سه شنبه, ۰۲ رمضان ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۴/۱۳م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
زمان برپایی خلافت راشده فرا رسیده است  زمان بهترین امتی‌که به سود انسان‌ها پدیدار شده، فرا رسیده است
بسم الله الرحمن الرحيم

زمان برپایی خلافت راشده فرا رسیده است زمان بهترین امتی‌که به سود انسان‌ها پدیدار شده، فرا رسیده است

(ترجمه)

فرزندان مسلمانان امروز در جستجوی راه بیرون‌رفت از این حالت ننگین امت هستند. امت مجروح کارش به جای رسیده که هیچ کافر، منافق و مزدور دشمنان اسلام باقی نمانده است که به پیکر ناتوان امت لطمه و زیان وارد نکرده باشد. انقلاب‌ها برپا شد و در چندین آن سرزمین‌های مسلمانان، که از مشکلات زندگانی و پیامدهای جنگ شدید بر ضد عقیدۀ اسلامی رنج می‌برند، تداوم یافت. حکام نادان و علمای درباری به دور ساختن حکم بما انزل الله از زندگی مسلمانان کار نمودند. پس از انقلاب‌هایی‌که افروخته شده بود، نتیجه یکی بود: قتل، ستم، مجازات، سرقت انقلاب توسط نظام‌های حاکم با زور و توطئه‌چینی همرا با غرب کافر استعمارگری‌که بر سرزمین‌ها و بندگان تسلط دارند.

فائدۀ انقلاب‌ها این بود که درک عمومی مسلمانان به توطئه‌هایی‌که بر ضدشان چیده می‌شود، افزایش یافت و کسانی‌که با اسلام مبارزه می‌کنند، هم‌چنان تمام کسانی‌ افشاء شدند که به جاهلیت سیکولاریست‌ها، سوسیالیست‌ها و کپیتالیست‌ها از قبیل فراخوانی‌های غربی به "حکومت‌های انتقالی، توافقنامه‌ها و پیمان‌های بین المللی"، به "تغییرات دموکراتیک، انتخابات آزاد، عادی‌سازی روابط با یهود، قانون اساسی‌های سیکولاریستی و قوانین وضعی"، فراخوانی‌های "مساوات مرد و زن، حقوق بشر، حقوق زن و حقوق کودک"، فراخوانی‌های "ملیت‌گرائی‌ها، قبیله‌گرائی‌ها، تثبیت و قوت بخشیدن مرزهای سایکس پیکو، بندها و تسخیر ارتش مسلمانان برای حفاظت از دشمن"، فراخوانی‌ها به "مساوات ادیان، گفتگوی ادیان، اسلام معتدل و میانه" و فراخوانی‌های "اقتصاد آزاد، قطع حمایت، نوسان کردن دلار، چاپ اسکناس‌ها، سرمایه گذاری‌های خارجی" دعوت می‌کنند. در حالی‌که هزاران مسلمان روزانه به قتل می‌رسند، خانه‌ها و مساجدشان ویران، سرزمین‌های شان اشغال، ثروت و دارائی شان به غارت برده می‌شوند، واقعیت‌شان، واقعیت تاریک است و شعارهای شان شعارهای درخشنده و دروغین!

مسلمانان در سرزمین‌های خود با بحران‌های کشنده مواجه هستند که این بحران‌ها میان همۀ مسلمانان مشترک است و دشمن‌شان یک دشمن است که بر آنان با تحمیل سیاست‌های سیکولاریستی-سرمایه‌داری خفه کننده، تسلط دارد. حکومت در سرزمین‌های مسلمانان به دستان کفار استعمارگر، دنباله‌روان و مزدوران نظام‌های حاکم، قرار دارد. آنان به این اتکاء نموده اند که امت از لحاظ فکری پرورش یافته و به این که امت [خواسته‌های شان را] خواهند پذیرفت و در مقابل گندکاری‌های سیاسی، فشارهای اقتصادی، فحشاء در جوامع و هر آن چیزی‌که دشمنان اسلام به سوی فرزندان مسلمانان پرتاب می‌کنند، سکوت خواهند نمود. بناءً جنگ جنگ افکار است. جنگ ثقافت و فرهنگ غرب بر ضد مسلمانان باعث شده است که افکار غربی فاسد، اولویت اذهان مسلمانان را تشکیل دهد و تردید مسلمانان را به شایستگی و صلاحیت احکام شرعی بیفزاید. به این علت که اسلام سیاسی و نظام حکومت‌داری در اسلام، دولت خلافت راشده که امت اسلامی را به رهبری جهان منتقل می‌سازد، قابلیت تطبیق در این زمان را ندارد. اما نقاب‌ها یکی پی دیگر از چهره‌های شان برداشته شد و برای مسلمانان برملا شد که چه کسی دوست واقعی است و چه کسی دشمن! مسلمانان با متنفر بودن از سیکولاریزم به اسلام بیش از پیش نزدیک‌تر شدند و موضوع تغییر بر اساس اسلام به هدفی مبدل گردیده است که برای رسیدن به آن کارمی‌کنند. اما مسلمانان هنوز برای خود رهبری انتخاب نکرده‌اند که آنان را از این مرحلۀ بحرانی بیرون آورد؛ مرحلۀ بازگردانیدن قدرت سلب شده امت و بازگردانیدن حق امت به کسی‌که به اسلام در دولتی حکم می‌کند ‌که در آن دولت حاکمیت از آن شریعت است. امت حق دارد که یک خلیفه برای همۀ امت اسلامی انتخاب کنند تا آن که اسلام را بر تمام مردم در نظام حکومت‌داری دولت مسلمانان (دولت خلافت راشده بر منهج نبوت) دولت امر به معروف و نهی از منکر، تطبیق نماید. اصل این است که امت اسلامی، امت سیدنا محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم، بهترین امتی هست که به سود بشریت پدیدار شده است، و مسلمانان بر مردم گواه هستند که امانت الله و پیامبر صلی الله علیه وسلم را حمل نموده‌اند: رسالت بزرگ اسلام. الله متعال فرمود است:

﴿كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ ۗ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم ۚ مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ﴾ [آل عمران:110]

ترجمه: شما بهترین امتی هستید که به سود انسان‌ها پدیدار شدید؛ (مادام که) امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و به الله ایمان دارید. و اگر اهل کتاب، (به چنین برنامه و آیین درخشانی،) ایمان آورند، برای آن‌ها بهتر است! (ولی تنها) عده کمی از آن‌ها با ایمانند، و بیشتر آن‌ها فاسقند، (و خارج از اطاعت پروردگار).

هم‌چنان فرموده است:

﴿الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ﴾ [حج: 41] ترجمه:  همان کسانی‌که هرگاه در زمین به آن‌ها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند و زکات می‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و پایان همه کارها از آن الله [سبحانه وتعالی] است!

الله تعالی، این خیریت (بهترین امت بودن) و بلکه قدرت بخشیدن به امت اسلامی در زمین را به ادای فریضۀ امر بالمعروف و نهی از منکر توسط مسلمانان –مردان و زنان- و گرفتن دست امت‌های دیگر برای بیرون راندن شان از تاریکی‌ها به سوی نور، نشر اسلام و حمل دعوت اسلام به جهان، ارتباط داده است. بهترین امت بودن وجود ندارد، مگر با ایمان به اسلام منحیث عقیده و نظام، و با استجابت از اوامر و نواهی الله و دعوت و پابندی به احکام شرعی و زندگی طبق منهج نبوت در تمام بخش‌های زندگی. هرگز با سکوت اختیار کردن در مقابل توهین به مقدسات الله -تعالی- سکوت در برابر ظلم و نبود کسانی‌که امر به معروف و نهی از منکرات را با دست، زبان و قلب انجام می‌دهند، برای امت اسلامی نصرت، پیروزی و قدرت نمی‌بخشد.

عَنْ أَبي سَعِيدٍ الخدري رضي الله عنه قال: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ:«مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَراً فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ»

ترجمه: از ابو سعید الخدری رضی الله عنه روایت است که فرمود: از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم که فرمود: «کسی از شما که منکر را دید، باید آن منکر را با دست خود تغییر دهد، اگر نتوانست با زبان خود، اگر نتوانست با قلب خود، و این ضعیف ترین ایمان است.»

اما "معروف" اسم جامعِ هر آن چیزی است که به طاعت الله –تعالی- و تقرب جستن به او شناخته می‌شود و معروف هر آن چیزی است که الله و پیامبرش به آن امر کرده باشد؛ اما منکر هر آن چیزی است که شریعت آن را تقبیح کرده باشد، حرام قرار داشته باشد و آن را زشت و ناپسند گفته باشد؛ یعنی هر آن چیزی که الله -تعالی- و پیامبرش صلی الله علیه وسلم از آن نهی کرده باشد.

بنابر این، فرزندان مسلمانان باید مسئولیت شرعی شان را در قبال امت خود به عهده گیرد و به الله و پیامبرش -علیه الصلاة و السلام- استجابت نمایند، و برای نهضت فکری واقعی با اسلام کار نمایند. اسلام مبدأ کامل و شامل است؛ افکار و مفاهیم آن بر عقیدۀ اسلامی و بر نظام‌های اجتماعی که از این عقیده سرچشمه می‌گیرد، بنا یافته است و تمام زندگی بشر را تحت پوشش و عنایت خود قرار می‌دهد. آنچه که باعث زنده بودن و قابل مشاده بودن در میان مردم و تأثیرگذار بودن بر مسلمانان در تمام اقوال و افعال شان می‌گردد، همانا قرار دادن حلال و حرام به حیث معیار [اعمال]  و تطبیق احکام شرعیی است که الله –تعالی- در قرآن کریم و سنت مطهر نازل کرده است؛ تطبیق آن به گونۀ عملی و در تمام بخش‌ها و نواحی زندگی و مبدل نمودن آن به ارزش‌ها و باورها در سرزمین‌های مسلمانان. فرد و جماعت در تمام آنچه به نظام‌های اجتماعی ارتباط می‌گیرد، در نظام سیاسی و دستگاه/ساختار حکومت‌داری، ماده‌های قانون اساسی و قوانین و در نظام اقتصادی، اجتماعی و آموزشی و فراهم نمودن خدمات و رعایت امور امردم با تطبیق شریعت الله رب العالمین، برای حُکم و داوری رجوع می‌کنند، این کار به دست نمی‌آید، مگر با امر بالمعروف و با نهی از منکر. ابتدا از افکار و مفاهیمی‌که بر سلوک اشخاص و بر دیدگاه عمومی در جامعه و بر سیاست‌های دولت تأثیر می‌گذارد؛ زیرا آن چه که انسان به سوی آن فرا می‌خواند انعکاس‌دهندۀ افکار است و دین از زندگی و سیاست جدا نیست. در حدیث از پیامبر صلی الله علیه وسلم چنین روایت شده است:

...عن الرسول ﷺ قال: «وَمَنْ دَعَا بِدَعْوَى الْجَاهِلِيَّةِ فَهُوَ مِنْ جُثَاءِ جَهَنَّمَ، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَإِنْ صَامَ وَإِنْ صَلَّى؟ قَالَ: وَإِنْ صَامَ وَإِنْ صَلَّى وَزَعَمَ أَنَّهُ مُسْلِمٌ، فَادْعُوا الْمُسْلِمِينَ بِأَسْمَائِهِمْ؛ بِمَا سَمَّاهُمْ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ؛ الْمُسْلِمِينَ الْمُؤْمِنِينَ عِبَادَ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ»

ترجمه: کسی‌که [به نحوۀ] دعوای جاهلیت فرا خواند [به تعصبات قبیله‌ای و ملیت گرائی و... همان گونه که در جاهلیت عادت داشتند که از قبیله و قوم یاری می‌خواستند گرچه بر حق می‌بود یا بر باطل] از گروه‌های جهنم است، گفتند: یا رسول الله! اگر روزه بگیرد و نماز خواند؟ فرمود: گرچه روزه هم بگیرد و نماز هم بخواند و گمان برد که مسلمان است، بناء مسلمانان را به اسم های شان فرا خوانید، به آن چه الله عز و جل آنان را نام گذاری کرده است: مسلمانان مؤمنین بنده‌های الله عز و جل[نه به اسم قبیله و قوم و ملیت و...].

منظور از دعوای جاهلیت تمام آن دعوت‌هایی است که مخالف اسلام است و یکپارچگی شان را پراکنده و جمع‌شان را متفرق می‌سازد؛ یعنی خاموشی در برابر تمام معروفی که باید به آن امر شود و پذیرفتن تمام منکراتی‌که باید از آن نهی شود. برخی از امر به معروف و نهی از منکر مسئولیت افراد است و برخی از آن مسئولیت گروه‌ها و در اغلب مسئولیت حاکمی است که در دستان او امور و مصالح مردم قرار دارد؛ حاکمی‌که قوانین را وضع و امت را رهبری می‌کند.

پژوهشگر راه بیرون رفت باید درک می‌کند که تمام اسباب نصر و پیروزی توسط هر مسلمان زیرک که میان اقوال و اعمال خود و میان شریعت حنیف ربط می‌دهد، حمل می‌گردد. در جنگ فکری میان حق و میان باطل کسی پیروز می‌شود که در مقابل پادشاه ظالم حق را با آواز بلند به زبان آورد؛ حکم بما انزل الله و برپایی دولت خلافت راشده همانا تاج الفروض است، زیرا دولت 99 درصد از منکرات جامعه، دولت و حتی از دیگر ملت‌ها را تغییر خواهد داد، ثروت و دارائی امت را را به سمت و سوی درست جهت خواهد داد. خلافت دولتی است که به رعایت امور مردم خواهد پرداخت و به تمامی انواع معروف امر خواهد نمود و کسی پیروز می‌شود که به راه و منهج رسول الله صلی الله علیه وسلم قدم بگذارد، که وی در عصر جاهلیت وارد این جنگ گردید و در آن جنگ اسلام و جوانان آن بر کفر و پیروان و دنباله‌روان آن پیروز گردید، و دولت اول خلافت را در مدینۀ منوره را برپا نمود و با اسلام بر جهان حکومت نمود. امروزه مسلمانان به پیروزی نایل نخواهند آمد، مگر این‌که با فزندان مخلص مسلمانان در حزب التحریر، کسانی‌که برپایی خلافت راشده و از سرگیری دوبارۀ زندگی اسلامی را با امر به معروف و نهی از منکر به عهده خود گرفته‌اند، قضیه سرنوشت‌ساز امت بزرگ را دنبال و به اجراء  دآورند. الله -تعالی- فرموده است:

﴿وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ ۚ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ﴾ [آل عمران: 104]

ترجمه: باید از میان شما، جمعی دعوت به خیر (اسلام)، و امر به معروف و نهی از منکر کنند! و آن‌ها همان رستگارانند.

جوانان بیدار باید [شباب حزب را] یاری کنند و در کنار آنان در مقابل حکام نادان بایستند و طریقۀ درست شرعی برای تحقق‌پذیری آن همانا راه‌حل و راه بیرون رفت است. باید امت با درک عمومی که از عقیدۀ "لا إله إلا الله محمد رسول الله" سرچشمه می‌گیرد، مسلح باشند، نه تملق می‌کند و نه ضعیف می‌شود؛ این که از اسلام خود عدول نکند و کوتاه نیاید و مسئولیت خود را به عهده گیرد، و امری را به عهده گیرد که الله به آن مکلف گردانیده است تا این که دوباره بیدار گردند و بار دیگر جهان را رهبری کنند. حالت مسلمانان قبل از انقلاب‌های 100سال پیش، در نشیب قرار دارد. از زمانی‌که دولت خلافت در سال 1924م فروپاشید، هنگامی‌که نعمت زندگانی در سایه اسلام را از دست دادند و سعادت زندگی اسلامی که برای مسلمان، خانواده، فرزندان و تمام اطرافیان آن جامعه‌ای را فراهم می‌کرد که حاکم و رعیت آن با پیروی از رسول الله صلی الله علیه وسلم، قرآن‌های متحرک بودند که در روی زمین قدم می‌زدند. امت اسلامی همیشه در تاریخ بشر حامل امانت و دعوت به اسلام، گواه و بیم‌دهنده برای سائر ملت‌ها بودند؛ همان طوری‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم با وحی گواه بر قوم خود بود:

﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا﴾ [احزاب:45]

ترجمه: ای پیامبر! ما تو را به عنوان گواه و بشارت‌دهنده و بیم‌دهنده فرستادیم!

﴿وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا﴾ [بقره: 143]

ترجمه: هم‌چنان‌ شما را نیز، امت وسط (میانه‌ای) قرار دادیم تا بر مردم گواه باشید؛ و پیامبر هم بر شما گواه است...

ای فرزندان مسلمانان! مسئولیت خود را  در قبال پروردگارتان و در قبال پیامبر تان -صلی الله علیه وسلم- و در قبال امت خود و در قبال بشریت ادا نمایید... هنگامی‌که مسلمانان قضیه حکم بما انزل الله و اسلام ناب را به حیث قضیۀ سرنوشت‌ساز حمل می‌کنند و هنگامی‌که کار برای برپایی خلافت راشده و برای تطبیق آن من‌حیث قضیه مرگ و زندگی را به اجراء در می‌آورند، پیروزی بر باطل حق‌شان خواهد بود. الله تعالی فرموده است:

﴿وَكَانَ حَقًّا عَلَيْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِينَ﴾ [روم: 47]

ترجمه: و یاری مؤمنان، همواره حقّی است بر عهده ما!

اگر نه هنگامی‌که به پیشگاه الله تعالی بیان نمودید و بر مردم گواهی دادید، چه پاسخی آماده کرده‌اید؟!

#أقيموا_الخلافة

#ReturnTheKhilafah

#YenidenHilafet

#خلافت_کو_قائم_کرو

نویسنده: غاده محمد حمدی-ولایه سودان

برای دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: حمزه "پارسا"

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه