سه شنبه, ۲۵ رجب ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۳/۰۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
خسارتی‌که امت در نبود خلافت متحمل شده است...
بسم الله الرحمن الرحيم

خسارتی‌که امت در نبود خلافت متحمل شده است...

(ترجمه)

 هر سال در پایان ماه رجب، امت اسلامی خاطره‌ای را به یاد می‌آورد که بسیاری از توجه به آن اعراض می‌کنند، بلکه بیشتر مسلمانان چیزی را در مورد آن نمی‌دانند و این خاطره (ملغی شدن نظام خلافت) است.

این واقعه برای امت امری ساده نبود، زیرا در این واقعه آخرین نظام سیاسیی نابود گردید که شریعت الله سبحانه وتعالی را حاکم می‌ساخت. این واقعه پایان دورۀ دولت اسلامی بود؛ دولتیکه در طول سیزده قرن تنهاحکم الله سبحانه وتعالی را تطبیق می‌نمود. آنچه پس از این‌واقعه مسلمانان را متأثر ساخت، غصب فلسطین، تقسیم سرزمین‌های شان به دولت‎های کوچک و ضعیفی می‌باشد که نزد کفار پشه‌ای ارزش ندارند. دارائی‌های مسلمانان به یغما رفته، نسبت به امور خود سلب اراده شده و بسان خاشاک روی سیلاب می‌باشند.

اگر دلایل نابودی خلافت اسلامی را جستجوی کنیم، در می‌یابیم که عوامل زیادی منجر به این واقعه شوم شده است. از جمله جنگ فکری علیه مسلمانان، پیگیری سیاست تُرکیزم و نشر آن، تأسیس بسیاری از احزاب ملی گرایانه‌ای که در خفاء و آشکار به سوی ملی‌گرایی ترکی و ملی‌گرایی عربی فرامی‌خواندند، مصروفیت خلفاء به گسترش بدون روح جامعۀ مسلمانان، عدم توجه آنان به اجتهاد و پخش و نشر فکر و اندیشۀ اسلامی، تلاش دولت اسلامی برای دستیابی به پیشرفت غربی که دولت را به دلیل قوانینی‌که دولت‌های غربی بر آن تحمیل کرده بودند، به نابودی کشاند. هم‌چنین خیانت بسیاری از فرماندهان و کاگزاران دولت، از جمله شریف حسین که علیه دولت اسلامی انقلاب عربی راه اندازی نمود و مزدوری آل سعود به انگلیس. تمام  موارد مذکور عوامل بودند که منجر به نابودی خلافت اسلامی شدند؛ چیزی‌که غرب نزدیک به دو قرن بالای آن کار می‌کرد تا اینکه شرایط مان مثل الان شد: ترکیبی از حکام مزدور، امت متفرق و تقلید کورکورانه از غرب. به راستی‌ الله سبحانه وتعالی چنین فرموده است:

﴿وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً قَرْيَةً كَانَتْ آمِنَةً مُّطْمَئِنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَداً مِّن كُلِّ مَكَانٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَالْخَوْفِ بِمَا كَانُوا يَصْنَعُونَ﴾ [سوره النحل آیه 112]

ترجمه: الله (برای آنان که کفران نعمت می‌کنند،) مثلی زده است: قریۀ آبادی که امن و آرام و مطمئن بود و همواره روزیش از هر جا می‌رسید؛ امّا به نعمت‌های الله ناسپاسی کردند؛ و الله به خاطر اعمالی‌که انجام می‌دادند، لباس گرسنگی و ترس را بر آنان پوشانید!


#أقيموا_الخلافة
#ReturnTheKhilafah
#YenidenHilafet
#خلافت_کو_قائم_کرو

نویسنده: ابو الحسن الحسيني – ولاية العراق

مترجم: علی مطمئن

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه