چهارشنبه, ۰۵ ذیقعده ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۶/۱۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
شدت تلاش‌های یهودغاصب برای بیرون ساختن فلسطینی‌ها از بیت المقدس در برابر چشم دنیا
بسم الله الرحمن الرحيم

شدت تلاش‌های یهودغاصب برای بیرون ساختن فلسطینی‌ها از بیت المقدس در برابر چشم دنیا

(ترجمه)

در ماه مارچ گذشته دادگاه/ محکمۀ رژیم غاصب یهود، به 6 خانواده فلسطینی دستور داد تا در تاریخ 2 می2021 خانه‌های  مسکونی خود را در منطقۀ شیخ جراح در بیت المقدس ترک و برای اسکان شهرک‌نشینان یهودی تخلیه کنند، که بیشتری از آن‌ها سازمان‌های شهرک‌نشین خصوصی اند که بودجه آن‌ها را امریکا فراهم می‌کند. این خانواده‌ها اکنون با اخراج اجباری قریب الوقوع از خانه‌های مسکونی شان روبرو هستند، خانه‌های‌که بیش از شش‌دهه در آن‌ها زندگی کرده‌اند. همین دادگاه/محکمه حکم صادر نمود که هفت خانوادۀ فلسطینی دیگر در این محله نیز باید تا اول اگست خانه‌های خود را ترک کنند، تا شهرک‌نشینان دیگر یهودی در آن منطقه اسکان یابند. در مجموع  حدود 58 نفر، از جمله 17 کودک، به اجبار، آواره می‌شوند. ولی باز هم 38 خانواده فلسطینی دیگر در شیخ جراح زندگی می‌کنند که در معرض تهدید تخلیه شدن هستند. این در حالی می‌باشد که این دادگاه/محکمه به خانواده‌هایی که با تخلیه مجبور شده‌اند، برای تأمین هزینه‌های قانونی شهرک‌نشینان، به پرداخت حوالۀ 70،000 شیکل که معادل (20،000 $) می‌شود، دستور داد. دادگاه/محکمۀ عالی رژیم یهودی در مورد خانواده‌های که تهدید به آوارگی بودند، حکم خود را تا روز یکشنبه 2 می به تعویق انداخت و به این خانواده‌ها الی روز پنجشنبه همان هفته، مهلت داد که توافق نامه‌ای را (که هدف آن  تحقیر بیشتر فلسطینیان در این محله بود) با شهرک‌نشینان یهودی، منعقد کنند.

این معاملۀ مضحک، خانواده‌های ساکن در شیخ جراح را ملزم به پرداخت اجارۀ شهرک نشینان نموده، و آنان را مجبور می‌سازد که آن‌ها را به عنوان مالکان خانه‌های خود به شناسند و بدین ترتیب بپذیرند، کسانی‌که اموال آنان را دزدیدند، مالک املاک آنان باشند. در یک ویدئوکلیپ، که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، یک زن فلسطینی با یک شهرک‌نشین یهودی که قصد غارت خانه‌اش را دارد، روبرو می‌شود، که مهاجم با استکبار کامل در جواب می‌گوید: "اگر خانه‌أت را من غارت ننمایم، شخص دیگری آن را غارت خواهد کرد." در 5 ماه جاری، ده‌ها نفر از نیروهای یهودی بر آن محله حمله کردند و با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های صوتی بر ساکنان فلسطینی آن محل، 20 نفر را زخمی کردند. آن‌ها هم‌چنین تعدادی از مردم، از جمله یک دختر نوجوان فلسطینی را دستگیر نمودند. این  یک تأکتیک آشناست که رژیم اشغالگر یهود برای ایجاد رعب و وحشت در میان فلسطینی‌ها و تحت فشار قرار دادن آنان برای ترک خانه‌های شان از آن‌ استفاده می‌کنند. بسیاری رویدادهای اخیر را ادامۀ پاکسازی نژادی فلسطینیان از سرزمین مبارک توصیف می‌نمایند، که با مصیبت سال 1948 آغاز یافته است.

در حدود 3000 فلسطینی در منطقۀ شیخ جراح زندگی می‌کنند، پس از آن‌که رژیم یهود خانواده‌های شان را از شهرهای یافا و حیفا در جریان فاجعۀ سال 1948 آواره کرد، این خانواده‌های پناهنده در سال 1956 پس از توافق بین سازمان ملل و اردن به شیخ جراح انتقال یافته بودند؛ توافقی‌که نقش بسزای در تفویض بخش شرقی بیت المقدس داشت، در آن تصریح شده بود که آنان در ازای رها کردن وضعیت پناهندگی خود در شیخ جراح مسکن دریافت می‌کنند، در حالی‌که آژانس و نهاد پناهندگان سازمان ملل به آنان رشوه می‌دهد تا تصرف غیرقانونی یهودیان بر خانه‌های قبلی خویش پذیرفته و از حق مالکیت زمین‌های‌شان بگذرند. در این توافق نامه تصریح شده بود كه پس از سه سال، دولت اردن اسناد مالكیت خانه‌های جدید این خانواده‌ها را در شیخ جراح به آنان تسلیم می‌کنند. این وعده‌ای بود که هرگز محقق نشد و تا سال 1967، رژیم یهودی اشغال قسمت شرقی قدس را گسترش داد. بدین ترتیب این خانواده‌های فلسطینی اکنون بار دیگر نیز ذریعۀ این اشغال وحشیانه در معرض بی‌خانمان شدن دوباره قرار دارند.

شیخ جراح تنها یک نمونه از آوارگی اجباری فلسطینیان از محلات بیت‌المقدس اند که همزمان با این بیماری همه‌گیر جهانی، شدت گرفته است. به گفته زکریا عودة، هماهنگ کننده ائتلاف مدنی برای حقوق فلسطینیان در بیت‌المقدس، در منطقه بوستان در سیلوان در جنوب بیت المقدس، 88 ساختمان است که محل سکونت 119 خانواده فلسطینی می‌باشد که تهدید به تخریب شده اند، تا جای برای اعمار پارک باستانی و تاریخی یهودیان، فراهم شود. در وادی یاصول نیز 84 خانه تهدید به تخریب می‌شوند تا در این مکان نیز جای بیشتری برای گسترش پارک ملی یهودیان، فراهم شود. برای اسکان دادن انجمن فعال در زمینۀ شهرک سازی موسوم به "عطيرت كوهانيم" در بطن الهوی، 700 نفر نیز آواره‌ می‌شوند. عوده هم‌چنین خاطرنشان می کند که سال گذشته با ساخت 4500 واحد مسکونی، تاکنون بالاترین آمار گسترش شهرک‌سازی در قدس شرقی بوده است. براساس دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، فقط در سال 2020 در سراسر کرانه باختری اشغالی از جمله بیت المقدس، تعداد 689 بنا تخریب شده بیش از هر سال دیگر از سال 2016 بدین سو، 869 فلسطینی آواره شده اند. این سازمان هم‌چنین گزارش داد که از جنوری تا آگست سال 2020 میلادی در مقایسه با سال قبل، تقریباً چهار برابر تعداد آوارگان افزایش و 55 درصدی ساختمان‌ها، هدف تخریب یا مصادره  قرار گرفته است.

البته این سیاست جنایت‌کارانه تصرف اراضی، طبعاً بخشی از "طرح قدس بزرگ" برای رژیم یهود است؛ طرحی‌که هدف آن تحکیم و گسترش تسلط کامل یهود بر شهر قدس است؛ سیاستی‌که شامل تغییر ترکیب جمعیتی ساکنین این شهر با یهودیانی می‌باشد که بر اساس توصیف بسیاری از کارشناسان سیاسی منطقه، اکثریت قریب به اتفاق 70٪ از ساکنان شهر و یا بیشتر از آن را تشکیل می‌دهند. هدف این سیاست "یهودیسازی" کامل قدس و از بین بردن موجودیت فلسطینیان در این شهر مقدس می‌باشد؛ سیاستی‌که بدون وقفه و بدون مخالفت نیروهای دولت‌های جهان هم‌چنان ادامه دارد. در واقع امروزه نظام‌های حاکم در سرزمین‌های اسلامی ذریعۀ عادی‌سازی روابط خود با رژیم یهود، مشت و بازوی اشغال جنایتکارانه را تقویت می‌نمایند. امروزه امت اسلامی ذریعۀ حکام دون‌پایه و ذلیلی اداره می‌شود که در توطئۀ رژیم یهودی تروریست و جنایات آن علیه اسلام و مسلمانان هم‌دست می‌باشند، و از طریق توافقات و سیاست‌های خود برای محافظت از این رژیم مسخ شده، در خط مقدم قرار دارند. آن‌‌ها اقصی و مسلمانان شریف فلسطین را رها کرده اند. آن‌ها به جای هدایت ارتش خود برای آزادسازی این سرزمین پربرکت از چنگال اشغالگران شرور خود، آن‌ها از اقصی، قدس و مسلمانان شریف فلسطین دست کشیده و در عوض حرکت دادن ارتش‌های شان برای آزاد سازی این سرزمین مبارک و نجات آن از کثافت اشغال‌گران شرور آن، تصمیم  براین گرفتند که سلاح‌های خود را به سمت خواهران و برادران مسلمان خود بگیرند؛ کاری‌که به دستور باداران غربی خویش در سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و سایر سرزمین‌های دیگر نمودند.

این امت به شدت به رهبری اسلامی برای خلافت اسلامی با منهج نبوت، حامی اسلام و مسلمانان، سپر و محافظ آنان، نیاز مبرم دارد؛ دولتی‌که برای ریشه‌کن نمودن این رژیم مسخ شده و برای آزاد سازی نه تنها فلسطین، بلکه تمام سرزمین‌های اسلامی از چنگال اشغال گران و حکام مستبد حاکم بر آن، ارتش خود را به رهبری صلاح الدین ایوبی این زمان، بسیج نماید. از الله سبحانه وتعالی می‌طلبیم که زمان رسیدن آن روز طولانی نشده و انشاالله ما را هرچند زودتر شاهد تولد این دولت باشکوه نماید؛ دولت بزرگی‌که برای امت دوباره پیروزی‌های بزرگی را به ارمغان خواهد آورد. رسول الله صلی الله علیه وسلم می‌فرمایند:

«إِنَّمَا الْإِمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ وَيُتَّقَى بِهِ»

ترجمه: امام سپری است که در پناه آن جنگیده شده و می‌توان ذریعۀ از خویشتن محافظت کرد.

# اقصی ارتش‌ها را به فریاد می‌طلبد #Aqsa_calls_armies

نویسنده: دکتور نسرين نواز

رئیس بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: علی مطمئن

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه