یکشنبه, ۲۷ رمضان ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۵/۰۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

ادارۀ امنیت ملی هند برای عام مردم در مورد حزب‌التحریر دروغ می‌گوید Featured

(ترجمه)

به تاریخ 2 آوریل 2021، ادارۀ امنیت ملی هند حکم توقیف دو شخصی را به نام‌های احمد عبدالقادر 40 ساله و عرفان نصیر 33 ساله را در شهر بنگلور بعد از دستگیری آن‌ها به تاریخ 8 اکتوبر 2020 برای بار دوم صادر نمود. دلیل دستگیری آن دو شخص را به نحوی ارتباط با فعالیت‌های تروریستی شبکه ISIS، حلقات اسلامی و حزب‌التحریر داده است (منبع: The News Minute).

این اقدام توسط بسیاری از مقامات امنیت مخصوصاً کسانی‌که سوگند بردگی به کشور‌های استعماری یاد کرده اند و از اعتماد مردم سوء استفاده نمودند، نشان می‌دهد که با این وضعیت عادت کرده ایم. کسانی‌که با مفکورۀ فاسد تحمیل‌شده عادت کرده باشند؛ هرگاه بخواهند حزب‌التحریر را بدنام سازند، حتی بدون کوچک‌ترین ثبوت تلاش می‌ورزند تا اتهامات کاذبانه مانند برچسب تروریزم را بالای حزب ببندند. در واقع، این کار آن‌ها جعل و دروغ محض بوده و سپس با بی‌شرمی در رسانه‌ها پخش می‌نمایند و با کودنی و کوتاه فکری، فکر می‌کنند که مردم جامعه کورکورانه بدون کدام پرسش و جستجو به آن‌ها باور می‌نمایند.

در حالی‌که رسانه‌های جهانی و افکار عامه مخصوصاً در غرب به شمول مفکرین، خبرنگاران و سیاست‌مداران اعتراف می‌نمایند که طریقۀ حزب‌التحریر برای اظهار مفکوره‌هایش طریقۀ سالم بحث و مباحثه‌است و برای اظهار مفکوره‌هایش به اعمال مادی و خشونت‌آمیز دست نمی‌زند. به همین دلیل حزب‌التحریر در مراکز و شهر‌های بزرگ جهان آزادانه می‌تواند فعالیت کند. حزب‌التحریر از شرق جهان در استرالیا و در سرتاسر قاره‌ها الی غرب جهان در امریکا آزادانه در محضر عام کنفرانس‌ها، سیمینار‌ها و فعالیت‌هایش را به روش‌سالم و عاری از خشونت راه‌اندازی می‌نماید.

حزب‌التحریر از زمان تأسیس‌اش تا حال با یقین کامل به این نتیجه رسیده است که مفکوره‌های ناب تا وقتی‌که بالای آن تدبر صورت نگیرد، در میدان عمل تطبیق نگردد و اطمینان قلبی حاصل نشود، نمی‌تواند به آسانی فراگیر و نشرو پخش شود. همین شیوۀ مخلصانه سبب می‌شود تا مفکوره‌ها بالای شخص و رفتار یک گروه تأثیر کند و به عالی‌ترین رفتار مبدل شود و این کار با شیوۀ خشونت‌آمیز و تروریستی ناممکن است.

تهمتی‌که ادارۀ امنیت ملی هند بالای حزب می‌بندد را می‌توان با بررسی و مرور تاریخ طولانی حزب در هند و در سرتاسر جهان به بسیار آسانی رد نمود. تاریخ فعالیت حزب‌التحریر در مهم‌ترین مراجع سیاسی، آرشیف‌های علمی و دایرة المعارف‌های فرهنگی؛ برعلاوه، در گزارش‌هایی‌که توسط مفکرین و مراکز تحقیقی و فکری به نشر سپرده شده اند، کاملاً واضح و مشهود است. ضمناً از طریق انترنت در ساحاتی‌که انترنت موجود است نیز قابل دسترس و مشاهده می‌باشد.

با وجودی‌که مقامات هندو از تمامِ این حقایق به طور کامل آگاهند، خواستند با مسدود نمودن ویب‌سایت‌های حزب‌التحریر و پنهان نمودن حقایق، دروغ‌های خویش را پوشش دهند و این همه در کشوری صورت می‌گیرد که مقامات آن ادعا دارند که بزرگ‌ترین دموکراسی به شکل همه‌جانبه در این کشور تطبیق می‌گردد. اما، تمام تلاش و پلان آن‌ها شکست خورده است، زیرا حقایق و فعالیت‌های حزب‌التحریر نه تنها در ویب‌سایت‌ها موجود است، بلکه سراسر انترنت را فرا گرفته است. چون حزب‌التحریر یگانه حزب واقعی جهانی‌ست که از قلب‌ها و جان‌های مردم سرچشمه گرفته است.

در واقع، قضیه ارتباط فعالیت‌های سیاسی و فکری حزب‌التحریر به فعالیت‌های نظامی و امنیتی شبکه ISIS کاملاً ارتباط بی‌اساس و بی‌بنیاد است. چون حزب‌التحریر رفتار، طریقه و مفکورۀ سیاسیِ که شبکه ISIS اتخاذ کرده را نقد کرده است. هر عضو حزب‌التحریر که با موقف‌ها و افکاری‌که تبنی نموده است، مخالفت نماید، نمی‌تواند با حزب باشد و یا طریقه‌اش را ادامه دهد.

بهتر این است که مقامات امنیت ملی هندو جامعه را از خطرات واقعی و اصلیِ که مردم هند را به ستوه آورده مانند: مؤلدین فساد که جامعه را فاسد نموده، محرکین کشتار تودۀ عظیم مردم در سرتاسر هند و جاسوسان کشور‌های غربی که به خاطر منافع کشور‌های استعماری ثروت و سرمایه هند را می‌دزدند، محافظت نمایند. در این صورت‌ آشکار می‌شود که چگونه مقامات امنیت ملی هندو در ادای مسؤلیت خویش در مقابل مردم کوتاهی نموده اند و تلاش کردند تا به منظور ایجاد فاصله میان حزب‌التحریر و جامعه اذعان عامه را با دروغ و افتراء منحرف نمایند. الله سبحانه و‌تعالی فرموده است:

﴿وَقَدْ مَكَرُوا مَكْرَهُمْ وَعِندَ اللَّهِ مَكْرُهُمْ وَإِن كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ﴾ ]ابراهیم: 46[

ترجمه: آنها نهایت مکر (و نیرنگ) خود را به کار زدند و همه مکرها (و توطئه‌های شان) نزد الله آشکار است، هر چند مکرشان چنان باشد که کوه‌ها را از جا برکند.

در ارتباط به رسانه‌ها چنین باور داریم که شکار دامِ آن‌ها نمی‌گردند و یا به خود اجازه نمی‌دهند تا وظیفۀ خویش را در مقابل جامعه فراموش کنند و یا حقایق را پنهان و اذعان عامه را با دروغ منحرف نمایند و یا در تحریک مردم هند علیه یک دیگر شرکت کنند. اگر چنین است و رسانه‌ها به رساندن پیام مخلص هستند؛ پس باید محدودیت تحمیلی ویب‌سایت‌های حزب‌التحریر بشکند و حقیقت طریقه، مفکوره و شیوۀ فعالیت حزب در جامعه را به نشر بسپارد.

همچنان این وظیفه رسانه‌هاست تا مردم هند را از جنایاتی‌که مقامات دولتی مرتکب می‌شوند، هشدار دهند که سیاست امریکا را در مبارزه علیه اسلام روی دست گرفته اند. زیرا امریکا کشوری خطرناکی است که چندین ملت‌ها و کشور‌های بیش‌تر را قربانی منافع خود نموده است. این‌که مقامات هندو خود بازوی دولت امریکا شده اند، در واقع نشان دهندۀ خطری است که مردم هند و آینده این کشور را به طرف نابودی سوق می‌دهد. اگر با کوتاه فکری، پالیسی امریکا را ادامه دهند، کشور را دامنگیر بحران خواهند ساخت که امریکا نافع آن خواهد بود.

حزب‌التحریر برای احیأ و تأسیس مخلصانۀ دولت خلافت دعوت می‌کند؛ دولتی‌که تاریخ وسیع و پر افتخار 1342 ساله دارد که در اوایل قرن بیستم در هند موجود بود؛ هنگامی‌که گاندی حرکت آزادی‌خواه هند را رهبری می‌کرد، تصمیم گرفت که موضوع امنیت دولت خلافت یکی از موضوعات بنیادی و اساسی وی باشد. به منظور تقویت و حمایت از مسلمانان و به هدف حفاظت از دولت خلافت قبل از سقوط‌اش در سال 1924، گاندی درک نموده بود که با سقوط دولت خلافت، کشور انگلیس استعمار‌گر بالای مردم هند مسلط خواهد شد.

حزب‌التحریر در سراسر دنیا به شمول هند مبارزه فکری و سیاسی می‌کند و از طریق بحث و مباحثه رابطۀ مخلصانه، عمیق و دراز‌مدت را مستحکم می‌سازد، زیرا دعوت‌اش برای مردم و از میان مردم است. الله سبحانه و‌تعالی فرموده است:

﴿قُلْ هَذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِي﴾ ]یوسف: 108[

ترجمه: بگو این راه من است من و پیروانم و با بصیرت کامل، همه مردم را به سوی الله دعوت می‌کنیم.

انجینیر صلاح الدین عضاضه

رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

ای زن مسلمان، آیا می­دانی نیکی را نیکی آید؟!

 • نشر شده در تثقیفی

(ترجمه)

در حقیقت، الله سبحانه وتعالی ازلی و ابدی است و اوست فضیلت دهنده مخلوقات خود با انواعی از فضیلت­ها. اوست که از روی مهربانی خود سفرۀ رحمتش را برای تمام مخلوقات گسترانده است و از آنجا که او رحمن و رحیم است؛ رحمت خود را ویژۀ اهل طاعت و بخشندگی­اش را برای همه اختصاص داده است. الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿ثُمَّ تَابَ عَلَيْهِمْ لِيَتُوبُواْ﴾ [توبه: 118]

ترجمه: سپس الله لطف خویش را شامل آنان ساخت تا به توبه نایل آیند.

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ﴾ [مائده: 54]

ترجمه: الله آنان را دوست می­دارد و آنان الله را.

در روشنایی آیات مبارکه فوق درمی‌یابیم که به سبب لطف مقدر شده­ی الله سبحانه وتعالی محبت وی بالای مخلوقات‌اش سبقت گرفته است. پس ثنا و ستایش برای اوتعالی باد، هما‌ن‌گونه که سزاوار ذات بزرگ و سلطه عظیم‌اش است.

اگر یکی از ما با دقت کامل روی چیزهایی‌که الله سبحانه وتعالی برایمان آفریده و ما در احاطه‌آن بسر می­بریم بیندیشد، حتماً قلب وی از سر شوق و محبت برای این خالق محبوب و دوست‌دار ذوب خواهد شد. کدام احسان بزرگ­تر از این خواهد بود که تو را الله سبحانه وتعالی از نیستی به هستی آورد؛ سپس با بخشش عقل تورا از باقی آفریده­هایش متمایز ساخت و مقامت را بلند نمود؛ سپس بخاطری­که گمراه نشوی بسویت انبیاء علیهم السلام را فرستاد و تنها به این بسنده نکرد، بلکه عقلت را نیز وسیله معرفت خود گشتاند و مسئله را تنها به تبلیغ رسولان نگذاشت، بلکه تمام آیاتش عقلت را مخاطب قرار داده و رهنمایت بسوی اوست و بهترین مخلوقاتش را بسویت فرستاد تا قلبت را بسوی او متوجه سازند و برایت از میان شریعت­ها شریعتی؛ برگزید که سرتاسرش رحمت، انصاف، دوستی و کرامت است.

چی احسانی بالاتر از این؛ زن به غیر از مسلمان بودن دارد؟ الله‌سبحانه وتعالی زن را ملکه خانه ساخته است. مرد بخاطر زن مورد محاسبه قرار می­گیرد و نیز او تعالی سرپرستی از زن را به عنوان یک مسؤولیت بزرگ، نه چیز دیگری از قبیل برتری و شرافت بدوش مرد گذاشته است. الله‌سبحانه وتعالی مکانت و شرافت مرد را مرتبط به احسان همراه با اهل و خانواده­اش گشتانده است، آنگاه که رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم فرموده اند:

«خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لِأَهْلِهِ»

ترجمه: بهترین شما، بهترین شما نسبت به خانواده اش است.

و بهترین مال مرد را همان مالی گردانیده است که بر اهل خود به مصرف می­رساند و ارتباط با فامیل و احسان کردن با آن‌را سببی برای رسیدن بنده به خودش گردانیده است... و افزون بر این­ها، دیگر مزیت­هایی نیز وجود دارد که مجال بیان آن در اینجا نیست؛ پس چه احسان و مهربانی بیشتر از این؛ ای زن مسلمان؟!

الله سبحانه وتعالی کسی‌ست که ما را با این همه مراقبت احاطه کرده است و تفصیل آن‌را در قصه موسی علیه‌السلام بخاطر اهتمام به یک زن بیان داشته است، آن‌جا که فرموده است؛ ﴿كَيْ تَقَرَّ عَيْنُهَا وَلَا تَحْزَنَ﴾؛ تا چشمانش روشن گردد و غمگین نگردد. الله سبحانه وتعالی ما را بیهوده و به عبث نیافریده است. او سبحانه وتعالی در کتاب خود بیان نموده که ما را بخاطر ابتلاء و آزمایش آفریده است! سپس احسانش بر ما سبقت گرفته است. الله سبحانه وتعالی هنگامی­که آدم علیه السلام را آفرید، فرشتگان برایش فرمودند: ﴿أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ﴾؛ آیا کسی را جانشین در زمین می­گردانی که در آن خون می­ریزاند. الله در جواب فرمود: ﴿إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ﴾؛ همانا من می­دانم آنچه را که شما نمی­دانید.

پس، تو ای مرد مسلمان و ای زن مسلمان، که از جانب صاحب احسان مورد اعتماد و اعتبار قرار گرفته­ای؛ اعتبار و اعتماد را حفظ فرما و به آن خیانت نکن. الله سبحانه وتعالی مرگ و زندگی را آفرید تا احسان در عمل ما را ببیند و نگاه کند که کدام یک از ما نیکوکارتریم! الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاءِ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ﴾ [هود: 7]

ترجمه:و اوست کسی‌که آسمان­ها و زمین را در شش روز آفرید و عرش او بر آب بود تا شما را بیازماید که کدام یک نیکوکارترید.

و الله سبحانه وتعالی در سوره کهف فرموده است:

﴿إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِينَةً لَهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً﴾ [کهف: 7]

ترجمه: در حقیقت، ما آنچه را که بر زمین است، زیوری برای آن قرار دادیم، تا آنان را بیازماییم که کدام یک از آنان نیکوکارترند.

و در سوره ملک می­فرماید:

﴿الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ﴾ [مک: 2]

ترجمه: الله کسی است که مرگ و زندگی را پدید آورد تا شما را بیازماید که کدامتان نیکوکارترید و اوست شکست ناپذیر بخشنده.

و در حدیث امیر المومنین عمربن الخطاب که امام مسلم در صحیح خود وارد کرده که رسول الله صلی الله علیه وسلم  فرمودند که وقتی جبرائیل علیه السلام از ایشان در باره احسان سوال کرد، ایشان فرمودند:

«أَنْ تَعْبُدَ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ فَإِنْ لَمْ تَكُنْ تَرَاهُ فَإِنَّهُ يَرَاكَ»

ترجمه: این­که الله را بپرستی گویا که او را می­بینی، پس اگر تو او را نمی­بینی، در حقیقت او ترا  می­بیند.

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَمَا تَكُونُ فِي شَأْنٍ وَمَا تَتْلُو مِنْهُ مِنْ قُرْآنٍ وَلَا تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلَّا كُنَّا عَلَيْكُمْ شُهُوداً إِذْ تُفِيضُونَ فِيهِ وَمَا يَعْزُبُ عَنْ رَبِّكَ مِنْ مِثْقَالِ ذَرَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَلَا أَصْغَرَ مِنْ ذَلِكَ وَلَا أَكْبَرَ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُبِينٍ﴾ [يونس: 61]

ترجمه:(ای پیامبر)! تو به هیچ کاری نمی­پردازی و چیزی از قرآن نمی­خوانی و شما (ای مؤمنان)! هیچ کاری نمی­کنید، مگر این­که ما ناظر بر شما هستیم، در همان حال که شما بدان دست می­یازید و سرگرم انجام آن می­باشید و هیچ چیز در زمین و در آسمان از پروردگار تو پنهان نمی­ماند، چه ذره­ای باشد و چه کوچک­تر و چه بزرگ­تر از آن، (همه این­ها) در کتاب واضح و روشنی (در نزد پروردگارتان، به نام لوح محفوظ ثبت و ضبط می­گردد.

همه عبادات واجبه در ماه رمضان واجب­تر و لازمی­تر می­گردد؛ حتی عبادت نافله به درجه واجب صعود می­کند. این بدان خاطر است تا که به پروردگارت نزدیک شوی؛ همان ذاتی‌که اگر بسویش به اندازه یک وجب نزدیکی شوی، به اندازه یک ذراع بسویت نزدیک می­شود و ا و سبحانه وتعالی همواره انسان‌را هدایت نموده و توبه­اش را پذیرا می­باشد تا انسان به اندازه‌ای ‌به او تقرب جوید که او دوست می­دارد.

پس ای بنده الله، ای که از روز آفرینشت تا به امروز مورد احسان الله سبحانه وتعالی قرار داری و همواره او تعالی برایت لطف  و رحمت را تعهد می­کند! آیا پاداش نیکی و احسان غیر از نیکی و احسان است؟

این از کمال احسان و لطف الله‌سبحانه وتعالی است که ما را دستور به اطاعت خود می­دهد و ما را به آن رهنمایی کرده و طریقه تقرب به سویش را برایمان الهام می­کند؛ سپس عمل نیک را پذیرفته و آن‌را چند برابر می­کند و پاسخ نیکی را نیکی می­دهد.

ای زن مسلمان! این جا بعضی از سوالاتی است که إن‌شاء الله همکاریت می‌کند تا جایگاه قدم­هایت را بشناسی، که آیا قدم‌هایت را بر قدم­گاه رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم نهاده­ای؛ همان که در حجة الوداع در باره زنان سفارش کرد یا که العیاذ بالله از آن منحرف گشته و روی گردان هستی؟

 • آیا الله سبحانه وتعالی و رسولش نزدت نسبت به غیرشان محبوب­تر هستند؟
 • آیا پایبند به فرامین و دستورات الله سبحانه وتعالی هستی هر‌چند که مخالف خواسته‌ات باشد؟ آیا لباس و پوشش تو مطابق خواسته­ی او هست؟ آیا قلبت مخلص او و اساس زندگیت بخاطر رضایت او هست؛ طوری­که دنیا را بزرگترین هم و غم خود و نه هم نهایت علم خود قرار دهی؟
 • آیا از کسانی هستی که در بدست آوردن کالای ناچیز و فانی دنیا رقابت می­کنند، مال خود را به مصرف رسانده و بیشتر وقت خود را روی گفتگوی این کالای ناچیز سپری کرده و غافل از آبادسازی سرای آخرت خود هستند؟
 • آیا از حفظ، تدبر، قرائت، تعلیم و تعلم کتاب الله بهره‌مند هستی؟
 • آیا وقت خود را با زنان همسایه و خویشاوند در غیبت و سخن­چینی سپری می­کنی یا الگوی و چراغ هدایت هستی و جلسات تو جلساتی است که در آن یاد الله شده و در آن فرشتگان حضور بعمل می­آورند؟
 • آیا شعائِر و مناسک الله را محترم می­شماری و به آن­ها اهانت نمی­کنی و گناه و معصیت را کوچک نمی­شماری، مثل چیدن ابروها، تمسخر کردن، فرو روی و باطل‌گرایی در حیثیت­ها و اصالت­ها مثل عادت بعضی از زنان؟
 • آیا ملتزم به فرمان الله سبحانه وتعالی هستی و در صورتی­که مرتکب گناه شوی، آیا از وی آمرزش می­طلبی؟ آیا نصیحت و رهنمایی را بدون استکبار و اصرار ورزیدن بر گناه قبول می­کنی و خودستایی و خود منشی ترا به گناه وادار نمی­کند؟
 • آیا تعهد کرده­ای که از جمله نصرت دهندگان دین الله باشی و بدان خاطر به آموزش علوم شرعی پرداخته باشی تا بدان وسیله بسوی دین الله و بسوی حاکمیت دین الله دعوت کنی یا در برابر این فرض بزرگ الهی سهل‌انگاری نموده­ای و زبان حال و قال تو گویا اینست که: «من مشغول تربیه اولاد خود هستم و آنان را تربیه نیک می­کنم»؟
 • آیا عملاَ اولاد خود را تربیه مشروع کرده­ای تا در ازای آن برای آخرت خود توشه بدست آوری و کسب ثواب کنی، طوری‌که با آنان به عنوان نعمت الهی برخورد کنی و بدین فکر باشی که فردای قیامت فرزندانت را ملاقات خواهی کرد و با اشاره به آنان چنین خواهی گفت: پروردگار من! این نعمتی است که تو برایم نیکی کردی و بخشیدی و من متعهد و ملتزم به سرپرستی و احسان آنان بودم تا برایت بندگان صالح و مصلحی شوند؟
 • آیا همکار همسرت در اطاعت الله هستی و آیا رکن اساسی و محکمی در تشکیل خانواده صالح و نافع برای مسلمانان هستی یا مشغول سروسامان دادن خود هستی و شعارهای تابناک فریبکارانۀ زنانه را سر داده و خواهان استقلال و مساوات بین مرد و زن هستی و می­خواهی خود را اثبات کنی؟

در پایان از الله سبحانه وتعالی می­خواهیم که این امثله فوق را برایمان وسیلۀ کمک کنندۀ قرار دهد تا با استفاده از آن احسان را در عمل خود رعایت کنیم و نقش خود را به عنوان زنان مسلمان به عنوان وظیفه خود در این دنیا بطور کامل و پابرجا ایفاء کنیم و در ردیف کسانی قرار بگیریم که به این قول رسول الله صلی الله علیه وسلم تمسک ورزیده اند:

«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ إِذَا عَمِلَ أَحَدُكُمْ عَمَلاً أَنْ يُتْقِنَهُ»

ترجمه: همانا الله دوست دارد که وقتی یکی از شما کاری را می­کند؛ آن کار را با احسان و با کمال و تمام انجام دهد.

بدون شک که حالا زمان آن‌فرا رسیده است که هر مجتهد و تلاش کنندۀ داشته­هایش را دریافته و آن­ها را بکار ببندد. از الله سبحانه وتعالی آمرزش می­طلبیم تا از سر تقصیرات ما در گذرد و در ادای مسئولیت، ما را همکاری نماید...

#رمضان_والإحسان

#Ramadan_And_Ihsan

#Ramazan_ve_İhsan

نویسنده: بیان جمال

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترحم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

مفهوم عصمت

 • نشر شده در تثقیفی

(ترجمه)

مسئله عصمت یکی از مباحث مربوط به ثقافت اسلامی است. در جریان  این مبحث، ما در مورد مفهوم عصمت، تعریف آن در لغت و اصطلاح و دلالتش صحبت خواهیم نمود.

الله سبحانه وتعالی نخبگان بشریت یعنی انبیاء را بر اساس فطرت سلیم آفرید و چنان تربیه­ای برای شان مهیا ساخت که بتوانند بار امانت دعوت مردم بسوی توحید و اعمال صالحه را تحمل نمایند. لذا انبیاء علیهم السلام از صفات ویژۀ برخوردار هستند که در غیرشان نمی­توان یافت. از جمله آن صفات یکی هم صفت عصمت است که بدلیل تحقیق هدف نبوت و رسالت؛ نسبت آن به غیرشان مطلقاً نادرست است. اعتقاد به عصمت انبیاء از لوازم و ضروریات ایمان به شمار می­رود. بنابر این وقتی گفته می­شود؛ عقیده اسلامی عبارت از ایمان به الله سبحانه وتعالی، فرشتگان، کتاب­های آسمانی، رسولان، ایمان به روز آخرت و ایمان به قضاء و قدر است که خیر و شر آن هردو از جانب الله می‌باشد، بدین معنا نیست که هیچ چیز دیگری وجود ندارد که باید به آن اعتقاد داشت. باید دانست که این موارد فوق الذکر اساسات ایمان هستند و افکار دیگری نیز وجود دارد که متعلق به عقیده اسلامی می­باشد؛ از جمله عصمت انبیاء که در تحت ایمان به انبیاء شامل است و کفر به آن؛ به معنای کفر به رسالت و نبوت انبیاء می­باشد.

تعاریف لغوی و اصطلاحی زیادی از سوی متکلمین پیرامون مسئله عصمت ارائه شده است. عصمت در لغت عرب به معنای وقایه، منع نمودن و حفاظت آمده است، اما در اصطلاح اکثریت متکلمین در تفسیر عصمت گفته اند که: عصمت؛ لطف یا توفیق الهی است که الله سبحانه وتعالی برای بعضی از بندگانش بخشیده است و توسط آن، آنان را از ارتکاب گناهان و ترک طاعات با وجود قدرت‌شان بر این کار، حفاظت و نگهداری می­کند.

بر این اساس، هر نبی و رسول از اشتباه و خطاء در تبلیغ معصوم بوده، در آنچه در مورد الله سبحانه وتعالی می­گوید، خطا نمی­کند و هیچ چیزی را از آنچه که الله برایش وحی می­کند، فراموش نمی­کند؛ جز چیزی را که الله بخواهد و نه هم چیزی را کتمان و اضافت می­کند. الله سبحانه وتعالی فرموده است:  

﴿وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى﴾ [نجم: 3]

ترجمه: و(رسول الله) از روی هوا و هوس سخن نمی­گوید.

و گفته است:

﴿سَنُقْرِئُكَ فَلَا تَنْسَى إِلَّا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّهُ يَعْلَمُ الْجَهْرَ وَمَا يَخْفَى﴾ [اعلى: 6]

ترجمه: ما قرآن را بر تو خواهیم خواند و به تو خواهیم آموخت و تو دیگر آن را فراموش نخواهی کرد، مگر چیزی را که الله بخواهد. قطعا او آشکارا و نهان را می­داند.

و  فرموده است:

﴿وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ (44) لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ (45)س ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ﴾ [حاقة: 44-46]

ترجمه: اگر (رسول الله) بعضی از سخنان دروغین را بر ما می­بست، ما دست راست او را می­گرفتیم؛ سپس شاه­رگ قلبش را قطع می­کردیم.

و الله سبحانه وتعالی، جمع­آوری قرآن را در سینه رسول الله صلی الله علیه وسلم بدوش گرفت:

﴿لَا تُحَرِّكْ بِهِ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِهِ (16) إِنَّ عَلَيْنَا جَمْعَهُ وَقُرْآنَهُ * فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ﴾ [قیامت: 16-18]

ترجمه: (به هنگام وحی قرآن) شتابگرانه زبان به خواندن آن مَجُنبان (و آیات را عجولانه و آزمندانه تکرار مگردان)؛ چرا که گردآوردن قرآن (درسینه تو) و (توانائی بخشیدن به زبان تو، برای) خواندن آن، کار ما است(پس از ناحیه حفظ قرآن در میان دل و جان خود و روان خواندن و درست تلاوت کردن آن با زبان خویش، نگران مباش). پس هرگاه ما قرآن را (توسط جبرئیل بر تو) خواندیم، تو خواندن آن را (آرام و آهسته) پیگیری و پیروی کن(وظیفۀ تو، پیروی از تلاوت پیک وحی و ابلاغ رسالت آسمانی است و بس).

اما آنچه از نبی بصورت غیر صریح و واهی نقل شده و ظاهر آن خلاف باطن آن است، پس می­توان آن را در امور دنیوی گنجانید. مخصوصاً بخاطر مصلحت مثل؛ توریه به عنوان تکتیک جنگی تا دشمن نتواند سلاح خود را مجهز کند و رسول الله صلی الله علیه وسلم به خاطر خوش ساختن دل اصحاب خود و جذب محبت‌شان با آنان شوخی و سرگرمی می­کرد، اما جز حق چیزی نمی­گفت؛ زیرا همانگونه که انبیاء و رسولان از کبائر معصوم هستند، در تبیلغ از سوی الله نیز معصوم هستند. رسول الله هیچ­گاه گناهی از کبائر را مرتکب نمی­شد، چون انجام کبیره به معنای ارتکاب معصیت و وقتی‌که معصیت به اجراء در آید، به تبلیغ نیز رسوخ می­کند؛ در حالی­که این محال است. شکی نیست در این که گناهان کبیره؛ قدر و منزلت انسان را در نزد الله و مردم می­کاهد و رسول الله از هر چیزی‌که قدر و منزلت او را بکاهد و در آن عیبی وارد کند، منزه است و تمام افعال و اقوال آن برای امت اسلامی تا قام قیامت منبع شرعی بحساب می­رود، اما در مورد عصمت از گناهان صغیره علماء اختلاف نظر دارند و صحیح اینست که انبیاء و رسولان از هر آنچیزی‌که معصیت و گناه نامیده می­شود و استعمال لفظ معصیت بر آن صدق می­کند، معصوم هستند. ناگفته نماند که آنان از ارتکاب مکروهات، ترک مندوبات و ترک خلاف اولی معصوم نیستند، زیرا این موارد با نبوت و رسالت در تناقض نیست و این صحیح نیست که گفته شود؛ عصمت یک امر غیر اختیاری است و نبی توسط آن هدایت می­شود. بنابر این؛ معصوم مانند سایر مردم اعمال و افعال خود را به شکل ارادی و اختیاری انجام می­دهد و مجبور به انجام طاعات و ترک محرمات نیست؛ بلکه به اراده و اختیار خود از الله اطاعت می­کند، اما به این دلیلی‌که از دانش و تقوای کامل برخوردار است، طاعت را بر می­گزیند و مخالفت را ترک می­کند. اشباع غرایز و حاجات عضوی بدن علت تام و ملازم برای ارتکاب گناه نیست که بگوییم حتماً باید گناه کرد، پس دانسته می­شود که عصمت مانع قدرت و توانایی بر انجام کار زشت نیست.     

و دلیل عصمت انبیاء دلیل شنیداری و سمعی نبوده، بلکه یک دلیل عقلی­ست؛ چون نبی و رسول بودن معصومیت را در تبلیغ از سوی الله سبحانه وتعالی بصورت حتمی همراه دارد و این از صفاتی است که عقل وجود آن را در هر نبی و رسول اقتضاء می­کند. اگر احتمال امکانیت عدم عصمت در یک مسئلۀ وجود می­داشت؛ در هر مسئلۀ خلل سرایت می­کند و در آن هنگام تمام نبوت و رسالت را به نابودی می­کشاند، پس عصمت برای انبیاء ثابت بوده و الله سبحانه وتعالی بواسطه آن، انبیاء را از سایر بشر متمایز ساخته است تا حکمت تأسی و اقتدا کردن به آنان متحقق شود و در غیر این­صورت، گرفتن از آنان مثل گرفتن از غیرشان می­بود و در نتیجه ممکن بود که در تشریع نسبت خطاء، زیادت و یا نقصان داده می­شد و این غیر ممکن است، مگر فراموش نشود که عصمت انبیاء از زمان نبی شدن و رسول شدن شان توسط ارسال وحی آغاز می­یابد، اما قبل از نبوت و رسالت آنچه بر دیگران جایز است بر آنان نیز جایز است، چون عصمت مختص به نبوت و رسالت است.

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

﴿وَوَجَدَكَ ضَالّاً فَهَدَى﴾ [ضحى: 7]

ترجمه: و تو را سر گشته و حیران(در میان شرک بت پرستان و یهودیان و مسیحیان، کفر کافران، ظلم و زور قلدران و کشتار قبائل به فرمان جاهلان) نیافت و (در پرتوِ وحی آسمانی به یکتاپرستی یزدانی) رهنمودت کرد؟

و فرموده است:

﴿نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ بِمَا أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ هَذَا الْقُرْآنَ وَإِن كُنتَ مِن قَبْلِهِ لَمِنَ الْغَافِلِينَ﴾ [يوسف: 3]

ترجمه: ما از طریق وحی این قرآن، نیکوترین سرگذشت­ها را برای تو بازگو می­کنیم و (تو را بر آنها مطلع می­گردانیم) هرچند که پیشتر از زمرۀ بی خبران (از احوال گذشتگان) بوده­ ای.

و گفته است:

﴿مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ﴾ [شورى: 52]

ترجمه: (پیش از وحی) تو نمی­دانستی کتاب چیست و ایمان  کدام است.

نویسنده: فارس الفارس

عضو دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه عراق

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: محمد مزمل

ادامه مطلب...

خون مسلمان، باحرمت‌تر از کعبه است تنها خلافت انتقام این خون را خواهد گرفت!

 • نشر شده در سیاسی

«عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ قَالَ: رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَطُوفُ بِالْكَعْبَةِ وَيَقُولُ: «مَا أَطْيَبَكِ وَأَطْيَبَ رِيحَكِ، مَا أَعْظَمَكِ وَأَعْظَمَ حُرْمَتَكِ، وَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَحُرْمَةُ الْمُؤْمِنِ أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ حُرْمَةً مِنْكِ؛ مَالِهِ وَدَمِهِ وَأَنْ نَظُنَّ بِهِ إِلَّا خَيْراً» (رواه ابن ماجه)

ترجمه: عبد الله ابن عمر (رضی الله عنه) روایت می‌کند که وی رسول الله صلی الله علیه وسلم را در حال طواف نمودن در کعبه دید که رسول مبارک می‌فرمودند: «اي‌ كعبه‌! چقدر پاک ‌هستی و چقدر بويت‌ پاكيزه‌ و معطر است‌، چقدر با عظمت‌ هستی و ‌چقدر حرمت‌ و احترامت بزرگ‌ است،‌ اما سوگند به‌ ذاتی‌كه‌ جان‌ محمد در دست‌ اوست‌، همانا حرمت‌ مؤمن‌ نزد الله(سبحانه‌و‌تعالی) از حرمت‌ و احترام‌ تو بزرگ‌تر است‌[حرمت‌]؛ مال‌ وی و [حرمت‌] خون‌ وی و اين‌كه‌ در حق‌ وی جز گمان[ظن] خير برده‌ نشود».

- رژیم حسینه با کشتار و گلوله‌های بی‌رحم، مدام حرمت خون مسلمانان را نقض کرده است.

- رژیم حسینه مردم را با آهن و آتش هر زمانی‌که آنان خواسته‌ای را یا بخاطر حقوق‌شان یا ایمان‌شان در رابطه به کشتار دسته‌جمعی "ساپلا چتار" و سرکوب وحشیانه در جریان جنبش "ایمنی راه"، مطرح نمودند، سرکوب نموده است.

- نقض حرمت مساجد و رفتار وحشیانه رژیم حسینه با مسلمانان تنها با [اعمال و رفتار] قصاب مودی و نهاد یهودی غاصب قابل مقایسه است.

• تنها خلافت قریب الوقوع این حکمرانان را به مجازات می‌کشاند و انتقام خون شهدا را خواهد گرفت؛ فلهذا، برای حرکت و دعوتی متحد شوید تا خلافت را تحت قیادت صادق حزب التحریر تأسیس نماید.

• ای نیروهای مخلص نظامی! طریقه‌ای که رژیم حسینه بخاطر سرکوب مردم با آهن و آتش به پیش می‌برد، مسئولیت شماست که بلافاصه جلو ظلم و استبداد او را بگیرید. در کنار مردم باستید و به حزب التحریر نصرت (حمایت مادی)‌ بدهید تا این رژیم را ریشه‌کن نماید و خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت را مجدداً احیا نماید.

حزب التحریر-ولایه بنگله‌دیش

مترجم: داکتر زکریا

ادامه مطلب...

حاکمان تونس از ذکر نام الله‌سبحانه‌وتعالی در مساجد جلوگیری می‌کنند و مردم را گرسنه نگه‌می‌دارند! ﴿قَاتَلَهُمُ اللهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ﴾ [منافقون: 4]؛ الله بكشدشان تا كجا از حقيقت انحراف يافته‏ اند. Featured

 • نشر شده در تونس

(ترجمه)

حکام تونس در تجاوز و جسارت خود نسبت به دین الله و در تنگنا قرار دادن معیشت مردم به سطح بالایی رسیده اند. آن‌ها جرئت کردند ماه رمضان را که دومین رکن مهم در اسلام است، با یک تصمیم توهین‌آمیز، قانون منع رفت و آمد، که به طور ناخودآگاه مسلمانان را از اقامه نماز مغرب، عشا، تراویح و فجر در مساجد باز می‌دارد، هدف قرار دهند. آن‌ها حلقه ضعیفی از کارگران کافه، رستورانت... را با قطع درامد روزمزد آن‌ها و گرسنه نگهداشتن‌شان هدف قرار داده و از سفره‌های مشترک افطاری برای فقرا و نیازمندان جلوگیری می‌کنند. پس، آیا بیماری همه‌گیر ویروس کرونا عذری برای مبارزه با مناسک و احکام بزرگ اسلامی شده است؟! از چه زمان این حاکمان به سلامتی مردم توجه پیدا کرده اند؛ در حالی‌که با سیاست‌های فاسدانه خود مردم را به کام گرسنگی کشانده اند؟! آیا سیاست‌های غلط و انتخابی آن‌ها دلیل اصلی شیوع ویروس کرونا نیست؟ !

چرا این دولتی‌که جان مردم را به لب رسانده، اعتراف نمی‌کند که افزایش همه‌گیر در طی ماه‌های ژانویه/جنوری و فوریه/فبروری به دلیل جشن‌های سال نو بوده است؟ چرا تأیید نمی‌کند که موج سوم به دلیل تظاهراتی بود که احزاب درگیر بر سر قدرت بر خیابان‌ها ریخته بودند؟ آیا واقعاً مسجد روندگان و کسانی‌که با زندگی بخور و نمیر دسته‌وپنجه نرم می‌کنند، دلیل شیوع همه‌گیر ویروس کرونا هستند؟!

حاضران در مساجد به طور واقعی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعهد بهداشتی را پیروی کرده اند و این تأیید می‌کند که تصامیم اجباری دولت قبل از ماه مبارک رمضان به هدف جلوگیری مسلمانان از انجام مناسک اسلامی است. در کنار این، آن‌ها نمی‌گذارند که مردم بخاطر هزینه مخارج زندگی شان به کار و بار خود ادامه دهند. دولت به جای ادعای روش‌های پیشگیری، افزایش آزمایشات، جداسازی بیماران و تهیه رخت‌خواب‌های کافی برای مساعدت با بیماران، با هدف قرار دادن مناسک اسلام و گروه‌های آسیب‌پذیر در جامعه، بی‌کفایتی خود را می‌پوشاند.

روی این ملحوظ، حزب التحریر - ولایه تونس، حکام تونس را از خشم الله منتقم و جبار هشدار می‌دهد:

﴿وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا أُولَئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ أَنْ يَدْخُلُوهَا إِلَّا خَائِفِينَ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآَخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيم﴾ [بقره: 114]

ترجمه: کیست ستمکارتر از آن کس که از بردن نام الله در مساجد او جلوگیری کرد و سعی در ویرانی آن‌ها نمود؟! شایسته نیست آنان، جز با ترس و وحشت، وارد این کانون‌های عبادت شوند. بهره آن‌ها در دنیا فقط رسوایی است و در سرای دیگر، عذاب عظیم الهی!

امت اسلامی باید هوشیار و مراقب مناسک اسلامی خود باشند و اقداماتی را که جهت پیشگیری شیوع این بیماری انجام می‌شود و کسانی‌که این امر را بهانه‌ای برای توطئه علیه دین او قرار می‌دهند، تشخیص دهند. چون روزه گرفتن ماه رمضان و رعایت مناسک آن از یکی از پنج رکن اساسی اسلام به شمار می‌رود؛ پس سکوت در خصوص هدف قرار دادن مناسک آن مجاز نیست. این وظیفه هر مسلمان است که در برابر این قوانین ناعادلانه قیام کند، بپا خیزد و از دین خود دفاع کند و نسبت به آن‌چه که مقدسات پروردگار را  هدف قرار می‌دهد، خشم‌گین شود:

﴿ذَٰلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ[حج:  32]

ترجمه: این است سخن حق و هرکس شعائر دین الله را بزرگ و محترم دارد این از صفت دل‌های باتقواست.

الله‌ سبحانه‌وتعالی می‌فرماید:

﴿ يُرِيدُونَ أَنْ يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلا أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ﴾ [توبه: 32]

ترجمه: مى‏خواهند نور الله را با دهان خود خاموش كنند و حال آن‌كه گرچه كافران را ناخوش افتد الله نور خود را كامل خواهد گردانيد.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه تونس

مترجم: ارسلان مبارز

ادامه مطلب...

کجاستند اهل قدرتی‌که مردم را از چنگ رژیم وحشی حسینه نجات دهند؟! Featured

(ترجمه)

زمانی‌که مردم مسلمان بنگله‌دیش پای از ترس و بیم به فراتر گذاشتند و علیه ظلم بی‌پایان رژیم حسینه و فعالیت‌های ضداسلامی و ضددولتی‌اش دست به یک سلسله تظاهرات زدند تا وجیبه فردی و ایمانی‌شان را ادا کنند، حسینه به ظلم بی‌پیشینه‌ای متوسل شد تا خود را خائن‌ترین حاکم بنگالی طی هزارسال قبل بسازد. قبلاً دیدیم که چگونه این رژیم با آتش گشودن بر مسلمانانی‌که با آمدن نریندرا مودی قصاب تظاهرات کرده‌بودند، دستانش را به خون‌ برادران بی‌شمار ما آلوده کرد. بناءً ناگهان در سرتاسر کشور قرنطینه اعلام کردند تا این‌که تظاهرات مردم را فرونشانند و بدین‌گونه زنده‌گی مردم را در معرض خطر قرار دادند. درحالی‌که مردم مناطق مختلف خواهان بازگشایی استند تا بتوانند امرار معیشت کنند. هنگامی‌که مردم به روز دو شنبه مصادف به ۵ اپریل/آوریل ۲۰۲۱م در سالتا در یکی از ولسوالی‌ها/شهرستان‌ها به‌نام فریدپور به‌خاطر قرنظینه تظاهرات می‌کردند، نیروهای پولیس بالای مظاهره‌کننده‌گان آتشی گشودند که منجر به جراحت و قتل تعداد نامعلومی شد. تنها در بازار نو، ۳۵۰۰ دوسیه/پرونده علیه تجار و سوداگران به ثبت رسیده‌است و مردمی‌که در مناطق مختلف داکا دست به تظاهرات زده بودند، به گونۀ وحشیانه‌ای توسط پولیس و اعضای حزب حاکم سرکوب شدند. رژیم مستبد حسینه با گزارش‌رسانی مکارانه تلاش دارد تا بر تظاهرات صلح‌آمیز مردم توسط دروغ‌هایی هم‌چون "حمله به قومندانی/کلانتری و تأسیسات دولتی" یا "شلیک پولیس برای دفاع شخصی" پرده بیندازد، چنان‌چه مردم نیز این ادعاها را با شدیدترین الفاظ رد کردند.

مردم اتفاق نظر دارند که رژیم مستبد حسینه تاکنون علی‌رغم نارضایتی و تظاهرات گسترده فقط به خاطر حمایت امپریالیست‌های کافر و مشرک و چند جنایت‌کار موجود در صف نیروهای امنیتی در اریکۀ قدرت مانده‌است؛ چیزی‌که حسینه نیز بارها صراحتاً به آن اعتراف کرده‌است. اما آن‌چه مردم را به حیرات می‌افگند و پاسخی‌که آن‌ها در جستجویش استند، اینست که چگونه فرزندان امت مسلمه‌یی‌که در صفوف نیروهای امنیتی قرار دارند، بالای مردم خودشان شلیک می‌کنند؟! آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا هیچ افسر مخلصی در صفوف این نیروهای وجود دارد که از دستور ناعادلانه حسینه سرباز زند؟! آنان می‌خواهند بپرسند که چطور ممکن است این افسران نظامی مخلص بعد از این همه جنایات بی‌سابقۀ رژیم حسینه علیه مسلمانان و اسلام خاموشی اختیار کنند؟ چه چیز آن‌ها را از دفاع مسلمین و اسلام و گرفتن دست ظلم و استبداد حسینه باز می‌دارد؟ آیا دل‌داده‌گی‌شان به‌خاطر امتعۀ بیهودۀ این دنیا آن‌ها را تا حدی بی‌وجدان کرده‌است که دفاع از مردم را به فراموشی سپرده‌اند؟ آیا آن‌ها فراموش کرده‌اند که اگر دست ظالمی مثل حسینه را نگیرند، مورد غضب الله سبحانه وتعالی قرار خواهند گرفت و او سبحانه وتعالی ایشان را به‌خاطر این گناه‌شان در آخرت مواخذه خواهد کرد، زیرا آنان تنها کسانی اند که قدرت مادی مماننعت از ظلم حسینه را در دست دارند؟ الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا هَذِهِ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلاَّ لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدَّارَ الآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ﴾ (العنکبوت: ۶۴)

ترجمه: این زندگی دنیا چیزی جز سرگرمی و بازی نیست و زندگی واقعی سرای آخرت است، اگر می‌دانستند!

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-بنگله‌دیش

مترجم: دانیال نور

ادامه مطلب...

آمادگی برای ماه رمضان در سایه دولت خلافت و دولت‌های مزدور

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

الله سبحانه وتعالی فرموده است:

‏﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ﴾ [سوره بقره آیۀ 183]

ترجمه: ای كسانی‌كه ايمان آوردهايد! بر شما روزه واجب شده است، همان‌گونه كه بر كسانی‌كه پيش از شما بودهاند واجب بوده است، تا باشد كه پرهيزگار شويد!

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ، فَإِنْ غُبِّيَ عَلَيْكُمْ فَأَكْمِلُوا عِدَّةَ شَعْبَانَ ثَلاَثِينَ»

ترجمه: با دیدن آن (هلال ماه رمضان) روزه بگیرید و با دیدن آن (هلال ماه شوال) افطار کنید، اگر بر شما پوشیده شد، در این صورت ماه شعبان را سی روز تکمیل کنید.

امت اسلامی در ماه رمضان، که روزۀ آن را الله سبحانه وتعالی جهت رسیدن به تقوا فرض گردانیده است، شریعت اسلام طریقۀ ثبوت ماه را دیدن هلال ماه یا پایان سی روز شعبان قرار داده و هیچ توجهی به محاسبات نجومی یا مرزهای سیاسی نمی‌شود؛ آنچه ناراحت کننده است، این‌که حکام مزدور کار می‌کنند تا امت را در این روزها با قراردادن مرزهای سیاسی یا محاسبات نجومی به عنوان تعیین کنندۀ ثبوت ماه، در روزه و افطار رمضان متفرق سازند تا در نتیجه این کار سبب تفرقه میان امت گردد. این امر مستلزم وجود یک رهبری سیاسی واحد برای امت است، از آخرین تا دورترین نقطۀ آن، تا بر این پراکندگی در همه زمینه‌های زندگی پایان ببخشد، از جمله ادای این شعیرۀ بزرگ که جلوه‌ای از وحدت مسلمانان است. اگر امت یک رهبری سیاسی واحد می‌داشت که در وجود یک خلیفه تمثیل می‌گردید، ما این اختلاف را که این روزها شاهد آن هستیم، نداشتیم. خلافت با اعلام آغاز روزه توسط خلیفه، دیدن شرعی ماه را تأیید می‌کرد، پس همه امت از آخرین تا دورترین نقطه روزه می‌گرفتند و وقتی ماه شوال ثابت می‌شد، خلیفه افطار روزه را اعلام می‌کرد و همه امت افطار می‌کردند.

امروزه، امت در حالی ماه رمضان را می‌یابد که در آغاز روزه گرفتن اختلاف دارد و به دلیل گرانی و ضعف خدمات از جمله ساعت‌ها قطع برق و آب در سودان در طول روز و کمبود مواد سوخت، شرایط سخت اقتصادی و معیشتی او را فراگرفته است. گابریل ابراهیم وزیر مالیۀ/دارایی سودان روز پنجشنبه 4/8/2021 به الجزیره مباشر گفت: «ما مجبور به اقدامات اقتصادی دردناکی هستیم که بر اساس کمک‌های بیرونی صورت می‌گیرد و ما اختیاری در آن نداریم.» این بدان معناست که اقدامات اقتصادی سخت و دردناکی در روزهای آینده با اشاره به افزایش قیمت مواد سوخت و هزینه‌های ناشی از آن وجود خواهد داشت، این مسئولیت سنگینی را بر دوش فرد شکست‌خورده می‌گذارد؛ در حالی‌که او قبلاً توسط فقر خرد شده است...  اما در روزهای خلافت عثمانی، پانزده روز قبل از شروع ماه رمضان، سلطان عثمانی سندی را منتشر می‌کرد که شامل لیستی از برخی موارد بود که باید در طول روزهای ماه رعایت می‌شد از آن جمله:

1- جلوگیری از خوردن غذا یا نوشیدنی در جاده‌ها قبل از غروب آفتاب؛

2- یک نهاد نظارت بر قیمت بازار تشکیل می‌شد؛

3- ده روز قبل از آمدن ماه، تنظیم اوقات، خودداری از خوردن و نوشیدن در جریان ماه برای رئیس ارشد ستاره شناسان در قصر سلطانی سپرده می‌شد.

فضای ماه رمضان در روزهای خلافت عثمانی نیز با سخاوت مطلق مشخص می‌گردید. همانطور که دروازه‌های کاخ‌ها از زمان غروب آفتاب به روی مردم باز می‌ماند، هرکسی از مسلمانان که می‌خواست افطاری بخورد و هم‌چنان غیرمسلمانان داخل می‌شد، زیرا عثمانی‌ها معتقد بودند که تعداد فقرا در سفرۀ افطاری باعث افزایش برکت سفره و سخاوت صاحب افطاری می‌شود، سپس بعد از صرف افطاری به آن‌ها هدیه‌ای داده می شد تا دعوت را بپذیرند  که بر آن نوشته بود: "جایزه دندان‌ها". دورینا شرق‌شناس انگلیسی، می‌گوید: «در ماه رمضان، متوجه می‌شدیم که ترک‌ها تمام روز را روزه می‌گیرند و تمام شب را محفل می‌گیرند و افراد طبقۀ ثروتمند باید دروازه‌های خود را در طول ماه باز می‌کردند تا هرکسی‌که نیاز به مهمان‌نوازی دارد، از غروب آفتاب تا طلوع صبح روز جدید غذا دهند.» هنگامی‌که خلافت عثمانی وارد ماه رمضان می‌گردید، حقوق کارمندان و کارگران را افزایش می‌داد و بخشش‌ها برای عموم مردم برای تأمین نیازهای ماه روزه زیاد می‌گردید.

این بود حالتی‌که مسلمانان در سایۀ خلافت داشتند، چنان‌که خیر آن تمام مردم را جهت رعایت امورشان فرا می‌گرفت، بر ادای شعایر، معاش و طعام‌شان آنان را کمک می‌کرد. اما امروزه امت به عنوان یتیمانی هستند که در روزۀ شان پراکنده، در زندگی شان با مشقت و برای تأمین معاش و نیازهای شان با قیمت‌های بالا و درآمد محدود به سر می‌برند. پس امت امروز بسیار نیازمند است تا در این ماه بزرگ برای ازسرگیری زندگی اسلامی با تأسیس خلافت راشده بر منهج نبوت تلاش جدی نماید؛ دولت خیر و مراقبت. رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند:

«الصِّيَامُ جُنَّةٌ»

ترجمه: روزه سپر است.

هم‌چنین پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند:

«إِنَّمَا الْإِمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ، وَيُتَّقَى بِهِ»

ترجمه: امام سپر است که پشت سر او جنگیده می شود و به او پناه برده می شود.

نویسنده: عبد الله حسين

تنظیم کنندۀ کمیتۀ ارتباطات مرکزی حزب التحریر-ولایه سودان

برای رادیوی دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: احمد صادق امین

ادامه مطلب...

جیوپولیتیک تازۀ تغییر اقلیم؛ استفادۀ جان کری از منابع بنگله‌دیش برای راهبرد هندو – پسفیک امریکا

(ترجمه)

دیدار جان کری، فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهوری امریکا برای اقلیم، از بنگله‌دیش در روشنایی جیوپولیتیک جدید تغییرات اقلیمی دولت بایدن از اهمیت بالایی برخوردار است. امریکا واضحاً نقشه دارد با قرار دادن تغییرات اقلیمی در مرکز سیاست خارجی و دیپلوماسی‌اش، یک تغییر بزرگ در نقش خود در جهان ایجاد کند. این سیاست "تغییرات اقلیمی" روش جدید ادارۀ بایدن به‌خاطر استفاده از بنگله‌دیش برای پیش‌برد اهداف کلیدیی است که در راهبردهای قبلی هندو – پسفیک امریکا در دوران اداره‌های رؤسای جمهور پیش از ترامپ، یعنی اوباما و بوش به اجرا درآمده‌بود. واضح است که سیاست خارجی امریکا از یک اداره تا ادارۀ دیگر هرگز تغییر نمی‌کند، تنها شیوه‌ها و وسایلی قابل تغییر است که رؤسای جمهور مختلف برای پیاده‌سازی‌شان در پیش می‌گیرند. این سیاست جیوپولیتیک تازه با مقرر کردن جان کری من‌حیث فرستادۀ اقلیمی به‌خوبی فهمیده شده‌است، شخصی‌که هم‌اکنون در شورای امنیت ملی، دیوان اصلی مشاوران رئیس جمهوری امریکا و مقامات کابینۀ شورای امنیت و سیاست خارجی نیز حضور دارد.

امریکا مدام از بنگله‌دیش منحیث یک مهرۀ پیاده در راهبرد هندو – پسفیک‌اش برای تقویت هند در منطقه به‌منظور بند کردن نفوذ چین استفاده کرده‌است، ولی اکنون با مشاهدۀ بیش از پیش مداخلات امریکا در این منطقه با لباس کنترول تغییرات اقلیمی، این موضوع عمیقاً نگران کننده به نظر می‌رسد. امریکا از منابع کلیدی و نظامی بنگله‌دیش تنها به‌عنوان سوخت برای خدمت به منافع خود و هند استفاده می‌کند، همان‌گونه که از پاکستان نیز برای مساعدت و کمک به دولت هندو استفاده کرده‌است. بناءً دیدار پنج‌روزۀ پیش‌روی م. م. ناراوان، رئیس ستاد ارتش دولت هندو از بنگله‌دیش تحت عنوان ارتقای پیوندهای دفاعی نیز بایستی از همین عینک دیده شود. برعلاوه، این کشور زیر نام ظرفیت‌سازی و انکشاف زیربنایی برای کنترول بحران تغییرات اقلیمی، شدیداً در "دام قرضه/وام اقلیمی" استعمارگران خواهد افتاد. این دام‌اندازی اقتصادی نیز به‌خاطر ایجاد فعالان طرف‌دار امریکا در بنگله‌دیش است. «فعالان بنگله‌دیشی به کری: ایالات متحده باید مسؤولیت اخلاقی بزرگ‌تری را برای تأثیر گرمایش جهانی بپذیرد.» (منبع: دیلی استار، ۸ اپریل/آوریل ۲۰۲۱ م)

مردم بنلگه‌دیش باید بدانند که امریکای استعمارگر هیچ‌گاه به فکر تندرستی و خوشبختی مسلمانان و بشریت نیست. امریکا پیش از این به‌خاطر منافع استعماری و جیوپولیتیک‌اش از امضاء و تصویب پروتوکول کایوتو منصرف شد و سپس خود را از دیگر ابتکارات تغییرات اقلیمی نیز کنار کشید. بناءً این جدیت ناگهانی امریکا معنایی ندارد جز این‌که می‌خواهد از منابع‌مان به‌خاطر تطبیق برنامه‌های کینه‌توزانه‌اش برای حصول منافعی استفاده کند که در لباس بحران تغییرات اقلیمی پنهان کرده‌است. اکنون مسلمانان بنگله‌دیش باید موقف‌شان را برای بازآوردن خلافت راشده بر منهج نبوت از طریق براندازی این حکام خائن و ریشه‌کن کردن هژمونی غرب در سرزمین‌های‌مان روشن کنند. مسلمانان بنگله‌دیش می‌خواهند بدانند که نظامیان مخلص بنگله‌دیش به چه وقت باید چنین حقیرانه در کنار کفار بایستند، حال‌آن‌که می‌بینند ایشان از هیچ تلاشی برای کشتن مسلمانان و غارت اموال‌شان دریغ نمی‌کنند؟! آنان چگونه می‌توانند نزد چنین حکام خائنی عزت و احترام بیابند که ایشان را به مانند گوسفندانی‌که به قصاب‌شان تسلیم می‌دهند، تسلیم برنامه‌های مشرکین کافر می‌کنند؟ آیا آنان چنین مغرور دنیا شده‌اند که کشتار برادران‌شان و خانواده‌های آنان را در پیل‌خانه فراموش کرده‌اند؟ این افسران مخلص باید به یاد بیاورند که ایشان فرزندان خالد بن ولید و صلاح الدین استند، و باید بدانند که شدیداً خسران خواهند کرد؛ اگر به این حکام اجازه دهند آنان را توسط چند لحظۀ کوتاه آرامش و خوشی این دنیا اغوا کنند و وظیفۀ حیاتی‌شان برای تأسیس نظام رب‌مان، یعنی خلافت را بر روی زمین از یاد ببرند.

ای افسران مخلص! الله سبحانه وتعالی با اعطای قدرت حقیقی برای‌تان و قرار دادن شما من‌حیث انصار و حواریون این عصر دین‌اش مورد مرحمت خود قرار داده‌است. پس با حمایت از حاکمیت این دست‌نشانده‌های خائن، که هیچ درنگی در تطبیق برنامه‌های مخرب امریکا برای آسیب رساندن امت به‌خرج نمی‌دهند، فرصت‌ها و آخرت‌تان را از بین نبرید.

﴿فَلَمَّا أَحَسَّ عِيسَى مِنْهُمْ الْكُفْرَ قَالَ مَنْ أَنْصَارِي إِلَى اللَّهِ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ أَنْصَارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ﴾ (آل عمران: ۵۲)

ترجمه: هنگامی‌که عیسی (علیه السلام) از آنان احساس کفر (و مخالفت) کرد گفت: «کیست که یاور من به‌سوی الله (سبحانه و تعالی) گردد؟» حواریان گفتند: «ما یاوران الله (سبحانه و تعالی) استیم، به الله (سبحانه و تعالی) ایمان آوردیم و تو (نیز) گواه باش که ما اسلام آوردیم.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر – ولایه بنگله‌دیش

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

حزب‌التحریر چراغ هدایت را حمل می‌کند؛ در حالی‌که مقامات روسیه آن‌ها را مورد ظلم و شکنجه قرار می‌دهند، چنین رفتار "فاشیزم و ناسیزم" را یادآوری می‌کند! Featured

(ترجمه)

از شروع سال 2021م جزئیات تمام انواع شکنجه‌های که در داخل مراکز زندان‌های فدرال روسیه (FSIN) صورت گرفته برای عام مردم افشأ گردید. به تاریخ 23/02/2021، شبکه تلوزیون نووایا گزیتا، نوار ویدیویی طویل از ظلم و شکنجه را به نشر سپارید. این ویدیو حالت دو زندانی در زندان یاروسلوی را در سال 2017 نشان می‌داد که یکی آن مسلمان و دیگری آن عیسوی مذهب بود.

در یکی از ویدیو‌ها یک زندانی را به جبر و اکراه کاملاً برهنه ساخته و در زمین خوابانیده بودند و دو پاهش را کش می‌نمودند؛ در حالی‌که تعداد زیاد افسران پولیس حاضر و آن را تماشا می‌کردند. در میان آن افسران، پولیسِ خانمی موجود بود که وسیلۀ انبساط دهنده مقعد (Anal Expander) را در دست داشت و بالای آن زندانی استفاده می‌کرد. هنگامی‌که زندانی خواست تا از چنین عمل غیر‌اخلاقی ممانعت کند، آن‌ها وی را به روی میز خوابانیدند و دسته‌جمعی با چوب لت و کوب نمودند. خبر نگاران گفته اند که این زندانی به علت خون‌ریزی شدید داخلی در شفاخانه جان داد.

ویدیوی دومی نشان می‌دهد که به تعداد 15 افسر پولیس، به نوبت یکی از زندانی‌های مسلمان را که مدت توقیف‌اش تکمیل و قرار بود که از زندان رها گردد را به طور وحشیانه لت و کوب می‌نمایند. این ویدیو‌ها واضحاً نشان می‌دهد که چگونه زندانی‌های مظلوم، ظلم و شکنجۀ ‌طاقت‌فرسا را متحمل می‌شوند. در ویدیو معلوم می‌شود که دلیل شکنجه شدن زندانی‌ها اظهار خشم آن‌ها در برابر رفتار نامناسب مامورین زندان و در زمین زدن وسایل آن‌ها می‌باشد که در میان آن وسایل نسخۀ از قرآن کریم نیز موجود بود. خوش‌بختانه که وی بعد از شکنجه، زنده می‌ماند، اما بعد از رها شدنش دو هفته را در شفاخانه سپری می‌کند.

‌هم‌چنان از جملۀ جنایات و شکنجه‌های زندانی‌ها در مراکز زندان‌های فدرال روسیه؛ کشتن زندانی‌ها توسط زندانی‌های که با مقامات زندان همکار و هم‌دست اند، می‌باشد که به نام "Activists" مسمی اند. سایت پروژه حقوق بشر "The Gulagu.net" مستندی را در مورد شکنجه و تجاوز‌جنسی در زندان ارکوتسک به نشر سپرد که همین "Activists"‌ها به خواست مامورین امنیتی از زندانی‌های دیگر اعتراف‌نامه گرفتند.

ما نمی‌خواهیم لیست تمام حقایقی‌که در مورد شکنجه‌های وحشیانه زندانی‌ها در مراکز زندان‌های فدرال روسیه که در سایت "The Gulagu.net" به نشر رسیده را باز گو کنیم. تنها می‌خواهیم سخنان رئیس زندان فدرال روسیه "Aleksandr Kalashnikov" را که به تاریخ 25/02/2021 در جلسۀ کمیسیون فدرال در مورد نتایج تحقیقات‌اش در اداره زندان ارکوتسک را یادآوری نمائیم. 41 زندانی در ارتباط با شکنجه زندانی‌های دیگر و 47 زندای به حیث تجاوز‌گران جنسی "Activists" شناسایی گردیدند. ‌هم‌چنان رسماً ثابت شده است که سه زندانی متجاوز‌جنسی به مرض HIV و AIDS مبتلا شده اند.

ما سابقۀ مذهبی زندانی‌های که در مراکز خدماتی زندان ارکوتسک روسیه مورد شکنجه قرار گرفتند را نمی‌دانیم؛ اما این حقایق در مورد رفتار غیر‌انسانی با زندانی‌ها در روسیه را که از شروع همین سال به نشر رسید، اصلیت و واقعیت جنایات در سراسر روسیه را نشان می‌دهد. اگر دیدیم که مسلمانان در روسیه بدون حکم قانونی محاکمه می‌شوند و در زندان‌های انفرادی تحت شرایط دشوار و ‌طاقت‌فرسا قرار می‌گیرند؛ بدان معنی‌ست که مسلمانان که به اتهام‌های پوچ و بی‌معنی مانند تروریزم و افراط‌گرایی دستگیر می‌شوند با شرایط و حالات دشوار روبرو می‌گردند. برعلاوۀ شکنجه و اذیت بی‌رحمانۀ زندانی‌های مسلمان و گشنه نگهداشتن آن‌ها برای مدت طولانی، گوشت خوک را برای آن‌ها می‌دهند تا بخورند.

مرکز یادآوری دفاع از حقوق بشر گزارشی را در ویب سایت‌اش به نشر رساند که شامل لیست 297 زندان سیاسی بود. این گزارش نشان می‌دهد که مشخصاً نام‌های اکثریت این لیست شامل مسلمانان می‌باشد. در این گزارش آمده است که بر علاوۀ دیگر مسلمانان مانند افراد جماعت تبلیغ، پیروان سعید نورسی، تعداد بیش‌تر زندانی‌ها به تعداد (191) اعضای حزب‌التحریر بودند و نیز بیان شده است که این لیست ناتکمیل می‌باشد. این اسامی تنها مربوط زندانی‌های می‌شود که قضیه آن‌ها در حال بررسی و تفتیش قرار دارند؛ اما آمار افراد کشته شده‌ای را که مرکز یاد آوری دفاع از حقوق بشر دریافت نموده سه یا چهار مرتبه بیشتر است، ولی اسامی آن‌ها درج لیست نگردید؛ زیرا معلومات قضیه آن‌ها تا حال نرسیده و یا به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است. این مرکز خاطر نشان می‌سازد که این تنها آمار است که قادر به دریافت آن شده است.

این گزارش تائید می‌کند که چند سال قبل کسانی‌که در روسیه عضویت حزب‌التحریر را داشتند، بدون کدام اساس قانونی متهم به تروریست بودن، گردیدند. اتهامات علیه آن‌ها به بهانۀ عضویت در حزب تروریستی وضع گردید و بر اساس فیصله کود جزایی روسیه تحت اتهام شرکت در فعالیت‌های احزاب افراطی به مدت سه سال محکوم به زندان گردیدند.

این گزارش در ادامه می‌افزاید که با محدود و مقید نمودن قوانین؛ برعلاوۀ رفتار نادرست بر اساس قانون، امروز دستگیری‌ها بر اساس قانون جدیدِ "سازماندهی فعالیت‌های حزب افراطی و شرکت در فعالیت‌های این حزب" صورت می‌گیرد که ممکن است به مجازات حبس ابد منتج گردد. مدت تحمیل شدۀ حبس توسط محکمه به 24 سال زندان نیز تمدید گردیده است. 

این واضح است که قوانین یک کشور نسبت به کشور دیگری فرق می‌کند؛ ‌هم‌چنان یک قانون از قانون دیگر متمایز می‌باشد، اما اتهامات غیر قانونی در قوانین مختلف میان ملت‌ها موضوع قابل بحث نیست، لذا؛ شرح موضوعی‌که با قانون در تضاد باشد، برخلاف دلایل عقلی می‌باشد. به همین ترتیب اتهام انجام اعمال تروریستی توسط حزب‌التحریر این حقیقت را کاملاً معکوس می‌سازد. مردم در مناطق دور و نزدیک شهادت می‌دهند که حزب‌التحریر طریقۀ دعوت‌اش را بر اساس فکر، بحث و دلایل عقلی استوار نموده است و اجازه نمی‌دهد که اعضای حزب از این طریقه انحراف نمایند. مبارزه سیاسی، فرهنگی و فکری حزب‌التحریر در میان مردم جهان، گواه بر این مدعا‌ست. با وجود این حقایق، اعضای حزب‌التحریر تا هنوز بر اساس قضایای بی‌اساس و دروغین دستگیر می‌شوند.

با شدید شدن قوانین، اکثریت دستگیری‌های اعضای حزب‌التحریر در شهر‌های تاتارستان، بشکورتستان، مسکو، سنت پیتربورگ، چیلیابینسک، تیامن و شهر‌های دیگر صورت گرفت. بعد از‌اشغال شهر کریمیه این حالت دامن‌گیر مسلمانان این شهر نیز گردید. نیرو‌های امنیتی نه تنها از ممانعت محکمه برای صادر نمودن حکم زندان با شرایط  دشوار علیه مسلمانان منع نشده اند، بلکه به دستگیر نمودن بی‌اساس و دروغین حتی در مناطق که حکم زندان آن‌ها تکمیل شده است را شروع کرده اند. موارد ذیل بعضی از این حقایق تلخ را برملا می‌سازد:

میرزاپاروت میرزاشریبوف به خاطر داشتن عضویت حزب‌التحریر محکوم به 5 سال زندان در زندان سنت بورگ شده بود. وقتی‌که به تاریخ 21/03/2019 وارد این زندان گردید، توسط گروه "Activists" به طور وحشیانه مورد لت و کوب قرار گرفت. هنگامی‌که وارد اتاق اعدام FSIN گردید، یک مامور چاقو را بر گلوهش گذاشت و با کارمند دیگری شروع به پرسیدن سوالات در مورد حزب‌التحریر نمودند. وی تأکید نمود که مبارزۀ حزب‌التحریر فکری‌ست و کار مادی انجام نمی‌دهد؛ ولی قضیه‌اش جعل می‌گردد و مطابق به مادۀ 205، بند 2 بخش 1 قانون جزا متهم به اعمال تروریستی می‌گردد، سپس بعد از سپری نمودن 5 سال زندان، دوباره برای مدت سه سال زندانی می‌گردد که باید دو سال را در سلول انفرادی و یک سال دیگر را در زندان عمومی امنیت سپری نماید.

گالولین رینات ساکنِ شهر چلیابینسک به خاطر عضویت در حزب‌التحریر محکوم به 5 سال زندان در زندام عمومی امنیت گردید. در همان روزی‌که رها می‌گردید، حکم جعلیِ دیگری علیه وی صورت گرفت. وی برای بار دوم دستگیر و از ترک زندان ممانعت شد و برای تحقیقات روانه گردید. به تاریخ 17/08/2017 مطابق بر ماده 205، بند 5، قسمت 2 تحت عنوان "شرکت در فعالیت‌های تروریستی سازمان" دوباره محکوم به 8 سال زندان در زندان عمومی امنیت گردید. این در حالی‌ست که واقعیت حزب‌التحریر مانند آفتاب واضح و روشن است که حزب تروریستی نبوده و در مورد‌اش چنین قضاوت نا عادلانه‌ست.

رحمان حاجیف ذکرالله به خاطرعضویت در حزب‌التحریر محکوم بر 7 سال زندان در شهر مسکو گردید. بعد از اتمام دوران حبس‌اش، برای بار دوم به بهانۀ دفاع و حمایت از افکار حزب‌التحریر در میان زندانی‌ها، به تاریخ 13/12/2018 مطابق بر مادۀ 205، بند 5، بخش 2 قانون جزای فدرال روسیه محکوم به چهارده سال و شش ماه زندان گردید. وی بعد از سپری نمودن 7 سال زندان به اتهام فعالیت در حزب‌التحریر به همین اتهام به همین مدت دوباره زندانی می‌گردد.

به تاریخ 27/01/2021، تأئید گردید که قانون مشابه علیه ساکن شهر کازان به نام عثمانوف ذاکر جان صادر گردید. در سال 2017 مطابق بر ماده 205، بند 5، بخش 2 محکوم به 6 سال زندان گردید و در اکتوبر 2020 محکمه نظامی "First Eastern" مطابق بر ماده 205، بند 1، بخش 1 قانون "دعوت برای سازمان تروریستی" محکوم بر 9 سال زندان در زندان عمومی امنیت گردید و مطابق بر ماده 205، بند 2، بخش 1 قانون "تبرئه عمومی تروریزم" وی مجبور به سپری نمودن 5 سال زندان از 9 سال گردید.

عسغت حفیظوف در سال 2017 به 17 سال و 6 ماه زندان محکوم گردید. بر اساس ماده 205، بند 5، بخش 1 قانون جزای فعالیت‌های تروریستی سازمانی و مطابق بر ماده 282، بند 2، بخش 1 قانون جزای بنیاد‌گرایی وی متهم به فعالیت در سازمان تروریستی گردید. ‌هم‌چنان آن‌ها اتهام شرکت در فعالیت‌های تروریستی را مطابق ماده 205، بند 5، بخش 2 قانون جزایی و استخدام افراد به سازمان تروریستی را مطابق ماده 205، بند 1، بخش 1 قانون جزایی در قانون علاوه کردند.

قضیه جدید دیگر قضیه حمید ایغمبردیف عضو حزب‌التحریر است که از زندان بلگراد به زندان انفرادی شهر مسکو منتقل گردیده است و محکوم به 16 سال زندان می‌باشد. هرکدام این موارد، قضایای کاملاً ناعادلانه‌ است که نمی‌خواهند حقیقت رفتار غیر‌انسانی خویش با زندانی‌های مسلمان مخصوصاً با اعضای حزب‌التحریر را بیان کنند.

لیف پونومرف رئیس مدافع حقوق بشر روسیه می‌گوید که مشکل است تا اعمال وحشیانۀ این رژیم را تحمل کنیم. وی در سخنرانیِ که توسط مرکز یاد‌آوری بین‌المللی ترتیب شده بود چنین گفت: «اعضای حزب‌التحریر در راه‌اندازی اعمال  تروریستی نقش ندارند و چنین اعمال را انجام نداده اند. آن‌ها در هیچ محکمه متهم به انجام اعمال تروریستی نشده اند؛ ولی هرکدام آن‌ها تحت شرایط دشوار به 24 سال، 20 سال و 18 سال زندان محکوم گردیده اند. لذا باید از هرگوشۀ جهان در ارتباط به این قضیه صدا بلند نمائیم. محاکم به طور مسلسل صورت می‌گیرد و مردم بیش‌تر و بیش‌تر زندانی می‌شوند؛ حتی تعداد آن‌ها به صد‌ها تن رسیده است و بعضی آن‌ها برای بار دوم زندانی می‌گردند، از نظر من فاشیزم واقعی همین است.» الله سبحانه و‌تعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَنْ يُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ﴾ [بروج: 8[

ترجمه: آن‌ها هیچ ایرادی بر مؤمنان نداشتند، جز این که به الله عزیز و حمید ایمان آورده بودند.

حزب‌التحریر یک حزب تروریستی نیست و چنین اتهامات علیه آن جز دروغ‌های ملعون چیزی بیش نمی‌باشد که می‌توان به آسانی با بررسی و مطالعه تاریخ حزب‌التحریر و فعالیت‌های گسترده‌اش از زمان تأسیس آن در سال 1953 به حقیقت آن پی برد و چنین اتهامات را رد کرد.

ما از آقای لیف پونومرف و مرکز یاد‌آوری دفاع از حقوق بشر به خاطر علاقۀ آن‌ها به موضوع زندانی‌های سیاسی مسلمان و فعالیت آن‌ها در دفاع از قضایای کسانی‌که به خاطر حزب‌التحریر اعدام شدند، سپاس‌گزاری می‌نمائیم. ‌هم‌چنان از تمام سازمان‌های دیگرِ حقوق بشر، وکلا، مدافعین و فعالین حقوق بشر به خاطر علاقۀشان به مسایل زندانی‌های سیاسی مسلمانان تشکری می‌کنیم و تمام کسانی‌که در برابر زندانی‌های بی‌گناه مسلمان بی‌طرف نبوده اند و آن‌ها را یاری نمودند، نیز متشکر هستیم. از الله سبحانه و‌تعالی می‌خواهیم تا به زندانی‌های مسلمان و خانواده‌های آن‌ها صبر جمیل نصیب کند! بدون شک الله سبحانه و‌تعالی با صابرین است.

انجینیر صلاح‌الدین عضاضه

رئیس دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب التحریر

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

پاسخ مطبوعاتی

 • نشر شده در سودان

(ترجمه)

برادر محترم، رئیس روزنامۀ المواکب، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

ما در روزنامۀ شما؛ شماره 271 دوشنبه 23 شعبان 1442هـ.ق که مصادف با 5 آوریل 2021 م است مقاله‌ای را که توسط نویسنده عزالدین ساغیرون تحت عنوان "بر اساس منطق اسلام؛ سودان یک دولت اسلامی‌ست؟ چی مزخرفاتِ!!" نوشته شده بود را خواندیم که بالای اعلامیه مطبوعاتی حزب‌التحریر ولایه سودان تحت عنوان "توافق برحان و هیلو برای جدایی دین از دولت در واقع پالیسی امریکا بالای پروسه نام نهاد صلح است" تبصره نموده بود. درین تبصره بالای حزب‌التحریر-ولایه سودان حمله نموده و دولت را علیه آن تحریک نموده است؛ در حالی‌که مقاله فاقد معیار‌های مناسب نویسنده‌گی بوده که باید حق را از باطل جدا و به نشر و پخش حقیقت و عدالت می‌پرداخت، اما نویسنده در مقاله‌اش از کلمه "مزخرف" استفاده نموده است. به منظور جواب به رد دروغ‌ها و افترائاتی‌که در مقاله راجع به حزب‌التحریر-ولایه سودان موجود است، صمیمانه تقاضا می‌نمائیم تا جواب ذیل به آن مقاله را به نشر بسپارید.

یکم) حزب‌التحریر، حزب سیاسی است که از میان دکترین بزرگ امت اسلامی، از مفکوره ناب اسلامی سرچشمه می‌گیرد؛ نه از دولت ضعیف موجوده که نویسنده چنین نگاشته است. ضمناً هیچ گونه هراس از دولت سودان و کافرانی‌که پشت صحنه آن‌ را رهبری می‌کند، ندارد و چنین به نظر می‌رسد که نویسنده در رابطه به حزب‌التحریر فاقد معلومات کافی می‌باشد. هدفی را که حزب‌التحریر تعقیب می‌نماید، هدف هر مسلمان مخلص به دین و خالق‌اش می‌باشد، زیرا اسلام امر نموده است تا بر اساس آن امت واحد باشیم.

﴿إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ﴾ ]انبیا:92[

ترجمه: این (پیامبران بزرگ و پیروان شان) همه امّت واحدی بودند (پیرو یک هدف) و من پروردگار شما هستم. پس مرا پرستش کنید!

و پیامبر صلی الله علیه و‌سلم امر نموده است تا تحت سایۀ یک خلافت زنده‌گی کنیم:

«كَانَتْ بَنُو إِسْرَائِيلَ تَسُوسُهُمُ الْأَنْبِيَاءُ، كُلَّمَا هَلَكَ نَبِيٌّ خَلَفَهُ نَبِيٌّ، وَإِنَّهُ لَا نَبِيَّ بَعْدِي، وَسَتَكُونُ خُلَفَاءُ فَتَكْثُرُ»، قَالُوا: فَمَا تَأْمُرُنَا؟ قَالَ: «فُوا بِبَيْعَةِ الْأَوَّلِ، فَالْأَوَّلِ، وَأَعْطُوهُمْ حَقَّهُمْ، فَإِنَّ اللهَ سَائِلُهُمْ عَمَّا اسْتَرْعَاهُمْ» (مسلم)

ترجمه: امور بنی اسرائیل توسط انبیا سیاست می‌شد؛ وقتی یک نبی فوت می‌کرد، نبیِ دیگر نازل می‌شد. بعد از من نبیِ نخواهد آمد، مگر خلفاء. اصحاب از پیامبر صلی الله علیه و‌سلم پرسیدند که تکلیف ما چیست؟ پیامبر صلی الله علیه و‌سلم گفت که با هر کدام آن یکی پس از دیگری بیعت کنید و حق آن‌ها را اداء کنید، زیرا الله (سبحانه و‌تعالی) در مورد این مسؤلیت از آن‌ها سوال خواهد کرد.

و امر نموده است که زیر سایۀ ظلم دولت-ملت که توسط کافر استعمار‌گر بالای ما تحمیل شده و سرزمین‌های اسلامی را آلۀ دست خود ساخته و ثروت امت را به یغما می‌برد تا کفار استعمار‌گر در آسوده‌گی زنده‌گی کرده و مردم تحت سایۀ دولت-ملت به فقر و مشقت به سر برند. در حالی‌که ما با وجود ثروت هنگفت سودان در سطح زمین و در تحت آن در حالت مشقت بار زنده‌گی می‌کنیم و این بهترین ثبوت برای افشای پالیسی ظالمانۀ غرب است.

دوم) همان‌طوری‌که نویسنده گفته است، هیچ مفکورۀ ناب به جز از اسلام عزیز وجود ندارد که ملت‌ها را با نژاد و فرهنگ‌های مختلف واحد بسازد که اسلام ملت‌های مختلف را با فرهنگ اسلامی ذوب نمود. مردم سودان با نژاد‌های مختلف دارای هیچ فرهنگ نیستند، مگر فرهنگ اسلام، زیرا آن‌ها مسلمان اند و اسلام آن‌ها را وحدت بخشیده است. اما غرب کافر استعمار‌گر تلاش می‌نماید تا مسلمانان را به دوران جاهلیت برگرداند که مردم بر اساس قوم و نژاد از هم متفرق می‌شدند که متأسفانه بعضی مسلمانان شکار هم‌چون دروغ‌ها گردیده و بدون آگاهی مفکوره‌های جاهلیت را تکرار می‌کنند!

سوم) نویسنده کوشش نموده تا خواننده را فریب دهد که خلافت فعلا ًموجود است و حزب‌التحریر-ولایه سودان بخش این خلافت می‌باشد. سپس نویسنده با تعجب می‌گوید: «که این خلافت در آستانۀ قدیم بود و یا خلافت جدید که ابوبکر البغدادی اعلام نمود، می‌باشد.» بعداً با چنین کلمات مقاله را جمع‌بندی می‌نماید: «چی مزخرفات مضحکی!!»

ما به نویسنده می‌گوئیم که در حال حاضر هیچ خلافتی در روی زمین موجود نیست و حزب‌التحریر در سراسر جهان به شمول سودان در میان امت و همراه با امت کار می‌نماید تا شیوۀ زنده‌گی اسلامی را که تنها با احیای خلافت راشده و به طریقه رسول الله صلی الله علیه وسلم ممکن است را دوباره در صحنۀ عمل تطبیق نماید. چیزی‌که بی‌نهایت مایۀ ننگ و تأسف است این که یکی از اولاد‌های مسلمان در مورد خلافت چنین سخنان نامناسب را می‌گوید. در حالی‌که خلافت فرض مفقود شدۀ عصر حاضر است که حق ادای بیعت را برای وی و برای هر مسلمان فرض می‌سازد، طوری‌که پیامبر صلی الله علیه و‌سلم فرموده است:

«مَنْ خَلَعَ يَداً مِنْ طَاعَةٍ، لَقِيَ اللهَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا حُجَّةَ لَهُ، وَمَنْ مَاتَ وَلَيْسَ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ، مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً» (مسلم)

ترجمه: کسی‌که از اطاعت دست می‌کشد، الله (سبحانه و‌تعالی) را در حالی ملاقات خواهد کرد که برای نجات‌اش دلیلی ندارد و کسی که بدون بیعت می‌میرد، به مرگ جاهلیت مرده است.

چهارم) نویسنده اصلاً این را غلط نمی‌داند که مردم‌کاذب به راحتی علیه اسلام کار می‌کنند و به دروغ خویش ادامه می‌دهند، ولی با کار حزب‌التحریر حیران و نگران می‌شود؛ حزبی‌که تلاش دارد تا امت که توسط کفار استعمار‌گر پارچه پارچه شد را وحدت بخشد و نقشۀ سایکس-پیکو که با ترسیم مرز‌ها و تعیین بیرق‌های هر‌سرزمین اسلامی و منصوب نمودن مزدوران خویش برای اجرای برنامه‌های شوم کفار استعمار‌گر به قیمت جان، مال و ناموس امت اسلامی، را از بین ببرد. پس این چگونه قضاوت است که شما می‌کنید؟!

در خاتمه: به نویسنده و به تمام کسانی‌که با اسلام و حاملین دعوت متحیر شده اند، می‌گوئیم که "با وجود موجدیت کفار استعمار‌گر و مزدوران آن‌ها در سرزمین‌های اسلامی، خلافت نزدیک است" زیرا آمدن خلافت وعدۀ الله سبحانه و‌تعالی‌ است:

﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً﴾ ]نور:55[

ترجمه: الله به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند وعده می‌دهد که قطعاً آنان را حکمران روی زمین خواهد کرد، همان‌گونه که به پیشینیان آن‌ها خلافت روی زمین را بخشید و دین و آئینی را که برای آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌دار خواهد ساخت و ترس‌شان را به امنیّت و آرامش مبدّل می‌کند.

و هم‌چنان مژدۀ پیامبر محبوب ما صلی الله علیه و‌سلم نیز است که مژدۀ برگشت آن را بر منهج نبوت بعد از حاکمیت حکام جابر که بیش‌تر از صدسال می‌شود در این وضعیت به سر می‌بریم، داده است.

«... ثُمَّ تَكُونُ مُلْكاً جَبْرِيَّةً، فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ نُبُوَّةٍ» ثُمَّ سَكَتَ»

ترجمه: ... سپس حاکمیت حکام جابر خواهد بود و تا وقتی که الله (سبحانه و‌تعالی) بخواهد ادامه می‌یابد و سپس به خواست الله (سبحانه و‌تعالی) از بین خواهد رفت. بعداً خلافت بر منهج نبوت خواهد بود. سپس او صلی الله علیه و‌سلم سکوت نمود.

ابراهیم عثمان ابو خلیل

سخنگوی رسمی حزب‌التحریر-ولایه سودان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه