دوشنبه, ۰۹ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
تلاش برای از میان برداشتن آموزه‌های جهاد و خلافت از نصاب‌تعلیمی، ممنوع و حرام می‌باشد
بسم الله الرحمن الرحيم

تلاش برای از میان برداشتن آموزه‌های جهاد و خلافت از نصاب‌تعلیمی، ممنوع و حرام می‌باشد

(ترجمه)

تلاش‌های دولت برای از بین‌بردن آموزه‌های خلافت و جهاد از فقه اسلامی و راجع ساختن آن به قصه‌های تاریخی در واقع تلاش برای کاهش دروس با ارزش اسلامی‌ست. کمار‌الدین امین، رئیس پیشین تعلیمات عمومی اسلامی از وزارت مذهبی اندونیزیا در مورد نامۀ مرتبط به موضوعات خلافت و جهاد که تحت نصاب‌تعلیمی تاریخ انتقال یافته است، توضیح داد. این پالیسی در حقیقت بخش از اعتدال‌مذهبی و ممانعت از افراط‌گرایی در بخش تعلیمی مدارس می‌باشد. این پالیسی‌دولت واضحاً علیه اسلام می‌باشد. دلیل‌اش این است که جهاد و خلافت بخش از آموزه‌های دینی در فقه اسلام است؛ به خاطری‌که این دو از اوامر فرضی شریعت اسلامی محسوب می‌شود. موضوعات خلافت و جهاد صرف دروس از تاریخ نیست. قرار دادن جهاد و خلافت من‌حیث بخش از درس‌های تاریخ بدون توضیح و تشریح فرضیت جهاد به رضایت الله سبحانه‌و‌تعالی و تاسیس خلافت؛ در واقع تلاش برای از بین بردن آموزه‌های ناب اسلام است. در رابطه به فرضیت جهاد الله سبحانه‌و‌تعالی در قرآن کریم در آیه‌های مختلف تاکید کرده می‌فرماید:

﴿كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ

[بقره: 216]

ترجمه: جهاد در راه الله بر شما مقرّر شد؛ در حالی که برای‌تان ناخوشایند است. چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. الله می‌داند و شما نمی‌دانید.

بر اساس شریعت اسلامی جهاد به مفهوم قتل و قتال در راه الله سبحانه‌و‌تعالی می‌باشد. بر علاوۀ بعضی از آیه‌های قرآن در احادیث پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم نیز جهاد به معنی قتل در راه الله سبحانه‌و‌تعالی آمده است. انس بن مالک روایت نموده است:

«جَاهِدُوا الْمُشْرِكِينَ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ وَأَلْسِنَتِكُمْ»

(ابو داوود، النسایی و احمد)

ترجمه: با اموال، نفس‌های خویش و زبان تان با مشرکین جنگ کنید.

هم‌چنین کار برای احیای خلافت مبنی بر شریعت اسلامی فرض می‌باشد. در رابطه بر فرضیت نصب  خلیفه امام‌النووی در کتابش شرح صحیح، مسلم می‌نویسد:

«وَاَجْمَعُوْا عَلَى اَنَّهُ يَجِبُ عَلَى الْمُسْلِمِيْنَ نَصْبُ خَلِيْفَةٍ، وَوُجُوْبُهُ بِالشَّرْعِ لَا بِالْعَقْلِ»

ترجمه: در واقع همۀ مسلمین اتفاق نظر دارند که نصب خلیفه برای مسلمانان فرض می‌باشد و فرضیت نصب خلیفه بر اساس شریعت تعیین می‌شود نه دلایل عقلی.

ای مسلمانان! تلاش برای از بین بردن موضوعات جهاد و خلافت از نصاب‌تعلیمی مدرسه‌ها حتی زشت‌تر است از نابودی آن؛ در ضمن این یک عمل مردود بوده و واضحاً حرام می‌باشد؛ زیرا بر اساس قرآن و سنت کتمان علم جایز نیست. انتقال، تشریح و تفسیر علوم در اسلام واجب می‌باشد. کسی‌که این وجیبۀ مهم را دست‌کم گرفته و به کتمان ثقافت اسلام می‌پردازد، مورد لعنت الله سبحانه‌و‌تعالی و تمام مخلوقات‌اش می‌گردد. به همین دلیل کتمان آموزه‌های اسلامی؛ این که زدودن آن از نصاب‌تعلیمی باشد و یا هم از بین بردن آن در اسلام، ممنوع می‌باشد. هر شخص به هر دلیلی‌که باشد این کار را انجام دهد، مورد لعنت الله سبحانه‌و‌تعالی قرار خواهد گرفت. الله سبحانه‌و‌تعالی می‌فرماید:‌

﴿إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ مَا أَنْزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَىٰ مِنْ بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْكِتَابِ ۙ أُولَٰئِكَ يَلْعَنُهُمُ اللَّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ

[بقره: 159]

ترجمه: کسانی‌که دلایل روشن، و وسیله هدایتی را که نازل کرده‌ایم، بعد از آنکه در کتاب برای مردم بیان نمودیم، کتمان کنند، الله آن‌ها را لعنت می‌کند و همه لعن‌کنندگان نیز، آن‌ها را لعن می‌کنند.

علاوه بر این؛ وای به حال کسی‌که اتهامات زشت و افترا‌های بی‌معنی را علیه آموزه‌های اسلامی "جهاد و خلافت" می‌بندد. تهمت بستن به آموزه‌های اسلامی مانند جهاد و خلافت و نسبت دادن آن به چیز که زنده‌گی بشر را تهدید کند و یا هم نسبت دادن آن به افراط‌گری که کشور را به خطر مواجه کند؛ واضحاً گناه بزرگ است. این نا‌ممکن است که جهاد و خلافت من‌حیث ثقافت اسلامی زنده‌گی بشر را به خطر مواجه سازد. این ناممکن است که ثقافت اسلامی مشتق شده از وحی الهی بشریت را نابود کند. حتی با عملی‌شدن جهاد و دستگاه خلافت، بشر از بد‌بختی موجوده رهایی یافته و به سعادت واقعی نایل خواهند شد.

ای مسلمانان! ما نباید در مقابل چنین پالیسی‌زشت و ناعادلانه خاموش بمانیم. واضحاً این تلاش‌ها برای دور نگهداشتن امت از شریعت ناب اسلامی صورت می‌گیرد. این در حالی‌ست که امریکا و کشور‌های غربی از گذشته بدین‌سو در افغانستان و عراق حملات ظالمانه خویش را شروع و ادامه دادند و حالا در کشور‌های کشمیر، سوریه، میانمار، هند و چین با تحمیل قوانین سیکولری ساختۀ بشر بالای مسلمانان به حملات وحشیانه خویش می‌پردازند. درین مقطع زمانی؛ علما به عنوان وارثین پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم نه تنها این که در مقابل این اقدامات خاموش بمانند؛ بلکه واجب است تا امر به معروف و نهی از منکر کرده و مسیر حق را با ثقافت اسلامی مانند جهاد و خلافت تقویت کند. پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم می‌فرماید:

«وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَتَأْمُرُنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلَتَنْهَوُنَّ عَنْ الْمُنْكَرِ أَوْ لَيُوشِكَنَّ اللَّهُ أَنْ يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عِقَابًا مِنْهُ ثُمَّ تَدْعُونَهُ فَلَا يُسْتَجَابُ لَكُمْ»‏

(ترمذی)

ترجمه: قسم به ذاتی‌که زنده‌گی ام در دست اوست یا امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و یا این که الله (سبحانه‌و‌تعالی) به زودی عذابش را نازل خواهد کرد. در آن هنگام تضرع خواهید کرد ولی سودی نخواهد داشت.

مسلمانان نباید خاموش بمانند و در مقابل پالیسی ظالمانه‌غرب که همۀ مسلمین را به خطر می‌اندازد باید ایستاده شوند. نه تنها این؛ بلکه مسلمین باید برای تطبیق کامل شریعت اسلامی مبارزه کرده و خلافت اسلامی را بر منهج پیامبر صلی الله علیه‌و‌سلم در سرزمین اسلامی برپا کنند. این دولت همان چیزی است که سعادت واقعی را برای ملت‌ها به ارمغان آورده و مسلمانان را از تمام بدبختی‌های موجوده آزاد خواهد ساخت.

حزب التحریر-اندونیزیا

مترجم: عبدالله صالح

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه