پنجشنبه, ۲۶ جمادی الثانی ۱۴۴۱هـ| ۲۰۲۰/۰۲/۲۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
مانند مادر محمد فاتح باش و قهرمانی را تربیه نما تا فاتح روم شود!
بسم الله الرحمن الرحيم

مانند مادر محمد فاتح باش و قهرمانی را تربیه نما تا فاتح روم شود!

(ترجمه)

عبدالله بن عمرو می‌فرماید: «پیرامون رسول الله صلی الله علیه وسلم نشسته بودیم و می‌نوشتیم که در این هنگام شخصی از ایشان پرسید: کدام یک از این دو شهر نخست فتح خواهد شد، قسطنطنیه یا روم؟ رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: نخست شهر هرقل یعنی قسطنطنیه فتح خواهد شد.»

مادری بشارت رسول ما را با حکمت دریافت می‌کند و عجله می‌نماید تا اسم فرزندش را در تاریخ امت اسلامی درج نماید و از او فاتح قهرمانی برای یاری دین اسلام بسازد. آری، او مادر محمد فاتح است؛ مادری‌که تعهد نمود تا فکر فتح قسطنطنیه را در ذهن فرزند کوچکش غرس نموده و تحقق بشارت پیامبر صلی الله علیه وسلم را به دستان او رقم بزند؛ او این کلمات را از کودکی برایش تکرار می‌نمود تا مانند نقشی بر سنگ شود.

مادر محمد فاتح با تربیه خود از فرزندش قهرمانی ساخت تا تحقق‌بخش بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم باشد. او همواره این آروزی خودش را در گوش فرزندش زمزمه می‌کرد و او را چنان تربیه نمود تا این فتح بزرگ به دستان او رقم بخورد. او روز به روز بزرگ‌تر می‌شد و این آرزو نیز با او یکجا بزرگ می‌شد، پرورش می‌یافت و او بخاطر برآورده شدن این آرزو لحظه شماری می‌کرد تا این‌که بالاخره الله سبحانه وتعالی او را عزت بخشید و فاتح قسطنطنیه شد.

در اسلام، مادر این‌گونه می‌باشد؛ مربی نسل ها و سازنده قهرمانان، او فرزندانش را بر اساس پایبندی به احکام پروردگارشان بزرگ می‌سازد تا اخلاق‌شان درست گردد و کار کردن بخاطر یاری دین‌شان در وجود آن‌ها ریشه دوانده و تجارت سودمندی را انجام دهند. آن‌ها رشد می‌کنند و در کنار آن محبت‌شان نسبت به الله سبحانه وتعالی و پیامبرشان صلی الله علیه وسلم نیز رشد می‌کند و بالاخره جان‌های خود را بخاطر حاکم ساختن دین الله سبحانه وتعالی و نشر آن قربانی می‌کنند.

زن مسلمان امروز کجا و مادر محمد فاتح کجا؟! آیا زن مسلمان امروز تلاش می‌کند تا فرزندانش را چنان تربیه نماید تا بشارت دوم رسول الله صلی الله علیه وسلم یعنی فتح روم را تحقق بخشند؟ آیا زن مسلمان امروز حدیث پیامبر ما صلی الله علیه وسلم را مرور نموده است که تصمیم بگیرد تا مادر محمد فاتح دوم باشد؟ و یا این‌که تصمیم گرفته است تا فرزندانش از رهبران ارتش‌های دولت اسلام باشند؟

بعد از آن‌که غرب دولت مسلمانان را سقوط داد و آن‌ها را از دین‌شان دور ساخت، با مفاهیم خود به جنگ با آن‌ها پرداخت و در این جنگ توجه ویژه خود را به سوی زن مسلمان معطوف ساخت تا او به چشم تمدن سرمایه‌داری غربی به سوی اشیا ببیند.

مادر محمد فاتح بعد از آن‌که هر روز او را به بلندی‌های می‌برد تا بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم را به یادش بیاورد و آرزویش را که روزی باید پرچم این شهر را حمل نماید، برایش ابراز نماید، او را به مدرسه می‌برد و برایش تلقین می‌کرد که باید توسط پیروزی‌اش و کسب جایگاه اول، خواب او را به حقیقت مبدل سازد تا او بالایش افتخار نموده و با این کارش خوشنود گردد. او را نمی‌گذاشت تا در مورد امور دنیوی فکر کند؛ مگر این‌که در ادای واجبات دینی‌اش به او کمک کند. او چنان نبود که فرزندش را صبح زود فقط بخاطر مراجعه به درس‌هایش و بی‌توجهی در مورد نماز بیدار سازد و یا این‌که او را به ادای نمازها تشویق نکند. بعد از آن‌که پایبندی به احکام دینی و خوف از گناهان را در وجودش غرس نمود، او را به تحمل مسئولیت‌ها عادت می‌داد و او هم وظایف دشوار را تمرین نموده و از مردان واقعی گشت و اگر او را به حیث طفل کوچکی‌که در مقابل اشتباهاتش مؤاخذه و محاسبه نمی‌شود، به حال خودش رها می‌کرد؛ در این صورت او را ضایع ساخته بود.

امروزه موضوع قابل تأمل در وضعیت بیشتری از فرزندان ما اینست که آن‌ها از آنچه برای‌شان رسیده احساس اندوه می‌کنند و هیچ‌گونه احساس مسئولیت و هدف در نزدشان وجود ندارد. از کجا این احساس را داشته باشند؛ در حالی‌که اساس پرورش آن‌ها اشتباه بوده و همواره به دنبال برآورده ساختن خواهشات و تمایلات خودشان هستند. خودخواهی و خودبینی در آن‌ها رشد کرده و زندگی دنیا به بزرگ‌ترین پریشانی آن‌ها مبدل گشته. مادری‌که مربی آن‌هاست، حب لذت‌ها و تلاش برای به دست آوردن خواهشات و غرایز را در وجود آن‌ها کاشته است و یا خودشان و یا توسط دیگران از انجام نیکی‌ها و کسب خوبی‌ها غافل گشته‌اند.

گاهی اوقات برایم گفته می‌شود: چشمانت را باز کن! در میان زنان مسلمان مادرانی هستند که وظایف‌شان را در برابر فرزندان‌شان شناخته و بخاطر ساختن شخصیتی سالم از آن‌ها تلاش می‌کنند و می‌کوشند تا از فرزندان‌شان رهبران و مردان واقعی بسازند. من این را رد نمی‌کنم؛ اما این مادران با مشکلات و چالش‌های متعددی روبرو هستند و در واقعیتی زندگی می‌کنند که مفاهیم فاسدی به هدف ایجاد نسل‌های کَودن، بی‌هدف و بی‌خبر از دین‌شان بر آن غالب هستند؛ اندیشه زشتی‌که رذائل و فساد را منتشر می‌سازد تا فرزندان ما را از دین و احکام‌شان منحرف ساخته و مفاهیم آزادی و بی‌بندوباری را در وجود آن‌ها غرس نماید. حکومت‌ها با پیروی از سیاست‌های تحمیل‌شده بالای آن‌ها و ترویج فرهنگ غربی و با استخدام وسایل نشراتی و رسانه‌هایی‌که مفاهیم فاسد کننده را منتشر می‌سازند و هم‌چنان با ایجاد نظام‌های تعلیمی فاسدی‌که افکار زهرآگین را گسترش می‌دهند؛ می‌توانند وضعیت را به باتلاقی مبدل سازند تا فرزندان ما در آن غرق شوند و خود را چنان سرگشته و گم‌گشته تصور کنند که گویا هیچ راهی برای بیرون رفت از این وضعیت وجود ندارد.

بر مادر مسلمان و بیدار لازم است تا در عرصه نقشی‌که در پرورش مردان قهرمان دارد، هر روز در گوش فرزندش این کلمات را زمزمه کند که او از الله سبحانه وتعالی می‌خواهد - نانچه مادر محمد فاتح خواسته بود  تا بعد از آن‌که دولت خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت برپا گردد، فرزندش رهبری از رهبران ارتش‌های اسلامی گردد و همیشه این را تکرار نماید که یگانه راه‌حل در برپایی دولت اسلام است! این را همیشه برای فرزندش تکرار نماید تا آروزی برآورده ساختن بشارت رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم در مورد فتح در وجودش غرس گردد و چنان رشد نماید که شوق رسیدن به آن همیشه او را تحریک نماید.

بنابر این، هر مادری باید آستین بر زده و محبت برآورده ساختن بشارت دوم رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم را در وجود فرزندانش بکارد و از میان آن‌ها صلاح الدین و محمد فاتح‌ها را خارج سازد و با این کار، شرف پرورش فاتح قهرمانی را به دست آورد که روزی اسلام را حاکم ساخته و پرچم آن را بلند خواهد نمود.

نویسنده: زینت صامت

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه