جمعه, ۱۵ ذیقعده ۱۴۴۵هـ| ۲۰۲۴/۰۵/۲۴م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

اعتراض محصلین دانشگاه ها : مقابله در برابر نظامی ارزشی فاسد!

pr header

 

 

تاریخ هجری :22 شوال 1445
تاریخ میلادی : چهارشنبه، 01 می 2024م

شماره صدور:شماره صدور: ۰۴ / ۱۴۴۵

دفتر مطبوعاتی
امريكا

اعلامیه مطبوعاتی

اعتراض محصلین دانشگاه ها : مقابله در برابر نظامی ارزشی فاسد!

(ترجمه شده)

در موج اخیر اعتراضات در محوطۀ دانشگاه‌های  امریکا و سراسر جهان، محصلین و دانشکده‌ها مخالفت شدید خود را به شکل صلح آمیز بیان داشته، صدا و گردهمایی‌های خود را به خاطر تقاضای متوقف ساختن نسل کشی جاری در غزه بلند نمودند. این اعتراضات محصلین‌ که نشان دهندۀ گسترش رأی عامه بوده از طرف مجریان قانون با برخورد شدید و در بسیاری موارد با خشونت مواجه شده که این امر مغایرت سرسختانه علیه آزادی‌های است که از طرف جوامع دموکراتیک ادعا می‌شود.

دولت امریکا  در طول تاریخ، خود را منحیث مدافع آزادی بیان و حقوق بشر تظاهر داده است و در برابر چنین سرکوب‌ها در میان ملت‌های دیگر در صورتی که با سیاست خارجی‌اش مخالفت نداشته، سریعاً انتقاد کرده است. اما در حال حاضر این امر در خاک خودش هنگام ابراز اعتراضات علیه اعمال غیر قانونی نهاد صهیونستی به چالش افتاده است. این واکنش‌ها در برابر اعتراضات محصلین دقیقاً همان روش‌های خودکامگی را به  تصویر کشید که امریکا   آنرا محکوم می‌کند.

در قلب این اعتراضات پیام عمیقی علیه فساد سیاست ها، ظلم و سرکوب تقاضا‌های برحق که از اثر جنایت نسل کشی تمام عیار در برابر افراد ملکی که اکثراً زنان و اطفال اند، قرار دارد. معترضین با قومیت، نژاد و ادیان مختلف به شمول تعداد قابل توجه محصلین یهودی انتقاد شان را در برابر پالیسی‌های صهیونستی با بیان شعار – یهود ستیزی - اشک تمساح بیان داشتند. این امر نشان دهنده ایستاده‌گی دسته جمعی علیه کدام دین یا مردم  نبوده  بلکه در برابر نسل کشی که توسط یک دولت غیر قانونی نژاد پرست صهیونستی صورت گرفته، برجسته می سازد.

این سخت‌گیری بیان کنندۀ ارزش گذاری فرمایشی نسبت به آزادی بیان در امریکا است؛ هرگاه در مطابقت با خواسته‌های حکومت قرار داشته باشد، حمایت شده اما اگر آنها را به چالش کشاند، متوقف می شود. این انتخاب تحمیلی، اساساتی را که حکومت امریکا ادعای حمایت آنرا دارد، برملا ساخته و از فسادی پرده بر می‌دارد که در تضاد با تصویر ارایه شده از ملتی است که خود را سردمدار دموکراسی و حقوق بشر می داند.

قراری که جهان وقوع این حوادث را در سراسر مراکز علمی معتبر از دانشگاه کلمبیا تا دانشگاه کالیفورنیا و برکیلی تماشا می‌‌کنند، این وضع پایبندی واقعی به ارزش های امریکا را تحت سوال قرار می دهد. عمق این تمسخر زمانی روشن می‌شود که اکثریت این نهاد‌های علمی شدیداً در موقف گیری های بیرونی امریکا کمک کننده بوده اما همین مراکز علمی از عدم توازن میان ارزش های درس داده شده و چیزی که عمل می شود حرف می زنند.

این مسئله نه تنها زیربنا‌های اخلاقی سیاست‌های امریکا را به چالش می‌کشد، بلکه آنرا در مقابل سایر الگو‌های فرهنگی نیز قرار می‌دهد، طوریکه آموزه‌های اسلامی در طول تاریخ به علما و شاگردان خود آموخته است که رهبران شان را مسؤول دانسته و تلاش به خرچ دهند تا حکومت از ارزش ها و معیار‌های اصیل اسلامی متابعت نماید.

حوادث درحال وقوع هم چنان بحران گسترده‌تر فرهنگی را در امر متابعت از ارزش‌های اساسی که ظاهراً رهبری امریکا ادعای پیشبرد آنرا دارد، برجسته می سازد. این نقد بر حمایت واقعی ارزش‌های که امریکا آنرا می آموزاند و حکومت اش ادعای حمایت آنرا دارد، دعوت به تأمل کرده و اصرار می ورزد تا نقش امریکا منحیث مدعی رهبری کننده بشر به شیوه انسانی و عادلانه، ارزیابی مجدد گردد.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر در آمریکا

تاریخ قمری: ۲۲ شوال ۱۴۴۵

تاریخ میلادی: چهارشنبه، ۱ می ۲۰۲۴

مترجم:  منیب تقوی

   
   
   

ابراز نظر نمایید

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه