چهارشنبه, ۱۹ ذیقعده ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۳/۰۶/۰۷م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :4 شوال 1444
تاریخ میلادی : دوشنبه، 24 آوریل 2023م

شماره صدور:نمبر صدور 34/1444

دفتر مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی

وجیبۀ پاکستان نجات دادن سودان و مردم آن از دستان رهبران نظامی جنایتکار است؛ نه فقط خروج شهروندان پاکستان از سودان!

(ترجمه)

در حالی‌که جنگ میان ارتش سودان به رهبری "البرهان" و نیروهای شبه‌نظامی به رهبری "حمدی" در جریان است، نخست وزیر شهباز شریف در 21 اپریل 2023 اعلام داشت که امنیت و حفاظت از شهروندان پاکستان در این کشورِ آشوب‌زده در صدر اولویت دولت وی قرار دارد. وی با بیان این‌که «دولت وضعیت سودان را از نزدیک بررسی نموده و اقدامات انجام شده برای حفاظت و امنیت شهروندان پاکستانی را به طور مستمر زیر نظر دارد» نیز افزود که دولت برای تأمین امنیت پاکستانی‌ها و تخلیه زودهنگام آن‌ها با کشورهای دوست و سازمان ملل در تماس می‌باشد. این اقدامات پس از آن صورت گرفت که آمریکا، بریتانیا و سایر کشورهای استعمارگر اعلام داشتند که برای خروج اتباع خود از سودان نیروهای نظامی می‌فرستند که این امر بعداً اتفاق افتیده و روند تخلیه اتباع خارجی از سودان هم‌چنان ادامه دارد.

با توجه به وقایع جاری در سودان و موقف دولت پاکستان در قبال آن به موارد زیر اشاره می نماییم:

اولاً: درگیری که در سودان بین دو گروه مسلمان رخ داده است، عملاً مذموم بوده که تحت هیچ شرایطی جایز نمی‌باشد. خونی‌که در جاده‌های خرطوم و دیگر شهرهای سودان ریخته می‌شود، خون مسلمانان بوده و ریختن آن حرام می‌باشد و مشترکین چنین کشتارها جنایتکار نفرین شده می‌باشد. الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا [نساء: 92]

ترجمه: و هرکسی مؤمنی را عمداً به قتل برساند، جزای وی دوزخ است [که] در آن جاویدانه میماند و الله بر وی خشم گرفته، وی را لعنت نموده و اورا از رحمت خویش دور می‌نماید، و عذاب بزرگی برایش آماده می‌گردد.

ثانیاً: مسلمانان پاکستانی، ‌که در سودان حضور دارند، "اتباع خارجی" در یک "کشور خارجی" نبوده؛ بلکه مسلمانان بوده و ساکن سرزمین خودشان، "سرزمین اسلامی سودان" می‌باشند. آن‌ها نیز در وضعیتی قرار دارند که مردم سودان قرار دارند. هر آن‌چه‌که بالای آن‌ها اتفاق می‌افتد، بالای برادران و خواهران سودانی آن‌ها نیز اتفاق می‌افتد. وجیبه‌ای که پاکستان باید انجام دهد، این است تا تمام مسلمانان سودان را در برابر کسانی‌که بالای قدرت می‌جنگند، محافظت نماید. شاید تخلیه‌ی شهروندان پاکستانی موجب نجات آن‌ها شود، اما عملاً مسلمانان سودان به حال خودشان رها می‌شوند تا بمیرند. این همان کاری است که دولت‌های صلیبی علیه سودان و مردم آن توطئه کردند، از جمله آمریکا، بریتانیا و متحدان آن‌ها در میان سایر کشورهای غربی.

با این حال، می‌دانیم که دولت‌های سیکولار مانند دولت پاکستان و ترکیه که شهروندان خود را از سودان تخلیه نمودند، هرگز چنین موقف شرعی قهرمانانه‌ای اتخاذ نخواهند کرد. این دولت‌ها مرزهای مصنوعی ترسیم شده توسط استعمارگران کافر میان سرزمین‌های اسلامی را تقدیس می‌نمایند. آن‌ها استقلال خیالی را در این دولت‌های کوچک تغییر شکل یافته تقدیس می‌نمایند. آن‌ها جنگ سودان را یک موضوع داخلی توصیف نموده که به سایر امت ربطی ندارد. آن‌ها حقیقت شرعی را نادیده می‌گیرند که مسلمانان امت واحد هستند، جنگ و صلح آن‌ها یکی می‌باشد.

ثالثاً: وظیفۀ پاکستان جدا از دولت سیکولار داخل آن، حمایت از سرزمین اسلامی سودان با گرفتن دست دو جناح متخاصم است. وظیفۀ آن‌ها عمل نمودن طبق فرمودۀ الله سبحانه وتعالی است که می‌فرماید:

﴿وَإِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا فَإِنْ بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى فَقَاتِلُوا الَّتِي تَبْغِي حَتَّى تَفِيءَ إِلَى أَمْرِ اللَّهِ فَإِنْ فَاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ [حجرات: 9]

ترجمه: اگر دو گروه از مؤمنان باهم درگیر شدند، میان آن‌ها آشتی برقرار کنید، و اگر یک گروه بر دیگری تجاوز کرد، با گروه متجاوز بجنگید تا به فرمان الله باز آید، اگر باز گشت صلحی عادلانه در میان شان برقرار نمایید و به عدالت رفتار نمایید که الله عادلان را دوست دارد.

آشتی میان دو جماعت با خنثی نمودن رهبران جنایتکار آن‌ها ممکن خواهد بود. آن‌ها خون سربازان مسلمان را ریختند تا به اهدافی که کفار استعمارگر به سرکردگی آمریکای اژدها تعیین گردیده بود، برسند. برای دستیابی به این آشتی میان برادران مبارز به بسیج شدن ارتش پاکستان نیاز است. این بحث اعزام نیرو برای تخلیه‌ی پاکستانی‌ها از سودان نیست، هم‌چنان موضوع انجام عملیات تاکتیکی نیز نمی‌باشد که هژمونی غرب را حفظ کند؛ همان‌طور که دولت پاکستان هنگام اعزام نیروهای نظامی‌اش در سومالیا در دهه 90 قرن گذشته انجام داد.

چهارم: ما تأکید می‌نماییم که ارتش مسلمان پاکستان نمی‌تواند این نقش نجیب و قهرمانانه را ایفا نماید، مگر این‌که یک رهبر برحق در رأس آن‌ها باشد. رهبری که یگانه آرمان وی اطاعت پسندیدۀ الله و رسولش باشد و دغدغۀ آن حفظ خون و ناموس مسلمانان در تمام نقاط جهان از جمله سودان باشد. این امر تنها وقتی صورت می‌پذیرد که خلیفۀ مسلمان رهبر واقعی ارتش خلافت باشد که إن شاءالله به زودی در پاکستان تأسیس خواهد گردید.

بنابراین، بر صاحبان قدرت و اقتدار در پاکستان واجب است که نصرت خود را به حزب‌التحریر اعطا نمایند تا پرچم جهاد برای خلیفه را بر افرازد. این خلیفه است که ارتش را برای وحدت بخشیدن سرزمین‌های اسلامی رهبری می‌نماید. این خلیفه است که تمام نفوذ غرب را در سرزمین های اسلامی از بین می‌برد. این خلیفه است که فرماندهان ارتش را که خون مسلمانان را در سودان، سوریه و جاهای دیگر می‌ریزند، خنثی می‌نماید. فلهذا، ای افسران مخلص ارتش پاکستان! بالای شما صدا می‌زنیم، برای تان تذکر می‌دهیم که وجیبۀ شما بزرگ‌تر گردیده است! مسئولیت شما فراتر از مرزها و بندرها گسترش یافته است! الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَا لَكُمْ إِذَا قِيلَ لَكُمُ انْفِرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَرَضِيتُمْ بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا مِنَ الْآخِرَةِ فَمَا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فِي الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِيلٌ * إِلَّا تَنْفِرُوا يُعَذِّبْكُمْ عَذَابًا أَلِيمًا وَيَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ وَلَا تَضُرُّوهُ شَيْئًا وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ [توبه: 38--39]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید، شما را چی شده است که چون به شما گفته می‌شود در راه الله رهسپار{جهاد} شوید، سستی به خرچ می‌دهید{و در خانه‌های تان می‌نشینید}؟ آیا به جای آخرت به زندگی دنیا دل خوش کرده اید؟ {پس بدانیدکه} کالای زندگی در برابر آخرت جز اندکی نیست. ای مؤمنان اگر رهسپار {جهاد} نگردید، {الله} شمارا به عذاب دردناکی گرفتار می‌نماید و به جای شما گروهی دیگر را می آورد و {شما با نا فرمانی ، هرگز} به او تعالی زیانی نمی‌رسانید و الله بر هرچیز تواناست.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر ولایه-پاکستان

 مترجم عبدالرحمن قاطع

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه