دوشنبه, ۱۶ ذیحجه ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۱/۰۷/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :5 ذولقعده 1442
تاریخ میلادی : چهارشنبه، 16 جون 2021م

شماره صدور:40/ 1442-HTY

دفتر مطبوعاتی
ولایه یمن

اعلامیه مطبوعاتی

چه کسی مسئولیت جنگ در یمن را به دوش می‌کشد؛ مردم یا دیگران؟

یک هیئت از سلطنت عمان از شهرِ صنعا برای 5 روز از تاریخ 7 ژوئن 2021م بازدید به عمل آورد که طی این سفر هیئت با «مهدی‌المشاط» ریس‌ شورای عالی سیاسی نیز دیدار نمود.

فقط یک هفته از دیدار هیئت عُمانی و ملاقات «مارتین گریفیتس» فرستادۀ سازمان‌ملل‌ سپری شده بود که طی این سفرش به یمن و پیشنهاد بر خاتمه جنگ که از سال 2014 به‌این‌سو شدت گرفته است، تأکید ورزید. پیشنهاد گریفیتس توسط هیئت بازدید کنندۀ عمانی مورد تأیید قرار گرفت که شامل چهار مورد اساسی می‌شود، ازجمله: آتش‌بس در تمام جبهه‌ها، بازگشايی میدان‌هوایی صنعا برای تمام پروازهای بیرون از یمن،  باز کردن بندرگاهِ «حدیده»، مهیا ساختن کالاها و مواد سوخت برای مردم و حق دسترسی داشتن به تمام مناطق بدون درنظرداشت ملاحظات سیاسی.

تا جایی‌که آمادگی برای دور جدیدی از گفتگوهای آینده میان طرف‌های جنگ در یمن آغاز گردید، تا اینکه حوثی ها حمله نظامی بزرگی را از زمین و هوا بالای شهر مارب به راه انداختند؛ شهری‌که مدت‌ها برای وارد شدن و تسلط بالای آن منتظر بودند و در حالی به سوی میز مذاکره بروند که از قدرت کافی برخوردار باشند. در اروپا خواسته‌هایی مبنی بر عدم تسلط حوثی‌ها بالای این شهر بلند شد، چنانچه امریکا نیز چنین نظری را ارائه کرد؛ ولی از سویی دیگر در تسلط بالای شهر حدیده و بندر آن در سال ۲۰۱۸م و توافقنامه سوئد موفق گشتند.

با توجه به اطلاعات فعلی، حوثی‌ها جهت بدست آوردن دستاوردهای اضافی برای مشروعیت حاکمیت خود هیچ معلوم نیست که به زودی دست به آتش‌بس بزنند، یا گروهای دیگر را مجبور به دریافت امتیازات بیشتر کنند؛ بلکه آن‌ها در تلاش برای کنترل میادین نفتی شهرِ «مارب» خواهند بود. برخی از اقدامات سیاسی از سوی هردو درگیر صورت گرفت؛ از جمله تیموثی لندرکینگ فرستادۀ جوبایدن طی چهار ماه ماموریت‌اش چندین کار را انجام داد و احمد عوض بن مبارک وزیر امور خارجه  دولت دولت معین عبدالملک در 10 ژوئن 2021م به بلژیم سفر کرد تا با مقامات حکومتی این کشور ملاقات کند.  

«مارتین گریفیتس»، فرستاده سازمان‌ملل، قبل از فرستاده آمریکا لندرکینگ، که برای مدت طولانی جهت برقراری آتش‌بس میان «حوثی‌ها» و «عبدربه منصور هادی» در یمن و زمینه‌سازی یک دوره جدید مذاکرات میان آن‌ها در مسکو مستقر گرديده بود، او دوبار از تهران بازدید نموده و با سياستمدارانِ تهرانی در خصوص آتش‌بس در یمن و هم‌چنان با «حسن ایرلو» سفیر ایران در یمن صحبت کرد.

هنوز هم افراد زیادی در یمن وجود دارد که اصرار دارند، ابزار جنگ در یمن کسانی هستند که خودشان جنگ می‌کنند و صلح برقرار می‌کنند! آن‌ها جُز به‌خود خدمت نمی‌کنند، آن‌ها وجودِ مداخلات بین‌‌المللی مثلِ بریتانیا و آمریکا در خصوص درگیری برسرِ یمن را رد می‌کنند، در حالی‌که آن‌ها کسانی هستند که شما را نابود می‌کند، مردم آن را در معرض هرنوع مشکلات و تباهی قرار داده، که باعث نقل‌مکان آن‌ها از زمين به دریا شده‌اند. یقیناً در نبود خلافت اسلامی اُمت به این همه درد و رنج دست و پنجه نرم می‌کنند. این اسلام است که تحت حاکمیت‌اش از ایمان و آزادی مردم مراقبت می‌کند. خلافت راشده که عنقریب بر منهج نبوت تاسيس خواهد شد یگانه هدف و آرزویِ آن‌هاست. رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«...ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ...»

ترجمه: ...و بعداً خلاف بر منهج نبوت خواهد آمد. ...

 حزب‌التحریر، پیش‌گامی‌که برای مردم‌اش دروغ نمی‌گوید، مشتاقانه بخاطر تأسیس دولت خلافت راشده بر منهج نبوت تلاش می‌ورزد تا به تحقق حکم جانشینی، تحقق وعدۀ الله سبحانه‌وتعالی و بشارت رسول الله صلی الله علیه وسلم نایل آید.

دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر/ ولایه یمن

مترجم: ارسلان مبارز

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه