جمعه, ۱۵ ذیحجه ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۴/۰۶/۲۱م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

پیام تبریکی امیر حزب‌التحریر، عالم جلیل القدر عطاء بن خلیل ابوالرشته به مناسبت حلول عید سعید اضحی سال 1445ه.ق مطابق با سال 2024م به همه مسلمانان، به ویژه دعوت‌گران!

  • نشر شده در حزب

(ترجمه)

الحمدلله والصلاة والسلام على رسول الله، وعلى آله وصحبه ومن والاه وبعد:

الله أكبر الله أكبر الله أكبر، لا إله إلا الله، الله أكبر الله أكبر، ولله الحمد!

به عموم امت اسلامی، بهترین امتی‌که برای مردم بیرون آورده شده اند، امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و به الله عزیز و حکیم ایمان دارند!

به خصوص حاملین دعوت که الله سبحانه وتعالی به دست آنان گشایش‌ها ایجاد کرده و آنان را برای تأسیس دولت اسلامی، خلافت راشده بر منهج نبوت با یاری خودش تأیید نموده است!

به بازدیدکنندگان ارجمند این صفحه که به خیر و خوبی که این صفحه به همراه دارد رو آورده‌اند؛ آنانی‌که با تمام تلاش در مسیر حق و حمایت از اهل حق ایستاده‌اند!

به همه السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته!

عید سعید اضحی سال ۱۴۴۵ هجری قمری را برای شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از الله قوی عزیز خواهانم که این عید به عنوان آغاز خیر و برکت برای تمام مسلمانان باشد!

برادران گرامی‌ام!

 این عید در حالی می‌رسد که حملات یهود با حمایت امریکا و با استفاده از تسلیحاتش به سمت غزۀ هاشم و تمام فلسطین ادامه دارد. حکام در سرزمین‌های اسلامی این وضعیت را نظاره می‌کنند، شهدا را حساب نموده و آن را قتل‌عام می‌نامند! بهترین‌شان همان است که وانمود می‌کند بی‌طرف است؛ در حالی‌که به سوی یهود نزدیک‌تر می‌باشد! تجاوز امریکا و کفار استعمارگر، یهود و رژیم خودساختۀ آن بر ما  امری عجیب نیست، آن‌ها نه از امروز بلکه از گذشته نیز دشمن اسلام و مسلمانان‌اند. عجیب نیست که کفار استعمارگر با استناد به حقوق بین‌المللی توانسته‌اند به سرزمین‌های مسلمانان حمله کنند؛ چرا که این قانون از ابتدا بر ضد مسلمانان و دولت‌شان (دولت عثمانی) در کنفرانس وستفالیایی در سال 1648م به وجود آمد که بعد از آن به اتحاد ملل و سپس سازمان ملل متحد تغییر کرد تمام این‌ها عجیب نیست.

اما عجیب اینست که حکام سرزمین‌های اسلامی همسایه با فلسطین، به جرائم و کشتارهایی‌که در آنجا انجام می‌شود، نظاره می‌کنند و این‌که آن‌ها ساکت می‌مانند و از ارتش‌ها جلوگیری می‌کنند تا غزه یا تمام فلسطین را نصرت دهند؛ بلکه اجرای تصامیم بین‌المللی را تضمین می‌کنند که برای مسلمانان کشنده‌ است. الله سبحانه وتعالی  آنان را نابود کند که چگونه دروغ می‌گویند و چقدر از مسیر حق دورند!

در پایان، شما ای ارتش‌های سرزمین‌های اسلامی! به کمک برادران تان در غزه بشتابید و اگر نظام‌های حکومتی استبدادی سرزمین‌های اسلامی در مقابل شما ایستاد، با تمام توان و به هر وسیلۀ‌ ممکن در مقابل آنان بایستید و فرمان الله سبحانه وتعالی یعنی خلافت بر منهج نبوت را جهت تحقق بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم به جای آنان برپا دارید!

«ثُمَّ تَكُونُ مُلْكاً جَبْرِيَّةً فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللهُ أَنْ تَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ، ثُمَّ سَكَتَ» (مسند امام احمد)

ترجمه:بعد از آن، پادشاهی ستمگری و دیکتاتوری خواهد بود و تا وقتی‌که الله (سبحانه وتعالی) خواسته باشد، دوام می­آورد و هرگاه الله (سبحانه وتعالی) بخواهد آن را بر می‌دارد، بعد از آن دوره خلافت راشده بر منهج نبوت است و سپس پیامبرﷺ سکوت نمود.

آن زمان است که خلیفه و معاونانش با لشکر اسلام از بالاترین تا پایین‌ترین رتبه، از یک پیروزی به پیروزی دیگر منتقل خواهند شد، تکبیر می‌گویند و امت به همراه‌شان تکبیر خواهند گفت و به کمک پروردگارشان قوی‌ و با پایبندی به دین‌شان عزیز خواهند بود؛ چنان‌که دشمن جرأت نخواهند داشت که در سرزمین اسلامی رژیمی برپا کند.

﴿وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ (4) بِنَصْرِ اللهِ يَنْصُرُ مَنْ يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ﴾ [روم: ۴- ۵]

ترجمه:‌ در آن روز مؤمنان شادمان می‌شوند. (آری!) از نصرت الله (سبحانه وتعالی خوشحال می‌شوند) الله (سبحانه وتعالی) هرکسی را که بخواهد یاری می‌دهد و او بس چیره (بر دشمنان خود) و بسیار مهربان (در حق دوستان خویش) است.

در ختم کلام از الله سبحانه وتعالی می‌خواهم که این عید آغاز خیر و برکت و عزت برای اسلام و مسلمانان باشد!

﴿وَاللهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُون﴾ [یوسف: 21]

ترجمه:‌ الله (سبحانه وتعالی) بر کار خود چیره و مسلّط است، ولی بیشتر مردم (خفایای حکمت و لطف تدبیرش را) نمی‌دانند.

الله أكبر الله أكبر الله أكبر لا إله إلا الله، الله أكبر الله أكبر، ولله الحمد!

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

دهم ذی الحجه1445هــ.ق.

مطابق با 16جون2024م.

برادرتان عطاء‌ بن خلیل ابوالرشته

مترجم:‌ احمد صادق امین 

ادامه مطلب...

تبریکی عید قربان سال 1445ه.ق Featured

الله أکبر الله أکبر الله أکبر لا إله إلا الله.... الله اکبر الله أکبر و لله الحمد!

(ترجمه)

بسم الله الرحمن الرحیم والحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام علی أفضل المرسلین سیدنا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین!

حزب‌التحریر صمیمانه‌‌ترین تبریکات و تهنیت‌ها را به امت اسلامی -که مستقیم و غیرمستقیم زیر فشار استعمار زخم برداشته و صبر و استقامت پیشه کرده- تقدیم می‌کند؛ به ویژه به مردم صابر غزۀ هاشم و تمامی سرزمین مبارک فلسطین. از الله سبحانه وتعالی خواهانیم که روزهای این عید را آرامشی برای قلوب‌شان قرار دهد؛ آرامشی‌که کفار کینه‌توز را شگفت‌زده نماید و این آرامش تنها مسلمانانی را در برگیرد که قلوب‌شان به رضایت الله سبحانه وتعالی وابسته است.

خوشحالم که تبریک خود، تبریک رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر و همۀ برادران و خواهران شاغل در دوایر و واحدهای آن را به امیر حزب‌التحریر، عالم بزرگوار عطا بن خلیل ابوالرشته حفظه الله، تقدیم می‌کنم و از الله سبحانه وتعالی خواهانم که امت اسلامی را با نصرت و تمکین به دست ایشان عزت بخشد!

این عید قربان درحالی فرا می‌رسد که امت اسلامی با سنگینی استعمار در هر گوشه‌ای از این زمین مواجه است؛ از جنایات مداوم علیه مردم غزه و سایر مناطق سرزمین مبارک فلسطین شروع تا آزار و اذیت مسلمانان هند و کشمیر؛ جنگ نیابتی که شهرهای سودان و مردمش را فراگیر شده است؛ سیاست‌های تحقیرآمیزی‌که مردم سوریه را هرکجا که باشند دنبال می‌کند؛ سیاست زدودن عفت اسلامی از جزیرۀ اسلام و تا آزار و اذیت همۀ کسانی‌که با غزه همدردی کرده اند، چه در دولت‌های همجوار و چه در دولت‌های غربی. در میان این شرایط استعماری، مسلمانان به استقبال عید می‌روند.

ای مسلمانان، ای بهترین امتی‌که برای رهنمایی مردم آفریده شده اید!

جنگی که در سرزمین غزه جریان دارد، نشان‌دهندۀ نیت‌های شوم و توطئه‌های استعمارگران کافر غربی علیه همۀ سرزمین‌های ماست. غرب تنها زمانی از دست‌درازی به زندگی تان باز خواهد ایستاد که دستش را از سرزمین‌های تان قطع کنید و شما تنها زمانی قادر به انجام این کار خواهید بود که سلطه و قدرت خود را از دست حکام دست‌نشانده بازپس گیرید و سلطۀ تان را تنها فرزندان تان از اهل قدرت و توانمندی در ارتش‌های سرزمین‌های تان به شما باز خواهند گشتاند.

امتی‌که فاقد سلطۀ و اقتدار باشد، هیچ عزت و شکوهی ندارد و فریب دروغ‌های حکام و بلندگوهای‌شان مبنی بر غیرقابل تحمل بودن اوضاع را نخورید! این سخن هر طاغوتی است که به مردمش می‌گوید تا آنان را برای همیشه به بردگی بکشاند. بدانید که امت اسلامی دارای توانایی‌ها و منابعی است که می‌تواند به مقام نخستین دولت دست یابد؛ مقامی‌که بازی با منافع آن دشوار است؛ بلکه در آن توانایی و منابعی وجود دارد که می‌تواند سرزمین مقدس فلسطین را آزاد کند. جوانان مجاهد غزه بر تمام امت، به ویژه به ارتش‌های شان نشان دادند که یهودیان و رژیم شان در برابر کسانی‌که توشه‌ای آماده کردند، چیزی نیستند، حتی امریکا و تسلیحاتش برای غلبه بر گروهی اندکی از مبارزان امت اسلامی کافی نیست؛ چه رسد به ارتش‌های سرزمین‌های همجوار که تعدادشان به میلیون‌ها تن می‌رسند!

ای مسلمانان، صاحبان منابر و رسانه‌ها!

این یک حقیقت است که سرزمین‌های اسلامی هنوز تحت استعمار قرار دارند. بنابر این، در افشای این حقیقت تردید نکنید. این معضلِ نبود امنیت در سرزمین‌های شماست؛ پس وصله امت اسلامی را از این حقیقت منحرف نسازید؛ بلکه امت را تحریک کنید تا از اهل قدرت و مقاومت بخواهند که آن‌ها را از این وضعیت‌های استعماری با کنار زدن حکام دست‌نشانده نجات دهند. امت اسلامی باید یک دولت واحد داشته باشند که با تمام توانایی‌هایش آن‌ها را گرد هم آورد و بین دل‌های شان انس و الفت ایجاد کند، که مراد همان خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت است.

ما در حزب‌التحریر شما را دعوت می‌کنیم تا به مطالبی‌که حزب از کتاب الله و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم استخراج کرده و به عنوان برنامه‌ای برای برپایی مجدد چنین خلافتی آماده کرده است، توجه کنید!

ای سربازانِ ارتش‌ها!

سلاح‌ها، تجهیزات و آموزش‌های تان اگر برای مبارزه و قتال با دشمنان امت اسلامی نیست، پس برای چه ذخیره کرده اید؟ آیا منتظر دستور حکام خیانت‌کارتان هستید؟ پس بدانید که این حکام جز برای کشتن اهل تان و نابودی سرزمین تان و عدم جنگ با دشمنان تان دستور نمی‌دهند! پس بیندیشید که شما را چگونه برای سرکوب شهرهای تان فرا خوانده و تحریک می‌کنند؛ در حالی‌که از حرکت برای جنگ و مبارزه با رژیم یهود و آزاد کردن سرزمین مبارک فلسطین هشدارتان می‌دهند! بلی، شما آن‌ها را از نزدیک می‌شناسید، چگونه در برابر آنچه امریکا و استعمارگر غربی می‌خواهد سرافکنده و در برابر مردم و خواسته‌‌های شان سربلند می‌کنند!

حزب‌التحریر شما را دعوت می‌کند که در صف اسلام و امت اسلامی باشید، سرزمین‌های تان را از خیانت این حکام نجات داده و دست استعمارگر را از بالای آن‌ها قطع کنید و شریعت الله سبحانه وتعالی را با اعلام خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت اقامه و برقرار کنید؛ سپس تحت فرمان خلیفۀ مسلمانان برای آزاد کردن سرزمین مبارک حرکت کنید و مسلمانان پشت سرتان شما را یاری داده و به خاطر نصرت الله سبحانه وتعالی تکبیر سر خواهند داد!

ای مسلمانان!

این عید قربان است، به درگاه الله سبحانه وتعالی  دعا کنید و شادی عید را به عنوان تجدید عزم و اراده و خشم برای دشمنان خود در نظر گیرید، سپس برای بازگرداندن خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت دست در دست جوانان حزب‌التحریر بگذارید و باهم مجدانه وارد عمل شوید! الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿یَاأیُّهَاالذِینَ آمَنُوا إنْ تَنْصُرُوا اللهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ* وَالَّذِینَ کَفَرُوا فَتَعسًا لَّهُم وَ أَضَلَّ أعمَالَهُم[محمد: 7-8]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده اید! اگر (دین) الله را یاری رسانید او شما را یاری می‌رساند و شما را ثابت قدم می‌سازد، و کسانی‌که کافر شدند مرگ بر آنان باد و الله اعمال (نیک) شان را باطل و بی‌سود گرداند!

الله أکبر الله أکبر الله أکبر لا إله إلا الله.... الله اکبر الله أکبر و لله الحمد!

عیدتان مبارک والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته!

نویسنده: مهندس صلاح الدین عضاضة رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

10ذی‌الحجه 1445ه.ق.

16جون2024م.

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

حکام سعودی از حج چی برداشت دارند؟

(ترجمه)

خبر:

بسیاری از رسانه‌ها گزارش دادند که توفیق الربیعه، وزیر حج عربستان گفته است که حج برای عبادت است؛ نه شعار سیاسی.

تبصره:

اولاً: این گفته از سوی حکومتی مانند عربستان سعودی که دین را از دولت و سیاست جدا می‌کند، جای تعجب ندارد؛ زیرا واضحاً می‌بینیم که دولت سعودی احکام شرعی متعلق به نماز، روزه و حج و احکام شرعی متعلق به نظام اقتصادی، نظام اجتماعی و سیاسی (اعم از سیاست داخلی و خارجی) را از هم جدا می‌کند.

ثانیاً: عبادت به معنای اطاعت است. اطاعت از الله سبحانه وتعالی تنها به مناسکی مانند نماز، روزه و حج محدود نمی‌شود؛ بلکه پایبندی به همۀ اوامر و نواهی الله سبحانه وتعالی، از روابط زناشویی گرفته تا روابط بین‌المللی را شامل می‌شود. چنان‌چه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ [نحل: 89]

ترجمه: و ما این کتاب را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیزاست،

و می‌فرماید:

﴿مَّا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِن شَيْءٍ[انعام: 38]

ترجمه: ما هیچ چیز را در این کتاب، فرو گذار نکردیم.

و می‌فرماید:

﴿أَلَا لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ [اعراف: 54]

ترجمه: آگاه باشید که آفرینش و تدبیر (جهان)، از آن الله (و به فرمان او تعالی) ست!

ومی‌فرماید:

﴿قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ۞ لَا شَرِيكَ لَهُ ۖ وَبِذَٰلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ [انعام: 162]

 ترجمه: بگو: «نماز و تمام عبادات من، و زندگی و مرگ من، همه برای الله پروردگار جهانیان است. همتایی برای او نیست و به همین مأمور شده‌ام و من نخستین مسلمانم!

ثالثاً: حج متذکر بسیاری از مسائل برزگ است که من فقط در این نوشته یک مورد  را ذکر می‌کنم و آن مورد همان چیزی است که من از وزیر حج عربستان بیشتر از آن می‌ترسم و آن تذکر سورۀ براءة از مشرکان و شکستن عهدنامه‌ها و معاهداتی است که با آن‌ها منعقد شده است. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَأَذَانٌ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ الْأَكْبَرِ أَنَّ اللَّهَ بَرِيءٌ مِّنَ الْمُشْرِكِينَ ۙ وَرَسُولُهُ ۚ فَإِن تُبْتُمْ فَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ وَإِن تَوَلَّيْتُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّكُمْ غَيْرُ مُعْجِزِي اللَّهِ ۗ وَبَشِّرِ الَّذِينَ كَفَرُوا بِعَذَابٍ أَلِيمٍ[توبه: 3]

ترجمه: و این، اعلامی است از ناحیه الله و پیامبرش به (عموم) مردم در روز حج اکبر [= روز عید قربان‌] که: الله و پیامبرش از مشرکان بیزارند! با این حال، اگر توبه کنید، برای شما بهتر است! و اگر سرپیچی نمایید، بدانید شما نمی‌توانید الله را ناتوان سازید (و از قلمرو قدرتش خارج شوید)! و کافران را به مجازات دردناک بشارت ده!

از الله سبحانه وتعالی می‌خواهیم که حج ما در سال آینده تحت لوای خلیفه مسلمین باشد و الله سبحانه وتعالی با تأسیس دولت خلافت راشده بر منهج نبوت اسلام و مسلمین را عزت دهد!

نویسنده: جابر أبو خاطر

یکشنبه 3 ذی الحجة 1445ه.ق.

مطابق با 9 ژوئن 2024م.

مترجم: محمدیاسین سادات

ادامه مطلب...

خون مسلمانان نزد حکام شان بی‌ارزش بوده... و دشمن ناکس و خبیث مسلمانان به طرز وحشیانه‌ و بی‌حساب خون‌های‌شان را ریخته است!

(ترجمه)

در نتیجۀ عملیات جنایت‌کارانه و کشتاری‌که رژیم یهود روز شنبه 8 جون 2024م در اردوگاه النصیرات در غزه انجام داد، صدها تن شهید و زخمی شدند. در این عملیات نیروها و تجهیزات فراوانی به کار برده شد و با پوشش وسیعی از جنایات و خون‌ریزی‌ها به آزادسازی چهار تن از گروگان‌ها پرداخته شد.

این عملیات جنایت‌کارانه با مشارکت مستقیم امریکا انجام شد؛ کسی‌که از رژیم جنایت‌کار یهود و جنایاتش حمایت و مراقبت کرده و در عین زمان، مذاکرات "آتش‌بس موقت" را تحت نظر دارد. این عملیات اشاره به این دارد که خون مردم غزه و اطفال‌شان بیرون از دایرۀ محاسبات، پلان‌ها و نقشه‌های شان بوده و نزدشان هیچ اعتباری ندارد.

آزادسازی چهار تن از گروگان‌ها بعد از گذشت هشت‌ماه، هرگز معنویات و روحیۀ متلاشی شدۀ دشمن را ترمیم نکرده و شکوه به خاک‌آلوده شده‌اش را باز نگشتانده و هرگز برای این رژیم پیروزی خیالی و غیرممکنی را که رؤسای جنایت‌کارش در پی آن هستند، فراهم نخواهد کرد. این رژیم با جنایاتش در حق مردم ملکی و اطفال‌شان و با شدت خون‌ریزی‌هایش می‌خواهد بر شکستش سرپوش زده، ضعف و عورتش را که به دستان مجاهدین قهرمان نمایان گشته، بپوشاند.

یقیناً خون هر نفس بی‌گناهی‌که در کشتار این روز و سایر روزها ریخته‌شده قبل از همه، به عهدۀ حکام جنایت‌کار مسلمانان است؛ همان کسانی‌که مردم فلسطین، فرزندان، خون‌ها و آزادی شان را به امریکا و رژیم یهود تسلیم کردند تا آنان را هرگونه که بخواهند به قتل برسانند. امریکا و دست‌اندرکارانش دشمنی بیش نبوده و ما از کینه‌توزی و جنایات‌شان باخبریم. باید دانست که گرگ در دشمنی‌اش ملامت نیست! چگونه مردم فلسطین را نکشند و حال آن‌که، حکام جنایت‌کار تلاش دارند تا امنیت رژیم یهود را تأمین و با عادی‌‌سازی روابط در عوض خون‌بهاخواهی به وی احسان کرده و با آن‌ها دسیسه‌سازی کنند.

چیزی‌که قلب را خنجر می‌زند، اینست که عنوان بحث و گفتگوها "آزادسازی چهار تن از گروگان‌" است؛ نه کشتاری‌که در نتیجۀ آن صدها تن شهید و زخمی شدند. هم‌چنان چیزی دیگری که قلب را می‌کفاند اینست که دشمن ما برای آزادسازی گروگان‌ها و اسیرانش تمام داشته‌ها و تجهیزاتش را اعم از نیرو و سلاح فراهم می‌سازد؛ این درحالی‌ست که خون مردم غزۀ مبارک ما بسان آب جاری گشته و به خاطر آن حتی یک مردمی هم فیر نمی‌شود و حکام مسلمانان در برابرش هیچ واکنشی انجام ندادند؛ مگر این‌که به آن پشت کردند؛ حتی پا فراتر گذاشته به هشدارهای دروغین ظاهری خود ادامه داده و در خفا به دسیسه‌سازی و خیانت می‌پردازند.

سبب این همه خواری و ذلت، بی‌توجهی و عدم سخت‌گیری مسلمانان بر حکام جنایت‌کارشان می‌باشد! چیزی‌که سبب بغض و دل‌گرفتگی می‌شود اینست که کفار جنایت‌کار با وجود اختلاف‌شان دست به دست هم داده و یکدیگر را پشتیبانی کرده و رژیم یهود را در عملکرد باطلش یاری می‌کنند؛ درحالی‌که مردم فلسطین از سوی کسانی از اهل قدرت و سلاح که الله سبحانه وتعالی نصرت دادن را بالای شان واجب گشتانده است، رها می‌شوند!

هم‌چنان خون بی‌گناهان به عهدۀ هرکسی از اهل قدرت است که توان تغییر را دارند و این‌ها شامل نیروهای مسلح و ارتش‌ها بوده که برای برکناری حکام خیانت‌پیشه و نصرت برادران و خون‌بهاخواهی شان اهمیت نداده و کاری نمی‌کنند! این همه جنایاتی‌که در اردوگاه النصیرات با همۀ گستردگی‌اش انجام می‌پذیرد، در ذات خود چیز جدیدی نیست؛ بل چیزی است که از مدت هشت ماه بدینسو جریان دارد. هم‌چنان پشت‌کردن حکام و بی‌ارزش دانستن خون و جان مسلمانان نیز چیز جدیدی نیست؛ بلکه از ده‌ها سال بدینسو این بدبختی وجود دارد و تا زمانی‌که این حکام از تاج و تخت‌شان سرنگون نشوند؛ خون‌ریزی هم‌چنان ادامه یافته و خیانت و پشت‌کردن به مسلمانان و قضایای شان باقی خواهد ماند.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَا لَكُمْ إِذَا قِيلَ لَكُمُ ‌انْفِرُوا فِي سَبِيلِ اللهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَرَضِيتُمْ بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا مِنَ الْآخِرَةِ فَمَا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فِي الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِيلٌ﴾ [توبه: 38]

ترجمه: ‏‏ای مؤمنان! چرا هنگامی‌كه به شما گفته می‌شود: (برای جهاد) در راه الله حركت كنيد، سستی می‌كنيد و دل به دنيا می‌دهيد؟ آيا به زندگی اين جهان به جای زندگی آن جهان خوشنوديد؟ (و فانی را بر باقی ترجيح می‌دهيد ؟ آيا سزد كه چنين كنيد؟) تمتّع و كالای اين جهان در برابر تمتّع و كالای آن جهان، چيز كمي بيش نيست.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر_سرمین مبارک فلسطین

2ذی‌الحجه 1445ه.ق.

8جون 2924م.

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

محبوب‌ترین اسم‌ها نزد الله سبحانه وتعالی

(ترجمه)

از عبد الله بن عمر رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«أحب الأسماء إلی الله عز وجل عبد الله وعبد الرحمن.»

ترجمه: محبوب‌ترین اسم‌ها نزد الله سبحانه وتعالی عبدالله و عبدالرحمن است.

در این حدیث شریف اشاره شده  که محبوب‌ترین نام‌ها در نزد الله سبحانه وتعالی نام‌هایی است که در آن نسبت بندگی به الله موجود باشد؛ زیرا در آن به صفتی اقرار می‌کند که تنها الله سبحانه وتعالی سزاوار آن بوده و هیچ‌کس دیگری شایسته آن نیست، هیچ مخلوقی در آن سهم و بهره‌ای ندارد و این امر الوهیت الله نسبت به مخلوقاتش می‌باشد. هم‌چنین به شایسته‌ترین ویژگی بنده اقرار می‌کند که هیچ کس دیگری لیاقت آن را ندارد و انسان در تمام زندگی خود به اندازه یک چشم بر هم زدن از آن خارج نمی‌شود که همانا صفت بندگی برای الله سبحانه وتعالی است. بنابراین اسم بر مسمای خود صادق آمده و مسمی با نسبت شدن به بندگی پروردگار خویش شرف‌مند می‌شود و این‌گونه است که برای این اسم فضیلت حاصل می‌گردد.

امروزه مسلمانان به علت تأثیرپذیری از غرب و نام‌های آنان فرزندان خود را به نام‌های بیگانه و بی معنی نام‌گذاری می‌کنند که نشان دهندۀ ذلت و خواریست. پس به زودی روزی فرا خواهد رسید که تمام بشریت را به بندگی پروردگار درآوریم؛ زیرا دولت خلافت همه چیز را اصلاح خواهد کرد؛ حتی اسم‌های مردم را و بزودی مردم در نام‌گذاری فرزندان خود بر اساس واقعیت‌شان که همانا بندگی الله سبحانه وتعالی است، با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

مترجم: حسن سلحشور

ادامه مطلب...

پلان امریکا در منطقه؛ بلای فراگیری‌که برای شکست آن باید مبارزه کرد!

  • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

به تاریخ 31 می 2024م رئیس‌جمهور بایدن اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جامعی را درباره آتش‌بس در ناحیه غزه و آزادسازی تمامی زندانیان ارائه داده که از سه مرحله تشکیل شده است. وی جزئیات آن را در سخنرانی خود بیان کرد. بایدن اظهار داشت که پیشنهادات اسرائیل تنها راه آتش‌بس و آزادسازی اسیران است و این پیشنهادات از قطر به حماس منتقل شده است. طبق گفتۀ بایدن، این توافق به اسرائیل اجازه می‌دهد که در منطقه یک‌پارچه شود و به یک توافق تاریخی با عربستان سعودی نایل گردد. بایدن از خطرات افزایش انزوای اسرائیل در سطح جهانی هشدار داده و تأکید کرد که امریکا در تهیه و ترتیب راه‌حلی برای وضعیت مرزهای لبنان کمک خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که بایدن تلاش دارد تا یک توافق آتش‌بس بین اسرائیل و فلسطین را اعمال کند. وی وقتی این پیشنهاد را "اسرائیلی" توصیف کرد، برای رهبران رژیم یهود با آن‌که نتانیاهو مخالف حقیقی وی می‌باشد، هیچ بهانه‌ای را باقی نگذاشت. بایدن از ترس این‌که مبادا رهبران رژیم به بهانه تغییر و تبدیل در محتوای پیشنهاد طفره بروند، به ذکر جزئیات آن پرداخت و از اشاره به راه‌حل دو دولت خودداری کرد تا با مخالفت رهبران اسرائیل مواجه نشود. از آن‌ها خواست تا فرصت را غنیمت بشمارند و از مواقف و تعهداتش در برابرشان یادآور شد و علاقۀ خود را نسبت به آن‌ها با این سخنش اظهار داشت: «من شخصاً در تعهدات خود با شما در طول تاریخ پایبند بوده ام و به صفت رئیس‌جمهور امریکا، تنها کسی بوده ام که در هنگام جنگ از اسرائیل دیدن کرده و کسی بودم که نیروهای امریکایی را برای دفاع مستقیم از اسرائیل در هنگام حملۀ ایران به اسرائیل فرستادم. لذا از شما می‌طلبم که به عواقب از دست دادن این فرصت بیاندیشید... نباید این فرصت را از دست داد.»

امریکا از طریق این طرحش، به دنبال تحقق منافع سیاسی از این حوادث بوده و خواسته‌اش به آتش‌بس منتهی نمی‌شود. امریکا در طول این هشت ماه اجازه داده است که جنگ به اوج خود برسد و در آتش‌بس، جلوگیری از خون‌ریزی جاری، کاهش درد و رنج‌هایی‌که به حجم کوه‌ها رسیده مداخلۀ مؤثری نداشته باشد و برای جلوگیری از گرسنگی که علامت ننگینی در پیشانی تمام بشریت گردیده هیچ کاری نکند.

بنابر این، امریکا در واقع شریک فعال در کشتار و خراب‌کاری‌هایی بوده که در منطقه رخ داده است؛ مخصوصاً کشتارهایی‌که در حق غزۀ محبوب مان و در حق مردمش مرتکب شده و حرف‌هایش دربارۀ کمک‌ها و همکاری‌ها تنها صحبت‌های تبلیغاتی است تا صورت خود را در مقابل جهان از سیاهی نجات بخشد.

امریکا از روز اول با انواع مختلف اسلحه‌های کشنده به رژیم یهود غاصب کمک کرده و تمام محدودیت‌های که برای استفاده از این اسلحه‌ها وضع شده تنها جوهری بر روی کاغذ است. بهترین گواه بر صدق این سخن، آنچه است که شبکۀ CNN امریکا اعلام کرده. این شبکه تأیید کرد که رژیم صهیونستی از اسلحه‌های امریکایی در کشتاری‌‌که بر پناه‌جویان رفح انجام داده استفاده کرده است! «تحلیل شبکۀ CNN از ویدئوهای مکانی‌که اسرائیل قاتل در آن حمله کرده و به یکی از اردوگاه‌های پناه‌جویان فلسطینی در رفح یورش برده و هم‌چنین تحلیل متخصصان سلاح نشان می‌دهد که مهمات ساخت امریکا در این حادثه استفاده شده است.» با این حال، امریکا هم‌چنان تأمین اسلحه را افزایش داده و ادعا می‌کند که عملیات و اقدامات در رفح خطوط سرخ را نقض نکرده است.

امروز امریکا با ادعای آتش‌بس، در واقع به دنبال تنفیذ و تطبیق برنامۀ شیطانی و شریر خود در منطقه می‌باشد. امریکا از تمایل مردم برای توقف این کشتار وحشیانه بهره می‌جوید تا به پروژه‌های خود ادامه دهد. اگر پروژه‌های امریکا نیاز به ادامه جنگ و شعله‌ورساختن آن می‌داشت، امریکا بدون درنظرداشت هیچ کسی چنین کاری را می‌کرد. با وجود عدم افشای ماهیت این پروژه‌ها، اشاره‌ای به آن‌ها در سخنرانی ناگوار بایدن وجود دارد.

بایدن معتقد است که آتش‌بس منجر به یک عادی‌سازی تاریخی با رژیم سعودی خواهد شد که سبب تأمین امنیت این رژیم شده و زمینۀ ادغامش را در منطقه فراهم و آن را به یک مرکز تجاری مهم در مسیر اقتصادی بزرگ بایدن مبدل خواهد ساخت. یکی از نیازهای این اقدام خروج رژیم صهیونستی از وضعیت انزوای جهانی است که به دلیل جنگ وحشیانه‌اش علیه غزه به وجود آمده، طوری‌که جهان این رژیم را تهاجمی و منزوی دیده که هیچ ارزش، آداب و اخلاق را مراعات نکرده و به قوانین بین‌المللی ارج نمی‌گذارد!

حقیقتی‌که دیگر چشم نمی‌تواند آن را انکار کند، اینست که امریکا دشمن اسلام و مسلمانان بوده و شریک مستقیم رژیم صهیونستی در تمام جنایات و کشتارهایی است که علیه مردم فلسطین انجام می‌دهد و تنها به دنبال تحقق منافق و پروژه‌هایش روان است. اشک‌های که برای قربانیان غزه ریخته می‌شود، جز اشک تمساح چیزی بیش نبوده و هرگونه نادیده گرفتن و انکار کردن این حقیقت منجر به واقع شدن در مکر و نقشه‌های شیطانی‌اش خواهد شد.

باید به عنوان یک امت به طور همگانی در برابر تمام پروژه‌های استعماری امریکا ایستاد و سعی کرد آن‌ها را شکست داد؛ به خصوص در سرزمین مبارک فلسطین. بلی، با پروژه‌های امریکا از قبیل راه‌حل دو دولت، عادی‌سازی ننگین و مسیر تجاری باید مبارزه کرد، در پروژه‌های امریکا شر و بلای فراگیر و کید و نیرنگ با اسلام و مسلمانان وجود داشته و امت اسلامی با یقین کامل باید بپذیرد که توقف خون‌ریزی و نصرت مردم غزه از طریق طرح‌ها و پروژه‌های امریکا هرگز واقعی نخواهد بود؛ بلکه نصرت و حمایت واقعی با ریشه‌کن نمودن حکام خیانت‌کار موجود در سرزمین‌های ما که جز ابزاری بیش برای امریکا نیستند تحقق خواهد یافت. هم‌چنان نصرت واقعی شامل تحریک ارتش‌های مسلمانان است که از خون‌، حیثیت و مقدسات شان انتقام گرفته، رژیم صهیونست را ریشه‌کن نموده و نیروهای استعماریی را که در پشت پرده حمایتش می‌کنند متلاشی و پراکنده ساخته و غزه، اقصی و سراسر فلسطین را آزاد می‌سازند! در غیر این‌صورت، قتل و کشتار مردم فلسطین ادامه خواهد داشت و هرگاه موج خون‌باری فروکش شود، موج دیگری جایگزینش خواهد شد.

برگرفته از شماره 498 جریدۀ الرایه

نویسنده: استاد علاء أبوصالح

عضو دفترمطبوعاتی حزب التحریر-فلسطین

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

«الَّذِينَ قالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزادَهُمْ إِيماناً وَقالُوا حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ» [عمران: ۱۷۳]

  • نشر شده در لبنان

ژباړه: «هغه کسان چې خلکو (منافقانو) ورته وویل: ستاسو (دښمنانو ستاسو پر ضد لویې لښکرې راغونډې کړي دي)، ورڅخه وویریږئ. نو د دې په اوریدو یې نور هم ایمان پیاوړی شو او ویې ویل: زموږ لپاره الله سبحانه وتعالی کافي دی او هغه ښه ملاتړی او وکیل دی.»

په مصر او لبنان کې د امریکا ظالم اجنټان د حق پر وړاندې ګډه جګړه کوي!
(ژباړه)

کله چې حزب التحريرـ ولایه لبنان د فلسطين او په ځانګړې توګه د غزې او رفح ښارونو د خلکو د ملاتړ لپاره په بيروت کې د مصر سفارت مخ ته د حق غږ پورته کول او تظاهرات اعلان کړل، په ښار کې، چې د مسلمانانو ښار دی، امنیتي دستګاه بسيج شوه. د ټولنيزو رسنيو له لارې تر اعلان يو ساعت وروسته يو ارګان پرته له کوم قانوني بنسټ او قضايي پلاوي په بيروت کې د حزب دفتر ته ورغئ او ويې ويل چې د دغه امنيتي ارګان له لوري یادو تظاهراتو ته اجازه نه ورکول کېږي.

موږ د امنیتي نظام پر تړاو پوهېږو، چې په اسلامي خاورو کې د کافر استعمارګر غرب له لوري د خپلو ګټو لپاره رامنځ ته شوي دي. موږ پر پوځونو د غږ له قدرت څخه چې په اسلامي خاورو کې د حزب التحریر له لوري رهبري کېږي، په بشپړه توګه خبر یو. دا غږ د خپل امت او اړوند مسايلو د ملاتړ په موخه کېږي، ځکه چې دغه پوځ د امت بچیان دي او په فلسطین کې د خپلو خلکو په درد یې وينې په جوش راځي او زړونه یې پرې دردېږي، خو دوی په ځنځيرونو تړل شوي او له حرکت څخه راګرځول شوي دي! د مصر د پوځ سرتيري چې څو ورځې وړاندې يې په رفح سيمه کې پر يهوديانو او غاصبينو ډزې وکړې، د دې خبرې غوره بېلګه ده. یهودانو او حکامو هڅه کوله چې خبر پټ کړي، ځکه دوی وېره درلوده چې نور پوځونه د دوی له نېک نیت او صادقانه کړنو څخه خبر نه شي.

هغوی چې موږ او امت ترې کرکه لرو او لعنت پرې وایو، خایین حکام او د هغوی ظالمانه دستګاوې دي؛ الله سبحانه وتعالی خو دې دوی ذلیل او رسوا کړي؛ د دوی دنده دا ده چې امت او پوځونه یې له هر مخلصانه عمل څخه راوګرځوي! د دوی دنده د استعمار تر ساتنې پورې محدوده ده! په دغه نظام کې دننه یهودي دولت دی!! ولې به نه وي، په داسې حال کې چې یهودي دولت د هغو استعماري دولتونو تر څنګ موجود دی چې د وطن په نامه یادیږي؟ ایا د بالفور اعلامیه او د سایکس- پيکو مرزبندي له یوه رحم څخه نه وو زيږېدلي!؟

موږ به په فلسطین کې د خپلو خلکو د دفاع او ان د دغو اجیر رژیمونو د بدلون لپاره پر پوځونو له غږ او د هغه څه پر شا نه ځو چې زموږ حقيقي دين یې له موږ څخه غواړي.

د دغه غږ (دعوت) د مخنیوي په اړه د لبناني چارواکو پرېکړې له هغو پرېکړو پرته بل څه نه دي، چې د شیطاني قدرتونو، امریکا د سفارت په ملاتړ صادرې شوې؛ هغه امریکا چې بخپله د ازادۍ ادعا او نړۍ ته یې تبلیغ کوي! خو کله چې په امریکا کې دننه محصلینو اقدام وکړ، وځپل شول او ښوونيز او ښکاره حقونه یې غصب شول!

د لبنان چارواکي لیواله وو چې له یهودو سره «د سمندري پولو تعینولو» او وروسته «د ځمکنیو پولو تعینولو» تر نامه لاندې پټې اړيکې یوې پایلې ته ورسوي.

د لبنان حکام د سعودي، مصر، سوریې، ایران او ترکیې له حکامو سره کوم توپیر نه لري! دوی ټول د غرب اجنټان او پیروان دي؛ امریکا واک ته رسولي، مشروعیت يې ورکړی، او که یې خلک پر وړاندې اقدام وکړي، ساتي یې! ان که دوی له وحشت څخه ډکه ټول‌وژنه وکړي، بیا هم لکه څنګه چې ليدل کېږي، احساس شوې او ښکاره ده، امريکا د دوی ساتنه کوي!

موږ حزب التحريرـ ولایه لبنان اعلانوو چې د مسلمانانو او په ځانګړې توګه د غزې د مسلې د ملاتړ لپاره به خپلو فعالیتونو ته دوام ورکوو او د مسلمانانو په ځانګړې توګه د مصر پر پوځ غږ کوو چې په غزه کې د خپلو خلکو دفاع وکړي.

د حزب فعالیتونه به نه یوازې په پلازمینه، بلکې په ټول لبنان کې دوام مومي. موږ له دغه فرصت څخه په استفادې پر خلکو غږ کوو چې د خپلې پرېکړې پر مهال د چارواکو تسلط رد کړي. هغه خلک چې په اصل کې دغه ښار ته د اسلام له بندرونو او سواحلو څخه د یوه بندر او ساحل د ساتونکو په توګه راغلي وو، هیڅکله د یهودي دولت ساتونکي نه وو او ان شأالله نه به وي، بلکې د مفسدينو، د دوی د ځواک او وسایلو مخالف به وي.

د حزب التحريرـ ولایه لبنان مطبوعاتي دفتر

۱۴۴۵ هـ.ق کال، د ذوالقعدې ۲۲مه

۲۰۲۴م کال، د مې ۳۰مه

ژباړن: اسرار تکل

ادامه مطلب...

قربانی کردن گوساله‌های فربه

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

سوال:

امیر بزرگوار ما، السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته!

از الله متعال می‌طلبم شما را صحت و عافیت داشته باشد!

سوال من اینست: آیا جایز است گوساله‌ای فربهی را که کم‌تر از دوسال سن دارد قربانی نمود؟

جواب:

وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته!

1. قربانی یک عبادت است و رسول الله صلی الله علیه وسلم، شروط و احکام آن را بیان نموده است. یکی از جمله شروط قربانی، همانا سن آن می‌باشد؛ چنان‌چه رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«لَا تَذْبَحُوا إِلَّا مُسِنَّةً، إِلَّا أَنْ يَعْسُرَ عَلَيْكُمْ، فَتَذْبَحُوا جَذَعَةً مِنَ الضَّأْنِ» (رواه مسلم)

ترجمه: ذبح نکنید؛ مگر مسنی را؛ مگر این‌که بر شما دشوار باشد که در آن صورت گوسفند جذعة (گوسفندی که شش ماه را تمام کرده باشد) را ذبح نمائید.

گاو "مسن" آنست که دو ساله و یا بیشتر از آن باشد. بنابر این، این ادعا که اجماع علماء بر اینست که قربانی نمودن گاو زیر دو سال به شرط آن که فربه بوده و گوشت زیاد داشته باشد، ادعای نادرست است. قربانی نمودن گاوی که کمتر از دو سال سن داشته؛ اما گوشت زیاد داشته باشد، بجز شمار اندکی از مفتیان عصر حاضر، هیچ کس دیگری جایز نمی‌داند و فتوای این مفتیان مخالف دلیل شرعی و نیز مخالف اقوال مجتهدین و علمای سلف صالح می‌باشد.

در نصاب‌ها و مقادیر شرعی نمی‌توان علت‌جویی نمود؛ بلکه نصاب و مقدار هر چیزی را که شریعت معین نموده، بدون هیچ نوع علت‌جویی باید مراعات گردد و حدیث رسول الله صلی الله علیه وسلم بسیار واضح است؛ «لَا تَذْبَحُوا إِلَّا مُسِنَّةً؛ ذبح نکنید مگر مسن را» گاو مسن آنست که دو سال را کامل نموده و وارد سال سوم شده باشد. نهی در این حدیث، جازم و قاطع است و قرینة این جزم و قطع نیز در همین متن واضح است و آن عبارت است از استثنا نمودن کسی‌که مجبور می‌شود و برای چنین کسی اجازه داده شده که "جذعة الضأن" را قربانی نماید و جذعة الضأن، گوسفندی است که شش ماه را کامل نموده باشد.

بناءً قربانی یک عبادت بوده و مانند سایر عبادات، توقیفی می‌باشد که باید بر اساس شروط و اسبابی‌که شریعت بیان نموده، اداء گردد و این شروطی است که نمی‌توان در آن علت‌جویی نمود و قربانی جایز نیست؛ مگر بر اساس این شروط.

1. در کتاب مفاهیم صفحۀ 34 (متن عربی) چنین گفته شده: «نظام‌های اسلامی عبارت از احکام شرعی مربوط به عبادات، اخلاقیات، مطعومات، ملبوسات، معاملات و عقوبات می‌باشد. پس احکام شرعی مربوط به عبادات، اخلاقیات، مطعومات و ملبوسات غیر قابل علت‌جویی است، چنان‌چه رسول الله علیه السلام فرمود: «حُرِّمَتِ الْخَمْرَةُ لِعَيْنِهَا؛ شراب به دلیل خود ذات‌اش حرام گردیده.» و اما احکام شرعی مربوط به معاملات و عقوبات طوری است که می‌توان در آن علت‌جویی نمود؛ زیرا حکم شرعی مربوط به آن مبتنی بر علتی است که باعث به وجود آمدن آن حکم گردیده.

بسیاری عادت نموده اند که در تمام انواع احکام، بر اساس منفعت ناشی از آن علت‌جویی نمایند و دلیل آن، اینست که از رهبری فکری غرب و تمدن متأثر می‌باشند؛ رهبری فکری و تمدنی که تنها منفعت را اساس تمام اعمال قرار داده است. این رهبری فکری با رهبری فکری اسلامی، که روح را اساس تمام اعمال قرار داده و یک‌جا نمودن آن با ماده را منسجم کنندۀ اعمال می‌داند، مخالفت دارد.

با این حساب؛ دراحکام شرعی مرتبط به عبادات، اخلاق، مطعومات و ملبوسات مطلقاً علت‌جویی نمی‌شود، زیرا این احکام هیچ علتی ندارد، بلکه همان گونه که در نص آمده به آن عمل می‌شود و به هیچ وجه بر هیچ گونه علتی بنا کرده نمی‌شود؛ مثلاً نماز، روزه، حج، زکات، چگونگی ادای نماز، تعداد رکعات آن، مناسک حج، نصاب زکات و امثال آن، همه و همه به صورت توقیفی بوده و همانگونه که در نص آمده به آن عمل می‌شود و بدون در نظرداشت علت آن باید مورد قبول و پذیرش قرار گیررد و هیچ نوع علت‌جویی در آن صورت نمی‌گیرد...»

به این ترتیب، درست نیست که سن قربانی از آنچه که در نص آمده کمتر باشد، چه آن گوساله بسیار فربه باشد و یا خیر؛ زیرا نص شرعی سن آن را بدون هیچ علتی بیان نموده و بنابر این، مراعات نمودن آن امر الزامی می‌باشد.

برادرتان عطاء بن خلیل ابوالرشته

2 ذوالحجه 1445هـ.ق

8 جون 2024م.

ادامه مطلب...

وقت رمی جمرات

  • نشر شده در فقهی

(ترجمه)

سوال:

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته!

حال شما خوب است؟ از الله سبحانه وتعالی خیر و عافیت را برای شما مسألت دارم؛ همان طوری‌که از او سبحانه وتعالی مسألت دارم که پیروزی را نصیب شما گردانیده و به دست شما خیر را جاری سازد! آمین! اگر خواست الله متعال باشد نیت دارم که در این سال حج را اداء کنم، در نزدم نسبت به رمی جمرات سوالی است، در آنجا بعضی هستند که برای بار اول قبل از نصف شب رمی جمره می‌کنند و در آنجا باقی می‌مانند و بعد از این‌که شب نصف شد بار دوم رمی جمره می‌کنند و من به این باور هستم که این عمل شان اشتباه است. بناءً به نظر من باید حاجی قبل از غروب آفتابِ همان روز رمی جمره نماید؛ سپس به انتظار بماند تا بار دوم را رمی جمره کند و روز با غروب آفتاب تمام می‌شود. آیا این صورت درست است؟

الله متعال به عمر شما برکت دهد و گام‌های شما را برای حق ثابت قدم نگهدارد!

جواب:

وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته!

در ابتداء از الله سبحانه وتعالی می‌خواهم که راهت را برای رفتن به حج هموار ساخته و کارت را آسان و حج تان را مقبول گرداند و توسط همین حج ترا مورد مغفرت خود قرار دهد!

توصیه می‌کنم که قبل از شروع حج با توجه کامل، احکام حج را بخوانید. کتاب‌هایی‌که احکام حج را بیان نموده بسیار است و در این مورد درس‌ها، شروحات کامل از طرف بعض اهل علم در خصوص حج و احکام حج به شکل تصویری و توضیحی وجود دارد و هم‌چنان برای تان ممکن است که به متخصصین و علماء در جریان حج رجوع کنید و از آنچه برای تان مشکل است، سوال نمائید و علماء در آنجا زیاد هستند. جواب سوال تان قرار ذیل است:

1. رمی جمرات در یوم النحر (روز قربانی) یعنی دهم ذی‌الحجه اول روزهای عید و هم‌چنان در ایام تشریق سه گانۀ تشریق یعنی روز یازدهم، دوازدهم و سیزدهم ذی‌الحجه(روزهای دوم، سوم و چهارم) عید است. رمی در روز سیزدهم ذی‌الحجه، چهارم روزهای عید است که غیر معجل است؛ اما رمی معجل روز عید و دو روز بعد از آن یعنی روزهای یازدهم و دوازدهم ذی‌الحجه است.

2. اما در مورد شروع و ختم جمره و نظری را که من ترجیح می‌دهم قرار ذیل است:

الف) شروع رمی جمره: در یوم النحر تنها رمی جمرۀ کبری است که به هفت سنگ‌ریزه صورت می‌گیرد و بیش‌تر از آن رمی نمی‌شود. بهتر اینست که این رمی جمره با تأسی از عمل‌کرد رسول الله صلی الله علیه وسلم در چاشت یوم النحر باشد. بخاری در صحیح خود از جابر رضی الله عنه روایت نموده که گفته است:

«رَمَى النَّبِيُّ  يَوْمَ النَّحْرِ ضُحًى وَرَمَى بَعْدَ ذَلِكَ بَعْدَ الزَّوَالِ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه  در چاشت یوم النحر رمی جمره نموده و بعد از آن(جمرات روزهای دیگر) را بعد از زوال انجام داده اند.

در روایت مسلم آمده است:

«رَمَى رَسُولُ الله الْجَمْرَةَ يَوْمَ النَّحْرِ ضُحًى وَأَمَّا بَعْدُ فَإِذَا زَالَتْ الشَّمْسُ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم در چاشت یوم النحر رمی جمره نموده و(جمرات روزهای ) بعد از آنرا بعد از زوال انجام داده اند.

و به دلیل روایتی‌که ترمذی در سنن خود از ابن عباس نموده:

«أَنَّ النبیﷺ قَدَّمَ ضَعَفَةَ أَهْلِهِ وَقَالَ لَا تَرْمُوا الْجَمْرَةَ حَتَّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم ضعیفان خانواده‌اش را پیش ارسال کردند و فرمودند، جمره نکنید؛ مگر بعد از  طلوع آفتاب.

ابوعیسی گفته حدیث ابن عباس حدیث حسن صحیح است.

اما وقت شروع جمرات روزهای تشریق سه‌گانه را به دلائل ذیل بعد از زوال می‌دانم:

بخاری در صحیح خود از جابر رضی الله عنه روایت نموده که گفت است:

«رَمَى النَّبِيُّ ﷺ يَوْمَ النَّحْرِ ضُحًى وَرَمَى بَعْدَ ذَلِكَ بَعْدَ الزَّوَالِ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم در چاشت یوم النحر رمی جمره نموده و(روزهای) بعد از آن را بعد از زوال جمره نمودند.

در روایت مسلم چنین آمده است:

«رَمَى رَسُولُ اللهِ ﷺ الْجَمْرَةَ يَوْمَ النَّحْرِ ضُحًى وَأَمَّا بَعْدُ فَإِذَا زَالَتْ الشَّمْسُ»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم جمره را در چاشت یوم النحر انجام داد؛ اما(جمرات روزهای)بعد از آن را بعد از زوال آفتاب انجام دادند.

ابوداود در سنن خود از عائشه رضی الله روایت نموده است که گفت:

«أَفَاضَ رَسُولُ اللهِ ﷺ مِنْ آخِرِ يَوْمِهِ حِينَ صَلَّى الظُّهْرَ ثُمَّ رَجَعَ إِلَى مِنًى فَمَكَثَ بِهَا لَيَالِيَ أَيَّامِ التَّشْرِيقِ يَرْمِي الْجَمْرَةَ إِذَا زَالَتْ الشَّمْسُ كُلُّ جَمْرَةٍ بِسَبْعِ حَصَيَاتٍ يُكَبِّرُ مَعَ كُلِّ حَصَاةٍ وَيَقِفُ عِنْدَ الْأُولَى وَالثَّانِيَةِ فَيُطِيلُ الْقِيَامَ وَيَتَضَرَّعُ وَيَرْمِي الثَّالِثَةَ وَلَا يَقِفُ عِنْدَهَا»

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم وقتی نماز ظهر را اداء کردند در اخیر آن روز افاضه کردند؛ سپس به منی بازگشتند و در آنجا شب‌های روزهای تشریق را ماندند و جمره را بعد از زوال آفتاب می‌زدند که هر جمره هفت سنگ‌ریزه بود و با هر سنگ‌ریزه تکبیر می‌گفتند و در وقت اولی و دومی توقف می‌کردند و قیام شان را دراز نموده خشوع و تواضع می‌نمودند و سومی را رمی می‌کردند؛ اما در وقت آن توقف نمی‌کردند.

در "المغنی ابن قدامه" جلد 3صفحۀ 399 فصل رمی یوم النفر قبل از زوال در ایام تشریق بعد از زوال آمده است: «فصل: در ایام تشریق رمی نشود؛ مگر بعد از زوال. اگر قبل از زوال رمی نمود باید آن را عود کند. در این مورد تصریح شده است، از ابن عمر روایت شده که همین نظر را مالک، ثوری، شافعی، اسحاق و اصحاب رأی نیز گفتند. هم‌چنان از حسن و عطاء روایت شده است با تفاوت این‌که اسحاق و اصحاب رأی یوم النفر را قبل از زوال رخصت کردند و نفر صورت نمی‌گیرد مگر بعد از زوال.

و دلیل ما اینست که رسول الله صلی الله علیه وسلم بعد از زوال رمی جمره نموده، به دلیل این قول عائشه رضی الله عنها که رسول الله صلی الله علیه وسلم وقتی زوال شمس صورت می‌گرفت رمی جمره می‌نمودند و به دلیل قول جابر در مورد چگونگی حج رسول الله صلی الله علیه وسلم که رسول الله صلی الله علیه وسلم را دیدم که در چاشت یوم النحر رمی جمره می‌نمودند و بعد از یوم النحر(جمرات روزهای دیگر) را بعد از زوال شمس انجام دادند و رسول الله صلی الله علیه وسلم فرموده است: «خُذُوا عَنِّي منَاسِكَكُمْ؛ مناسک خود را از من بگیرید» و ابن عمر گفته است: ما لحظه شماری می‌نمودیم تا وقتی که آفتاب زوال نمود، بعداً رمی جمره نمودیم و به این ترتیب بعد از زوال هر وقتی خواسته باشد رمی جمره جائز است؛ مگر مستحب اینست که رمی جمره در وقت زوال صورت گیرد؛ چنانچه ابن عمر و ابن عباس گفته است که رسول الله صلی الله علیه وسلم وقتی آفتاب زوال می‌نمود، جمرات را رمی می‌نمودند؛ به حدی‌که وقتی از رمی فارغ می‌شدند نماز ظهر را اداء می‌کردند.» ختم متن المغنی.

ب) اما نظری‌که در مورد آخر وقت رمی جمرات ترجیح می‌دهم، قرار ذیل است:

وقت رمی جمرۀ عقبه از چاشت یوم النحر یعنی اول عید شروع شده و الی صبح روز دوم عید ادامه دارد؛ زیرا رسول الله صلی الله علیه وسلم رمی جمره را از طرف شب تائید نمودند. بخاری در صحیح خود از ابن عباس رضی الله عنهما روایت نموده که گفته است: رسول الله صلی الله علیه وسلم از یوم النحر در "منی" سوال شدند ایشان می‌فرمودند: «لاحرج» هرجی نیست؛ سپس مردی از آن سوال نموده و گفت قبل از ذبح سرم را تراشیدم فرمودند: «اذْبَحْ وَلَا حَرَجَ؛ ذبح کن هیچ حرجی نیست.» سپس آن مرد گفت: بعد از شام رمی جمره نمودم ایشان فرمودند: «لَا حَرَجَ؛ هیچ حرجی نیست». به این ترتیب طبرانی در معجم الکبیر از عطاء از ابن عباس تخریج نموده که رسول الله صلی الله علیه وسلم برای چوپان‌ها رخصت دادند تا در شب رمی جمره نمایند.» و واضح است که شب با دخول فجر ختم می‌شود.

اما در مورد آخر وقت رمی جمرات ایام تشریق باید گفت که آخر وقت صبح روزی است که در پی آن می‌آید. به دلیل روایتی‌که ذکر نمودیم که بخاری در صحیح خود از ابن عباس رضی الله عنهما روایت نموده که گفته است: رسول الله صلی الله علیه وسلم از یوم النحر به منی سوال شدند، ایشان فرمودند: «لَا حَرَجَ» یعنی هیچ حرجی نیست، سپس مردی گفت من قبل از ذبح سرم را تراشیدم فرمودند: «اذْبَحْ وَلَا حَرَجَ» ذبح کن هیچ هرجی نیست، سپس آن مرد گفت من بعد از شام رمی جمره نمودم، فرمودند: «لَا حَرَجَ» هیچ هرجی نیست. واضح است که شب با داخل شدن فجر به پایان می‌رسد.

ج) از قاعده و حکم فوق روز سوم عید که معجل است مستثنی می‌باشد؛ زیرا آخر وقت رمی جمره در روز سوم قبل از غروب آفتاب است تا این‌که روز چهارم عید با غروب آفتاب داخل نشود، در حالی‌که حاجی در"منی" است؛ زیرا اگر روز چهارم داخل شود در حالی‌که حاجی در"منی" است، آن را ترک نکرده؛ پس بر آن لازم است که در"منی" تا روز چهارم باقی بماند. هم‌چنان روز چهارم عید نیز مستثنی شده است؛ مثلاً آخر وقت رمی جمره قبل از غروب آفتاب است؛ زیرا آن روز آخر ایام رمی جمرات است.

3. بنابر توضیحاتی‌که در فوق دادیم، صورت مسأله و یا سوال تان درست نیست؛ چنانچه شما در سوال خود گفتید: «نسبت به رمی جمرات باید گفت که در آنجا بعضی هستند بار اول را قبل از نصف شب رمی جمره می‌کنند و در آنجا باقی می‌مانند و بعد از نصف شب بار دوم رمی جمره می‌نمایند. به نظرم مسأله به این شکل غلط است. به این دلیل به نظرم باید حاجی قبل از غائب شدن آفتاب همان روز رمی جمره کند؛ سپس به انتظار بماند تا بعد از غائب شدن آفتاب بار دوم با تمام شدن روز رمی جمره نماید. آیا این صورت صحیح است؟» و واضح است که منظور شما رمی ایام تشریق است:

الف) صورت مسأله اولی در نزد شما اینست که قبل از نصف شب یازدهم ذی الحجه از ایام تشریق باید رمی جمره کند و این رمی صحیح است؛ اما رمی بعد از نصف شب یازدهم ذی الحجه از بابت روز دوازدهم ذی الحجه نادرست است؛ زیرا قبل از زوال روز دوازدهم ذی الحجه است و سائر ایام تشریق مثل اینست.

ب) صورت مسأله دوم از نظر شما اینست که قبل از غروب آفتاب روز یازدهم ذی الحجه از روز اول ایام تشریق رمی جمره کند که این حالت درست است؛ اما رمی آن بعد از غروب روز یازدهم ذی الحجه از بابت روز دوازدهم ذی الحجه ناجائز است؛ زیرا آن روز قبل از زوال آفتاب روز دوازدهم ذی الحجه است و سائر ایام تشریق هم به همین شکل است.

بناءً آخر وقت رمی جمره یوم النحر و ایام تشریق همان قسمی است که در بند(2-ب) در فوق بیان نمودیم. امیدوارم که حالا مسأله واضح شده باشد.

برادرتان عطاء بن خليل أبو الرشته

2 ذی‌الحجة 1445هـ.ق.

8جون 2024م.

              

ادامه مطلب...

پنج چیز پیش از پنج چیز

(ترجمه)

از عمرو بن میمون روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم در حالی‌که مردی را اندرز می‌داد به او فرمود:

«اغْتَنِمْ خَمْسًا قَبْلَ خَمْسٍ: شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ، وَصِحَّتَكَ قَبْلَ سَقَمِكَ، وَغِنَاكَ قَبْلَ فَقْرِكَ، وَفَرَاغَكَ قَبْلَ شُغْلِكَ، وَحَيَاتِكَ قَبْلَ مَوْتِكَ» (السنن الكبرى للنسائي 10515)

ترجمه: پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت شمار: جوانی‌ات را قبل از پیری، سلامت‌ات را قبل از بیماری، فراغت و آسودگی‌ات را قبل از گرفتاری، زندگانی‌ات را قبل از مرگ، بی‌نیازیت را قبل از فقر و نیازمندی.

این حدیث شریف ما را به عملی تشویق می‌کند که باعث تقرب ما به الله سبحانه وتعالی می‌شود. رسول اکرم صلی الله علیه وسلم ما به غنیمت شمردن زمان و فرصت، پیش از ضایع شدن آن ارشاد فرموده است. اولین فرصتی که باید غنیمت شمرده شود، جوانی قبل از پیری و ناتوانی در انجام عبادات مستحب است؛ زیرا عبادات فرض هميشه به قدر توانايی می‌باشد. دومین چیز غنیمت شمردن فرصت سلامتی‌مان پیش از بیماری است؛ زیرا سلامتی یکی از عناصری است که مسلمان را در انجام دساتیر الله سبحانه وتعالی یاری می‌کند و نبود سلامتی عذری است که بسیاری از افعال و تکالیف را برطرف و ساقط می‌سازد. بنابراین، کسی‌که از سلامتی برخوردار نیست گناه‌کار نمی‌شود؛ ولی ثوابی را که می‌توانست با انجام اعمال نیک کسب کند به دست نمی‌آورد.

این موضوع در مورد مال نیز صدق می‌کند؛ زیرا مال برای مسلمان رزق و فرصتی است که بتواند توسط آن آخرت خود را آباد کند و آن را در راه اسلام و مسلمانان به انفاق برساند. بنابراین مال و دارایی فرصتی برای کسب یک پاداش بزرگ است، فرصتی که با نبود پول از دست می‌دهد.

علاوه بر این، در حدیث شریف از زمان یاد شده است، زیرا زمان چیزی است که مسلمان باید پیش از آن‌که ضایع شود برای پیروی و اطاعت از الله سبحانه وتعالی آن را استفاده کند، وگرنه در روز قیامت برای او حسرت خواهد بود.

همان‌طور که در حدیث به مرگ و زندگی اشاره شده است؛ زندگی عمری است که الله سبحانه وتعالی برای انسان تعیین و مقدر کرده است و تنها فرصت انسان برای عبادت و عمل در همین زندگی است و بس و زمانی که بمیرد عملش قطع شده، دروازه توبه بسته می‌شود و نوبت حساب فرا می‌رسد.

بر ماست که از زندگانی خود برای کسب خوشنودی و رضایت پروردگار استفاده کنیم و برای جلب رضایت الله سبحانه وتعالی جهد و تلاش نماییم و از این پنج چیز قبل از آن که از دست برود و دیر شده باشد بهره ببریم؛ زیرا فرضی از جانب پرودگار است. 

از الله سبحانه و تعالی می‌خواهیم که ما را در بهره‌برداری از این امور در آن‌چه دوست دارد و می‌پسندد یاری دهد و ما را در زمرۀ افراد تلاش‌گر و کوشا قرار دهد که لایق رضای الله سبحانه وتعالی است. اللهم آمین!

مترجم: الیاس احمدی

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه