جمعه, ۲۵ رمضان ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۵/۰۷م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :4 رمضان 1442
تاریخ میلادی : جمعه، 16 آوریل 2021م

شماره صدور:031/1442

دفتر مطبوعاتی
مرکزی

اعلامیه مطبوعاتی

حزب‌التحریر چراغ هدایت را حمل می‌کند؛ در حالی‌که مقامات روسیه آن‌ها را مورد ظلم و شکنجه قرار می‌دهند، چنین رفتار "فاشیزم و ناسیزم" را یادآوری می‌کند!

(ترجمه)

از شروع سال 2021م جزئیات تمام انواع شکنجه‌های که در داخل مراکز زندان‌های فدرال روسیه (FSIN) صورت گرفته برای عام مردم افشأ گردید. به تاریخ 23/02/2021، شبکه تلوزیون نووایا گزیتا، نوار ویدیویی طویل از ظلم و شکنجه را به نشر سپارید. این ویدیو حالت دو زندانی در زندان یاروسلوی را در سال 2017 نشان می‌داد که یکی آن مسلمان و دیگری آن عیسوی مذهب بود.

در یکی از ویدیو‌ها یک زندانی را به جبر و اکراه کاملاً برهنه ساخته و در زمین خوابانیده بودند و دو پاهش را کش می‌نمودند؛ در حالی‌که تعداد زیاد افسران پولیس حاضر و آن را تماشا می‌کردند. در میان آن افسران، پولیسِ خانمی موجود بود که وسیلۀ انبساط دهنده مقعد (Anal Expander) را در دست داشت و بالای آن زندانی استفاده می‌کرد. هنگامی‌که زندانی خواست تا از چنین عمل غیر‌اخلاقی ممانعت کند، آن‌ها وی را به روی میز خوابانیدند و دسته‌جمعی با چوب لت و کوب نمودند. خبر نگاران گفته اند که این زندانی به علت خون‌ریزی شدید داخلی در شفاخانه جان داد.

ویدیوی دومی نشان می‌دهد که به تعداد 15 افسر پولیس، به نوبت یکی از زندانی‌های مسلمان را که مدت توقیف‌اش تکمیل و قرار بود که از زندان رها گردد را به طور وحشیانه لت و کوب می‌نمایند. این ویدیو‌ها واضحاً نشان می‌دهد که چگونه زندانی‌های مظلوم، ظلم و شکنجۀ ‌طاقت‌فرسا را متحمل می‌شوند. در ویدیو معلوم می‌شود که دلیل شکنجه شدن زندانی‌ها اظهار خشم آن‌ها در برابر رفتار نامناسب مامورین زندان و در زمین زدن وسایل آن‌ها می‌باشد که در میان آن وسایل نسخۀ از قرآن کریم نیز موجود بود. خوش‌بختانه که وی بعد از شکنجه، زنده می‌ماند، اما بعد از رها شدنش دو هفته را در شفاخانه سپری می‌کند.

‌هم‌چنان از جملۀ جنایات و شکنجه‌های زندانی‌ها در مراکز زندان‌های فدرال روسیه؛ کشتن زندانی‌ها توسط زندانی‌های که با مقامات زندان همکار و هم‌دست اند، می‌باشد که به نام "Activists" مسمی اند. سایت پروژه حقوق بشر "The Gulagu.net" مستندی را در مورد شکنجه و تجاوز‌جنسی در زندان ارکوتسک به نشر سپرد که همین "Activists"‌ها به خواست مامورین امنیتی از زندانی‌های دیگر اعتراف‌نامه گرفتند.

ما نمی‌خواهیم لیست تمام حقایقی‌که در مورد شکنجه‌های وحشیانه زندانی‌ها در مراکز زندان‌های فدرال روسیه که در سایت "The Gulagu.net" به نشر رسیده را باز گو کنیم. تنها می‌خواهیم سخنان رئیس زندان فدرال روسیه "Aleksandr Kalashnikov" را که به تاریخ 25/02/2021 در جلسۀ کمیسیون فدرال در مورد نتایج تحقیقات‌اش در اداره زندان ارکوتسک را یادآوری نمائیم. 41 زندانی در ارتباط با شکنجه زندانی‌های دیگر و 47 زندای به حیث تجاوز‌گران جنسی "Activists" شناسایی گردیدند. ‌هم‌چنان رسماً ثابت شده است که سه زندانی متجاوز‌جنسی به مرض HIV و AIDS مبتلا شده اند.

ما سابقۀ مذهبی زندانی‌های که در مراکز خدماتی زندان ارکوتسک روسیه مورد شکنجه قرار گرفتند را نمی‌دانیم؛ اما این حقایق در مورد رفتار غیر‌انسانی با زندانی‌ها در روسیه را که از شروع همین سال به نشر رسید، اصلیت و واقعیت جنایات در سراسر روسیه را نشان می‌دهد. اگر دیدیم که مسلمانان در روسیه بدون حکم قانونی محاکمه می‌شوند و در زندان‌های انفرادی تحت شرایط دشوار و ‌طاقت‌فرسا قرار می‌گیرند؛ بدان معنی‌ست که مسلمانان که به اتهام‌های پوچ و بی‌معنی مانند تروریزم و افراط‌گرایی دستگیر می‌شوند با شرایط و حالات دشوار روبرو می‌گردند. برعلاوۀ شکنجه و اذیت بی‌رحمانۀ زندانی‌های مسلمان و گشنه نگهداشتن آن‌ها برای مدت طولانی، گوشت خوک را برای آن‌ها می‌دهند تا بخورند.

مرکز یادآوری دفاع از حقوق بشر گزارشی را در ویب سایت‌اش به نشر رساند که شامل لیست 297 زندان سیاسی بود. این گزارش نشان می‌دهد که مشخصاً نام‌های اکثریت این لیست شامل مسلمانان می‌باشد. در این گزارش آمده است که بر علاوۀ دیگر مسلمانان مانند افراد جماعت تبلیغ، پیروان سعید نورسی، تعداد بیش‌تر زندانی‌ها به تعداد (191) اعضای حزب‌التحریر بودند و نیز بیان شده است که این لیست ناتکمیل می‌باشد. این اسامی تنها مربوط زندانی‌های می‌شود که قضیه آن‌ها در حال بررسی و تفتیش قرار دارند؛ اما آمار افراد کشته شده‌ای را که مرکز یاد آوری دفاع از حقوق بشر دریافت نموده سه یا چهار مرتبه بیشتر است، ولی اسامی آن‌ها درج لیست نگردید؛ زیرا معلومات قضیه آن‌ها تا حال نرسیده و یا به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است. این مرکز خاطر نشان می‌سازد که این تنها آمار است که قادر به دریافت آن شده است.

این گزارش تائید می‌کند که چند سال قبل کسانی‌که در روسیه عضویت حزب‌التحریر را داشتند، بدون کدام اساس قانونی متهم به تروریست بودن، گردیدند. اتهامات علیه آن‌ها به بهانۀ عضویت در حزب تروریستی وضع گردید و بر اساس فیصله کود جزایی روسیه تحت اتهام شرکت در فعالیت‌های احزاب افراطی به مدت سه سال محکوم به زندان گردیدند.

این گزارش در ادامه می‌افزاید که با محدود و مقید نمودن قوانین؛ برعلاوۀ رفتار نادرست بر اساس قانون، امروز دستگیری‌ها بر اساس قانون جدیدِ "سازماندهی فعالیت‌های حزب افراطی و شرکت در فعالیت‌های این حزب" صورت می‌گیرد که ممکن است به مجازات حبس ابد منتج گردد. مدت تحمیل شدۀ حبس توسط محکمه به 24 سال زندان نیز تمدید گردیده است. 

این واضح است که قوانین یک کشور نسبت به کشور دیگری فرق می‌کند؛ ‌هم‌چنان یک قانون از قانون دیگر متمایز می‌باشد، اما اتهامات غیر قانونی در قوانین مختلف میان ملت‌ها موضوع قابل بحث نیست، لذا؛ شرح موضوعی‌که با قانون در تضاد باشد، برخلاف دلایل عقلی می‌باشد. به همین ترتیب اتهام انجام اعمال تروریستی توسط حزب‌التحریر این حقیقت را کاملاً معکوس می‌سازد. مردم در مناطق دور و نزدیک شهادت می‌دهند که حزب‌التحریر طریقۀ دعوت‌اش را بر اساس فکر، بحث و دلایل عقلی استوار نموده است و اجازه نمی‌دهد که اعضای حزب از این طریقه انحراف نمایند. مبارزه سیاسی، فرهنگی و فکری حزب‌التحریر در میان مردم جهان، گواه بر این مدعا‌ست. با وجود این حقایق، اعضای حزب‌التحریر تا هنوز بر اساس قضایای بی‌اساس و دروغین دستگیر می‌شوند.

با شدید شدن قوانین، اکثریت دستگیری‌های اعضای حزب‌التحریر در شهر‌های تاتارستان، بشکورتستان، مسکو، سنت پیتربورگ، چیلیابینسک، تیامن و شهر‌های دیگر صورت گرفت. بعد از‌اشغال شهر کریمیه این حالت دامن‌گیر مسلمانان این شهر نیز گردید. نیرو‌های امنیتی نه تنها از ممانعت محکمه برای صادر نمودن حکم زندان با شرایط  دشوار علیه مسلمانان منع نشده اند، بلکه به دستگیر نمودن بی‌اساس و دروغین حتی در مناطق که حکم زندان آن‌ها تکمیل شده است را شروع کرده اند. موارد ذیل بعضی از این حقایق تلخ را برملا می‌سازد:

میرزاپاروت میرزاشریبوف به خاطر داشتن عضویت حزب‌التحریر محکوم به 5 سال زندان در زندان سنت بورگ شده بود. وقتی‌که به تاریخ 21/03/2019 وارد این زندان گردید، توسط گروه "Activists" به طور وحشیانه مورد لت و کوب قرار گرفت. هنگامی‌که وارد اتاق اعدام FSIN گردید، یک مامور چاقو را بر گلوهش گذاشت و با کارمند دیگری شروع به پرسیدن سوالات در مورد حزب‌التحریر نمودند. وی تأکید نمود که مبارزۀ حزب‌التحریر فکری‌ست و کار مادی انجام نمی‌دهد؛ ولی قضیه‌اش جعل می‌گردد و مطابق به مادۀ 205، بند 2 بخش 1 قانون جزا متهم به اعمال تروریستی می‌گردد، سپس بعد از سپری نمودن 5 سال زندان، دوباره برای مدت سه سال زندانی می‌گردد که باید دو سال را در سلول انفرادی و یک سال دیگر را در زندان عمومی امنیت سپری نماید.

گالولین رینات ساکنِ شهر چلیابینسک به خاطر عضویت در حزب‌التحریر محکوم به 5 سال زندان در زندام عمومی امنیت گردید. در همان روزی‌که رها می‌گردید، حکم جعلیِ دیگری علیه وی صورت گرفت. وی برای بار دوم دستگیر و از ترک زندان ممانعت شد و برای تحقیقات روانه گردید. به تاریخ 17/08/2017 مطابق بر ماده 205، بند 5، قسمت 2 تحت عنوان "شرکت در فعالیت‌های تروریستی سازمان" دوباره محکوم به 8 سال زندان در زندان عمومی امنیت گردید. این در حالی‌ست که واقعیت حزب‌التحریر مانند آفتاب واضح و روشن است که حزب تروریستی نبوده و در مورد‌اش چنین قضاوت نا عادلانه‌ست.

رحمان حاجیف ذکرالله به خاطرعضویت در حزب‌التحریر محکوم بر 7 سال زندان در شهر مسکو گردید. بعد از اتمام دوران حبس‌اش، برای بار دوم به بهانۀ دفاع و حمایت از افکار حزب‌التحریر در میان زندانی‌ها، به تاریخ 13/12/2018 مطابق بر مادۀ 205، بند 5، بخش 2 قانون جزای فدرال روسیه محکوم به چهارده سال و شش ماه زندان گردید. وی بعد از سپری نمودن 7 سال زندان به اتهام فعالیت در حزب‌التحریر به همین اتهام به همین مدت دوباره زندانی می‌گردد.

به تاریخ 27/01/2021، تأئید گردید که قانون مشابه علیه ساکن شهر کازان به نام عثمانوف ذاکر جان صادر گردید. در سال 2017 مطابق بر ماده 205، بند 5، بخش 2 محکوم به 6 سال زندان گردید و در اکتوبر 2020 محکمه نظامی "First Eastern" مطابق بر ماده 205، بند 1، بخش 1 قانون "دعوت برای سازمان تروریستی" محکوم بر 9 سال زندان در زندان عمومی امنیت گردید و مطابق بر ماده 205، بند 2، بخش 1 قانون "تبرئه عمومی تروریزم" وی مجبور به سپری نمودن 5 سال زندان از 9 سال گردید.

عسغت حفیظوف در سال 2017 به 17 سال و 6 ماه زندان محکوم گردید. بر اساس ماده 205، بند 5، بخش 1 قانون جزای فعالیت‌های تروریستی سازمانی و مطابق بر ماده 282، بند 2، بخش 1 قانون جزای بنیاد‌گرایی وی متهم به فعالیت در سازمان تروریستی گردید. ‌هم‌چنان آن‌ها اتهام شرکت در فعالیت‌های تروریستی را مطابق ماده 205، بند 5، بخش 2 قانون جزایی و استخدام افراد به سازمان تروریستی را مطابق ماده 205، بند 1، بخش 1 قانون جزایی در قانون علاوه کردند.

قضیه جدید دیگر قضیه حمید ایغمبردیف عضو حزب‌التحریر است که از زندان بلگراد به زندان انفرادی شهر مسکو منتقل گردیده است و محکوم به 16 سال زندان می‌باشد. هرکدام این موارد، قضایای کاملاً ناعادلانه‌ است که نمی‌خواهند حقیقت رفتار غیر‌انسانی خویش با زندانی‌های مسلمان مخصوصاً با اعضای حزب‌التحریر را بیان کنند.

لیف پونومرف رئیس مدافع حقوق بشر روسیه می‌گوید که مشکل است تا اعمال وحشیانۀ این رژیم را تحمل کنیم. وی در سخنرانیِ که توسط مرکز یاد‌آوری بین‌المللی ترتیب شده بود چنین گفت: «اعضای حزب‌التحریر در راه‌اندازی اعمال  تروریستی نقش ندارند و چنین اعمال را انجام نداده اند. آن‌ها در هیچ محکمه متهم به انجام اعمال تروریستی نشده اند؛ ولی هرکدام آن‌ها تحت شرایط دشوار به 24 سال، 20 سال و 18 سال زندان محکوم گردیده اند. لذا باید از هرگوشۀ جهان در ارتباط به این قضیه صدا بلند نمائیم. محاکم به طور مسلسل صورت می‌گیرد و مردم بیش‌تر و بیش‌تر زندانی می‌شوند؛ حتی تعداد آن‌ها به صد‌ها تن رسیده است و بعضی آن‌ها برای بار دوم زندانی می‌گردند، از نظر من فاشیزم واقعی همین است.» الله سبحانه و‌تعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَنْ يُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ﴾ [بروج: 8[

ترجمه: آن‌ها هیچ ایرادی بر مؤمنان نداشتند، جز این که به الله عزیز و حمید ایمان آورده بودند.

حزب‌التحریر یک حزب تروریستی نیست و چنین اتهامات علیه آن جز دروغ‌های ملعون چیزی بیش نمی‌باشد که می‌توان به آسانی با بررسی و مطالعه تاریخ حزب‌التحریر و فعالیت‌های گسترده‌اش از زمان تأسیس آن در سال 1953 به حقیقت آن پی برد و چنین اتهامات را رد کرد.

ما از آقای لیف پونومرف و مرکز یاد‌آوری دفاع از حقوق بشر به خاطر علاقۀ آن‌ها به موضوع زندانی‌های سیاسی مسلمان و فعالیت آن‌ها در دفاع از قضایای کسانی‌که به خاطر حزب‌التحریر اعدام شدند، سپاس‌گزاری می‌نمائیم. ‌هم‌چنان از تمام سازمان‌های دیگرِ حقوق بشر، وکلا، مدافعین و فعالین حقوق بشر به خاطر علاقۀشان به مسایل زندانی‌های سیاسی مسلمانان تشکری می‌کنیم و تمام کسانی‌که در برابر زندانی‌های بی‌گناه مسلمان بی‌طرف نبوده اند و آن‌ها را یاری نمودند، نیز متشکر هستیم. از الله سبحانه و‌تعالی می‌خواهیم تا به زندانی‌های مسلمان و خانواده‌های آن‌ها صبر جمیل نصیب کند! بدون شک الله سبحانه و‌تعالی با صابرین است.

انجینیر صلاح‌الدین عضاضه

رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه