردگار مان از عذاب آخرت می‏ترساند و ما را از آن بر حذر می‏دارد.

در عین زمان این ویروس حکامی را که از قدرت بهره‌برداری می‏کنند، عاجز نموده است و از طرف دیگر این ویروس حجاب ساختگی حکام را بر داشته است. لهذا، فقط گرفتن یک تصمیم برای نابودی و بسته کردن اماکن فتنه کافی است. آنان کسانی‌اند که جرأت ایجاد تغییر را ندارند و به خاطر تطبیق نظام سرمایه‏داری که تمام جامعه را به نابودی می‏کشاند، جان می‏دهند و در حق مردم مسلمان بزرگ‌ترین شر را مرتکب می‏شوند.

همگام با این فعالیت‏های اخیر و خاصتاً مسلمانان که به خاطر احساسات اسلامی‌شان حکومت را حمایت نموده‌اند، لازم است که عمیقانه و با چشم سر ببینند که حکام چگونه آن‌ها را فریب داده‌اند و این دیدن برای خردمندان کافی است! بر حکام لازم است که در راه نصرت دین اسلام هر چیزی را قربانی نمایند تا که در جمله کسانی شوند که الله سبحانه وتعالی آنان را در آیت ذیل توصیف نموده است؛ اما متأسفانه علیه دین الله سبحانه وتعالی اعلام جنگ می‏کنند و نه تنها برعکس آن‌چه که برای‌شان لازم است، می‏پردازند؛ بلکه از هرنوع حرام حمایت و محافظت می‏نمایند:

﴿الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ﴾ 

[الحج: 41]

ترجمه: همان کسانی‌که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را برپا می‏دارند و زکات را می‏دهند و به کارهای پسندیده دستور می‏دهند و از کارهای ناپسند باز می‏دارند و سر انجام همه کارها از آن الله است.

این ظلم آشکاری است که تو بر دیموکراسی اصرار ورزی و از پروردگار آخرت که سزاوار است، که از وی باید ترسید، روی می‏گردانی؛ درحالی‌که او ذاتی است که زندگی و مرگ بدست اوست. زود است که خلفای راشدۀ دوم روی کار آیند که وصف این آیت در حق‌شان منطبق خواهد شد: آنان از مصالح دنیوی روی می‏گردانند و کارشان را به انجام می‏رسانند؛ درحالی‌که از الله می‏ترسند و رضایت پروردگارشان را هدف اصلی زندگی‌شان قرار می‏دهند و مردم را به دین الله سبحانه وتعالی دستور می‏دهند.

نویسنده: احمد سابا

مترجم: محمد "مزمل"

 

ادامه مطلب...

با وجود درد و رنج‌ها شما را بشارت باد!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

پیامبر ﷺ معاذ بن جبل و ابو موسی اشعری رضی الله عنهما را هنگامی‌که آن‌ها را به سوی یمن بخاطر دعوت مردم به اسلام می‌فرستاد، این‌گونه توصیه نمود: «وبَشِّرَا ولَا تُنَفِّرَا»؛ یعنی بشارت دهید و متنفر نسازید؛ این‌ست روش نیکویی‌که الله -سبحانه وتعالی- پیامبرش را در آیات متعددی به آن دستور داده است: ﴿فبشِّرْ عِبَادِ﴾؛ یعنی پس بندگان مرا بشارت ده! ﴿وَبَشِّرِ الصَّابِرِين؛ یعنی صبر کنندگان را بشارت ده! ﴿وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ﴾؛ یعنی نیکو کاران را بشارت ده!... و هم‌چنان در سایر آیات نیز الله -سبحانه وتعالی- به این روش دستور داده است. از اين‌رو بالای ما به عنوان مسلمانان و حاملین دعوت لازم است تا از این روش پیروی نماییم تا راه‌مان را بشارتی برای خود و دیگران سازیم.

در این زمان با وجود آزمون‌های بیشماری‌که مسلمانان در آن‌ها قرار دارند و با وجود دسایس، توطئه‌ها، آسيب‌ها و خطرات، ما به بلند نمودن پرچم بشارت بیش‌تر نیازمند هستیم، به ویژه در این روزهای ماه رجب؛ ماهی‌که خاطرۀ دردناک پایان یافتن دولت خلافت را در خودش حمل می‌کند و از ۹۹ سال به این سو هر سال تکرار می‌شود.

از این‌رو می‌گویم: بشارت باد شما را به عزت، پیروزی و حاکمیت...! بشارت باد شما را به طلوع فجری بعد از یک شب طولانی...! بشارت باد شما را به سرپرستی، سیادت و رهبری...!

بسیاری‌ها از این بشارت تعجب کرده و خواهند پرسید: کجاست این بشارت و خوش‌خبرى، در حالی‌که ما در حالت ذلت، خواری و افتادگی قرار داریم؟! کجاست این خوش‌خبرى، در حالی‌که سرزمین‌های اسلامی در اشغال به سر می‌برند و به جای بهتر شدن در حال بدتر شدن هستند؟! کجاست این خوش‌خبرى؛ در حالی‌که فتنه‌ها شیوع یافته‌اند، فساد عام گشته است و احکام الله -سبحانه وتعالی- هر روز و هر ساعت زیر پا می‌شوند؟! آیا اخبار را نمی‌شنوی؟ توهین و بی‌حرمتی یهود در مقابل مسجداقصی را نمی‌بینی؟! آیا آن‌چه که در سرزمین حجاز از جمله مکه و مدینه انجام شد را ندیدی؟! آیا آنانی را که بخاطر عادی‌سازی روابط با یهود تلاش می‌کنند و از الله -سبحانه وتعالی- و بندگان او حیا نمی‌کنند، نمی‌بینی؟! قبل و بعد از این... مسلمانان مورد ظلم و ستم قرار می‌گیرند... با آن‌ها جنگ صورت می‌گیرد... مورد تعقیب و پیگرد قرار می‌گیرند... دشمنان الله و رسولش خشم خود را توسط کشتن، سوزاندن و غرق ساختن آن ها بالای‌شان برآورده می‌کنند، چه در سوریه باشند، چه در ميانمار و یا در هند و کشمیر و یا در یمن و عراق... این همه غیر از چیزی‌ست که اهل خودشان با آن‌ها انجام می‌دهند، چنانچه هرکسی‌که لا اله الا الله می‌گوید، تروریست و مجرم شمرده می‌شود! پس تو را به خدا کجاست این بشارت و خوش‌خبرى؟

آری، این همه را می‌دانم و بیش‌تر از همه می‌دانم و با تمام این‌ها زندگی می‌کنم... مگر باز هم تکرار می‌کنم... بشارت باد شما را، بشارت می‌دهم، هر باری‌که این سخن الله متعال را می‌خوانم:

‏﴿وَعَدَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ مِنكُم وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ لَيَستَخلِفَنَّهُم فِي ٱلأَرضِ كَمَا ٱستَخلَفَ ٱلَّذِينَ مِن قَبلِهِم وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُم دِينَهُمُ ٱلَّذِي ٱرتَضَىٰ لَهُم وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعدِ خَوفِهِم أَمنٗاۚ يَعبُدُونَنِي لَا يُشرِكُونَ بِي شَي‍ٔٗاۚ وَمَن كَفَرَ بَعدَ ذَٰلِكَ فَأُوْلَٰٓئِكَ هُمُ ٱلفَٰسِقُونَ﴾

[نور: ۵۵]

ترجمه: ‏الله به کسانی از شما که ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده می‌دهد که آنان را قطعاً جایگزین (پیشینیان، و وارث فرماندهی و حکومت ایشان) در زمین خواهد همان‌گونه که پیشینیان را جایگزین قبل از خود کرده است (و حکومت و قدرت را بدانان بخشیده است). هم‌چنین آئین ایشان را که برای آنان می‌پسندد، حتماً پابرجا و برقرار خواهد ساخت و نیز خوف و هراس آنان را به امنیت و آرامش مبدّل می‌سازد، مرا می‌پرستند و چیزی را انبازم نمی‌گردانند. بعد از این کسانیکه کافر شوند، آنان کاملاً بیرون شوندگان و متمردان‌اند!

همانگونه که به الله بزرگ ایمان دارم، به این هم ایمان دارم که وعده او حق بوده و حتماً تحقق می‌یابد و خلافت بر می‌گردد. بشارت می‌دهم و می‌بینم آنانی را که شب را به روز می‌رسانند تا به خواست الله سبحانه وتعالی این وعده را تحقق بخشند، به نیکی امر می‌کنند، از بدی باز می‌دارند، در برابر حق از هیچ چیزی نمی‌ترسند، بخاطر ازسرگیری زندگی اسلامی توسط برپائی دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت کار می‌کنند و در رأس این حاملین دعوت، امیر عالم و جلیل القدر مان، شیخ عطاء بن خلیل ابوالرشته است.

بشارت می‌دهم هر زمانی‌که این حدیث رسول الله ﷺ را می‌خوانم:

«إِنَّ اللَّهَ زَوَى لِي الْأَرْضَ فَرَأَيْتُ مَشَارِقَهَا وَمَغَارِبَهَا، وَإِنَّ أُمَّتِي سَيَبْلُغُ مُلْكُهَا مَا زُوِيَ لِي مِنْهَا»

ترجمه: الله (سبحانه وتعالی) زمین را برایم جمع نمود تا این‌که مشرق و مغرب آن را دیدم و بدون شک پادشاهی امت من به آخرین نقطه از جاهایی خواهد رسید که برایم جمع کرده شده بود.

من می‌دانم که آن حضرت از روی هوای نفس سخن نمی‌گوید و به علم یقین می‌دانم که امت اسلامی بر تخت پادشاهی جهان تکیه خواهد زد. بشارت می‌دهم با بلند شدن صداهایی‌که بخاطر خلافت فریاد می‌زنند و با برپائی آن خواهان تطبیق شریعت الله سبحانه وتعالی هستند.

بشارت می‌دهم -با وجود درد و رنج‌ها- و با وجودی‌که برخوردهای زشت، دستگیری‌ها و حمله بالای حاملین دعوت را از سوی حکام و همکاران آن ها مشاهده می‌کنم! این همه علاوه بر تحریفات و دروغ پردازی‌های مطبوعاتی‌ست که رسانه‌ها انجام می‌دهند. باطل هیچ گاهی در برابر حق قرار نگرفته است؛ مگر این‌که از حق هراس داشته و نابودی خود و پیروزی آن را بسیار نزدیک پنداشته است!

بشارت می‌دهم، زمانی‌که می‌بینم نظام سرمایه‌داریی‌که در آستانه اعلام ورشکستگی‌اش قرار دارد، راه خود را گم کرده است، مانند چیزی‌که قبل از آن با نظام سوسیالیستی صورت گرفت. همین است که بعد از بحران اقتصادی، در بحران "کرونا" زندگی می‌کنیم؛ بحرانی‌که به صورت واضح فرسودگی و ناتوانی نظام سرمایه‌داری را از پاسخ به تامین جزئی‌ترین احتیاجات انسانی در نتیجه حرص و ظلمی‌که در برابر بشریت انجام داده است، به نمایش گذاشت.

بشارت می‌دهم و هراس غرب از مفکورۀ اسلام سیاسی و ترس آن از رسیدن اسلام به جایگاه حاکمیت را احساس می‌کنم! به همین خاطر سرمایه‌هاى میلیاردى را در تطبیق پلان‌ها، توطئه‌ها و تحقیقاتی‌که هدف آن‌ها منحرف ساختن این مفکوره از هدف اصلی‌اش با استفاده از امکانات مختلف می‌باشد، به مصرف می‌رسانند.

چنانچه اندکی قبل گفتم؛ من هم می‌دانم که امروز در حالت دشواری قرار داریم؛ زیرا جنگ و خون‌ریزی، انسان، سنگ و درخت را آسیب رسانده است. زندگی تنگ و دشوار همه را فرا گرفته و فتنه‌ها چنان انسان‌ها را می‌خورند كه آتش هیزم خشک را می‌خورد و این را هم می‌دانم که حکومت‌ها ضعیف و دنباله‌رو گشته‌اند.

مگر آیا امت اسلامی در گذشته، بحران‌ها و روزهای دشوارتری را از وضعیتی‌که اکنون در آن قرار داریم، سپری نکرده است؟ از جمله: حمله تاتارها بالای بغداد و کشتن اهل آن در نهایتى وحشت و بی‌رحمی، حتی این‌که خون آن‌ها از مجرای آب جاری گشت و در جریان چهل روز یک میلیون مسلمان بی‌گناه به قتل رسید! آیا این یک فاجعه کمر شکن نیست؟ قبل از آن نیز اشغال بیت المقدس توسط صلیبی‌ها و به قتل رساندن هفتاد و یک هزار تن در مسجد الاقصی اتفاق افتاده بود! به الله قسم این‌ها صحنه‌های وحشتناکی هستند و با وجود این همه، در نهایت پیروزی از چه کسی بود؟ جواب، در جنگ حطین و جنگ عین جالوت است.

آیا مگر الله سبحانه وتعالی نفرموده است: ‏﴿فَإِنَّ مَعَ ٱلعُسرِ يُسرًا﴾ و ﴿إِنَّ مَعَ ٱلعُسرِ يُسرٗا﴾؛ یعنی ‏چرا که همراه با سختی و دشواری، آسایش و آسودگی است.‏ مسلّماً با سختی و دشواری، آسایش و آسودگی است! پس هیچ‌گاه یک سختی بر دو آسودگی غالب نمی‌شود و هر زمانی‌که غم و اندوه شدت یابد و ناگواری‌ها افزایش یابند، در این هنگام است که گشایش نزدیک می‌شود. آن مادرانی‌که امثال صلاح الدین و قطز را با وجود تلاش های مکرر و پیهمی‌که بخاطر عقیم ساختن آن‌ها انجام می‌شوند، به‌دنیا می‌آورند و تا هنوز عقیم نشده‌اند. پس نباید بخاطر طولانی شدن تاریکی ناامید شویم و نه هم بخاطر نیافتن جواب برای فریادهای یاری‌طلبانه مایوس شویم...

بشارت باد شما را به زبان مصطفی چنانچه فرموده است:

«بَشِّرْ هَذِهِ الْأُمَّةَ بِالسَّنَاءِ وَالرِّفْعَةِ وَالدِّينِ وَالنَّصْرِ وَالتَّمْكِينِ فِي الْأَرْضِ»

ترجمه: این امت را به منزلت، رفعت، دین، پیروزی و حاکمیت در روی زمین خوش‌خبرى ده!

اما نکته‌ای درخور تأملى در این قسمت وجود دارد و آن این‌که: این بشارت را جز کسی‌که مخلص بوده و فرزند نیکویی برای امت‌اش است، پاس نمی‌دارد؛ کسی‌که برای امت سیادت و سربلندی را می‌خواهد؛ نه فرمانبرداری و فروتنی را! این بشارت را پاس نمی‌دارد؛ مگر آن‌که بندۀ مطیع و فروتنی برای الله سبحانه وتعالی بوده و در مسیر حق و کسب رضایت اوتعالی قدم برداشته است! این بشارت را پاس نمی‌دارد؛ مگر آن‌که می‌داند زندگی بدون حاکمیت دین الله سبحانه وتعالی در روی زمین امکان ندارد و این‌که زندگی واقعی زندگی آخرت است!

بدون شک این بشارت تحقق نمی‌یابد؛ مگر برای کسی‌که سیرت مصطفى را احیا نموده، در مسیر او گام برداشته و شریعتی را پیروی نموده است كه آن‌حضرت صلى الله عليه وسلم بر آن مبعوث شده است... در این صورت است که امت اسلامی از سوی پادشاه هستی و چیره‌دست یاری خواهد شد و این کار بر الله دشوار نیست؛ زیرا اوتعالی فرموده است:

‏﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ إِن تَنصُرُواْ ٱللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدَامَكُمۡ وَٱلَّذِينَ كَفَرُواْ فَتَعسٗا لَّهُم وَأَضَلَّ أَعمَٰلَهُمۡ ‏ذَٰلِكَ بِأَنَّهُم كَرِهُواْ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ فَأَحبَطَ أَعمَٰلَهُمۡ ‏أَفَلَم يَسِيرُواْ فِي ٱلأَرضِ فَيَنظُرُواْ كَيفَ كَانَ عَٰقِبَةُ ٱلَّذِينَ مِن قَبلِهِم دَمَّرَ ٱللَّهُ عَلَيهِم وَلِلكَٰفِرِينَ أَمثَٰلُهَاۡ ‏ذَٰلِكَ بِأَنَّ ٱللَّهَ مَولَى ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَأَنَّ ٱلكَٰفِرِينَ لَا مَولَىٰ لَهُم﴾

[محمد:۷-۱۱]

ترجمه: ‏‏ای مؤمنان! اگر (دین) الله را یاری کنید، الله شما را یاری می‌کند (و بر دشمنان‌تان پیروز می‌گرداند) و گام‌های‌تان را استوار می‌دارد.‏ کافران، مرگ بر آنان باد و الله اعمال ایشان را باطل و بیسود گرداند!‏ این بدان خاطر است که چیزی را که الله فرو فرستاده است، دوست نمی‌دارند و لذا الله کارهای (نیک) ایشان را هم باطل و بیسود می‌گرداند.‏ آیا در زمین به گشت و گذار نپرداخته‌اند تا ببینند عاقبت کسانی که پیش از ایشان بوده‌اند به کجا کشیده و چه شده است‌؟ خداوند آنان را نابود ساخته است، و برای کافران امثال این عواقب و مجازات‌ها خواهد بود.‏ این بدان خاطر است که الله سرپرست و یاور مؤمنان است و لیکن کافران هیچ‌گونه سرپرست و یاوری ندارند!

نویسنده: مسلمه الشامی (ام صهیب)

مترجم: عبد الرحمن ملکزاده

 

ادامه مطلب...

کورونا؛ از رسوایی تا آشکارسازی چهرۀ واقعی سرمایه‌داری

(ترجمه)

خبر:

با توجه به این‌كه اقدامات سخت‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کورونا در سراسر جهان تشدید می‏شود، سه‌میلیاردتن فاقد ساده‌ترین سلاح؛ یعنی آب و صابون برای وقایه از این مرض هستند. مرض ساری "کووید 19" که در پایان سال 2019 در چین ظاهر شد، بیش از یک میلیون تن را در جهان آلوده کرده و بیش از 50 هزار تن دیگر را کشته است. اروپا با بستن مرزهای خود و قرنطینه نمودن میلیون‏هاتن در خانه‌های‌شان، به کانون جدید این بیماریی همه‌گیر تبدیل شده است. اما اضطراب در کشورهای درحال توسعه که سیستم‏های بهداشتی آن‌ها شکننده است، افزایش می‏یابد. رهبران آفریقا و آسیا برای جلوگیری از شیوع این بیماری محدودیت‏های سفر و قرنطینه را وضع کردند. اما ملیون‏ها نفر دست‏رسی به امکانات شست‌وشوی منظم دست‌ها، ساده‌ترین اصل پیشگیری که دانشمندان روی آن تمرکز دارند را ندارند. صندوق کودکان سازمان ملل (یونسف) معتقد است 40٪ از جمعیت جهان؛ یعنی سه‌میلیارد نفر نمی‌توانند دست خود را در خانه شست‌وشو دهند. (منبع: الجزیره نت)

تبصره:

واضیح است كه مرض ساری کورونا آن‌چه وضعیت كشورها و مردم را دگرگون کرده است، نظام سرمايه‌داری را نیز رسوا نموده و فساد آن را از جنبه‏های مختلف افشاء کرده است. اگر دولتی مانند دولت اسلامی وجود داشته باشد که دارای یک تمدن و ایدیولوژی بدیل به جای سرمایه‌داری باشد، جهان را دگرگون کرده و زمین را از زیر قدم‏های نظام متعفن، پوسیده و تحمیلی سرمایه‌داری که توسط كشورهای جهان به عنوان نظام و سبک زنده‏گی گرفته می‏شود، نجات می‏داد.

در عرصۀ اقتصادی این بیماری همه‌گیر ثابت نموده که نظام سرمایه‌داری چقدر شکننده است و نمی‌تواند اقتصاد را که همیشه به آن افتخار کرده و به عنوان متبارزترین اصل در این نظام بوده که حتی وجه تسمیه این نظام از آن گرفته شده است را حفظ کند. این ذرۀ مکروسکوپی ثابت ساخت که نظام سرمایه‌داری در مقابل آفات و فجایع هیچ تاب و توانی ندارد. تمام جهان شاهد میزان خسارات و سقوط سهام و بورس بوده و این‌که چگونه این بحران باعث سقوط شرکت‏ها و سرمایه‌گذاران در سطح جهان شد، علاوه بر انتظارات ترسناکی‌که در صورت صحت، باعث فروپاشی و افول سایر کشورها می‏شود.

در سطح انسانی، سرمایه‌داری ثابت کرده که هرگز به دنبال منافع اقوام و ملل نبوده و بیشتر دغدغه‏های آن خدمت به افراد متنفذ سرمایه‌دار و منافع مافیای اقتصادی و بازارها بوده است. به شکل وحشت‌ناکی مردم در لبۀ پرتگاه فقر، بیکاری و گرسنگی قرار گرفته‌اند و مثال بارز غیر انسانی بودن نظام سرمایه‌داری اینست که 40 درصد از جمعیت جهان آب و صابونی در خانه‏های خود به عنوان حداقل‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماریی همه‌گیر را ندارند؛ درحالی‌که جهان بر روی تریلیون‏ها دالر و بارون پول شنا می‏کند!!

این یک واقعیت است که نظام سرمایه‌داری یک نظام فاسد، ناعادلانه و غیر انسانی است؛ مگر برای تعدادی انگشت شماری از حاکمان، جنایتکاران و افراد با نفوذی‌که همین تعداد اندک تا حال باعث شدند که این نظامِ غیر انسانی در کثافت‌دانی تاریخ دفن نشود. تنها چیزی‌که جهان به آن شدیداً نیاز دارد، نظامِ اسلام است؛ تمدنی‌که علم، پیشرفت، بیداری، رحمت، عدل و اطمینان خاطر را برای بشریت در قبال دارد. ما به درگاه الله سبحانه وتعالی دعا می‌کنیم که هرچه زودتر اسلام را به صحنۀ قدرت بیاورد و سعادت بشریت را بازگرداند و آن را از چنگال‏های سرمایه‌داری و جهنم حاکمان خلاص کند.

نویسنده: مهندس/انجینیر باهر صالح

مترجم: یاسین "سادات"

ادامه مطلب...

کرونا و تأثیر آن در روابط جهانی

(ترجمه)

با وجودی‌که ویروس کرونا باعث از بین رفتن ملیون‌ها تن مانند انفلونزای اسپانیوی در نصف اول قرن بیستم نشده و اندازه‌ی تلفات آن کمتر از امراض چون طاعون، جدری (آبله)، ایدز و ایبولا بوده است؛ اما جهانی شدن آن خطرناک‌تر از خود مرض است که باعث متوقف شدن چرخه اقتصاد، مواجه ساختن ناگهانی بیشتر کشور‌های جهان با رکود، متوقف ساختن پرواز‌ها، گردشگری، صنعت‌ها و به نابودی کشانیدن تجارت جهانی، متوقف شدن رشد اقتصادی، مشکلات تعطیلی، فلج ساختن زندگی معیشتی و تعلیمی گردید. اگر مدت زمان شیوع و گسترش این مرض به درازا بکشد، ترس آن می‌رود که تمام جهان با کساد کامل مواجه گردد.

سرعت انتشار ویروس کرونا و ناتوانی وسایل صحی در متوقف ساختن آن در جهان، این مرض را جهانی ساخته و در روابط، نظام و موقف جهانی و بین المللی تأثیر گذاشته است.

کرونا به یک امر جهانی مبدل شده که باعث قوی شدن یک نیرو و ضعیف گردیدن نیروی دیگری در جهان گردیده و شیوع این مرض فرصت جهانی را برای تعدادی از کشورها جهت بالا بردن جایگاه و افزایش ارزش جهانی شان مساعد ساخته و در عین زمان این مرض بار سنگینی است که حمل آن برای تعدادی از کشورها چالش‌آفرین بوده که سبب نابودی منزلت و تأثیر جهانی آنان گردیده است.

ویروس کرونا به گونه‌ی عملی قوت و ضعف نیرو‌های بزرگ جهانی را در برخورد با خود کاملاً واضح ساخت. به گونه‌ی مثال: کشور چین در تعامل سیاسی‌اش با این مرض در داخل و خارج برتری قابل ملاحظه‌ای را کسب کرد. رهبری چین در داخل کشور با سختی و جدیت تمام با رعیت‌اش در رابطه به منع شیوع مرض کرونا مبادرت ورزیده و با توانایی خاص و عالی تمام امکانات علمی پیشرفته را به تجربه گرفت که در نهایت موفق به جلوگیری از رشد و شیوع این مرض در زمان اندکی گردید که جهان را متحیر ساخت. اما این کشور در خارج از محدوده‌ی خودش، دست همکاری برای انگلیس، صربستان، ایران و هر آن کشوری‌که خواهان همکاری از وی شدند، دراز نمود و این مساعدت و همکاری بخاطر فایده و ضرر نه؛ بلکه بخاطر مسوولیت جهانی بود که در نتیجه احترام و تقدیر کشورهای جهان را کسب کرد و به عنوان بزرگترین کشوری دیده می‌شود که سایر کشورهای جهان نیازمند آن اند. رییس جمهور صربستان در سخنرانی در میان اتباع کشور‌ش از همکاری‌های چین با کشور‌اش تشکر نموده و از کوتاهی در همکاری از هم‌پیمانان اروپایی‌اش انتقاد نمود.

در مقابل امریکا در جایگاه یک کشور فرصت‌طلب و خودخواهی ظاهر گردید که به جز از منافع خود‌ش چیزی دیگری نمی‌خواهد. به گونه‌ای مثال: این کشور به خاطر احتکار برای خودش، در صدد خرید ملکیت داروی آلمانی در مقابل یک ملیارد دالر گردیده و به استثمار و بدترین نوع حرص‌ورزی سرمایه‌داری آغاز نمود. برای امریکا چیزی جز اختصاص دادن دارو‌های کشف شده در ملکیت فکری‎اش نمی‌باشد. موقف‌گیری مصلحتی‌اش در مقابل این بحران به عنوان نخستین دولت در جهان و لزوم همکاری‌اش هنگام ضرورت به دیگران، کاملاً نامناسب بود.

اما اروپا در مقابل این حادثه به حیث یک نیروی بین‌المللی، از زمان بروز این مرض، خیلی‌ها سست، ضعیف، عاری از تعهد همکاری و به دور از تلاش در رویارویی با این مرض بوده که در مقابله با آن و هم‌چنان به عنوان یک نیروی به هم پیوسته حین شیوع این مرض عقب‌گرد نشان داد و تمام دولت‌های متحد از هم گسسته و به تنهای مصیر خود را پیمودند. بناءً اتحادیه اروپا و پیمان ناتو کدام منفعت و سودی نبخشید و به عنوان یک نیرویی‌که به سطح جهان باشد، ظاهر نگردید. فرانسه و آلمان در دام آزمایشات ایتالیا، اسپانیا و صربستان گیر افتاد و هم‌چنان انگلیس از دیگر کشور‌‌های اروپایی نظیر خودش تفاوتی چندانی ندارد؛ از این‌رو درهم ریخته شده و نتوانست به عنوان یک مظهر دولت جهانی در این حادثه بدرخشد.

کشور چین از دید جهانی در مقام بلندی قرار گرفت، اروپا عقب‌گرد داشت و امریکا باور جهانی را نسبت به خودش از دست داد. این‌ها همه دلالت به آغاز یک تغییر در موقف جهانی می‌کند؛ اما این تغییر محدود بوده و نمی‌توان آن‌را تجدید نظر در تشکیلات و از هم پاشیدن نظام جهانی کنونی عنوان کرد. ولی این امر ممثل آغاز عقب‌گرد در موقف جهانی بوده و می‌تواند که در آن ضعف جایگاه امریکا و اروپا و ازدیاد نیرو و جایگاه کشور چین تمثیل گردد؛ ولی این تغییر جهانی در نظام جهانی محدود باقی مانده و با وجود متأثر شدن از این حادثه به حال خود باقی خواهد ماند.

پیامدهای آنی این بحران اشاره‌ای به نابودی و از بین رفتن کامل نظم موجود ندارد؛ بلکه اشارات در رابطه به گسسته شدن نظام و ضعف ناشی از ناتوانی رهبری و کم شدن باور بدان وجود دارد. شاید این گسستگی و زمین خوردن که نظام بین‌المللی در این حادثه مهم به آن مواجه شد، مژده‌ای برای تولد دولت اسلامی باشد که این نظم باطل جهانی را نابود سازد و نظم جهانی جدیدی را اساس‌گذاری نموده و جهان را با بزرگی، عدل و نور اسلام رهبری نماید.

برگرفته از جریدۀ الرایه

نویسنده: استاد احمد الخطوانی

مترجم: عمر موحد

 

#كورونا

#Corona

19Covid#

ادامه مطلب...

تدابیر شدید دولت اندونیزیا در مقابله با ویروس کورونا

(ترجمه)

خبر

احمد یوریانتو سخنگوی ویژۀ دولت اندونیزی برای ویروس کورونا، طی یک کنفراس مطبوعاتی در روز پنج‌شنبه در جاکارتا  گفت: «تعداد واقعات مثبت ویروس کورونا به 309 نفر رسیده که از این تعداد 25 نفر جان باخته است.» (منبع: سی ان ان اندونزی، 19/3/2020) درحالی‌که دولت اندنیزی از مردمِ خود خواسته بود برای جلوگیری از ویروس کورونا خود را قرنطینه کنند و در خانه‌های‌شان بمانند، در این میان اما رسانه‌ها از ورود 49 کارگر چینی به کنداری، جنوب‌شرق سولاویزی خبر دادند. طوری‌که مردم اندنیزی از ورود کارگران چینی به کشورشان شگفت‌زده شدند و این خبر باعث واکنش شدید مردم اندونیزی علیه دولت شد که این حالت بیانگر تناقض موقف دولت اندونیزی در مقابل ملت را نشان می‌دهد .

لوهوت بنسار بانجنتان، وزیر هماهنگی امور دریایی و سرمایه‌گذاری دولت اندونیزی، اظهارداشت: «49 کارگر چینی برای کار به اندونیزی آمده‌اند و تأکید کرد که هیچ اقدامی غیرقانونی از سوی این کارگران صورت نگرفته است.» طبق گفته وی، آن‌ها درخواست ویزه از سفارت اندونیزی در پکن کرده بودند. از طرف دیگر کارمند ویژۀ وزارت نیروی کار، خانم دیتا اینداساری پاسخ داد که: «این کارگران جواز کار از ادارۀ نظارت بر استخدام کارگران خارجی را ندارند؛ بنابر این آمدن آن‌ها غیرقانونی است، به همین خاطر به آن‌ها دستور داده شد که مرکز شرکت را ترک کنند. (منبع: دتیک کوم، 18/3/2020)

تبصره

شکی نیست که ورود بیگانگان به ویژه چینی‌ها در بحبوحۀ ویروس کورونا در اندونیزی چه به عنوان کارگر و چه گردشگر، همان هم‌دردیی را که دولت باید نسبت به مردم اندونیزی نشان دهد، نادیده گرفته است. سازمان بهداشت جهانی، کوید19 را یک بیماری همه‌گیر جهانی دانست. دولت اندونیزی هم برای جلوگیری کوید19، سریعاً حالت اضطرار اعلان کرد؛ زیرا تعداد افراد آلوده به شکل سریع در حال افزایش بود. به نظر می‌رسد دولت اندونیزی در مقابله با این فاجعه، بسیار ضعیف است، طوری‌که از کشورهایی‌که مبتلا به این بیماری همه‌گیر قرار دارند، هم نتوانسته درس صحیح بگیرد. در نکات زیر مشاهده می‌شود که در بعضی از مناطق آن‌ها مشکلات قابل توجهی وجود دارد.

اول: دولت اندونیزی در انجام اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری همه‌گیر کورونا در این کشور سهل‌انگاری کرد. در عین حال برای مردم اندونیزی واضح است که دولت در تلاش مخفی کردن اطلاعات مربوط به ویروس کورونا می‌باشد، تا نشان دهد که اندونیزی عاری از این بیماری است. اما هنگامی‌که شک و تردید در مورد اعتبار اظهارات رسمی در بین مردم گسترش یافت، دولت افرادی را متهم کرد که عمداً اخبار دروغ را در رابطه به بیماری ویروس کورونا در اندونیزی پخش می‌کنند. چنان‌چه وزیر هماهنگی سیاست و امنیت، آقای محفوظ در اظهارات خود گفت: «تاکنون اندونزیا از ویروس کورونا عاری است. کسانی در رابطه به ویروس کورونا حرف می‌زنند، خواستار ایجاد مشکلات‌اند.» اما شک و تردید تنها از داخل به‌وجود نیامد، بلکه نخست‌وزیر استرالیا، اسکات موریسون هم توانایی و تلاش اندونیزیا را برای آزمایش بیماران کوید19 را زیر سوال برد. چناچه اندوزیا با جمعیتی در حدود 270 میلیون نفر، فقط حدود 136 نفر را آزمایش نموده و از مصدومیت کوید19 نتیجه منفی گرفته است. وزارت صحت/بهداشت اندونیزیا هم‌چنان به ادعای عدم وجود موارد کورونا ویروس در این کشور ادامه می‌داد تا جایی‌که رئیس جمهور گوکو ویدودو در بیانیه‌ای که یک‌روز پس از نفی وزیر صحت منتشر شد، کشف یک رویداد مثبت در اندونیزیا را تایید کرد. (دوشنبه 2/3/2020)

دوم: ترجیح‌دادن منافع اقتصادی بر سلامتی مردم. این امر از سیاست دولت اندونیزیا مشهود است، چنان‌چه علی‌رغم گسترش هولناک ویروس کورونا در جهان هنوز برای رونق بخش گردشگری، کار می‌کنند، تاجایی‌که دولت 10.2 تریلیون روپیه یا حدود 742 میلیون دلار امریکایی تشویق‌های مالی پرداخت کرده است. از این میزان حدود 3.3 تریلیون روپیه را به دولت‌های محلی که تعداد کم گردشگران دارند، کمک مالی کردند. به همین اساس می‌فهمیم که ارائه اطلاعات در مورد بیماران کورونا مغایر با تلاش  دولت برای بسیج گردشگران خارجی و داخلی است. به همین دلیل اطلاعات دولت در مورد بیماران کورونا اغلب تغییر می‌کند. همان طوری‌که برای یکی از بیماران در شهر چی‌آنجو اتفاق افتاد؛ تا جایی‌که اخیراً گزارش دادند که وی پس از مصدومیت به کورونا درگذشت، اما بعد خبر دادند که نتایج معاینه کورونای او منفی است.

سوم: تأمین منافع خارجی‌ها، به ویژه کشورهایی‌که در دادن قرضه به اندونیزیا دست دارند، مانند چین. به همین خاطر دولت علی‌رغم چین منبع ظهور کوید19 است و درها را برای کارگران چینی به شکل گسترده باز کرده است که این منجر به زیر سوال رفتن حاکمیت اندونیزیا در برابر چین از سوی مردم شد.

چهارم: عجلۀ دولت در مواجهه با بیماری کورونا، اولین بار دولت مرکزی مانع از اعلام رئیس‌های ولایات مبنی بر آلودگی کورونا شد. همان طوری‌که رئیس جمهور در بیانیۀ خود گفت: «بگذارید دولت مرکزی اطلاعات را مدیریت کند.» (13/3/2020) در عین حال دولت از اعلام مناطقی‌که تحت تأثیر ویروس کورونا قرار داشت، خودداری می‌نمود و سخنگوی رسمی برای مقابله با ویروس کورونا، دکتر اشار احمد یوریانتو اظهار داشت که دولت دلایل خاص خود را برای عدم اعلام مناطق آسیب‌دیده دارد. (12/3/2020) اما دو روز پس از این تصمیم دولت‌های محلی مجاز به انتشار اطلاعات در مورد بیماران ویروس کورونا شدند. چنان‌چه سخنگوی مقابله با ویروس کورونا روز یک‌شنبه (15/3/2020) گفت: «اکنون وظیفۀ سران ولایات است که اطلاعات را در مورد آسیب کورونا بدون ذکر هویت بیماری منتشر کنند. پس از این به نظر می‌رسید که دولت مرکزی می‌خواهد از شر این بیماری ساری خلاص شود. چون به رؤسای محلی اختیار تصمیم‌گیری داده و رئیس جمهور جکووی از رؤسای محلی خواست تا به نظارت خود ادامه دهند و در بررسی هر مورد با کارشناسان پزشکی مشورت کنند. ضمناً برای کنترل وضعیت مناطق خود با خبرگزاری ملی مدیریت حوادث مشورت کنند. (منبع: كومباس، 16/3/2020)

پنجم: ناتوانی‌که باعث شد دولت در مقابل گسترش وحشت‌ناک کورونا، با وجود تجربیات برخی از کشورها در این مورد سیاست درستی نداشته باشد. آیا شما مثل چین سیاست تعطیلی عمومی یا قرنطین را اجرا می‌کنید؟ یا مثل کوریا تمام مردم کشور را آزمایش می‌کنید تا بیماران آلوده را شناسایی و قرنطین کنید؟ گذشته از این دولت تا حالا بودیجه برای کورونا تعیین نکرده است. اگر این همه مشکلات به عهدۀ ادارۀ تأمین اجتماعی باشد، جمع کردنش از فاجعۀ کورونا سخت‌تر است، اما به نظر می‌رسد دولت راهی دیگری ندارد. وزیر مالیه/دارای، خانم سری مولیانی اندراواتی روز چهارشنبه در جاکارتا گفت: «ما بلافاصله یک جدول را برای تأمین امکانات درمانی شفاخانه‌ها، در دستور کار قرار می‌دهیم تا ادارۀ تأمین اجتماعی قادر به مقابله با کوید19 باشد.» به همین دلیل بیماران با مشکلات زیادی برخورد خواهند کرد؛ از جمله کمبود تجهیزات پزشکی و عدم پذیرش مریضان توسط بعضی شفاخانه‌ها.

شکی نیست که در رأس سیاست همه کشورها سرمایه‌دارانی است که تمام هم‌وغم‌شان دستیابی به منافع‌شان است و این امر باعث می‌شود که کشور ثروتمندی مانند اندونیزیا حاکمیت خود را از دست بدهد و نتواند نیازهای اساسی رعیت خود را برآورده کند. اما این بی‌خردان کسی جزء اجراء کنندۀ منافع اربابان‌شان نیستند که در حمایت از مواضع خود پول و حامی خارجی دارند.

بلی، چنین بلاهای در زمان اجداد امت اسلامی اتفاق افتاده است، همان طوری‌که در زمان حضرت عمر رضی الله عنه اتفاق افتاد. اما تفاوت موقف‌گیری از کجاست تا به کجا! در این حالت مسلمانان باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتقال ویروس انجام دهند و در زمینه کمک به بیماران با یک‌دیگر همکاری کنند. از خداوند جل جلاله می‌خواهیم که این معضل و بیماری همه‌گیر را برطرف کند. با این حال برای حاکم ساختن اسلام در جهان باید تمام تلاش مان را انجام دهیم و همۀ این بی‌خردان را از عهدۀ این مسئولیت مهم دور سازیم. این بیماری نامرئی، ناتوانی کل جهان در مقابله با کوچک‌ترین سرباز الله بود که با تأسیس خلافت تطبیق شریعت و برگشت حکم الله امت دوباره شأن و شوکت خود را بدست می‌آورد.

نویسنده: ادی سوديانا

مترجم: محمدزبیر "سباوون"

 

ادامه مطلب...

ناسازگاری جهانیان بعد از فروپاشی دولت خلافت: در هنگام مصیبت به الله و قدرتش اقرار می‌کنند؛ اما شریعت وی را حاکم نمی‌گردانند!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

ویروس کرونا جهان را در معرض تهدید قرار داده است. ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در صفحه تویترش نگاشته است: «واقعاً جایگاه بزرگی است که یکشنبه (15 مارچ) را روز ملی نیایش/دعا در کشور خود اعلام نمایم. در تلخ‌ترین روز تاریخ خود قرار داریم. به خدا رو می‌آوریم تا ما را در چنین حالت حمایت نماید و قدرت ببخشد.» ترامپ به یاد ما آورد که فرعون مصر در لحظۀ هلاک شدن به الله پناه برد، هنگامی‌که گفت: «معبودی نیست به جز معبودی‌که بنی اسرائیل به آن ایمان آورده‌اند.» این سخن را قبل از این‌که غرق شود، به زبان آورد تا از غرق شدن نجات یابد.

به این منوال نعیم الطاهر دبیرکل شورای عالی دعوت و ارشاد ولایت خرطوم به امامان و خطیبان مساجد دستور داد که خطبه‌های جمعه را به آگاهی‌دهی و شيوه‌های وقایه از خطر مرض کرونا تخصیص دهند. وی اشاره نموده که این دستورات به تأکید دستورات ویژۀ حکومت ولایتی و مصوبه‌های شورای‌وزیران حکومت پیرامون تدابیر محافظتی و اجراءات احتیاطی برای مقابله با مرض کرونا صادر گردیده است. (منبع: روزنامه سودان، پنج شنبه، 19 مارچ 2020م)

شناخت الله سبحانه وتعالی، ایمان آوردن و تعظیم به وی، چیز ناگهانی و اضطرای نیست که انسان خود را از هلاکت و نابودی نجات دهد؛ چنانچه فرعون، دشمن الله سبحانه وتعالى هنگامی‌که غرق می‌شد، به الله پناه آورده گفت:

﴿آَمَنْتُ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلَّا الَّذِي آَمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِيلَ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ﴾

[یونس:90]

ترجمه: ایمان دارم که معبودی وجود ندارد؛ مگر آن معبودی‌‌که بنی اسرائیل بدو ایمان آروده‌اند و من از زمرۀ فرمان‌برداران هستم!

الله سبحانه و تعالی در جوابش می‌فرماید:

﴿آَلآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ * فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آَيَةً وَإِنَّ كَثِيراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آَيَاتِنَا لَغَافِلُونَ﴾

[یونس: 91-92]

ترجمه: آیا اکنون و حال آن‌که قبلاً سرکشی می‌کردى و از زمرۀ تباهکاران بودی. پس امروز جسد تو از نابود شدن نجات می‌دهیم تا این‌که برای پسینیان خود نشانه‌ای باشی، هرچند بسیاری از مردمان نسبت به آیات ما بی‌خبرند!

معنای آیت این است که تو به یاد نیاوردی که معبودی داری؛ مگر حالا در اثنای غرق شدن؛ زیرا فرعون قبل از مصیبت (غرق شدن) غافل بود؛ بناءً در هنگام مصیبت اقرار به موجودیت الله به فرعون نفعى نرساند.

الله سبحانه وتعالی قصه‌های ملت‌های گذشته را برای عبرت گذاشته است؛ اما برای کسی‌که عبرت بگیرد! جهان به تناقض/ناسازگاری بدی مبتلا شده و این تناقض بر فرمان‌روایان و كارگزاران امور خیمه زده است و جزء از نفاقی‌که بشر در آن زندگی می‌کند، شمرده می‌شود؛ زیرا در حالات عادی با شریعت الله و کسی‌که به سوی آن فرا می‌خواند، در نبرد استند؛ اما در حالات مصیبت همه از الله نجات و گشایش می‌خواهند، چنانچه فرعون -که در هلاکت قرار گرفت- از الله نجات خواست، اما همیشه در غفلت قرار داشت؛ مگر در هنگام فاجعه -غرق شدن. آیا حکام امروزی عبرت نمی‌گیرند؟ خطبه‌های جمعه را به دعا و تضرع و عاجزی به الله سبحانه وتعالی تخصیص می‌دهند؛ در حالی‌که شریعت الله را معطل گردانیده‌اند؟!

پس از فروپاشی دولت خلافت که اسلام را در تمام جهازها/ادارات و نظام‌های داخلی آن تطبیق می‌کرد و اسلام را اساس سیاست خارجی و تعامل با تمام ملت‌های جهان گردانیده بود، که اين دولت موجب آن شد که فکر عمومی‌که آموزه های آسمانی را با آن‌چه در زمین رخ می‌داد، انسجام و هماهنگی کامل بخشد.

اما پس از سال 1924م و با حاکمیت نظام سرمایه‌داری که دین را از زندگی جدا نموده و به الله حق تشریع قایل نیست، تناقض آشکارا و ناسازگاری کامل در جهان ظهور کرد، به طوری‌که از نقش شریعت در تشریع و قانون‌گزاری کاسته شد، حق تقنین به بشر بدون قید رجوع به احکام الله داده شد، با رضایت و افتخار قانون غرب را پذیرفتند و حل و فصل قضایا به غیر از شریعت محول شد که بيانات مسؤولین بیان‌گر آن‌ست. سرمایه‌داری و بازتاب‌های آن همانند دموکراسی و کثرت‌گرایی را به فال نیک گرفتند، شریعت الله را کنار گذاشتند و قانون و دستور وضعی-بشری را جایگزین آن نمودند که ماده‌های آن از قوانين اساسی فرانسه، انگلیس و امریکا اقتباس و گرفته شده و بر سرزمین ما -که سائر سرزمین‌های اسلامی حالت مشابه دارد- در تمام عرصه‌ها مجموعه قوانین وضعی‌ حاکم است که نه تنها متفاوت از احکام شریعت ماست؛ بل‌كه مخالف و ضد اصول قطعی شریعت ما نیز است؛ از آن جمله قوانین ذیل هست:

1- میثاق سازمان ملل، پیمان‌ها و قطعنامه‌های صادره از شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و دادگاه بین الملی (لاهه) و دادگاه جزائی و سائر فرع‌های این سازمان همانند سازمان یونسکو، سازمان جهانی کار، سازمان‌های حقوق بشر، سازمان جهانی تجارت و سائر سازمان‌ها. حکومت پابندی به معاهدات فوق را پنهان نمی‌کند؛ بلکه علناً به آن‌ها افتخار می‌کند و آن را در نصاب آموزشی حتی در کتاب علوم اسلامی می‌گنجاند –که در کتاب صنف اول سودان، در یک فصل مکمل در مورد حقوق بشر و اساسات آن به طور مفصل بحث می‌کند.

2- قانون اساسى، که آن عبارت از اصولی‌ست که شکل دولت، نظام حکومتداری، قدرت و توزیع آن را قوت می‌بخشد. در سودان تمثیل کننده آن نظام اصلی حکومت و نظام شورای‌وزیران هستند که هر دوی آن؛ در صورتی‌که پژوهش کنیم؛ نه با بهره‌گیری از شریعت وضع شده و نه بر منهج و طریقۀ شریعت؛ بلکه بر منوال قوانين اساسى عربی وضع گردیده که از قوانين اساسى غربی نقل شده است؛ به جز عبارت‌های کلیشه‌ای و عام اسلامی‌ که در هنگام صدور حكم به آن مراجعه نمی‌گردد؛ زیرا مقتضای محول کردن موافقت و بهره‌گیری است و آن شعار است؛ نه اساسى براى اتخاذ تصامیم.

3- دوستی با کفار از جمله سیکولرها و نظام‌های صلیبی غربی، با آن‌که این کشورها دشمنی خود را با هر حرکت سیاسی و نظامی‌که هدف و غرض اسلامی داشته باشد، آشکارا اعلام می‌دارند و با آن حرکات به جنگ و پاکسازی نظامی، جسمی و مالی در هر جایى‌که باشند، می‌پردازند. جزء لا ینفک سیاست خارجی آن‌ها، آتش‌بس با صهیونست‌هاست؛ در حالی‌که آنان دشمنان محارب و غصب کنندگان عملی و حقیقی هستند؛ نه  گمانی. با آن‌که شریعت جنگ با آنان و اخراج نمودن‌شان را از سرزمین مقدس واجب ساخته است... اگر درحالت ضعف باشیم، حد اقل این است که باید با آنان آتش‌بس برگزار نکنیم و عهد و پیمان نداشته باشیم؛ چنان‌چه امروز بعد از ملاقات رئیس شورای بزرگان سودان با نخست‌وزیر دولت یهود عهد بستند، که به موجب آن زمینه هوایی را برای طیاره‌ها/هواپیماهای آن‌ها گشودند؛ بلکه برای این‌که از مخزن و منبع قدرت و ضعف‌مان مطلع شوند و این چیزی است که آنان را برای تسلط بر کشورهای مسلمین کمک می‌کند.

4- تشریع گناهان کبیره و تصویب قوانینی‌که آن گناهان را بهبود می‌بخشد. در نظام اقتصادی از طریق اجازه دادن به شبکه‌های ربوی/سودی معامله ربوی تشریع گردیده و قوانین برای مراجعه نمودن به آن هنگام اختلاف سودخوران وضع گردیده است. الله سبحانه وتعالی می فرماید:

﴿فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ﴾

[بقره: 279]

ترجمه: پس اگر چنین نکردید (از ربا خواری دست نکشیدید) بدانید که به جنگ با الله و پیامبرش برخاسته‌اید.

تقنين مالیات و حقوق گمرکی، مسلم در صحیح خود روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد زنی‌که زنا کرد، سپس حد بر آن جاری شد و توبه نمود، فرمود: «لَقَدْ تَابَتْ تَوْبَةً لَوْ تَابَهَا صَاحِبُ مَكْسٍ لَغُفِرَ لَهُ» یعنی او توبه‌ای نموده که اگر گیرنده حقوق گمرکی و مالیات توبه می‌کرد، قطعاً بخشوده می‌شد.»

قرطبی در کتاب خود "المفهم" گفته: «در این شکی نیست که مالیات از عظیم‌ترین، بزرگ‌ترین و فاحش‌ترین گناه است. نووی هم مثل او چنین گفته است. ذهبی مالیات را در کتاب الکبائر-گناهان کبیره- ذکر کرده است... و در نظام اجتماعی حالا در سودان برای تصویب توافق سِیداو فضاسازی می‌گردد که در کلیات و جزئیات با اسلام در تناقض است!

5- ظلم بر مردم با ندادن حقوق‌شان و این از هیچ‌کس پنهان نیست؛ ظلم و ستمی‌که بر انسان با گذاشتن‌شان در دائره سه گانه مرگبار: فقر، نادانی و گرسنگی، با عدم توزیع عادلانه ثروت و انبار نمودن آن در جیب آزمندان، ظلمی‌ست، فوق ظلم.

دلیل هلاکت ملت‌های گذشته همانا به بازی گرفتن حدود الله متعال است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده‌است:

«إِنَّمَا أَهْلَكَ الَّذِينَ قَبْلَكُمْ، أَنَّهُمْ كَانُوا إِذَا سَرَقَ فِيهِمُ الشَّرِيفُ تَرَكُوهُ، وَإِذَا سَرَقَ فِيهِمُ الضَّعِيفُ أَقَامُوا عَلَيْهِ الحَدَّ»

ترجمه: آنچه که پیشینیان را هلاک و نابود کرد، این بود که آن‌ها هرگاه شخص شریف/زور مند دزدی می‌کرد، رهایش می‌کردند(حد را بر وی جاری نمی کردند) و هرگاه ضعیف دزدی می‌کرد، حد را بر وی جاری می‌کردند.

سبب هلاکت آنان تطبیق حدود بر ضعفا و عدم تطبیق حدود بر زورمندان بود؛ پس در مورد کسی‌که حدود را به طور کامل ترک کند و احکام وضعی ساختۀ بشر را جایگزین آن نموده‌اند، چه فکر می‌کنيد؟!

جهان از مصیبت و نابودی نجات نمی‌یابد؛ مگر با دولت خلافت راشده‌ای که شریعت الله را در تمام حالات تطبیق کند؛ دولتی‌که متسحق این است که الله ضرر را از آن دور نموده و از نابودی‌ها آن را در امان دارد.

نویسنده: غاده عبد الجبار (ام اواب)

برای رادیوی دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

 

#خلافت را بر پا نمایید
#YenidenHilafet
#
أقيموا_الخلافة
#ReturnTheKhilafah

ادامه مطلب...

سعودی در جنگ اقتصادی نفت داخل شده تا با عث کاهش بازار نفط گردد؛ چی کسی از این جنگ بهره می‌برد؟

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

به تاریخ 9 مارچ 2020م قیمت نفت به صورت بی‌سابقه‌ای در جریان چند دقیقه 30 فیصد تنزیل یافت. این تنزیل بعد از چند روز باعث خسارات زیادی در سطوح مختلف شد که چنین کاهشی را در طول چندین سال قبل از آن ندیده بودیم. یقیناً که این تنزیل قیمت نفت به معنی واقعی آن، شکست محسوب می‌گردد؛ زیرا معمول نیست که یک کالای تجاری در ظرف چند دقیقه ثلث قیمت خود را از دست بدهد. پس سوال است که عوامل کاهش و ورشکستگی این‌چنینی چی‌ می‌باشد؟

شکی نیست که انتشار ویروس کرونا و نگرانی بی‌سابقۀ جهان از این مرض باعث شد تا تقاضا و تولیدات نفت تنزیل پیدا کند؛ به دلیل این‌که اکثر دولت‌های جهان اقدامات را برای محدود ساختن سفر و حمل و نقل گرفتند، مخصوصاً چین که اقتصاد دوم جهان را تشکیل می‌دهد؛ کشوری‌که بزرگ‌ترین وارد کنندۀ نفت خام به حساب آمده و روزانه در حدود 10ملیون بشکه نفت استفاده می‌کند.

بی‌نتیجه ماندن توافق تنزیل تولیدات نفت بین سازمان "اوپک" و روسیه باعث شد تا قیمت نفت 10درصد کاهش یابد و در روز دوم آن 30 درصد قیمت نفت کاهش یافت، چنانچه سعودی تصمیم گرفت که قیمت نفت خود را کاهش داده و در ماه اپریل 2020م قیمت هر بشکه نفت نسبت به ماه مارچ شش دالر تقلیل یافت. این تصمیمی بود که منجر به کاهش قیمت نفت بیشتر از ده دالر در بازار گردید. علاوه بر آن‌که این تصمیم اشارۀ واضح بر جنگ نفت بین سعودی و روسیه است، مسأله‌ای ‌که باعث شد تا غوغا و عدم تسلط در بازار نفت و کاهش قیمت نفت را به صورت ناگهانی با خود داشته باشد.

قیمت یک بشکه نفت خام در ابتدای سال 2020م به 72 دالر رسیده بود؛ اما امروز کاهش 30 دالر از آن قیمت را مشاهده می‌کنیم؛ در حالی‌که احتمال می‌رود 20 دالر دیگر نیز کاهش یابد؛ یعنی سطح قیمت نفت به قیمت دهۀ هشتاد قرن گذشته برگشته و خسارات بی‌حد و مرزی به سعودی و دولت‌های تولید کنندۀ نفت وارد گردد. در سایۀ کاهش پیمان "اوپک" دولت‌های عضو "اوپک" روزانه بیشتر از نیم ملیارد دالر خساره می‌کنند؛ علاوه بر آن‌که شرکت" آرامکو" سعودی بیشتر از 300 ملیارد دالر را در جریان چند ساعت محدود از دست داده و قیمت طلا و پول‌های ثابت در برابر آن بلند رفته و هم‌چنان از این ناحیه خسارات پی‌درپی و بزرگ در سهام بازار جهانی وارد شده است.

پوتین رئیس جمهور روسیه از کاهش قیمت نفت توسط تولیدات کننده‌گان نفت به نفع امریکا اظهار نگرانی کرده، چیزی‌که او را وادار ساخت تا بگوید از اول ماه اپریل هر دولت به هر شکلی‌که می‌خواهد تولید نفت داشته باشد! پوتین به این نظر است که کاهش تولید نفت و سیاست محدود ساختن تولید نفت فرصت بزرگی برای شرکت‌های نفت شینی امریکا ایجاد می‌کند؛ زیرا این شرکت‌ها تولید نفت‌شان را زیاد نموده؛ در حالی‌که شرکت‌های روسی بر همان میزان نفت خود باقی می‌مانند. به دلیل عمل‌کرد به توافق‌نامۀ کاهش نفت که روسیه در دسمبر2016م با "اوپک" امضاء نموده بود، موضوعی‌که امریکا را کلان‌ترین تولید کنندۀ نفت جهان گردانید و انتظار می‌رود که روزانه در حدود 13 ملیون بشکه در ربع همین سال تولید کند.

کاهش تولید نفت روسیه به مثابۀ سیلی برای شرکت‌های تولید کنندۀ نفت شینی امریکا و کسانی است ‌که به طور مستمر نیاز به بلند رفتن قیمت نفت دارند. بناءً موقف روسیه از این جنگ واضح و معلوم است که هدف آن زدن تولید نفت امریکا است؛ اما سعودی از این بازی و از این جنگ با روسیه چی بهره می‌برد؟

به نظر می‌رسد که سعودی می‌خواهد بیشترین سهم تولید نفت را در بازار نفت داشته باشد؛ به همین دلیل تصمیم نمایشی به افزایش تولید و پائین آوردن قیمت نفت گرفت تا از این ناحیه حربۀ در وقت انتشار ویروس کرونا داشته باشد؛ وقتی‌که ویروس کرونا تقاضای نفت را در جهان پائین آورده است. البته مصرف تولید نفت در سعودی کم است و در نتیجه روسیه دو گزینه دارد: یا این‌که تولید نفت خود را با مصارف بیشتری گسترده‌تر ساخته و قیمت نفت را کاهش دهد که در این صورت بیشترین خساره متوجه پوتین شده و یا این‌که از موقف‌اش عقب‌نشینی کرده و باید در میز گفتگوهای"اوپک" برگشته و توافق‌نامه کاهش تولید نفت را دو باره قبول کند.

سعودی خود را در جنگ بازار نفت با روسیه دخیل ساخت؛ اما در قدم اول بیشترین استفاده را ترامپ رئیس جمهور امریکا از این جنگ برده و هرگز از این مسأله به تشویش نمی‌باشد؛ بلکه تنها این ورشکستگی بازار نفت را نگاه می‌کند. با این‌که بر شرکت‌های تولید کنندۀ نفت امریکائی فشار وارد می‌شود و حتی خیلی از این شرکت‌ها به افلاس مواجه شده و خسارۀ بزرگی در بازارشان وارد می‌شود؛ چنانچه این مسأله در سال 2014م اتفاق افتاد.

نقش "اوپک" در تأثیر قیمت نفت جهانی به خاطری است که بیشترین میزان تأثیر را در بلندبردن و کاهش تولید نفت در داخل و خارج دارند، مانند توافق‌نامه‌های بیرون از "اوپک" مثل روسیه. هم‌چنان مسألۀ مهم حمایت از تسلط دالر امریکائی در بازار نفت بعد از لغو توافق‌نامۀ "پترو دولار" می‌باشد؛ یعنی امریکا وقتی تجارت پترول را به دالر به حیطۀ خود گرفت؛ گویا وعده به این داده که میزان زیادی دالر را برای معاملات نفت چاپ می‌نماید تا تقاضای دالر را برای دولت‌های وارد کنندۀ نفت جهت خرید نفت تکمیل کند؛ آن هم بدون پشتوانۀ طلا به گونه‌ای‌که از هر 100دالر امریکا تنها 5 سنت آن پشتوانۀ طلا دارد. هم‌چنان تحمیل موجودیت مقدار بسیاری از دالر به صورت احتیاطی در بانک‌ها؛ مخصوصاً در دولت‌های وارد کنندۀ نفت تا واردات نفت را در آینده پشتیبانی کرده و این توافقی بود که در سال 1974 م بعد از دیدار "هنری کسنجر" وزیر خارجه اسبق امریکا در دیدارش با ملک فیصل به حیث بزرگترین دولت‌ صادر کنندۀ نفت گرفته شد و در آن دیدار به توافق رسیدند که از آن به بعد سعودی قیمت نفت را به اساس دالر به فروش برساند. در سال 1975م سازمان "اوپک" تنها دالر امریکائی را من‌حیث پول خرید و فروش نفت قبول کردند.

بناءً لازم است که ارتباط اعتماد دالر از نفت جدا شده تا دالر سقوط کند و این عمل از طریق خرید و فروش نفت به طلا و نقره و دیگر پول‌ها بوده؛ نه این‌که انحصار خرید و فروش نفت تنها به دالر باشد؛ چنانچه لازم است که ثروت‌های نفتی ما حفظ شده؛ نه این‎که به خاطر مصالح امریکا علیه روسیه به جنگ بپردازیم. واقعاً بسیار دردناک است که امروزه سعودی نفت خود را به پول ناچیزی به اجانب می‌دهد و واقعاً بسیار شرم‌آور است که دولت‌های سازمان "اوپک" که در رأس این دولت‌ها سعودی و کویت قرار دارند، در خدمت "ترامپ" قرار داشته و بی‌شرمانه در کمال احمقی به خاطر مصلحت امریکا در جنگ اقتصادی نفت با روسیه داخل شوند.

سوال اینست که چی وقت این غارت تنظیم شدۀ سرمایه‌های ما پایان خواهد یافت؟ چی وقت این بازی‌های سیاسی و اقتصادی جان‌کاه از سر ما دور خواهد شد؟ شکی نیست که جواب این سوالات را بسیاری از ما می‌دانیم که هرگاه تصمیم و صلاحیت به دست فرزندان مخلص امت مسلمه در سایۀ دولت اسلامی بیفتد، در آن وقت این غارت‌گری‌ها، بازی‌های سیاسی و اقتصادی پایان خواهد یافت؛ دولتی‌که تصامیم سخت را متحمل شده و این دنباله‌روی مطلقه و ذلت‌بار را از زنده‌گی‌اش دور ساخته و همان عزت گذشته مان را باز می‌گرداند.

﴿قَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْيَانَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ* ثُمَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يُخْزِيهِمْ وَيَقُولُ أَيْنَ شُرَكَائِيَ الَّذِينَ كُنتُمْ تُشَاقُّونَ فِيهِمْ قَالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ إِنَّ الْخِزْيَ الْيَوْمَ وَالسُّوءَ عَلَى الْكَافِرِين﴾

[نحل: 26]

ترجمه: کسانی‌که قبل از ایشان بودند (نیز) از این توطئه‌ها داشتند؛ ولی الله (سبحانه وتعالی) به سراغ شالوده (زندگی) آن‌ها رفت و آن را از اساس ویران کرد و سقف از بالا بر سرشان فرو ریخت و عذاب (الهی) از آن جایی‌که نمی‌دانستند، به سراغ‌شان آمد!

نویسنده: حامد عبدالعزیز

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

دیگر ازهر مرجع صحیحی‌که مسلمانان باید بخاطر دین‌شان به آن اعتماد کنند، نیست؛ زیرا در وفاداری از فرعون‌های مصر بر عدم حکم آن‌چه الله سبحانه‌وتعالی نازل کرده، خاموشی اختیار نمود! Featured

  • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

دانشگاه ازهر به درخواست رییس جمهور پاکستان، داکتر عارف علوی، فتوایی را صادر نمود که اجازه می‌دهد "نماز جمعه" به‌منظور اتخاذ اقدامات وقایوی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در پاکستان، تعطیل شود. به روز چهارشنبه مورخ 25 مارس 2020م، ‏رییس جمهور در یک تویتی چنین گفت: «من شکرگذار شورای عالی و مفتی اعظم شیخ الازهر برای پاسخ‌دهی به درخواست شخصی‌ام هستم که در خصوص جماعت‌‌‌ نماز‌های فرض و نماز جمعه در مساجد در جریان این حمله وبایی کرونا، زمنیه راهنمایی ما شده است. »

دانشگاه ازهر فتوایی را صادر نمود که جواز الغاء(تعطیل یا لغو) نماز جمعه و جماعت را داد و دلیل فتوایش را ازین امر گرفت که: «هر مسلمانی با آن‌که بداند دهنش بوی سیر و پیاز می‌دهد، در مسجد داخل شدنش کراهت دارد!» حال آن‌که الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُولَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَنْ يَدْخُلُوهَا إِلَّا خَائِفِينَ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ﴾

(بقره: 114)

ترجمه: ‏(از جمله دشمنی ايشان نسبت به يکديگر و نسبت به مسلمانان اين است كه بعضی از قبيله‌ها معابد قبيله‌های ديگر را خراب نمودند و مسلمانان را از ورود به مسجدالحرام باز داشتند) چه كسی ستمگرتر(ظالم‌تر) از كسانی است كه نگذارند در مساجد و اماكن عبادت الله(سبحانه‌وتعالی)، نام الله(سبحانه‌وتعالی) برده شود و در ويرانی آن‌ها بكوشند؟ شايسته اينان نبود كه چنين (گناه بزرگی را مرتكب شوند و اين كارها را) كنند؛ بلكه می‌بايست (حرمت معابد را نگهدارند و) جز خاشعانه وارد آن‌ها نشوند؛ بهره آنان در دنيا زبونی و رسوائی و در آخرت عذاب بزرگی است.!

‏بناءً کدام یک از این دو قول(رای) صحیح است؟! ‏رای دانشگاه ازهر و استدلال باطلش برای منع(حرمت) رفتن به مسجد؛ جایی‌که بوی دهن نماز‌گزار کراهت دارد یا کلام الله سبحانه وتعالی که بدون هیچ ابهامی واضح است؟ ‏آیا جامع ازهر و هر آن کسی‌که در جست‌و‌جوی اخذ فتوا بود، فکر می‌کردند که امت از داشتن علماء محروم شده‌اند، حال آن‌که اکثرشان در پاکستان هستند! ‏فلهذا آیا گرفتن فتوا از موسسه‌ای‌که به فرعون‌های این عصر "السیسی" وفادار اند، جواز دارد؟! ‏ما چگونه توقع حفاظت دین مان را از موسسه‌ی(مرجع) کرده می‌توانیم که هر آن‌کسی‌که می‌خواست دین را با همکاری حکمرانان ضربه بزند، حمایت می‌نمود و مرجعی‌که در سرزمین الکنانه بر عدم اجرای حکم آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده خاموشی اختیار نمود و مرجعی‌که همیشه فتواهای صادر نموده است که به‌شکل صریح در مغاریت با کتاب الله سبحانه وتعالی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم قرار داشت. ‏به‌طور مثال فتوایش در خصوص جواز امضای معاهده‌ی "کمپ دیوید" همراه دولت یهود و به رسمیت شناختن "حق" یهودیان در سرزمین مبارک فلسطین و هم‌چنین فتواهای دیگرش مانند جواز اخذ سود(ربا) و جواز تطبیق نظام‌های غیر اسلامی فعلی... در نهایت صدها فتوای دیگر؟! ‏چگونه این فهم قابل قبول است که از نتیجه قیاس به وجود آمده باشد؛ در حالی‌که قیاس در عبادات جواز ندارد؟! یا آیا جامع ازهر و رییس جمهور پاکستان فکر می‌کنند که این فهم نادرست توسط عوام پاکستان و علمایش قابل هضم خواهد بود؟! ‏یقیناً بزرگ‌ترین استهزا در واقع حقارت خردمندان عقل است‌.

ای مسلمانان در پاکستان!

رییس جمهور پاکستان می‌خواهد ناکامی و غفلت رژیم را در پالیسی مراقبت از امور صحت مردم توسط بستن دروازه‌های مساجد، پرده بیندازد. رژیم قبل از همه‌گیری وبای ویروس کرونا نیز در خصوص تأمین خدمات صحی مردم ناکام مانده بود. آیا ندیده اید که حکومت حتی در حالت‌های معمولی توانایی تأمین تداوی و معالجه را نداشت؛پس چگونه درین صورت‌حال وبایی شما توقع ارائه خدمات صحی باکیفیت را ازین رژیم دارید؟! ‏تحمیل منع رفت و آمد و بستن مساجد در واقع گریز از مسوولیت است؛ بناءً تا این‌که مردم از یک جنبه دیگر از فساد و ناکامی رژیم در خصوص تأمین صحت آگاهی حاصل نکنند. ‏اگر حکومت پاکستان از وعید آن‌چه در کتاب الله سبحانه وتعالی در مورد حرمت بستن مساجد اندکی هم آگاهی می‌داشت، حتماً در خصوص همین معضل از احتیاط و فکر عمیق استفاده می‌کرد ‏و اگر نیازی می‌بود، این رژیم اقداماتی را اتخاذ می‌کرد تا نمازگزاران را از مبتلا شدن به این بیماری محافظت کند. ‏به‌طور مثال: در میان صفوف پیش‌رو و عقب و راست و چپ نمازگزارن فاصله ایجاد می‌کرد، خطبه نماز جمعه را کوتاه می‌نمود، ماسک‌های با کیفیت را توزیع می‌نمود و در نهایت حفاظت و دور نگه‌داشتن کهن‌سالان و بیماران از مسجد به یک مدت کوتاه و غیره راهکارهای دیگر و لازمی را می‌گرفت... اگر واقعاً از الله سبحانه وتعالی خوف می‌داشتند، چنین می‌کردند!

مساجد (خانه‌های الله سبحانه وتعالی) اند و هر آن‌کسی‌که خواهان تحفظ از امراض و شفایابی است، بگذارید که تنها از الله سبحانه و تعالی طلب کند؛ زیرا تنها الله شافی(شفا دهنده) عام و تام است. یگانه خواستگاه در جریان درد و رنج(ابتلا و امتحان) در واقع توسل جستن به خانه‌های الله سبحانه وتعالی یعنی به مساجد می‌باشد. مسجد جای‌ست که ما در آن از الله سبحانه وتعالی طلب دعا می‌کنیم که او ذات شفا دهنده و دورکننده‌ی هر مصیبت است. ‏تا جایی‌که تعلق به بستن مساجد می‌گیرد، حتی اگر یک روز هم بسته شود، گناهی‌ست که بر گناهان گذشته افزوده می‌شود که الله سبحانه وتعالی در قبال چنین عمل سختی‌ها و عذاب دردناکی را نازل می‌کند. ‏پس بدین علت، ما به الله سبحانه وتعالی تقرب می‌جوییم و به پیشگاه او سبحانه وتعالی توبه می‌نماییم. فلهذا، ‏بهترین عملی‌که ما را به الله سبحانه وتعالی قریب می‌سازد، در واقع دعوت و فعالیت در راستای تأسیس مجدد خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت می‌باشد و آن‌گاه‌ست که بر آن‌چه الله سبحانه وتعالی نازل کرده حکم خواهد شد؛ بناءً الله سبحانه وتعالی از ما راضی خواهد شد و ما را از این بلاها و مصایب در امان خواهد ساخت. ‏الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ﴾

(روم: 41)

‏ ترجمه: ‏‏(هميشه چنين بوده است كه) تباهی و خرابی در دريا و خشکی به خاطر كارهائی پديدار گشته است كه مردمان انجام می‌داده‌ اند. بدين وسيله الله(سبحانه‌وتعالی) سزای برخی از كارهائی را كه انسان‌ها انجام می‌دهند، بديشان می‌چشاند تا اين كه آنان (بيدار شوند و از دست يازيدن به معاصی) برگردند.‏

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: داکتر زکریا

 

#Covid19

#Korona

#كرونا

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه