سه شنبه, ۲۵ ربیع الثانی ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۱/۱۱/۳۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :25 ربیع الاول 1443
تاریخ میلادی : سه شنبه، 02 نوامبر 2021م

شماره صدور:03/1443

دفتر مطبوعاتی
ولایه یمن

اعلامیه مطبوعاتی

خطاب به علمایی‌که در صنعا گرد‌هم آمدند

به تاریخ 28/10/2021 کنفرانسی در صنعا توسط انجمن علمای یمن و مقامات عمومی برای با استعداد‌ها تحت عنوان "وحدت اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" برگزار گردید. درین کنفرانس، مردم از سرزمین‌های فلسطین، عراق، لبنان، الجیریا و ایران از طریق ستلایت اشتراک نمودند. الله سبحانه و‌تعالی فرموده است:

﴿إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ﴾ (فاطر:28)

ترجمه: از بندگان الله، فقط علما از او می‌ترسند.

پیامر صلی الله علیه وسلم فرمود:

«الْعُلَمَاءُ وَرَثَةُ الأَنْبِيَاءِ» ]ابو داود و ترمذی[

ترجمه: علما؛ ورثۀ انبیاست.

﴿قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ﴾ (زمر:9)

ترجمه: بگو: آیا کسانی‌که معرفت و دانش دارند و کسانی‌که بی‌بهره از معرفت و دانش اند، یکسانند؟ فقط خردمندان متذکّر می‌شوند.

شما بهتر می‌دانید که قرآن کریم برای پیامبر صلی الله علیه وسلم برای تلاوت محض نه، بلکه برای تطبیق بالای مردم زمین وحی گردید تا این‌که پیامبر صلی الله علیه وسلم دارای دولتی باشد که حدود و نظام‌اش را تطبیق، برای جهاد برحق تلاش، عدالت را حاکم و خیر را به تمام نقاط جهان برساند. این امر واضحاً در سیرت پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت شده که در مکه مکرمه مردم را با بصیرت به سوی الله سبحانه و‌تعالی دعوت می‌نمود و از قبایل و اهل قدرت ده مرتبه طلب نصرت نموده است تا این‌که الله سبحانه و‌تعالی با انصار مدینۀ منوره پیامبر صلی الله علیه وسلم را کمک کرد. سپس؛ زمینۀ هجرت مساعد گردید و دولت تأسیس شد و بعداً توسط دعوت و جهاد فتوحات شروع و اسلام نشر و پخش گردید.

از این‌که عنوان موضوع کنفرانسی‌که در صنعا دایر گردید، "وحدت اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌های آن" می‌باشد، این را مکلفیت خود دانستیم تا واضح سازیم که مسلمانان به وحدت نمی‌رسند، مگر تحت سایۀ دولت واحد مسلمین که توسط یک خلیفه رهبری گردد و آن خلیفه با طریقه شرعی مطابق سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم انتخاب گردیده باشد.

تلاش برای وحدت امت اسلامی توسط تأسیس دولت خلافت مسئله دشوار نیست، زیرا وحدت منبع عزت، راز قدرت و عدم شکست مسلمان‌ها‌ست، اما قابل ذکر است که دولت اسلامی اولین و آخرین فرض‌ها‌ست و بدون آن هیچ فرضِ تطبیق نمی‌گردد. الله سبحانه و‌تعالی با خطاب به پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده است:

﴿فَاحْكُم بَيْنَهُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ عَمَّا جَاءَكَ مِنَ الْحَقِّ﴾ (مائده:48)

ترجمه: پس میان آنان بر طبق آنچه الله نازل کرده است، داوری کن، و (به هنگام داوری) سرپیچی از حقّی‌که به سوی تو آمده از هواهای نفسانی آنان پیروی مکن.

هم‌چنان الله سبحانه و‌تعالی می‌فرماید:

﴿وَأَنِ احْكُمْ بَيْنَهُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ وَلا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَاحْذَرْهُمْ أَنْ يَفْتِنُوكَ عَنْ بَعْضِ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَيْكَ﴾ (مائده:49)

ترجمه: و میان آنان بر طبق آنچه الله نازل کرده است داوری کن و از هواهای نفسانی آنان پیروی مکن و از آنان برحذر باش که مبادا تو را از بخشی از آنچه الله به سویت نازل کرده است، منحرف کنند.

حاکمیت اسلام توسط دولتی‌که اسلام را با سیکولریزم؛ نظام اسلام را با نظام دموکراتیک سرمایه‌داری، نظام اقتصادی اسلام را با نظام اقتصادی سرمایه‌داری و با بانک‌های سودی و صندوق بین‌المللی پول خلط نماید، به دست نمی‌آید. میان دولتی‌که متکی به منافع ملی بوده و امور آن توسط مرز‌های ترسیم شده کفار محدود باشد و دولتی‌که مبنای آن عقیدۀ اسلامی باشد، نه مرز‌های ملی و واقعاً برای وحدت سرزمین‌های اسلامی کار نماید، از زمین تا آسمان فرق وجود دارد. میان دولتی‌که قانون اساسی آن غربی و از قانون اساسی فرانسه منشأ گرفته باشد و دولتی‌که قانون آن از کتاب الله سبحانه و‌تعالی و سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم تهیه شده باشد، فرق قابل ملاحظه‌ای وجود دارد.

اسلام بدون دولت به شکل کامل آن امکان ندارد که تطبیق گردد، زیرا تطبیق احکام آن بدون موجودیت خلیفه امکان پذیر نیست. پس؛ حدود آن تطبیق نمی‌گردد، فتوحات صورت نمی‌گیرد و از اسلام دفاع نمی‌شود، مگر توسط امام یعنی خلیفه. به راستی که پیامبر صلی الله علیه وسلم سخن حق را گفته است:

«وَإِنَّمَا الْإِمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ وَيُتَّقَى بِهِ»

ترجمه: امام سپری است که در عقب آن جنگ شده و محافظت می شوید.

اهمیت و ارزش دولت اسلامی برای اصحاب رضوان الله علیهم اجمعین کاملاً واضح بود، زیرا وقتی‌که حضرت عمر رضی الل عنه آن‌ها را جمع نمود تا زمانی را به حیث تقویم انتخاب نمایند که شروع تاریخ اسلام باشد. آن‌ها میان هم بحث نمودند تا حادثه‌ی مهمی را دریابند که از آن تاریخ را آغاز نمایند. پس؛ آن‌ها سه حادثۀ مهم و بزرگ را در یافتند: تولد حضرت محمد صلی الله علیه وسلم، آغاز رسالت و حادثۀ هجرت. حضرت علی رضی الله عنه گفت: "بیائید تاریخ را از هجرت آغاز کنیم، زیرا از آن دولت و قدرت مسلمانان شکل گرفته است." گرچه تولد پیامبر صلی الله علیه وسلم و آغاز وحی حوادث بسیار مهم و بزرگ نیز بودند، با آن هم اصحاب رضی الله عنه هجرت و تأسیس دولت اسلامی را شروع تاریخ و تقویم مسلمانان انتخاب نمودند.

حزب‌التحریر که در سال 1953 در فلسطین تأسیس گردید، درک نمود که قضیه سرنوشت‌ساز تمام مسلمانان، خلافت است و تأسیس آن نیز فرض می‌باشد، به همین دلیل برای تأسیس خلافت کار را آغاز نمود. برای مدت بیش‌تر از نیم قرن، اعضای آن شکنجه، اذیت و زندانی گردیدند که در بعضی سرزمین‌های اسلامی منجر به شهادت تعداد زیاد آن‌ها گردید. با آن هم در مسیر حق ثابت قدم ماند و از ملامت هیچ ملامت‌کنندۀ نهراسید و به الله سبحانه و‌تعالی و پیامبر صلی الله علیه وسلم ایمان داشت که به وعده‌اش وفا می‌نماید تا این که به خواست الله سبحانه و‌تعالی مفکورۀ خلافت در میان مسلمانان عام گردید و اکثریت مسلمانان با وجود گمراهی کفار، نوکران آن و پلان‌های شوم غرب، خواهان برگشت خلافت شدند.

﴿وَقَدْ مَكَرُوا مَكْرَهُمْ وَعِنْدَ اللَّهِ مَكْرُهُمْ وَإِنْ كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ﴾ (ابراهیم:46)

ترجمه: و آنان نیرنگ‌شان را به کار گرفتند و (کیفر عقوبت دنیایی و آخرتی) نیرنگ‌شان نزد خداست و هر چند که از نیرنگ‌شان کوه‌ها از جا کنده شود.

این کنفرانس را مشابه کنفرانسی‌که در گذشته‌ها دایر و ختم می‌گردید، نسازید. شعار‌های معکوس در این کنفرانس گفته می‌شد، مانند "آزادی بیت‌المقدس توسط مؤمنین آزاد، نزدیک است" و "این کنفرانس نقطۀ آغاز برای وحدت امت اسلامی تحت پرچم اسلام است"، در حالی که در این کنفرانس برای حصول این هدف از طریقۀ غیر شرعی استفاده می‌نمایند و حتی فاقد پلان اند که بتوانند امت را وحدت ببخشند و عنوان در مورد فرصت‌های موجود که مشاورین می‌توانند آن را پیگیری کنند و از چالش‌هایی‌که باید از آن جلو‌گیری گردد، بحث می‌نماید. پس آیا کسی‌که نظام سرمایه‌داری به رهبری امریکا را که علیه اسلام و مسلمانان جنگ را تحت شعار مبارزه علیه "تروریزم" از سال 2001 آغاز کرده می‌تواند، مسلمانان را وحدت بخشیده و اسلام را تطبیق نماید؟!

اشخاصی‌که برای وحدت مسلمانان صدا می‌زنند، در حقیقت باید برای توقف دادن خون‌ریزی میان فرزندان امت اسلامی تلاش ورزند و انرژی خود را برای مبارزه با دشمن واقعی که کفار اند، ذخیره نمایند. آن‌ها باید پرچم لا اله الاالله را بالای سر کفار به اهتزاز در آورند نه این که به نظام جمهوریت یا شعار‌های آن وفادار باشند و باید برای قطع نمودن دستان کفار و نهاد‌های آن تلاش صورت گیرد. آن ها باید خود را از چنگال بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول رها ساخته، قرض‌های آن‌ها که واضحاً سود را در پی دارد به طور کلی رد نمایند و این علما باید به اسلام رجوع کنند، نه به سازمان‌های ملل، نظام بین‌المللی و نوکران امریکا در یمن.

طریقۀ پیامبر صلی الله علیه وسلم برای تأسیس دولت اسلامی و حاکمیت نظام الله سبحانه و‌تعالی کاملاً واضح و آشکار است و با تغییر زمان و مکان هیچ‌گاهی تغییر نمی‌کند. این طریقه با دعوت به سوی اسلام آغاز و با تأسیس دولت در مدینه خاتمه یافت. طریقۀ تأسیس دولت دارای سه مرحله است؛ درین مراحل یک گروه تشکیل گردید که عقیدۀ اسلامی را به حیث اساس و رهبری فکری خود قرار دادند و کاملاً از افکار و نظام اسلام آگاه بودند و هیچ طریقۀ را به جز از طریقۀ اسلام برای تأسیس دولت اسلامی اتخاذ نکرده بودند. به همین دلیل پیامبر صلی الله علیه وسلم اصحاب‌اش را در مکه در منزل ارقم بن ابی ارقم رضی الله عنه تربیه نمود و از هر کدام آن‌ها شخصیت‌های اسلامی ساخت. این علما باید وارد کارزار فکری گردند تا با تمام مفکوره‌های نظام سرمایه‌داری که امروز به زور داخل نظام تعلیمی گردیده اند، مبارزه نمایند، این افکار را واضح و برملا سازید و به عوض آن افکار اسلامی را جاگزین نمائید. هم‌چنان با مبارزه سیاسی دسائس کفار را که امروز و دیروز بالای مسلمانان و اسلام طرح می‌نمودند را آشکار سازید و از اهل قدرت از میان مسلمین طلب نصرت کرده، سپس با تأسیس دولت اسلامی نظام اسلام را تطبیق و تمام سرزمین‌های اسلامی را تحت پرچم عقاب "پرچم رسول الله صلی الله علیه وسلم" وحدت بخشید.

این را بدانید که الله سبحانه و‌تعالی اشخاصی‌که برای تطبیق اسلام به شیوۀ غربی تحت بهانه میانه‌روی یا اعتدال دعوت می‌کند، آشکار می‌سازد و این اشخاص ادعا می‌کنند که برای حاکمیت اسلام و وحدت سرزمین‌های اسلامی تلاش می‌ورزند در حالی‌که با این اعمال خویش مانع اظهار حق و حقیقت می‌گردند.

دولت‌های غربی به رهبری امریکای جنایت‌کار و انگلیس‌مکار همیشه به بازی حیله گرایانۀ خود ادامه می‌دهند تا مانع ظاهر شدن حق گردند، اما الله سبحانه و‌تعالی حق را اظهار، پیروز و نصرت‌اش را نصیب مسلمانان صادق و با ایمان می‌گرداند. حزب‌التحریر که هرگز به امت دروغ نمی‌گوید شما را به سوی تأسیس دولت خلافت راشدۀ ثانی بر منهج پیامبر صلی الله علیه وسلم دعوت می‌نماید. او صلی الله علیه وسلم فرموده است:

«ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ» ]احمد[

ترجمه: سپس؛ خلافت بر منهج نبوت خواهد بود.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ﴾ (انفال:24)

ترجمه: ای اهل ایمان! هنگامی‌که الله و پیامبرش شما را به حقایقی‌که به شما (حیات معنوی) و زندگی (واقعی) می‌بخشد، دعوت می‌کنند، اجابت کنید.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه یمن

مترجم: عبدالله صالحی

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه