پنجشنبه, ۱۹ شوال ۱۴۴۳هـ| ۲۰۲۲/۰۵/۱۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :11 شعبان 1443
تاریخ میلادی : دوشنبه، 21 مارس 2022م

شماره صدور:28/1443

دفتر مطبوعاتی
ولایه سودان

اعلامیه مطبوعاتی

دولت از حق نفت ما دزدی می‌کند و هر هفته قیمت نفت را افزایش می‌دهد

 افزایش قیمت‌های پیهم نفت برای چهارمین بار ادامه پیدا کرد. دولت سودان قیمت یک لیتر گاز را دیروز به 672 پوند بلند برد، قیمت یک بالون را به 3044 پوند و یک لیتر گاز را به 642 پوند و یک بالون را به 2889 پوند رساند. این افزایش پیاپی از پنجم فبروری، زمانی‌که قیمت یک لیتر گاز 362 و 346 پوند بود، آغاز شد. به عبارت دیگر، قیمت‌ها در مدت کمتر از یک ماه به بیش از 100  برابر افزایش یافت.

حزب‌التحریر-ولایه سودان واقعیت‌های ذیل را بیان می‌دارد:

اول: طوری‌که سودان توسط خود دولت شناسایی شده است، بیشتر از 58% پترول و بیش از 40% گاز را تولید می‌کند و بعداً بالای ما به قیمت‌های -به قول آن‌ها- جهانی به فروش می‌رسانند و به دلیل پالیسی‌های فاجعه‌بار صندوق بین‌المللی پول توسط دولت ارزش دالر به شدت پوند سودانی را ضربه زده است.

دوم: نفت تولید شده محلی ملکیت دولت نه بلکه ملکیت عامه بوده که یکی از انواع سه گانه ملکیت می‌باشد که شریعت مالکیت آن را برای جامعه اسلامی بیان نموده است و از جمله منرال‌های قابل شمارش است که ثابت می‌باشد. آن‌ها از لحاظ مقدار نامحدود بوده که تمام شدنی نیست، مانند تیل، و دلیل این‌که نفت ملکیت عامه بوده و استفاده آن به شکل انفرادی جایز نیست، حدیثی از رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم است که ترمذی آن را از أبیض بن حمال روایت می‌کند:

«أَنَّهُ وَفَدَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ ﷺ، فَاسْتَقْطَعَهُ الْمِلْحَ فَقَطَعَ لَهُ، فَلَمَّا أَنْ وَلَّى قَالَ رَجُلٌ مِنْ الْمَجْلِسِ: أَتَدْرِي مَا قَطَعْتَ لَهُ؟ إِنَّمَا قَطَعْتَ لَهُ الْمَاءَ الْعِدَّ. قَالَ: فَانْتَزَعَهُ مِنْهُ»

ترجمه: یک وفد (گروهی از مردم) نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم آمد و از وی خواست تا یک معدن نمک را برایش ببخشد، رسول الله صلی الله علیه و سلم نیز آن را برایش بخشید، زمانی‌که این وفد از مجلس برگشت، یک نفر گفت؛ آیا می‌دانید که چه چیزی را برایش بخشیده‌اید؟ آب جاری را برایش بخشیده اید. راوی می‌گوید: رسول الله صلی الله علیه و سلم دوباره آن را از آن گروه واپس گرفت.

در نتیجه؛ برای دولت جایز نیست تا نفت و منرال‌هایی‌که بی‌وقفه جریان دارد، برای استفاده انفرادی و شرکت‌ها انحصاری کند. وظیفه دولت این است تا آن را برای منفعت مردم استخراج کند؛ نه برای خواهشات خودش و شرکت‌های سرمایه‌داری؛ طوری‌که امروزه انجام می‌شود.

پس، معلوم می‌شود که دولت حقوق مارا از تیل و نفت دزدی می‌کند و گذشته از آن، هر هفته قیمت‌ها را بلند می‌برد؛ یعنی دولت و بعضی شرکت‌ها از هزینه ما سود می‌برند.

سوم: حتی نفتی‌که توسط شرکت‌ها تولید می‌شود، دولت با اخذ مالیۀ حسب‌الخواهش خود قمیت نفت را 25%  از اصل قیمت آن بلندتر می‌برد و این امر جایز نیست، چون این مالیه است که غیرمستقیم باعث بلند رفتن قیمت‌ها می‌شود و رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم اضافه‌ستانی از مسلمانان را منع کرده است؛ قسمی‌که وی صلی‌الله علیه و سلم می‌فرماید:

«مَنْ دَخَلَ فِي شَيْءٍ مِنْ أَسْعَارِ الْمُسْلِمِينَ لِيُغْلِيَهُ عَلَيْهِمْ فَإِنَّ حَقّاً عَلَى اللَّهِ تَبَارَكَ وَتَعَالَى أَنْ يُقْعِدَهُ بِعُظْمٍ مِنْ النَّارِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ»

ترجمه: کسی‌که بالای نرخ مسلمانان چیزی اضافه کند تا قیمت‌ها را بلند ببرد، پس بر الله (سبحانه و تعالی) است تا اورا در روز آخرت توسط آتش پایین بنشاند.

چهارم: بلند رفتن قیمت نفت (تیل و گاز) به شکل مستقیم باعث بلند رفتن قیمت دیگر مواد‌ها و خدمات می‌شود و این چیزیست که این روزها به شکل تعجب‌آور قیمت‌ها بلند رفته و کاهش پیاپی ارزش پوند سودانی زندگی را برای مردم جهنم ساخته است.

در نتیجه ما برای مردم سودان می‌گوییم: چیزی‌که این نظام برای ما به ارمغان آورده است، پرداختن بهای هنگفت برای زندگی کردن است، دشوارتر از آن، فاصله گرفتن از تقرب به الله سبحانه وتعالی است و اتخاذ طریقه کفار در بخش های سیاسی، اقتصادی، و دیگر بخش‌ها است. زندگی ما زمانی راحت می‌شود که به سوی خالق خویش رجوع کنیم و با فرزندان مخلص امت برای تأسیس نظام حق و عدل (خلافت راشده بر منهج نبوت) کار و فعالیت نماییم که زندگی را به ریسمان استوار الله سبحانه و تعالی محکم نموده و حقوق دزدی شده ما را فرمان روایی خالق هر دو جهان اعاه خواهد کرد.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ [انفال: 24]

ترجمه: ای مؤمنان، دعوت الله و رسولش را اجابت کنید، زمانی‌که شما را به سوی چیزی فرا می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد.

ابراهیم عثمان ابو خلیل

سخنگوی رسمی حزب‌التحریر-ولایه سودان

 مترجم عبدالرحمن قاطع

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه