جمعه, ۱۷ صَفر ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۱/۰۹/۲۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :23 ذولحجه 1442
تاریخ میلادی : دوشنبه، 02 آگوست 2021م

شماره صدور:1442 / 93

دفتر مطبوعاتی
ولايه پاكستان

اعلامیه مطبوعاتی

قرنطین کامل یا جزئی؛ دولت‌های فدرال و سند از شیوع ویروس کرونا امتیاز سیاسی می‌گیرند، این درحالی‌ست که هیچ یک از آن‌ها نگران ضرورت‌های اقتصادی و صحی نیستند

بتاریخ 30 جولای 2021م وزیر ایالت سند قرنطین ناگهانی 9 روزه را در شهر کراچی، بزرگترین شهر مسلمان‌نشین که دارای بیشتر از بیست میلیون نفوس می‌باشد، اعلان نمود و ادعا نمود که این اقدام برای جلوگیری از شیوع نوع دلتا ویروس کرونا در نظر گرفته شده است. قرنطین شامل مسدود شدن تمام مارکیت‌ها و کسب کار تجارتی از جمله محدودیت گشت‌و‌گذار بیشتر از یک نفر در موتر سایکل؛ محدودیت ساعات کاری برای نانوایی‌ها و مغازه‌های مواد خوراکی، محدودیت شدید بر عبور و مرور مردم عام که سبب بیکاری صدها هزار کارگران روزمزد شده و ده‌ها هزار بیکار بر میلیون‌ها بیکار دیگر افزود شد. هم‌چنان این قرنطین میلیون‌ها تن بر زیادتر از 20 درصد جمعیت پاکستان که از  سوءتغذی رنج می‌برند، اضافه خواهد کرد.

گرچه بعد از فشار‌های جمعی اندک قیودات برداشته شد، اما دموکراسی وضعیت میلیون‌ها قربانی قرنطین را که از امکانات اولیه زندگی محروم شده بودند را در نظر نگرفت. از جانب دیگر دولت فدرال به قرنطین شهر کراچی طوری واکنش نشان داد که گویا بهترین اسلوب مبارزه با ویروس همه‌گیر کرونا بوده و آب از آب تکان نخورده است. آیا این دولت فدرال نبود که در وارد نمودن واکسین تعلل نمود، قبل از این‌که موج سوم این ویروس کشور را درهم کوبید؟ ما می‌پرسیم که آیا مسولیت حکومت تنها مانع شدن از انتشار ویروس هست و یا نجات مردم از فقر، گرسنه‌گی و بدبختی؟ ما می‌پرسیم که آیا این حکام توانایی انجام چند صد هزار معاینات ویروس کرونا را در روز دارند، حتی بعد از سپری شدن یکسال و نیم از اولین شیوع ویروس تا بتوانند افراد مبتلا را از سالم جدا کنند؟

بعد از سه موج ویروس کرونا حکام پاکستان باید به مردم پاسخ بدهند که چقدر ظرفیت سیستم ارایه خدمات صحی در بخش‌های تهیه وینتلاتور (ماشین اکسیجن مصنوعی)، تهیه اکسیجن، سیت‌های شفاخانه‌ها، بخش مراقبت‌های عاجل و وسایل محافظت فردی بلند برده شده است تا بتواند هزاران مبتلا به ویروس کرونا بدون مختل شدن روند زندگی مراقبت و تداوی شود.

تا چه مدت این حکام بی‌کفایتی خود را پشت پرده قرنطین مکمل و جزیی پنهان خواهند کرد؟ حتی امروز هم هزاران تن بدون درنظرداشت تدابیری احتیاطی برای گرفتن واکسین در مراکز صحی مزدحم صف بسته اند؛ برعلاوه آن‌ها باید به نظام فاسد این حکام پول بپردازند تا از سیستم ترانسپورتی برای تجارت خود استفاده نمایند تا از عواقب قرنطین کامل و قسمی در امان باشند.

حکام ایالتی و فدرال هردو بطور ظالمانه مردم را نادیده گرفته و از شیوع ویروس کرونا بهره سیاسی برای انتخابات بعدی می‌برند. در نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا این حکام دستور اسلام مبنی بر قرنطین کامل منطقه آلوده به ویروس را نادیده گرفتند و با این کار اجازه دادند تا ویروس در سراسر کشور پخش شده و به بحران تبدیل شود.

بعداً به عوض جستجوی راه‌حل از اسلام به تقلید کورکورانه از غرب با تطبیق قرنطین کامل پرداختند. اما اگر این حکام دستور اسلام را در نظر می‌گرفتند؛ آنان افراد مبتلا را با استفاده از معاینات جدی و دقیق از افراد صحتمند جدا می‌کردند و مانع مختل شدن روند زندگی عادی می‌شدند. در حقیقت حکومت تحریک انصاف پاکستان(PTI) در مرکز و هم‌چنان حکومت حزب مردم پاکستان (PPP) در ایالت و دموکراسی احکام الله سبحانه‌وتعالی را نادیده گرفتند. PTI و PPP هر دو مصروف تعصب هستند و هیچ یکی از آن‌ها برای اسلام به پا نخاسته اند، آن‌ها مصروف این کار خود هستند گرچند رسول الله صلی الله علیه و سلم ما را چنین هشدار می‌دهد:

«وَمَثَلُ الَّذِي يُعِينُ قَوْمَهُ عَلَى غَيْرِ الْحَقِّ كَمَثَلِ بَعِيرٍ رُدِّيَ فِي بِئْرٍ فَهُوَ يَنْزِعُ مِنْهَا بِذَنَبِهِ» [مسند احمد]

ترجمه: و مثال کسی‌که قوم و خویش را بغیر از حق (اسلام) حمایت می‌کند مانند شتری است که در چاه افتاده است و از دمش اورا می‌کشند.

ابتلای الله سبحانه‌وتعالی بطلان دموکراسی را در سراسر جهان افشا ساخت. حالا وقت آن است تا با تأسیس خلافت بر منهج نبوت، جهان با نور اسلام منور ساخته شود. تنها خلافت می‌تواند با تطبیق احکام اسلام خدمات اساسی صحی و ضرورت‌های اولیه زندگی را به جامعه فراهم نماید.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: خالد "سیف الله"

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه