دوشنبه, ۱۱ رجب ۱۴۴۰هـ| ۲۰۱۹/۰۳/۱۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
دولت خلافت فروپاشید؛ اما امیدواری مسلمین برای بازگشت آن مستحکم و پابرجاست
بسم الله الرحمن الرحيم

دولت خلافت فروپاشید؛ اما امیدواری مسلمین برای بازگشت آن مستحکم و پابرجاست

(ترجمه)

سوم مارچ 1924م، روز سقوط سپر و نگهبان(دولت خلافت عفت، ثروت، خون، ارزش‌ها، فرهنگ و افتخارمان) می‌باشد؛ اما امیدواری ما جهت اعادۀ دولت خلافت پابرجاست. از آن زمان تا کنون مسلمین مورد هرگونه ظلم و ستم قرار گرفته و ما نیز شاهد هزاران تصویر و ویدیوی ظلم و ستم علیه مسلمانان در رسانه‌ها هستیم: سوءتغذیۀ کودکان در یمن، زنده سوختاندن مسلمانان در اراکان و افریقای مرکزی، بمباردمان و تکه‌تکه شدن مسلمانان در سوریه، افغانستان و غزه و بلعیده شدن سرزمین مقدس فلسطین به وسیلۀ گرگان گرسنه؛ هم‌چنان، ‌حبس و زندانی شدن مسلمانان بی‌گناه و مخلص در ترکیه، اردن... شکنجه و اعدام جوانان نوشکوفای بی‌گناه و مخلص، ظلم و ستم دولت چین علیه مسلمانان اویغور، همدستی حکام سرزمین‌های اسلامی با کفار... سیاست‌های ضداسلامی برای تحقیر ارزش‌های اسلامی و تروریست خطاب نمودن مسلمانان، جرم شمردن حجاب در اروپا، روسیه، امریکا و رژیم‌های دست‌نشاندۀ آن‌ها در سرزمین‌های اسلامی... زندان‌های خطرناک مانند گوانتانامو، ابوغریب، بگرام، گولاگ، فلوجه، حلب و فهرست بی‌انتهای از افزایش هرلحظه ظلم و ستم علیه مسلمانان... با این حال، هیچ یک از این‌ها نتوانسته و نمی‌تواند مسلمانان را از اعادۀ دولت خلافت ناامید و مأیوس نماید.

از سوی دیگر، ما به عنوان مسلمان در مناطقی زندگی می‌کنیم که این نوع خشونت‌ها بالای ما ممکن اعمال نشود‌؛ اما ما نیز تحت شکنجه قرار داریم؛ شکنجۀ روانی ناشی از مشاهدۀ تصاویر و اخبار حاکی از ظلم و ستم علیه خواهران و برادران مسلمان ما در سراسر جهان؛ همین‌طور اخبار غم‌انگیز از مصر، سوریه، ترکستان شرقی و دیگر سرزمین‌ها ‌بیانگر آنست که شیاطین غربی تعدادی از مسلمانان را شکنجه و به زندان انداخته و تعداد دیگری را مجبور به تماشای فحشاء نموده و به منظور نابود کردن افکار و امیال مسلمانان، هم‌چنان یأس و ناامیدی را بالای‌شان تحمل کرده تا فکر و ذهن‌شان را فلج نماید.

به هر حال، به عنوان مسلمانانی‌که به الله سبحانه وتعالی، پیامبران علیهم السلام، قرآن و سنت، روز حشر، اجل، رزق و این‌که قضا و قدر از جانب الله سبحانه وتعالی است، ایمان و باور داریم، نباید تحت تأثیر این تصاویر و اخبار قرار گیریم؛ بلکه منحیث یک مسلمانی‌که تنها هدفش بدست آوردن رضامندی الله سبحانه وتعالی است، بدانیم که نظام الهی عالی‌ترین راه‌حل را دارا بوده و بهترین گزینه برای پایان دادن به ظلم و ستم‌ها می‌باشد که باید هرچه سریع‌تر به تطبیق آن اقدام نماییم.

متأسفانه برخی عواملی وجود دارد که باعث جلوگیری از چنگ زدن مسلمانان به نظام الهی می‌شود؛ به این معنی؛ سیاست‌مدارانی‌که بر ما حکومت  می‌کنند، غلامان درباری بوده و آن‌ها را به اصطلاح مسلمانان روشن‌فکر و مدرن می‌نامند؛ زیرا چنین اشخاص پای‌بند اوامر و نواهی الهی نبوده و  تلاش می‌کنند تا موانع مختلفی را سد راه ما قرار دهند؛ آن‌ها ما را در مرزهای نشنلستی، که توسط استعمارگران ترسیم شده است، محصور نموده تا مانع خیزش ما بخاطر کمک نمودن برای برادران و خواهران مسلمان ما شود. آن‌ها تلاش می‌کنند تا افکار و احساسات اسلامی ما را با افکار پست و پائین مانند ملیت‌گرایی، میهن‌پرستی، فرقه‌گرایی و سودگرایی فرونشانند. آن‌ها قوانین اسلامی را حمله و زیر سوال قرار می‌‌دهند و در عین زمان، قوانین و افکار غربی خویش را عالی جلوه داده تا آموزه‌های قرآن و سنت را از ذهن مسلمانان کمرنگ و نابود نمایند؛ به ویژه به دنبال شست‌وشوئی مغزی نسل جوان با فرهنگ غربی خویش است که با روحیۀ اسلامی کاملاً در تضاد می‌باشد و از طریق برنامه‌های آموزشی در مکاتب، رسانه‌ها و نشان دادن راه و روش زندگی سیاست‌مداران دست‌نشاندۀ شان، هستند. به این‌ها نیز اکتفاء نکرده؛ بلکه بخاطر ناتوان ساختن ما از طریق ایجاد فقر، بیکاری، فقدان معیشت و آموزش بی‌کیفیت نیز کار و فعالیت می‌کنند. هنوزهم برای آن‌ها کافی نیست؛ خانه‌ها و جاده‌های ما را با ایجاد ترس و وحشت تسخیر و محاصره می‌کنند. این همه زادۀ غرب استعمارگر در کشورهای تحت استعمارش می‌باشد.

همین‌طور، آخرین و بی‌رحم‌ترین اقدام غرب علیه مسلمانان اینست: کسانی‌که فریب بازی‌های‌ کثیف‌شان را نخورده و برنامه‌های مخرب غرب را افشاء می‌کنند، آن‌ها را محکوم به مرگ نموده و بدون هیچ‌نوع مدرکی برچسپ خائن، اسلام‌گرا تندرو و حتی تروریست را می‌زنند.

هم‌چنان، اشخاصی وجود دارند که به فریب امت پرداخته و ادعا می‌کنند، منبع تمام بدبختی‌ها، ضعف مسلمانان به شکل انفرادی می‌باشد؛ نه نظام غیر اسلامی که از عقاید سرمایه‌داری گرفته شده و بالای‌شان تطبیق می‌شود. همین‌طور، آن‌ها قصد دارند شخصیت‌های مسلمانان را علت تمام مصائب و بدبختی‌ها به جای رژیم‌های دست‌نشاندۀ نظام سرمایه‌داری غرب، عنوان کنند؛ اما واقعیت این است: زمانی‌که شکست خویش را با وجود سعی و تلاش‌های زیادشان در مقابل مسلمانان می‌بینند، خشم و غضب آن‌ها روز به روز تشدید می‌یابد؛ صرف نظر از این‌که آن‌ها به چی اندازه از پیروزی مسلمانان چشم‌پوشی می‌کنند. امت مسلمه به آیت ذیل ایمان کامل دارند:

﴿إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّواْ عَن سَبِيلِ اللّهِ فَسَيُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ وَالَّذِينَ كَفَرُواْ إِلَى جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ

[انفال: 36]

ترجمه: آن‌هایی‌که کافر شدند، اموال‌شان را برای بازداشتن(مردم) از راه الله(سبحانه وتعالی) خرج می‌کنند؛ آنان این اموال را(که برای به دست آوردنش زحمت کشیده‌اند، در این راه) مصرف می‌کنند؛ امّا مایۀ حسرت و اندوه‌شان خواهند شد و سپس شکست خواهند خورد و(در جهان دیگر) کافران همگی به سوی دوزخ گردآوری خواهند شد.

بنابر این، کافران و کسانی‌که همراه آن‌‌ها همدست هستند، مغلوب خواهند شد؛ چراکه الله سبحانه وتعالی مؤمنان را کمک و حمایت می‌کند. به عبارت دیگر، پیروزی از آن مؤمنان است؛ زیرا الله سبحانه وتعالی همیشه پیامبران و رسولان و کسانی‌که از آن‌ها پیروی می‌کنند، مورد لطف و مرحمت خویش قرار داده و آن‌ها را کمک و حفاظت می‌نماید.

﴿إِنَّا لَنَنصُرُ رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهَادُ

[غافر: 51]

ترجمه: ما به یقین پیامبران خود و کسانی را که ایمان آورده‌اند، در زندگی دنیا و(در آخرت)؛ روزی‌که گواهان به پا می‌خیزند، یاری می‌دهیم!

وعدۀ الله سبحانه وتعالی، عجب وعدۀ بزرگی‌ست! الله سبحانه وتعالی، ذاتی‌ست بسیار عظیم و مالک جهان هستی و کسی‌ست که به وعده‌هایش وفا می‌کند. به خاطر بیاورید؛ فرعون، نمرود و دیگر ستم‌کاران را که قدرت زیادی داشتند؛ اما الله سبحانه وتعالی آن‌ها را مغلوب و نابود ساخت. بناءً مؤمنان باید تمام تلاش خود را برای به دست آوردن وعدۀ الله سبحانه وتعالی به خرج دهند. از طرفی، این تلاش‌هاست که روزنۀ امید را در قلب‌ها زنده نگه‌می‌دارد. ممکن است بعضی اشخاص هرگز از این وعدۀ الله آگاهی نداشته باشند؛ بنابر این، وظیفۀ هر مسلمان است تا چنین اشخاص را مطلع سازد؛ این یک انگیزه و هدف والا و یک امر چالش برانگیز می‌باشد؛ اما این انگیزه وهدف منجر به پیروزی واقعی خواهد شد!

خلیفه عمر بن عبدالعزیز، که برخی از علمای اسلامی وی را به عنوان پنجمین خلیفه راشده پس از حضرات ابوبکر صدیق، عمر فاروق، عثمان غنی و علی رضی الله عنهم اجمعین دانسته اند، می‌فرماید: «رسول الله ﷺ و حاکمان پس از وی، سنت(فکره و طریقۀ) خویش را برای ما به جا گذاشتند که در حقیقت پیروی از راه و طریقۀ رسول الله ﷺ، چنگ زدن به نظام الهی و حفاظت از آن می‌باشد. همین‌طور، نباید سنت پیامبرﷺ را تغییر داده و یا خلاف آن‌را جستجو کرد. سپس هرکس از راه و طریقۀ رسول الله ﷺ پیروی نماید؛ در راه صراط المستقیم روان بوده و کامیابی دارین را نصیب خواهد شد. اگر کسی راه و طریقۀ رسول الله ﷺ را ترک نماید و مسیر دیگری غیر از مسیر مؤمنان را دنبال کند، الله سبحانه وتعالی نیز وی را به مسیری هدایت می‌کند که به سوی جهنم منتهی می‌شود و این یک سرانجام و عاقبت ناگوار و بد می‌باشد.»

بنابر این! باید کسانی را از میان امت قدردانی نماییم که ظلم و ستم و برنامه‌های شوم ظالمان، خائنان، حکام دست‌نشاندۀ غرب و علمای درباری را افشاء می‌کنند و امت اسلامی را واضح به سوی حمل فکر، طریقه و هدف اسلامی رهنمائی می‌کنند؛ به همین لحاظ است که این امت از زمان فروپاشی دولت خلافت اسلامی تاکنون امیدواری خویش را جهت اعادۀ آن از دست ندادند. برعکس؛ این عصر عصر مشکلات، امتحان و احیاء مجدد زندگی اسلامی برای مسلمانان به شمار می‌رود. این امت هیچ‌گاه اسلام را کنار نگذاشته و در مقابل اسلام ناامید نشده؛ بلکه با وجود مشکلات فراوان به نصرت و پیروزیی‌که الله سبحانه وتعالی وعده داده است، ایمان دارند. به همین دلیل است که تا امروز مبارزه علیه کفار در میانمار، فلسطین، سوریه، عراق و افغانستان هم‌چنان ادامه دارد. مقاومت مسلمانان چنان قوی است که کفار  برای مقابله با آن‌ها به شکست مواجه شده اند؛ اگرچه هیچ محدودیتی برای هزینۀ مبارزه علیه اسلام و مسلمانان وجود ندارد و حتی شواهدی وجود دارند که اکثریت منابع مالی خویش را در این عرصه از دست دادند.

با وجود این همه تصاویر و گزارش‌های ناشی از رنج و درد امت، بازهم باعث ناامیدی خاطر ما نشده؛ بلکه برعکس فقط باعث ازدیاد خشم و درد ما شده و عزم و ارادۀ ما را بخاطر یاری رساندن به دین الله سبحانه وتعالی و گذشتن از جان، مال و زندگی قوی‌تر می‌کند. ای مؤمنان! هم‌چنان به یاری دین الله سبحانه وتعالی شتافته تا به زودی او سبحانه وتعالی وعدۀ خویش را، که عبارت از دولت خلافت و قدرت است، برای ما ارزانی نماید.  

﴿يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا إِن تَنصُرُوا ٱللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

[محمد: 7]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! اگر(آیین) الله(سبحانه وتعالی) را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گام‌های‌تان را استوار می‌دارد.

نویسنده: زهره مالک

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه