دوشنبه, ۰۹ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۶م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

صلح و عادی‌سازی روابط با دولت غاصب یهود، خیانت به اسلام و امت است!

 • نشر شده در لبنان

(ترجمه)

حُکام عرب با برهم زدن اذهان مسلمانان تحت القاب مختلف در حال  سرعت بخشیدن به ایجاد ارتباط با رژیم اشغال‌گر یهود و غاصب سرزمین مبارک فلسطین می‌باشند. نبیح بری، رئیس پارلمان لبنان، اعلام کرد که یکی از احزاب به نماینده‌گی از محور به اصطلاح "مقاومت و مخالفت" و "مبارزه ضروری با یهودیان" همراه با نام دیگری تحت عنوان "تعیین حدود مرزهای دریایی و زمینی" به خاطر باز کردن کانال‌های ارتباطی با دولت غاصب یهود نزد ما آمده‌است!

از همه بدتر، این سخنان رئیس پارلمان لبنان است که گفت: «ایالات متحدۀ امریكا از دولت‌های لبنان و "اسرائیل" آگاه است ...» و گفت: «ایالات متحده و هماهنگ کننده ویژۀ این نشست آماده اند تا زمان دقیق شروع آن را تعیین کنند و به لبنان و "اسرائیل" پیشنهاد دهند.» وی افزود: «ما حق خود را می‌گیریم، و بیش‌تر از آن نمی‌خواهیم.» این اقدام در نوع خودش یک اقدام بی‌پیشینه بود، زیرا او یهودیان را به عنوان دولت غاصب، اشغال‌گر یا دشمن صهیونیستی یاد نکرد، بلکه بارها آن را "اسرائیل" خواند ... و این قضیه را یک موضوع حقوقی ساخت؛ گویا اصلاً یهودیان غاصب حقی دارند!

سپس رسانۀ حزب ایران در لبنان این موضوع را به عنوان "خطوط قرمز جناب رئیس نبیه بری ..." و نخیرهای لبنانی‌هایی‌که تحت حفاظت فرمول سه جانبه ارتش، مردم و مقاومت باقی خواهند ماند" به تصویر کشید! حزب ایران از سال ۲۰۰۶م با اقامت در جنوب لبنان در قطع ارتباط کامل از واقعیت قرار دارد تا هرگونه اقدام علیه دولت غاصب یهود را خنثی کند. در جنگ سوریه به نفع رژیم جنایت‌کار بشار اسد پیش‌دستی کند و نسبت به نقش میانجی امریکایی در مذاکرات روی تعیین مرزها، که مدیریت آن را از ابتدا تا هنگام اعلام‌اش کاملاً در دست داشته‌است، بی‌اعتنا باشد؛ حال‌آن‌که تا همین اواخر شعارهایش جو را پُر کرده‌بود که امریکا شیطان بزرگ است!

ما در حزب التحریر – ولایه لبنان روی موارد ذیل تأکید می کنیم:

 • قطع رابطه با دولت غاصب و اشغال‌گر یهود و شناخت اسامی همۀ این اعمال و عناوین کاذب به معنای خیانت به الله سبحانه وتعالی، رسول‌اش صلی الله علیه وسلم و مسلمانان.

 • ممنوعیت واگذار کردن سرنوشت تمام اُمت، اعم از لبنان و سایر نقاط جهان، به غرب کافر، مخصوصاً امریکا و دیگران.

 • دولت یهود هیچ حقی ندارد، حتی حق موجودیت هم ندارد، زیرا آن دولتی‌ست که از غصب سرزمین‌های مسلمانان ایجاد شده‌است.

 • وظیفۀ آزادسازی فلسطین – کُل نقاط فلسطین – و بازگرداندن آن به امت اسلامی. این کار به وعده الله سبحانه وتعالی توسط مردانی رقم زده خواهد شد که با خالق خود عهد بسته اند و تابع غرب کافر یا رژیم‌های منطقه‌یی فاسدش نیستند، و آن روز دور نیست. آنان همان مردانی اند که تحت رهبری دولت خلافت بر منهج نبوت به پیش می‌روند.

برای کسانی‌که سیاست‌های‌شان بر مبنای غیر حدود اسلام قرار دارد و به سرعت همراه با واقعیت‌ها هماهنگ می‌شوند، اصلاً عجیب نیست که هر روز از مواضع خود عقب بکشند.

«لَتُقَاتِلُنَّ الْيَهُودَ فَلَتَقْتُلُنَّهُمْ، حَتَّى يَقُولَ الْحَجَرُ يَا مُسْلِمُ هَذَا يَهُودِيٌّ فَتَعَالَ فَاقْتُلْهُ»

[صحیح مسلم]

ترجمه: شما با یهودیان مبارزه خواهید کرد و آن‌ها را می‌کشید تا آن‌که حتی سنگی می‌گوید: «ای مسلمان! این‌جا بیا، این‌جا یک یهودی در عقب من پنهان شده‌است"، بیا او را بکُش.

کسانی‌که متعهد به صلح با اشغال‌گران یهود، عادی‌سازی و مرزبندی‌ها استند، اکنون اعمال خود را بدون احساس حقارت یا هرگونه ننگ و شرم اعلام می‌کنند! یقیناً این حقارت سرنوشت آنان را نیز به سرنوشت ذلیلانۀ هر جنایت‌کاری دچار خواهد کرد که علیه دین و امت‌اش به‌پا می‌خیزد، خواه بپذیرند یا انکار کنند.

﴿سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُواْ يَمْكُرُونَ﴾

(الانعام: ۱۲۴)

ترجمه: به زودی کسانی‌که مرتکب گناه شدند، (و مردم را از راه حق منحرف کردند،) در مقابل مکر (و فریب و نیرنگی) که می‌کردند، گرفتار حقارت در پیش‌گاه الله (سبحانه وتعالی) و عذاب شدید خواهند شد.

این وظیفه بر امت باقی می‌ماند، مخصوصاً کسانی‌که برای تغییر کار می‌کنند؛ وظیفۀ برداشتن شرم و حقارت، وظیفه‌ای که عقب نمی‌ماند و نمی‌توان از آن دست کشید. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَراً فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ»

[صحیح مسلم]

ترجمه: هرکس از شما یک چیز غیر اسلامی (منکر) دیده باشد، با دست خود آن را تغییر دهد و اگر نمی تواند این کار را انجام دهد، با زبان خود و اگر باز هم نمی توانست، با قلب خود آن منکر را انکار کند و از آن متنفر باشد. این ضعیف ترین درجه ایمان است.

بنابراین، نتیجه چنان خواهد بود که الله سبحانه وتعالی وعده داده‌است:

«فَلَمَّا نَسُوا مَا ذُكِّرُوا بِهِ أَنجَيْنَا الَّذِينَ يَنْهَوْنَ عَنِ السُّوءِ وَأَخَذْنَا الَّذِينَ ظَلَمُواْ بِعَذَابٍ بَئِيسٍ بِمَا كَانُوا يَفْسُقُونَ»

(الاعراف: 165)

ترجمه: امّا هنگامی‌که تذکراتی را که به آن‌ها داده شده‌بود فراموش کردند (لحظۀ عذاب فرا رسید، و) نهی‌کنندگان از بدی را رهایی بخشیدیم و کسانی را که ستم کردند، به خاطر نافرمانی‌شان به عذاب شدیدی گرفتار کردیم.

حزب التحریر – ولایۀ لبنان

مترجم: امیر حسام 

ادامه مطلب...

ای غلامان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول(IMF)، بس است این‌قدر فقر، بهای قیمت و تحقیر!

 • نشر شده در سودان

(ترجمه)

با یک اقدامی‌که چهره حکام اداره دولت سودان را بخاطر اطاعت کورکورانه آن‌ها از "صندوق بین المللی پول(IMF)" و بانک جهانی و خیانت‌شان به اهل سودان آشکار ساخت، زیرا آن‌ها برای ایجاد فقر، کشتار بیشتر افراد فقیر تلاش می‌ورزند و دنباله‌روی رژیم اسبق در اجرای سیاست صدمه(Shock) هستند که توسط معتز موسی، نخست وزیر نظام منهدم شده‌‌ی اسبق در روز چهارشنبه مورخ 12 سپتامبر 2018م، اعلان شده بود. بناءً آقای موسی اولیت‌های حکومت خود تعیین نمود که او یک برنامه اقتصادی را تطبیق خواهد کرد که با برنامه شوک کوتاه مدت آغاز خواهد شد. (منبع: النیلین 14/9/2018) به همین ترتیب، وزیر انرژی و معدن در یک اعلامیه مطبوعاتی که توسط وزارت به تاریخ 10 اکتوبر 2020م صادر شد، اعلام نمود که "در حال انجام ترتیبات و زمینه‌سازی برای تطبیق پالیسی آزادسازی نفت و بنزین است." (منبع: سودان تریبون) این امر با پس‌زمینه‌ "تصویب" یک تصمیم هیئت مدیره اجرایی گروپ بانک جهانی به روز پنجشنبه مورخ 8 اکتبر 2020م می‌آید تا 400 میلیون دلار پول را اختصاص بدهند و طبق بیانیه بانک جهانی، مبلغ اختصاص یافته برای تأمین هزینه‌های دولت سودانی می‌باشد تا خانواده‌های فقیر را ضمن اجرای اصلاحات سخت اقتصادی، حمایت کند. هدف این برنامه حمایت از خانواده‌های سودانی است که تحت تأثیر اصلاحات اقتصادی و سایر شوک‌های کوتاه مدت  قرار گرفته اند. (منبع: سودان تریبون)

آزادسازی قیمت کالاهای تجارتی، برداشتن یارانه‌ها(کمک‌های مالی)، منطقی‌سازی(توجیه کردن) یارانه‌ها، درمان تحریفات اقتصادی اصلاحات اقتصادی یا شوک‌ها، تماماً صرف عباراتی هستند که فقط یک معنی را افاده می‌کند و آن هم افزایش قیمت کالاهایی‌است که باید با قیمت دو برابر فروخته شوند. به این معنی‌که به‌طور نمادین بهای کالاها دو برابر افزایش یابد به‌ویژه با کاهش ارزش پوند؛ به دلیل پالیسی شکست خورده‌ی دولت و کمیسیون‌اش. بناءً باتوجه به قانون ساخته دست بشری،‌ این‌ نظام، جرم خریداری دلار از بازار موازی باعث شد که در عرض چند روز، پوند 40% ارزش خود را از دست بدهد. ‏علی‌رغم انکار دولت از این جنایت؛ اما این جنایت توسط اهل خودش، گواهی داده شد.  معاون رئیس شورای حاکمیت (حمیدتی)، در مصاحبه با کانال S24 گفت: خرید نمودن دلار از سوی دولت بخاطر پرداخت غرامت برای خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری در دو سفارت‌خانه و ناوشکن کول(کشتی‌جنگی کول)، تاثیر عظیمی در افزایش قیمت دلار در سودان گذاشته است.

ای اهل سودان!

دولت انتقالی غلامان غرب استعمارگر کافر، از اوضاع اسفناکی که بر بالای مان آورده اند تااکنون راضی نشده اند، بلکه به تحقیر و بی‌نواسازی و فقیر نمودن مان هم‌چنان ادامه می‌دهند تا در نهایت به کسب رضایت و تقرب به باداران‌شان در صندوق بین‌الملی پول و بانک جهانی نائل شوند. فلهذا با این گرانی، کمبود و کمیابی کالا‌ها، صف‌های گسترده، ناامیدی و انسداد افق که توسط دولت در قلب مردم سودان ایجاد شده، از وضعیت بد و بیمار دولت هیچ‌ چیزی کاسته نشده است، بلکه این دولت هنوزهم در تلاش افزایش قیمت، فقر و تحقیر است، پس چرا شما سکوت کرده اید؟!

درمان رادیکالی برای این وضعیت زوال یافته زنده‌گی در واقع هدف قرار دادن عامل آن است. واقعیت و عاملش این است که ما توسط سیستم بی‌رحمانه سرمایه‌داری رهبری می‌شویم، که توسط ستون‌هایش محافظت می شود. بدین‌سان، حکمرانان در کرسی تغییر چهره می‌دهند؛ ولی نظام تغییر نمی‌کند. ‏وجه مشترک بین معتز موسی در دولت منهدم یافته‌ی نظامی و عبدالله حمدوک در دولت انتقالی مدنی، امریه‌های صندوق بین المللی پول و شوک کوتاه‌مدت است!

بیایید مشتاقانه تلاش و دعوت نماییم تا نظام را تغییر بدهیم، که فقط با حمل اسلام به عنوان یگانه طریقه زنده‌گی امکان پذیر است؛ نه فقط توسط شعارهای میان‌تهی و پوچ. ‏نظام‌های اسلام در حاکمیت، اقتصاد، سیاست آموزش، سیاست خارجی و سایر نظام‌ها، در واقع همان ثقافت/فرهنگ حزب التحریر است که این حزب تلاش می‌ورزد آن را با استجابت مخلصین در قدرت و پشتیبانی‌شان و هم‌چنین با بازگرداندن و استرداد اقتدار غضب‌ شده‌ی امت، دوباره به قدرت برساند. ‏بنابراین، به بخاطری کسب خیر دنیا و آخرت، حزب التحریر-ولایه سودان به شما ندا سر می‌دهد تا انرژی تان را برای بیداری و فعالیت برای اقامه خلافت راشده ثانی بر منهج نبوت بسیج و تجهیز نمایید تا در نهایت نظام اسلام را بر بشر تطبیق نماید. 

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ [انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله و پیامب را اجابت کنید؛ هنگامی‌که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید الله میان انسان و قلب او حایل می‌شود و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

حزب التحریر-ولایه سودان

مترجم: داکتر زکریا

ادامه مطلب...

از زدوبندهای بیهوده بر سر حاکمیت نظامی و غیرنظامی دست بردارید!

 • نشر شده در پاکستان

(ترجمه)

از وضع دشوار مردم مسلمان و نجیب پاکستان تحت فقر، سختی و بی‌کاری پیداست که طرح "پاکستان جدید" با شکست ماجه شده‌است، حال‌آن‌که ایشان از تجاوز طولانی و ناشایست دولت هندو به کشمیر اشغالی نیز زخمی اند. شدت این شکست چنان است که هیچ تلاشی برای امید بخشیدن به نظام حاکم کنونی کارا نمی‌باشد.

طرح "پاکستان جدید" به این خاطر شکست خورد که نظام حاکم کنونی در عوض سپردن حاکمیت به شریعت و قوانین الله سبحانه وتعالی، آن را به قوانین دست‌ساز بشر واگذار کرده‌است. این نظام بشری تنها به این دلیل دوام یافته که بقایش به منافع رهبری نظامی و سیاسی این کشور گره خورده‌است. دروازۀ این نظام به روی همۀ فاسدان، خواه سیاسیونی مانند زرداری، نواز یا جهانگیرترین، و یا نظامیانی مانند مشرف، کیانی و عاصم بجوا، به‌منظور چور و چپاول ثروت مسلمانان این سرزمین باز است. بناءً این مفسدین با یکدیگر بر سر گرفتن افسار نظام به رقابت می‌پردازند، معامله می‌کنند و یک‌بار دیگر با چنگ و دندان برای غارت این سرزمین برمی‌گردند. آنان به گِرد نظام جمع می‌شوند و از آن سود می‌برند، اما با فرا رسیدن جزرومدهای سیاسی، از یک کشتی به کشتی دیگر می‌پرند تا باشد که فرصتی دیگر برای پُر کردن شکم‌های سیر نشدنی و بی‌انتهای‌شان به حاصل کنند.

نخبه‌گان سیاسی و نظامی فاسد پاکستان به‌وضوح می‌دانند که مردم به ناکامی این نظام حاکم پی‌برده‌اند؛ اما طمع بی‌پایان‌شان آنان را وامی‌دارد تا مسلمانان را با یک طرح دیگر به‌منظور تضمین بقای این نظام ناکام فریب دهند. به‌همین دلیل، اکنون حنجره‌های (رسانه‌ها و سایت‌های خبری) خریده‌شدۀ احزاب گوناگون، جامعه را در گردآبی از صحبت‌های بیهوده بر سر حاکمیت نظامی، حاکمیت غیرنظامی، نظام ریاست جمهوری، دموکراسی پارلمانی، شورای بزرگان و رژیم‌های دوگانه غرق کرده‌اند؛ جدالی بی‌ارزش برای کسب قدرت که هیچ‌گونه خیر، سعادت و عظمتی را برای مسلمانان به همراه ندارد.

ای مسلمانان پاکستان!

الله سبحانه وتعالی در قرآن عظیم‌الشأن، کتابی‌که هیچ شکی در آن نیست و هیچ دروغی نمی‌تواند از پیش و پس به آن وارد شود، برای‌مان هشدار داده‌است که روی‌گردانی از هدایت‌اش، سختی‌ها را درپی دارد.

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَىٰ﴾ (طه: ۱۲۴)

ترجمه: و هرکس از یاد من روی‌گردان شود زنده‌گی (سخت و) تنگی خواهد داشت، و روز قیامت او را نابینا محشور می‌کنیم.

مطمئناً تمام طرح‌های این نظام حاکم بشری ما را ناکام خواهد کرد.

امروزه حقیقت این کلام جهانی و جاودان الله سبحانه وتعالی با تجارب اخیرمان عملاً نمایان شده‌است. ما قبلاً از طرح مشرف – عزیز به سمت طرح کیانی – زرداری فرار کردیم، سپس برای فرار از طرح کیانی – زرداری به طرف طرح راحیل – نواز گریختیم و باز برای گریختن از طرح راحیل – نواز به طرح بجوا – عمران پناه بردیم. خلاصه این‌که در تمام این موارد، ما همیشه خیلی راحت از درد و رنج‌های یک نظام بشری فرار کردیم و خود را به دامان یک نظام بشری دیگر از همان جنس انداختیم! ما همیشه با پیروی از کسانی‌که به هدایت صادق و راستین الله سبحانه وتعالی پشت کرده‌اند توقع خیر و خوبی را داریم، درحالی‌که او سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿قُلِ اللَّهُ يَهْدِي لِلْحَقِّ أَفَمَن يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَن يُتَّبَعَ أَمَّن لَّا يَهِدِّي إِلَّا أَن يُهْدَىٰ فَمَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ﴾ (یونس: ۲۵)

ترجمه: بگو: آیا هیچ یک از معبودهای شما به سوی حق هدایت می‌کنند؟ بگو: تنها الله (سبحانه وتعالی) به حق هدایت می‌کند. آیا کسی‌که هدایت به سوی حق می‌کند برای پیروی شایسته‌تر است یا آن کس که خود هدایت نمی‌شود مگر هدایت‌اش کنند؟‌ شما را چه می‌شود، چگونه داوری می‌کنید؟

به واقعیت ما را چه شده‌است که به هر طرح جدید در داخل این نظام کاذب و گمراه، و نظامی‌که هیچ اعتنایی به قوانین الله سبحانه وتعالی ندارد، اعتماد و در اجرایش تعهد می‌کنیم؟

ای مسلمانان پاکستان!

این نظام ناکام را کنار بگذارید و برای اقامۀ مجدد حاکمیت قوانین الله سبحانه و تعالی تلاش کنید. الله سبحانه وتعالی می‌فرماید:

﴿إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ﴾ (یوسف: ۴۰)

ترجمه: حکم تنها از آن الله (سبحانه وتعالی) است.

تنها دولت خلافت به‌طریقۀ رسول الله صلی الله علیه و سلم می‌تواند اتخاذ همۀ مواد قانون اساسی و همۀ قوانینی‌که بر ما تطبیق می‌شود را مبنای قرآن عظیم‌الشأن و سنت مبارک رسول الله صلی الله علیه و سلم تضمین کند.

قوانین الله سبحانه وتعالی تمام حکام و مقامات را در حین وظیفۀشان از کسب بیش‌ازحد ثروت باز می‌دارد، بناءً این خلافت است که فوراً تمام اموال اختلاس شده را توقیف می‌کند و به خزانۀ دولت می‌گذارد. ربا یعنی دعوت الله سبحانه وتعالی و رسول‌اش صلی الله علیه وسلم به جنگ، پس این تنها خلافت است که می‌تواند پاکستان را از گودال بی‌انتهای قرضه‌ها/وام‌های سودی نجات دهد. بنابر قوانین الله سبحانه وتعالی، حاکم به مثابه پاسدار مردم می‌باشد؛ ازین رو، این تنها خلافت است که می‌تواند مراقبت‌های صحی/بهداشتی رایگان با معیارات بالا را به مردم ارائه دهد؛ همان‌گونه که قرن‌ها انجام داده‌بود. قوانین الله سبحانه وتعالی از ما می‌طلبد که خانواده‌های‌مان را از آتشی نجات دهیم که هیزم‌اش انسان‌ها و سنگ‌ها اند. بناءً این معارف/آموزش و پرورش رایگان خلافت است که درخشش فرزندان‌مان را به‌عنوان شخصیت‌های اسلامی تضمین می‌کند و در عرصۀ پیشرفت‌های مادی پیش‌تاز قرار می‌گیرد.

قوانین الله سبحانه وتعالی ما را فارغ از تبار و نژاد، امتی واحد قرار داده‌است. بناءً این تنها خلافت است که سرزمین‌های مسلمانان را هم‌چون یک دولت با یک حاکم وحدت خواهد بخشید. قوانین الله سبحانه وتعالی ما را از اتحاد با کسانی‌که در برابرمان می‌جنگند و سرزمین‌های‌مان را اشغال می‌کنند، و یا دیگران را در این امر یاری می‌دهند، منع کرده‌است؛ پس این تنها خلافت است که می‌تواند به اتحاد ویران‌گر با امریکا پایان دهد و در برابر دولت هندو و دولت یهود موضع جنگ بگیرد.

بنابرین، تنها یک طرح و یک نظام می‌تواند شما را از پناه بردن به این نظام سلطه‌گر، فاسد و بی‌اعتنا و طرح‌های بی‌پایان‌اش نجات دهد؛ پس بایستی طرح جدیدمان حزب‌التحریر و بایستی نظام حاکم جدیدمان خلافت باشد. احمد از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت کرده‌است که فرمودند:

«...ثُمَّ تَكُونُ مُلْكًا جَبْرِيَّةً فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ ثُمَّ سَكَتَ...»
[رواه احمد]

ترجمه: ...سپس پادشاهی جبر و ستم خواهد آمد، و تا وقتی‌که الله (سبحانه وتعالی) بخواهد دوام می‌یابد؛ بعد از آن، هنگامی‌که الله (سبحانه وتعالی) بخواهد آن را دور می‌کند، و باری‌ديگر خلافت بر روش و منهج نبوت می‌آيد؛ سپس خاموش شدند...

ای افسران و مقامات نیروهای مسلح پاکستان!

نگذارید وجهه و اعتبار نیروهای مسلح شریف‌مان با حمایت از رهبری فاسد شما در این نظام ناکام بشری صدمه ببیند. الله سبحانه وتعالی برای‌تان نیرو و قدرت داده و آن را حفظ کرده‌است تا همین اکنون برای تأمین آزادی و آسایش مردم و امت خود حرکت کنید. در حقیقت، رسول الله صلی الله علیه وسلم حاکمیت قوانین الله سبحانه وتعالی را در مدینه با نصرت (حمایت مادی) اجدادتان – جنگ‌جویان انصار – در جنگ، آتش و اسلحه برپا کردند. بنابرین، امروز وظیفۀ شماست که نصرت‌تان را برای تأسیس مجدد خلافت به‌طریقۀ رسول الله صلی الله علیه وسلم به حزب‌التحریر واگذار کنید، تا خوشنودی الله سبحانه وتعالی را به‌دست آورید و خود را از مجازات‌اش برهانید. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«إنَّ النَّاسَ إَذا رَأوُا الظَّالِمَ فَلمْ يَأْخُذُوا عَلى يَدَيْهِ أوْشَكَ أن يَعُمَّهُمُ اللَّهُ بعِقَااب» (رواه ابو داوود، ترمذی و ابن ماجه)

ترجمه: اگر مردم ظالمی را مشاهده کنند و از دستان‌اش نگیرند (او را بازندارند)، الله (سبحانه وتعالی) مجازات خود را سر تا پا بر آنان می‌پوشاند.

حزب‌التحریر – ولایه پاکستان

مترجم: محمد حارث پویا

ادامه مطلب...

کشمکش میان آذربایجان و ارمنستان

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

پرسش

الهام علییوف رئیس‌جمهور آذربایجان در سخنانی‌که شام یک‌شنبه 4 اوکتوبر 2020م از تلویزیون رسمی منتشر گردید گفت: «ارمنستان موظف است برای خروج‌اش از اقلیم ناغورنی قره‌باغ، قبل از پایان جنگی‌که حدوداً یک هفته قبل در آن آغاز گردید، جدول زمانی بسازد. علییوف تسلط بالای شهر جبرائیل را که روز گذشته صورت گرفت، برای ارمنستان و حامیان آن یک درس خوانده و به گفتۀ وی؛ بهتر است از آن عبرت بگیرند.» (منبع: الجزیره 5 اوکتوبر 2020م) درگیری‌های شدید میان آذربایجان و ارمنستان صبح روز 27سپتمبر 2020م با خشونتی شروع شد که از زمان آتش‌بس میان دو طرف در سال 1994م تا کنون نظیر نداشته، هرچند هرازگاهی زدوخوردهای محدود و بعضاً گسترده میان دو طرف رخ می‌داد، مانند برخوردهای سال 2016م و هیچ‌گاهی ترکیه در آن زد و خوردها از آذربایجان حمایت نظامی نمی‌نمود، اما این بار ترکیه رسماً اعلان نمود که از آذربایجان پشتیبانی می‌کند. به نظر می‌رسد ترکیه از این پشتیبانی اهداف مشخصی را دنبال می‌کند، این اهداف چیست؟ و چرا ترکیه این بار تا این حد مداخلۀ گسترده نموده؟ و این‌که موقف دولت‌ها گروه مینسک، به ویژه سه دولت پیش‌گام در این گروه (امریکا، روسیه و فرانسه) در این قضیه چیست؟ با ابراز سپاس.

پاسخ

برای درک درست واقعیت جاری، امور زیر را به بررسی می‌گیریم:

1- آذربایجان اعلان نمود که ارمنستان صبح روزم 27 سپتمبر2020م هجوم گسترده‌ای را در خاک ارمنستان آغاز نموده. وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلان نمود: «حملات ارمنستان منجر به کشته شدن شماری از غیرنظامیان گردیده به علاوۀ ویرانی‌های زیادی‌که موشک‌باران شدید ارمن‌ها در زیربناهای شماری از قریه‌ها به غیرنظامیان وارد نموده است.» در بیانیه هم‌چنین گفته شده که نیروهای آذربایجان نیز موفق شده متقابلاً هجومی را علیه دشمن به راه انداخته و شمار زیادی از موترها/ماشین‌های نظامی ارمنستان را در عمق خطوط دشمن هدف قرار دهد، به شمول 12 پایه موشک زمین به هوا از نوع اوسا.» (منبع: الجزیره 27 سپتمبر 2020م) پارلمان آذربایجان با اعلان وضعیت جنگی در برخی از شهرها و مناطق و اعمال حالت آماده‌باش در مناطق درگیری موافقت نمود.

از جانب دیگر؛ ارمنستان نیز وضعیت جنگی اعلان نمود، در حدی‌که در صفحۀ رسمی دولت ارمنستان تصویر یک روحانی مسیحی را منتشر نمود که سلاحی در دست داشته و نشانۀ کفری صلیبی را بر گردن‌اش آویزان نموده تا نشان دهد که این یک جنگ صلیبی علیه مسلمانان است. نیکول باشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در یک سخنانی موقف کشورش را چنین اعلان نمود: «آذربایجان جنگ را علیه مردم ما آغاز نموده و این‌که بعید نیست این تنش‌ها سراسر منطقه را فرا گرفته و امنیت جهانی را برهم زند. موقف‌گیری ترکیه در این قضیه پیامدهای ویرانگری در جنوب قفقاز خواهد داشت. وی جامعۀ جهانی را تشویق نمود مانع مداخلات ترکیه در کشمکش‌های موجود میان باکو و یریفان در خصوص اقلیم قره‌باغ شود که از سال 1991م بالاگرفته است. (منبع قبلی)

2- آذربایجان گفته که درگیری‌ها این بار جدی و جنگ کاملاً قاطعانه است. الهام علییوف به تاریخ 30 سپتمبر 2020م گفت: «مذاکرات در خصوص قره‌باغ بی‌فایده بود و دیگر نیازی به فراخوان مذاکرات جدید نیست. وی علاوه نمود که آذربایجان مصمم است سرزمین خویش را مجدداً یک‌پارچه نماید و اردو/لشکر آذربایجان توانسته در جریان عملیات اخیرش در منطقۀ مورد منازعه، پیش‌روی‌های موفقانه‌ای داشته باشد و کسی توان این را ندارد نیروهای آذربایجان را از مواضعی‌که به دست آورده بیرون نماید. خروج نیروهای ارمنستان یگانه شرطی است که از جانب آذربایجان مطرح می‌گردد و توقف درگیری‌ها منوط به پذیرفتن این شرط توسط یریفان است.» وی افزود: «ما فقط یک شرط داریم و آن هم خروج کامل، بدون قید وشرط و فوری نیروهای مسلح ارمنستان از خاک ماست. اگر حکومت ارمنستان این شرط را پذیرفت، جنگ‌ها و خون ریزی‌ها متوقف خواهد گردید.» (منبع: الجزیره، روسیه امروز 30 سپتمبر 2020م). به نظر می‌رسد وی مطمئن است که ترکیه از آنان پشتیبانی نموده و در این پشتیبانی صادق خواهد بود و سرزمین‌شان را آزاد خواهد نمود.

3- درگیری‌های دو طرف این بار به تاریخ 12 جولای 2020م بالاگرفت و سه روز ادامه داشت و پس از خسارت‌های جانی در صفوف دو طرف متوقف گردید. سپس ترکیه برای نخستین بار سربلند نمود و با فرستادن نیروهای زمینی و هوایی به آذربایجان، در مانورهای نظامی گسترده میان دو کشور مشارکت نمود. این مانورها از تاریخ 29 جولای 2020م آغاز و دو هفته ادامه داشت. ترکیه طوری وانمود می‌کند که قضیۀ آذربایجان و مناطق اشغال‌شدۀ آن توسط ارمن‌ها را به دوش گرفته، کاری‌که پیش از این از ترکیه مشاهده نشده، هرچند دو طرف از زمان اعلان آتش‌بس در سال 1994م هرازگاهی درگیری می‌شدند. آخرین موردی که از آن تاریخ، درگیری‌های نسبتاً شدید گفته می‌شود در آغاز ماه اپریل تا 26 همین ماه سال 2016م بود، اما ترکیه دخالتی فراتر از تسلیت گفتن اردوغان به بازمانده‌گان قربانیان آن درگیری‌ها و اعلان آماده‌گی برای حمایت از آذربایجان، بدون هیچ‌گونه حمایت عملی، نداشت! شرایط در آن زمان طوری بود که برنامه‌ریزی‌های امریکا می‌طلبید ترکیه با روسیه تفاهم داشته باشد تا هر دو دولت با هم برای استحکام نظام حاکم سوریه، که وابسته به امریکاست، با یکدگر همکار باشند و با سرکوب نمودن مردم انقلابی سوریه علیه نظام حاکم از برگشتن اسلام به صحنۀ حاکمیت جلوگیری نمایند. مخصوصاً با توجه به این‌که سرکشی‌های ارمن‌ها در برابر آذربایجان در ماه شباط سال 1988م و با کمک روسیه آغاز گردید، آنگاه که اعلان نمودند منطقۀ کوهستانی قره‌باغ را در سال 1991م زیر تسلط خود در آورده و از برپائی جمهوری مستقلی در آن برای خود خبر دادند. آن درگیری‌ها میان دو طرف تا سال 1994 ادامه داشت و آذربایجان بیش‌تر از 20 تا 24% از خاک خود به شمول منطقۀ قره‌باغ که از 5 ولایت/استان تشکیل می‌گردد، به علاوۀ پنج ولایت دیگر در غرب این کشور و بخش‌های وسیعی از دو ولایت آغدام و فضولی را از دست داد و در حدود یک ملیون از مسلمانان ساکن این مناطق وادار به مهاجرت شدند. اردوی روسیه مستقیماً در آن درگیری‌ها مداخله نمود و هنوز هم روس‌ها پشت سر ارمنستان ایستاده و از این کشور کوچکی‌که به مراتب نسبت به آذربایجان نفوس، قدرت و توانایی‌های کم‌تری دارد تمام قد حمایت می‌کند.

4- ترکیه در قضیۀ آذربایجان بر اساس نقشی‌که در چرخۀ محوریت امریکا و اجرای اوامر آن دارد عمل می‌کند، چنان‌چه ترکیه به تاریخ 10 اوکتوبر 2009م در شهر زیورخ سویس توافق‌نامۀ صلح را با ارمنستان امضاء نمود؛ توافق‌نامه‌ای که بر اساس آن مرزهای کنونی میان دو کشور را به رسمیت شناخت و این مرزها باز گردید، روابط دیپلوماتیک آغاز، سفرای رد و بدل گردیدند، قنسول‌گری‌ها گشوده شد، روابط دو جانبه در تمام عرصه‌ها توسعه یافت، همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی دو طرف راه افتاد، کشمکش‌های منطقه‌ای و جهانی به گونۀ سلمی و بر اساس قواعد و قوانین بین‌المللی حل و فصل گردید، مبارزه برعلیه تروریزم و گسترش دموکراسی در منطقه راه‌اندازی شد و سرانجام گفتگوها برای تمرکز علمی بالای اسناد و منابع تاریخی آغاز و توسعه یافت که هدف از آن حل و فصل مشکل تاریخی کشتارجمعی ارمن‌ها بود. در ضمن باید دانست: اردوغان پیش از آن‌که ارمنستان نیروهایش را از خاک آذربایجان اشغالی در قره‌باغ و اطراف آن خارج کند، هرگونه تفاهم را با ارمنستان رد می‌نمود. توافق مذکور میان دو طرف به درخواست مستقیم شخص اوباما رئیس‌جمهور وقت امریکا صورت گرفت؛ چنان‌چه در سفری‌که به تاریخ 6 اپریل 2009م به منظور حل اختلافات میان ترکیه و ارمنستان و ایجاد صلح میان دو طرف، پس از قطع روابط‌شان و بسته شدن مرزها در سال 1993م داشت، از طرفین خواست به آن اختلافات پایان دهند. اردوغان بی‌درنگ اعلان آماده‌گی نموده و توافق‌نامۀ صلح سراسری را با ارمنستان امضاء نمود، بدون این‌که مسأله را با آذربایجان در میان گذارد و بدون اندکی توجه به اشغال خاک آذربایجان توسط ارمن‌ها و یا قضیۀ حدوداً یک ملیون مسلمان مهاجر آذربایجانی که توسط ارمن‌ها مهاجر شده اند. وزارت خارجۀ امریکا اعلان نمود که امضای این توافق‌نامه یک اقدام تاریخی بوده و امریکا در آن شرکت نموده.

5- آذربایجان از امضای آن توافق‌نامه، پیش از خروج ارمن‌ها از سرزمین‌های اشغال شدۀ آذربایجان، انتقاد نمود و از ترکیه خواست به تعهدات‌ قبلی‌اش مبنی بر عدم گشودن مرزها و از سرگیری روابط با ارمنستان پیش از خروج ارمن‌ها از مناطق اشغالی آذربایجان پایبند بماند. سایت ایلاف به تاریخ 10 اوکتوبر 2009م با انتشار خبری نوشت: «وزیران خارجۀ ترکیه و ارمنستان شام روز شنبه توافق‌نامه‌های دو جانبه‌ای را در زوریخ سویس به هدف ازسرگیری روابط میان دو طرف امضاء نمودند. وزیران خارجۀ دو کشور ادوارد نالبندیان و احمد داوود اوغلو پس از امضای توافق‌نامه‌ها با یکدگر دست داده چند لحظۀ طولانی و با صمیمیت دست یکدیگر را می‌فشردند. فیل گوردن معاون وزیر خارجۀ امریکا در امور اروپا و امور اروپا- آسیا که در این دیدار حضور داشت گفت: «شام امروز شنبه در یک اتفاق تاریخی شرکت نمودیم.» هیلاری کلنتن وزیر خارجۀ امریکا نیز که عازم سفر پنج روزه  به شش شهر اروپائی بود، قبل از رسیدن به لندن وارد زوریخ سویس شده و در محفل امضای توافقنامه‌ها میان ترکیه و ارمنستان شرکت نمود. از جانب دیگر؛ یک مسئول بلند پایۀ امریکا گفته که اوباما به خاطر این توافق‌نامه سخت خرسند بوده و آن را "یک گام بزرگ به پیش" می‌داند. اما آذربایجان فردای روز امضای آن توافق‌نامه‌ها، عادی شدن روابط میان ارمنستان و ترکیه را تقبیح نمود و هشدار داد که گشوده شدن مرزهای ارمنستان با ترکیه ممکن است آرامش جنوب قفقاز را بر هم زند. وزارت خارجۀ آذربایجان با نشر بیانیه‌ای گفت: «ازسرگیری روابط میان ترکیه و ارمنستان قبل از خروج نیروهای ارمن از منطقۀ اشغال شدۀ آذربایجان مستقیماً با منافع آذربایجان در تناقض بوده و روی روابط برادرانه میان آذربایجان و ترکیه، که ریشه‌های تاریخی دارد، سایه می افگند.» (منبع: ایلاف 10 اکتوبر 2009م).

6- اما ترکیه به رهبری اردوغان سعی نمود آذبایجان را با سخنان شیرین عاری از عمل فریب دهد، چنان‌چه در آن توافق‌نامه هیچ گونه شرطی برای خروج ارمنستان از منطقۀ قره‌باغ نگذاشت و چنان‌که بود با آن موافقت نمود. اما نه سال بعد در ماه مارچ 2018م ارمنستان، که زیر نفوذ روسیه قرار دارد، با فشار روس‌ها، توافق مذکور را رسماً ملغا اعلان نمود و به این ترتیب، فرصت امریکا برای گرفتن ارمنستان از روسیه توسط توافق مذکور با ترکیه از دست رفت. روسیه نفوذش را در ارمنستان قوت بخشید، چنان‌چه سپر موشکی خویش را در پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان موسوم به پایگاه گیومری تقویت نمود، سپس در ماه دسمبر 2015م توافق‌نامۀ دفاع مشترک هوایی را با ارمنستان امضاء نمود و بی‌درنگ مجموعه‌ای از طیاره/هواپیماهای نوع میگ 29 و هزاران سرباز و تانک، سلاح‌های دفاع هوایی، موشک‌های دوربرد نوع اس 300 به علاوۀ سلاح‌های هوایی میانبرد نوع اس ای -6 را منتشر نمود. روسیه این امکانات دفاعی‌اش را وارد بازار خویش موسوم به "اتحاد اقتصادی اوراسیا" نمود که از تاریخ 1 جنوری 2015م عملاً به اجراء گذاشته شد به علاوۀ بلاروس، قزاقستان و قرغیزستان. این دولت‌ها به علاوۀ ارمنستان تبدیل به بازار تولیدات روسیه زیر نام آزادی داد و ستد کالا و خدمات در تمام عرصه‌ها شد. مجموع تولیدات داخلی این بازار به بیش از پنج ترلیون دالر امریکائی می‌رسد که اکثریت آن به نفع روسیه تمام می‌شود.

7- پس از این اتفاقات، امریکا برای استحکام نفوذ خویش در آذربایجان و تضعیف نفوذ روسیه به جستجوی راه‌های دیگری پرداخت تا راهش را به جانب ارمنستان باز نماید. به ترکیه اشاره نمود تا در کنار روابط اقتصادی و سیاسی که با آذربایجان دارد، روابط نظامی‌اش را نیز استحکام بیش‌تری بخشد تا به این ترتیب نفوذ امریکا تقویت یافته و ارمنستان زیر فشار قرار گیرد و دروازه‌های خویش را برای نفوذ امریکا بازنماید تا این بود که درگیری‌های اخیر در ماه جولای گذشته اتفاق افتاد، به نظر می‌رسد این درگیری‌ها برنامه‌ریزی شده بوده تا بهانه‌ای برای ترکیه جهت مداخلۀ نظامی و ارسال نیرو برای تمرینات و مانورهای مشترک باشد و پس از آن درگیری‌های شدید اخیر بالاگیرد که منجر به حالت جنگ میان دو طرف شد. اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پس از شروع درگیری‌های مستقیم و به تاریخ 27 اوکتوبر 2020م در صفحۀ تویتر خویش نوشت: «جامعۀ جهانی دو جانبه عمل می‌کند و نتوانسته عکس‌العمل کافی و مطلوبی را در برابر حملات تحریک‌آمیز ارمنستان از خود نشان دهد. گروه سه جانبۀ مینسک نیز متأسفانه با اقدام به حل این بحران فاصلۀ زیاد دارد و نزدیک به 30 سال است که موقف بی‌توجهانه‌اش به این قضیه را هم‌چنان ادامه می‌دهد.» وی افزود: «بدون شک تأمین صلح در منطقه وابسته به خروج نیروهای ارمنستان از خاک اشغال شدۀ آذربایجان از سال 1992م است. ترکیه هم‌چنان در کنار دوست و برادراش آذربایجان قرار خواهد داشت.» (منبع: آژانس خبری ترکیه 28 اوکتوبر 2020م) اما انگار اردوغان گمان نموده که مردم حافظه ندارند و طوری وانمود می‌کند که هرگز خودش در این قضیه کوتاهی نداشته و در زمان امضای آن توافق‌نامه با ارمنستان از هیچ چیزی چشم‌پوشی نکرده، توافق‌نامۀ صلح با ارمنستان در سال 2009م برای خدمت به امریکا که هیچ اشاره‌ای در آن به خروج نیروهای ارمن از خاک آذربایجان نشده بود و حتی یک کلمه هم از این موضوع در آن یاد نشده بود.

8- زمانی‌که ارمنستان توافق‌نامۀ یاد شده را پس از نه سال از امضای آن لغو نمود، که باعث شد امریکا نتواند در ارمنستان جای پا پیدا کند، اردوغان یک بار دیگر سر بلند نموده و خواستار خروج نیروهای ارمنستان از این سرزمین اشغال‌ی شد و به گفتۀ خودش "دوست عزیزش" پوتین و هم‌چنین از ماکرون انتقاد نموده گفت: «در این خصوص با ولادیمیرپوتین رئیس روسیه و ایمانویل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه صحبت نمودم؛ اما هیچ نتیجه‌ای به دست نیامد.» (منبع: آژانس خبری ترکیه 1 نومبر 2020م) او هرگز به گفتۀ خودش از "دوست و هم‌پیمان‌اش" ترامپ انتقاد نکرد. چگونه از او انتقاد کند؛ در حالی‌که محرک پشت پرده و حتی مستقیم وی است؟! امریکا حتی اگر سعی کند با استفاده از اسالیب دیپلوماتیک با قضیه بازی کند، باز هر صاحب درک و بصیرتی می‌تواند به واقعیت امر پی ببرد. از جمله این‌که ترامپ به تاریخ 27 اوکتوبر 2020م در یک کنفرانس خبری اعلان نمود: «امریکا تلاش خواهد نمود خشونت‌های بالا گرفته میان ارمنستان و آذربایجان متوقف گردد.» اما باز گفت: «ما در این خصوص حجم بزرگی از روابط جدی را دارا می‌باشیم و خواهیم دید که ایا متوقف نمودن این درگیری‌ها در توان ما هست یا خیر.» (منبع: الجزیره 27 اوکتوبر 2020م) به این معنی که وی هرگاه توقف آن را لازم ببیند آن را متوقف خواهد نمود و نگفت که از اعمال فشارها کار خواهد گرفت و تمام توان امریکا را به کار خواهد گرفت تا دو طرف به یک راه حل دست یابند، بلکه مسئله را سبک نموده گفت: «اگر متوقف نمودن ان در توان ما باشد.» در حالی‌که امریکا دولتی است که اگر خواسته باشد کاری را انجام دهد، تمام وزن‌اش را روی آن گذاشته و از فشارهای خویش استفاده می‌کند! در بیانیۀ وزارت خارجۀ امریکا چنین گفته شده: «امریکا بالاگرفتن تنش‌ها را با شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند و ستیفن بیجون معاون وزیر خارجه وزرای خارجۀ آذربایجان و ارمنستان را تشویق نموده اقدام خصمانه را متوقف نمایند و با رؤسای گروه مینسک برای برگشتن به مذاکرات در نزدیک‌ترین فرصت همکاری نمایند و تأکید نموده که واشنتن به کمک برای دو طرف جهت دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز و پایدار این کشمکش هم‌چنان متعهد است.» (الجزیرۀ قطر و العالم ایران 27 اوکتوبر 2020م) امریکا در این درخواست خویش مبنی بر متوقف نمودن اعمال خصمانه هر دو طرف ارمنستان و آذربایجان را مساویانه مورد خطاب قرار داد، زیرا موقف امریکا در این قضیه طوری است که قصد دارد نفوذ خویش را در هر دو سرزمین استحکام بخشیده و نفوذ روسیه را در آن تضعیف و از بین ببرد. تمام این موقف‌گیری‌ها بیانگر این است که امریکا ضمناً از اقدامات ترکیه راضی بوده و این‌که ترکیه با اشارۀ امریکا وارد آذربایجان شده، اگر چنین نیست پس چه دلیلی وجود دارد که به گفتۀ آژانس اناضول؛ روبرت اوبراین رئیس امنیت ملی امریکا به تاریخ 29 اوکتوبر 2020م با ابراهیم قالین سخن‌گوی ریاست‌جمهوری ترکیه در تماس شود و در خصوص کشمکش میان آذربایجان و ارمنستان با وی گفتگو نماید؛ اگر امریکا در پس قضیه قرار ندارد و ترکیه را تحریک نمی کند؟

9- مسئلۀ دیگر اصرار اردوغان و مسؤولین حکومت‌اش به مذاکرات برای تطبیق تصامیم ظالمانۀ شورای امنیت و تصامیم گروه مینسک برخاسته از سازمان امنیت و همکاری اورپاست که در سال 1992م به رهبری امریکا، روسیه و فرانسه اتخاذ گردید. اردوغان در حالی خواستار تطبیق این تصامیم می‌شود که واضح است در نهایت به نفع ارمن‌ها تمام می‌شود؛ هم‌چنان آتش‌بس نیز به نفع آنان تمام می‌گردد. تمام این واقعیت‌ها بیان‌گر آن است که تلاش‌های هدف‌مندانه‌ای برای متشنج نمودن اوضاع در جریان است تا راه برای فعالیت‌های سیاسی و دیپلوماتیک به هدف اعمال فشار باز شود؛ چیزی‌که آمریکا می‌خواهد. در بیش‌تر موارد، جنگ‌ها بهانه‌ای است برای باز نمودن مسیر فعالیت‌های سیاسی و دیپلوماتیک که به اشارۀ امریکا راه اندازی می‌گردد. اینک در این قضیه نیز سر و صداها از هر طرف بالا گرفته و خواستار مذاکرات و دریافت راه‌حل سیاسی به این قضیه و تطبیق تصامیم اتخاذ شده در شورای امنیت می‌شوند. مسئولین ترکیه در اظهارات مختلف‌شان خواستار حمایت از آذربایجان بر اساس حل این بحران مبنی بر تصامیم شورای امنیت شده اند، چنان‌چه چاوش اوغلو وزیر خارجۀ ترکیه در جریان دیدارش از سفارت آذربایجان در انقره گفت: «تصامیم سازمان ملل، شورای اروپا و سازمان امنیت و همکاری اوروپا در خصوص یک‌پارچه‌گی خاک آذربایجان واضح است و اگر ارمنستان از آذربایجان بیرون نرود مسئله هرگز حل نخواهد شد.» (منبع: الجزیره 29سپتمبر 2020م) باید گفت که تصامیم مذکور در مورد بلندی‌های قره‌باغ اتخاذ نگردیده، بلکه در مورد مناطق دیگری است که خود نشان دهندۀ دسیسه علیه قضیۀ آذربایجان است.

10- روسیه پشت سر ارمنستان قرار دارد، کشوری نسبت به آذربایجان مساحت کوچک، اتباع اندک و نیرو و قدرات ناچیزی در اختیار دارد. پس این روسیه است که ارمنستان را با سلاح، ابزار و تمام لوازم مورد نیاز برای بقاء حمایت می‌کند. ارمنستان عضو سازمان امنیت جمعی است که توسط روسیه رهبری می‌گردد و روسیه در آن حضور گستردۀ نظامی دارد و بسیار بعید به نظر می‌رسد از ارمنستان دست بردارد در غیر آن پشت روسیه از این ناحیۀ خالی گردیده و زمینۀ حضور امریکا به شمال قفقاز فراهم می‌گردد؛ جایی‌که بخشی از روسیۀ فدرال به شمار می‌رود. سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه در جریان تماس تلفونی که با زوهراب مناتساکانیان همتای ارمنستانی‌اش داشت گفت: «ما از تحرکات خصمانه در قره‌باغ نگران بوده و تأکید می‌کنیم درگیری‌ها باید متوقف گردد.» (منبع: اسپوتنیک 27 اوکتوبر 2020م) این اظهارات خود نشان‌دهندۀ حمایت روسیه از ارمنستان علیه آذربایجان است.

بناءً اگر ترکیه ارمنستان را سرزنش می‌کند، باید روسیه را، که پشتیبان اصلی ارمنستان بوده و نفوذش را در آن اعمال نموده، نیز سرزنش نماید، زیرا ارمنستان بدون حمایت روسیه هرگز جرئت تجاوزگری را ندارد. حامی دشمن شما دشمن خودتان نیز هست، اما ترکیه به رهبری اردوغان بهترین روابط را با روسیه داشته و در سوریه علیه مردم مسلمان این سرزمین، که در مقابل نظام جنایت‌کار حاکم به رهبری بشار اسد، قیام نموده اند هم‌پیمان شده است. ترکیه در عین حال ابزاری است در دست امریکا که از آن برای منافع امریکا بر علیه روسیه استفاده می‌کند. اما به هیچ وجه آسان نخواهد بود روسیه در منطقۀ حیاتی خود کوتاه بیاید، درست مانند قضیۀ اوکراین و جورجیا. بنابر این؛ این کشمکش‌ها به هیچ وجه در این مرحله از درگیری‌ها حل و فصل نخواهد شد، بلکه راه برای سیاست‌بازی‌ها و فعالیت‌های دپلوماتیک باز خواهد شد، زیرا این کار برای فریب‌دادن روسیه مؤثرتر است.

11- حضور فرانسه در این قضیه متفاوت است؛ زیرا فرانسه در این منطقه نفوذی ندارد، بلکه سعی دارد خود را به عنوان یک دولت بزرگ تبارز دهد و می‌خواهد عضویت‌اش در گروه مینسک را نگهدارد؛ گروهی‌ه در سال 1992م و بر اساس فیصلۀ شورای امنیت و همکاری اوروپا به منظور بررسی حل قضیۀ کشمکش آذربایجان و ارمنستان و تأمین آتش‌بس دائمی تشکیل گردید. این گروه سعی دارد در برابر ترکیه قرار گیرد، زیرا ترکیه دنبال مختل نمودن نفوذ اروپا به شمول فرانسه می‌باشد؛ به دلیل این‌که ترکیه در مدار امریکا در گردش است. چنان‌چه ماکرون به تاریخ 30 سپتمبر 2020م در یک کنفرانس مطبوعاتی در لاتفیا گفت: «از تبلیغاتی که ترکیه برای تأیید موقف آذربایجان به راه انداخته خبر دار شدم و باوردارم که این تبلیغات متهورانه و خطرناک است. فرانسه هنوز از این پیام‌های تحریک آمیزی که ترکیه در چند ساعت گذشته به هدف شعله‌ور شدن جنگ فرستاده سخت نگران است، پیام‌هایی که تمام موانعی را که در برابر آذربایجان برای شعله‌ور شدن مجدد جنگ در ناگورنی قره‌باغ وجود دارد کنار می‌زند و ما این را نمی‌پذیریم.» (منبع: رویترز 30 سپتمبر 2020م) چاوش اوغلو وزیر خارجۀ ترکیه در همان تاریخ در پاسخ به اظهارات ماکرون گفت: «طرف‌داری فرانسه از ارمنستان به حد حمایت از اشغال‌ ارمنستان از آذربایجان رسیده.» (منبع: اناضول 30 سپتمبر 2020م) فرانسه سعی دارد با موقف‌گیری‌های متناقض از خود چهرۀ بی‌طرف و میانجی‌گرانه نشان‌دهد. فرانسه دولتی است که بازهای سیاسی را خوب بلد نیست و به همین دلیل است که موقف‌گیری‌های آن همواره برملا می‌گردد و اگر تلاش کند آن را بپوشاند در آن تناقض دیده می‌شود. چنان‌چه در بیانیه‌ای که پس از آغاز درگیری‌ها منتشر نمود، فون دیر مول سخن‌گوی وزارت خارجۀ فرانسه گفت: «فرانسه از درگیری‌های گسترده در قره‌باغ و گزارش‌ها از قربانیان این درگیری‌ها سخت نگران است، به خصوص در مورد قربانیان غیر نظامی و خواستار توقف فوری اقدامات خصمانه و ازسرگیری گفتگوها می‌باشد.» وی افزود: «فرانسه به صفت یکی از اعضای رهبری گروه مینسک در کنار شرکای روس و امریکائی خویش تأکید می‌کند که باید به راه‌حلی‌که این کشمکش را در چهارچوب قانون بین‌المللی حل و فصل نماید دست‌یافت.» (منبع: اسپوتنیک 27 سپتمبر 2020م) فرانسه در عین حال پیوسته و علنی علیه اسلام و مسلمانان اظهار کینه‌توزی نموده، چه در داخل خود فرانسه، که از یک طرف ادعای آزادی دارد و از طرف دیگر فضا را برای مسلمانان تنگ می‌کند که خود بیانگر موقف آشکار دوجانبۀ آن را به نمای می‌گذارد و چه در خارج، که قضایایی مانند قضیۀ ارمسنتان و سایر مسیحیان را از خود می‌داند تا از این طریق راهش را برای نفوذ در میان آنان باز کند، زیرا فریب چنین کسانی آسان است، چنان‌چه در جریان جنگ اول جهانی آنان را فریب داد و آنان را علیه دولت عثمانی شوراند؛ دولتی‌که در طول قرن‌ها به خوبی به آنان رسیده‌گی نموده بود، اما آنان فریب فرانسه مبنی بر برخوردار شدن از وطنی در اناضول، به دولت عثمانی خیانت نموده و شمار زیادی از مسلمانان را به تحریک فرانسه کشتند، در حالی‌که اگر عاقلانه می‌اندیشیدند، به نفع‌شان بود که به صفت اهل ذمه باقی بمانند و در سایۀ دولت خلافت اسلامی در امن و امان به سر می‌بردند؛ دولتی‌که منصفانه با آنان برخورد می‌نمود و هرگز بسان فرانسه و سایر دولت‌های استعمارگر از آنان سوء استفاده نمی‌کرد.

12- در خصوص فیصله‌های شورای امنیت، که دولت‌ها خواستار تطبیق آن می‌شوند، به شمول خود ترکیه، در این فیصله‌ها هیچ اشاره‌ای به اقلیم قره‌باغ، که توسط ارمن‌ها اشغال شده و در آن جمهوریتی برای خود اعلان نموده اند، نشده، چنان‌چه نخستین فیصله‌ای که به تاریخ 30 نیسان سال 1993م زیر نام فیصله شماره 822 منتشر گردید، خواستار توقف فوری درگیری‌ها و اعمال خصمانه و آتش‌بس دائمی شده است. از نیروهای اشغال‌گر ارمستان نیز خواسته از منطقۀ زانغیلان و شهر غورادیز کیلیجدار و سایر مناطق آذربایجان بیرون روند. هیچ اشاره‌ای به قره‌باغ اشغال شده نگردیده. فیصله‌های دیگری نیز در همین سال منتشر گردید که فیصلۀ قبلی را تأیید می‌کند، چنان‌چه فیصلۀ شماره 853 تاریخ 29 جولای 1993م منتشر و فیصلۀ قبلی را تأیید نموده و تسلط بالای شهر آغدام و سایر مناطق آذربایجان را تقبیح نمود و خواهان خروج کامل ارمن‌ها از این مناطق گردید. هم‌چنین از حکومت ارمنستان خواست تا بالای اقلیم قره‌باغ فشار آورد تا به فیصلۀ شماره 822 تن دهد. در همین سال به تاریخ 14 اکتبر فیصلۀ شماره 874 صادر گردید و حمایت‌اش از روند صلح میان دو طرف را تکرار نمود و خواستار پذیرش جدول زمانی اصلاح شده برای گام‌های عاجل گردید. آذربایجان این فیصله را نپذیرفت زیرا خروج نیروهای ارمنستان از مناطق اشغالی آذربایجان در قره‌باغ را منوط به رفع تحریم‌های اعمال شده بالای ارمنستان نموده است. بناءً حکومت آذربایجان از این‌که به‌سان طرف شکست‌خورده با آن برخورد صورت گرفته شکایت نمود. جدول زمانی اصلاح شده شامل پیشنهاد‌های مربوط به خروج نیروها از مناطقی‌که جدیداً اشغال گردیده و هم‌چنین برطرف نمودن تمام موانعی‌که در برابر ارتباطات و حمل و نقل قرار داد و تمام سایر قضایایی‌که به گفتۀ شورا بررسی نگردیده، می‌شود که باید در جریان گفتگوهای صلح‌آمیز حل و فصل گردد. به تاریخ12 نومبر همان سال یعنی 1993م، فیصلۀ شماره 884 صادر گردید و فیصله‌های قبلی را تأیید و نقض‌های آتش‌بس میان دوطرف را تقبیح نمود، به ویژه در زنگیلان و شهر هورادز و از نیروهای اشغال‌گر ارمنستان خواست از منطقۀ زانگیلان و شهرو گورادیز و سایر مناطقی آذربایجانی‌که اشغال نموده اند بیرون روند. هیچ یک از فیصله‌های شورای امنیت به خروج از قره‌باغ اشاره ننموده. بنابر این، فیصله‌های مذکور به دقت و آگاهانه طوری تهیه گردیده که بالای مناطقی از آذربایجان تمرکز نماید که شامل منطقۀ قره‌باغ نشود و این منطقه را ضمناً طوری نشان دهد که انگار جزء خاک آذربایجان به شمار نمی‌رود. این بدان معناست که اگر مذاکراتی راه‌اندازی گردد و سر انجام به توافقی برسند، این منطقه، یعنی منطقۀ قره‌باغ بگونۀ مشخص، زیر حاکمیت ارمن‌ها باقی می‌ماند و در عوض آن از سایر خاک آذربایجان بیرون می‌روند. ترکیه خواهان اجرائی نمودن این فیصله‌هاست؛ فیصله‌هائی‌که خواستار خروج ارمن‌ها از اقلیم قره‌باغ نشده، درست مانند آن‌که در سوریه نیز خواهان تطبیق شدن فیصله‌های شورای امنیت شد؛ همان فیصله‌هائی‌که هیچ ضرری به نظام بشار نداشت، بلکه بقاء و حفظ هویت سیکولارستی آن را مورد تأیید قرار می‌دهد. هم‌چنین درست مانند آن که خواهان تطبیق شدن راه‌حل تأسیس دو دولت در فلسطین شد؛ راه‌حلی‌که اشغال حدود 80% از خاک فلسطین توسط یهودیان را تأیید می‌کند. قضیۀ قره‌باغ هم‌چنان دست نخورده باقی گذاشته شد و آتش‌بس به مثابۀ پیروزی ارمن‌ها تلقی گردید. گروه مینسک از چگونه‌گی راه‌حل مطرح شده و از جریان مذاکرات هیچ معلوماتی منتشر نکرد، به جز تکرار فیصله‌های شورای امنیت که قبلاً تذکر داده شد. اما از سیاق قضیه و اوضاع جاری دانسته می‌شود که آنان قصد دارند از آذربایجان برای اشغال ولایت‌های پنج‌گانۀ اقلیم قره‌باغ توسط ارمنستان اعتراف بگیرند؛ اقلیمی‌که اهالی مسلمان آن کاملاً از مناطق‌شان بیرون رانده شده و به جای آنان ارمن‌های کافر مسیحی جای گرفته اند، تا این‌که ارمنستان از سایر پنج ولایت دیگر مناطق اشغالی آغدام و فضولی بیرون روند و به این ترتیب قضیه حل و فصل گردد. درست مانند آن‌چه در فلسطین اتفاق افتاد؛ چنان‌که یهود به حمایت امریکا از سازمان التحریر فلسطین و حکومت‌های موجود در سرزمین‌های عربی و اسلامی برای اشغال حدود 80% از خاک فلسطین اعتراف گرفتند و مذاکرات را بالای حدود 20% دیگری که یهود از سال 1967م اشغال نموده و یا بهتر است بگوییم "توسط حکام خائن به آنان سپرده شده" متمرکز نمودند، آنگاه که آتش‌بس را پذیرفتند و فیصله‌های شماره 242 و 243 شورای امنیت را قبول نمودند؛ فیصله‌هائی‌که بر اساس آن دولت یهود موظف است تنها از مناطقی بیرون رود که روز پنجم ماه جون همان سال اشغال/به آن تسلیم داده شد.

13- پس این توجه ترکیه بشارت خیر به همراه ندارد، در هر قضیه‌ای که ترکیه به رهبری اردوغان  دخالت نموده در نهایت به ضرر مردم آن قضیه و تأمین منافع امریکا تمام گردید؛ مانند قضیۀ سوریه، آنگاه که ترکیه بالای گروه‌های مسلح فشار آورد تا به توافق‌نامۀ کاهش تنش و آتش‌بس تن دهند؛ چیزی‌که نه حکومت سوریه و نه حامیان مستقیم آن به شمول حکومت ایران و اتباع آن و روسیه هرگز به آن پایبند نماندند تا این‌که گروه‌های مذکور سرانجام توسط ترکیه از مناطق‌شان بیرون کرده شد و آن مناطق به حکومت بشار سپرده شد. هم‌چنین مانند قضیۀ لیبیا، آنگاه که ترکیه به حکومت سراج کمک نمود تا این که نیروهای سراج به جانب سرت و جفرة پیشروی نمودند، ناگهان ترکیه کمک‌هایش را متوقف نمود و از سراج خواست به آتش‌بس دائمی تن داده و با حفتر وارد مذاکرات شود، حفتری‌که ترکیه وی را غیر قانونی خوانده بود! پس این بار نیز بعید نیست که هدف از کمک‌های ترکیه این باشد که بالای آذاربایجان فشار وارد کند تا موقف خوداش را نرم کند و این چیزی است که اظهارات مسئولیت ترک نشاندهندۀ آن است، چنان‌چه مذاکراتی‌که گروه مینسک به ویژه امریکا گردانندگی می‌کند، به بن‌بست نرسید تا آذربایجان در موضوع قره‌باغ امتیاز بدهد، در حالی‌که تعهدش مبنی بر بازگرفتن قره‌باغ از نیروهای اشغال‌گر را بارها تکرار نموده؛ اما از لهجه و رسانه‌های امریکا، روسیه و فرانسه، که همواره از ارمن‌ها و فیصله‌های شورای امنیت حمایت می کنند، دانسته می‌شود که قره‌باغ را یکی از اقلیم‌های ارمنستان می‌دانند. لازم به ذکر است که فیصله‌های شورای امنیت توسط همین دولت‌های سه‌گانه طراحی و توسط سایر دولت‌های عضو در آن مورد تأیید قرار می‌گیرد. در اقلیم مذکور جمهوری خاصی برپا گردیده تا وانمود شود که مستقل از ارمنستان عمل می‌کند تا به این ترتیب، مذاکرات دشوارتر شده و این اقلیم خود از ساختار مستقل خود کوتاه نیاید! و تا انگشت انتقاد متوجه ارمنستان نبوده و از اعمال فشار در امان بماند.

مطمئناً به هیچ‌وجه نمی‌توان به موقف ترکیه به رهبری اردوغان در این قضیه و سایر قضایا اعتماد نمود، چنان‌چه از زمان آغاز این جنگ میان دو طرف در قبل از سی سال تا کنون هیچ کمکی به آذربایجان نکرده و همواره آن را تنها گذاشته و به یاری آن بر نخواسته و به همین دلیل بیم آن می‌رود که هدف ترکیه به رهبری اردوغان از کمک‌های اخیرش، اعمال سلطه بالای تصامیم آذربایجان و سپس وادار نمودن آن به امتیازدهی باشد.

14- شکی نیست که آذربایجان یکی از سرزمین‌های اسلامی بوده و اکثریت مطلق مردم آن مسلمان اند، اما نظام حاکم بالای آنان نظام سیکولاریستی بوده که در حقیقت تداوم نظام کمونستی است که سعی داشت دین را از دولت و جامعه دور نماید. آذربایجان و ارمنستان هردو در زمان خلافت راشدۀ سوم "عثمان ابن عفان رضی الله عنه" فتح گردیده، پس هرگز نمی‌توان برای نجات این سرزمین و سایر سرزمین‌های اسلامی و آزادی آن از چنگال امریکا یا روسیه به ترکیه و یا ایران اعتماد و تکیه نمود، بلکه واقعیت این است که این دو نظام همواره در خدمت امریکا و روسیه قرار داشته اند. مسلمانان هرگز طعم رهائی از این منجلاب‌ها را نخواهند چشید؛ مگر با برپا نمودن خلافت دوم راشده بر منهج نبوت؛ خلافتی‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم بشارت آن را پیشاپیش داده، آنجا که می‌فرماید:

«إِنَّكُمْ فِي النُّبُوَّةِ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ، فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ مُلْكاً عَاضّاً، فَيَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ يَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ جَبْرِيَّةً، فَتَكُونُ مَا شَاءَ اللَّهُ أَنْ تَكُونَ، ثُمَّ يَرْفَعُهَا إِذَا شَاءَ أَنْ يَرْفَعَهَا، ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ»

ترجمه: شما تا زمانی‌که الله بخواهد در نبوت به سر خواهید برد، سپس هرگاه که خواست نبوت را از میان شما بر می‌دارد، سپس خلافت بر منهج نبوت خواهد بود و تا زمانی‌که الله بخواهد باقی خواهد ماند و آنگاه که خواست آن را بر می‌دارد، سپس پادشاهی به دندان‌گیرنده خواهد بود و تا زمانی‌که الله بخواهد باقی خواهد ماند و سپس آنگاه که خواست آن را بر می‌دارد، سپس (حاکمیت) جبری و ظالمانه خواهد بود و تا زمانی‌که الله بخواهد باقی خواهد ماند و آنگاه که خواست آن را بر می‌دارد سپس خلافت بر منهج نبوت خواهد بود.

 

ادامه مطلب...

رژیم ظالم؛ دست‌گیری شباب حزب‌التحریر را آغاز کرد!

 • نشر شده در اردن

(ترجمه)

نیرو‌های امنیتی اردن برای سرکوب نمودن شباب حزب‌التحریر وارد خانه‌های آن‌ها شده و زنان و کودکان‌شان را به وحشت انداختند. بعد از جستجوی‌کامل منازل‌مسکونی کتاب‌ها، کمپیوتر، تلفن‌های همراه و اسناد‌رسمی تحصیلی شباب را ضبط نمودند. آن‌ها هم‌چنین به برخی از خانواده‌های‌شان یورش برده و همسایه‌گان آن‌ها را نیز بدون هیچ‌گونه حقی به وحشت انداختند. در واقع،  یگانه جرمی‌که آن‌ها داشتند این بود که ‌‌می‌گفتند الله سبحانه و‌تعالی  پروردگار ما‌ست و سپس در مسیر حق ثابت قدم مانده و الله سبحانه و‌تعالی را نسبت به آن‌ها ترجیح دادند. در نتیجۀ این کار‌ها ، استاد خالد اشقر (ابوالمعتاز) و استاد محمد ابوالعسل دست‌گیر و اکنون نزد اداره عمو‌می استخبارات به سر ‌می‌برند.

 به نظر ‌می‌رسد، کمپاین امضای توافق‌نامۀ فلسطین که اخیراً منعقد شد، توسط شباب ما در میان‌امت  و بسیاری از مردم از اقیانوس تا خلیج را متأثر ساخته است. این کمپاین بر مورد ذیل تاکید دارد: «سازش نکنید و یک وجب خاک فلسطین "سرزمین مبارک" را تسلیم دشمن ندهید، این را بدانید که هر نوع معاهده یا توافق برای عادی‌سازی روابط، خیانتی‌ست نا‌بخشودنی است که از من حمایت و نمایندگی نمی‌کند، زیرا آزادی فلسطین فرض و حفظ آن وجیبۀ ما‌‌ست.» به نظر ‌می‌رسد که این کمپاین، خشم و عصبانیت رژیم اردن را برانگیخته است، زیرا این کشور قصد دارد به عادی‌سازی روابط خود با حاکمیت‌یهود ادامه دهد و طبق توافق‌ترامپ می‌کوشد  تمام خاک‌فلسطین را برای همیش به یهود واگذار کند.

 در واقع؛ رژیم و نهاد‌های سفاک این دولت، مسئول امنیت و سلامتی این شباب اند، و ما خواستار آزادی فوری آن‌ها  و عدم ممانعت در مقابل حاملان دعوت هستیم؛ زیرا این دعوت‌گران پیش‌گامانی اند که به امت دروغ نمی‌گویند. و ما قاطعانه بیان می‌کنیم که این اقدامات باعث نمی‌شود که حزب‌التحریر از مقابله با توطئه کفار‌استعمارگر و مزدورانش، "حاکمان مسلمانان" در مورد مسئله فلسطین و دیگر مسائل‌امت دست‌بردار شوند. حزب در کنار امت خواهد ایستاد و نهضت را با امت و از داخل امت تقویت خواهد نمود تا به هدف‌اش که همانا احیای دوباره زنده‌گی اسلامی با تأسیس دولت خلافت راشده بر منهج نبوت است نایل آید. بدون شک، ارتش خلافت‌اسلامی مسجد‌الاقصی و تمام فلسطین را از چنگال یهود آزاد خواهد نمود و دولت ضعیف یهود را از ریشه نابود خواهد کرد و کفار اشغال‌گر را برای همیش از سرزمین‌های مسلمانان ‌خارج خواهد نمود.

﴿وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

{شعرا:227}

ترجمه: آن‌ها که ستم کردند به زودی می‌دانند که بازگشت شان به کجاست.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه اردن

مترجم: وسیم مجیدی

ادامه مطلب...

کنفرانس‌اقتصادی؛ پالیسی ادامۀ فقر و هلاکت‌فقرا!

 • نشر شده در سودان

(ترجمه)

مردم به خاطر بدست آوردن یک توته‌نان، یک لیتر ‌تیل و یا گاز؛ چندین کیلو‌متر برای ساعت‌ها در صف می‌ایستند. هنگامی‌که نوبت آن‌ها می‌رسد، باید قیمت‌گزاف را برای خریدن این مواد بپردازند. فلهذا؛ زنده‌گی مردم میان سندان قیمت‌های گزاف و چکش فقدان ‌مواد‌اولیه، به جهنمِ غیر‌قابل تحمل مبدل شده است. این در حالی‌ست که دولت، روز دو شنبه 28 سپتامبر کنفرانس‌اقتصادی را به پایان رساند که در واقع از طریق آن پالیسی‌های ناکام اقتصادی‌اش را تحت پوشش قرار داد. همان‌طوری‌که وزیر تصدی‌مالیه "حبا محمد علی" در کنفرانس‌مطبوعاتی‌اش در ارتباط به کنفرانس‌اقتصادی چنین گفت: «هدف از برگزاری کنفرانس‌اقتصادی دخیل ساختن تمام شرکا در سیستم‌های متخلف به منظور طرح پالیسی‌ها و اخذ تصامیم به هدف ایجاد پروژه ملی می‌باشد که دارای بزرگ‌ترین چتر محبوب است که برای موفقیت و ادامۀ آن حمایت اش می‌کند.»

نتیجه کنفرانس به جای این‌که به نفع مردم کشور تمام شود و یا هم قیمت‌های گزاف و کمیابی ‌مواد‌اولیه را از آن‌ها دور کند، بر علاوه تودۀ عظیم کشور را نا‌توان ساخته تا نتوانند مواد‌غذایی اولیۀ خویش را مهیا سازند؛ برعکس، نتیجه واقعی کنفرانس چنان بود که برای ادامۀ افزایش قیمت‌ها چراغ سبز، روشن گردید. قسمی‌که در بخش پیشنهادات‌کنفرانس چنین بیان شده است: «گرچه کمک نمودن ‌مواد‌اولیه بر اساس توازن تجارت و بودجه می‌باشد، با وجود آن مردم روستا‌ها تاهنوز به خصوص از کمک‌های برق و گاز مستفید نشده اند. این دلایل نشان می‌دهد که باید به طور مستقیم حمایۀ نقدی صورت گیرد.» (منبع: سودان تریبیون).

با وجودی‌که بیان این پیشنهاد با عدم پذیرش و نارضایتی اشتراک کننده‌ها مواجه گردید، دولت تلاش دارد با ترفند ایجاد بحران‌ها مردم را قانع سازد تا اصلاحات بودجه‌اش تصویب و به تطبیق اوامر کفار غربی ادامه دهد که با تطبیق پالیسی صندوق بین‌المللی پول، "IMF" ثروت و منابع کشور را برای راضی نگهداشتن کفار استعمار‌گر هدر دهد. این در حالی‌ست که بحران مواد‌غذایی روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است. در مقابل، چنین بهانه می‌گردد که قرضه‌های میل‌ آرد به 20 میلیون دالر رسیده است. (منبع: بگ نیوز)

روزانه برای ساعت‌ها برق قطع می‌گردد که بر اساس گفته‌های ریس شرکت برق سودان 161 میلیون دالر نیاز است تا این سکتور مشکل برق را حل سازد. در واقع دولت قادر نیست تا پول بیل‌های نفت و گندم را بپردازد، در همین‌حال نخست‌وزیر "حمدوک" اعلان می‌دارد که: «پول جبران بمب‌های سفارت‌های امریکا در دارالسلام و نیروبی و پول جنگندۀ "USS Cole" آماده است تا پرداخت گردد!» (منبع: سودان تریبیون) البته مقدار پول آن بیش‌تر از 400 میلون دالر می‌گردد که 335 میلیون دالر آن برای دو سفارت‌خانه و 70 میلیون دالر آن برای جنگنده "USS Cole" پرداخت می‌گردد. الله سبحانه و‌تعالی واضحاً چنین فرموده است:

﴿وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ الَّتِي جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ قِيَاماً﴾ (نسا: 5)

ترجمه: اموال خود را که خداوند وسیله قوام زندگی شما قرار داده به دست سُفها نسپارید.

در کنفرانس‌اقتصادی؛ حکومت انتقالی سودان با ارایۀ دلایل‌معقول حرمت مردم غریب سودان را ضربه زد و از طرف دیگر، مردم را در باتلاق فقر با قبول نمودن پالیسی صندوق بین‌المللی پول، بیش‌تر از قبل غرق نمود!

ای مردم سودان! حکومت‌انتقالی با بخش‌های نظامی و مدنی‌اش نمی‌تواند مشکل شما را حل کند؛ زیرا همۀ آن‌ها متعهد بر حفظ و نگهداری منافع کفار استعمار‌گر می‌باشند. آن‌ها قسم خورده اند تا نظام وحشی سرمایه‌داری را که باعث فقر و قتل غربا می‌گردد، را تطبیق کنند و در برابر منافع‌مردم هرگز خود را مسئول نمی‌دانند. زیرا آن‌ها نماینده‌های کفار استعمار‌گر هستند که روز و شب برای راضی ساختن آن‌ها کار می‌کنند و آن‌ها راه‌حل مشابه گذشته را عملی می‌نمایند که نتیجۀ آن افزایش بد‌بختی، پریشانی و غم و اندوه مردم می‌باشد. الله سبحانه و‌تعالی فرموده است:

﴿وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى﴾ (طه: 124)

ترجمه: و هرکس از یاد من روی‌گردان شود، زندگی سخت و تنگی خواهد داشت و روز قیامت او را نا‌بینا محشور می‌کنیم.

نجات از زیر یوغ کفار استعمارگر و نوکران آن تنها توسط نظام عادل اسلام امکان دارد که توسط خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت با رهبران‌متقی بر اساس قوانین ناب اسلامی رهبری خواهد شد. آن‌ها به خاطر تقوای خویش خود را مسئول می‌دانند و در صورت کوتاهی در پیش‌برد امور مردم، مورد محاسبه قرار خواهند گرفت.

این رهبران، "رهبران اسلام" دست کفار استعمار‌گر را از غارت ثروت و منابع سر‌شار طبیعی مسلمانان قطع خواهد نمود؛ در ضمن سایۀ کثیف، نظام ساخت‌بشر و مالیات کمر‌شکن که مردم را به هلاکت رسانده است را، از سرِ امت اسلامی بر خواهد داشت. سپس با یاری و خواست الله سبحانه و‌تعالی سرنوشت این بهترین مردم که برای هدایت بشر خلق شده اند بار دیگر تغییر خواهد کرد؛ و این کار در آیندۀ نزدیک توسط مردان با عزم، بشارت وعدۀ  الله سبحانه وتعالی و نصرت وی اتفاق خواهد افتاد. فلهذا؛ در میان آن‌ها باشید و فرصت افتخار حمایت و یا کار برای تاسیس خلافت را از دست ندهید که در آن سعات دنیا و آخرت نهفته است.

﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ (انفال: 24)

ترجمه: ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید! دعوت الله و پیامبر را اجابت کنید، هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد و بدانید الله میان انسان و قلب او حایل می‌شود و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید.

حزب‌التحریر-ولایه سودان

مترجم: عبدالله صالحی

ادامه مطلب...

خواه دموکراسی باشد یا جمهوریت، ‌سیادت‌مردمی باشد یا نظامی؛ نخبه‌گان منتخبِ حاکم، ساخت قوانین را در اختیار دارند!

(ترجم)

بعد از شکست کامل پروژۀ PTI، کسانی‌که فعلاً با صدای‌بلند خواستار ‌سیادت‌مردمی اند، در واقع تنها در جستجوی حاکمیت دوباره خود می‌باشند. در حالی‌که بار‌ها در حکومت‌داری ناکام ماندند و باید بخاطر خیانت  و غفلتِ که منتج به وضعیت اسف‌بار امور‌فعلی پاکستان گردیده، مجازات می‌شدند.

بعد از دروغ "پاکستان جدید" به منظور جلو‌گیری از فرو‌پاشی نظام حاکم فعلی؛ طیِ یک پیشنهاد، دروغ دیگری را تحت عنوان "نخبه‌گان که بالای خود قدرت‌نمایی کنند" را ایجاد کردند و چنین ادعا دارند گویی این‌که ‌سیادت‌مردمی باعث جاری شدن جوی‌بار شیر و عسل، "رفاه و آسایش" به خاطر نماینده‌گی از تودۀ عظیم مردم، می‌گردد. گرچه در سر‌‌اسر جهان، دموکراسی همانند  نظام دیکتاتوریِ نظامی نیز این اطمینان را می‌دهد که گروه کوچک مانند پارلمان  ایجاد قوانین  را بخاطر  منافع خود در اختیار می‌گیرند. در نظام حکومت‌مردمی صدها تن از اعضای MNA و MPA قدرت خود را مانند "نواز" و "زرداری" در خدمت استعمار‌گران قرار می‌دهند و با خیانت به مسلمانان از طریق واگذاری قسمت اشغال‌شده کشمیر معامله غلط با IMF و FATF، رشد ارزش‌های زهرآگین آزادی و مانند تسهیل کننده‌ها در افغانستان، امریکا را همکاری می‌کنند. در عوض، این نماینده‌ها، حاکم منطقه خود گردیده؛ فرا‌تر از قوانین صلاحیت پیدا کرده و زنده‌گی مجللِ پر زرق و برق را نصیب می‌شوند و هنگام غارت نمودن بودجه انکشافی‌دولت و بهره‌برداری از امکانات دولتی، هم‌دست پولیس و ادارات دولتی شده، به کاغذ‌پرانی می‌پردازند.

به همین شکل؛ در حکومت‌نظامی، فساد در رهبری نظامی قفل بخت وطالع آن‌ها را باز و زمینۀ امن عیاشی را در مناطق دور‌دست فراهم می‌سازد. اما بی‌خبر از این‌که نتیجۀ آن منجر به بی‌عزتی افواج و بدنامی مسلمانان و اسلام می‌گردد، همان‌طوری‌که در زمان اقتدار "کیانی و مشرف" محدود نماند.

 در غرب هم‌چنان، دموکراسی؛ نماینده‌گی از حکومت طبقۀ‌پولدار می‌کند. مادر دموکراسی، "بریتانیا" با وجود که اکثریت مردم مخالف جنگ بودند، در عراق وارد جنگ گردید. تحقیقاتی‌که در سال 2014 توسط "پروفیسور مارتین جیلن" از دانشگاه پرینستون و "پروفیسور بنجامین" از دانشگاه نورتویسترن صورت گرفت، نشان می‌دهد که میان سال‌های 1981و 2002  طبقه‌پولدار و سازمان‌هایی‌که نماینده‌گی از منافع تجارتی می‌کنند تاثیر اساسی و مستقل بالای سیاست امریکا داشته اند. در حالی‌که اوسط شهروندان و  گروه‌هایی‌که برای حفظ منافع اکثریت مردم ایجاد شدند، تاثیر اندک و یا هیچ تاثیر مستقل ندارند.

در نظام خلافت؛ سیادت تنها از آنِ الله سبحانه و‌تعالی می‌باشد؛ لذا، تمام قوانین امور ما از آنچه که الله سبحانه و‌تعالی وحی کرده است، مشتق می‌گردد که نفوذ کاملِ استعمار‌گران و نوکران ملکی و نظامی را در پاکستان از بین می‌برد. رهبران اسلام؛ نه تنها قانون ساخته نمی‌توانند، بلکه اعضای منتخب شورای امت بودیجه انکشافی، حق بیمه و یا اجازۀ تاسیس حکومت را نیز ندارند. بناءً، شورای امت هیچ تمایلِ به تابعین  میر جعفر و میر صادق ندارند. تنها زنان و مردان با تقوا برای انتخابات خواهند برخاست تا این‌که مشوره‌های صادقانه برای قیمومیت امور امت برای خلیفه مسلمانان دهند. واقعاً تنها خلافت، برعکسِ دموکراسی و دیکتاتوری از امور مردم نماینده‌گی خواهد کرد. الله سبحانه و‌تعالی چنین فرموده است:

﴿أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ﴾

]ملک:14[

ترجمه: آیا آن کسی‌که موجودات را آفریده از حال آنها آگاه نیست، در حالی‌که او از اسرار دقیق با خبر و آگاه است.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه پاکستان

مترجم: بنیامین سادات

ادامه مطلب...

پیام تسلیت

 • نشر شده در ترکیه

پیام تسلیت و غم‌شریکی حزب‌التحریر در خصوص درگذشت ویدات کورناز یک‌تن از حاملان دعوت در حزب

 (مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ
وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا)  [احزاب: 23]

ترجمه: در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی‌که با الله بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه او شربت شهادت نوشیدند، و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.

(ترجمه)

ویدات کورناز به عنوان یک مسلمان مخلص و متقی زندگی‌اش را وقف تلاش در راستای احیای زندگی اسلامی نمود. وی که زندگی‌اش را در مسیر دعوت به پایان رسانید، به اثر یک حمله قلبی در حالی درگذشت که مشغول تدریس به برادران بود. 

مرحوم ویدات کورناز که در سال 1966م متولد گردید، انجنیر/مهندس برق و در عین حال نمایندۀ دفتر مطبوعاتی مرکزی حزب‌التحریر-ولایه ترکیه بود. او ابتدای کارش را در راستای حمل دعوت نخست در وینا آغاز کرد و سپس در ترکیه. او زندگی‌اش را در جهت دعوت برای از سرگیری زندگی اسلامی از طریق تأسیس خلافت راشدۀ ثانی بر منهج نبوت سپری نمود. انجینیر برق متولد سال 1966 بود، او نماینده دفتر مرکزی حزب‌التحریر-ولایه ترکیه بود. او فعالیت‌های دعوتی خود را نخست در ویانا و سپس در ترکیه اغاز کرد. او زنده‌گی خود را جهت از سرگیری زنده گی اسلامی توسط تاسیس دوباره خلافت اسلامی به شیوه نبوت وقف نمود. در نتیجه او در حالی به رحمت حق پیوست که مشغول حقله دادن برای حاکمیت قانون الله در زمین بود و ما شاهد این امر در نزد خدای تعالی استیم.

بنابراین، از الله سبحانه‌وتعالی استدعا داریم که رحمت‌ بی‌پایان‌اش را شامل حال برادر عزیز ما قرار داده و برای خانواده و بستگان‌اش صبر جمیل اعطاء نماید! و در نهایت ما در حزب‌التحریر برای اقارب، یاران هم‌نشینان اش اظهار تسلیت و همدردی می‌نماییم.

دفتر مطبوعاتی حزب التحریر-ولایه ترکیه

 مترجم: ارسلان مبارز

ادامه مطلب...

باورها متغییر و افکار مبدل شده است

(ترجمه)

از انس رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

«مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَغْرِسُ غَرْسًا، أَوْ يَزْرَعُ زَرْعًا فَيَأْكُلُ مِنْهُ طَيْرٌ أَوْ إِنْسَانٌ أَوْ بَهِيمَةٌ إِلاَّ كَانَ لَهُ بِهِ صَدَقَةٌ» (رواه بخاری)

ترجمه: هر مسلمانی‌كه درختی، غرس نمايد يا بذری (دانه ای)، بيافشاند (در زمین کشت نماید) و انسان، پرنده و يا حيوانی، از آن بخورد، برايش صدقه محسوب می گردد.

توضیح حدیث

زمانی‌که یک مسلمان عمل خوبی را جهت رضایت الله سبحانه وتعالی انجام می‏دهد، قلبش از شوق و سرعت در آن کار موج می‏زند تا این که ثمره آن عمل را در آخرت به دست آورده و سبب آرامش و راحتش قرار گیرد؛ این حدیث به همین مطلب اشاره نموده و هم چنان مؤمن اهمیت زندگی را زمانی درک می‏نماید که دست دهنده داشته نه تمام گیرنده، و ذریعه اعطاء و کمک دوام دار است که رضامندی الله و راحتی بیشتر به وجود آمده و سبب دریافت اجر و پاداش می‏شود، اما بر عکس در عدم اعطاء و بخل ورزیدن سبب پریشانی برای نفس‌ها می‏شود.

ای مسلمانان! امروز باورها تغییر نموده و افکار مبدل گردیده اند، انسان به سوی اشیای ناچیز و غرایز خود که حدی را نمی شناسد، میلان دارد، میلان به سوی جاهلیتی دارد که در مقابله با منافع، مصالح و سرمایه های او قرار دارد، علاقه مند جاهلیت ابولهب و ابوجهل گردیده و نیز میلان به سوی انبوهی مردم داشته تا علو عقلانی خود را ثابت سازد. هم چنان صدای غریزه را بالای دید و درک درست حاکم گرداند. چنان حالتی را مردم به خود گرفته اند که گویا احساس می‏شود نیکی‌ها و بدی‌ها را میزان را مقیاس سنجش اعمال خود نمی‏دانند و نیز برای صدقه دادن ارج و اهمیتی نمی‌دهند، این چنین است حالت اکثر مردم؛ مگر کسی را که الله رحم نموده است که چنین حالتی نداشته باشد.

 پس ای خلیفه، ای مسلمین! تو کجایی که عدل و مفاهیم واقعی اسلامی را دوباره از نو باز گردانی؟

ای عمر بن عبدالعزیز تو کجایی که امر نمایی و برای‌شان بگویی دانه‌ها را بالای کوه‌ها بپاشید تا گفته نشود که پرنده‌ها در شهر های مسلمانان گرسنه ماندند...

ادامه مطلب...

پیام‌هایی به اهل مصر کنانه!

 • نشر شده در سیاسی

(ترجمه)

1- غرب هنوز بر ما حکومت می‌کند و بدترین‌ها را از میان ما برای حاکمیت سرزمین‌های ما انتخاب کرده است: استعمار حاکم بر سرزمین‌های ما تغییری نکرده است، و اگر چهرۀ آن تغییر کرده فقط در افزایش زشتی و وحشی‌گری آن است. در گذشته، غرب سرزمین‌های ما را با قدرت نظامی‌اش اشغال کرده و خود آن را اداره می‌کرد. بنابر این، ما دیدیم که نمایندۀ عالی بر مصر حکم می‌کند و فیصلۀ او بالاتر از فیصلۀ پادشاه تا پایان جنگ جهانی دوم بود، آمریکا به آن سرزمین طمع کرد و تلاش نمود تا وراث واقعی غرب در مستعمرات خود باشد، انقلاب ژوئیه وقفه‌ای بین دو دورۀ استعمار در مصر و تغییر در رویکرد مزدوری و دوستی رژیم از انگلیس به آمریکا بود.

انقلاب ژوئیه به معنای واقعی یک انقلاب مردمی نبود، بلکه یک کودتای نظامی بود که در آن حاکمیت مصر از انگلیس به آمریکا تغییر یافت، چنانچه مایلز کوپلند در کتاب خود به نام "بازی ملت‌ها" می‌گوید: ابزار بازی ملت‌ها همانطور که در پنتاگون خوانده می‌شد تغییر کرد. وی در کتاب خود گفته است: «با صراحت بیشتر، باید گفت که گاهی اوقات ما مجبور بودیم حاکمی را که ثابت می‌شد مانع اجرای برنامه‌های ما در یکی از سرزمین‌هاست حذف کنیم.» سپس می‌گويد: «بديهي است كه جانشين حاكم بركنارشده آمادگي كامل را دارد تا مسیری را بپیماید كه منافع ما را در آن تضمين شده باشد.» وی در مورد جمال عبدالناصر گفت: «حاكمانی مانند ناصر نسبت به دیگران اولویت داشتند؛ زیرا به دست گرفتن قدرت توسط این‌ها بهترین فرصت یا حداقل شرایط بد را برای موفقیت بازی ما فراهم می‌كند.» وی ادامه داد: «با این تفاوت كه ناصر كاملاً از نوع دیگری بود، او تا حدی به سازش کردن عادت کرده بود که ما هر نفعی را بدون در نظر گرفتن ضرر او به مصالح خود ذخیره می‌کردیم. ناصر توانایی تصمیم‌گیری قاطع در شرایط بحرانی را داشت که برای ما برخی از دستاوردها و غنائم به دست خواهد آورد بدون اینکه اجازه دهد توده های مردم حقیقت آن را ببینند.»

قبل از انقلاب ژوئیه، بریتانیا عملاً حاکم مصر بود و تمام خاور میانه از دولت و مخالفان آن، از وی متابعت می‌کردند تا این‌که آمریکا توانست، افسرانی را بدست بگیرد که خود را آزاد می‌نامیدند، در حالی که بردۀ آمریکا بودند و از فرمان سفیرش در قاهره پیروی می‌کردند تا جائی‌که برنامه‌ریزی برای انقلاب و برخی جلسات آن در خانۀ سفیر انجام می‌شد. سادات در کتاب خود به نام "البحث عن الذات" در فصل چهارم کتاب می‌گوید: «قبل از اعلام انقلاب، ما در مورد تماس با آمریکایی‌ها فکر می‌کردیم تا به آن‌ها ایده‌ای دربارۀ اهداف و ماهیت انقلاب بدهیم، راه ارتباطی ما از طریق علی صبری مسئول اطلاعات هواپیمایی بود. کسی‌که وابستۀ نظامی آمریکایی در قاهره دوست او بود، وی پیام را به آقای کافری، سفیر وقت آمریکا منتقل می‌کرد.» در همان فصل، سادات می‌گوید: «كافری این عمل را خوب قلمداد كرد، زیرا چند شب بعد از قیام انقلاب آن‌ها را به جلسه دعوت كرد، و تمام اعضای شورای انقلاب در زمانی‌كه انگلیسی‌ها تمام تلاش خود را برای شناخت انقلابیون انجام می‌دادند، در منزل وی در سفارت شام غذا خوردند.» سادات در فصل ششم کتاب می گوید: «عبدالناصر پس از رد هشدار انگلیسی-فرانسوی، درخواستی را به سفیر آمریکا، رانموندهار فرستاد و نامه‌ای به آیزنهاور فرستاد و گفت: «امیدوارم از متحدان خود انگلیس و فرانسه مراقبت کنی، و برای من (اسرائیل) را ترک کن تا از آن مراقبت کنم.» و آیزنهاور پاسخ داد و گفت: «هر کاری را که بتواند انجام دهد، انجام خواهد داد.» سپس سادات ادامه داده می‌گوید: «در 5 نوامبر 1956، آیزنهاور وارد عمل شد و با دادن هشدار به فرانسه، انگلیس و (اسرائیل) خواستار عقب‌نشینی آن‌ها شد و در نتیجه آن‌ها عقب نشینی كردند.» این امر باعث شد بن گوریون كلمه معروف خود را بگوید: «باید ترسید از آنچه که ترسیدن از آن لازم است.» محمد حسنین هیکال می‌گوید: «یک نمایندۀ دائمی از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در قاهره به نام جیمز وجود داشت! و تماس‌های او با رئیس عبدالناصر از طریق خود هیکل بود.» وی در كتاب خود "الطریق إلی رمضان" اظهار داشت كه ارتباط سرویس‌های اطلاعاتی آمریكا و مصر با وجود قطع روابط بین دو سرزمین، در تمام دوران عبدالناصر هم‌چنان برقرار بوده است.

به طور خلاصه، این واقعیت رژیم در مصر است که از زمان محمدعلی تا کنون هرگز از زیر چتر غربی بیرون نیامده است، حتی اگر وفاداری‌ها تغییر کرده و متفاوت باشد، سال‌هاست که به نام وطن‌پرستی، ملی‌گرایی و دیگر شعارهای پوچ و فریبنده، مردمی را فریب می دهند که تمام اعمال جاهلیت و فقر در میان شان رخنه کرده است، گرسنگان شان تغذیه نمی‌شود و مشکلات آنان معالجه نمی‌گردد، بلکه به این ترتیب سرزمین شان را محل غارت‌گری غرب کافر قرار دادند. ثروت‌هایش را به هر حالی‌که می‌خواهد با حمایت از فرزندانش که جذب فرهنگ غرب شده‌اند و افکار آن را می‌نوشند غارت می‌کند و این فقط به مصر محدود نمی‌شود، بلکه به همه سرزمین‌های ما بدون استثنا، از شرق به غرب جریان دارد.

این نظام تا هنوز مصر، ارتش و توانایی‌هایش را در خدمت اربابان خود در کاخ سفید قرار می‌دهد، سعی دارد تا همانند ناصر کسانی را به میدان آورد تا با آنچه آمریکا یا سایر کشورهای غربی بدست می‌آورند، صرف نظر از میزان ضرر مصر و مردم آن در مقابل سازش‌گری کند، بلکه در این راستا کمک می‌کند برای جلب قرض‌های که برای مصر و مردم آن فاجعه‌ آور است. با این حال گروهی مسخره از جادوگران او در رسانه‌ها، سعی می‌کنند فکاهی‌های او را در قالب دستاوردهای بزرگ به تصویر بکشند و دروغ گفتن در گوش مردم را بارها و بارها تکرار می‌کنند تا مورد باور شان قرار گیرد.

ای اهل مصر! نجات شما از این نظام مستلزم بازگشت به ماقبل آن می‌‌باشد و قبل از آن نسبت به شما، حکومت محمدعلی یا پادشاهی نیست، بلکه حکومت اسلام در دولت خلافت بر منهج نبوت، دولت رسول الله صلی الله علیه و سلم و یارانش می باشد. -الله سبحانه وتعالی از همۀ شان راضی باشد- آنانی‌که مصر را فتح کردند و حالتش به همان حال بود و آن را از ظلم و تاریکی رومی‌ها بسوی نور و عدالت اسلام بیرون آوردند، و چون چراغی گردید که مردمش را اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان از عدالت برخوردار نمود، تا زمانی‌که اسلام بر آن‌ها حکومت کرد. وقتی حاکمیت اسلام نابود گردید، ما می‌بینیم که در چه حالتی قرار داریم و آینده بدتر از این خواهد بود تا زمانی‌که سرمایه‌داری بر سرزمین ما و با ابزارهای کثیف مزدوران خائن خود حکومت کند.

ای اهل مصر! نجات شما در بازگشت به دین شما و ازسرگیری زندگی اسلامی دوباره در دولت خلافت راشده بر منهج نبوت است، که کار آن را حزب التحریر برای شما به طور کامل و آماده برای اجرای فوری حمل می‌کند و هیچ کمبودی ندارد، جز این‌که شما هم فکرۀ آن را حمل کنید و حاملین دعوت آن را به آغوش بگیرید تا در عرصۀ تطبیق قرار داده شود و برای احکام آن واقعیت عملی و تطبیقی فراهم گردد که بشریت آن را ببینند و گروه گروه به اسلام داخل گردند.

ای اهل مصر! سرنوشت شما و سرنوشت این نظام به دستان شما است، کسانی‌که از آن حمایت و حراست می‌کنند، فرزندان شما در ارتش هستند، پس دستان آنان را بگیرید؛ زیرا آن‌ها با سرنوشت شما بازی می‌كنند و آیندۀ فرزندان شما را به دشمن شما تسلیم می‌كنند. آنان را منع کنید تا همه نجات یابید و از آنان تقاضا کنید تا آزار غرب و مزدورانش را از شما برطرف گردانند‌، دست‌های بازیگر با سرزمین‌های شما را قطع کنند و سرزمین‌های شان را از شر حاکمان خیانت کار و مزدور و یاران‌شان مانند نخبگان بد پاک سازند، و از آن‌ها چیزی کمتر از ریشه‌کن کردن سرمایه‌داری پوسیده با همه ایده‌ها، ابزارها، نمادها و مجریان آن و جایگزینی اسلام به جای آن در سطح نظام، حکومت و زندگی در دولت خلافت راشدۀ بر منهج نبوت قبول نکنید، نظامی‌که از شما تعبیر می‌کند، با فطرت و محیط شما هماهنگی دارد، از عقیدۀ شما نشأت گرفته است و پروردگار شما را از شما راضی می سازد، و تنها تضمین برای معالجۀ مشکلات شما و تضمین آزادی و عزت شما اعم از مسلمانان و غیرمسلمانان خواهد بود چنانکه قبلاً بوده است.

ای فرزندان مخلص در ارتش مصر کنانه، ای فرزندان فاتح عمرو، ناصر صلاح و آل مظفر قطوز! این برای شما شرط است و این امر پیش روی شما قرار دارد، امت امت شما بوده و این دین شما است، آنچه غارت می‌گردد سرمایه های شما است و آنچه غصب شده است زمین شما، مقدسات شما و حرمت های شما می‌باشد. الله سبحانه وتعالی از فرد فرد شما در روز رستاخیر در مورد این‌ها پرسان خواهد کرد! در مورد امت، دین و شریعت و احکام آن از الله بترسید تا حجتی در مقابل الله سبحانه وتعالی برای شما باشد که با آن در برابر دشمن خود و دشمن دین خود قیام می‌کنید، دور بیاندازید تمام ریسمان‌های را که از این دشمن به گردن آویخته‌اید و از الله سبحانه وتعالی، رسول او و دوستان او پیروی کنید که برای تطبیق شریعت او در دولت خلافت بر منهج  نبوت فعالیت می‌کنند. بشتابید به سوی چنان بیعتی‌که بیعت ثانیۀ عقبه، نصرت انصار و هجرت محض رضای الله و رسول او را تجدید می‌کند. توسط آن دولتی تأسیس می‌گردد که کلمۀ الله را در زمین به مقام رفیعی بلند سازد تا سبب چنان سربلندی برای شما گردد که سبب عزت آسمانی بوده و هیچ عزتی با آن برابری کرده نتواند... الله سبحانه وتعالی آن را نصیب شما گرداند و الله سبحانه وتعالی مصر را برای شما نگین تاج خلافت آینده قرار دهد.

ای بار الها نصرتت را نزدیک فرما و ارتش مصر را اهل نصرت آن بگردان و ما را در زمرۀ سربازان و شاهدان آن قرار بده... ای بار الها دعای ما را اجابت فرما!

2- ﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ﴾ [انفال: 24]

ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید خداوند میان انسان و قلب او حایل می‌شود، و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

نویسنده: سعید فضل

مترجم: احمدصادق امین

ادامه مطلب...
Subscribe to this RSS feed

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه