شنبه, ۲۶ ذیقعده ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۲/۰۶/۲۵م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :26 شوال 1443
تاریخ میلادی : پنج شنبه، 26 می 2022م

شماره صدور: 1443 AH / 035

دفتر مطبوعاتی
بخش زنان

اعلامیه مطبوعاتی

تورم، زنان مسلمان را در هند در یک بحران متروکه صحی/بهداشتی خطرناک، رها نموده است

به تاریخ 14ماه می، روزنامه "تایمز اف ایندیا(Times of India)" گزارشی را در مورد این‌که "چگونه میزان تورم شدیداً زنده‌گی اقتصادی زنان مسلمانان را تحت تأثیر قرار داده است و در عوض، آنان را آسیب‌پذیر به مشکلات شدید صحی/بهداستی رها نموده است"؛ منتشر نمود. صدها زن مسلمان با مشکلات و امراض مزمن در بیرون از کلینیک‌ها صف کشیده اند و نیازمند کمک‌های اجتماعی(انسانی) و مالی هستند. ‏اما، نیازهای آن‌ها برآورده نمی‌شود و بسیاری از آن‌ها به هیچ نوع حمایتی دسترسی ندارند تا شرایط زنده‌گی‌شان را ارتقاء دهند. بناءً ‏بسیاری از زنانی‌که طلاق شده/گرفته اند و یک نظام حکومت‌داری مناسبی هم وجود ندارد تا به نیاز‌های شان رسیده‌گی کند و به دلیل لکه ننگ غیراسلامی که زنان مطلقه با آن مواجه هستند، اغلب در شرایط مهلک و بدی قرار می‌گیرند. بناءً "کم‌خونی(Anaemia)، سل/توبرکلوز(tuberculosis)، تخمدان پلی‌کیستیک(polycystic ovaries)، شکر(Diabetes)، بیماری مزمن پوست(Skin ailments)"، و کمبود ویتامین‌ها، معمولاً از امراضی‌ست که گزارش شدند. بسیاری از زنان رژیم غذایی کاملاً ابتدایی دارند، اغلب شان به صورت روزانه فقط "برنج-دال یا چای-نان خشک" می‌خورند. البته بدون این‌که به میوه، گوشت یا سبزیجات تازه، تخم مرغ یا لبنیات دسترسی داشته باشند. داکتر أسيمه ممتاز که بیش از یک سال است [من‌حیث داکتر] با این زنان کار می‌کند گفت؛ اکثریت زنانی که به او مراجعه می‌کنند، به شدت کم‌خون هستند. وی اظهار نمود: «هرچند ما به آن‌ها "سپلمنت(supplements)" یا مکمل‌های پروتین و کلسیم را می‌دهیم، اما این‌ دارو‌ها نمی‌تواند مواد مغذی را که فرد از طریق غذا دریافت می‌کند را جبران نماید.» مجتبی حسن عسکری، مؤسس "بنیاد خیریه دست‌های یاری‌کنند(Helping Hands Foundation)"، توضیح داد: «قیمت‌‌ بلند موادغذایی منجر به کاهش قابل‌توجهی در ارزش مواد مغذی، مواد غذایی شده است. این‌ [پروسس غذا] مستقیماً منجر به سوءتغذیه به ویژه در کودکان شده است.» این وضعیت خطرناک تنها یک علت عمده دارد و نمی‌توانیم جنگ اوکراین یا بی‌ثباتی جهانی را مقصر این شرایط دانست. ‏واقعیت امر این‌ست که هرگاه تمام نظام اجتماعی و سیاسی یک حکومت در خدمت‌گذاری به برآورده کردن نیازهای نخبه‌گان قدرت و حذف مستحیق من‌حیت اولیت‌ شان باشد، آن‌گاه‌ ضعیف فقد ضعیف‌تر شده می‌شود. ‏علاوه بر این، ثابت شده است که نظام اقتصادی جمهوریت(سرمایه‌داری) کاملاً معیوب است و قادر به برآوردن کردن نیازهای مردم نیست.

تضمین تأمین نیازهای زنان، به ویژه زنان مجرد مانند زنان بیوه، در واقع مسوولیت خلیفه تحت نظام سیاسی اسلامی، خلافت اسلامی است. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم به صفت حاکم دولت در مدینه می‌فراید:

«...مَنْ تَرَكَ مَالاً فَلأِهْلِهِ وَمَنْ تَرَكَ دَيْنًا أَوْ ضَيَاعًا فَإِلَيَّ وَعَلَيَّ» [اخرج مسلم]

ترجمه:...کسی‌که مالی را بعد از مرگش گذاشت، از خانواده‌اش است و کسی‌که دین و یا خساره‌ای را بجا گذاشت بر من و بر ذمۀ من است.

زندگی در نبود دولت خلافت و بدون حاکمیت اسلامی، میلیون‌ها زن مسلمان را نه تنها در هند، بلکه در سرتاسر سرزمین‌های اسلامی در معرض مشکلات مالی شدید همراه با پیامدهای مرگ‌بار و زندگی نامناسب قرار داده است. الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَيُطْعِمُونَ ٱلطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا﴾ (انسان: 8)

ترجمه: و غذای (خود) را با اینکه به آن علاقه (و نیاز) دارند، به «مسکین» و «یتیم» و «اسیر» می‌دهند!

درین خصوص، مثال عظیم از خلیفه دوم اسلام، عمر بن خطاب رضی‌الله‌عنه را داریم که چگونه در خیابان‌های شهر گشت می‌زد تا اطمینان حاصل کند که نیازهای مردمش/اهلش برآورده شده یا خیر و دیدیم که چگونه (آرد گندم) را از بیت المال پشت کرد و به درب خانه مادری برد که فرزندانش به علت فقر گرسنه مانده بودند. حتی به خاطر گوسفندانی‌که در کوهستان‌ها علف و سبزه کافی نداشتند، بی‌خوابی می‌کشید. تحت این‌ نظام اسلامی، زنان حق داشتند برای مخارج زنده‌گی شان از منابع و پول بیت المال بهرمند شوند تا دولت اطمینان حاصل کند که زنان هرگز برای رفع نیازهای اساسی‌شان دست به گدایی نزنند و یا از مشکلات اقتصادی در رنج و مشقت قرار بگیرند. 

تحت سایه رهبری اسلامی، دولت خلافت؛ هیچ گزینه‌ای برای حاکم وجود ندارد که مسائل امنیت جسمی و مالی زنان را به حالت خودشان رها نماید تا مجال یابند یا تحت نفوذ غیراسلامی قرار بگیرند. بر دولت واجب است تا برای آن‌ها نیازهای اولیه و زنده‌گی استاندارد آبرومندانه‌ی شان را فراهم کند، آن‌‌گونه که آنان از یک روز تلاش برای تغذیه خود و خانواده خود مصون باشند. یقیناً نظام حکومت‌داری اسلامی به عنوان وسیله‌ای برای رهایی بشر از هر گونه ظلم، بی‌عدالتی، غفلت و خیانت و برای تأمین نیازهای اولیه و امنیت اقتصادی هر انسانی، عمل می‌کند. فلهذا یگانه راه برای زنان مسلمان و یقیناً برای تمام زنان سرزمین های اسلامی بخاطری رهایی از این تقلای مالی این است که رژیم های فاسد، نالایق و بی‌عاطفه‌ای را که بر سرزمین‌های ما حکومت می‌کند را از بین ببرند و خلافت اسلامی را دوباره تأسیس نماید که توسط خلیفه راشده و عادل اداره می‌شود که او به دستور الله سبحانه و تعالی من‌حیث سپر نگهبان مردمش خواهد بود.

بخش زنان دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: داکتر زکریا

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه