جمعه, ۲۱ مُحرم ۱۴۴۴هـ| ۲۰۲۲/۰۸/۱۹م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

pr header

 

 

تاریخ هجری :17 ذولحجه 1443
تاریخ میلادی : شنبه، 16 جولای 2022م

شماره صدور:44/1443

دفتر مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی

جنگ‌های قبیلوی زنجیره‌ای را فقط خلافت بر منهج نبوت خاتمه خواهد داد

سلسه جنگ‌های قبیلوی با انتقال از یک منطقه به منطقه دیگر در سودان هنوز هم بیداد می‌کند. آخرین رویداد آن دیروز جمعه در منطقه نیل آبی رخ داد که به اثر رویدادهای خشونت‌آمیز در مناطق "قنیص و قیسان" شهر الرصیرص و دیگر شهر‌ها به نقل از مقامات دولتی بیش از 15 کشته و دو برابر آن زخمی برجای گذاشت.

ما حزب‌التحریر-ولایه سودان در مواجهه با این رویدادهای مکرر، موارد ذیل را تذکر می‌دهیم:

اول- زمانی‌که اسلام ناپدید شد و نظام آن از بین رفت، مردم به حاکمیت‌های جاهلی رو آوردند و جنگ‌های قبیلوی صورت گرفت؛ درست مانند دوران جاهلیت قبل از اسلام. پیامبر صلی الله علیه و سلم جنگ‌های قبیلوی را منع کرده و با این قول خویش چنین تأکید نموده است:

«مَنْ قَاتَلَ تَحْتَ رَايَةٍ عِمِّيَّةٍ يَدْعُو إِلَى عَصَبِيَّةٍ أَوْ يَغْضَبُ لِعَصَبِيَّةٍ فَقِتْلَتُهُ جَاهِلِيَّةٌ»

ترجمه: کسی‌که زیر پرچم جاهلیت جنگ می‌کند، از تعصبات قومی حمایت می‌کند و بخاطر مسایل قبیلوی قهر و غضب می‌شود، پس به مرگ جاهلیت مرده است.

دوم: اسلام ریختاندن خون مسلمان را حرام گردانیده است، چنانچه الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

﴿وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ أَنْ يَقْتُلَ مُؤْمِناً إِلَّا خَطَأً وَمَنْ قَتَلَ مُؤْمِناً خَطَأً فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ وَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَى أَهْلِهِ إِلَّا أَنْ يَصَّدَّقُوا فَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ عَدُوٍّ لَكُمْ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ وَإِنْ كَانَ مِنْ قَوْمٍ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ مِيثَاقٌ فَدِيَةٌ مُسَلَّمَةٌ إِلَى أَهْلِهِ وَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُؤْمِنَةٍ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ شَهْرَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ تَوْبَةً مِنَ اللَّهِ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيماً حَكِيماً (92) وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِداً فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَاباً عَظِيماً﴾ [نساء: 92-93]

ترجمه: هیچ مؤمنی را اجازه نیست تا مؤمن دیگری را به قتل برساند؛ مگر این‌که از روی خطا و اشتباه باشد(و در عین حال) کسی‌که مؤمنی را از روی خطا به قتل رساند، باید یک برده مؤمن را آزاد کند و به اقاربش خون‌بها اهداء کند، مگر این‌که آن‌ها خون بهارا ببخشند، و اگر مقتول از گروه دشمنان شما باشد (و کافر باشد)؛ ولی مقتول با ایمان باشد (تنها) باید یک برده مؤمن را آزاد کند (خون بها لازم نیست). و اگر از گروهی باشد که میان شما و آن‌ها عهد و پیمان برقرار است، باید خون‌بهای او را به اقارب وی بپردازد و یک برده مؤمن (نیز) آزاد کند، و کسی که توانایی آزاد کردن برده را ندارد، دو ماه پی در پی روزه بگیرد این (یک نوع تخفیف) و توبه الهی است. و الله دانا و حکیم است و کسی‌که مؤمنی را از روی عمد به قتل برساند، جزای وی دوزخ است، در حالی‌که همیشه آنجا می ماند و غضب الله بالای وی خواهد بود، و او را لعنت کرده و عذاب بزرگی را برای وی وعده داده است.

و پیامبر صلی‌الله علیه و سلم می‌فرماید:

«لَزَوَالُ الدُّنْيَا أَهْوَنُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ قَتْلِ مُسْلِمٍ»

ترجمه: زوال دنیا برای الله (سبحانه و تعالی) ناچیزتر است نسبت به قتل یک مؤمن.

سوم: ما برای برادران ما که در مناطق نیل آبی باهم می‌جنگند، تذکر می‌دهیم تا از الله بترسند و فراموش نکنند که مسلمان هستند؛ این جنگ‌های شما نادرست بوده و الله منع کرده است، و قاتل و مقتول در دوزخ خواهند بود. چنان‌چه پیامبر صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«إِذَا الْتَقَى الْمُسْلِمَانِ بِسَيْفَيْهِمَا فَالْقَاتِلُ وَالْمَقْتُولُ فِي النَّارِ»

ترجمه: زمانی‌که دو مسلمان با شمشیرهای خود با یک‌دیگر رو برو می‌شوند(باهم می‌جنگند) و یکی از آن‌ها کشته می‌شود، پس قاتل و مقتول هر دو در دوزخ هستند.

چهارم: ما دولت را مسئول ریختن این خو‌ن‌ها می‌دانیم، زیرا به عنوان متوالی امور مردم تأمین امنیت مسؤولیت حاکم است؛ چنان‌چه پیامبر صلی الله علیه و سلم می‌فرماید:

«كُلُّكُمْ راعٍ، وكُلُّكُمْ مسْئُولٌ عن رعيَّتِهِ، فالإمامُ الَّذي على النَّاسِ راعٍ وهُوَ مَسْئُولٌ عَنهُمْ»

ترجمه: هر فرد از شما مسئول و عهده‌دار امور زیردستان تان هستید، و امامی (حاکمی)که عهده دار امور مردم است، مسئول آن‌ها می‌باشد.

در نتیجه ما می‌گوییم؛ این خلافت است که جنگ‌های قبیلوی را خاتمه می‌دهد. خلافت راشده بر منهج نبوت، فریضه گم‌گشته اسلام، که در نبودش مردم به اعمال کفار رو می‌آورند. چنانچه پیامبر محبوب ما صلی‌الله علیه و سلم می‌فرماید:

«لَا تَرْجِعُوا بَعْدِي كُفَّاراً يَضْرِبُ بَعْضُكُمْ رِقَابَ بَعْضٍ»

ترجمه: بعد از من به طرف کفر نروید که بعضی‌ها گردن بعضی دیگر را بزنید.

ای مردم سودان! قوانین جدید جاهلیت (دوران قبل از اسلام) را ریشه‌کن ساخته و برای تأسیس خلافت راشده ثانی برمنهج نبوت سخت بکوشید تا پیروزی هردو دنیا را به دست آورید.

ای مردان قوای مسلح! حاکمیت استعماری کفری را ریشه‌کن ساخته و حزب‌التحریر را برای تأسیس خلافت حمایت نمایید تا در بین مردم اخوت و صمیمیت را به میان آورد؛ چنان‌که قبلاً بود، و آن زمانی بود که مسلمانان خلافت داشتند. از باطل حمایت نکنید تا خسران دنیا و آخرت را متقبل گردید، بلکه الله را حمایت کنید تا از شما یادگار درخشان در تاریخ این دنیا باقی بماند و در میان رستگاران با الله باشید.

ابراهیم عثمان (ابو خلیل)

سخنگوی رسمی حزب التحریر-ولایه سودان

 مترجم: عبدالرحمن قاطع

 

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه