چهارشنبه, ۱۱ ربیع الاول ۱۴۴۲هـ| ۲۰۲۰/۱۰/۲۸م
ساعت: مدینه منوره
Menu
القائمة الرئيسية
القائمة الرئيسية

  •   مطابق  
برای اعاده حکم بما انزل الله تنها استغفار گفتن کافی نیست!
بسم الله الرحمن الرحيم

برای اعاده حکم بما انزل الله تنها استغفار گفتن کافی نیست!

از عبدالله ابن‌بسر رضی‌الله‌عنه روایت است که رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمود:

«طُوبَى لِمَنْ وَجَدَ فِي صَحِيْفَتِهِ اسْتِغْفَاراً كَثِيراً» (رواه ابن ماجه، فی بَاب الِاسْتِغْفَارِ).

ترجمه: مبارک‌باد برای کسی‌که در دفتر اعمالش استغفار زياد يافت گردد.

مفهوم حديث

انسان هرقدر بيشتر استغفار بگويد و ذکرالله متعال را به‌جاآورد، به‌‌همان اندازه بيشتر به الله متعال نزديک‏تر می‏شود، به شرط اين‌که ذکرواستغفارش بدون ريا باشد و نتيجه‌اش در دنيا اين است که تمام دروازه‌های خير، توفيق، سهولت در کار و برکت به رويش باز می‌شود و در آخرت، دفتر اعمالش از عمل‌خوب و استغفار پُر می‏گردد؛ بنابرين هيچ عيش و لذتی در اين دنيا بهتر از استغفار نیست؛ پس چه‌گونه زندگی‌تان را بدون استغفار می‏گذاريد؟.

ای مسلمانان!

استغفار و ذکر از ساير اعمال خير مجزّا نيستند؛ زيرا همه اعمال انسان به ذکر و ياد الله سبحانه‌وتعالی ارتباط دارند؛ بناءً ما هرعملی را که انجام می‌دهيم، به نام الله سبحانه‌وتعالی شروع نموده و به حمد ثنای او، آن را به پايان می‌رسانيم و اين چيزيست‌که رسول‌الله صلی‌الله‌عليه‌وسلم ما را تعليم داده است. هم‏چنان استغفار از ذکر محسوب می‏گردد؛ اما چيزی‌که امروز در بين مردم مشاهده می‏شود، در بين ذکر و اعمال فاصله ايجاد کرده‌اند و ذکر را به عمل ارتباط نمی‌دهند؛ چنان‌چه مسلمانانی را می‌بينی که در گناه سقوط نموده و حتی شاهد منظره‌عجيبی می‌شوی؛ جماعتی از مسلمانان را می‌بينی که در صف اولِ مسجد نشسته‌اند تا بعد از ادای‌نماز ذکر الله را ‏کنند، اين در حالی‌ست ‌که در عقب‌شان کسانی وجود دارند که می‌خواهند قوانین کفری را بالای‌شان حاکم بسازند؛ ليکن اشخاصی‌که مصروف ذکر هستند، برای تغيير چنين منکر آشکار هيچ‌نوع برنامه‌ای ندارند؛ گويا فکر می‏کنند که مسئوليت عدم حکم بما انزل‌الله، با ذکرهای متداوم اداء می‏شود...

خلاصه حديث

در اين حديث رسول‌الله صلی‌الله‌عليه‌وسلم ما را تشويق به ذکر و استغفار نموده است و اين دو عملی است که ما را به الله سبحانه‌وتعالی نزديک ساخته و شامل رحمت او می گرداند؛ در حالی‌که عده‌ای از مردم ذکر را به عمل ارتباط نمی‌دهند. بيشتر مردم در مساجد بعد از ادای‌نماز مصروف ذکر و استغفار هستند؛ اما پيرامون حکامی‌که دين را بالای‌شان تطبيق نمی‌کند، کدام برنامه‌ی عملی ندارند که برای اصلاح اين حالت بايد کوشيد.

يا الله! مارا با آمدن خلافت راشده بر منهاج‌نبوت که در آن وحدت مسلمانان نهفته باشد، مستفيد بگردان و از آن‌ها مصايب و بلاها را دور نما! ياالله زمين را به نور و وجه کريمت منورگردان. اللهم آمين آمين. 

ابراز نظر نمایید

back to top

سرزمین های اسلامی

سرزمین های اسلامی

کشورهای غربی

سائر لینک ها

بخش های از صفحه