سه شنبه, ۱۱ ربیع الاول ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۳/۰۹/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
آیا هند در حال ظهور است؟
بسم الله الرحمن الرحيم

آیا هند در حال ظهور است؟

ترجمه

هند در حال پیش‌رفت است؛ اما نه به‌دلیل منابع یا قدرت خودش؛ بلکه به دلیل حمایت آمریکا می‌باشد. آمریکا از کشورهایی حمایت می‌کند که برای تقویت نظم بین‌المللی مورد حمایت آمریکا و حفاظت از منافع آمریکا تلاش می‌نمایند.

این سیاست آمریکا منحصر به هند نیست. آمریکا سیاست مشابهی را در سایر کشورها نیز دنبال کرده است، مانند جاپان. آمریکا پس از جنگ جهانی دوم جاپان را از نظر اقتصادی تقویت نمود، اما آن‌را از نظر نظامی ضعیف نگهداشت. مثال دیگر کوریای جنوبی است. چین نیز در گذشته توسط آمریکا تقویت شده بود تا از اتحاد آن با جماهیر شوروی جلوگیری‌ نماید. علاوه بر این، آلمان نیز پس از جنگ جهانی دوم توسط آمریکا تقویت گردید تا آمریکا بتواند بر امور اروپا تسلط یابد.

تا اواسط دهه 90، هند خارج از حوزه نفوذ آمریکا بود. در اواسط دهه 90، هند بر اساس قدرت خود قوی‌تر نشد. با این‌حال، استراتیژی آمریکا برای هند تغییر کرد و آمریکا سیاست تقویت هند در برابر چین‌را در پیش گرفت.

  • آمریکا از پنج ابزار برای تقویت یا تضعیف دولت تحت نظم جهانی خود استفاده می‌کند، که عبارت‌اند از:
  1. سرمایه‌گذاری خارجی: آمریکا شرکت‌های خودرا جهت سرمایه‌گذاری در کشورهای متحد سیاست آمریکا از جمله هند هدایت می‌نماید. این روند را در در زمان "مان‌موهان سینگ" در هند آغاز نمود و تا امروز ادامه دارد.
  2. انتقال تکنالوژی: آمریکا به شرکت‌های تکنالوژی خود اجازه می‌دهد تا در کشورهای متحد خود سرمایه‌گذاری نمایند. تکنالوژی پیش‌رفته را در دست‌رس آن‌ها قرار می‌دهد؛ مانند آمازون، گوگل و اپل، که امروزه در هند سرمایه‌گذاری می‌نمایند.
  3. دست‌رسی به بازارهای جهانی: آمریکا بازارهای جهانی را از طریق سازمان‌های بین‌المللی به دست‌رس کشورهای متحد خود قرار می‌دهد. این به دلیل آن است که آن‌ها بتوانند کالاها و خدمات خود‌را در این بازارها به‌فروش برسانند. هند و چین هردو، اقتصاد خود‌را با افزایش صادرات بهبود بخشیدند، و این به دلیل دست‌رسی آمریکا به بازارهای جهانی بود.
  4. کمک نظامی: آمریکا از طریق قراردادهای انتقال تکنالوژی نظامی، سیستم دفاعی کشورهای تحت نفوذ خودرا تقویت می‌نماید. امروز این کاررا با هند و کیان یهود انجام می‌دهد. علاوه بر این، آمریکا تسلیحات، کشتی‌های جنگی، موشک‌ها، پهپادها و زیردریایی‌های خودرا به این کشورها می‌فروشد.
  5. مهاجرت و القای فرهنگ غربی: آمریکا مهاجرت‌را برای مردم کشورهای تحت نفوذ خود تسهیل می‌کند. سیاست‌های صدور ویزا را برای آن‌ها آسان می‌نماید. بدین ترتیب، جوانان و کارآفرینان این کشورها به موسسات پیش‌روی علمی و تحقیقاتی آمریکا دست‌رسی پیدا می‌نمایند. آمریکا این جوانان و کارآفرینان را بر اساس ارزش‌ها و ایدیولوژی غربی خود تربیت می‌نماید.

حال این سوال پیش می‌آید که اگر حکام هند و پاکستان می‌خواهند آجندای آمریکا را در منطقه اجرا نمایند، پس چرا هند با کمک آمریکا در حال پیش‌رفت است؛ در حالی‌که آمریکا برای پیش‌رفت پاکستان کمکی نمی‌کند؟

اولاً این پلان آمریکا است، برخی کشورهارا مطابق به تعبیر آن از منافع‌اش تقویت نموده و برخی دیگر را تضعیف می‌کند. این برای ما درسی است که ما باید برای پیش‌رفت و توسعۀ خویش دیدگاه خودمان‌را داشته باشیم. ما نباید راه پیش‌رفت خودرا بر اساس برنامه‌های کشورهای دیگر بسنجیم. دیدگاه ما از توسعه و پیش‌رفت نه‌باید تنها برای پاکستان باشد، بلکه باید برای تمام امت اسلامی باشد.

ثانیاً امتناع آمریکا از کمک نمودن به ما به دلیل برخورد تمدن‌ها میان اسلام و غرب است. دیموکراسی لیبرال سرمایه‌داری با عقیدۀ اسلام و دستورات روشن شریعت در تضاد است. در واقع مفکورۀ آزادی که باعث ایجاد اعمالی مانند هم‌جنس‌گرایی و توهین به مقدسات اسلام خلاف عقیدۀ اسلام است. چگونه می‌توان انتظار داشت که آمریکا به ما کمک کند یا ما را تقویت نماید؛ در حالی‌که نظم بین‌المللی آن بر اساس ارزش‌هایی است که مخالف عقیدۀ ما است؟

بنابراین، به جای این‌که تمام تلاش خودرا صرف جلب رضایت آمریکا نماییم و به ابزاری تبدیل شویم که منافع آمریکارا تأمین می‌نماید، کاری‌که حکام ما در 75 سال گذشته انجام داده‌اند، باید نظم جهانی آمریکا را نفی و رد نماییم.

 • ما باید مسیر مستقلی برای خود در نظر بگیریم. ما باید نظم جهانی خودرا بر اساس وحدت جهان اسلام از طریق تأسیس خلافت برقرار نماییم. سرزمین‌های مسلمانان از لحاظ منابع غنی بوده، دارای ارتش‌های بزرگ و جمعیت جوانی است که خلافت را به یک قدرت جهانی تبدیل می‌نماید. مهمتر از همه، نظم جهانی مبتنی بر وحدت مسلمانان، بر اساس اطاعت از الله سبحانه وتعالی و رسولش صلی‌الله علیه وسلم و بر اساس دستورات دین و ارزش‌های ما خواهد بود. پس بیایید نظم جهانی آمریکا را رد نماییم و مبارزۀ خودرا برای تأسیس دولت خلافت افزایش دهیم.

حزب‌التحریر-ولایه پاکستان

یک‌شنبه، 21 ذوالحجة 1444 – 09 جولای 2023م.

مترجم: عبدالرحمن "قاطع"

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه