سه شنبه, ۲۵ ربیع الثانی ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۱/۱۱/۳۰م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

بیت‌المقدس در دوراهی: کوچ اجباری و وفاداری

تعدادی از جمع۷۰ باشندۀ فلسطینی، که نیمی از آنان اطفال استند، در خطر کوچ اجباری از مجاورت طور بیت‌المقدس قرار دارند؛ طوری‌که منتظر اند ببینند محکمه/دادگاه دولت یهود(اسراییل) مبنی بر سرنوشت ساختمان‌های مسکونی‌شان چه تصمیمی صادر می‌کند؛ ساختمان‌هایی‌که پیش از تخریب‌شان اطلاع یافته بودند که برای ترک آن‌ها یک هفته وقت دارند. آن‌ها یا باید ۲۰۰ هزار شیکل (معادل ۶۴۴۰۰ دلار) را با یک بازپرداخت ممکن بپردازند و تا آخر ماه وقت دارند تا خودشان ساختمان‌ها را تخریب کنند، و یا هم دولت به ارزش دو میلیون شیکل (معادل ۶۴۴ هزار دلار) عملیۀ تخریب را انجام می‌دهد. این ساختمان پنج طبقه‌یی در مجاورت الطور، که بنام جبل الزیتون(کوه زیتون) نیز یاد می‌شود، واقع گردیده و مانند سایر منازل منطقه از زمان ساخت‌اش در ۲۰۱۲م بدون هیچ مجوزی، ۷۰ ساکن از ۱۰ فامیل را اسکان داده‌است. این ساکنان مکرراً برای دریافت جواز درخواست دادند و به‌خاطر ویران‌سازی خانه‌های‌شان، نزدیک به نه سال در کشمکش‌های محکمه/دادگاه به‌سر بردند، اما هر مرتبه به بهانه‌های متفاوت با جواب‌های رد مقامات اشغال‌گر مواجه می‌شدند.

ساخت‌وسازهای بدون جواز در طور و دیگر مجاورت‌های بیت‌المقدس نه به‌خاطر خواست مردم برای دریافت جواز، بلکه به‌خاطر رد صدور جواز ساختمان توسط مقامات اشغال‌گر در این همسایه‌گی و دیگر بخش‌های شرق بیت‌المقدس اشغالی می‌باشد. این بخش از پلان محدودکنندۀ حکومت به سبب افزایش سرسام‌آور نفوس در این مجاورت برای غیرممکن‌سازی کسب مجوز برای فلسطینی‌ها، مانع پیشرفت خانه‌سازی، زیربناها و معیشت ‌می‌شود. به‌علاوه، این دولت اشغال‌گر به بهانۀ بی‌جوازی در آن مجاورت‌ها و سراسر مناطق بیت‌المقدس برنامه کوچ اجباری و تخریب خانه‌ها را در چهارچوب تخلیه این سرزمین مقدس از مردم‌اش پیاده می‌کند. محاکم/دادگاه‌های اشغال‌گر به دولت‌شان برای اجرای این طرح‌ها پوشش قانونی می‌دهند. در مقایسه با ۴۲ فیصد اختصاص داده‌شده برای مهاجرین، مردم فلسطین تنها در  ۱۲ فیصد بخش شرقی بیت‌المقدس اجازه ساخت‌وساز دارند. تعدادی از ماستر پلان‌ها و پروژه‌های پیشنهادی، کنترول کامل بیت‌المقدس را می‌طلبد. ساخت گذرگاه بیت‌المقدس، که اصطلاحاً جادۀ امریکا نامیده می‌شد، یکی از طرح‌هایی بود که شرق و غرب را احاطه می‌کرد و فاز سوم آن شامل تونلی زیر کوه‌های زیتون می‌باشد که از آن بنام مجاورت الطور ذکر شده‌بود.

اطفال و زنانی‌که در این مجاورت می‌زیستند و خانه‌های‌شان در این مناطق قرار داشت، اکثراَ از این سیاست‌ها متاثر شده‌اند. به‌دلیل تهدیدات مداوم دولت یهود مبنی بر تخریب خانه‌های‌شان و دستور تخلیۀ خانه‌های آنان به بهانۀ ساخت‌وساز غیرقانونی، زندگی آن‌ها پُر از نگرانی، آشفته‌گی و ترس می‌باشد. آن‌ها نه احساس آرامش دارند و نه در خانه‌های خود زندگی می‌کنند. نظر به این‌که دولت یهود از لحاظ مالی و احساسی بر طبل ذهن و اعصاب‌شان کوبید، به‌طور ناگوار کاملاً زندگی آنان را متأثر کرد.

این اتفاقات زیر چشم و گوش ریاکاران بی‌جرئتی به‌وقوع می‌پیوندد که برای فلسطین، مقدسات‌اش و مردم‌اش تظاهر به گریه می‌کنند. نخست از همه، مقامات بی‌شرم فلسطینی که هنوز در برابر برنامه‌های مسکونی استعماری بیچاره‌ و خوش‌خدمت مانده اند؛ مقاماتی‌که کورکورانه اطاعت می‌کنند و در مقابل فریادهای زنان و کودکانی‌که صریحاً با تهدیدات دائمی مواجه اند و هیچ پوشش و حایلی برای محافظت و پناه گرفتن ندارند، کر می‌باشند؛ حال آن‌که شب و روز دربارۀ بیت‌المقدس و دفاع از آن فریادهای پوچ‌شان را به رخ می‌کشند؛ درحالی‌که این مقامات بازوی بدخواه اشغال علیه بیت‌المقدس، فلسطین و مردم آن می‌باشند.

بناءً ای مردم فلسطین و مالکین آن منازل!

بدانید که شما نه توسط اقدامات سازمان ملل محافظت می‌شوید و نه توسط محاکم/دادگاه‌های بین‌المللی؛ نه توسط سازمان‌های حقوقی بشری و نه توسط رویبیضات، کسی‌که با خیانت و شکست موافق است.  بدانید که هیچ‌چیزی از شما محافظت نخواهد کرد، مگر دولتی‌که توسط اسلام حاکمیت شود و کفار و تمام دسیسه‌کاران‌شان را جدا کند. این روز به اذن الله سبحانه وتعالی به زودی فراخواهد رسید و مهم نیست چی‌قدر بی‌عدالتی و ذلت رخ داده‌است. بنابراین برای پیروزی از جانب الله سبحانه وتعالی بیش‌تر از حد معمول اخلاص داشته باشید.

﴿وَمَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِندِ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ [آل عمران: ۱۲۶]

ترجمه: وگرنه، پیروزی تنها از جانب الله عزیز حکیم است!

بخش زنان دفتر مرکزی مطبوعاتی حزب التحریر

مترجم: راشد مسلم

ادامه مطلب...

ای صاحبان قدرت واقعی؛ به طلب نصرت حزب التحریر لبیک گویید!

  • نشر شده در سیاسی

ای مسلمانان! سرزمین‌های اسلامی به میدان نمایشی، برای سرگرمی کفار استعمار گر تبدیل شده است. استعمارگران برای این‌که نشان دهند کدام یک از آنان، به اسلام و اهل آن صدمۀ بزرگ‌تری وارد می‌سازد، در این میدان با یکدیگر به مسابقه می‌پردازند. سپس هریک مهره‌ای را از فرزندان مسلمانان یافته و بر دست و پای مهره‌های شان، بسان حیوانات غیر ذوالعقول، چداربسته و بر سرشان افسار می‌اندازند؛ این درحالی‌ست که به راستی این دسته از فرزندان امت، از عقل بهره‌ای ندارند.

ای مسلمانان! جای هیچ شگفتی نیست که دشمنان اسلام برای تضعیف سرزمین‌های اسلامی و بندگان الله سبحانه وتعالی، باهم به رقابت بپردازند، بلکه جای شگفتی و اندوه این‌جاست که این رقابت به وسیلۀ مزدورانی انجام شود که هزینۀ مزدوری شان را از جیب اسلام و مسلمانان می‌گیرند. جای شگفتی و اندوه این‌جاست که مسلمانان با وجودی‌که خود می‌بینند و می‌شنوند، در برابر چنین وضعیتی سکوت اختیار می‌نمایند! فقط از نارسائی زندگی، از فقر و کمبود خورد و نوش، شکایت می‌کنند! گویا فراموش کردند که الله سبحانه وتعالی چنین می‌فرماید:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ یوْمَ الْقِیامَةِ أَعْمَى(24) قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِی أَعْمَى وَقَدْ كُنْتُ بَصِیرًا(25) قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آیاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَكَذَلِكَ الْیوْمَ تُنْسَى [سورۀ طه، آیه 24-26]

ترجمه: و هركس ازکتاب من روی بگرداند، در حقیقت زندگى تنگ [و سختى] خواهد داشت و روز رستاخیز او را نابینا محشور مى‌كنیم، مى‏‌گوید پروردگارا چرا مرا نابینا محشور كردى، با آنكه بینا بودم، مى‏‌فرماید همان طور كه نشانه‏‌هاى ما بر تو آمد و آن را به فراموشى سپردى، امروز همان گونه فراموش مى ‏شوى!

ای اهل سلطه و قدرت! آیا در میان شما مرد رشیدی نیست که به این نداء لبیک گوید؟! بدانید که برای هیچ بهانه‌جوی و عذری نمانده است! آیا خود شاهد نیستید که امریکا و انگلیس در سرزمین‌های اسلامی جولان زده و به هرطرف یورش می‌برند؟ آیا مهره‌های‌شان در میان تان زندگی نمی‌کنند، بلکه حتی فرماندهانی اند که شما را به سمت ذلت و خواری فرماندهی می‌کنند؟ آیا با وجود چنین حالتی عذرجوی می‌کنید تا در پیش روی چنین فرماندهانی ایستادگی نکرده باشید؟! در حالی‌که این کفار استعمارگر:

﴿لَا یرْقُبُونَ فِی مُؤْمِنٍ إِلًّا وَلَا ذِمَّةً وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ [سوره توبه، آیه 10]

ترجمه: درباره هیچ فرد باایمانی رعایت خویشاوندی و پیمان را نمی‌كنند و ایشان تجاوزپیشه‌اند.

﴿هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى یؤْفَكُونَ [سوره منافقون، آیه 4]

ترجمه: آنان دشمنان شما اند و از ایشان برحذر باشید، الله یشان بكُشد! چگونه و منحرف می‌گردند؟!

ای مسلمانان! نباید در برابر هیچ یک از حکام سرزمین‌های اسلامی، که کفار استعمارگر را ولی خود گرفتند، سرخم نمایید! بدانید که این‌ها حکام فاسق و ستمکاراند؛ چنانکه الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ [سوره هود، آیه 113]

ترجمه: و به کسانی‌که ستم می‌کنند، تكیه مكنید(كه اگر چنین كنید) آتش دوزخ شما را فرو می‌گیرد، و (بدانید كه) جز الله دوستان و سرپرستانی ندارید و پس یاری نمی‌گردید و (بر دشمنان) پیروز گردانده نمی‌شوید!

ای اهل سلطه و قدرت! چه چیزی شما را واداشته است که از خود کدام تحرکی نشان نمی‌دهید؟! چگونه ممکن است که قدرت، نصرت و عزت از شما استقبال ننماید، درحالی‌که شما این ستمگران، دشمنان الله سبحانه وتعالی و رسولش صلی الله علیه وسلم را از میان برمی‌دارید؟! چرا عزت اسلام نصیب تان نگردد؟! بیاد آورید انصار را که در روز عقبۀ دوم به نصرت دین الله سبحانه وتعالی و بندگان و حاملین دعوت‌اش شتافتند! حزب التحریر برای برپای حاکمیت الله سبحانه وتعالی و از میان برداشتن حکام طاغوتی و ستمگری‌که بالای سرزمین‌های اسلام و بر دوش امت، برای مصلحت کفار استعمارگر حکومت می‌کنند، از شما می‌خواهد که آن را نصرت دهید.

 ای اهل سلطۀ و قدرت! برای برپای حاکمیت الله سبحانه وتعالی و از بین بردن حاکمیت طاغوت، به سوی نصرت الله سبحانه وتعالی و رسولش صلی الله علیه وسلم بشتابید تا این‌که در دنیا و آخرت پیروزی شامل حال تان گردد! بدانید که این همانا پیروزی بزرگ است. ای اهل سلطه و قدرت! بشتابید و سعد ابن معاذ رضی‌الله عنه، کسی را بیاد بیاورید که عرش الله رحمن، از روی  بزرگ‌داشت، به ایمان وی و نصرتی‌که دین الله سبحانه وتعالی را داده بود، در رحلت‌اش به لرزه در آمد. امام بخاری رحمه الله از جابر رضی الله عنه روایت می‌کند که وی گفت: من از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم که چنین می‌فرمود:

»اهْتَزَّ العَرْشُ لِمَوتِ سَعْدِ بْنِ مُعَاذٍ«

ترجمه: عرش الله سبحانه وتعالی در رحلت سعد ابن معاذ به لرزه درآمد.

حزب التحریر شما را به نصرت خویش طلبیده و از شما می‌خواهد که از دشمنان الله سبحانه وتعالی نترسیده و این فرمودۀ الله قوی و عزیز و این وعدۀ حق الله سبحانه وتعالی را  بیاد آورید:

﴿یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْكُمْ وَیثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ [سوره محمد، آیه  7]

ترجمه: ای مؤمنان! اگر(دین) الله را یاری كنید، الله شما را یاری می‌كند(و بر دشمنانتان پیروز می‌گرداند) و گام‌های‌تان را استوار می‌دارد.‏

﴿یغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَیدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَیبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ(12) وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِیبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ[سوره صف آیه  12-13]

ترجمه: الله به مردان و زنان مؤمن بهشت را وعده داده است كه در زیر(كاخ‌ها و درخت‌های) آن جویبارها روان است و جاویدانه در آن می‌مانند و مسكن‌های پاكی را در بهشت جاویدان بدانان وعده داده است. از همه مهم‌تر الله خوشنودی خود را بدیشان وعده داده است كه خوشنودی الله بالاتر از هر چیز است. پیروزی بزرگ همین است.  گذشته از این نعمت‌ها، نعمت دیگری دارید كه پیروزی خدادادی و فتح نزدیكی است و به مؤمنان مژده بده.‏

ای مسلمانان، ای اهل سلطه و قدرت! حزب التحریر از شما نصرت می‌خواهد، به سوی نصرت‌اش به شتابید! و با شما، برطاغوت عزت یافته و غالب خواهد شد؛ پس یاری‌اش نمایید!

﴿یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا یحْییكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ یحُولُ بَینَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَیهِ تُحْشَرُونَ [سوره انفال، آیه 24]

ترجمه: ‏ای مؤمنان! فرمان الله را بپذیرید و دستور پیامبر او را قبول كنید، هنگامی‌كه شما را به چیزی دعوت كند كه به شما زندگی بخشد، و بدانید كه الله میان انسان و دل او جدائی می‌اندازد و بدانید كه همگان در پیشگاه الله گرد آورده می‌شوید.

﴿قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ فَإِن تَوَلَّوا فَإِنَّمَا عَلَیهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَیكُم مَّا حُمِّلْتُمْ وَإِن تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِینُ (54) وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیسْتَخْلِفَنَّهُم فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَیمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَلَیبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یعْبُدُونَنِی لَا یشْرِكُونَ بِی شَیئاً وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ [سوره نور، آیه 54-55]

ترجمه: ‏بگو: از الله و از پیامبر اطاعت كنید. اگر سرپیچی كردید و روی‌گردان شدید، بر او انجام چیزی واجب است كه بر دوش وی نهاده شده است و بر شما هم انجام چیزی واجب است كه بر دوش شما نهاده شده است، امّا اگر از او اطاعت كنید، هدایت خواهید یافت. بر پیامبر چیزی جز ابلاغ روشن و تبلیغ آشكار نیست.‏ الله به كسانی از شما كه ایمان آورده‌اند و كارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده می‌دهد كه آنان را قطعاً در زمین خلیفه و جایگزین خواهد داد، همان گونه كه پیشینیان را جایگزین قبل از خود كرده است. هم‌چنین آئین ایشان را كه برای آنان می‌پسندد، حتماً پابرجا و برقرار خواهد ساخت و نیز خوف و هراس آنان را به امنیت و آرامش مبدّل می‌سازد،  مرا می‌پرستند و چیزی را انبازم نمی‌گردانند. بعد از این كسانی‌كه كافر شوند، آنان فاسقان اند.‏

برگرفته از جریدۀ الرایه-شماره 363

مترجم: علی مطمئن

ادامه مطلب...

امریکا و اروپا دستان‌شان را پیش چشم حکام نظامی و غیرنظامی به خون مردم سودان آلوده می‌کنند

  • نشر شده در سیاسی

امروز ۲۵ اکتوبر ۲۰۲۱م مردم سودان در برابر جنبش‌های برخاسته از ارتش، که منجر به دستگیری برخی وزرا، علاوه بر تعدادی از شرکت‌کنندگان دولت انتقالی غیرنظامی و سپس دستگیری شخص نخست‌ وزیر حمدوک شد، قیام کردند... پس از آن، البرهان در یک سخنرانی تلویزیونی، حالت اضطرار، لغو شورای حاکمیت، کابینه انتقالی و معافیت مجریان ایالت‌ها و سپس معاونان وزارت‌خانه‌ها را اعلام کرد و مجریان کُل را برای ادارۀ امور وزارت‌خانه‌ها فرا خواند... وی اعلام کرد که قانون اساسی را لغو نمی‌کند، بلکه بیشتر مواد کلیدی‌اش را همان‌طور که در سخنرانی خود بیان کرده‌بود، لغو می‌کند و می‌خواهد مسیر انقلاب را اصلاح کند و نه این‌که دست از انقلاب بردارد!

ای مسلمانان! سرزمین‌های امت مسلمه تبدیل به صحنۀ رقابت کفار استعمارگری شده‌است که برای اسلام و پیروانش بسیار کشنده‌تر اند، سپس از فرزندان مسلمانی‌‌که دستان‌شان را به حمایت از آنان بلند می‌کنند، برای خود مزدور می‌یابند؛ انگار که آنان هیچ نمی‌فهمند. امریکا و غلامانش در رهبری ارتش، ازجمله البرهان و دست‌یارانش، و اروپا، به ویژه انگلیس، در وزارت حمدوک و برادرانش، به‌منظور تسلط یافتن بر سودان و مردم‌اش و در مکیدن ثروت این سرزمین و محاصرۀ جغرافیا و منابع‌اش در حال مبارزه اند. منظور ما بی‌اعتنایی مردم نیست، بلکه منظورمان بصیرت کسانی مانند برهان و حمدوک است که بر گردن‌های خود کنترول دارند، بدون این‌که در پیشگاه الله سبحانه وتعالی، در برابر رسول الله صلی الله و سلم  و نیز بنده‌گانش شرمنده باشند، بلکه شتاب به سوی آن‌چه در زندگی دنیا و آخرت راه رسوایی آنان را هموار می‌کند و آن بزرگ‌ترین ننگ است.

دو طرف چاله‌هایی حفر می‌کنند تا یکدیگر را در آن بیندازند. هر دو جناح در آگوست/اوت ۲۰۱۹ م بر سر سند قانون اساسی به مدت ۳۹ ماه توافق کردند تا برهان و دستیارانش به مدت ۲۱ ماه حکومت کنند، سپس حمدوک و همراهان‌اش برای ۱۸ ماه آینده حکومت را ادامه دهند و سپس امور برعهدۀ غیرنظامیان قرار خواهد گرفت. با این حال، پس از توافق جوبا در ۳ اکتوبر ۲۰۲۱م این قوانین اصلاح شد تا به این سند قانون اساسی حدود ۵۳ ماه دیگر نیز اعتبار دهد. بنابراین غیرنظامیان از نومبر ۲۰۲۱م شروع به حکومت خواهند کرد و معلوم بود که ارتش این اجازه را نخواهد داد و سپس آن را مختل کنید. آن‌ها در نومبر سال جاری حکومت را به غیرنظامیان نخواهند سپرد و این موضوع برای هر فرد آگاهی‌که از همه‌چیز به ارزش واقعیت‌اش باخبر باشد، ناشناخته نیست. پیش از این در ۲ سپتمبر ۲۰۱۹م در خصوص توافقنامۀ قانون اساسی پاسخی داده بودیم که در آن گفتیم:

«دولت سودان بر اساس سند قانون اساسی تقریباً از دو تیم با قدرت‌های مختلف و وفاداری‌های خارجی متضاد تشکیل شده‌است و این امر در کار آن‌ها در حل مشکلات مردم و امنیت جان آن‌ها منعکس خواهد شد و هر یک نگران خدمت به جهتی می‌باشند که از آن پیروی می‌کند. سپس یکی از آن‌ها منتظر است که دیگری مزدوران داخلی و خارجی‌اش را از دست دهد... معلوم است که تأسیس چنین شوراهایی در سودان فقط در رابطه با دوره‌های انتقالی و بحران‌ها ایجاد شده‌است... تا ارتش بتواند امور مملکت را ترتیب دهد، شورا را منحل و از بین افسران ارتش رئیس جمهور کشور را تحمیل کند.» سپس اضافه کردیم: «آن‌چنان که انتظار می‌رفت، امریکا و انگلیس بی‌سروصدا نخواهند ماند. منافع‌شان و ابزارهای محلی‌که دنبال می‌کنند، متفاوت است. بنابراین هر دو طرف برای انقطاع حرکات طرف مقابل تلاش می‌ورزند! با پیگیری وقایع جاری، بررسی موضوعات مرتبط با آن‌ها و بررسی اظهارات خارجی و داخلی، به ویژه مقامات امریکایی و اروپایی، می‌توان به ابزار احتمالی هر دو طرف برای آزار و اذیت حریف مقابل و سپس کنار گذاشتن او از قدرت پی برد.»

این همان اتفاقی است که رخ داد. بنابراین ارتش به مسائلی دامن زد که در مورد وضعیت اضطراری کشور و بدبختی، دردسر و رنج بیشتر مردم سودان در خدمت اربابان کافر استعمارگرشان، راه را برای آن‌چه امروز برهان اعلام کرد هموار می‌کند.

ای مسلمانان! رقابت دشمنان اسلام برای تضعیف سرزمین و مردم عجیب نیست، اما متأسفانه قسمت عجیب‌اش این است که این کار توسط اجیرانی انجام می‌شود که خود را وابسته به اسلام و مسلمین می‌خوانند، و مسلمانان درحالی سکوت را اختیار کرده‌اند که اعمال‌شان را دیده و گفتارشان را نیز می‌شنوند! آنگاه از سختی زندگی و تنگی خوردنی و آشامیدنی شکایت می‌کنند گویا که این کلام او سبحانه وتعالی را نمی‌دانند:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى (124) قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمَى وَقَدْ كُنْتُ بَصِيراً (125) قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذَلِكَ الْيَوْمَ تُنْسَى﴾ (توبه: ۱۲۴ – ۱۲۶)

ترجمه: و هرکس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم. می‌گوید: پروردگارا! چرا نابینا محشورم کردی؟! من که بینا بودم. می‌فرماید: آن گونه که آیات من برای تو آمد، و تو آن‌ها را فراموش کردی؛ امروز نیز تو فراموش خواهی شد.

ای اهل قدرت پاسداران! آیا در میان شما مردی عاقل نیست؟! هیچ بهانه‌ای برای عذرخواهی وجود ندارد. آیا فکر نمی‌کنید امریکا و انگلیس در سرزمین‌تان این‌جا و آن‌جا گشت می‌زنند، و اجیران‌شان مردانی هستند که در میان خودتان زندگی می‌کنند؛ همان رهبرانی‌که شما را به ذلت و خواری کشیده‌اند و با این حال برای ایستادن در مقابل‌شان بهانه می‌آورید.

﴿لَا يَرْقُبُونَ فِي مُؤْمِنٍ إِلّاً وَلَا ذِمَّةً وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ﴾ (توبه: ۱۰)

ترجمه: (نه تنها درباره شما،) دربارۀ هیچ فرد باایمانی رعایت خویشاوندی و پیمان را نمی‌کنند و آن‌ها همان تجاوز کارانند!

﴿هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ(منافقون: ۴)

ترجمه: آن‌ها دشمنان واقعی تو هستند، پس از آنان بر حذر باش! الله (سبحانه وتعالی) آنان را بکشد، چگونه از حق منحرف می‌شوند؟!

و برای آن‌عده از حکام سرزمین‌های امت مسلمه که به کفار وفادار اند، جایز نیست که به آن‌ها وابسته شوند، درغیر این‌صورت آنان ظالم و فاسد اند.

﴿وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ﴾ (هود: ۱۱۳)

ترجمه: و بر ظالمان تکیه نزنید، که موجب می‌شود آتش شما را فرا گیرد؛ و در آن حال، هیچ ولیّ و سرپرستی جز الله (سبحانه وتعالی) نخواهید داشت و یاری نمی‌شوید!

چگونه نمی‌توانید حرکت کنید؟! چگونه عزت‌‌تان شما را به قوت و پیروزی وادار نمی‌کند تا آن ظالمان و دشمنان الله سبحانه وتعالی و پیامبرش را از بین ببرید؟! چگونه عزت اسلام شما را  حرکت نمی‌دهد تا انصاری را در روز دوم عقبه یاد کنید که از دین الله سبحانه وتعالی و بنده‌گانش و حاملان دعوت‌اش حمایت کردند؟!

حزب‌التحریر شما را به حمایت از خود برای تأسیس حکومت الله سبحانه وتعالی و از بین بردن ظالمانی دعوت می‌کند که سرزمین و مردم را به نفع کفار استعمارگر کنترل می‌کنند. ای اهل قوت و قدرت! به یاری الله سبحانه وتعالی و رسولش بیایید این حکومت ظالم (طاغوت) را از بین ببرید و حکومت الله سبحانه وتعالی را برپا کنید تا در هردو جهان عزت‌مند شوید و این همان پیروزی بزرگ است! ای اهل قوت و قدرت! سعد بن معاذی را به یاد آورید که مرگ‌اش عرش الرحمن را به افتخار ایمان و حمایت‌اش از دین الله سبحانه وتعالی لرزاند. چنان‌که بخاری از جابر رضی الله عنه روایت کرده‌است که از پیامبر صلی الله علیه و سلم شنیدم که فرمودند:

«...اهْتَزَّ العَرْشُ لِمَوتِ سَعْدِ بْنِ مُعَاذٍ»

ترجمه: عرش الله (سبحانه وتعالی) از اثر مرگ سعد بن معاذ به لرزه درآمد.

حزب‌التحریر شما را به حمایت از خود دعوت می‌کند؛ پس از دشمنان الله سبحانه وتعالی نترسید و این فرمودۀ الله سبحانه وتعالی را بیاد داشته باشد که:

﴿إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ(محمد: ۷)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) الله (سبحانه وتعالی) را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گام‌های‌تان را استوار می‌دارد.

﴿يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ * وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ(صف: ۱۲)

ترجمه: (اگر چنین کنید) گناهان‌تان را می‌بخشد و شما را در باغ‌هایی از بهشت داخل می‌کند که نهرها از زیر درختان‌اش جاری است و در مسکن‌هایی پاکیزه در بهشت جاویدان جای می‌دهد، و این پیروزی عظیم است!

ای مسلمانان! ای مردم اهل قوت و قدرت! حزب‌التحریر حمایت شما را می‌طلبد. بنابرین عزتی‌ست بر شما و باید این عزت را استجابت کنید!

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ (انفال: ۲۴)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله (سبحانه وتعالی) و رسول الله (صلی الله علیه وسلم) را اجابت کنید، هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید الله (سبحانه وتعالی) میان انسان و قلب‌اش حایل می‌شود، و همۀ شما (در قیامت) نزد وی گردآوری می‌شوید!

حزب‌التحریر

مترجم: راشد مسلم

ادامه مطلب...

﴿أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْماً لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ﴾

  • نشر شده در سوریه

از زمان آغاز انقلاب‌مقدس شام علیه رژیم مزدور و جنایت‌کار، توطئه‌ کشور‌های دسیسه‌جو و تلاش آن‌‌ها برای نابودی انقلاب و مخلصین امت، توقف نکرده است. تنها به این دلیل که این کشور‌‌ها درک نمودند که مسلمانان، بزرگ‌ترین تهدید به رژیم مزدور و جنایت‌کار آن‌‌ها ‌‌می‌باشد که در حقیقت به منافع آن‌‌ها کار کرده و پلان‌های شوم آن‌‌ها را تطبیق ‌‌می‌نمایند.

علیه انقلابیون دیگر عرب نیز اقدامات جدی صورت گرفت، وقتی‌که آن‌‌ها این شعار "رهبر ما همیشه، حضرت محمد صلی الله علیه ‌‌و‌سلم است" را سر دادند. فرزندان انقلابیون به زنده‌گی تحت سایۀ عدالت اسلام امید‌وار شدند و به همین هدف، آمادۀ بزرگ‌ترین قربانی شدند، یعنی جان‌های خود را از دست دادند. مهم‌ترین و یگانه خواست آن‌‌ها سرنگونی رژیم جنایت‌کار و تأسیس حاکمیت اسلامی بود.

برای محار انقلاب؛ کفار غربی و مزدوران شان حیاتی‌ترین نقشه و دسیسه را طرح و هرکدام نقش خود را بازی کردند. آن‌‌ها انقلاب را وارد دام پول کثیف‌سیاسی نمودند. سپس تصمیم انقلابیون را تغییر، رهبران سیاسی و نظامی خود‌ساخته را ایجاد و بالای انقلابیون که هر کاری از آن‌‌ها خواسته ‌‌می‌شد، انجام ‌‌می‌دادند، مسلط گردید. در نتیجه انقلاب از هم پاشید و مردم متفرق گردیدند و برای تطبیق پلان‌های دشمن، مزدوران داخلی غرب نقش خود را به خوبی ایفا نمودند. بنابر آن؛ فضای انقلاب منحرف گردید، اهداف، شعار و خواست ثابت آن‌‌ها ناپدید شد. ازین بیش‌‌‌تر نمی‌شنویم که کسی در مورد سرنگونی این رژیم سخن گوید و نه نیاز حاکمیت اسلام مورد بحث است. با تطبیق راه‌حل سیاسی امریکا، بحث در مورد مرحله انتقالی و کمیتۀ مربوط به ‌‌‌قانون‌اساسی آغاز گردید. بدون شک هدف آن خاموش نمودن شعله انقلابی‌ست که تا هنوز قلب‌های مخلصین امت را با وجود شدت دسائس و زیان بزرگ بر امت، به تپش ‌‌می‌اندازد.

دولت‌های دسیسه‌گر به رهبری امریکا فکر ‌‌می‌نمایند که جنگ میان آن‌‌ها و فرزندان مخلص انقلاب شام مبارزۀ حیاتی و سرنوشت‌ساز است. هدف آن‌‌ها دور نگهداشتن اسلام از صحنه تطبیق و حتی ریشه‌کن نمودن مفکوره برگشت آن ‌‌می‌باشد، زیرا دارای عقیده سیکولریزم اند؛ یعنی "جدائی دین از دولت و از زنده‌گی".

به همین دلیل بر دولت سیکولر و ‌‌‌قانون‌اساسی ساختۀ‌بشر تأکید بیش‌‌‌تر ‌‌می‌نمایند. برای رسیدن به این هدف؛ امریکا اعضای کمیتۀ ‌‌‌قانون‌اساسی را انتخاب نمود و این کمیته با نماینده‌های رژیم خون‌خوار و نماینده‌های مخالف سیکولریزم با وجود اختلافات زیاد، تشکیل شده بود. ایجاد کمیتۀ ‌‌‌قانون‌اساسی تنها به این هدف بود تا ‌‌‌قانون‌اساسی ساختۀ‌بشر را اصلاح نمایند، همان قانونیکه ‌توسط قصاب دمشق بالای ما تطبیق ‌‌می‌گردید. گویی این که شهادت انقلابیون و تحمل سخت‌‌‌ترین شرایط زنده‌گی تنها به خاطر اصلاحات ‌‌‌قانون‌اساسی بوده که اگر امریکا مهربان گردد، قصاب جدید را جاگزین قصاب سابق نماید تا این قوانین را بالای ما تطبیق کند!!

ای مؤمنین حقیقی در انقلاب شام! هدف انقلاب، اصلاحات ‌‌‌قانون‌اساسی نبود تا از حاکمیت غیر نظام الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی تحت حاکمیت نظام که مخالف وحی و احکام الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی است، زنده‌گی نمائیم و از زیر سلطۀ خائن، تحت سلطۀ خائن دیگر استقرار یابیم؛ بلکه، هدف انقلاب مبارزه علیه نظام کفری و ظالم بود تا از ظلم و بد‌بختیِ آن به سوی نظام عادل برگردیم. بیائید نظام خالق علیم و حکیم را تطبیق نمائیم که تنها در آن پیروزی و رستگاری دنیا و آخرت نهفته است.

ما "برادران شما در حزب‌التحریر-ولایه سوریه" قانون‌اساسی اسلامی را به شما تقدیم ‌‌می‌کنیم که از عقیده اسلامی سرچشمه ‌‌گرفته است. تمام ماده‌های آن مبنی بر مصادر شرعی بر اساس اجتهاد شرعیِ درست، اخذ شده تا این‌که برای همۀ ما، میان ما و الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی، میان ما و امت و مردم ما حجت قرار گیرد تا برای تطبیق آن کار نمائیم. ما بالای همه در هر موقف که باشند و هر ظرفیت که داشته باشند و بالای فرزندان و برادارن مخلص امت صدا ‌‌می‌زنیم تا مسؤلیت خویش را در برابر الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی و امت اداء نمایند. پس بیائید و برای حاکمیت دوبارۀ نظام الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی با ما تلاش کنید و تمام نظام‌‌ها و قوانین ساختۀ‌بشر را رَد نمائید که انسان را بردۀ انسان و قوانین خالق بشر را از صحنۀ تطبیق دور ساخته است.

ای مؤمنین سرزمین شام! تفاوت میان اشخاص که تنها به شکل عام شعار اسلامی را سر ‌‌می‌دهند و اشخاصی‌که اسلام را به حیث نظام و شیوۀ زنده‌گی حمل ‌‌می‌نمایند، در این است که دستۀ دوم دارای برنامۀ درست، با تفصیل و طریقۀ درست شرعی می‌باشند که باید از آن پیروی گردد تا این برنامۀ کامل یعنی نظام اسلام حاکم و تطبیق شود. تنها با داشتن چنین برنامۀ کامل و جامع ‌‌می‌توان میان اشخاص که شعار‌های عام و پر زرق و برق را سر ‌‌می‌دهند که به زودی برخلاف چیزی که ‌‌می‌گویند عمل خواهند کرد و میان اشخاص که با قوت به این ایدیولوژی چنگ ‌‌می‌زنند و باوجود شرایط سخت و فتنه‌های بزرگ آن را رها نمی‌کنند، فرق نمود.

لهذا بر اساس مفاهیم محکم‌شرعی و برنامۀ کامل و جامع ‌‌می‌توانیم با بصیرت، اشخاصی‌که از این مسیر دور یا منحرف شده اند را محاسبه و دوباره بر مسیر درست بیاوریم. اما اگر از شکست ‌‌می‌هراسیم، پس روابط تنها به شکل فردی، اطاعت کور‌کورانه و مسیر نیز تصادفی خواهد بود طوری‌که با رهبران انقلاب خود، در ده سال گذشته چنین بودیم.

ای مؤمنین سرزمین شام! امروز برای شما ‌‌‌قانون‌اساسی دولت خلافت را پیشکش ‌‌می‌نمائیم تا این‌که تطبیق نظام‌‌ها، قوانین حکومت‌داری با ارگان‌های آن در ذهن‌‌ها و افکار مجسم گردد که در آن سیادت یا حاکمیت "قانون‌گذاری" حق شریعت و تطبیق آن مسئولیت امت است.

دولت خلافت، دولت عادل است که احکام اسلام را تطبیق ‌‌می‌نماید. دولت خلافت، دولت استبدادی، جنایت‌کار و خائن نیست که با قوانین ساختۀ‌بشر مبنی بر هوا و هوس بالای مردم هر نوع شرارت را انجام دهد.

ای مؤمنین سرزمین شام! مسئولیت کار برای حاکمیت دوبارۀ شریعت الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی بالای همۀ ما‌ست. تنها در صورتِ ‌‌می‌توانیم این تکلیف را ادأ نمائیم که طرح‌های دشمن را به خصوص ‌‌‌قانون‌اساسی ساختۀ‌بشر را که ‌‌می‌خواهند بالای ما تحمیل نمایند، را به کلی رد نمائیم. باید به یاد داشته باشیم که آزادی و عزت ما تنها با تطبیق نظام الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی و اظهار دین، تحت سایۀ خلافت راشده بر منهج پیامبر صلی الله علیه ‌‌و‌سلم امکان‌پذیر است. بدون شک که آن تأسیس خواهد شد؛ زیرا آن وعدۀ الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی و مژدۀ پیامبر صلی الله علیه ‌‌و‌سلم می‌باشد. لهذا دعوت حاکمیت دوباره اسلام را استجابت کرده و با ما یک جا شوید تا دست به دست هم برای این هدف تلاش نمائیم. الله سبحانه ‌‌‌و‌تعالی ‌‌می‌فرماید:

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُون﴾  ]انفال:24[

ترجمه: ای اهل ایمان! هنگامی‌که الله و پیامبرش شما را به حقایقی‌که به شما(حیات معنوی و زندگی واقعی می‌بخشد) دعوت می‌کند، اجابت کنید و بدانید که الله میان آدمی و دلش حایل و مانع می‌شود (تا حق را باطل و باطل را حق مپندارد) و مسلماً همه شما به سوی او حشر خواهید شد.

حزب‌التحریر-ولایه سوریه

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

سیاسیون دنمارکی! آیا چیز دیگری برای ارائه ندارید؟

  • نشر شده در دنمارک

سیاسیون راست‌گرا و چپ‌گرا این هفته بر سر این رقابت دارند که چه کسی می‌تواند پست‌ترین احساسات را علیه حزب‌التحریر ابراز نماید. دلیل آن نامۀ سرگشاده ما به مسلمانان در مورد انتخابات اخیر محلی بود که خلاصه یکی از مطالب آن تشابه دموکراسی به "کشتی در حال غرق شدن" بود؛ نظامی‌که مردم کشورهای غربی از آن روگردان اند، چون‌ از یک طبقه کوچک حاکم به گون انحصاری نماینده‌گی می‌کند.

سیاسیون به انتقاد حزب‌التحریر از دموکراسی و سکولاریزم پاسخ نمی‌دهند، بلکه صرفاً با توهین‌ها و استدلال "به خانه برو" که در واقع استدلال ظالمانه و نژادپرستانه است که ضعف فکری شان را آشکار می‌کند، پاسخ می‌دهند. با این حال، این نباید تعجب‌آور باشد، زیرا سیاسیون این کشور از مدت‌ها قبل در مبارزه با اسلام پیش‌دستی کرده اند.

در دو دهه گذشته، احزاب سیاسی ارزش‌های خود را با قوانین تبعیض‌آمیز بر مسلمانان تحمیل کرده است، با این قوانین و تدابیر سیاسی آن‌ها صرف عدم اعتماد خود به دموکراسی و سکولاریزم را ثابت ساختند. آن‌ها با دستان خود ارزش‌های لیبرال و آزادی را دفن کرده و قانون اساسی که از مسلمانان تقاضا می‌شود تا به آن وفادار باشد را پایمال کردند. ساسیون مدام از مباحث فکری روی ارزش‌ها خودداری می‌نمایند؛ در عوض یگانه تبلغ خود مبنی بر "شر خواندن اسلام که باید بطور طبیعی از بین برده شود" را ادامه می‌دهند.

لذا ما در حزب‌التحریر-دنمارک سوالات ذیل را از سیاسیون دنمارکی می‌پرسیم:

آیا واقعاً شما جز پرچسپ‌های واهی بر شخصیت‌ها و گروه‌های اسلامی چیزی دیگری ندارید؟

"گر خواهی نشوی رسوا هم‌رنگ جماعت باش"، آیا این واقعاً بهترین استدلالی است که می‌توانید ارائه دهید؟

اگر شما کم‌ترین اعتماد را نسبت به ارزش‌های خود دارید، پس یک بحث واقعی-فکری را با حزب التحریر به راه اندازید. ما هر وقت آماده بحث هستیم. گرچه ما از قبل می‌دانیم که شما قصد ندارید چنین بکنید، زیرا چنین بحث فکری؛ ضعیف بودن، فریبنده بودن و ناقص بودن طرز تفکر سکولار شما را برملا خواهد ساخت.

با این حال، شما نمی‌توانید برای همیشه پشت مبارزات انتخاباتی ضد مسلمان پنهان شوید. کمی زمان نیاز تا مردم شما چهره ضعیف دموکراسی و نخبگان تان را ببینند.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر - دنمارک

مترجم:خالد "سیف الله"

ادامه مطلب...

افزایش قیمت نفت سفید؛ نمونۀ سیاست ظالمانه رژیم حسینه(غلام سرمایه‌داران)

جوبایدن رهبر کشورهای سرمایه‌داری در نشست اقلیمی COP۲۶ سازمان ملل خواستار لغو به‌اصطلاح معافیت مالیاتی مواد سوخت شد و رژیم حسینه بلافاصله قیمت نفت سفید را ۲۳ درصد افزایش داد. درحالی‌که مردم طبقۀ فقیر و متوسط ​​بنگله‌دیش در شرایط پسا کوید – ۱۹ مشکلات اقتصادی غیرقابل‌توصیفی را تجربه می‌کنند و با افزایش قیمت کالاها بین دو سنگ آسیاب: گرانی و فقر لِه می‌شوند، این افزایش قیمت رنج مردم عادی را به حد عمیق‌تری رسانده است. هم‌چنین شما شاهد بودید که چگونه مالکان حمل و نقل مردم را با اشارۀ ضمنی دولت به گروگان گرفته، کرایه اتوبوس را ۲۶ درصد و کرایۀ پرواز را ۳۹ درصد افزایش داده‌اند. وزرای این دولت با کمک اتحادیه‌های مالکان حمل و نقل در خارج از کشور خانه و موتر خریده، و مردم را طعمۀ هوس این مالکان قرار داده‌اند. رهبری اپوزیسیون BNP از یک سو از اعتصاب مالکان حمل و نقل که خواستار افزایش کرایه بودند، حمایت می‌کند، و از سوی دیگر با اعتراض به افزایش قیمت برای مردم اشک تمساح می‌ریزد. اخیراً قیمت پرچون فروشی گاز مایع  نیز به درخواست چند تاجر "خون‌آشام" واردکنندۀ‌ گاز مایع، تولیدکننده‌گان سیلندر و صاحبان کارخانه‌های بطری، ۲۲ درصد افزایش یافته‌است. به این ترتیب، این رژیم‌های ظالم و دست‌نشاندۀ‌ سرمایه‌داران، سیاست‌های استبدادی را اتخاذ می‌کنند تا منافع سرمایه‌داران را بدون توجه به مردم تأمین کنند.

دولت مدعی است که به‌دلیل افزایش قیمت سوخت در بازارهای جهانی چاره‌ای جز افزایش قیمت نفت سفید در کشور ندارد. با این حال، خود دولت تعرفه‌ها، مالیات افزوده بر ارزش و مالیات‌ تجاری ۳۰ درصدی را بر سوخت دریافت می‌کند و کشورهای سرمایه‌داری از اوپک پلاس برای کنترل و دست‌کاری بازار بین‌المللی استفاده می‌کنند. شرکت‌های سرمایه‌داری (شل، بریتیش پترولیوم، اکسون موبیل وغیره) مالکیت اکثر تولیدات نفتی جهان را از طریق تفاهم نامه‌ها و قراردادهای مختلف به دست می‌آورند؛ سپس آن‌ها را به قیمت‌های بالا در سراسر جهان می‌فروشند و سپس رژیم‌های دست‌نشاندۀ سرمایه‌داران بر آن مالیات وضع می‌کنند. این‌گونه دولت‌ها و شرکت‌های سرمایه‌داری و رژیم‌های دست‌نشاندۀ‌شان مردم را با تعیین قیمت‌های نفت و گاز استثمار می‌کنند. بلی، سیاست سرمایه‌داری چنین است.

ای مردم! در حکومت خلافت، قوانین شریعت اسلامی در مورد انرژی و مالیات راه‌حلی روشن و مؤثر ارائه می‌دهد که با ممانعت از گرانی نفت و گاز، این بار و مسؤولیت غیرانسانی را از دوش مردم برداشته‌است.

اولاً اسلام خصوصی‌سازی مالکیت نفت و گاز را بر اساس این حدیث منع کرده‌است: از انس رضی الله عنه روایت شده‌است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«الْمُسْلِمُونَ شُرَكَاءُ فِي ثَلَاثٍ فِي الْمَاءِ وَالْكَلَإِ وَالنَّارِ وَثَمَنُهُ حَرَامٌ» [ابن ماجه]

ترجمه: مسلمانان در سه چیز: آب، چراگاه و آتش شریک اند.

نفت و گاز بر اساس این حدیث از اموال عام محسوب می‌شود و مالکیت جمعی مردم است. هیچ فرد، شرکت یا دولتی نمی‌تواند مالک این دارایی‌ها باشد. دولت این منابع را بین مردم تحت تسلط‌اش توزیع می‌کند و یا درآمد حاصله از این منابع را برای رفاه مردم هزینه می‌کند.  ثانیاً وضع مالیات و عوارض گمرکی بر کالاهای اساسی مانند نفت و گاز در اسلام منع شده‌است. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إِنَّ صَاحِبَ الْمَکْسِ فِی النَّارِ»  [ابو داود]

ترجمه: همانا مکّاس (جمع‌کنندۀ ناعادلانۀ مالیات) در جهنم است.

ای مردم! الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَ مَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴾ (مائده: ۴۵)

ترجمه: و هر کس به احکامی که الله (سبحانه وتعالی) نازل کرده‌است حکم نکند، ستم‌گر است.

بدون‌شک رژیم کنونی یا مزدور سرمایه‌داران یک رژیم ظالم و ستم‌گر است، زیرا مطابق با اسلام بر ما حکومت نمی‌کند، بلکه مدام توسط نظام سرمایه‌داری سکولار بر ما ظلم روا می‌دارد. به اعتراضات‌تان علیه ظلم آن‌ها ادامه دهید! به یاد داشته باشید که هرچه بیش‌تر خودتان را با ظلم وفق دهید، ظلم آنان بیشتر می‌شود. اعتراض به هرگونه سیاست ظالمانۀ ظالم وظیفه هر مسلمان است. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«أَیُّ الْجِهادِ أَفْضَلُ قَالَ کَلِمَةُ حَقٍّ عِنْدَ سُلْطَانٍ جَائِرٍ» [رواه ترمذی]

ترجمه: بهترین جهاد، گفتن سخن حق در برابر پادشاه ظالم است.

ای مسلمانان! تنها راه رهایی از این ظلم و ستم، از جمله افزایش قیمت نفت و گاز، اقامۀ مجدد حکومت اسلام – خلافت به منهج نبوت است. بنابراین، برای حذف حسینه (مزدور سرمایه‌داران)، نظام کپیتالیست – دمکراتیک و کارخانۀ تولید این حاکمان جاسوس، و برای ایجاد مجدد دولت خلافت، تحت رهبری "حزب‌التحریر" متحد شوید.

﴿إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ﴾ (رعد:۱۱)

ترجمه: (امّا) الله (سبحانه و تعالی) سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آن‌که آنان آن‌چه را در خودشان است تغییر دهند!

حزب‌التحریر – ولایه بنگله‌دیش

مترجم: دانیال نور

ادامه مطلب...

نتیجه کمیتۀ شاهی؛ عصری‌سازی نظام ‌سیاسی، "شعله‌ور ساختن آتش" می‌باشد Featured

  • نشر شده در اردن

روز یک‌شنبه به تاریخ 2021/11/14، دولت؛ طرح اصلاحات سال 2021 را به قانون‌اساسی اردن، طرح قانون انتخابات و قانون احزاب سیاسی را برای تکمیل اقدامات قانون‌اساسی برای تصویب به مجلس پائین‌تر فرستاد. این قوانین دست‌آورد‌های کمیته شاهی برای عصری‌سازی نظام ‌سیاسی می‌باشد که نتیجۀ فرمان و ضمانت شاهی را شکل می‌دهد.

پیشنهادات این کمیته با نارضایتی، اختلاف ‌نظرهای متعدد و مناقشات گسترده در میان مردم مواجه شده است. نتایج یک نظرسنجی که توسط مرکز مطالعات استراتیژیک دانشگاه/پوهنتون‌ اُردن بالای کمیته شاهی؛ عصری‌سازی نظام‌ سیاسی انجام شد، نشان داد که تنها 31 در صد مردم به نتایج آن‌‌ها خوش‌بین هستند، یعنی 69 در صد دیگر اُردنی‌ها توقع جدید از وضعیت فعلی ندارند.

کمیسیون شاهی در یکی از پیشنهادات خود بالای نیاز تقویت هویت‌ملی جمعی تأکید کرد و گفت؛ این هویت‌ است که «همه را یکپارچه و متحد می‌سازد و یکی از شروط اساسی برای ساختن مودل ملی دموکراتیک می‌باشد» که در خصوص شهروندی بومی و‌ واگذاری حق عودت‌کننده‌گان که بالای آن نزاع و بحث است و انحراف افکار عامه با اتهامات و نظریات مختلف مواجه شد. رژیم اردن بی‌نهایت تلاش دارد تا برای تداوم بقای خود با پیشنهاد راه‌حل دو دلت، پروژه‌های استعماری را تطبیق نماید. این درحالی است که نیروهای امریکایی در سراسر کشور مستقر هستند و پروژه‌های مختلف همکاری با دولت یهود از جمله خرید آب و گاز و توافقات پی در پی که  این توافق را قوی ‌سازد، در حال گسترش است.

اگر قضیه چنین باشد که مسلماً در میان مردم اردن چنین است، پس این رژیم از همان اوایل حاکمیت اردن که توسط توافق سایکس-پیکو تأسیس گردید، هدف آن خدمت به مردم نبود، بلکه هدف آن حاکم ساختن یهود و اشغال‌گران کافر انگلیس و امریکا بالای اردن و مردم‌اش می‌باشد تا منابع آن را دزدی و ظرفیت این کشور را در خدمت دشمنان امت قرار دهند. در نتیجه ساکنین اردن دچار فقر شدید، بد‌بختی، ذلت، تشنگی گردیدند و تحت بهانه‌های سرمایه‌گذاری، اتحاد، همکاری با استعمارگران، جنگ علیه‌تروریزم و قرضه‌های صندوق بین‌المللی ‌پول، سرزمین‌شان به شکل واقعی اشغال گردید. اگر چنین است، پس چرا غفلت و بحث بر سر نتیجه کمیته‌ها می‌شود، در حالی‌که کم‌ترین چیزی‌که در مورد آن‌ می‌توان گفت اینست که آن‌‌ها «آتش را شعله‌ور می‌سازند» تا امت را از پروژه‌ بزرگ خود و اتحادشان تحت حکومت اسلامی و تطبیق قانون الله سبحانه‌ و‌تعالی که در آن شکوه و عزت مسلمین و نابودی واقعی حاکمیت یهود و بیرون راندن استعمارگران غربی نهفته است و زمینه استفاده از دارایی که الله سبحانه ‌و‌تعالی اعطا کرده را مساعد می‌سازد.

ای امت عزیز، ای اهل اُردن!

مهم‌ترین ویژگی ما این است که بخشی از امت هستیم که در اسلام ناب و با شکوه ریشۀ عمیق دارد و دارای چنان میراث ارزشمند و تاریخ گسترده‌ای است که بیش از هزار سال بر جهان سلطه داشت. بنابر‌این، نمی‌توان تاریخ ما را به صد‌سال موجودیت مرزها، بیرق، سرود‌ملی و رژیم که توسط قطعنامۀ استعماری برای توطئه علیه امت اسلامی ایجاد شد، محدود کرد. بلکه تاریخ ما به فتح سرزمین ما توسط اسلام، مسلمانان و حفظ و مراقبت آن در برابر دشمن توسط جهاد، عدالت و رحمت ارتباط دارد، و وابستگی ما به اولین حکومت اسلامی می‌باشد که پیامبر صلی الله علیه و سلم  در مدینه‌منوره تأسیس نمود و میثاق ما با الله متعال است و جز او محافظِ نداریم.

با تأسیس دولت‌های کاذب بر پیکرۀ نیمه‌جان خلافت اسلامی؛ این رژیم‌‌ها تلاش نمودند تا هویت‌جعلیِ را ایجاد کند که نه در میثاق امت اسلامی و نه در عقیدۀ آن‌‌ها ارتباط دارد. آن‌‌ها تلاش نمودند تا این اصطلاحات جعلی را در کشور‌های خود به حیث رابطه وطنی‌ترویج دهند که جوامع دولت‌های غربی به آن افتخار می‌نماید. در حالی‌که واقعیت زنده‌گی غربی‌‌ها برای همه معلوم است، به طرف شیوه زنده‌گی حیوانی روان اند. عزت، آزادی از ظلم، شکنجه و غلام بودن به کشور‌های استعماری وابسته به این رژیم‌‌ها‌ست.

اسلام تمام روابط قومی، نژادی، وطنی و ملی را تعصب جاهلیت خطاب کرده و مردود می‌داند و همه مردم را که تحت چطر حکومت اسلامی زنده‌گی می‌کنند را توسط عقیده اسلامی ذوب می‌نماید. هویت اسلامی توسط مفاهیم اسلام که جامعه اسلامی را با میثاقِ مانند ایمان به الله سبحانه و‌تعالی، پیامبر صلی الله علیه و‌سلم و جهاد فی سبیل‌الله متحد می‌سازد، شکل می‌گیرد. الله سبحانه و‌تعالی می‌فرماید:

﴿قُلْ إِن كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ‌ترضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُم مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّىٰ يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ﴾ ]توبه:24[

ترجمه: بگو: اگر پدران‌تان، فرزندان‌تان، برادران‌تان، همسران‌تان، خویشان‌تان، اموالی‌که فراهم آورده اید، تجارتی‌که از بی‌رونقی و کسادی‌اش می‌ترسید، خانه‌هایی‌که به آن‌ها دل خوش کرده اید، نزد شما از الله و پیامبرش و جهاد در راهش محبوب ترند، پس منتظر بمانید تا الله فرمان عذاب‌اش را بیاورد و الله گروه فاسقان را هدایت نمی‌کند.

اسلام تنها ایدیولوژی می‌باشد که عقیدۀ اسلامی اساس هویت، وفاداری و تابعیت پیروان آن را شکیل می‌دهد و تنها ایدیولوژی مناسبی است که می‌تواند امت را وحدت ببخشد و عزت و شکوه آن را دوباره برگرداند. بدون شک؛ این هویت بدون موجودیت دولت اسلامی " خلافت راشده بر منهج نبوت" به شکل درست آن بدست نمی‌آید.

پیرو این دین بزرگ بودن در حقیقت فضل و رحمتِ از جانب الله سبحانه ‌و‌تعالی می‌باشد که با هیچ نعمتِ دیگر برابری نمی‌کند. پس تکلیف و مسؤلیت ما‌ست که برای حمل این دین با دعوت‌گران تلاش نمائیم تا این دین را به مقام و ارزش واقعی آن یعنی جایگاه خلافت راشده برسانیم.

دفتر‌مطبوعاتی‌حزب‌التحریر-ولایۀ‌اُردن

مترجم: احمد احمدی

ادامه مطلب...

درگذشت حامل دعوت

  • نشر شده در سوریه

 

﴿إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

حزب التحریر-ولایه سوریه از درگذشت استاد فیصل کعکو (ابومحمود) ابراز تألم و سوگواری می‌کند.

استاد فیصل رحمه الله یک‌تن از سابقون شباب حزب‌التحریر-ولایه سوریه، ‌صبح امروز به تاریخ دو شنبه 15 نوامبر 2021م به عمر 73 سالگی درگذشت. وی که سال‌های زیادی از عمرش را در جهت حمل دعوت سپری نمود، مدت 17 سال را در زندان تدمر در زمان حاکمیت طاغوتی حافظ اسد پشت سر گذاشت. او طی این مدت به انواع شدید شکنجه و آزار مواجه گردید که با صبر و شکیبایی به امید اجر و پاداش از جانب الله سبحانه ‌وتعالی در برابر آن استقامت ورزید که در نهایت به عنوان قهرمان زندان تدمور در میان زندانیان لقب گرفت.

مهاجرت از دیار خویش و مریضیِ‌که عاید حالش بود، وی را از بیان حق و حمل دعوت باز نداشت. چنان‌که او عادت داشت، شباب  حزب را تحریک و تشویق می‌کرد تا برای احیای امت و تأسیس خلافت راشده بر منهج نبوت کار و فعالیت نمایند. روی این ملحوظ، ما وی را به عنوان یک شخص صادق می‌شناسیم. از الله سبحانه ‌و تعالی استدعا داریم که رحمت واسعه‌اش را به او عنایت فرماید و بهشت پهناورش را جایگاه او قرار دهد و او را با انبیاء، صدیقین، شهداء، صالحین و اصحاب محشور بدارد.

چشم‌ها اشک می‌ریزند و قلب‌ها محزون اند؛ ولی چیزی نمی‌گوییم، مگر آن‌چه که رضای پروردگار مان، سبحانه و تعالی باشد.

﴿إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ[بقره: 156]

ترجمه: ما از آنِ الله هستیم و به سوی او باز می‌گردیم.

احمد عبدالوهاب

رئیس دفتر مطبوعاتی حزب‌التحریر-ولایه سوریه

مترجم: ابوزید

ادامه مطلب...

سازمان ملل متحد با ظاهرِ خیرخواهانه در دشمنی با مردم افغانستان کمر بسته است Featured

در یک گزارش برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP)، آمده است که سیستم بانکی افغانستان با بحران نقدینگی مواجه است، و این مشکل می‌تواند در چند ماه آینده باعث سقوط بزرگ نظام بانکی شود. همچنان دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ای سر منشی عمومی سازمان ملل متحد در امور افغانستان در سخن‌رانی خود در جلسه شورای امنیت گفت: "زمانی داعش به چند ولایت و کابل محدود بود، اما اکنون به نظر می‌رسد که تقریباً در تمام ولایات حضور و فعالیت فزاینده دارند."

                پس از آن‌که امریکا و ناتو با شرم‌ساری افغانستان را ترک کردند، حالا در عقب سازمان ملل متحد جبهه گرفته‌اند و از تریبیون و آدرس سازمان ملل فعالیت‌های شان را به پیش می‌برند. سازمان ملل نیز برای تعقیب منافع قدرت‌های غربی گزارش‌های منفی و غیرواقعی را به نشر می‌رساند تا توسط آن هرج و مرج و نگرانی را در میان مردم افغانستان دامن زده و حاکمان فعلی افغانستان را تحت فشار فزاینده قرار دهند. جامعه جهانی برای تحت فشار قرار دادن امارت اسلامی افغانستان و در نهایت ناکام ساختن آن‌ها در راستای تأسیس یک نظام اسلامی از سه گزینه منحیث ابزار فشار استفاده می‌کنند: اول، عدم برسمیت شناختن؛ دوم، تحریم‌های اقتصادی و مسدود ساختن ذخایر ارزی؛ سوم، فضاسازی برای داعش، تا باشد با این گزینه‌ها امارت اسلامی افغانستان را وادار به قبولی شرایط غیراسلامی شان سازند. در حالی‌که این واضح و روشن است که داعش در تمامی ولایات افغانستان فعالیت ندارد، و اما سازمان ملل متحد و رسانه‌های غربی گویی که کمپاین رسانه‌یی را برای بزرگ‌نمایی داعش به پیش می‌برند.

                در سوی دیگر، سازمان ملل متحد یک بازی دوگانه و منافقانه‌ای را با مردم افغانستان راه انداخته است. از یک‌ سو از فاجعه‌ای بشری، فقر، بیکاری و خشک‌سالی سخن می‌گوید و یا اشک تمساح می‌ریزد، ولی در سوی دیگر با نشر گزارش‌های منفی علیه نظام مالی و بانکی افغانستان، اعتبار این سیستم را زیر سوال برده و در صدد فلج ساختن کارکرد آن است.

                در واقع نشر همچو گزارشات منفی هنگامی که بانک‌های افغانستان با بحران نقدینگی مواجه‌اند پیامدهای خطرناکی در پی دارد. این کار می‌تواند منجر به هجوم بیشتر مردم به بانک‌ها گردیده و آینده‌ای نظام مالی و بانکی را با خطر کلان مواجه ساخته و بحران بشری را بیشتر و بیشتر سازد.

مردم مسلمان افغانستان باید بدانند که در حال حاضر سازمان ملل متحد در تأمین منافع امریکا و ناتو می‌کوشد، و تلاش دارد تا اعتبار از دست رفته‌ای آنان را با بدتر ساختن اوضاع اقتصادی و امنیتی و وضع تحریم‌ها بالای مردم افغانستان احیاء کند. در حالی‌که غرب نه تنها در افغانستان بلکه در جهان اعتبارش را از دست داده و این اعتبار پوشالی هرگز قابل احیاء نیست.

                مسوولین امارت اسلامی باید متوجه این نکته باریک باشند که سازمان ملل متحد یک سازمان بی‌طرف و خیرخواه نیست، بلکه در واقعیت سازمانی است که توسط قدرت‌های بزرگ تأسیس و به خدمت گرفته شده و به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم در صدد تأمین منافع این قدرت‌ها می‌باشد. این سازمان و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به ظاهر بشردوستانه همچو دست‌های شیطان (استعمارگران غربی) اند که منافع و اهداف آن‌ها را در سایر سرزمین‌ها تسهیل می‌کنند. پس هرنوع رابطه و دید مثبت نسبت به سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی و تلاش برای عضویت در همچو سازمان‌ها اشتباه بس بزرگ و جبران ناپذیر است.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِّن دُونِكُمْ لَا يَأْلُونَكُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ [آل‌عمران:۱۱۸]

ای کسانی که ایمان آورده اید! از غیر خود محرم اسرار برنگزینید، آنان از هرگونه شر و فسادی در حق شما کوتاهی نمی‌کنند. آنان آرزوی رنج و زحمت شما را (در دل) دارند (و پیوسته در انتظار آنند. نشانه‌های) دشمنی از دهان آنان آشکار است، و آنچه در دل دارند بزرگتر است.

دفتر مطبوعاتی حزبالتحریر-ولایه افغانستان

ادامه مطلب...

1-عدالت در خلیفه شرط است 2- جزا و عقوبت در دنیا کفاره گناه در آخرت می‌باشد 3- استعانت از کفار

  • نشر شده در فقهی

به پرسش عباده الشامي

پرسش
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته!

1- در دوسیه ازاله‌ی زمین یا خاک در مورد حکم حاکم غاصب سلطنت چنین وارد شده است: «حکم غاصب سلطنت و قدرت این‌است که با وی باسلاح جنگ نمایی تا این‌که خلع سلاح یا کشته شود. ما می‌دانیم که عدالت یکی از شروط خلیفه می‌باشد و کسی‌که قتل و خون‌ریزی نموده، قدرت‌را از امت غصب می‌کند، فاقد عدالت می‌باشد.آیا با جواب سوال سابق تحت عنوان "طریقه شرعی برای اقامه خلافت و سلطان متغلب" بود در تعارض قرار ندارد؟ اگر تعارض ندارد آیا فهم و برداشت ما از سلطان متغلب جدید شده است یا اصلاً فهم گذشته ما ملغی گردیده است؟ امیدوارم که توضیح بدهید.
2- ما امروز شاهد این‌هستیم که حدود بالای مسلمان‌ها از طرف تنظیم الدوله(داعش) تطبیق می‌گردد. آیا تطبیق حدود شرعی از طرف داعش و بعضی دولت‌های دیگر باعث پاکی گناه وی در روز قیامت در نزد الله شده و محاسبه نمی‌شود؟ امید وضاحت دارم.

3- آیا به دولت خلافت که آمدن آن به اذن الله قریب است، جایز می‌باشد که دوستان و هم‌پیمانانی از دولت‌های کفری هرچند که مثل آلمان حربی هم باشند، داشته باشد؟ البته از باب تقویه دولت خلافت و فتح آن‌سرزمین‌ها، یا چنین کاری جایز نبوده؛ مگر با دولت‌هایی‌که از نظر حکم محارب اند، مانند وینزویلا. آیا جایز است که با دولت‌های محارب کنونی پیمان‌ها بسته شده به صلح حدیبیه که بین رسول‌الله صلی الله علیه وسلم و مشرکین قریش منعقد گردیده بود، قیاس کرد؟
الله برای‌تان خیر و برکت‌را نصیب نماید.

پاسخ

وعلیکم السلام ورحمت الله وبرکاته!

1- آن‌چه که در دوسیه و جواب سوال وارد شده است، باهم اختلاف ندارند. معلوم می‌شود که در پیش شما نسخه‌ای از دوسیه است که قدیمی می‌باشد و در آن حکم متسلط نمی‌باشد، و نسخه‌ای که نزد ما موجود است، در آن حکم متسلط می‌باشد و هم‌چنان در کتاب نظام حکومت‌داری در صفحه 57 حکم سلطان متسلط موجود می‌باشد. لهذا آن‌چه در دوسیه و جواب سوال آمده است، کدام تناقض ندارد.

اما این‌که عدالت شرط است، در خلیفه درست است. با سلطان متغلب بیعت کرده نمی‌شود تا این‌که توبه نکرده، کارش‌را درست ننموده و مردم‌را قناعت ندهد. عدالت قبل از بیعت باید موجود شود، طوری‌که شما می‌دانید، کسی‌که توبه نمود، مصلح شده و از عمل بدش برگشته عدل‌ را پیشه‌ی خود نمود، عادل محسوب می‌شود. معلوم دار است که شما دچار اشتباه شده گمان کردید که بیعت با وجود تسلط و ظلمش و بی‌عدالتی‌‌اش می‌شود که چنین نیست. اگر خلیفه توبه نموده، اصلاح شد و مردم‌ را قناعت داد، سپس بیعت کرده می‌شود. امیدوارم که قضیه واضح شده باشد.

2- تطبیق عقوبات از سوی دولتی‌که به اساس شریعت حکم می‌کند، مکفر گناه می‌باشد. به این سوال در سال22/01/2014م جواب دادیم که در زیر متن آن ‌را تکرار می‌نمایم:

«اما سوال دیگر: آیا عقوبت در دنیا مکفر گناه در روز قیامت می‌باشد؟ این درست است که عقوبت شرعی که از طرف دولت اسلامی اجرا می‌شود، کفاره گناه می‌باشد؛ نه از طرف قوانین وضعی. تفصیل آن چنین است:

«أخرج مسلم عَنْ عُبَادَةَ بْنِ الصَّامِتِ، قَالَ: كُنَّا مَعَ رَسُولِ اللهِ عليه الصلاة والسـلام فِي مَجْلِسٍ، فَقَالَ: «تُبَايِعُونِي عَلَى أَنْ لَا تُشْرِكُوا بِاللهِ شَيْئًا، وَلَا تَزْنُوا، وَلَا تَسْرِقُوا، وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللهُ إِلَّا بِالْحَقِّ، فَمَنْ وَفَى مِنْكُمْ فَأَجْرُهُ عَلَى اللهِ، وَمَنْ أَصَابَ شَيْئًا مِنْ ذَلِكَ فَعُوقِبَ بِهِ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَهُ، وَمَنْ أَصَابَ شَيْئًا مِنْ ذَلِكَ فَسَتَرَهُ اللهُ عَلَيْهِ، فَأَمْرُهُ إِلَى اللهِ، إِنْ شَاءَ عَفَا عَنْهُ، وَإِنْ شَاءَ عَذَّبَهُ»

ترجمه: مسلم از عباده بن صامت روایت می‌کند که گفت: همراه رسول الله در مجلسی بودیم، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: با من بیعت کنید که به الله شریک قرار ندهید، زنا نکنید، دزدی ننمایید، نفسی را که الله کشتن آن را حرام قرار داده است، نکشید؛ مگر به حق. کسی که وفا نمود اجرش به الله است، کسی‌که آن را انجام داد و جزا داده شد، آن کفاره‌اش می‌باشد. کسی‌که به آن اقدام نمود، الله سترش نمود، امورش به الله محول می‌گردد؛ اگر خواست عفوش می‌کند و اگر خواست، عذابش می‌نماید.

حدیث بیان می‌دارد؛ کسی‌که در دنیا مجازات شد، در روز قیامت برایش کفاره می‌باشد و به آن‌گناه در آخرت عذاب نمی‌شود. از حدیث نیز واضح شد که مجازات مکفر گناه است که از طرف دولت اسلامی که به خلیفه به اساس اسلام بیعت شده باشد؛ چون در حدیث به قول تبایعونی... «فَمَنْ وَفَى مِنْكُمْ فَأَجْرُهُ عَلَى اللهِ، وَمَنْ أَصَابَ شَيْئًا مِنْ ذَلِكَ فَعُوقِبَ بِهِ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَهُ» شروع شده است. عقوبت کفاره شده می‌تواند که در آن بیعت باشد و بیعت به حاکم می‌شود که به اساس اسلام حکم کند. خلاصه این‌که دولتی‌که به اساس اسلام بوده، حد را بالای مجرم جاری نماید، در آخرت گناه وی مجازات ندارد. الله سبحانه وتعالی بهتر می‌داند.» پایان.

3- سوال شما در مورد پیمان با دولت‌های کفری به این معنی‌است که از ایشان کمک و استعانت می‌خواهی، از نظری شرعی جایز نمی باشد. بنا به دلایل ذیل:

الف: در جزء دوم کتاب شخصیه در باب "الاستعانة بالكفار" واضحاً چنین وارد شده است: «دلیلی‌که کمک گرفتن از کفار -که دولت مستقل است- در جنگ جایز نمی‌باشد؛ احمد و نسائی از انس روایت می‌کنند که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«لا تستضيئوا بنار المشركين»

ترجمه: به آتش مشرکین روشنی نخواهید(آتش قوم کنایه از قدرت‌شان در جنگ به گونه‌ای که قبیله و یا دولت مستقل باشند).

بیهقی حدیث صحیح دیگری ‌را چنین روایت می‌کند:

«خرج رسول الله عليه الصلاة والسـلامحتى إذا خلَّف ثنيَّة الوداع إذا كتيبة قال: من هؤلاء؟ قالوا بني قينقاع وهو رهط عبد الله بن سلام قال: وأسلموا؟ قالوا: لا، بل هم على دينهم، قال: قولوا لهم فليرجعوا، فإنّا لا نستعين بالمشركين»

ترجمه:رسول الله صلی الله علیه وسلم خارج شده و از ثنیه الوداع گذشت و گروهی از مردم را دید. فرمود: این‌ها کی‌ها اند؟ گفتند: اهل قینقاع و قبیله عبد الله بن سلام اند. فرمود: آیا مسلمان شدند؟ گفتند تا هنوز از دین‌شان برنگشتند. فرمود: بگویید که بر گردند، ما از مشرکین کمک نمی‌خواهیم.

رسول‌الله صلی الله علیه وسلم قبیله عبد الله بن سلام‌ را رد نمود؛ به خاطری‌که به حیث یک گروه کافر آمده بودند. تحت یک بیرق از بنی قینقاع که با رسول‌الله نیز معاهدات داشته، به گونه دولت بودند که رسول‌الله صلی‌الله و علیه وسلم ردشان نمود. با بیرق آمده بودند که نماینده‌گی از دولت ‌را می کردند، از همین سبب رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم آن‌ها‌را رد نمود؛ در خیبر که یهود آمده، افراد بودند، نه به شکل گروه و دولت. در حدیث علت شرعی عبارت از وجود حکومت می‌باشد. علت در متن حدیث آشکار است؛ مانند این قول: «إذا كتيبة قال: من هؤلاء قالوا: بني قينقاع وهو رهط عبد الله بن سلام» در این جا کتیبه یا گروه به معنای لشکر مستقل و بیرق می‌باشد. قبیله بنی قینقاع حیثیت دولت‌ را داشت که بین آن‌ها و رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم معاهدات نیز وجود داشت که علت رد شدن‌شان نیز شد.

این‌که رسول‌الله صلی الله علیه وسلم قزمان ‌را، که مشرک بود، در غزوه احد قبول کرد، وی از آدرس کدام قدرت و گروه نبود؛ بلکه فرد بود. گروهی‌که تحت بیرق مشخص و قبیله مشخص باشد، جایز نیست که از آن‌ها استعانت گرفته شود؛ ولی قبیله بنی خزاعه در وقت عقد پیمان رسول‌الله صلی الله علیه وسلم و قریش حضور داشته، تعهد نمود که با مسلمین می‌باشد و قبیله بنی بکر گفت که ما در پیمان قریش می‌باشیم، و این واقعه در صلح حدیبیه به اساس متن ذیل رخ داده است:

«وإنه من أحب أن يدخل في عقد محمد وعهده دخل فيه، ومن أحب أن يدخل في عقد قريش وعهدهم دخل فيه» [رواه أحمد]

ترجمه: کسی‌که دوست دارد در عقد محمد داخل شود، داخل شود و کسی‌که دوست داشت که در عقد قریش داخل شود، داخل گردد.

بناءً قضیه بنی خزاعه با قضیه بنی قینقاع متفاوت بوده، بنی خزاعه با رسول الله صلی الله علیه وسلم پیمان بسته نکرده بود. آن‌ها با پیمان رسول‌الله صلی الله وعلیه وسلم و قریش یک‌جا شدند که جزء از مسلمین محسوب شده، تحت بیرق ایشان بوده، جزء دولت اسلامی به شمار می‌رفتند.

هیچ‌گونه پیمان بستن و کمک خواستن با دولت کافر جایز نمی‌باشد و به کفار ذمی که تابع دولت اسلامی‌ست، جایز است که در ارتش دولت اسلامی باشد.

ب: در ماده شماره 190مقدمه دستور پیرامون موضوع معاهدات با کفار چنین آمده است:

"ماده 190: ،معاهدات نظامی و آن‌چه مربوط آن است قطعاً ممنوع می‌باشد. معاهدات سیاسی، پیمان‌های اجاره پایگاه‌های هوایی نیز ممنوع می‌باشد. عقد پیمان‌های حسن هم‌جواری، اقتصادی، تجاری و مالی، فرهنگی و آتش‌بس جایز می‌باشد."

شرح متن فوق: (معاهدات به آن پیمان‌های گفته می‌شود که دولت‌ها جهت تنظیم روابط‌شان با وضع شروط پذیرفته شده منعقد می‌گردد. فقها آن ‌را معاهدات مسمی نموده اند. شرط صحت معاهدات آن‌است که عقد‌های وضع شده ‌را، که مدت آن محدود است ،شریعت اجازه داده باشد. احکام شرعی دیگری در زمینه موجود است و معاهدات نیز انواع مختلف دارد. نظر به قول رسول‌الله صلی الله وعلیه وسلم پیمان‌های نظامی حرام است: «لا تَسْتَضِيئُوا بِنَارِ الْمُشْرِكِينَ»؛ از مشرکین کمک نخواهید. آتش قوم کنایه از قدرت جنگی‌شان است. هم‌چنان فرموده است: «فَلَنْ أَسْتَعِينَ بِمُشْرِكٍ»؛ هرگز من از مشرکین کمک نمی‌خواهم. مسلم از عایشه رضلی الله وعنها روایت نموده است. و رسول‌الله در حدیث دیگر فرموده است:

«لاَ نَسْتَعِينُ بِالْكُفَّارِ عَلَى الْمُشْرِكِينَ»

ترجمه: ما از کفار علیه مشرکین کمک نمی‌خواهیم. (ابن ابی شیبه از سعید بن منذر روایت نموده است)

استعانت از مشرکین منحیث دولت حرام بوده و پیمان‌ها نیز با ایشان به اساس دلایل واضح ذکر شده مشکل دارد.)
ج: موضوع صلح حدیبیه بین رسول‌الله صلی‌الله وعلیه وسلم و قریش شامل پیمان نمی‌شود؛ چون در پیمان در یک صف باهم می‌جنگند. آن‌چه که رخ داد، یک‌صلح آتش‌بس مؤقتی قبل از فتح بود. بناءً انعقاد آتش‌بس بین ما و کفار حربی جایز می‌باشد و اگر آن‌ها در سرزمین‌های اشغالی مسلمان‌ها حاکمیت می‌کنند، بستن هیچ نوع پیمان جایز نمی‌باشد؛ زیرا اعتراف و تأیید اشغال را نشان می‌دهد که شرعاً حرام می‌باشد. با یهود که سرزمین مسلمان‌ها را اشغال نموده است، عقد هیچ‌نوع پیمان درست نیست. در بند چهارم ماده 189چنین آمده است:

ماده 189: ارتباط با دولت‌های غیر در دنیا به چهار اعتبار صورت می‌گیرد:

چهارم: دولت‌های محارب فعلی مانند اسرائیل در تمام حالات جنگ مد نظر گرفته می‌شود. تعامل با آن‌ها جنگ است، برابر است که آتش‌بس باشد یا نباشد و تمام اتباع آن از ورود به سرزمین‌های اسلامی ممنوع می‌شود.

شرح ماده 189: با دولت‌های محارب صلح دایمی جایز نبوده؛ چون جهاد معطل قرار می‌گیرد، در حالی‌که جهاد تا روز قیامت ادامه دارد و آتش‌بس دایمی مانع جهاد و نشر اسلام می‌گردد، دین الله سبحانه وتعالی اظهار نمی‌گردد. الله تعالی می‌فرماید:

﴿وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلَّهِ﴾ (انفال 39)

ترجمه: با آن‌ها بجنگید تا فتنه باقی نماند و دین کاملاً برای الله شود.

و رسول‌الله صلی الله وعلیه وسلم می فرماید:

«وَالْجِهَادُ مَاضٍ مُنْذُ بَعَثَنِي اللَّهُ إِلَى أَنْ يُقَاتِلَ آخِرُ أُمَّتِي الدَّجَّالَ» [أخرجه أبو داود من طريق أنس رضي الله عنه]
ترجمه: جهاد از زمانی‌که الله من را مبعوث نموده تا روزی‌که آخرین امت من با دجال می‌جنگد، ادامه دارد. (ابو داود از انس روایت کرده است)

اما صلح مؤقت با این دولت‌ها و آتش‌بس مؤقت در حالت جنگ شرایط ذیل در نظر گرفته می‌شود:

-‌ هرگاه دولتی‌که بین ما و آن‌ها فعلاً جنگ جریان دارد و آن‌سرزمین غیراسلامی است، صلح و آ تش‌بس با آن به صورت مؤقت جایز می‌باشد. توقف جنگ به مدت مؤقت مشکل ندارد، در صورتی‌که به مصلحت مسلمان‌ها بوده، مشروعیت شرعی داشته باشد.
دلیل آن صلح حدیبیه که بین دولت‌اسلامی در مدینه و دولت غیراسلامی قریش، که سرزمین غیر اسلامی بود، صلح صورت گرفت.
- ولی دولتی‌که در بین ما و آن‌ها بالفعل جنگ جریان دارد و آن دولت به سرزمین اسلامی مسلط است، مثلاً اسرائیل که غاصب سرزمین فلسطین بوده، صلح با آن جایز نمی‌باشد. بودن چنین دولتی شرعاً باطل است. صلح با آن به معنای تنازل و نادیده گرفتن سرزمین اسلامی‌ست که جرم بوده، حرام می باشد. با چنین دولتی جنگ ادامه داده می‌شود، هرچند که حکام نامشروع سرزمین اسلامی با آن آتش‌بس انعقاد کرده یا نکرده باشد.

صلح با دولت یهود و لو در یک وجب جای‌هم باشد، شرعاً حرام است؛ زیرا یهود غاصب و تجاوز‌گر است که سرزمین مسلمین ‌را غصب نموده است. صلح در این صورت به معنای مشروعیت دادن به مالکیت آن‌هاست که شرعاً حرام می‌باشد. اسلام از مسلمان‌ها می‌خواهد با آن محاربه و جنگ نمایند، لشکر کشی و تجمع کنند تا مسلمان‌ها از شر آن‌ها نجات پیدا نمایند. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا﴾ (نساء:141)

ترجمه: الله هرگز راه تسلط کفار را بالای مسلمان‌ها قرار نداده است.

در دیگر جای می فرماید:

﴿فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُم﴾ بقره: 194)

ترجمه: کسی بالای شما تجاوز نمود، شما به مانند آن‌ها بالای شان تجاوز نمایید.

در جای دیگر فرموده است:

﴿وَأَخْرِجُوهُمْ مِنْ حَيْثُ أَخْرَجُوكُمْ﴾ (بقره: 191)

ترجمه: بیرون شان بکنید از جایی‌که شما را بیرون نموده اند.

صلح حدیبیه کدام پیمان نبود، صرف یک آتش‌بس مؤقتی بین دولت اسلامی و دولت قریش در سرزمین غیر مفتوحه بود. پس آتش‌بس مؤقتی با دولت‌های کافر بنا به دلایل فوق جایز می‌باشد، به شرطی‌که به مصلحت مسلمان‌ها باشد و با دولت غاصب هیچ صلحی جایز نمی‌باشد.»

برادر شما عطا بن خلیل ابو رشته

مترجم: بدرالدین "حسینی

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه