دوشنبه, ۱۷ مُحرم ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۲/۰۸/۱۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
تحریف حق
بسم الله الرحمن الرحيم

تحریف حق

 

(ترجمه)

به هر آنچه که از نزد الله سبحانه وتعالی آمده باشد، حق و به ماسوای آن باطل و ضلالت گویند. الله سبحانه وتعالی حق را نازل کرد و پیامبران را همرای رسالات و شریعت‌های درست و واقعی فرستاد تا مردم آن را خطوسیر حیات شان قرار دهند. از آنجایی‌که اکثریت مردم در این زندگی دنیا طالب منافع و خواهشات نفسانی شان هستند، به تحریف حق پرداخته و باطل را حق جلوه می‌دهند و آن را تنها حقی می‌دانند که از نزد الله سبحانه وتعالی آمده و به إظهار آن می‌پردازند. الله سبحانه وتعالی در قرآن کریم داستان یهودیان و مسیحیان را برای ما بیان نموده و ما را مطلع می‌سازد که بعد از وفات پیامبران شان دست به تحریف حق زدند و آنچه را که برای پیامبران شان نازل شده بود تحریف کردند، الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿فَوَيْلٌ لِّلَّذِينَ یَکتُبُونَ الْكِتَٰبَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَٰذَا مِنْ عِندِ اللَّهِ لِيَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَوَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَ وَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا يَكْسِبُونَ [بقره 79]

ترجمه: وای بر کسانی (از أحبار) که کتاب را با دست خود می‌نویسند و آن گاه می‌گویند (به بی‌سوادان): این (توراتی است که) از جانب الله آمده تا به بهای کمی آن (تحریف شده‌ها) را بفروشند! وای بر آنان چه چیزهائی را با دست خود می‌نویسند! و وای بر آنان چه چیزهائی را به چنگ می‌آورند! (این گونه نوشته‌ها وکارها، ایشان را بسوی هلاکت و عذاب می‌کشاند).

و فرموده است:

﴿مِّنَ الَّذِينَ هَادُوا يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ[نساء: 46]

ترجمه: برخی از یهودیان سخنان را از جاهای خود منحرف می‌گردانند (و کلام را از معانی اصلی به دور می‌دارند و وارونه و چندگونه و چندپهلو صحبت می‌کنند).

و فرموده است:

﴿أَفَتَطْمَعُونَ أَن يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَ قَدْ كَانَ فَرِیقٌ مِّنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلَٰمَ اللَّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِن بَعْدِ مَا عَقَلُوهُ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ [بقره: 75]

ترجمه: آیا امیدوارید که (یهودیان به آئین اسلام و) به شما إیمان بیاورند با اینکه گروهی از آنان (که أحبار ایشان بودند) سخنان الله (در تورات) را می‌شنیدند و پس از فهمیدن کامل آن، دست به تحریفش می‌زدند؟! و حال آنکه علم و اطلاع داشتند (که درست نیست به کتاب‌های آسمانی دست برد).

بنابر این، أحبار ور هبانان حق را برای بدست آوردن کالای ناچیز این دنیا تحریف می‌کردند، مخالفت و تحریف دین شان را اگر منفعتی بدنبال می‌داشت جایز می‌شمردند. از اینجا دانسته می‌شود که أدیان که پیامبران پیشین آورده اند، تحریف شده و همان چیزی‌که انبیاء علیهم السلام با خود آورده اند، نیست؛ بلکه باطل و ضلالت می‌باشد.

إسلام از همان إبتدا که الله سبحانه وتعالی آن را ناسخ تمام أدیان و رسوم گذشته قرار داد، دین حقیقی و راستین بوده است:

﴿إنَّ الدِینَ عِندَ اللهِ الإسلَام[آل عمران: 19]

ترجمه: تنها دین پذیرفته شده و مورد قبول نزد الله (دین) اسلام است.

﴿وَ مَن يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَٰمِ دِينًا فَلَن یُقبَلُ مِنْهُ وَ هُوَ فِى الْءَاخِرَةِ مِنَ الْخَٰسِرِينَ[آل عمران: 85]

ترجمه: و کسی‌که غیر از (دین اسلام وشریعت) اسلام، دینی را برگزیند، از او هرگز پذیرفته نمی‌شود و او در آخرت از زمره زیانکاران خواهد بود.

از آنجایی‌که الله سبحانه وتعالی حفاظت از قرآن را به عهده خود گرفته است و تحریف قرآن و نصوص آن غیر ممکن بوده و کفر و خروج از دین اسلام بشمار می‌رود، بیماردلان، دنیاپرستان و پیروانان هواوهوس به تحریف احکام اسلام و بازی با معانی آن پرداختند.

بعد از آنکه عصرنبوت به پایان رسید، سیاست و دسیسۀ تحریف حق ظهور نمود و گروهی زکات را رد نمودند، با این تحریف شان که مخاطب این سخن الله سبحانه وتعالی: «خُذ مِن اَموَالِهِم صَدَقَة» تنها رسول الله بوده و بعد از وفات‌شان برای ما زکاتی در کار نیست. همواره جنایت و دسیسۀ تحریف حق تکرار می‌شد، اما دولت اسلامی با آن قوتش یک مدافع قوی و زدایندۀ تمام انواع تحریف و رذایل تحریف کنندگان بود، اما بازی و شوخی کردن با دین و تحریف هدف و مقصد آن و تحریف احکام آن و تجاوز بر اساسات آن کفر بوده و هرکس که مرتکب آن می‌شد و در راستای آن پایداری می‌کرد، دولت اسلامی به دلیل کفرش آن را به قتل می‌رساند.

بعد از فروپاشی دولت اسلامی و کنارزدن شدن دین از صحنه سیاست و حاکمیت، مسئله تحریف احکام حق از سوی رهروانان گمراهی و هواوهوس و حکام سوء به شمول آنانی‌که عالم نامیده می‌شدند؛ در حالی‌که عالم درباری بودند و به شمول آنانی‌که مفکرین نامیده می‌شدند و حال آنکه در حقیقت تحریف کنندگانی بیش نبودند، ظاهر و نمایان گشت. اما ملحدین این عصر، هر حکمی را که به نفع اربابان و تمویل کنندگان شان بود، به شوخی گرفته و مراد و مقصد الله سبحانه وتعالی را از حکم و معنای آن تحریف و تبدیل نمودند و به همین بسنده نکردند؛ بلکه مسائل مربوط به عقیده را نیز تحریف نمودند و با رذیلت شان بر آن مسائل تجاوز کردند! همه این کارهای شان فقط بخاطر این بوده است تا در برابر آن به اهداف دنیوی فانی شان نایل شوند. و این سخن سخن حق را ﴿يَٰأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا ادْخُلُوا فِى السِّلْمِ کَافَّة وَ لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَٰتِ الشَّيْطَٰنِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ﴾ [بقرة: 208] ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده اید، همگی (اسلام را به تمام و کمال بپذیرید و) به صلح و آشتی درآئید و از گام‌های شیطان (و وسوسه‌های وی) پیروی نکنید (و به دنبال او نروید). بی‌گمان او دشمن آشکار شماست. تحریف نموده و گفتند که مراد از آن جایز بودن صلح و عادی‌سازی روابط و کوتاه آمدن از موقف خود  با دولت یهود می‌باشد و بشکل ستمگرانه و تجاوزکارانه گفتند که بهشت و شهادت تنها مخصوص مسلمانان نیست و نیز افزودند که انسانیت مقدم بر دین است و فعالیت در راستای تغییر را ممنوع قرار دادند و پیروی و إطاعت از حکام فعلی که دشمنان اسلام بشمار می‌روند را واجب دانستند، و چنان چیزهایی را به زبان آوردند که از أثر آن، چیزی نمانده است که آسمان‌ها شق شود، زمین شگافته شود و کوه‌ها به شدت ویران گردد!

تحریف حق و بازی کردن با شریعت و دین الله سبحانه وتعالی کفر و از شدیدترین جرائم بحساب می‌آید و ملحدین فعلی نزدیک است که از ملحدین عصرهای گذشته جلو بزنند و فقط دولت خلافت که در آینده نه چندان دور  به إذن الله سبحانه وتعالی ظهور می‌کند، می‌تواند که آنان را ریشه‌کن نماید و با این تحریف کنندگان و بازی کنندگان چنان برخورد خواهد کرد که با ملحدین، کفار و مفسدین برخورد می‌کند و آنان را بکلی نابود کرده و برای عبرت گیرندگان درسی قرار خواهد داد. 

﴿وَ یَقُولُونَ مَتَی هُوَ قُل عَسَی أن یَکوُنَ قَرِیبًا[إسراء: 51]

ترجمه: و خواهند گفت که آن کی خواهد بود، بگوید شاید که نزدیک باشد.

نویسنده: استاد عطیه الجبارین سرزمین مبارک فلسطین

مترجم: محمد مزمل

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه