پنجشنبه, ۱۶ شعبان ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۴/۰۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

دفع ضررِ هرنوع امراض کشنده!

بسم الله الرحمن الرحیم

(ترجمه)

از انس بن مالک رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم «در دعاهایش» می‏گفت:

«اَللّٰهُمَّ اِنِّيْ اَعُوْذُ بِكَ مِنَ الْبَرَصِ، وَالْجُنُوْنِ، وَالْجُذَامِ، وَسَيِّءِ الْاَسْقَامِ» (رواه ابوداود باسناد صحیح)

ترجمه: پروردگارا! من از پيسی ديوانگی و بيماری جزام (خوره) و مرض‏های بد بتو پناه می‏جويم.

توضیح حدیث

وقتی امراض و مصیبت‏ها نازل می‏شود، مؤمن واقعی رابطه‌اش را با الله متعال توسط خواندن دعاها محکم می‏سازد و پیرامون هدف زندگی که همانا بدست آوردن رضایت الله متعال است، بیشتر می‏اندیشد. مسلمان واقعی باید بداند که هرآنچه (از مصیبت‏ها و امراض) به فرمان الهی برایش می‏رسد، هرگز از روی خطا و حادثه نبوده و آنچه نصیب‌اش نمی‏شود، بر اساس تقدیر و خواست الهی برایش نرسیده است که اصل ایمان داشتن به تقدیر همین است.

ادامه مطلب...

آیا از جمله تارکینِ دعوت محسوب می‌شوم؟

  • نشر شده در فقهی

 (ترجمه)

پرسش

شیخ محترم و امیرصاحب بزرگوار!

السلام عليكم و رحمة الله و بركاته!

پکی از پاسخ‌های تان را در رابطه به پرسش یکی از برادرانی‌که کار و فعالیت‌های سیاسی و کتلوی حزب را ترک نموده بود، خواندم و من‌هم یکی از همان اشخاصی هستم که حزب را ترک نموده‌ام و بالایم تأثیر بزرگی گذاشته! "چگونه است که من راضی شدم تا از دعوت باز مانم؟ با وجودی‌که من همه‌ای افکار حزب را در فکر و سلوکم عملی می‌کنم. در هر مکانی، افکار حزب را به مردم بیان می‌کنم، به سویه‌ای که مردم مرا حزبی می‌گویند و نام من، با نام حزب گره خورده است؛ اگرچه به علت واقعیت پیش‌آمده، خارج از اراده‌ام فعلاً در عمل سیاسی حزب شریک نیستم. بعد از بیان واقعیت دعوت فردی‌ام، بازهم از بازنشسته‌گان دعوت محسوب می‌شوم؟

پاسخ

وعليكم السلام و رحمة الله و بركاته!

ای برادر! کار کردن برای اسلام و برای ازسرگیری زندگی دوباره اسلامی و اقامه‌ی دولت‌خلافت راشده در روی زمین یک عمل فردی نیست؛ بلکه یک کار دسته‌جمعی و کتلوی است و این کار دسته‌جمعی از شریعت الله سبحانه وتعالی ثابت است. ثبوت این مسأله از قول الله سبحانه وتعالی واضح می‌شود:

«وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»

[آل عمران: 104]

ترجمه: باید از میان شما کتله‌ای"جماعتی" باشد که به سوی خیردعوت کند و امر به معروف و نهی از منکر کند و آن گروه از جمله‌ی رستگاران اند(و معنی امت یعنی جماعت است)

 اگر کسی به طرف خیر دعوت می‌کند، به این معنی است که بسته به طرف اسلام دعوت کرده باشند؛ لذا کلمه خیر دربرگیرنده کل‌اسلام است و این تضمین کننده اقامه‌ی دولت برای تطبیق حدود می‌ باشد. نشر و پخش اسلام از طریق دعوت و جهاد صورت می‌گیرد و همه‌ای این اعمال مسئولیت و تکلیف فردی نیست.

هم‌چنان سیرت‌ رسول‌الله صلی الله علیه وسلم از این موضوع سخن می‌گوید، بدون شک که اصحاب کرام رضی الله عنهم، پیرامون این موضوع دلیل محکمی دارند و نصوص شرعی وجود دارد، در مورد این‌که قوت و فضای جماعت بیش‌تر است:

ترمذی در سنن‌اش از ابن عباس روایت کرده، فرمود که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«يَدُ اللَّهِ مَعَ الجَمَاعَةِ»

ترجمه: دست الله بالایی جماعت است.

نسائی در سنن خود از عرفجه بن شُریح اشجعی روایت کرده است که پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم را دیدم که از فراز منبر برای مردم خطبه می‌داد و می‌فرمود:

«...فَإِنَّ يَدَ اللَّهِ عَلَى الْجَمَاعَةِ، فَإِنَّ الشَّيْطَانَ مَعَ مَنْ فَارَقَ الْجَمَاعَةَ يَرْكُضُ»

ترجمه: بدون شک که دست الله بالای جماعت است و هرکس که از جمع جدا می‌گردد، شیطان همراه با او فرار می‌کند.

ابن حبان در صحیح‌اش هم‌چنان از عرفجه به چنین لفظ روایت کرده:

«...فَإِنَّ يَدَ اللَّهِ مَعَ الْجَمَاعَةِ، وَإِنَّ الشَّيْطَانَ مَعَ مَنْ فَارَقَ الْجَمَاعَةَ يَرْتَكِضُ»

ترجمه: بدون شک که دست الله بالای جماعت است و هرکس که از جمع جدا می‌گردد، شیطان همراه با او فرار می‌کند.

و حاکم در مستدرک صحیحین، از ابن عمر رضی الله عنه روایت کرده که گفت:

«يَدُ اللَّهِ عَلَى الْجَمَاعَةِ فَاتَّبِعُوا السَّوَادَ الْأَعْظَمَ، فَإِنَّهُ مَنْ شَذَّ شَذَّ فِي النَّارِ»

ترجمه: او صلی الله علیه وسلم فرمود: دست الله بالای جماعت است؛ لهذا از بیش‌ترین افراد پیروی کنید؛ چون کسی‌که از جماعت خلاف ورزی می‌‌کند، داخل دوزخ است.

بدین جهت جماعت مطلوب که پای‌بندی به کتاب الله و سنت رسول الله داشته باشد، قسمی‌که آیت قرآن بیان می‌کند:

«وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»

[آل عمران: 104]

ترجمه: باید از میان شما کتله‌ای باشد که به سوی خیردعوت کند و امر به‌معروف و نهی از منکر کند و آن گروه از جمله مفلحون است.

تمامی این موضوعات دلالت بر انجام عملی می‌کند که از طریق جمعی حاصل می‌شود، نه به شکل فردی و جماعتی‌که منضبط به شریعت اسلامی بوده باشد.

و شما ای برادر بزرگوار! خود را آماده شامل کردن در کتله صحیح بساز تا همیشه در فضای آن‌، فکر اسلامی را حمل کنی و امور را با کتله در جریان بگذاری! پس برای بدست آوردن خیر، خود را شامل کتله بساز تا در دنیا و آخرت عزت را بدست آوری!

برادرتان عطاء بن خلیل أبوالرشته

مترجم: محمد "حبیبی"

ادامه مطلب...

راه گریز کجاست؟!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

زمین با تمام وسعت‌اش بر روی انسان تنگ شده و انواع مخاطر مُهلک انسان را محاصره نموده است؛ تو گویی در بین زمینی‌که از "ماین" فرش شده‌است، قدم بر می‌دارد و در حالی‌که از برخورد با یک ماین جان به‌سلامت برده‌است، تشویش دارد که با آن‌دیگری برخورد نکند.

در یک پژوهش راجع به حالات "مرگ‌ومیر" انسان که با یک گراف نمودار بسیار بزرگ نشان داده شده است، عواملی‌که در مرگ انسان نقش داشته اند را نمایش می‌دهد؛ مثلاً "کوسه" کم‌ترین تعداد از حالات قتل بشر را به‌نام خود ثبت کرده است و گراف نسبت به حیوان درنده‌ی کشنده‌تر صعود کرده تا این‌که به خزندگان دریائی و حشرات سمی می‌رسد و کم کم گراف مرگ، صعود کرده و با در نظرداشت قاتل و تعداد قربانیان‌اش رنگ آن تغییر می‌کند، تا این‌که تمام صفحه رنگ سرخ به‌خود می‌گیرد که دلالت بر حجم قتل و خطرناکی قاتل دارد و اسم قاتل نیز در بین خط سرخ در میانه‌ی مساحتِ بزرگ ظاهر می‌شود... انسان! بلی انسان سالانه 475 هزار تَن را می‌کُشد و بر این تعداد هیچ‌کدام از حیوانات دیگر سبقت نگرفته اند، به استثنای پشه که توسط آن سالانه 725 تن کشته می‌شوند.  

این پژوهش، فقط منحصر به کشتار مستقیم فردی است، در غیر این‌صورت انسان با انواع کشتار غیر مستقیمی‌که به علت فاصله گرفتن از نظام صحیحی‌که پروردگارش برایش نازل نموده جای‌گاه نخست را به‌خود اختصاص می‌دهد، انسان به‌جای این‌که به این قول پروردگار خویش لبیک گوید:

﴿... فَإِمَّا یأْتِینَّكُم مِّنِّی هُدًى فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَای فَلَا یضِلُّ وَلَا یشْقَى

{طه: 123}

ترجمه: هرگاه هدایت و رهنمود من برای شما آمد، هركه از هدایت و رهنمودم پیروی كند، گمراه و بدبخت نخواهد شد.‏

انسان با عدم پیروی نمودن از فرامین آسمانی، خودش را قاتل خویش نموده است؛ چنان‌چه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنكاً

{طه: 124}

ترجمه: هركه از یاد من روی بگرداند (و از احكام كتاب‌های آسمانی دوری گزیند)، زندگی تنگ (و سخت و گرفته‌ای) خواهد داشت‌؛ (چون نه به قسمت و نصیب خدادادی قانع خواهد شد و نه تسلیم قضا و قدر الهی خواهد گشت)!

هرچند از متاع دنیا بهره‌مند باشد، بازهم در واقع حال‌اش آن‌چنان خواهد بود که آیۀ مبارکه به تصویر کشیده است. برای مسلمان و غیر مسلمان هیچ‌راه نجاتی از شرارت‌های این شر فراگیر که زمین را در برگرفته وجود ندارد، مگر این‌که به قضای الله سبحانه وتعالی تسلیم شود.

 همه به نظام و قوانینی تن دادند که کشورهای سکولاریزم آن‌ها را وضع نموده و نظامی را تطبیق می‌کنند که هیچ ارتباطی به وحی الهی ندارد و در پَس هر قانون و تصمیمی‌که اتخاذ می‌گردد، هوای نفس کسانی است که در واقع خود را به‌جای الله‌سبحانه وتعالی قرار داده و قانون وضع نموده اند.

 مصیبت بزرگ این است که نظام سرمایه‌داری، نظامی‌که جهان به اشکال مختلف به آتش‌اش می‌سوزد، تمام تمرکز خویش را به مصلحت و منفعت سرمایه‌داری مبذول داشته و آن‌را بر تمام ارزش‌های‌انسانی بر کسانی‌که زیر چتر این نظام زندگی می‌کنند، ترجیح می‌دهد. به همین دلیل، کشوری را می‌یابید که جنبه اقتصادی "گردش‌گری" را هزاران بار بیش‌تر اهمیت می‌دهد از این‌که گسترش وبای بسیار کشنده را اعلام کند. هم‌چنان کشوری را می‌یابیم که به صنعت و صادرات پرداخته و مهم‌ترین فکر و سیاست‌اش بر محور این است که چگونه از زیان اقتصادی خود را نجات دهد، بدون این‌که کوچک‌ترین توجهی به زیان‌های جانی انسان‌ها داشته باشد و نیز دولتی را می‌یابید که در آن طغیان‌گر دیکتاتور ظالم، توسط دسته‌های جانی خود حکومت می‌کند و حکومت قبل از این‌که مردم را هشدار داده و بحران را تصریح بدارد، منتظر فرمان دیکتاتور است؛ زیرا مهم‌تر از همه، صحت و راحت دیکتاتور در اولویت قرار دارد!

چین برای ماه‌ها در به‌کار گیری اجراآت جدی برای قرنطینه کردن ویروس جدید "کورونا" متردد بود و به‌ سرعت تمام گسترش یافت تا این‌که وبایی شد که تمام بشریت را در تمام جهان نگران کرده است؛ حتی به‌خاطر عدم اعتماد مردم به نظام و دست‌اندرکاران نظام، مردم به رهنمودهای‌آن توجهی نکردند و قبل از این‌که شهر"ووهان" چین قرنطینه گردد، هزاران نفر این شهر را ترک کردند؛ این در حالی بود که وجود این ویروس را پنج ساعت قبل از قرنطینه کردن، اعلام کرده بودند!

اما در کشورهای ما که حاکم و محکوم هم‌دیگر را نفرین می‌کنند، نه از مراقبت‌های پزشکی، نه از شفافیت در مورد رسیدگی به قضایا و نه‌هم اعتماد موجود است، تا جایی‌که نزد مردم تجارب زیادی از ناکارایی حکام مزدور در حل مشاکل انباشته شده است؛ حل هر قضیه‌ای که برای مسلمانان و غیر مسلمانان مهم بوده است. وضعیت ما به مراتب خطرناک‌تر از کشور بزرگی مثل چین است. مردم در سرزمین‌های اسلامی بدون رهبری تصمیم می‌گیرند که چه کنند؛ چون رهبران نظام‌های موجود برای خودنمایی، شهرت و به‌طور نمایشی برخی از کارها را انجام می‌دهند که در واقع تُهی از مراقبت‌های پزشکی است. یا هم هدف‌شان بدست آوردن کمک و مساعدت‌ها است؛ آن‌هم در نهایت صرف خودشان، هواداران‌شان و ثروت‌مندانی‌که از آن‌ها "حکام" اعلام رضایت کرده اند؛ کارهای بنیادی مثل به اجراء گذاشتن قرنطینه.

در غیاب نگهبان و خلیفه‌ای که امت را با اسلام رهبری کرده و تمام تلاش خود را به‌خرج دهد تا خطرهای روزگار را از امت دفع کند، امت به‌شکل مستقیم به پروردگار خویش پناه آورده است و دستان زاری و تضرع را به‌طرف الله‌سبحانه وتعالی به‌خاطر برطرف کردن این خطر فراگیر بالا کرده است. فراخوانی از طریق شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شد که از مسلمانان می‌خواست تا در زمانی واحد یعنی روز سه شنبه 3 مارچ در تمام جهان مسلمانان نماز گذارده و هم‌زمان دعا کنند که الله سبحانه وتعالی وبای "کرونا" را از زمین برچیند.

این دعوت هرچند که تلاشی برای جمع کردن مسلمانان به عملی مندوب "نماز حاجت" بود و معانی‌ چون وسعت امت و زیر سوال بردن مرزهای خونین استعماری داشت؛ مگر با آن‌هم دعوتی با روحیه‌ای ناامیدی بود که ناشی از احساس خطر قریب الوقوع است؛ چون نه تنها حاکمی نداشتند تا امورشان را سرپرستی کند؛ حتی حاکمی ندارند که تصور رعایت امورشان در سایۀ سرمایه‌داری، عقیده‌ی سکولاریزم و قوانین کفری برخواسته از آن از وی انتظار برود؛ چون ایشان در تبعیت کورکورانه از حکام غرب استعمارگر با توپ و تانک سکولاریزم را بالای مردم تحمیل می‌کنند.

درین‌جاست که باید فراخوانی از گذاردن نماز موحد را از خواست‌گاه احساساتی محض به خواست‌گاه فکری آن انتقال دهیم و باید هر مسلمان از خود بپرسد که: چرا به راه‌حل‌هایی پناه ببریم که دشمنان ما و مزدوران‌شان از حکام ما، برای ما  تدارک دیدند و فهمیده و نفهمیده بر این دسیسه‌ها سکوت اختیار نموده که در نهایت منجر می‌شود تا در روی‌کرد روی‌گردانی‌شان از ذکر الله سبحانه وتعالی مستمر بمانند؟!

شایان ذکر است که از سِرّ بازتاب صفحات مطبوعاتی شان بپرسیم؛ مطبوعاتی‌که کورتر از دجال است. چند روز قبل یکی از رسانه‌ها پس از ادای نماز صبح، برای آزادسازی مسجدالاقصی دعا می‌نمود؛ این در حالی‌ست که چشم این صفحات کور است تا تظاهراتی را پوشش دهند که خواهان بسیج شدن اردوهای مسلمانان برای آزادسازی مسجدالاقصی است؛ هم‌چنان که پروردگار امر نموده است!

غرب کافر استعمارگر _ بزرگ‌ترین دشمن مسلمانان_ به‌خوبی می‌داند که اقصی را فقط اردوی مسلمانان می‌تواند آزاد سازد و نیز این را می‌داند که هر فراخوانی برای فهم این موضوع  منجر به آزادی مسلمانان و در نهایت تطبیق اسلام خواهد شد.

این فهمی‌که حزب التحریر حامل آن بوده و امت را به آن رهنمایی می‌کند، دشمنان امت افکار و مفاهیم اشتباه زیادی را بر آن حایل قرار دادند و تا حدودی هم توانستند آن را بپوشانند؛ هرچند به لباس فراخواندن به نماز فرض یا نفل پوشانده شود و حتی ممکن است تشویق به مشارکت در کلیساها و معابد کنند تا دین جدیدی را به‌نام "دین انسانیت" تأسیس کنند؛ تا بدین ترتیب امت را از راه‌حل اساسی و اتخاذ تصمیم سرنوشت‌ساز که خلع حکام خائن و بیرون راندن استعمار است، اغوا کنند. این همه به‌خاطر ترس از این است که امت یک‌بار دیگر قدرت و تصمیم سلب شده‌ای خود را پس بگیرد و از بین خود، مردی را انتخاب کند تا در بین‌شان به آن‌چه الله‌سبحانه وتعالی نازل نموده است، حکم کند؛ البته در سایه‌ی دولتی‌که امر امت را رعایت نموده و دولتی‌که الله‌سبحانه وتعالی به آن امر نموده و رسول وی صلی‌الله‌علیه وسلم بشارت آن امر پایان دادن به حکومت جبری را و بازگرداندن آن به‌شکل اولی آن‌را داده است؛ خلافت راشده بر منهج نبوت که امور جهان را رعایت خواهد کرد.

ای امت اسلام! راه را با بازگرداندن حکومت اسلامی و ازسرگیری زندگی اسلامی کوتاه‌تر کنیم؛ فراخوان‌های این‌طرف و آن‌طرف ما را مشغول نسازد تا این‌که از تداوی اصل مریضی‌که همانا نبود حکم به آن‌چه الله‌سبحانه وتعالی نازل کرده است، باز بمانیم؛ چون این اصل مرض و اصل تداوی است. آیا برای مسلمانان هلاکتی مُهلک‌تر از روی‌گردانی شان از یاد الله سبحانه وتعالی در حکم نمودن به کتاب وی و سنت رسول اش وجود دارد؟!

باید عقول به آیات الله سبحانه وتعالی ملتفت شود تا دولت‌اش باز گردد و قلوب در مورد تنگ شدن زندگی برما که زیاد هم به‌طول انجامید، ملتفت شود و دعوت‌های خویش را به ازسرگیری حکم نمودن به آن‌چه الله‌سبحانه وتعالی نازل نموده است، تعالی بخشیم تا مصداق آیت شریفه‌ی زیر قرار گرفته و امر وی سبحانه وتعالی را اطاعت و تصدیق کرده باشیم؛ چنان‌چه وی سبحانه وتعالی در کتاب راستین خویش چنین می‌فرماید:             

‏‏ ﴿یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ ینصُرْكُمْ وَیثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ* وَالَّذِینَ كَفَرُوا فَتَعْساً لَّهُمْ وَأَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ* ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَرِهُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ*‏ أَفَلَمْ یسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَینظُرُوا كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ دَمَّرَ اللَّهُ عَلَیهِمْ وَلِلْكَافِرِینَ أَمْثَالُهَا*‏ ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ مَوْلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَأَنَّ الْكَافِرِینَ لَا مَوْلَى لَهُمْ‏

{محمد: 7-11}

ترجمه: اي مؤمنان! اگر (دين الله سبحانه وتعالی) را ياري كنيد، الله شما را ياري مي‌كند (و بر دشمنان‌تان پيروز مي‌گرداند) و گام‌هاي‌تان را استوار مي‌دارد (و كار و بارتان را استقرار مي‌بخشد)! كافران، مرگ بر آنان باد، و الله اعمال (نيك) ايشان را باطل و بيسود گرداناد!‏ اين بدان خاطر است كه چيزي را كه الله فرو فرستاده است دوست نمي‌دارند و لذا الله كارهاي (نيك) ايشان را هم باطل و بيسود مي‌گرداند. ‏‏آيا در زمين به گشت و گذار نپرداخته‌اند تا ببينند عاقبت كساني‌كه پيش از ايشان بوده‌اند به‌كجا كشيده و چه شده است‌؟ الله آنان را نابود ساخته است (و دمار از روزگارشان را بدر آورده است) و براي كافران امثال اين عواقب و مجازات‌ها خواهد بود. ‏‏‏اين (عاقبت نيك مؤمنان و عاقبت سوء كافران) بدان خاطر است كه الله (سبحانه وتعالی) سرپرست و ياور مؤمنان است، وليكن كافران هيچ‌گونه سرپرست و ياوري ندارند.

نویسنده: جمال علی-مصر

مترجم: اسماعیل نصرت‏

ادامه مطلب...

مبارزه در برابر کرونا نیاز به دولتی چون خلافت راشده دارد!

(ترجمه)

خبر:

خبرگزاری مصری امروز مورخ 14 ماه مارچ 2020م از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی خبر داد که نخست وزیر مصر در حضور وزیر معارف/آموزش و پرورش، تحصیلات عالی و تحقیقات علمی و هم‌چنان وزیر صحت/بهداشت و در حضور رسانه‌ها دائر کرد. این کنفرانس به خاطری برگزار گردید تا از تعلیق تعلیمات در مکاتب و دانشگاه‌ها سر از تاریخ 15 مارچ برای مدت دو هفته خبر دهد. وزیر معارف/آموزش و پرورش گفت: این مدت تعطیلی را برای حفظ فوری حالت بدی‌که در این اواخر کشورها به آن مواجه شده است بوده تا بدین وسیله از هوای آلوده محافظت شده و سپس این حالت بد را کاملاً از بین ببریم. وی تاکید کرد که این تصمیم به خاطر اقدامات وقایوی گرفته شده است، و نیز در سخنان‌اش در صورتی این اقدامات را مفید و موثر دانست که این اقدامات در خارج از مکاتب و مدارس نیز رعایت گردد و از اختلاط و تجمعات بزرگ جلوگیری به عمل آید.

تبصره:

نخست وزیر مصر گفت: کسانی‌که به این مرض مصاب شدند، اندک و محدود بوده بر مردم لازم است تا درجاده‌ها بیرون نشوند؛ در حالی‌که وزیر معارف/آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان مصاب به این مرض را از مجموع مصاب شده‌گان هفت نفر گفت. ناظرین در نیویورک تایمز در قاهره تأکید می‌کنند که تعداد مصاب شده گان به ویروس کرونا در مصر به 1900 رسیده است؛ در حالی‌که حکومت ادعاء می‌کند که تعداد مبتلایان به این مرض به 110 نفر می‌رسد.

مدارس و مکاتب برای دو هفته به تعلیق در آمد؛ بر علاوۀ آن‌که اماکن دروس خصوصی و تمامی تجمعات نیز بسته شده و اعلان شده است که مدارس و دانشگاه‌ها در این مدت به خاطر اقدامات پیشگیرانه باید بسته شوند که خود این موضوع بیان‌گر آن است که تعداد مصاب شده‌گان بیشتر از هفت نفر می‌باشند و این اقدام خودش گفتۀ وزیر معارف را رد کرده و ثابت می‌سازد که تعداد مبتلایان به این مرض بیشتر از هفت نفر بوده؛ بلکه تعداد زیادی است که حکومت از اعلان آن خود داری کرده است؛ حکومتی‌که بر کذب و دروغ عادت کرده و تا وقتی مصیبت و مشکل بزرگ نشود، هیچ تحرک و اقدامی از خود نشان نمی‌دهد؛ بلکه اکثر اوقات از بزرگ شدن این مشکلات فائده برده و این نظام با از بین رفتن و تلف شدن مردم توسط این مرض باکی نداشته؛ بلکه به وسیلۀ مبتلایان این مرض تجارت کرده و از طریق نشست‌های بزرگ بین المللی کمک‌های زیادی را کمائی و به حساب‌های بانکی‌شان در بانک‌های اروپائی اضافه می‌نمایند. این مسأله غیر از آن است که نظام سرمایه‌داری منفعت‌گرا پایه‌های آن بر افراد پول‌دار و سرمایه دار استوار است؛ افرادی‌که از تولید مرض و دواء منفعت برده و مصلحت این افراد بر بقاء مرض و انتشار آن می‌باشد تا عواید فروش‌شان بیشتر شده و دارائی شان دو چند گردد و حکام سرزمین‌های ما هم ابزار و وسیلۀ دست همین افراد هستند.

الله سبحانه وتعالی عمر ابن خطاب رضی الله تعالی عنه را رحمت کند که گفت: «اگر قاطری در راه عراق بلغزد و به زمین افتد، الله سبحانه وتعالی از من سوال می‌کند که چرا، راه این حیوان را درست نکردی؟» اما متأسفانه که امروزه ما مسلمانان در نزد این حکام از قاطر در نزد عمر رضی الله عنه بی ارزش‌تریم. اگر عمر رضی الله تعالی در بین ما می‌بود، به انتظار نمی‌ نشست تا این مرض در سرزمین‌های اسلامی یکی پی دیگری انتشار یابد؛ بلکه تلاش می‌نمود تا برای امت مسلمه راه نجات پیدا کند که این حق رعیت و مکلفیت شرعی بر حاکم بوده و الله سبحانه وتعالی از این مسأله در روز قیامت از حاکم پرسان می‌کند. پس وقت اقدامات پیش گیرانه برای مهار ساختن این مرض در مصر گذشته، چون این نظام معاملات تجاری و اقتصادی زیادی با چین دارد؛ کشوری‌که مرض از همان‌جا منشأ گرفته و در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که وجود این مرض خواست این نظام می‌باشد؛ در حالی‌که اقدام سریع باعث می‌شود که مهار کردن این مرض را آسان ساخته و علاج آن را ساده‌تر می‌سازد ؛اما این اقدامات تنها توسط دولت خلافت راشده بر منهج نبوت صورت می‌گیرد؛ نه چنین حکومت‌ها.

ای اهل کنانه! شکی نیست که امنیت و صحت‌مندی شما به عقیده شما و احکامی‌که از عقیده اسلامی سرچشمه گرفته مرتبط است؛ احکامی‌که سرپرستی شما را به صورت درست آن بالای حکام لازم گردانیده و این مسأله را بدون کم‌ترین نقیصه‌ای مکلفیت حاکم مسلمانان قرار داده است. بناءً بر شما لازم است که این سرپرستی را از طریق درست آن توسط نظام و دولتی تقاضا کنید که این خواست شما را عملی ساخته تا این مشکل پایان و این مصیب از بین برود؛ سرپرستی دائمی‌که از تکرار چنین بلای جلوگیری کرده و هم‌چنان برای جلوگیری از بروز چنین ویروسی تلاش می‌کند. بدون تردید چنین اقداماتی تنها توسط دولت خلافت بر منهج نبوت صورت می‌گیرد.

ای اهل کنانه! خطابم بر شما است! شما اعم از عامۀ مردم و اردو و اعم از حکام و غیر حکام، یقینا! که در این مرض پند و عبرتی برای شما است،.شما می‌دانید که این مرض مخلوق ضعیفی از مخلوقات الله سبحانه وتعالی است که شما را چنین به وحشت انداخته و شما را در خانه‌های تان از ترس مرگ حبس نموده است؛ در حالی‌که الله سبحانه وتعالی ذاتی است که جان‌های شما در دست او بوده و شما را از روز بزرگی هشدار می‌دهد؛ روزی‌که هیچ پناه‌گاهی جز پناه او ندارید. پس چگونه در آن روز با الله سبحانه وتعالی روبر می‌شوید؛ در حالی‌که شریعت او تعطیل و دولت و دین آن در زنده گی شما نمی‌باشد و زنده گی شما توسط دین الله سبحانه وتعالی پیش نمی‌رود؟ بدون شک این مصیبت به مراتب بزرگتر از ویروس کرونا است. امت مسلمه از روز از میان رفتن خلافت به دست مصطفی کمال اتاترک تا اکنون گنه‌کارند و شکی نیست که امت در این گناه شان باقی مانند تا بار دیگر خلافت ایجاد شود. پس شما مردم مصر برای برپائی دولت خلافت تلاش کنید. بدون شک این تلاش و این عمل‌کرد شما راه نجاتی در روز قیامت است و بدون شک همین خلافت تنها ضامن جلوگیری این مرض و امثال آن می‌باشد. خلافت دولتی است که از مصارف‌اش برای صحت‌مندی و بر آورده نمودن نیاز‌های رعیتش رنج نبرده؛ بلکه تمام اهتمام و توجه‌اش این است که چگونه حقوق مردم را رعایت کند. این مکلفیت و حکم شرعی است که دولت بر آن وادار شده و عقیدۀ بزرگی است که دولت را بر این اقدامات وادار می‌سازد. پس ای مسلمانان، به سوی بر پائی این دولت بشتابید که در این راه نجات شما  و تمام جهان نهفته است.

ای مسلمانان! شباب حزب التحریر در بین شما برنامۀ کاملی را حمل می‌کند که آماده تطبیق و هیچ چیزی را بعد از یاری الله سبحانه وتعالی جز نصرت فرزندان مخلص اردوی مصر کم ندارد؛ نصرتی‌که این بر نامه کامل را در معرض تطبیق گذاشته تا خیرش سنگ و درخت و بر پرنده و بشریت برسد. پس بشتابید که نجات جهان در دست شما است بیشتابید که این کامیابی بزرگی است!

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ 

[انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه وتعالی) و رسول الله (صلی الله علیه وسلم) را اجابت کنید؛ هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید که الله (سبحانه وتعالی) میان انسان و قلب او حایل می‌شود، و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

نویسنده: سعید فضل

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه مصر

مترجم: مصطفی اسلام

ادامه مطلب...

دولت خلافت هدیۀ الهی برای تمام بشریت!

(ترجمه)

خبر:

سازمان صحت/بهداشت جهانی کرونا را به عنوان وبای جهانی معرفی نمود. تیدروس رئیس سازمان مذکور گفته که شمار موارد ابتلا به این ویروس در جریان دو هفتۀ گذشته در بیرون از چین 13 برابر شده. معمولاً "وبای جهانی" به بیماریی گفته می‌شود که همزمان در چندین دولت در سراسر جهان منتشر می‌شود. (منبع: بی بی سی)

تبصره:

شمار کسانی‌که به دلیل گرسنه‌گی می‌میرند، بسیار بیش‌تر از کسانی است که به دلیل ویروس کرونا جان شان را از دست می‌دهند؛ چنان‌چه سایت "ویرلدمیترز" آمار وحشت‌ناکی را منتشر نموده که من نمی‌خواهم آمار سالانۀ آن را بیان کنم، بلکه برخی از آمار روزهای 3/2 را بیان می‌کنم که پیوسته در حال افزایش هم هست: مرگ و میرهای ناشی از گرسنه‌گی 16055، آلوده‌گی آب 1212، بیماران معده 18733، سقط جنین 61360، ایدز 2419. اگر شما خود به این سایت مراجعه نمائید، آمار و ارقام به مراتب بیش‌تری را مشاهده خواهید نمود و این آمار بارها از مرگ و میرهای ناشی از کورونا افزون‌تر است؛ اما چرا این همه تبلیغات رسانه‌ای، آیا این یک جنگ اقتصادی و یا سیاسی است؟

گزارش تخنیکی سازمان اونکتاد وابسته به سازمان ملل نشان می‌دهد که کاهش دو درصدی تولیدات چین پیامدهای چند برابری بالای جریان اقتصاد جهانی دارد و تاکنون منجر به کاهش حدود 50 ملیارد دالر امریکائی در تجارت میان دولت‌های مختلف شده. این گزاراش نشان می‌دهد که صنعت تولید ابزار آلات ریز و دقیق و قطعات موتر و دستگاه‌های ارتباطی بیش‌تر از این کاهش متضرر شده اند.

پامیلا کوک رئیس بخش تجارت جهانی و کالای سازمان اونکتاد می‌گوید: اقتصادهایی‌که بیش‌ترین خسارت را متحمل شده اند؛ مناطقی مانند اتحادیۀ اروپا با 15.5 ملیارد دالر، امریکا با 5.8 و جاپان با 5.2 ملیارد دالر می‌باشد. این مسئول اقتصادی سازمان ملل افزود: این خسارت‌ها برای دولت‌هایی پیش‌رفته که اقتصاد آن روی تولید مواد خام می‌چرخد، خسارتی بسیار هنگفت به شمار می‌رود. خسارت‌هایی چین به 20 ملیارد دالر رسید و بازار علی بابای چین ملیاردها دالر را به نفع یک شرکت آمریکائی ضرر نمود، طوری‌که شرکت امریکائی آمازون 35 ملیارد دالر را به دلیل ترس و دست پاچه شدن مردم از اخبار مربوط به کرونا در چین سود برد، زیرا تجار به جای خرید از شرکت اکسپرس چین، شروع به خرید از شرکت امریکائی آمازون نمودند.

(CNN) در گزارشی به نقل از ادارۀ ترانسپورت هوایی جهانی گفت که شرکت‌های هوانوردی جهانی ممکن است در صورت گسترش ویروس کرونا تا 113 ملیارد دالر متضرر شوند.

شرکت (Flybe) انگلیس روز پنج‌شنبه عملاً اعلان ورشسکته‌گی نمود و گفت که بیش‌تر از دوهزار کارمند خود را پس از خسارت‌های که پی‌همی‌که در از شروع سال جاری متحمل گردیده، اخراج کرده است. این ورشکسته‌گی درست چند ماه پس از آن اتفاق می‌افتد که برای نجات آن برنامه‌ای توسط حکومت روی دست گرفته شده بود، اما به نظر می‌رسد این برنامه در برابر خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا مؤثر نبوده و تاب آورده نتوانست. این وبا هم‌چنین عرصه‌های گردشگری اردن، لبنان، المغرب و سایر اماکن را نیز سخت متضرر نموده.

به نظر می‌رسد اخبار مربوط به ویروس کرونا تمام اخبار مربوط به جنایت‌هایی‌که دولت‌های غربی در سوریه، عراق، یمن، لیبیا و معاملۀ قرن مرتکب می‌شوند را تحت الشعاع قرار داده که خود نشان دهندۀ محقق شدن آجندای کثیف این دولت‌های تروریستی به دور از چشم رسانه‌هاست.

نخستین گامی‌که در برابر وباء‌ها و بیماری‌های ساری باید برداشته شود، همانا قرنطینه کردن است. اما فرق میان قرنطینه در دولت خلافت و قرنطینه در دولت‌های سرمایه‌داری حاکم در تعامل امت با هریک از این دو نوع دولت‌داری است. در دولت‌های سرمایه‌داری مردم قرنطینه فرار نموده و اندکی از روی رغبت و داوطلبانه به آن تن می‌دهند، اما در دولت خلافت، فرد مسلمان خودش با رغبت و داوطلبانه آن را رعایت می‌کند، زیرا آن را یک حکم شرعی می‌بیند که پایبندی به آن یک وجیبه است. پس هرگاه دولت خلافت اعلان قرنطینه نماید، افراد با قناعتی‌که به عدالت قانون دارند و به آن به چشم حکم شرعی از جانب الله متعال می‌بینند، آن را عملی می‌نمایند، زیرا پایبندی به چنین قرنطینه‌ای اطاعت از الله سبحانه وتعالی است و نه اطاعت از بشر. از اسامه بن زید رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«إذَا سمِعْتُمْ الطَّاعُونَ بِأَرْضٍ، فَلاَ تَدْخُلُوهَا، وَإذَا وقَعَ بِأَرْضٍ، وَأَنْتُمْ فِيهَا، فَلاَ تَخْرُجُوا مِنْهَا» 

(متفقٌ عليهِ)

ترجمه: هرگاه شنیدید در سرزمینی طاعون آمده، وارد آن سرزمین نشوید و هرگاه طاعون آمد و شما درآن سرزمین بودید، از آن بیرون نروید!

هم‌چنین از عائشه رضی الله عنها روایت است که گفت:

«سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ r عَنْ الطَّاعُونِ فَأَخْبَرَنِي أَنَّهُ عَذَابٌ يَبْعَثُهُ اللَّهُ عَلَى مَنْ يَشَاءُ وَأَنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ رَحْمَةً لِلْمُؤْمِنِينَ لَيْسَ مِنْ أَحَدٍ يَقَعُ الطَّاعُونُ فَيَمْكُثُ فِي بَلَدِهِ صَابِرًا مُحْتَسِبًا يَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يُصِيبُهُ إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ إِلَّا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ شَهِيدٍ» 

(رواه البخاري)

ترجمه: از رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد طاعون پرسیدم، وی صلی الله علیه وسلم به من خبر داد که آن عذابی است که الله (سبحانه وتعالی) آن را بالای هرکسی‌که بخواهد می‌فرستد و الله آن را برای مؤمنین رحمتی قرار داده. هرگاه فردی‌که طاعون فرارسد و او در در شهر خود باقی مانده و شکیبائی و خویشتن داری به خرچ دهد و بداند که چیزی بجز آن‌چه که الله برایش نوشته نخواهد رسید، پاداشی به سان پاداش شهید خواهد داشت!

این به علاوۀ اقداماتی است که دولت خلافت باید برای معالجۀ اتباع خود روی دست گرفته و عملی نماید.

این است فرق میان دولت خلافت و دولت سرمایه‌داری! فرد مسلمان در دولت خلافت پایبندی به قوانین را عبادت می‌شمارد، در حالی‌که در دولت سرمایه‌داری مردم برای دورزدن قانون از هر حیله و نیرنگی استفاده می‌کنند و تن به قرنطینه نمی‌دهند، مگر این که با اعمال زور مجبور شوند، زیرا نظام سرمایه‌داری از هیچ‌گونه ارزش انسانی و اخلاقی برخوردار نیست تا مردم به آن اعتماد نمایند و در سرزمین وبازده باقی بمانند و مطمئن باشند که به آنان رسیده‌گی لازم صورت خواهد گرفت؛ به علاوۀ این که عدم باور به جنت و دوزخ و حساب و عقاب خود گزینه‌ای جز فرار برای مردم نمی‌گذارد. حتی ممکن است در مواردی بعضی‌ها زیر حاکمیت نظام‌های بشری اقدام به نشر و پخش بیماری‌های مسری به سایر افراد کنند و با خود بگویند: "من و دیگران یک سانیم یا من که نبودم جهان نباشد" کاری‌که بعضی از مردم چین در جریان انتشار کرونا کردند؛ اما فرد مسلمان بقای خود در سرزمین وبازده را حفاظت از جان دیگران و قربان نمودن خود بر می‌شمارد که در بدل آن خود را به درجۀ شهادت می‌رساند. این احساس مسئولیت را شما هرگز در هیچ ایدیولوژی و دین دیگری بجز اسلام نخواهید یافت، پس هرگاه چنین بیماری‌هایی در یک منطقۀ کوچک محاصره گردد، دامن سایر مردم را نخواهد گرفت و آنان به زنده‌گی اقتصادی خود ادامه خواهند داد.

چه وقت جهان پی خواهد برد که برپائی دولت خلافت و تطبیق درست احکام اسلام، هدیۀ الهی برای تمام بشریت است؟! اینک ما در ماه مارچ به سر می‌بریم، ماهی‌که نودونهمین سال‌روز نابودی دولت خلافت را به یاد مان می‌دهد. امیدواریم الله سبحانه وتعالی موعد برپائی مجدد این نظام الهی را زودتر قرار دهد تا مانع این همه بیماری‌ها، شرارت‌ها و ترورهایی قرار گیرد که دولت‌های جنایت‌کار حاکم در جهان به بار آورده و مردم سراسر جهان، اعم از مسلمان و غیر مسلمان، در آتش آن می‌سوزند.

نویسنده: نجاح السباتین از ولایت اردن

مترجم: عبدالله دانشجو

ادامه مطلب...

رستگاری امت از بدبختی‌های آن و حفظ عزت آن تنها می‌تواند با پیروی از مسیر اسلام به دست آید! آنچه مسلمانان امروز بدان نیاز دارند، حاکمان صادق اند که در تلاش برای خدمت‌گذاری به آن‌ها بوده و آن‌ها را از بلا‌ها و مصیبت‌ها نجات می‌دهند

  • نشر شده در عراق

ترجمه

امت اسلامی از خاطرات بسیار دردناکی عبور می‌کند؛ این خاطرات از چگونگی انهدام دولت اسلامی‌ست که پایه‌های آن توسط رسول الله صلی الله علیه وسلم در مدینه بنا و اساس‌گزاری شد. پس از رحلت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم حاکمیت و اقتدار این دولت با شکوع توسط مسلمانان نسل به نسل ادامه داشت. آن‌ها کجی را که در آن رونما می‌شد، راست و درست می‌نمودند و آنچه را که از بنیادش می‌شکست، دوباره تجدیدش می‌کردند، به همین‌طور این دولت با عظمت ۱۳ قرن به طول انجامید و امت زیر سایه آن در اوج عزت، امنیت و در اآرامش کلی به سر می‌برد.

این به واقیعت چراغ عدالت، پناهگاه ستم‌دیده‌گان و دیوار قوی امت مسلمه بود که بی‌عدالتی و افراد ستمگر را پی‌گیری می‌کرد و خیر و خوبی را در بین همه مردم توسط حمل قانون اسلام به ملت‌های زمین از طریق دعوت و جهاد و اتباع گسترش می‎‌داد و در تحت حاکمیت آن مسلمانان و غیر مسلمانان در امنیت و برابری زنده‌گی خود را بسر می‌بردند.

با این حال، در اثر بی‌توجهی محافظان، انحراف در رفتار مردم، توطئه قوی و کینه‌توزی دشمنان و با حمایت عرب‌ها و ترک‌های خائن، در آن زمان توسط جنایتکار قرن مصطفی کمال، خائن و جاسوس بریتانیا، دشمن اسلام و مسلمانان و فرو بردن خنجر زهرآگین او به سینه اُمت اسلامی و خیانت به خلیفه مسلمانان منجر به الغای نظام حاکم گردید که در نهایت وی به تاریخ 28 رجب محرم 1342 هـ.ق مصادف به 3 مارس 1924م، نظام حکومت‌داری اسلام، یگانه دولت خلافت اسلامی را نابود و انهدام بخشید تا دولت سکولاری را بدون هیچ هویتی؛ مگر با هویت نفرت از "عرب‌گرایی و اسلام" تأسیس نماید. این هویت اسلامی تا‌اکنون در اذهان کسانی‌که به رب العالمین و به عقیده اسلامی‌شان مخلص اند، ماندگار باقی مانده است. با سقوط خلافت، جهان‌ در تاریکی قرار گرفت، خورشید آن غروب کرد، حق از میان رفت و چنان‌چه که سخت‌ترین مصیبت‌ها و بلا‌ها که ملت‌ها به آن مبتلا می‌شوند، 99 سال است که ما خیر و نیکی محروم مانده ایم.

از آن زمان به بعد، اُمت اسلامی در میدان تیراندازی اشغالگران کافر قرار گرفته اند که زمین‌های شان را تخریب گردید، بر مقدسات‌شان بی‌حرمتی شد، منابع‌شان را غارت و با ایجاد مرز‌های کاذب بین امت اسلامی سرزمین‌های شان را پارچه پارچه و از هم پاشیدند. آن‌ها توانستند آتش جهل و نادانی را از طریق مفکوره‌های ملیت‌گرایی متعفن، میهن‌پرستی و کشمکش‌های فرقه‌گرایی در بین امت شعله‌ور سازند. از طرف دیگر مقررات قانون الله را که توسط آن دولت خلافت بر بالای امت حکم می‌کرد را کنار گذاشته و آن را با قانون ساخت بشر یعنی نظام سرمایه‌داری کافر عوض کرد و آتش جنگ را بین برادران دینی و سرنوشت آن‌ها شعله‌ور ساخت. با این حال آوردن امت به آستانه فقر و تحقیر، تحت سلطه بیکاری توسط بیماری‌های مانند بیماری همه‌گیر ویروس کرونا که امروزه همه را تحت کنترل خود قرار داده و در جهان گسترش یافته است. آن‌ها کسانی را بر بالای مردم حاکم ساختند که به ظاهر صادق اما جاسوس‌های بیش نبوده و پیوسته به توطئه‌های خود ادامه می‌دهند. آن‌ها به عوض این‎‌که به مردم کمک کنند و مردم را از آن‌چه که با آن گرفتار شده است، نجات دهند؛ از کساد بازارها یادآورشدند و بحران‌های اقتصادی را طرح‌ریزی کردند؛ از جمله کاهش در قیمت‌های نفت، در حالی‌که آن‌ها پول مردم را به تاراج بردند و جز خود را ثروتمند نساختند. آن‌ها در حالت تکبر و بی‌عدالتی هستند، که هزینه‌های زیادی را برای سفرهای فضایی، تولید سلاح‌های کشتار جمعی، ایجاد استادیوم‌ها و تیاتر‌ها و انحصار داروهای مؤثر برای حفظ جان‌های خود، بدون این‌که برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و غیر قابل درمان که از آن رنج می‌برند، تعاون کنند، صرف نمودند.

لذا ما چقدر نیازمند قضیه‌ی نظام الهی به عنوان دولت خلافت هستیم و این فقط خلیفه است که مردم را از این گودال بدبختی و فقر بیرون می‌کشد و برای تأمین عدالت به ستمدیده‌گان و مراقبت از امورات آن‌ها به طوری‌که امنیت و عزت‌شان با داوری و حاکمیت قانون الله متعال تضمین شود و کشور را از نجاست کافران استعمارگر پاک می‌کند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ * وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ﴾

{قصص: ۵-۶ }

ترجمه: ما می‌خواستيم كه به ضعيفان و ناتوانان تفضّل نمائيم و ايشان را پيشوايان و وارثان (حكومت و قدرت) سازيم ‏و ايشان را در زمین  مستقرّ گردانيم.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر -ولایه عراق

مترجم: ارسلان مبارز

 

 

ادامه مطلب...

آنچه را عدم تطبیق احکام اسلامی در پی دارد!

(ترجمه)

خبر:

در 27 فیبروری 2020م دولت سعودی ممنوعیت عمره را از همه کشورها، از جمله اندونزی، صادر کرد. روز بعد 28 فیبروری 2020م دولت اندونزی اظهار داشت كه هیچ موردی از ویروس كرونا در این کشور وجود ندارد. اما مشخص شد که تعدادی از اتباع خارجی پس از سفر به اندونزی به این ویروس آلوده شده اند. در تاریخ 1 مارچ 2020م  آنیس پاسویدان، فرماندار جاکارتا اعلام کرد: "115 نفر در جاکارتا تحت مراقبت مشروط، 32 بیمار تحت مراقبت صحی قرار دارند." وزیر صحت عامه/بهداشت اظهارات فرماندار جاکارتا را تکذیب کرد. با این حال در 2 مارچ 2020م  رئیس جمهور گوکو ویدودو اعلام کرد که دو نفر از ویروس کرونا متضرر گردیده اند؛ چنانچه گفت: "من امروز صبح مورد معاینه قرار گرفتم و گزارشی از وزیرصحت عامه/ بهداشت (دکتر تیراوان) دریافت کردم، که آلوده بودن این مادر و دخترش را مثبت تأیید می‌کرد."  قربانیان ویروس کرونا در این کشور هم‌چنان در حال افزایش هستند. دولت به خواسته‌های جامعه برای اجرای اقدامات قرنطینه پاسخ مثبت نمی‌دهد. سخنگوی دولت درحوزۀ رسیدگی به موارد کرونا در تاریخ 3/18/2020م اعلام کرد که تعداد قربانیان به 227 نفر افزایش یافته، 19 نفر از آن‌ها جان باختند و 11 نفر از آن‌ها بهبود یافته اند.

تبصره:

1. فرماندار برای محافظت از امور مردم هوشیار به نظر نمی‎رسد. این امر از عدم هماهنگی بین حکومت مرکزی و حکومت‌های ایالاتی به خوبی آشکار می‌شود. حکومت ایالتی در سردرگمی قرار دارد؛ زیرا حکومت مرکزی هیچ سیاست مشخصی در این خصوص ندارد. حتی این ارزیابی به وسیلۀ پارلمان/ مجلس ارائه شده است. بوتو یکی از اعضای پارلمان گفت: "دولت آنقدر کند است که 19 نفر از مبتلایان به این ویروس جان خود را از دست داده اند. آقای رئیس جمهور لطفاً این ویروس ترسناک را دست‌کم نگرفته و سریعاً در برابر آن موضع‌گیری نمائید." (منبع: سی ان ان اندونزی 03/20/2020م) هدایه نور وحید، عضو کمیتۀ هشتم پارلمانی در تاریخ (18/3/18/2020م) بیان داشت كه دولت گوكو ویدودو برای مقابله با شیوع ویروس كرونا (Covid-19) کدام برنامۀ كوتاه مدتی را هم ندارد. از طرف دیگر، طبق گزارش تاریخی (2020/3/18) کانال تریبون نیوز، بیمارستان‌ها برای مدیریت ویروس کرونا تجهیزات کافی در اختیار ندارند.

2. در نتیجه فقدان سیاست جدی دولت، سرانجام جامعه  از قبیل محدودیت‌ها در خصوص نماز جماعت در مسجد، توصیه به برگزاری نماز جمعه به بیرون از مسجد و یا بستن برخی از مساجد تدابر خود را گرفته است. درحالی‌که اماکن سرگرمی، مراکز خرید و فروش، کارخانه‌ها و اماکن مانند این هنوز هم باز است و مردم در آن‌جا با یکدیگر در تعامل می‌باشند. رسول الله صلی الله علیه و سلم چنین می‌فرمایند:

«الطَّاعُونُ آيَةُ الرِّجْزِ ابْتَلَى اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ بِهِ نَاساً مِنْ عِبَادِهِ فَإِذَا سَمِعْتُمْ بِهِ فَلاَ تَدْخُلُوا عَلَيْهِ وَإِذَا وَقَعَ بِأَرْضٍ وَأَنْتُمْ بِهَا فَلاَ تَفِرُّوا مِنْهُ»

ترجمه: طاعون نشانۀ گناه است، الله (سبحانه وتعالی) برخی از بندگانش را به آن ابتلاء می‌کند. اگر شنیده اید که این بیماری در سرزمینی شیوع پیدا کرده است، وارد آن نشوید، و اگر خود در آن سرزمین بودید، از آن نگرزید.

3. جامعه نیز دچار سردرگمی می‌باشد. از یک طرف محدودیت تعامل با جامعه را اعلام می‌کنند، اما از طرف دیگر مردم آزادانه در هر طرف در حال گشت و گذار می‌باشند. چیزی‌که نشان دهنده ضعف مسئولین در ارائه خدمات به مردم می‌باشد. آیا آن‌ها سخنان رسول الله صلی الله علیه و سلم را نشنیده اند که چنین می‌فرمایند:

«مَنِ اسْتَرْعَاهُ اللهُ رَعِيَّةً ثُمَّ لَمْ يُحِطْهَا بِنُصْحٍ إِلَّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِ الجَنَّةَ»

[متفق عليه]

 ترجمه: کسی را که الله (سبحانه وتعالی) مسئول رعیتی ساخت، سپس او با نصیحت به رعیت‌اش رسیدگی نمی‌کند (به آن چه مصلحت است توصیه ننموده و از آنچه بد است نهی نمی‌کند) مگر این‌که الله جنت را بر وی حرام قرار خواهد داد.

به عبارت دیگر:

«يَمُوتُ حِينَ يَمُوتُ وَهُوَ غَاشٌ لِرَعِيَّتِهِ إِلَّا حَرَّمَ اللهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ»

ترجمه: در حالی می‌میرد که نسبت به رعیت خویش خیانت نموده است، وضعیت آن جز این نیست؛ مگر این‌که الله جنت را بر وی حرام قرار خواهد داد.

 [رواه البخاري ومسلم]

اما به روایت ترمذی:

«إِنَّ أَحَبَّ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَأَدْنَاهُمْ مِنْهُ مَجْلِساً إِمَامٌ عَادِلٌ وَأَبْغَضَ النَّاسِ إِلَى اللَّهِ وَأَبْعَدَهُمْ مِنْهُ مَجْلِساً إِمَامٌ جَائِرٌ»؟

ترجمه: دوستدارترین مردم نزد الله در روز رستاخیر و نزدیک ترین آنان به الله از لحاظ جایگاه و منزلت حاکم عادل است، کسی‌که بیشتر مورد خشم الله قرار گرفته و دورترین آنان به الله از لحاظ جایگاه و منزلت می‌باشد، حاکم ظالم است.

 وضعیت این‌گونه ادامه خواهد داشت؛ اگر مقامات مسئولین احکام اسلامی را تطبیق نکنند. 

نویسنده: محمد رحمه – كورنيا-اندونیزيا

مترجم: علی مطمئن

 

ادامه مطلب...

خوردن هفت دانه خرما هرصبح دفع تمام زهریات و جادو

(ترجمه)

از سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَنْ تَصَبَّحَ كُلَّ يَوْمٍ سَبْعَ تَمَرَاتٍ عَجْوَةً، لَمْ يَضُرَّهُ فِي ذَلِكَ اليَوْمِ سُمٌّ وَلاَ سِحْرٌ»

(رواه البخاری 7/80 كتاب الأطعمة، باب العجوة)

ترجمه: هركس، هر صبح، هفت دانه خرمای عَجوَه بخورد، سَم و سِحر (زهر و جادو) در آن روز به وی ضرری رسانيده نمی‏تواند.

توضيح حدیث

معنای حدیث این است که اگر کسی صبح قبل از خوردن چیز دیگری هفت دانه خرمای مدینه را بخورد (و آن خرمایی است که دانه‌هایش درشت و در مدینه منوره موجود است)، الله متعال این شخص را تا به شام همان روز از تأثر هرنوع زهریات و سحر و جادو محفوظ می‌دارد؛ البته در خرما چیزی به ضد زهریات و جادو دیده نمی‏شود؛ لیکن این سخن پیامبر صلی الله علیه وسلم است که او از دل خود سخن نمی‏گفت؛ بلکه وحی الله متعال بود. شيخ عبدالعزيز رحمه الله گفته است: اميد است [كلمه خرما] شامل همه نوع خرماها شود؛ زیرا این معنی در تمام انواع خرماها موجود است؛ پس اين معنی [خرما] به صورت عام موجود است.

بدین اساس اگر کسی به نیت شفایافتن از امراض و پیروی از سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم، هرنوع خرمایی‌که باشد، هرصبح هفت دانه بخورد، اگر قضای الله متعال به شفادادن آن بود شفا می‌یابد. پس حالت مؤمن واقعی در وقت شیوع امراض یا هر مشکل دیگری اینست که توسط صبر، نماز و خواندن اذکار و دعاها به الله متعال تقرب (نزدیکی) بیشتر حاصل می‌کند و از گناهان استغفار می‏کند.

ادامه مطلب...

در رابطه با 53مین کنفرانس‌امنیتی در شهر مونیخ!

(ترجمه)

به تاریخ 14-16 فوریه 2020م در شهر مونیخ‌جرمنی، اشخاص مهم از بخش‌های علوم‌سیاسی و انجمن‌مدنی گرد‌هم آمدند تا در کنفرانس‌سالانه امنیتی، شرکت کنند. این کنفرانس تحت عنوان "عدم نظام‌غربی" برگزار شد تا یک‌بار دیگر راجع به زوال نظم لیبرال‌جهانی، که بعد از جنگ‌جهانی دوم حاکم شده بود، بحث گردد. با وجود مغایرت فکری در ساختار استراتیژی جرمن‌ها؛ ‌سخن‌رانی‌هایی‌که توسط نماینده‌های جرمنی تهیه شده بود، ابتدا توسط رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر»، سپس؛ وزیر امور‌خارجه، «هیکو‌ماس» و در اخیر با ‌سخن‌رانی وزیر‌دفاع، «انیگرت کرمپ کرنباور» خاتمه یافت. تمام ‌سخن‌رانی‌ها میزان خطر وابسته‌گی به مسیر سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را نشان می‌داد.

رئیس‌جمهور «فرانک والتر ستیمیر» با ظرفیت و موقف‌ بلندش، خلاصۀ سیاست‌های امنیتی و خارجی جرمنی را طراحی کرد. وی ابتدا بالای تغییر ساختار‌عمومی سیاست‌های بین‌المللی تمرکز کرد که در عوض بالای موضوعاتی‌که برای مدت‌ها برای کشور لازمی می‌دانست، دچار تردید گردیده، چنین گفت: "من می‌ترسم ازین‌که امروز شاهد عوامل مخرب سیاست‌های جهانی هستیم." وی هم‌چنان افزود: "با مفکورۀ رقابت میان قدرت‌های بزرگ؛ نه تنها، سند‌های استراتیژیک را شکل دادند؛ بلکه واقعیت را که ما در آن زیست‌داریم نیز در اختیار گرفته اند." بعد از روسیه و چین نزدیک‌ترین هم‌پیمانِ جمهوری فدرال‌جرمنی امریکاست و حالا این هم‌پیمان نزدیک، مفکورۀ جامعه بین‌المللی را رها کرده است. همان‌طوری‌که وی گفت: "مفکورۀ محدود نشنلستی، ما را به سمت تله‌های جدید امنیتی، رقابت سلاح هسته‌ای و افزایش درگیری‌های منطقوی کشانده و منجر به ناکامی و شکست مسایل بزرگ‌بشری توسط عمل‌جمعی مشترک، خواهد گردید." بر اساس گفته‌های وی: "کشور جرمنی هنوز هم توسط دوستان‌اش محصور شده، اما اتحادیه‌اروپا با چالش‌های بزرگی مواجه‌ست. اگر امروز نگاهی بر اتحادیه‌اروپا اندازیم، چند‌گانگی اقتصادی را به عوض هم‌بستگی و افزایش شکسته‌گی‌های ایدیولوژیک و سیاسی را مشاهده می‌کنیم. برعکس گذشته؛ نمی‌توانیم سال 2020 را با فرضیه‌منطقی که قدرت‌های بزرگ تمایل بر تجزیه موفقانۀ اروپا دارند، آغاز کنیم. برعکس این مسئله؛ هر بازی‌کن‌اصلی دنبال منافع‌شخصی خویش است، حتی اگر به قیمت از هم‌پاشی اتحاد‌اروپا تمام شود و این پیش‌رفت خوبی برای ما نیست." هما‌ن‌طوری که وی گفت باید در هردو بخش پیش‌رفت و تمرکز صورت گیرد: ادامۀ وفاداری به مفکورۀ جامعه بین‌الملل، تلاش برای ایجاد نظام قانونی بین‌المللی و تقویت اروپا من‌حیث ساختار غیر قابل‌اجتناب برای اثبات حضور جرمن‌ها در جهان.

در یک ‌سطح داینامیک، نایل‌شدن به این پالیسی امنیتی و خارجی، تنها از طریق تقویت پیمان‌اتلانتیک و پالیسی‌عمومی امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا امکان پذیر است. آقای ستینمیر گفت: "برای جرمنی پیش‌رفت مؤثر اتحادیه اروپا، در بخش سیاست دفاعی همانند توسعه ستون‌های اروپا در پیمان، حتمی‌ست." وزیر‌خارجه «هیکو ماس» و وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» گفتگو‌ها در مورد استراتیژی‌دوجانبه را از سرگرفتند. وزیر‌خارجه، آقای «ماس» با حمایت از آماده‌گی‌های بیش‌تر به شمول تلاش‌های نظامیِ جرمنی چنین گفت: "البته که من در بارۀ ساخت امنیت اروپا و انجمن‌دفاعی به‌حیث ستون‌های قویِ اروپایی با ناتو فکر می‌کنم و این همان چیزی‌ست که با جدیت‌تمام همراه با کشور‌فرانسه در حال کار هستیم و پیشنهاد رئیس‌جمهور
«مکرون» برای مذاکرات‌استراتیژیک در این رابطه را می‌پذیریم. اما این اشتراک‌نظامی باید منطق‌سیاسی مشخصی را دنبال کند. بدون دیپلوماسی، بدون استراتیژی‌مشخصِ سیاسی و بدون ایجاد توانمندی‌های نظامی در موقعیت‌های یکسان، ریسک بزرگی وجود دارد که عملیات نظامی، کارا و مؤثر نباشد و بد‌تر از همه این که می‌توانند باعث افزا‌یش بحران در منطقه گردند."

اظهارات وزیر‌دفاع قبلی جرمنی، «پیتر سترژوک» دال بر خط‌پهناور این موضوع بوده که چنین گفت است: "استحکامات‌امنیتی جرمنی هم‌چنان در کوه‌های «سند هند» رخ می‌دهد. حالا این خط‌پهناور باید وسیع گردد؛ زیرا استحکامات‌امنیتی جرمنی در عراق، لیبیا و ساحل، هم‌چنان در میز‌مذاکرات نیو‌یارک، جینیوا و بروکسیل نیز صورت می‌گیرد. هم‌چنان کشور جرمنی و اروپا نیاز دارد تا لنگر بزرگی در توازن سیاست‌های بین المللی ایجاد کند." این‌ها سخنان وزیر‌دفاع «انیگرت کرامپ کرنباور» بود. این مسئله، نه تنها در زمینۀ رقابت‌مستمر میان امریکا و چین ضرور است؛ بلکه با توجه به مناطق هم‌جوار جنوبیِ اروپا مانند افریقا و خاور میانۀ نزدیک نیز حایز اهمیت می‌باشد.

خطوط‌پهناور سیاست‌امنیتی و خارجی جرمنی نمایان‌گر واکنش‌های شدید است. از یک طرف، دولت جرمنی می‌خواهد کار‌های جدیدی مانند گفتگوی‌استراتیژیک با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را به منظور ایجاد سیاست‌امنیتی و خارجی مستقل اروپا، آغاز کند. اما، پالیسی‌دفاعی مستقل به دلیل مخالفت کشور‌های شرقیِ اروپا در معرض ناکامی‌ست، هم‌چنان ممکن است رقابت‌های تاریخی دوباره از نو شروع شود. قسمی‌که در یکی از تازه‌ترین تحلیل‌ها در ژورنال سیاست‌های بین‌المللی و اجتماعی بیان شده است: "دیدگاه کشور‌های جرمنی و فرانسه برای ایجاد توان‌مندی‌های دفاعی اروپا، بدون وابسته‌گی به امریکا، ترسی را میان حکومت پولند ایجاد خواهد نمود تا مبادا کشور جرمنی کنترول تمام اروپا را در اختیار گیرد." در عین زمان، کشور جرمنی در جستجوی تقویت پیمان‌ناتو با امریکا، با ثبات‌ساختن پالیسی‌امنیتی و خارجی اروپا به‌حیث ستون‌های اروپا در ناتو می‌باشد. بنابرین، تنازع و اختلافی‌که در نتیجۀ این مسئله با کشور فرانسه به وجود خواهد آمد، به احتمال زیاد این پروژه را قبل از آغاز به سمت ناکامی خواهد کشاند. هم‌چنان مذاکرات‌جاری در مورد مداخلۀ یک طرفه اروپا در خلیج‌عرب، استقلالیت پالیسی‌امریکا در مقابل ایران (فشار بیش از حد) ضد و نقیض بودن منافع و مصالح را منعکس می‌سازد که یقیناً مقدمۀ تنش‌ها و اختلافات بعدیِ ناشی از نظام‌های ائتلافیِ متضاد می‌باشد.

برعلاوه؛ رد‌یابی مسیر منافعِ در حال‌گرو جرمنی، این کشور را در مناطق خاور‌میانه نزدیک و خاور‌میانه را هم‌چنان در قارۀ افریقا با استراتیژی ناکام مواجه می‌سازد. کشور‌های هم‌جوار بحر‌ اروپا که سرزمین‌های اسلامی می‌باشد؛ امریکا و فرانسه را به‌حیث قدرت‌های دشمن می‌شناسد که در صدد حفظ‌قدرت، گسترش‌نفوذ، حصول منافع‌اقتصادی و تطبیق پلان‌های سیاسی خویش در محدودۀ ایدیولوژی و فرهنگ هستند. اگر پالیسی‌امنیتی و خارجی جرمنی در دام‌های امریکا و مداخلات فرانسه بدون تغییر باقی بماند، بدون‌شک مانند جنگ‌های جاری در سرزمین‌های اسلامی همانند افغانستان، عراق و کشور مالی نیز ناکام خواهد ماند. ضمناً؛ دلیل اصلیِ جنگ‌های خطر‌ناک در سرزمین‌های اسلامی، تحمیل نظام‌حکومتیِ بیگانه بعد از جنگ جهانی‌ست که کاملاً هویت و شیوۀ زنده‌گی اسلامی را صدمه زده است. در جریان حوادث انقلاب بهار‌عرب، از استراتیژی‌پردازان وزارت‌خارجه‌ جرمنی توقع می‌رفت تا شکست همه‌جانبۀ نظام‌های فعلی در جهان اسلام را درک می‌کردند و پی می‌بردند که حصول ثبات‌سیاسی در منطقه تنها با تأسیس دولت‌اسلامیِ واقعی امکان پذیر است. این را بدانید که سیاست‌خارجی ظالمانه با حمایت و دفاع از ارزش‌های غربی در عراق، لیبیا و ساحل منجر به ثبات کشمکش‌های جاری و احتمالاً به انهدام آبرومندانۀ جرمنی، در منطقه خواهد شد.

برخلاف این پس زمینه؛ حزب‌التحریر در کشورهای آلمانی زبان، فوراً تصمیم گیرنده‌گان فدرال سیاسیِ جرمنی را در برابر گسترش فعالیت‌های نظامیِ جرمنی در سرزمین‌های اسلامی، هشدار می‌دهد. کشور جرمنی ازین‌که برای شکار منافع شخصی‌اش از میان تنش‌های امریکا و فرانسه، به حیث شریک در لانه‌های بازی سیاسی امریکا ظهور کند، بهتر‌ست که استراتیژی‌شخصی خود را توسعه دهد تا خود را از وابسته‌گی فعلی در ساختار‌های ائتلافی و مسیر‌های سیاسی دیگر کشور‌ها، آزاد سازد. کشور جرمنی‌ به خاطر داشتن پیمان‌تاریخی با خلافت‌عثمانی، دارای توازن روابطی‌ست که در مقایسه با امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین منافع استراتیژیک‌اش بیش‌تر در آن نهفته است. بر اساس نظریۀ یک‌جانبی که برای ایجاد فاصله در سیاست‌های بین‌المللی آغاز شده است، کشور جرمنی باید استراتیژیِ را طرح کند تا از چالش موجوده نجاتش داده و قادر به تشکیل روابط‌خوب و مستمر با سرزمین‌های اسلامیِ هم‌جوار آن سازد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-کشورهای آلمانی زبان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

نظام سرمایه‌داری مردم را فریب می‏دهد و به خاطر مصالح دنیوی آنان را می‏ترساند!

(ترجمه)

خبر

وزارت داخله/کشور ترکیه به خاطر اتخاذ تدابیر در مقابل ویروس کورونا یک اعلامیۀ فوق العادۀ را به 81 ایالت فرستاد. در این اعلامیه آمده است که به خاطر جلوگیری از شیوع و انتشار ویروس کورونا در بین مردم، هوتل‏ها، دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏ها به طور موقت مسدود خواهد شد؛ چون کنار هم بودن در یک مسافت کوتاه در "اماکن عامۀ که برای تفریح و سرگرمی آماده شده است"، به شدت خطر مبتلاء شدن به مرض را افزایش می‏دهد.

تبصره

حکام مستبد نظام سرمایه‌داری؛ همان حکامی‌که خود را خدایان روی زمین می‌پندارند، امروز در پیشگاه الوهیت الله سبحانه وتعالی، که پروردگار آسمان‌ها و زمین است، عاجز و متحیر مانده‌اند؛ همان‌گونه که حکام پیش از آن‌ها عاجز مانده بودند. در حقیقت قدرت‌های بزرگ؛ آنانی‌که کشتزار‏ها، نسل‏ها و تمام ارزش‏ها را به خاطر کسب هرچه بیشتر از منافع از بین برده‌اند، امروزه در مقابل ویروس کورونا عاجز مانده‌اند. این یک واقعیت کنونی است و در این‌جا هرگز بر اثبات و یا رد نظریات ساختگی و نظریات مختلفی‌که به ویروس کورونا ارتباط می‏گیرد، تأکید نمی‏کنم.

مسئلۀ که نیاز است بر آن تأکید شود، این‌ست که الله سبحانه وتعالی، ذاتی است که از درماندگی، بسیار بدور است و نیرومند و توانا است بر این‌که هر چیزی را عاجز نماید. اوتعالی ذاتی است که اساسات نظام‏ و حاکمیتِ عاجزی‌شان را فقط توسط یک ویروس دگرگون ساخت. هم‌چنین یک بار دیگر حقیقتی را خاطرنشان می‏سازیم و آن این‌که الله سبحانه وتعالی توانا است، بر این‌که جوامع را دگرگون سازد.

با در نظر داشت امور مربوط به ویروس کورونا، که از جانب حکام قدرتمند و صاحب حاکمیت اتخاذ شده است، نگرانی بشر بر همه‌گان آشکار شده است؛ مگر این‌که می‏توانیم بگوییم که آن نگرانی‏ها نتیجۀ نگرانی‏های اقتصادی و حکومتی آن‌ها می‏باشد. ابزار ترس در نظام سرمایه‌داری، که هر چیزی را به عنوان کالا قرار می‏دهد، متکی به مبدأ و پائین آوردن ارزش اشیاء می‏باشد. حکومت‏هایی‌که از سال‏ها بدین سو در ترکیه حاکمیت را بدست گرفته‌اند، به خاطر بهره‌برداری از احساسات و افکار مسلمانان و به خاطر محقق شدن مصالح ویژه‌شان بر مردم ظلم و ستم روا داشتند.

حکومت ترکیه که جز ضرر چیز دیگر را ببار نمی‌آورد؛ بلکه هر روز سبب ایجاد مشکلات جدیدی می‏شود، اظهار نمود که فقط با یک اعلامیه بخاطر نگرانی‏های دنیوی می‏تواند اماکن که در آن عمل حرام انجام می‏شود را مسدود نماید. مکان‏های مثل: دیسکوها، می‌خانه‏ها و کلپ‏های شبانه که در آن‌ها اعمال ضد عفت و جرایم انجام می‏شود و الله سبحانه وتعالی آن‌ها را حرام خوانده است. فقط به خاطر نگرانی‏های دنیوی و ترس از دست رفتن مصالح‌شان مسدود می‏شوند. با وجود این، بازهم آن‌ها به تمام این اعمال شریری‌که منجر به نابودی و ضرر رساندن به تمام ارزش‏های دینی و اخلاقی جامعه می‏شود، بدون درنظرداشت مخالفت از اوامر الله سبحانه وتعالی اجازه می‏دهند. آیا الله سبحانه وتعالی سزاوارتر نیست که از او ترسیده شود؟ نظام سرمایه‏داری فریب‌کاری می‏کند و از مصالح دنیوی می‏ترساند؛ اما پروردگار مان از عذاب آخرت می‏ترساند و ما را از آن بر حذر می‏دارد.

در عین زمان این ویروس حکامی را که از قدرت بهره‌برداری می‏کنند، عاجز نموده است و از طرف دیگر این ویروس حجاب ساختگی حکام را بر داشته است. لهذا، فقط گرفتن یک تصمیم برای نابودی و بسته کردن اماکن فتنه کافی است. آنان کسانی‌اند که جرأت ایجاد تغییر را ندارند و به خاطر تطبیق نظام سرمایه‏داری که تمام جامعه را به نابودی می‏کشاند، جان می‏دهند و در حق مردم مسلمان بزرگ‌ترین شر را مرتکب می‏شوند.

همگام با این فعالیت‏های اخیر و خاصتاً مسلمانان که به خاطر احساسات اسلامی‌شان حکومت را حمایت نموده‌اند، لازم است که عمیقانه و با چشم سر ببینند که حکام چگونه آن‌ها را فریب داده‌اند و این دیدن برای خردمندان کافی است! بر حکام لازم است که در راه نصرت دین اسلام هر چیزی را قربانی نمایند تا که در جمله کسانی شوند که الله سبحانه وتعالی آنان را در آیت ذیل توصیف نموده است؛ اما متأسفانه علیه دین الله سبحانه وتعالی اعلام جنگ می‏کنند و نه تنها برعکس آن‌چه که برای‌شان لازم است، می‏پردازند؛ بلکه از هرنوع حرام حمایت و محافظت می‏نمایند:

﴿الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ﴾ 

[الحج: 41]

ترجمه: همان کسانی‌که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را برپا می‏دارند و زکات را می‏دهند و به کارهای پسندیده دستور می‏دهند و از کارهای ناپسند باز می‏دارند و سر انجام همه کارها از آن الله است.

این ظلم آشکاری است که تو بر دیموکراسی اصرار ورزی و از پروردگار آخرت که سزاوار است، که از وی باید ترسید، روی می‏گردانی؛ درحالی‌که او ذاتی است که زندگی و مرگ بدست اوست. زود است که خلفای راشدۀ دوم روی کار آیند که وصف این آیت در حق‌شان منطبق خواهد شد: آنان از مصالح دنیوی روی می‏گردانند و کارشان را به انجام می‏رسانند؛ درحالی‌که از الله می‏ترسند و رضایت پروردگارشان را هدف اصلی زندگی‌شان قرار می‏دهند و مردم را به دین الله سبحانه وتعالی دستور می‏دهند.

نویسنده: احمد سابا

مترجم: محمد "مزمل"

 

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه